PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανάκτηση δεδομένων από σκληρό



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24

washcloud
19-11-11, 17:08
Αν το "εταιρία μου" σημαίνει δική σου, τότε Datalabs/ Αnakitisis/ Oktabit, με αυτή τη σειρά (Google for even more).


(Πάντως, αν ο δίσκος περιείχε μοναδικά αρχεία, παίζει να έχουμε εδώ τον πιο πετυχημένο συνδυασμό post-avatar-nickname ever)

babylonx
20-11-11, 01:21
Τον εχω στειλει ήδη. Δεν μπορουσα να κανω καν φορματ γιατι κολλουσε το συμπαν με τον σκληρο επανω στον υπολογιστη και δε δουλευε τιποτα. Στο τελος δεν εμφανιζε καν τα περιεχομενα του και στο φορματ (μετα απο 1 ωρα προσπάθειας να ανοιξει το παραθυρο, εβγαζε μηνυμα λαθους).

Οχι οτι εχω και τα ΑΜΑΝ δεδομενα προσωπικα, αλλά δες το σαν απορία :p

Ποτέ δε ξέρεις τι κουβαλάει στο κεφάλι του ο κάθε υπάλληλος και πόσο περίεργος είναι. Άνθρωποι είναι, δεν είναι μηχανές. Οπότε δε μπορείς να ξέρεις.

balander
20-11-11, 08:00
Ποτέ δε ξέρεις τι κουβαλάει στο κεφάλι του ο κάθε υπάλληλος και πόσο περίεργος είναι. Άνθρωποι είναι, δεν είναι μηχανές. Οπότε δε μπορείς να ξέρεις.

Η επίσημη θέση της εταιρείας είναι οτι ΔΕΝ κρατάνε τίποτα, αφού το βάζουν στο μηχάνημα που τον τεστάρει και αυτομάτως τα σβήνει όλα. Οπότε εαν πάει κάτι στραβά στο μέλλον με τα δεδομένα, εχεις κάπου να .. «πατήσεις»

babylonx
21-11-11, 17:20
Η επίσημη θέση της εταιρείας είναι οτι ΔΕΝ κρατάνε τίποτα, αφού το βάζουν στο μηχάνημα που τον τεστάρει και αυτομάτως τα σβήνει όλα. Οπότε εαν πάει κάτι στραβά στο μέλλον με τα δεδομένα, εχεις κάπου να .. «πατήσεις»

Άσε τις επίσημες θέσεις. Αν έχεις δουλέψει στο χώρο (ή και σε οποιοδήποτε χώρο όπου έρχεσαι σε επαφή με προσωπικά δεδομένα) θα ξέρεις ότι η "επίσημη θέση" έχει πάντοτε διαφορά από την πραγματικότητα. Αναφέρεται για τη διασφάλιση του κύρους της εταιρίας. Δηλαδή τι περιμένεις να σου πουν, ότι αν οι υπάλληλοι δεν έχουν τι να κάνουν κάθονται και χαζεύουν τα δεδομένα των πελατών;

Η περίπτωση να γίνει στραβή έχει σχεδόν μηδενικές πιθανότητες αλλά το χαβαλέ τους οι υπάλληλοι μπορεί να τον κάνουν. Μέχρι εκεί όμως. Κοινώς αν έχεις τίποτα τρυφερές στιγμές με το αμόρε μέσα στο δίσκο μπορεί να κουτσομπολέψουν λίγο. Όχι όμως και να τα βρεις ανεβασμένα στο internet. Δεν είναι τόσο ηλίθιοι.

