PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναβολή Στράτευσης



Σελίδες : [1] 2

chat1978
23-09-04, 12:40
Πέρσυ πριν τελειώσω μεταπτυχιακό άλλαξα την αναβολή στο καινούργιο σύστημα που μου δίνει μέχρι τα 28. Ρώτησα και τους υπέυθυνους στην Πάτρα και Αθήνα και μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να την διακόψω αν πάρω πτυχίο. Δηλαδή δεν θα έχω κυρώσεις μέχρι τα 28 μου.

Χθές όμως η αδερφή μου, άρχισε να μου λέει κάτι πράγματα και με έβαλε λίγο στην πρίζα. Για κάποιον που έκανε το ίδιο και τώρα έχει κυρώσεις μπλα μπλα.

Το χαρτί της αναβολής μου σε σχέση με το παλαιότερο δεν έχει την διακοπή αναβολής λόγω ολοκλήρωσης σπουδών.

Έχει αλλάξει κάτι? Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικά. Ξέρω και άλλο κόσμο που ακολουθεί αυτό που κάνω. Αλλά με ανησύχησε η αδερφή.

kubiak
23-09-04, 13:07
το χαρτί της αναβολής λέει αναλυτικά τις υποχρεώσεις σου...
αν για κάποιο λόγο παραβείς τους όρους της αναβολής (κακή χρήση αναβολής) ενδεχομένως να σου επιβληθεί μία ποινή π.χ. εξάμηνη πρόσθετη θητεία η οποία -συνήθως- εξαγοράζεται...

αν και δεν ξέρω πόσο ενημερωμένο είναι κοίτα το www.stratologia.gr (http://www.stratologia.gr) και πιο συγκεκριμένα το Ερωτήσεις > Αναβολή σπουδών (http://www.stratologia.gr/ER_ANABOLI.HTM).

άποψή μου είναι να μην την εξαντλήσεις...

thama
23-09-04, 13:10
Ο μόνος αρμόδιος για να σου απαντήσει είναι το οικείο στρατολογικό σου γραφείο.
Γιατί δεν τους παίρνεις ένα τηέλεφωνο ?
Το τηλέφωνό τους πρέπει να υπάρχει στο χαρτί της αναβολής, αλλά αν δεν το έχεις πρόχειρο, μπορείς να το βρείς στο site της στρατολογίας (http://www.stratologia.gr/contact.htm)

sdikr
23-09-04, 13:36
Πέρσυ πριν τελειώσω μεταπτυχιακό άλλαξα την αναβολή στο καινούργιο σύστημα που μου δίνει μέχρι τα 28. Ρώτησα και τους υπέυθυνους στην Πάτρα και Αθήνα και μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να την διακόψω αν πάρω πτυχίο. Δηλαδή δεν θα έχω κυρώσεις μέχρι τα 28 μου.

Χθές όμως η αδερφή μου, άρχισε να μου λέει κάτι πράγματα και με έβαλε λίγο στην πρίζα. Για κάποιον που έκανε το ίδιο και τώρα έχει κυρώσεις μπλα μπλα.

Το χαρτί της αναβολής μου σε σχέση με το παλαιότερο δεν έχει την διακοπή αναβολής λόγω ολοκλήρωσης σπουδών.

Έχει αλλάξει κάτι? Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικά. Ξέρω και άλλο κόσμο που ακολουθεί αυτό που κάνω. Αλλά με ανησύχησε η αδερφή.

Εγώ υπηρέτησα εναν μήνα παραπάνω γιατί δεν διέκοψα την αναβολή εφόσον πήρα το πτυχίο, (το αναφέρει και στους όρους τις αναβολής)

Madness
23-09-04, 14:26
¨Εχω την εντύπωση οτι δεν χρειάζεται να την κόψεις γιατί έχει αλλάξει ο νόμος και δεν χρειάζεται να δικαιολογήσεις τον λόγο που δεν την έκοψες....

Καλο θα ήταν όμως να πας απο το Στρατολογικό γραφείο

stefas
23-09-04, 14:31
Πρέπει μόλις τελιώσεις τις σπουδές σου να κόψεις την αναβολή. Εάν δούνε οτι για παράδειγμα τους τελευταίους 2 μήνες δεν ήσουνα φοιτητής ή οτιδήποτε άλλο που δικαιολογεί αναβολή πληρώνεις πρόστιμο ή εκτείς παραπάνω θητεία. Γνωστός μου πλήρωσε 300 ευρώ για δυο μήνες

pelasgian
23-09-04, 14:42
Η αναβολή σου δίδεται ΓΙΑ ΣΠΟΥΔΕΣ ΜΕΧΡΙ τα 28. Δηλαδή:
αναβολή = αληθές, ΟΤΑΝ ((σπουδές == αληθές) ΚΑΙ ((ηλικία<28 ) == αληθές))

Αυτό σημαίνει ότι όταν τελειώσεις, πας στρατό, όχι ότι πας στα 28. Προφανώς δεν θα την εξαντλήσεις και προφανώς θα πας ΑΜΕΣΩΣ γιατί θα έχεις πρόστιμο και ίσως υπηρετήσεις περισσότερο. Αν το παράχεσες με το περίμενε, έλα σε επικοινωνία με ξένα πανεπιστήμια για μαστερ, πάρε τα γράμματά τους και πήγαινε και πες τους ότι θες λίγο καιρό να κανονίσεις μεταπτυχιάκό.

chat1978
23-09-04, 15:02
Ρε παιδιά τώρα με κάνετε και ανησυχώ.
Και όταν εγώ τον ρώτησα στην Αθήνα.
Ορκίζομαι παίρνω το πτυχίο , μπορώ να κάτσω μέχρι τα 28 μου χωρίς να πληρώσω πρόστιμο μου είπε ΝΑΙ.
Πωπω μιλάμε αν μου είπε μαλακίες την γάμησα. Έχω πάρει το μεταπτυχιακό από πέρσυ το καλοκαίρι.

