PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανάκτηση δεδομένων από σκληρό



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24

washcloud
27-08-11, 14:12
Το να έχει σκανάρει μόνο τόσα λίγα, ή σημαίνει ότι έχεις κα'να αρχαίο μηχάνημα (ΡΙΙΙ, το...πολύ, το λειτουργικό εγκατεστημένο εδώ και 10χρόνια, ο δίσκος επίσης παμπάλαιος) ή ότι δυστυχώς μάλλον έχει πρόβλημα ο δίσκος (που είναι και το πιθανότερο). Θα σου έλεγα να το σταματήσεις για να τρέξεις το Test Disk (freeware) και να δοκιμάσεις ανάκτηση του partition (κι όχι των αρχείων σου - μ' άλλα λόγια να ξανακάνεις τον δίσκο να φαίνεται στα Windows όπως και πριν), αλλά ενδέχεται να μην κατορθωθεί αυτό (και να 'χεις έτσι σταματήσει "τσάμπα" το τρέξιμο τώσων ωρών, του AFR. Βασικά, το ίδιο "διακινδυνεύεις" με το να προσπαθήσεις χρήση "live CD", καθώς ούτε και αυτό ενδέχεται να μην βλέπει τα περιεχόμενα).

(...η χρήση του Test Disk είναι ένας άλλος τρόπος για να έχεις το ίδιο αποτέλεσμα με τη χρήση ενός Linux Live CD που ήδη σου προτάθηκε - και λιγότερο "φασαριόζικος" απ' το να δημιουργείς σχετικό CD).

Τί να πω, αν δεν το έχεις σταματήσει ήδη, άσε το AFR να τρέχει. Kι όταν ολοκληρωθεί, πρώτα να σώσεις τ' αποτελέσματα του σκαν μέσα απ' το μενού του, για να μη τυχόν χρειαστεί να το ξανατρέξεις, κι έπειτα να ξέρεις ότι θα χρειαστείς να σώσεις τα ανευρεθέντα αρχεία σε άλλον, απ' τον προβληματικό, δίσκο.

Ελπίζω επίσης να μην τρέχεις την demo version από το site του, γιατί δεν θα σ' αφήσει ν' ανακτήσεις αρχεία άνω των 64ΚΒ μεγέθους το καθ' ένα.

Thanos7
27-08-11, 14:21
Καλησπερα και σε ευχαριστω για την απαντηση...Λοιπον 1ον ο σκληρος δεν ειναι δικος μου απλα ειχα περασει κατι αρχεια μεσα....2ον To κατεβασα το Test Disk τωρα τι κανω?Ειχα διαβασει sε αλλες σελιδες αλλα δεν θυμαμαι ακριβως τι κανω...Δεν το εχω σταματησει δεν μου παει η καρδια εξαλου :p Δηλαδη πωσες μερες θα κανει να τελειωσει?Μετα δεν μπορω να ανακτησω τα αρχεια στον εσωτερικο σκληρο?Πρεπει να βαλω και αλλον εξωτερικο?Και οχι δεν εχω την DEMO version...Θελω τα φωτα σου φιλε..

washcloud
28-08-11, 01:45
Το πόσο θα κάνει να τελειώσει, εξαρτάται από την κατάσταση και το μέγεθος του δίσκου. Σε κανονικές συνθήκες, παίρνει max μερικές ώρες. Θυμάμαι κάποιον πρόσφατα που το έτρεχε για 3 μερόνυχτα, για παράδειγμα. Μιλάμε πάντα για το AFR.

Αν εννοείς τον εξωτερικό τον οποίο σκανάρει, εννοείται ότι δεν μπορεί να τα σώσει εκεί. Η "ανάκτηση" είναι στην ουσία εύρεση/αντιγραφή. Δεν μπορεί να γίνει στο ίδιο μέσο. Όχι τουλάχιστον με ΑΥΤΟ το πρόγραμμα (το Spinrite6 είναι κάποιο από αυτά που το κάνουν, πάντως, αν δεν έχεις άλλον ελεύθερο /δίσκο/χώρο). Χρειάζεσαι άλλον δίσκο, είτε εσωτερικό, είτε εξωτερικό.

Όσο για το Test Disk, ακολούθα αυτόν τον οδηγό : http://www.insomnia.gr/topic/243211-τα-έχασα-όλα-hard-disk-data-recovery/page__st__30

Thanos7
28-08-11, 01:47
Λοιπον αυτη την στιγμη το TD ειναι στο 92% και περιμενω να δω τι θα γινει...