frankie333
19-12-11, 15:41
Παιδιά γεια σας , είμαι νέος στο forum και θα ήθελα τη βοηθειά σας σε ένα προβλημα με τον εξωτ σκληρό. Πρόκειται για ενα lacie rikiki 320gb, που δεν έχει κλείσει ούτε χρόνο (είναι στην εγγύηση) , ο οποίος τις τελευταίες μέρες κολλούσε και με δυσκολία άνοιγε τα αρχεία , ενώ συχνά έπρεπε να κανω restart τον υπολογιστεί για νε ξεκολλήσει. Χθές ήρθε η χαριστική βολή όπου ο υπολογιστής δεν τον αναγνωρίζει πλέον ( δοκίμασα σε τρια διαφοτετικα pc) και εμφανίζει μόνο το εικονίδιο G: , όπου δεν επιτρέπει την πρόσβαση, ενω βγάζει μύνημα οτι πρέπει να γίνει διαμόρφωση ( την οποία δεν έκανα μπασ και σώσω τη κατάσταση και δεν τα χάσω όλα ) . Σήμερα συμβαίνει το εξής παράδοξο, έβαλα το σκληρό σε μια LG τηλεόραση όπου τον ανοίγει κανονικά με πρόσβαση στα αρχεία (foto, video) χωρίς καν να κολλάει , ενώ στον υπολογιστή και πάλι δεν τον αναγνωρίζει . Υπάρχει καμία ιδέα για το τί μπορεί να συμβαίνει , και το συμαντικότερο υπάρχει περίπτωση να σώσω τα αρχεία.

ευχαριστώ για τις απαντήσεις

tsatasos
19-12-11, 16:56
Γεια σου φίλε,

Καταρχήν όταν αρχίσει ο δίσκος να κάνει τέτοια νούμερα το υποψιαζόμαστε και τον κάνουμε backup για να προλάβουμε το κακό.

Για ανάκτηση δεδομένων χρησιμοποιώ το Active @ File Recovery Professional και είναι πολύ καλό.
Δοκίμασέ το και εσύ.

Format μην κάνεις σε καμία περίπτωση.

washcloud
19-12-11, 17:40
Δεν είναι ακριβώς "παράδοξο", καθώς η TV σου χρησιμοποιεί λογισμικό βασισμένο σε Linux, το οποίο έχει "ανώτερες δυνατότητες" (ή αν θες, δεν τραβάει τα ζόρια τους...) από τα Windows του υπολογιστή σου.

Κοντολογίς, το σύμπτωμα που αντιμετωπίζει ο δίσκος σου, είναι ότι "έχει χάσει το partition του" (που στη γλώσσα των Windows σημαίνει ότι έχουν τυφλωθεί αναφορικά με το περιεχόμενό του). Κι όπως είδες, τα αρχεία σου συνεχίζουν να υφίστανται.

...όμως πέραν των συμπτωμάτων, παίζει και να μιλάμε ΚΑΙ περί πτωμάτων. Ή έστω όχι ακόμα, αλλά περί ασθενών. Ή μάλλον, περί ενός, και συγκεκριμένα εννοώ τον εν λόγω δίσκο. Μ' άλλα λόγια, μπορεί η απώλεια του partition να κρύβει κάτι σοβαρό από κάτω - μπορεί όμως και όχι. Απ' τη μια, το να χάνεται το partition (ας το πούμε φτέρνισμα) δεν είναι και πολύ καλό σαν ένδειξη (μπορεί να υφέρπει μια πνευμονία) - απ' την άλλη, καμμιά φορά συμβαίνει (όπως κι ένα απλό κρυολόγημα). Επίσης είναι θετικό το ότι χειρίζεσαι τ' αρχεία χωρίς κολλήματα (σα να λέμε ότι σηκώθηκε ο ασθενής, περπάτησε, κι έκανε και διάφορα άλλα - άρα ίσως να μην τρέχει κάτι σοβαρό).

Σε κάθε όμως περίπτωση, όντας η πρόληψη η καλύτερη θεραπεία, θα έπρεπε να είχες αντίγραφα των σημαντικότερων κι ίσως κι αναντικατάστατων αρχείων που περιέχει ο δίσκος. Κι αν στάθηκες τυχερός, πρέπει να φροντίσεις να φτιάξεις αντίγραφα το συντομότερο δυνατό, γιατί η τύχη δεν χτυπάει πάντα την πόρτα. Για να το κάνεις, υπάρχουν 2 τρόποι : είτε μέσω ανάκτησης των αρχείων (το οποίο πρακτικά είναι μια αντιγραφή τους σε άλλο μέσο), είτε μέσω της συνηθισμένης αντιγραφής σε περιβάλλον Windows. O 2oς τρόπος για να επιτευχθεί, χρειάζεσαι τη χρήση ενός προγράμματος που θα προσπαθήσει να επαναφέρει το partition (να κάνει δηλαδή τον δίσκο "όπως ήταν πριν"). Το συνηθέστερα χρησιμοποιούμενο γι' αυτή τη δουλειά, είναι το freeware Test Disk, και οδηγίες για τη χρήση του θα βρεις σε αυτή εδώ (http://www.insomnia.gr/topic/243211-τα-έχασα-όλα-hard-disk-data-recovery/page__st__30) τη σελίδα.