Madness
23-09-04, 15:57
Η αναβολή έχει πάει για σχολές μέχρι τα 28 μέχρι τα 29 για τα μεταπτυχιακά και για διδακτορικό 31.
Τα αντίστοιχα περσινά ήταν 27 -28 - νομίζω μέχρι 30 μαζί με αυτήν την τροποποίηση είπανε οτι σταματάνε να ζητάνε δικαιολογητικά κ.α. Κοινώς αμα τελειώσεις μπορείς να μην την κόψεις αλλά να την αφήσεις να λήξει. Υπόψιν ο χρόνος κιόλας που μετρούσε με τον παλιό νόμο ήταν απο την ημερομηνία ορκωμοσίας!

Αυτά μου τα είπανε στο Ρουφ τώρα που πήρα τηλέφωνο γιατί και εγώ τελείωσα πέρυσι.

Πάρε και εσύ να διασταυρώσουμε. :D

lefterism
23-09-04, 22:32
καλυτερα να πας ο ιδιος απο το στρατωλογικο γραφειο που υπαγεσαι... απο οτι θυμαμαι πρεπει μεσα σε 3 μηνες να ενημερωσεις για τυχων αλλαγες στην αιτιολογια της αναβολης... (πχ. ολοκληρωση σπουδων, μεταγραφη, εγγραφη σε αλλο πανεπιστημιο/μεταπτυχιακο κλπ...) εγω παντως υπηρετησα κανονικα χωρις παραπανω θυτια...

zardoz
24-09-04, 02:14
'Ελα μην ανυσυχείς, 12 (14,15 μήνες) είναι, ούτε θα καταλάβεις πως πέρασαν.

Εδώ τόσο περίμεναν κάποιοι την ADSL τους ... :shock:

pelasgian
24-09-04, 02:48
Ρε παιδιά τώρα με κάνετε και ανησυχώ.
Και όταν εγώ τον ρώτησα στην Αθήνα.
Ορκίζομαι παίρνω το πτυχίο , μπορώ να κάτσω μέχρι τα 28 μου χωρίς να πληρώσω πρόστιμο μου είπε ΝΑΙ.
Πωπω μιλάμε αν μου είπε μαλακίες την γάμησα. Έχω πάρει το μεταπτυχιακό από πέρσυ το καλοκαίρι.

Κάνε αίτηση για διδακτορικό, πάρε τα χαρτιά και πήγαινε στη στρατολογία. Πες τους ότι σκεφτόσουν να κάνεις διδακτορικό και έγραφες την ερευνητική πρόταση, αλλά σκάλωσε το πράμα με τη χρηματοδότηση και σκέφτεσαι να διακόψεις την αναβολή.

chat1978
24-09-04, 10:34
Παιδιά πήγα σήμερα στην στρατολογία και ρώτησα και μου είπαν τα ίδια με πέρσυ.
Ότι δεν υπάρχουν κηρώσεις. Και αυτό γιατί το χαρτί λέει


Περιτπώσεις Διακοπής Αναβολής
Με αίτηση σας οποτεδήποτε πριν την λήξη της.

Και μου λέει αυτός ότι να αφού το λέει εδώ.
Του είπα και πριν ότι έχω πάρει το πτυχίο ... υπάρχουν κηρώσεις και μου λέει οχι.

Είναι η 4η φορά που ρωτάω! Λέτε να είναι τόσο μαλάκες? Δεν νομίζω.

euri
24-09-04, 21:55
Γιατί δε ρωτάς τον Παπακαλιάτη;

Lionheart
24-09-04, 23:18
Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγω,ρώτησα στο ρουφ και με βεβαιώσανε οτι δεν υπάρχει κύρωση..
Το παρόν είναι αρθρο απο το :www.thiteia.org->ερωτήσεις/απαντήσεις.

Η αναβολή μου λήγει το 2008, αλλά εγώ μάλλον θα έχω τελειώσει το 2005. Μπορώ να αποφύγω τον στρατό μέχρι το 2008 οπότε και λήγει η αναβολή μου;

Με το νέο νόμο που ψηφίστηκε πλέον μπορείς. Ο παλαιότερος νόμος προέβλεπε ότι θα πρέπει να περάσει το πολύ ένας χρόνος μετά το έτος αποφοίτησης για να παρουσιαστείς στον στρατό.

Πλέον αυτό δεν ισχύει, μπορείς να εξαντλήσεις ολόκληρη την αναβολή σου, ανεξάρτητα από το πότε τελείωσες. Εννοείται ότι η αναβολή μπορεί να διακοπεί και με δική σου αίτηση

McAli
25-09-04, 02:19
Παιδιά μπέρδεμα....γνωστός, που δουλευει στην Αγγλία ενώ είχε πει ότι "ψάχνει για master", πήγε να δει τη παίζει στη στρατολογία, αν έχει ακόμα περιθώριο "ψαξίματος μάστερ" και....μόνο που δεν τον κρατήσανε μέσα (τους δουλεύει για πάνω από ένα χρονο τώρα για το "μάστερ").