Εχει σκαλωσει στο 99% να περιμενω ?

washcloud
28-08-11, 02:45
Με το AFR, τί έγινε;

...ναι, να περιμένεις.

Thanos7
28-08-11, 02:47
Με το AFR, τί έγινε;

...ναι, να περιμένεις.


Το αλλο το εβγαλα γιατι το ειχα βαλει στις 2 χτες και μεχρι πριν 3 ωρες ειχε δει μονο 1,5 gb απο τα 465 gb και χαμηλωνε πολυ την ταχυτητα στο TD..Να σε ρωτησω απο την στιγμη που φτασαμε ως εδω ειναι καλο η δεν παιζει ρολο?


ΛΟΙΠΟΝ τελειωσε και μου εβγαλε το εξης:Νο partition found or selected for recovery :nono:

και μου εχει την επιλογη quit και deeper search...

Και χερομαι που εισαι μαζι μου ;)

washcloud
28-08-11, 03:13
Να 'σαι καλά Θάνο - μακάρι να γίνει κάτι με τον δίσκο σου (...σε λίγο πάντως,,,με χάνεις : πάω να ξεραθώ, κι από αύριο προβλέπεται φορτωμένο πρόγραμμα. Αλλά κάποια στιγμή θα τσεκάρω πως πάει).

...η αλήθεια είναι ότι η καθυστέρηση (στο σκανάρισμα του AFR) που αναφέρεις, δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ ενθαρρυντική για την κατάσταση του δίσκου...
Aπ' την άλλη, υπάρχουν διάφορα να γίνουν, για να διαπιστωθεί ακριβέστερα η κατάσταση. Υπομονή και βλέπουμε.

tsatasos
28-08-11, 10:49
Πάντα deeper search. Αλλά αν έκανε τόση ώρα το γρήγορο το αργό θα αργήσει πάααρα πολύ.

Thanos7
28-08-11, 13:58
Λοιπον η επιλογη του TD απετυχε....Τωρα τι αλλο μπορουμε να κανουμε....Γιατι αρχιζω και στεναχωριεμαι γιατι εχω κατι φωτογραφιες μεσα πολυ σημαντικες για εμενα και δεν θελω να σκεφτω με τιποτα οτι θα τις χασω...

washcloud
28-08-11, 18:14
...τώρα αποφασίζεις, όπως είχε ήδη πει ο cranky, αν έχει εγγύηση αντικατάσταση ο δίσκος, αν σ' ενδιαφέρει η εγγύηση, ή τα αρχεία. Διότι το επόμενο βήμα είναι το άνοιγμα της θήκης και βάλσιμο του σκληρού ως εσωτερικό, ΜΠΑΣ και τα ηλεκτρονικά της θήκης είναι που έχουν κάποιο πρόβλημα. Και άνοιγμα της θήκης, σημαίνει κατά πάσα πιθανότητα ακύρωση της εγγύησης.

ΟΜΩΣ, να σου τονίσω πως δεν το κόβω ως πιθανό να φταίει η θήκη. Σε άλλες περιπτώσεις παίζει, αλλά σε αυτήν μάλλον ο δίσκος είναι. Άρα ξανασκέψου το αν θες να ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ αυτή τη μέθοδο, αν αξίζουν τόσο το "ρίσκο" οι φωτογραφίες. Διότι μπορεί και τίποτα να μη γίνει, ΚΑΙ την εγγύηση αντικατάστασης να χάσεις. Αν βέβαια έχει. Διότι αν δεν έχεις, προχωράς σε εξόρυξη του σκληρού (και μετά, ξανά-μανά Active File Recovery).

...ο οποίος δίσκος, έχει δική του, εξωτερική τροφοδοσία, ή απλά τον συνδέεις σε μια USB και τέλος;

(...σε άλλο πσί που είχε προτείνει ο cranky, τον δοκίμασες; )

Thanos7
28-08-11, 18:23
Τον βαζω πανω σε μια "θηκη" και μετα τον συνδεω σε μια θυρα usb...τι λες να κανω?Να τον βαλω ως εσωτερικο και να τρεξω το active?Αν ναι θα κανει παλι τοσο η οχι ?