Αν όλα παν καλά, μη ξεχνάς ότι η αμέσως επόμενη υποχρέωση στην ψυχολογία σου, θα είναι να αντιγράψεις τ' αρχεία σε άλλο μέσο (δίσκο ή δισκάκια DVD). Αν όχι (αν δεν μπορεί ν' ανακτηθεί το partition), η επόμενή σου επιλογή είναι να χρησιμοποιήσεις ένα πρόγραμμα ανάκτησης αρχείων (προσωπικά προτείνω το Active File Recovery ως το καλύτερο -για ένα σύνολο λόγων- που μπορείς να χρησιμοποιήσεις. Είναι όμως -όπως όλα τα αξιόλογα προγράμματα ανάκτησης αρχείων- shareware, το οποίο σημαίνει ότι για να κάνει δουλειά, είτε το αγοράζεις - είτε αν έχεις τον τρόπο σου, τον βάζεις σε εφαρμογή...).

Σε αυτήν την περίπτωση, θα χρειαστείς θέλοντας και μη άλλο δίσκο, ο οποίος να δεχτεί τα ανακτηθέντα αρχεία. Καλώς πάντως εχόντων των πραγμάτων, ο εξωτερικός σου δίσκος δεν έχει κάποιο, σοβαρό έστω, θέμα, και η ανάκτηση θα γίνει μέσα σε ένα διάστημα όχι περισσότερο μιας, δυο, τριών το πολύ ωρών. Κακώς εχόντων, μπορεί ο περιεχόμενος σκληρός να είναι "πληγωμένος", και να κολλάνε τα προγράμματα ανάκτησης, και να μπερδεύεται έτσι το πράμμα για το τί και πώς θα μπορέσεις να ανακτήσεις. Ξεκίνα βέβαια εσύ με τη σειρά που είπαμε (Test Disk πρώτα), και βλέπουμε πώς θα πάει. Όπως και τελικώς θα δούμε και πώς θα πάει με τον δίσκο ως hardware, και αν θα είναι σε θέση να συνεχίσεις να τον εμπιστεύεσαι (ή όχι) για από εδώ και πέρα, αναφορικά με τη φύλαξη αρχείων.


*...να με συγχωρεί ο αποπάνω συνονόματος, που στην ουσία πολλά απ' όσα έγραψα, τα ίδια κατά βάση με τα δικά του είναι (με τη διαφορά ότι τα δικά μου είχαν και πολλή σάλτσα + την επιλογή της χρήσης του TD), γιατί είχα ξεκινήσει να γράφω πριν ποστάρει, αλλά έκανα διάφορα άλλα ταυτόχρονα, κι είδα το δικό του, αφού πόσταρα κι εγώ. Το λέω, για να μη σκεφτεί (δικιολογημένα) "έλα ρε φίλε, αυτά που του 'πα του παιδιού παρά πέντε, του τα ξανάπες και πέντε...;" (...και σαράντα, για τη ακρίβεια...).

** ...και μια διόρθωση, συνονόματε : backup (οφείλουμε να) παίρνουμε ΠΟΛΥ ΠΡΙΝ αρχίσει ένας δίσκος να κάνει νούμερα - αλλά απ' την πρώτη στιγμή που του βάζουμε αρχεία... Διότι των φρονίμων τα παιδιά, πριν κρασάρουν μπακαπάρουν.

tsatasos
19-12-11, 18:21
Ωραία τα λες συνονόματε! :)

Εντωμεταξύ δεν ξέρω αν θυμάσαι το πρόβλημα που είχα με έναν 1.5TB WD Green... ε τελικά βρέθηκε στα χέρια μου χαλασμένος άλλος ένας. Έβγαζε αυτό που είπε ο φίλος παραπάνω. Μόνο το γράμμα και όταν πας να τον ανοίξεις λέει να κάνεις format.