Αλλά από ότι διαβάζω παραπάνω......μπέρδεμα. Ο καθένας στο (στρατολογικό) γραφείο του και εντάξει, άμα πλερώσεις και καμία "καμπάνα", δε πειράζει...θα σε ξυπνάει γλυκά το πρωί.

zavaras
25-09-04, 11:54
Ευκαιρία να κάνω κι εγώ μια ερώτηση: Έχω αναβολή ως το 2005 από πανεπιστήμιο της Αγγλίας αλλά πτυχίο δε θα πάρω (τα παράτησα). Στο πανεπιστήμιο είμαι ακόμα εγγεγραμμένος και είναι σα να σπουδάζω κανονικά. Πέρα από βεβαίωση του Πανεπιστημίου ότι σπούδαζα όλα αυτά τα χρόνια δε θα μου ζητήσουν τίποτε άλλο, ε?

newcommer
25-09-04, 16:45
Γιατί δε ρωτάς τον Παπακαλιάτη;



ωραιοοοο :D :D

apostolisss
25-09-04, 17:40
Εγώ ρε παιδιά που ρώτησα τον διευθυντή της σχολής μου είπε ότι
μπορώ να εκμεταλλευτώ ολόκληρη την αναβολή που έχω πάρει χωρίς
να χρειάζεται να δικαιολογήσω πουθενά το πώς!
Ο νόμος άλλαξε μέσα στο καλοκαίρι!
Σημειωτέων ότι έχω αποφοιτήσει!

apolos
25-09-04, 18:44
Και εγώ έχω ένα ξαδερφάκι που τελείωσε το μάστερ του και συνεχίζει να έχει κανονικά αναβολή για κάποια ακόμη χρόνια.Έχουν χαλαρώσει πολύ τα πράγματα πλέον.
Κάνε καμιά ερώτηση στο στρατολογικό σου πάντως.

Crosstalk
25-09-04, 20:04
Ευκαιρία να κάνω κι εγώ μια ερώτηση: Έχω αναβολή ως το 2005 από πανεπιστήμιο της Αγγλίας αλλά πτυχίο δε θα πάρω (τα παράτησα). Στο πανεπιστήμιο είμαι ακόμα εγγεγραμμένος και είναι σα να σπουδάζω κανονικά. Πέρα από βεβαίωση του Πανεπιστημίου ότι σπούδαζα όλα αυτά τα χρόνια δε θα μου ζητήσουν τίποτε άλλο, ε?

Σου μιλαει φανταρος που ηταν φοιτητης Αγγλια και τελειωσε κανονικα.........λοιπον ακου: οταν πας να διακοψεις αναβολη ή σε καλεσουν να παρουσιαστεις οταν τελειωση η αναβολη, θα σου ζητησουν μαλλον και το πτυχιο για το οποιο ειχες παρει την αναβολη!Στον ΕΣ θεωρουν οτι πρεπει να ενημερωνονται για τον τροπο που χρησιμοποιεις την αναβολη!Οποτε τα πραγματα περιπλεκοντε.....για νασαι σιγουροσ περνα απο το στρατολογικο και κανε μια ερωτηση!
285 L E L E --> 59 KS :P

ioneyez
25-09-04, 20:49
Εγώ πάντως είμαι με τον apolos. Μόλις απολύθηκα από Αεροπορία (περνάς καλααά...) η αναβολή μου έληγε ένα μήνα αφού μπήκα οπότε δεν έπαιξε ψάξιμο περί παράτασης αλλά θυμάμαι όταν έψαχνα σαν καλό ψαράκι το πάλαι ποτέ (πςςς) ότι κάπου είχα πετύχει μία ανάλογη συζήτηση στο www.omhroi.gr με συμπέρασμα ότι από τότε που εξισώθηκε η θητεία σε όλα τα σώματα έγιναν και αλλαγές, δηλαδή χαλάρωσαν τα πράγματα, όσον αφορά στους λιποτάκτες και αυτούς που έχουν πάρει αναβολή. Βέβαια ένα πράγμα είναι σίγουρο στο στρατό και αυτό είναι ότι το ράδιο αρβύλα ζει και βασιλεύει όπως επίσης το ότι ζούμε σε μια δημοκρατική και ελεύθερη κοινωνία οπότε ο καθένας λέει ότι θέλει. Πάρε τηλέφωνο το στρατολογικό σου γραφείο, επέμεινε αν χρειάζεται γιατί δεν είναι σίγουρο ότι θα σε εξυπηρετήσει ο πρώτος τυχόντας, μην ψαρώνεις γιατί στο κάτω κάτω έχουν υποχρέωση να σε εξυπηρετήσουν καθώς είναι δημόσιοι υπάλληλοι και οι ΜΟΝΟΙ αρμόδιοι που θα απαντήσουν έγκυρα στα ερωτήματα σου.

Varvaros-
09-01-05, 08:40
Ρε παιδιά τώρα με κάνετε και ανησυχώ.
Και όταν εγώ τον ρώτησα στην Αθήνα.
Ορκίζομαι παίρνω το πτυχίο , μπορώ να κάτσω μέχρι τα 28 μου χωρίς να πληρώσω πρόστιμο μου είπε ΝΑΙ.
Πωπω μιλάμε αν μου είπε μαλακίες την γάμησα. Έχω πάρει το μεταπτυχιακό από πέρσυ το καλοκαίρι.

Μεγαλε εμεις σε κανουμε και ανησυχεις ή οτι απλα θες να την λουφαρεις και να μην πας;

Αφου το τελειωσες ενα χρονο πριν το μεταπτυχιακο σου, γιατι δεν πηγες να παρουσιαστεις;

Περιμενες απλα να σου στειλουν χαρτι αν τελειωσες το μεταπτυχιακο σου επιτελους και αν θα ηθελες να παρουσιαστεις;

Τι λογικες ειναι αυτες ρε παιδια;

Ακου σε φοβισανε .. τσκ..

Σε ενδιαφερει καθολου πως αυτοι που πανε κανονικα, και σπανε την αναβολη της οταν τελειωσουν τις σπουδες τους, που ετσι οριζουν και οι οροι της αναβολης , οτι καμμια 30αρια ατομα θα κανουν μια ημερας υπηρεσιας παραπανω επειδη θα λειπεις εσυ που επρεπε να μπεις, και ο καθε εσυ;

Αν δεν σε ενδιαφερει, οταν παρουσιαστεις και πας στον λοχο σου, τοτε θα δεις πως θα σε ενδιαφερει ποσα ατομα θα παρουσιαστουν στην επομενη σειρα.