Το δοκιμασα στο laptop μου και τιποτα..Εντωμεταξυ δεν με αφηνει να του κανω και format...quick παντα...

O σκληρος ειναι SATA 500gb και ειναι πανω σε αυτο http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.801944

washcloud
28-08-11, 21:56
Μας μπέρδεψες......Είχες πει για "εξωτερικό", ενώ τον έχεις σε DS...

Τεσπα, ναι, εσωτερικά, και Active (δοκίμασε και τον "έλεγχο σφαλμάτων" των Windows πρώτα). Δεν έχω ιδέα πόσο θα πάρει. Εξαρτάται είπαμε από την κατάσταση του δίσκου. Γιατί όμως σε απασχολεί τόσο ο χρόνος...; Όσο πάρει.

Φορμάτ γιατί προσπαθείς να του κάνεις; Αρχεία δεν είπαμε ότι υπάρχουν; Έστω και quick, δεν είναι ό,τι πιο ενδεδειγμένο, όταν υπάρχουν αρχεία προς ανάκτηση...

Thanos7
28-08-11, 22:19
Εβαλα και το linux cd αλλα τιποτα...Με απασχολει γιατι εμενα μιλαμε θελει πανω απο εναν μηνα για να τελειωσει :p

a5m5g
22-09-11, 14:49
Παιδιά sos, σβήστηκε κατά λάθος ο σκληρός (deleted volume) με καμιά 500αριά gb δεδομένα. Δημιούργησα νέο volume χωρίς να κάνω format και τώρα σκανάρω με το file scavenger 3.2 και είμαι στο 4%.. Να είμαι αισιόδοξος? Για να τον επαναφέρω ακριβώς (γιατί δουλέυουν προγράμματα με αυτόν) όπως ήταν τι κάνω?

dpa2006
22-09-11, 15:10
δες και το Active@ Partition Recovery (http://www.partition-recovery.com/)
Χαρακτηριστικά

91288

washcloud
22-09-11, 16:38
...ας αφήσει όμως το FS να ολοκληρωθεί, κι αυτό καλό είναι.

...a5m5g τί εννοείς "δουλεύουν προγράμματα με αυτόν";

a5m5g
22-09-11, 16:57
Εννοώ ότι εκεί καταλήγουν όλα τα downloads, και κάτι προγράμματα επεξεργασίας ήχου κτλ που έχω δουλέυουν με το σκληρό αυτό που λειτουργεί σαν αποθήκη.. 70% και ο θεός βοηθός.. Πρέπει να τα μεταφέρω σε άλλο σκληρό όταν τα βρει και μετά στον σβησμένο?

Το File scavenger μου βρίσκει αρχεία με τίλο τα περισσότερα unknown σε unknown φάκελους.... Καταστράφηκα..

washcloud
22-09-11, 19:20
Ε αν είναι έτσι, δοκίμασε και το AFR που προτάθηκε πιο πάνω.

Όσο για τα προγράμματα, απλά αν μπει δίσκος με το εν λόγω γράμμα, θα συνεχίσουν ν' αποθηκεύονται σε αυτόν. Αν όμως εννοείς ότι ήθελες να σώσεις κάτι που να έχει σχέση με τα προγράμματα που λες, τα προγράμματα ανάκτησης απλά θα βρουν/ανακτήσουν αρχεία. Τεσπα δε νομίζω πάντως να έχεις κάποιο πρόβλημα "με τα προγράμματα".

Και ναι, η ανάκτηση (στην ουσία εύρεση/αντιγραφή σε άλλο μέσο κάνουν τα προγράμματα ανάκτησης) θα γίνει σε άλλο δίσκο.

* Δοκίμασε και το Test Disk, μπας και μπορείς να επαναφέρεις το partition table στον δίσκο με το πρόβλημα (αν κάτσει, δε θα χρειαστείς ανάκτηση, θα γίνει ο δίσκος "όπως πρώτα") : http://www.insomnia.gr/topic/243211-τα-έχασα-όλα-hard-disk-data-recovery/page__st__30

a5m5g
22-09-11, 23:03
Ευχαριστώ παιδιά, τελικά η λύση ήρθε με το ontrack easy recovery στην έκδοση 6.21.03 που δουλέυει μια χαρά με τα windows 7 64, και σώζει τα αρχεία ακριβώς όπως τα είχες. Μόλις τελειώσει θα δοκιμάσω πάντως και το test disk μπας και επαναφέρει τον σκληρό όπως ήταν και δε χρειαστεί να κάνω μεταφορά 600gb...

dpa2006
23-09-11, 11:31
...ας αφήσει όμως το FS να ολοκληρωθεί, κι αυτό καλό είναι.