Είχε μέσα 500GB φωτογραφίες και με το AFR έσωσε περίπου τα 350-400GB. Tα υπόλοιπα αν και τα έσωσε δεν άνοιγε τις φωτογραφίες επειδή έλεγε ότι είναι κατεστραμμένες (και έκανε πολύ αργά το recovery).

Δηλαδή από όσους 1.5TB WD Green έχω δώσει σε φίλους και γνωστούς, όλοι μα όλοι έχουν χαλάσει μέσα σε λιγότερο από 2 χρόνια. Μεγάλη αποτυχία αυτή η σειρά της WD...

babylonx
19-12-11, 21:21
Πάντως από την περιγραφή του frankie333 φαίνεται ότι ο δίσκος δεν έχει μηχανικό πρόβλημα αλλά λογικό, έχει χαθεί ή έχει καταστραφεί σε σημαντικό βαθμό το filesystem. Υπάρχει μια λογική στο να τα βλέπει η τηλεόραση γιατί χρησιμοποιεί άλλο τρόπο για να τα διαβάζει και όχι απαραίτητα τις ίδιες βιβλιοθήκες με αυτές της Microsoft. Όχι απαραίτητα linux θα έλεγα εγώ όπως είπε ο φίλος παραπάνω αλλά έναν άλλο τρόπο πιο χαμηλού/άμεσου επιπέδου.

Το καλό με τις λογικές βλάβες είναι ότι "σηκώνουν" προσπάθεια ανάκτησης με software. Οπότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις διάφορα προγράμματα για να δοκιμάσεις να κάνεις ανάκτηση. Το σημαντικό είναι να μη γράψεις data πάνω πριν σιγουρευτείς ότι κάποιο πρόγραμμα μπορεί να τα διαβάσει και να τα ανακτήσει. Αυτό σημαίνει ότι χρειάζεσαι έναν ακόμη δίσκο όπου θα κάνεις την ανάκτηση πάνω και έπειτα θα ελέγξεις τα data και μόνο εάν είσαι ικανοποιημένος, θα φορμάρεις τον δίσκο με το πρόβλημα και θα τα ξαναπεράσεις πίσω στη θέση τους.

frankie333
20-12-11, 01:47
ευχαριστώ για τις πληροφορίες, (washcloud είσαι αναλυτικότατος) , θα τα δοιμάσω ολα αυτά το συνταμότερο (αν και είναι pro level για μένα) και ελπίζω να τα καταφέρω. βλακεία μεγάλη που δεν τα εφτιαξα όταν άρχισαν τα μικροπροβλήματα, την πάτησα από ολιγωρία και αναβλητικότητα .

τα εφαρμόζω και θα σας ενημερώσω

........Auto merged post: frankie333 πρόσθεσε 113 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Eνημερώνω λοιπόν καθότι ξεκίνησα τη διαδικασία (είπα να το αφήσω για αύριο αλλά δεν κρατήθηκα).
Βρίσκομαι στο πρόγραμμα ανάκτησης που προαναφέρθηκε και σκανάρω πρώτα το δίσκο για να βρει τα αρχεία(στις επιλογές εμφάνισε το όνομα του σκληρού, νομίζω θετικό δείγμα) . Τέρμα κάτω στο πρόγραμμα γράφει, κατα τη διάρκεια του σκαναρίσματος : τα gb που έχει σκανάρει , 1 partition found , και τα αρχεία που βρίσκει, ενώ στο status υπάρχει πρόοδος καθώς απο poor εχει πάει good. Αυτό που με προβληματίζει είναι ο ρυθμός σκαναρίζμaτος ( περίπου 7 λεπτά για 1 gb) .
Οταν βρει τα αρχεία, με το καλό, πιο είναι το επόμενο βήμα ? πατάω recovery και ορίζω σε που θέλω να γίνει η ανάκτηση?

washcloud
20-12-11, 08:30
Εντωμεταξύ δεν ξέρω αν θυμάσαι το πρόβλημα που είχα με έναν 1.5TB WD Green...
Η αλήθεια είναι πως όχι...