Και μην ακουσω τωρα τιποτα βλακειουλες του στυλ:

" μμ δεν μπορω τωρα γιατι εχω οικονομικα προβληματα, δεν μπορω γιατι δουλευω ... "

Απεχθανομαι τους στρατοκαυλους αλλα επισης απεχθανομαι και αυτες τις τακτικες.

Παρουσιασου, κι αν ειναι να παρεις ποινη τοτε απλα θα πληρωσεις τους μηνες που δεν παρουσιαστηκες , μπορεις φυσικα και να τους υπηρετησεις.. ειναι πιο οικονομικο ξερεις..

packetstorm
09-01-05, 10:25
Βάρβαρε η βαρβατίλα των μπολντ σου μου προκαλεί δέος αλλά λες τραγικές βλακείες. Κανείς δεν θα υπηρετήσει ουτε μισή μέρα παραπάνω επειδή ο φίλος μας θέλει να εκμεταλλευτεί το ΝΟΜΙΜΟ δίκαιωμα του να εξαντλήσει τον χρόνο αναβολής του. Εγώ δηλαδή τι κατάλαβα που την έκοψα και έκανα 14 μαμημένους μήνες στη Λημνο και στο Σουφλί. Αν μπορούσα να γύρναγα το χρόνο πισω θα έπερνα τρελόχαρτο η θα δήλωνα γκέι προκειμένου να μην σπαταλούσα ενα πολύτιμο χρόνο απο την ζωη μου σε αυτή την άχρηστη ανοργάνωτη εικονική π@παριά που λέγεται ΕΣ

Varvaros-
09-01-05, 10:35
αληθεια;
μιλησα για ημερες υπηρεσιας, οχι για ημερες θητειας, προφανως ομως δεν ξυπνησες καλα κυριακατικα και ηθελες καπου να βγαλεις την αντιδραστικοτητα σου..

γιατι οχι;

δεκτο και τελος.

βγαζω και τα bold κιολας για να μην ξυνιζουν τα φρουτα.

packetstorm
09-01-05, 11:00
μιλησα για ημερες υπηρεσιας, οχι για ημερες θητειας

Ουτε αυτό ισχύει για τον απλούστατο λόγο οτι οι υπηρεσίες μοιράζονται ανάλογα με την πληρότητα της μονάδας. Στο Σουφλί πχ που είχαμε 50% πληρότητα είχαμε κόψει τις μισές σκοπιές και πέρναμε φαγητό απο διπλανή μονάδα. Το ξέρω καλά γιατί εγώ τις έβγαζα. Δεν ξέρω αν εσείς οι πεζοναύτες ήσασταν πιο οργανωμένοι αλλα το πεζικό μπορώ να σε διαβεβαιώσω οτι είναι ΓΤΠ (όποιος κατάλαβε, κατάλαβε :lol: )

blizard
09-01-05, 11:16
Φίλε πήγαινε να διακόψεις γρήγορα, ώστε η επιπλέον θητεία που θα φας να είναι εξαγοράσιμη...
Για ένα χρόνο καθυστέρηση διακοπής της αναβολής, σου βάζουν 3 μήνες νομίζω(δεν θυμάμαι πόσο έχει ο μήνας).

packetstorm
09-01-05, 11:30
demelene το συμπέρασμα είναι το εξής: αν σε έχουν κατατάξει ναυτικό η αεροπορία παρουσιάσου coolαριστός όταν λήξει ο χρόνος της αναβολής (δεν θα έχεις καμία κύρωση αλλά καλου-κακου προσκόμισε εκτός απο τα πτυχία και μια αίτηση μεταπτυχιακού που να καλύπτει το τελευταίο διάστημα). Αν είχες την ατυχία να καταταγείς στρατό ξηράς βάλε ΓΡΗΓΟΡΑ βίσμα να σου κάνουν μετάταξη. Αν δεν υπάρχει βίσμα και δέν είναι δυνατή η μετάταξη σκέψου την απαλλαγή ως Ι5 (δέν είναι δύσκολο, απλά θα χρειαστούν άλλες 2-3 αναβολές και δέν πρόκειται να σου προκαλέσει κανένα επαγγελματικό η άλλου είδους πρόβλημα , ακόμα και για το δημόσιο, αφου προστατευεται πλέον απο το προσωπικό απόρρητο (απολυτηριο τύπου Α). Το μοναδικό ίσως κόλλημα που θα μπορούσε να σου δημιουργήσει είναι αν σκοπεύεις να εργαστείς στην αστυνομία η την πυροσβεστική. Αυτά που σου λέω είναι τσεκαρισμένα γιατι γιατι ήμουν 3 μήνες στην στρατολογία )

blizard
09-01-05, 11:46
packetstorm ,μιλάς για χώσιμο συνανθρώπων μας, και αποφυγή ευθηνών ,για ψέμα, για γελοιότητα κλπ κλπ, λες και δεν τρέχει τίποτα!!!

Πήγαινε κανονικά στρατό φίλε, μην βάλεις ούτε βύσμα και μην φοβάσαι κανένα ...
Θα κερδίσεις πολλές ανεκτίμητες εμπειρίες, θα έχεις την περηφάνια σου, και άσε τους φυγόπονους και τους εξυπνάκηδες να κάνουν τον τρελό και να παίρνουν Ι5.

Crosstalk
09-01-05, 12:14
Φίλε πήγαινε να διακόψεις γρήγορα, ώστε η επιπλέον θητεία που θα φας να είναι εξαγοράσιμη...
Για ένα χρόνο καθυστέρηση διακοπής της αναβολής, σου βάζουν 3 μήνες νομίζω(δεν θυμάμαι πόσο έχει ο μήνας).

AΑπολυθηκα πριν περιπου 45 μερες και για την ωρα δεν θελω να ακουω τιποτα για χακι κλπ 8) !

Μεχρι πριν παω και εγω στρατολογια να διακοψω ακουγα και εγω αυτα περι προστιμου οταν δεν ενημερωσεις εγκαιρα κλπ!