...a5m5g τί εννοείς "δουλεύουν προγράμματα με αυτόν";

συμφωνώ.:oneup:



Ευχαριστώ παιδιά, τελικά η λύση ήρθε με το ontrack easy recovery στην έκδοση 6.21.03 που δουλέυει μια χαρά με τα windows 7 64, και σώζει τα αρχεία ακριβώς όπως τα είχες. Μόλις τελειώσει θα δοκιμάσω πάντως και το test disk μπας και επαναφέρει τον σκληρό όπως ήταν και δε χρειαστεί να κάνω μεταφορά 600gb...

:oneup:

opeth
26-09-11, 19:34
Εξωτερικός Western Digital 2TB έπεσε κάτω, και από τότε δεν μπορεί να διαβαστεί και δεν εμφανιζεται στα windows. Να πω πως δεν τον εχω στα χερια μου και οτι συνδεεται μεσω usb σε ενα παλιο λαπτοπ.

Τι συμβαίνει:

Τα windows xp κανουν τον χαρακτηριστικο ήχο οταν εισαγεται το usb και επισης ο δισκος φαινεται στην ασφαλη καταργηση.
Στο My Computer και στην Διαχειριση Δισκων δεν εμφανιζεται καθολου.
Παιρνει κανονικα ρευμα (προφανως).
Η συμπεριφορα του δισκου ειναι ιδια και σε αλλα pc's.


Δοκίμασα αρχικα το Get Data Back for NTFS το οποιο και δεν ειδε τον δισκο.
Στη συνεχεια εβαλα το Acronis Disk Director, το οποιο ειδε τον δισκο και τον εχει με 2TB χωρητικοτητα (ο δισκος ειχε μεσα 200GB data) , και σε offline status - uninitialized. Προσπαθησα να τον βαλω σε online status ωστε να διαβαστει αλλα τιποτα, δεν αποκρινεται.

Κατεβασα το διαγνωστικο της WD, και βλεπει τον δισκο, τον εχει σε κατασταση warning.
Στο quick και στο extended Test, η διαδικασια διακοπτεται αμεσως εμφανιζοντας το μηνυμα "Too many bad sectors".

Έχετε κάποια άλλη πρόταση/ιδέα/καποιο αλλο προγραμμα πέραν του να ξηλωθει και να μπει ως εσωτερικος ή δοκιμη σε live διανομη linux?

washcloud
26-09-11, 19:55
Αν ένα πρόγραμμα ανάκτησης (το GDB καλή ώρα) δεν μπορεί ν' ανακτήσει, δεν μένουν και πολλά να γίνουν.

Έτσι για το "μπας και", μπορεί εναλλακτικά να δοκιμασθεί ως εσωτερικός. Αλλά όταν το εργαλείο της WD λέει για BS, μάλλον τζάμπα θα το κάνεις (χάνοντας προφανώς υπάρχουσα εγγύηση).

Γνώμη δικιά μου, τον επιστρέφει ο κάτοχος γι' αντικατάσταση, ξεχνώντας τα data.

opeth
26-09-11, 23:54
Να'σαι καλα για την απαντηση φιλε, και γω προς τα κει κλινω.

Erwdios
18-10-11, 03:42
Κατά τα φαινόμενα την έπαθα κι εγώ. Έχω 2 σκληρούς εκ των οποίων ο ένας partitioned με ένα λειτουργικό για κάθε partition για dual boot.

Πριν λίγο που γύρισα από τη δουλειά, δεν άνοιγε καν, αλλά πετούσε Disk failure. Για καλή μου τύχη δεν ήταν ο σκληρός στον οποίο είναι εγκατεστημένα τα λειτουργικά, αλλά ο δεύτερος που χρησιμοποιούταν σα storage. Μόλις λοιπόν αποσύνδεσα τον προβληματικά bootαρε κανονικά το PC. Το κουλό είναι ότι δεν τον βλέπει καθόλου το PC και το δεύτερο κακό είναι ότι έχει μέσα κάποια δεδομένα που πιθανώς χρειάζομαι. Καμία ιδέα επ' αυτού, μπας και σώσουμε τίποτα?