Πάντως από την περιγραφή του frankie333 φαίνεται ότι ο δίσκος δεν έχει μηχανικό πρόβλημα αλλά λογικό, έχει χαθεί ή έχει καταστραφεί σε σημαντικό βαθμό το filesystem. ...όχι ο συνηθέστερος, αλλά ούτε και ο λιγότερο συνήθης λόγος της "λογικής καταστροφής", είναι η ζημιά ενός δίσκου σε φυσικό επίπεδο. Μέχρι να τον τσεκάρει με σχετικά διαγνωστικά, δεν μπορεί κανείς να ξέρει βέβαια τί ακριβώς ζόρι τράβηξε.

Υπάρχει μια λογική στο να τα βλέπει η τηλεόραση γιατί χρησιμοποιεί άλλο τρόπο για να τα διαβάζει και όχι απαραίτητα τις ίδιες βιβλιοθήκες με αυτές της Microsoft. Όχι απαραίτητα linux θα έλεγα εγώ όπως είπε ο φίλος παραπάνω αλλά έναν άλλο τρόπο πιο χαμηλού/άμεσου επιπέδου.

...είναι πολύ σύνηθες, σε συσκευές όπως κονσόλες, τηλεοράσεις κλπ, η χρήση λογισμικού βασισμένο σε Linux - σε Unix τεσπα πάντως. Έτσι για την ιστορία δηλαδή, λέει η δική μου εμπειρία.




θα τα δοιμάσω ολα αυτά το συνταμότερο (αν και είναι pro level για μένα) ...καθόλου "προ". Απλά προγράμματα είναι, "όπως όλα", που δεν τυχαίνει κάποιος ν' ασχοληθεί (μέχρι να την πάθει) με αυτά. Ο χειρισμός ενός πχ Photoshop, ή και μια εφαρμογής "office", είναι απείρως δυσκολότερος αναφορικά με τον χρόνο εκμάθησης που πρέπει κανείς να διαθέσει.

στο status υπάρχει πρόοδος καθώς απο poor εχει πάει good. ...αυτό (η το πιθανό "πλήθος" από partitions) μη σε "απασχολεί" ιδίαιτερα, ειδικά αν δεις partition που να αναφέρεται "excellent" ή έστω "very good", καθώς αυτά τα partitions, είναι, τρόπον τινά, "εκδοχές" αυτού που ψάχνεις.
Αυτό που με προβληματίζει είναι ο ρυθμός σκαναρίζμaτος ( περίπου 7 λεπτά για 1 gb) .
...σε γενικές γραμμές, μερικές ώρες είναι "νορμάλ" χρόνος (εξαρτάται από default "παραμέτρους", όπως η ταχύτητα του συστήματος συνολικά - CPU και δίσκος κυρίως) αλλά και από την κατάσταση της υγείας του δίσκου (αν έχει αναγνώσιμες με, αλλά "λαβωμένες" περιοχές, γίνεται η δουλειά, αλλά τα ζώα μου αργά...) ή και από το βαθμό σακατέματος του file system κ.α. ... Θα δείξει με την ολοκλήρωση του σκαναρίσματος, ΑΝ και όταν αυτή έρθει (που είναι και το κυρίως προσδοκώμενο).

Οταν βρει τα αρχεία, με το καλό, πιο είναι το επόμενο βήμα ? πατάω recovery και ορίζω σε που θέλω να γίνει η ανάκτηση?

Με την λήξη, σώσε τα "scan results", από το μενού, κατ' αρχάς.

Στη συνέχεια, ναι, ακριβώς αυτό που είπες κάνεις.


Δεν ξεκίνησες πάντως με το Test Disk - αλλά συνεχίζει να ξέρεις να παραμένει επιλογή, έστω και μετά την ανάκτηση αρχείων. Βέβαια, το "σωστό" είναι να του κάνεις ένα "low level format" με χρήση του HD Sentinel (όπου μπορείς να βλέπεις και σε γραφικό περιβάλλον την πορεία της διαδικασίας, και την υγεία των sector blocks). ΑΝ βγει "οκ" ο δίσκος, μπορείς να τον επαναχρησιμοποιήσεις, σχετικά άφοβα, όπως ακριβώς πριν το πρόβλημα που προέκυψε.