Οταν πηγα βεβαια δεν εγινε τιποτα απο αυτα και σε μενα και σε καμποσα αλλα παραδειγματα που εχω!

Το σημαντικο ειναι να να πας πριν ληξει η αναβολη......ολα ταλλα ειναι για να εχεις αφορμη να ενοχλεις τους στρατολογους με ερωτησεις!

Varvaros-
09-01-05, 18:49
packetstorm ,μιλάς για χώσιμο συνανθρώπων μας, και αποφυγή ευθηνών ,για ψέμα, για γελοιότητα κλπ κλπ, λες και δεν τρέχει τίποτα!!!

κι ενας που μιλησε λογικα !

kadronarxis
09-01-05, 19:53
Αν και έχω τρομερή δουλειά θα απαντήσω, όσο το δυνατόν καλύτερα.
Μιλάει ένα παλιοσείρι, 235 (είναι πολλοί οι μήνες). :lol:
Όταν πας να κόψεις αναβολή, πρέπει να τους πας δικαιολογητικά, που ήσουν όλον αυτόν τον καιρό.
Αν τους δείξεις ότι έναν χρόνο είχες αποφοιτήσει και καθόσουν σπίτι, σε φάγανε μπαμπέσικα.
Πρέπει να αποφοιτήσεις, και σε 6 μήνες μέσα, να κόψεις αναβολή και να παρουσιαστείς.
Αυτά ισχύανε όταν ήμουν εγώ μέσα.
Δεν ξέρω αν έχουν αλλάξει τα πράγματα.
Ψάξτε το παιδιά γιατί είναι σίγουρο ότι αν πήρατε αναβολή για σπουδές, θα ζητήσουν αντίγραφο του πτυχίου.

Άντε γερά.

ΎΓ: επιστροφή στον υπολογιστή. :D

sdikr
09-01-05, 20:13
Σε ενδιαφερει καθολου πως αυτοι που πανε κανονικα, και σπανε την αναβολη της οταν τελειωσουν τις σπουδες τους, που ετσι οριζουν και οι οροι της αναβολης , οτι καμμια 30αρια ατομα θα κανουν μια ημερας υπηρεσιας παραπανω επειδη θα λειπεις εσυ που επρεπε να μπεις, και ο καθε εσυ;

Αν δεν σε ενδιαφερει, οταν παρουσιαστεις και πας στον λοχο σου, τοτε θα δεις πως θα σε ενδιαφερει ποσα ατομα θα παρουσιαστουν στην επομενη σειρα.

Και μην ακουσω τωρα τιποτα βλακειουλες του στυλ:

" μμ δεν μπορω τωρα γιατι εχω οικονομικα προβληματα, δεν μπορω γιατι δουλευω ... "

Απεχθανομαι τους στρατοκαυλους αλλα επισης απεχθανομαι και αυτες τις τακτικες.

Παρουσιασου, κι αν ειναι να παρεις ποινη τοτε απλα θα πληρωσεις τους μηνες που δεν παρουσιαστηκες , μπορεις φυσικα και να τους υπηρετησεις.. ειναι πιο οικονομικο ξερεις..


οπως έχεις αναφέρει κάπου αλλού, ανάλογα με την δύναμη της μονάδος κάνουν και υπηρεσίες!
πχ στην δικιά μου όταν ήρθαν περισότερα άτομα και λέγαμε τι καλά θα βγαίνουμε περισότερο ο διοικητής μας έβαλε διπλοσκοπιές! οταν κάποια στιγμή μας πήγε εμπλοκή γιατί έφυγε κόσμος ως δια μαγείας χαθήκαν οι σκοπιές.

οπώς καταλαβαίνεις, και 100% δύναμη να έχει μια μονάδα (πράγμα αδύνατο) δεν σου εγγυατε κανείς οτι δεν θα κάνεις παραπάνω υπηρεσίες!


οπότε αυτός που δεν σπάει την αναβόλη δεν έχει καμια επίπτωση σε κάποιον που την εσπασε.

Απο την άλλη, οσο ποιο μικρός πάς φαντάρος τόσο καλύτερα, σου έρχετε αλλιώς, σκέψου πχ να πας φαντάρος στα 27 και να σε τρέχει ενας 19 χρονών, σε πειράζει!

Crosstalk, Καλός πολίτης!!

NLS
09-01-05, 23:42
ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για την γλώσσα, αλλά νομίζω είναι θέμα που αφορά ΕΝΗΛΙΚΟΥΣ... όποιος δεν αντέχει μη διαβάσει

---

το θέμα ήταν να μην υπάρχει (η θητεία), εφόσον ΥΠΑΡΧΕΙ απορώ για την όλη παπαριά σε στυλ Αγκάθα Κρίστι για να πάει κάποιος πιο μετά, να προσπαθήσει να μην πάει κλπ.

ναι θεωρώ ότι μου λέει "είσαι μαλάκας" κάθε τέτοιο ατομάκι... και εγώ ήθελα να αρχίσω την καριέρα μου 18 μήνες νωρίτερα (έχω φίλη που αποφοιτήσαμε μαζί και ότνα απολυόμουν τέλειωνε ένα master έχοντας αφήσει άλλο ένα στη μέση), αλλά that's the game και το παίζω... είναι σαν τα μαλακισμένα που θεωρούν ότι είναι ΕΞΥΠΝΑΔΑ (και δεν λέω να τύχει ή να βιάζεσαι κλπ. λέω το συνήθειο) να μπουν ΜΠΡΟΣΤΑ ακόμα και από αυτόν που... έχει μπει ΜΠΡΟΣΤΑ από την ουρά που θα στρίψει αριστερά στο φανάρι (όποιο άτομο εδώ είναι τέτοιο, χαίρομαι που ΔΕΝ σε γνωρίζω απρόσωπο κωλόπαιδο - και ξαναλέω αφορά άτομα που έχουν ΚΑΝΟΝΑ τέτοια τακτική, όχι να το κάνουν 2-3 φορές γιατί έπρεπε)