Το τρίτο κακό είναι ότι ο σκληρός είχε αγοραστεί το 2008 και λογικά έχει ακόμα εγγύηση αλλά δεν βρίσκω την απόδειξη, που σημαίνει ότι θα πρέπει να βάλω χέρι στην τσέπη. Καμία πρόταση για κάτι κοντά στο πενηντάρικο? Αυτός εδώ (http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Hard-Disk-Drives/Seagate-ST31000524AS-1TB-HDD-3-5-32MB-Cache-7200RPM-Sata-6Gb-s.htm) ας πούμε?

tsigarid
18-10-11, 05:34
Το τρίτο κακό είναι ότι ο σκληρός είχε αγοραστεί το 2008 και λογικά έχει ακόμα εγγύηση αλλά δεν βρίσκω την απόδειξη, που σημαίνει ότι θα πρέπει να βάλω χέρι στην τσέπη.
Λογικά αυτό δεν ισχύει, οι δίσκοι έχουν serial number και μπορείς από εκεί να καλυφθείς, εκτός αν όταν τον αγόρασες ο δίσκος ήταν ήδη παλιός.

Erwdios
18-10-11, 05:51
Λογικά αυτό δεν ισχύει, οι δίσκοι έχουν serial number και μπορείς από εκεί να καλυφθείς, εκτός αν όταν τον αγόρασες ο δίσκος ήταν ήδη παλιός.

Του κουτιού ήταν, αλλά μάλλον είναι θέμα καταστήματος.

Έχω την εντύπωση ότι τον είχα αγοράσει από e-shop και όπως καταλαβαίνετε δύσκολα θα βγάλω άκρη.

washcloud
18-10-11, 06:07
δεν τον βλέπει καθόλου το PC

...τί έγινε, το Inso το 'χουμε μόνο για ξύλο; Hardware section δεν έχει εκεί; :ρ

...αν με το "PC" εννοείς ΚΑΙ το BIOS,,,ζωή σε λόγου σου. Αλλά και να τον βλέπει, σκούρα τα πράμματα αφού κολλάει το μηχάνημα κατά το μπουτάρισμα. Τεσπα, στην συγκεκριμένη περίπτωση, το να μπουτάρεις από Λίνουξ (εγκατεστημένο ή σε "live CD"), ίσως να είναι η καλύτερη προσπάθεια που μπορείς να κάνεις. Κι αν τον δεις, πες και βλέπουμε.

Όσο για την εγγύηση, ειδικά αν τον είχες πάρει από Πλαίσιο, παίζει να σ' έχουν καταχωρημένο αν είχες δώσει ονοματεπώνυμο κατά την αγορά. Τους ρωτάς και σου λεν, αλλά αν πέρασαν τα 3 χρόνια, χλωμό σε κόβω, μιας και βγαίνει το '11 (εκτός κι αν ήταν με 5χρονη. Μπορεί επίσης το Πλαίισιο να έδινε 3χρονη, αλλά η μαμά 5χρονη. Το τσεκάρεις στο site της μαμάς, δίνοντας το μοντέλο σε ειδική φόρμα).

Προσωπικά όσον αφορά πρόταση : δώσε όσα χρειαστεί (παραπάνω εγγύση=παραπάνω μαλλί), αλλά βρες και πάρε δίσκο με 5χρονη (αν δεν κάνω λάθος μόνο οι WD - Black edition βγαίνουν σε 5χρονη, τη σήμερον ημέρα). Είναι -για 'μένα- το μόνο που έχει νόημα να κοιτάς σε δίσκο : τη μέγιστη δυνατή εγγύηση αντικατάστασης (και φυσικά, να κρατάς backup από 'δω και πέρα, μιας και είναι η μόνη εγγύηση για τα δεδομένα).
Αλλιώς, πάρε απλά τον φτηνότερο/GB, κι ας είναι όποια μάρκα θέλει. Θεωρητικά/στατιστικά/rewiewιστικά oι Spinpoint της Samsung είναι καλή αγορά - αλλά τη δική μου γνώμη στην είπα.