εγώ προσωπικά - και δεν θα άλλαζα το ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ - αντί να είμαι κότα λυράτη σαν κάτι λυριά που βλέπω και κυματίζουν, όταν αποφοίτησα, επειδή η αναβολή μου θα έληγε σε δυο μήνες μήνες και θα με έπαιρναν σε τρεις, άρα θα τεμπέλιαζα για τρεις μήνες από την συνέχεια της ζωούλας μου, χωρίς σκοπό, πήγα και ΕΣΠΑΣΑ την αναβολή ΚΑΙ έβαλα βύσμα για να πάω μια ΕΣΣΟ πιο νωρίς και έτσι να κάνω "διακοπές" μόνο ενός μήνα (υπεραρκετό - άρα να ΑΠΟΛΥΘΩ και δυο μήνες νωρίτερα και να συνεχίσω με ότι μου μέλει αντί να φάω τρεις μήνες σαν κάτι μαλακισμένα που θα ήθελαν "τρεις ακόμα μήνες αρμεχτής του μπαμπά")

...και ξαναλέω ΔΕΝ είμαι στρατόκαυλος... θα ήθελα και εγώ να είναι εθελοντικός ο στρατός ή άντε ξέρω γω έξι αλλά ΚΑΛΟΥΣ μήνες... μήνες που ΚΑΤΙ να μαθαίνεις

μάλιστα για τους εξής λόγους:

- είχα χωρίσει από σοβαρή σχέση και ήθελα να ξεκαρφωθώ

- ήθελα να αποδείξω (σε μένα βασικά) ότι μπορώ

- ήθελα να έχω κάτι να λέω στα πιθανά μελοντικά παιδιά μου (αντί να τους λέω τι ωραία που ντύθηκα τραβέλι για το τρελόχαρτο)

- ήθελα να περάσει γρήγορα ο χρόνος (και όταν απασχολείσαι και δεν είσαι αιώνιος σκοπάνθρωπος παιρνά γρηγορότερα)

- ήθελα και την παπάτζα του θέματος (μοιραίο)

πήγα και δήλωσα παρά τα 23 μου (δυο αναβολές) Ειδικές Δυνάμεις (βάρβαρε ήμουν 247)... τελικά με πήραν και η τρέλα μου συνεχίστηκε και δήλωσα ΚΑΙ αλεξιπτωτιστής όπου επίσης με πήραν (σημειωτέον έχοντας ΥΨΟΦΟΒΙΑ την οποία και ήθελα να νικήσω - και όπως θα δείτε από κάτω ΜΑΛΛΟΝ κατάφερα)

για να μην τα πολυλέω (τα έλεγα πρόσφατα σε πριβέ σε ένα φίλο εδώ μέσα που έχει κάνει το λάθος - για μένα λάθος - να έχει βάλει avatar τον εαυτό του με μπερέ), έφτασα να κάνω ένα ΩΡΑΙΟ 18μηνο, καταδρομέας αλεξιπτωτιστής ανιχνευτής, με 14 ασκήσεις "μόλις" στο paybook (αν και επίσημα... γραφέας χαχαχα) και 30 αλματάκια με μια ωραία αστεροπουλάδα για να δείχνω στον (ελπίζω) μελοντικό γιο... δεν μετάνοιωσα για το παραμικρό, η θητεία πέρασε ΝΕΡΑΚΙ (και ήμουν και Χανιά αν και Πειραιώτης, άρα να και ένα ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΜΕ ΧΡΗΣΙΜΟ ξεκόλημα από τα βρακιά των γονιών ΣΥΝ ωραίο μέρος στις εξόδους), είχα και την γκομενοπαγίδα για 18 μήνες (φανταστείτε όταν απολυόμουν τα έφτιαξα με την... 17-στα-18 ανηψιά του διοικητή μου... ακόμα δεν το ξέρει υποθέτω αλλιώς ακόμα θα υπηρετούσα χεχεχε), έμαθα και κάτι ωραίο (άλματα) και όλα καλά... απολύθηκα, βγήκα στην αγορά εργασίας ξέροντας και ότι μπορώ να ΓΚΑΖΩΖΩ όταν χρειάζεται (αυξημένη εμπιστοσύνη στον εαυτό μου) και ΜΙΑ ΧΑΡΑ χωρίς παπαριές "α πήγα 8 μήνες, 3 μέρες και 12 ώρες πιο μετά άρα είμαι γαμάτος"

υπενθυμίζω δεν είμαι στρατόκαυλος (παρά τα παραπάνω που έκανα) και αν δεν υπήρχε καθόλου στρατός δεν θα με χάλαγε, αλλά αφού υπάρχει, όπως είπα και πιο πάνω, I play the game

άντε καλοί φαντάροι όσοι είναι να πάτε

Varvaros-
09-01-05, 23:57
nls μονο οσοι το θεωρουν εξυπναδα το να γλυτωνουν λιγους μηνες για να κανουν διακοπες πληρωμενες απο το σπιτι, θεωρουν εμας οσους πηγαμε οταν επρεπε οτι ειμαστε στρατοκαυλοι.. και γενικα εχουν μια θεωρια οτι οποιος πηγε και δεν κλαφτηκε οτι ειναι στρατοκαυλος , ενω δεν θεωρουν οτι βγαζοντας τον εαυτο τους απο το συνολο οτι γινονται μαλακοκαυλοι σε βαρος αλλων, τους οποιους τους τη λενε κι ολας.

Σειρα ειδ.δυναμεις εκανες κι εσυ, οποτε ξερεις πως ο στρατος ετσι οπως υπαρχει απο δομη στελεχη κτλπ ειναι μια παπατζα, αλλα να ειναι για ολους, οχι μονο για οσους απλα δεν θελουν να παιζουν παιχνιδια με αναβολες και μετα εχουνε το θρασος και την αναιδεια να ρωτανε δημοσιως αν θα φανε καμμια ποινη..!?!?