........Auto merged post: washcloud πρόσθεσε 15 λεπτά και 9 δευτερόλεπτα αργότερα ........

edit : (κατ' αρχάς τώρα είδα ότι το ποστ για e-shop - παρ' ολ' αυτά, πάρε τηλ και δώσε τους στοιχεία κτλ. Δεν ξέρεις...).
Μπορείς βέβαια να τον στείλεις ο ίδιος κατευθείαν στη μαμά, παρακάμπτοντας το μαγαζί. Θα σου βγει κα'να 13άρι απλώς (συστημένο ΕΛΤΑ). Την επιστροφή την πληρώνουν αυτοί.

Erwdios
18-10-11, 15:54
...τί έγινε, το Inso το 'χουμε μόνο για ξύλο; Hardware section δεν έχει εκεί; :ρ
Game over for me στο inso :)

...αν με το "PC" εννοείς ΚΑΙ το BIOS,,,ζωή σε λόγου σου. Αλλά και να τον βλέπει, σκούρα τα πράμματα αφού κολλάει το μηχάνημα κατά το μπουτάρισμα. Τεσπα, στην συγκεκριμένη περίπτωση, το να μπουτάρεις από Λίνουξ (εγκατεστημένο ή σε "live CD"), ίσως να είναι η καλύτερη προσπάθεια που μπορείς να κάνεις. Κι αν τον δεις, πες και βλέπουμε.
Ούτε το Bios τον βλέπει, δυστυχώς. Μάλιστα αν τον βάλω master αλλάζοντας τα jumperάκια από πίσω, δεν βλέπει κανένα δίσκο το Bios. Με Linux κλπ δεν πρόκειται να μπλέξω, εξάλλου τα δεδομένα δεν είναι ιδιαίτερα σημαντικά για να μπω σε τέτοια διαδικασία.

Αλλιώς, πάρε απλά τον φτηνότερο/GB, κι ας είναι όποια μάρκα θέλει. Θεωρητικά/στατιστικά/rewiewιστικά oι Spinpoint της Samsung είναι καλή αγορά - αλλά τη δική μου γνώμη στην είπα.
Samsung ήταν αυτός που χτύπησε. :p

edit : (κατ' αρχάς τώρα είδα ότι το ποστ για e-shop - παρ' ολ' αυτά, πάρε τηλ και δώσε τους στοιχεία κτλ. Δεν ξέρεις...).
Μπορείς βέβαια να τον στείλεις ο ίδιος κατευθείαν στη μαμά, παρακάμπτοντας το μαγαζί. Θα σου βγει κα'να 13άρι απλώς (συστημένο ΕΛΤΑ). Την επιστροφή την πληρώνουν αυτοί.
Καλή φάση αυτό. Θα πάω να πάρω καινούργιο ούτως ή άλλως πλέον και τον παλιό τον στέλνω στην εταιρεία. Το πολύ, πολύ να χάσω 13 ευρώ.

Φχαριστώ Wash, να'σαι καλά ;)

washcloud
18-10-11, 17:13
Game over for me στο inso :)
...καμ αγκέν;!

Με Linux κλπ δεν πρόκειται να μπλέξω ...αν δεν φαίνεται στο BIOS, μπάι-μπάιος. Δε χρειάζεται να λιξουνομπλέξεις.

Samsung ήταν αυτός που χτύπησε. :p ...χα, εμ είδες; Το 'γραψα για να προλάβω αυτούς που θα πεταγόντουσαν και θα λέγανε για Σαμ [...είναι πάντως σε καλύτερη φάση από τις άλλες η Σάμμυ. Ή οι Σπίννπόιντ της τουλάχιστον. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν κι αστοχίες. Καλή ώρα αυτή που έχεις στα χέρια σου (τυχερούκλη). Γι' αυτό κι εγώ προτιμάω τον φθηνότερο από απόψεως €/GB. Για την περίπτωση που δεν παίζει να σκαστούν λεφτά έναν με 5χρονη εγγύηση, το οποίο είναι > ωλ]

Καλή φάση αυτό. Θα πάω να πάρω καινούργιο ούτως ή άλλως πλέον και τον παλιό τον στέλνω στην εταιρεία. Το πολύ, πολύ να χάσω 13 ευρώ. ...δε θα τα χάσεις. Πρέπει όμως ν' ακολουθήσεις πιστά τις οδηγίες συσκευασίας στο σάιτ τους, και να τον στείλεις πωσοδήποτε συστημένο (ΕΛΤΑ). Kαι να τους τονίσεις ότι δε θες να πάει σαν "πακέτο", αλλά ως "επιστολικό ταχυδρομείο" (δε ξέρω πρακτικά τα τί και πώς, αλλά στο στον τιμοκατάλογο η διαφορά των προαναφερθέντων ισούται με πάνω από 10άρικο...).