Ουτε καν το θαρρος να καλεσουν στρατολογια δεν ειχαν..

τεσπα ας βαλω μια τελεια στο κρεσεντο για να μην χαρακτηριστω στρατοκαυλος.. ειδικα κι αμα ακουνε ειδ.δυναμεις εχουν την εντυπωση οτι τραβαμε το πουλακι μας οποτε ακουμε για οπλα και μπερεδες..

Καν'τε την θητεια σας κανονικα.. δεν ειναι ουτε εξυπναδα το να γλυτωσεις μηνες η χρονια οταν δεν συντρεχει λογος, αλλα ουτε ειναι και κοροιδια η μαλακια οταν πας να παρουσιαστεις για να τελειωσεις κανονικα και νορμαλ.

Εκτος φυσικα αν θεωρειται εξυπναδα να τραβαμε στα ορια η και να γραφουμε τελειως τα ορια της αναβολης απλα για να καθομαστε, να μην δουλευουμε και γενικως να κ*λ*βαραμε γιατι.. δεν βαριεσαι.. οσο μπορεις το να το καθυστερεις να βγεις στην παραγωγη , ε τοσο το καλυτερο βρε αδερφακι μου...

lazar
10-01-05, 00:03
Όπως κατάλαβες, demelene, πρέπει να πας στρατό, ώστε να γίνεις κι εσύ άντρας, όπως μερικά παιδιά εδώ μέσα...

Varvaros-
10-01-05, 00:09
lazar ο στρατος δεν κανει το παιδι αντρα, αλλα ωραια η ατακα σου, δειχνει ανεπτυγμενη οξυδερκεια σε απωθημενα ή φοβιες και γενικως προσωπικες ανησυχιες..

τι σειρα ησουν;

Φιλικα, εγω.

WAntilles
10-01-05, 00:10
nls μονο οσοι το θεωρουν εξυπναδα το να γλυτωνουν λιγους μηνες για να κανουν διακοπες πληρωμενες απο το σπιτι, θεωρουν εμας οσους πηγαμε οταν επρεπε οτι ειμαστε στρατοκαυλοι...

Ε.Δ. δεν πήγες;

Ε τότε ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΣΑΙ ΣΤΡΑΤΟΚΑΒΛΟΣ.

Varvaros-
10-01-05, 00:13
Ε.Δ. δεν πήγες;

Ε τότε ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΣΑΙ ΣΤΡΑΤΟΚΑΒΛΟΣ.

εγινε , μονος σου το συμπερανες ή βγηκε το πορισμα σε συσκεψη με τον Dr.Müller ;

lazar
10-01-05, 00:20
lazar ο στρατος δεν κανει το παιδι αντρα, αλλα ωραια η ατακα σου, δειχνει ανεπτυγμενη οξυδερκεια σε απωθημενα ή φοβιες και γενικως προσωπικες ανησυχιες..


Κάνατε και ψυχολογία στις Ε.Δ.;
Μην το παίρνεις προσωπικά, αλλά, όπως με πρόλαβε και ο παραπάνω, είσαι (ή ήσουν - μεγαλώνοντας ωριμάζει κανείς) στρατόκαυλος, γι'αυτό και πήγες Πεζοναύτης. Αλλοιώς θα έκανες την θητεία σου αδιάφορα, όπως σχεδόν όλοι και ούτε θα σε απασχολούσε τώρα πλέον.

Πήγα το 1994 εις ηλικία 31 ετών και έχασα δύο χρόνια από τη ζωή μου. Να υποθέσω ότι εσύ έχασες λιγότερο διάστημα; Μήπως μου χρωστάς μήνες, σύμφωνα με τη λογική σας; Γιατί να πηγαίνουν σήμερα 10 μήνες (ή κάπου τόσο - δεν γνωρίζω και ειλικρινώς δεν με ενδιαφέρει);
Α, ήμουν ναυτικό, μάλιστα δίπλα στους ΟΥΚάδες, από τους οποίους έμαθα αρκετά ενδιαφέροντα περί ψυχολογίας των στρατευμένων στις ΕΔ.

Ομοίως φιλικά.

Varvaros-
10-01-05, 00:24
απλα μου αρεσε ο Βολος και η Χαλκιδα .. μου αρεσουν τα ουζερι..

παραξενο ε; σας αρεσει να νομιζετε οτι οσοι πανε εκει ειναι επειδη βλεπανε πολυ ραμπο και die hard..

αντε.. στρατοκαυλοι και μη στρατοκαυλοι χαρακτηρισμοι κλανιας μαγκιας κι εξυπναδας χωρις λογο.

εγω θεωρω ιδιο οποιον εκανε αεροπορια η ναυτικο, δεν εκανα κατι παραπανω, απλα εκανα κατι διαφορετικο, κι εγω και ο nls κι ο καθε nls

κι επειδη το θεμα ξεφυγε κι αρχισε να γινεται σκηνη προσωπικων αντιπαραθεσεων βαζω την τελεια εδω στις προσωπικες αντιπαραθεσεις οι οποιες δεν "απαντανε" σε αυτον που ανοιξε το θεμα και ξεφευγουν

sdikr
10-01-05, 00:26
εγω θεωρω ιδιο οποιον εκανε αεροπορια η ναυτικο..

και εγώ βάζω και τις ειδικές δυνάμεις μέσα,
σε εκπαίδευση στην αυλώνα μας τους φέραν να καταλάβουν το άρμα, ευτηχώς το ιατρείο ήταν κοντά (πρέπει να είσαι ηλίθιος να ανεβείς στο άρμα ενω είναι σε κίνηση απο την ερπήστρια ή να πηδήξεις απο τον πύργο !)

porosis
10-01-05, 00:28
[off-topic κλασσικά :mrgreen: :mrgreen: ]
Ποια θεωρείται καλύτερη επιλογή: Πεζικό, ναυτικό, αεροπορία και γιατί
Πλησιάζει το περιοδεύων
[/off-topic]

sdikr
10-01-05, 00:29
[off-topic κλασσικά ]
Ποια θεωρείται καλύτερη επιλογή: Πεζικό, ναυτικό, αεροπορία και γιατί
Πλησιάζει το περιοδεύων
[/off-topic]

δεν την κάνεις εσύ την επιλογή, ειδικά μάλιστα αν είσαι απο αναβολή μια είναι η λύση ΣΤΡ (ΤΘ)

Varvaros-
10-01-05, 00:30
[off-topic κλασσικά :mrgreen: :mrgreen: ]
Ποια θεωρείται καλύτερη επιλογή: Πεζικό, ναυτικό, αεροπορία και γιατί
Πλησιάζει το περιοδεύων
[/off-topic]

σε ποια περιοχη ειναι το σπιτι σου;

porosis
10-01-05, 00:31
Δηλαδή ότι και να συμπληρώσω δεν έχει σημασία(εννοείται ότι θα πάρω αναβολή λόγω σπουδών); :roll:

Crosstalk
10-01-05, 00:39
[off-topic κλασσικά ]
Ποια θεωρείται καλύτερη επιλογή: Πεζικό, ναυτικό, αεροπορία και γιατί
Πλησιάζει το περιοδεύων
[/off-topic]

δεν την κάνεις εσύ την επιλογή, ειδικά μάλιστα αν είσαι απο αναβολή μια είναι η λύση ΣΤΡ (ΤΘ)

Δεν χρειαζεται να προσπαθησεις και πολυ για να σου ερθει το πολυποθητο ΣΤΡ (ΤΘ) :P

Και το δρομολογιο μετα ειναι συνηθως λιγο-πολυ γνωστο :arrow: Αυλωνα - Γκατζολια - Αυλωνα ή καποια ΜΕ αναλογα μορια και ΒΥΣΜΑ

Ειμαι λιγο φρεσκος απο τη περιπετεια του ΕΣ και θα μου επιτρεψετε να απεχω λιγο απο το τοπικ!
Μονο να μην ξεφυγουν τα ποστς και δημιουργηθουν εντασεις :wink:

lazar
10-01-05, 00:42
Varvaros- , δεν υπάρχει προσωπική αντιπαράθεση και το "ομοίως φιλικά" το εννοούσα (κι ας έριξες σπόντα περί απωθημένων και φοβιών).

Δέχομαι αυτό που λες ως αληθές. Σπανιώτατος λόγος. Κι εμένα μου αρέσουν τα ουζερί και στα δύο μέρη, btw.

Δεν μου απάντησες, πόσο κράτησε η θητεία σου; Είναι δίκαιο που έκανα 23 μήνες και άλλοι πριν από εμένα 36; Γιατί ενοχλείσαι όταν κάποιος πάει να γλυτώσει; Δεν κλέβει από εσένα τον χρόνο που θα κερδίσει. Πιό πολύ ζημιώνει τους υπολοίπους όταν κλέβει την εφορία επί παραδείγματι. Δεν είναι έτσι;

(Όπως κατάλαβες κι εγώ είχα αναβολή και μάλιστα αναγκάστηκα να μείνω δύο χρόνια ανυπότακτος στο εξωτερικό, ώστε να τελειώσω σπουδές και δουλειές που είχα αναλάβει. Μην νομίζεις ότι ήταν τόσο απλό. Πολύ απλούστερα ήταν τα χρόνια του στρατού. Αλλά τρομερά βαρετά).

lazar
10-01-05, 00:46
porosis, να διαλέξεις το σώμα με την λιγότερη σε χρόνο θητεία. Συμβουλή μου και δεν θα το μετανοιώσεις.

Νικαετός
10-01-05, 00:49
Αν έχεις βύσμα όπου και να πας είναι καλά :wink: . Αν δεν έχεις , μάλλον αεροπορία .

Πιστεύω πάντως ,πως αν πας πιτσιρικάς στο στρατό , είναι καλά να πας στις ειδικές δυνάμεις (χωρίς παρεξήγηση WAn :mrgreen: ), γιατί τουλάχιστον έχεις την αίσθηση πως κάτι κάνεις - μαθαίνεις , από το να πας οπουδήποτε αλλού και να βλαστημάς την ώρα και τη στιγμή που παρουσιάστηκες .

Αν πας μεγαλύτερος σε ηλικία ,μετά από σπουδές - μεταπτυχιακά κλπ , καλό θα είναι να πας κάπου όπου θα χρησιμοποιείς- εν μέρει - και τις γνώσεις σου,γιατί αλλοιώς "κλάφτα Χαράλαμπε"

Πάντως εμένα , δεν μου ζήτησαν πτυχίο όταν παρουσιάστηκα , παρόλο που υποτίθεται πως τελείωνα το 1980 και παρουσιάστηκα το 1982 (είχα αναβολή έως το 87) υποθέτω όμως πως εκείνες τις εποχές ίσχυαν άλλα πράγματα)

Παρεπιπτόντως , εγώ υπηρέτησα 26 μήνες (Ναυτικό Lazar) (κάθε μέρα σκάγαμε στα γέλια με τους ΟΥΚΑΔΕΣ και εμείς :wink: ) και φυσικά με πιάνουν τα γέλια κάθε φορά που ακούω κάποιον να λέει "Μα και πως θα περάσουν 12 μήνες" .

Φυσικά και είμαι εναντίον της στράτευσης και υπέρ του 100% επαγγελματικού στρατού. (Με τα σημερινά δεδομένα) .

Εννοείται βέβαια πως πρώτα σε όλους τους επαγγελματίες θα γίνεται τεστ IQ :twisted: :twisted: .

@ ADSLgr.com All rights reserved.