Φχαριστώ Wash, να'σαι καλά ;)

U2 rolling stone

Nozomi
20-10-11, 13:04
Για να μην ανοίγω άλλο νήμα έχω το εξής πρόβλημα.

Έκανα φόρματ σε έναν καινούριο δίσκο και όταν συνέδεσα τον παλιό-αποθήκη SATA Samsung που είχα δεν τον "βλέπουν" τα Windows ενώ εμφανίζεται κανονικά στο BIOS.

Καμμιά ιδέα ;

Το σύστημα WinXP SP3, μητρική παλαιά ASUS K8-N4E.

Το περίεργο είναι ότι με τον παλαιότερο δίσκο και αυτό ακριβώς το configuration κάθε νέο δίσκο που συνέδεα στο PC τον αναγνώριζε αυτόματα.

Δοκίμασα κάθε μενού και υπομενού στο ΒΙΟS και τίποτα.

cranky
20-10-11, 14:48
Έκανα φόρματ σε έναν καινούριο δίσκο και όταν συνέδεσα τον παλιό-αποθήκη SATA Samsung που είχα δεν τον "βλέπουν" τα Windows ενώ εμφανίζεται κανονικά στο BIOS.
Εννοείς οτι δεν φαίνεται στο «Υπολογιστής μου» ;
Τι σόϊ φορμάτ του έκανες ;
Απο την Διαχείριση Δίσκων, με δεξί κλίκ πάνω του, κλπ ;

Nozomi
20-10-11, 15:52
Δεν φαίνεται στον Υπολογιστή μου, και δεν του έχουν αποδώσει τα XP γράμματα (π.χ F-G, έχει δύο κατατμήσεις).

Εν τω μεταξύ τον διαβάζει, π.χ στο Computer Management-Hard Drives τον εμφανίζει κανονικά !

Ο δίσκος που φόρμαρα είναι καινούριος, ο παλιός με το ίδιο λειτουργικό και την ίδια μητρική αναγνώριζε αυτόματα οποιονδήποτε εσωτερικό SATA δίσκο του συνέδεα...

cranky
20-10-11, 15:57
Αφού φαίνεται στη Διαχείριση, κάνε δεξί κλίκ σ' ένα απ' τα διαμερίσματα, δώσ' του γράμμα, και ακολούθα τις οδηγίες (δεν θυμάμαι τώρα πώς γίνεται στα ΧΡ).
Μετά, κάνε το ίδιο και στο άλλο διαμέρισμα.

washcloud
20-10-11, 18:27
Εγώ θα έλεγα να ποστάρει ένα ss από το Disk Management πρώτα

Nozomi
20-10-11, 18:41
Διόρθωση:
Στο Disk Management μου βγάζει τον δεύτερο σκληρό που συνέδεσα με ερωτηματικό και Disk 1 Dynamic Foreign

Nozomi
20-10-11, 20:03
Λήξη συναγερμού ! :p

Ήταν γελοιωδώς εύκολο.

Δεξί κλικ και Import Foreign Discs και μετά τα Win αναλάμβαναν τα υπόλοιπα...

Tnx στον Cranky.

balander
15-11-11, 21:20
Εαν ενας σκληρος παει για αντικατασταση στην WD, η εταιρεια εκει βλεπει τι δεδομενα εχεις στον σκληρο; Πρεπει να τον κανεις φορματ απο πριν; Η το στελνεις ετσι και απλως τον αντικαθιστουν χωρις να κοιταξουν τα δεδομενα σου (εκτος φυσικα απο τα απαραιτητα τεστ που περναει για να διαπιστωθει οτι ειναι ελλατωματικος)

cranky
15-11-11, 22:34
Δεν πιστεύω οτι θα κάτσουν ν' ασχοληθούν, αλλά για κάθε ενδεχόμενο, γέμισέ τον μηδενικά.

balander
15-11-11, 22:38
Τον εχω στειλει ήδη. Δεν μπορουσα να κανω καν φορματ γιατι κολλουσε το συμπαν με τον σκληρο επανω στον υπολογιστη και δε δουλευε τιποτα. Στο τελος δεν εμφανιζε καν τα περιεχομενα του και στο φορματ (μετα απο 1 ωρα προσπάθειας να ανοιξει το παραθυρο, εβγαζε μηνυμα λαθους).

Οχι οτι εχω και τα ΑΜΑΝ δεδομενα προσωπικα, αλλά δες το σαν απορία :p

cranky
15-11-11, 22:41
Θα μπορούσες να του κάνεις φορμάτ μέσω Linux live cd, ή με κάποιο απο τα εργαλεία του Hiren' s boot cd.

balander
15-11-11, 22:43
Από την στιγμή που δεν δουλεύει και δεν κανει format από windows, γιατί να κάνει από live cd?

cranky
15-11-11, 22:46
Για να εξασφαλίσεις οτι δεν θα εκτεθούν τα προσωπικά δεδομένα σου (ανν είχες τίποτα σοβαρό, μέσα).

balander
15-11-11, 22:50
Δεν με κατάλαβες. λες οτι επρεπε να κανω φορματ απο live cd linux ή hiren's. Και λεω, αφού δεν δουλεύει σωστά ο σκληρός (2ος σκληρος για αποθηκευτικό χώρο) και δεν κάνει φορματ από τα windows γιατί στο τέλος τα ειχε παιξει, πως ειναι δυνατόν μέσω του linux live cd και hiren's boot να δουλεψει το φορματ. :)

cranky
15-11-11, 22:53
Γιατί το Linux και το Hiren' s, τρέχουν απο το cd τους, παρακάμπτοντας τα Win που κολλάνε.

balander
15-11-11, 22:54
Αυτό (http://wdc.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/1545/~/western-digital-does-not-perform-data-recovery-on-hard-drives) εννοεί πως δεν θα μπουν καν στην διαδικασία;

cranky
15-11-11, 22:59
Αυτό, λέει οτι δεν κάνουν ανάκτηση δεδομένων, απο δίσκο που πάει για RMA.
Απλώς, τον αντικαθιστούν.

balander
15-11-11, 23:07
Τελικά αυτό εδώ (http://wdc.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/997/session/L3RpbWUvMTMyMTM4NzU4MC9zaWQvaS04ZzdjSms%3D)απαντάει στο ερώτημα.

cranky
15-11-11, 23:11
Ωραίοι. :up:
Μπορείς να κοιμάσαι ήσυχος. :biggrin:

dpa2006
16-11-11, 15:50
get data back (http://www.runtime.org/data-recovery-products.htm)
αν ο δίσκος είναι φορμαρισμενος σε ntfs θα επιλέξεις το αντίστοιχο getdataback for ntfs,αλλιώς αυτό για fat
active partition recovery (http://www.partition-recovery.com/)
http://www.easeus.com/partition-recovery/
Why to choose EaseUS Partition Recovery?
EaseUS Partition Recovery, a free and easy-to-use partition recovery software to recover deleted or lost partition, takes up one of the best partition recovery software for you to keep owing to the following features:

Free for both home and commercial users.
Use it with ease: a wizard interface walks you through all the partition recovery process.
Recover deleted or lost partition quickly and easily.
Offer several optional scan areas helps locate the lost partition quickly.
Support FAT, NTFS, Ext2/Ext3 file system.
Support IDE / ATA / SATA / SCSI drives.
Bootable disk based on WinPE
Support Windows 2000, XP, 2003, Vista, 2008, 7.

Απαράδεκτος
19-11-11, 12:39
Καλημέρα,πριν λίγες ημέρες, είχα ένα ατύχημα με έναν εξωτερικό σκληρό της εταιρίας μου(πτώση από 30εκ.) οπού είχαν μαζευτεί όλα τα εμπιστευτικά αρχεία ,προκειμένου να χρησιμοποιηθούν οι υπολογιστές από κάποιους εξωτερικούς συνεργάτες.Με αποτέλεσμα ο δίσκος να μην διαβάζεται πλέον,τον έβγαλα από τη θήκη του σε περίπτωση που έφταιγε η θήκη και τον τοποθέτησα σε docking station αλλά δυστυχώς δεν τον αναγνωρίζει και κάνει έναν περίεργο, χαμηλό, περιοδικό θόρυβο. Υπάρχει η δυνατότητα να σώσω τα αρχεία μου; Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιον ειδικό;Με συγχωρείται εάν το ερώτημα μου έχει απαντηθεί νωρίτερα αλλά δεν μπόρεσα να βρω κάτι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.