ConstantinosBok
20-12-11, 19:01
δοκιμασε πρωτα πρωτα σε ενα αλλο λειτουργικο αν μπορεις πχ ubuntu linux, μηπως και το αναγνωρισει. Αν σου κανει τα ιδιο δοκιμασε να τον βαλεις εσωτερικο να δεις αν τον αναγνωριζει γιατι μπορει να εχει χαλασει η πλακετα αναγνωσης μεσα στο κουτι (παρεπιπτοντως μπορει να χασεις την εγγυηση ανοιγοντας το κουτι. )

Δοκιμασε να δεις αν το HD sentinel (στειλε μου πμ αν δεν το εχεις) βγαζει τον δισκο οτι εχει προβλημα. Μετα παιζει με το Partition Recovery ή καποιο τετοιο προγραμμα και οτι βγει βγήκε!

frankie333
21-12-11, 13:08
Λοιπόν, μετά απο ατελείωτες ώρες scanning και recovering η κατάσταση έχει ως εξής:
Ο μεγαλύτερος όγκος των αρχείων ανακτήθηκε :) , μάλιστα το πρόγραμμα μου βρήκε αρχεία που είχα σβήσει οικειοθελώς παλιότερα. Υπάρχουν βέβαια κάποια κομμάτια του δίσκου τα οποία είναι κατεστραμένα, σε αυτά τα κομμάτια είτε δεν βρέθηκαν τα αρχεία, είτε τα αρχεία που βρέθηκαν εμφανίζονται κανονικά αλλά δεν είναι προσπελάσιμα (προκειται κυρίως για βίντεο και φοτο) . Στην τελευταία περίπτωση (της μη προσπελασιμότητας) δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια ενέργεια που μπορεί να κάνει κανείς . Σε γενικές γραμμές μπορώ να πω οτι τα χειρότερα τα γλύτωσα, καθώς αυτά που έχασα είναι και τα λιγότερο σημαντικά. Εδώ θέλω να ευχαριστήσω όσους βοήθησαν . Θα μου επιτρέψουν όμως οι υπόλοιποι να ευχαριστήσω ιδιαιτέρος τον washcloud, γιατι τις δικιές του οδηγίες ακολούθησα οι οποίες και αποδεικτικαν αποτελεσματικές στην περίπτωσή μου. Επόμενο βήμα είναι να πάω στο e-shop και να διεκδικίσω αντικατάσταση (πιστεύω δεν θα το αρνηθούν).

washcloud
21-12-11, 14:30
Να 'σαι καλά από 'μένα, για τις ευχαριστίες Φράνκι. Χαίρομαι που έσωσες τα βασικότερα. Μην ξεχνιέσαι όμως : ήδη από τώρα κάνε αντίγραφα στα αρχεία που έσωσες, έστω των πιο σημαντικών (αν δεν έχεις κι άλλο δίσκο, κι αν έχεις DVD-RW drive, γράψε έστω ντιβιντάκια), σε περίπτωση που δεν ισχύει η εγγύηση αντικατάστασης του εξωτερικού. Όσο γι' αυτόν, τρέξε το διαγνωστικό της εταιρίας του (ΑΝ είναι Western Digital ή Seagate, υπάρχει σχετικό διαγνωστικό), και αν αυτό τον βγάλει off, σε καμμία περίπτωση μη δεχτείς κανένα "μα-μου" από το κατάστημα (λογικά με το που θα δουν ότι "ζητάει να του γίνει φορμάτ", θα τον αλλάξουν - αλλά ΜΠΑΣ κια βρεθεί κανένα αστέρι και τον φορμάρει, και μετά σου πουν "τον φτιάξαμε", και σε βάζουν να κάνεις διπλές διαδρομές). Να τους τονίσεις μάλιστα ότι τον έλεγξες με το διαγνωστικό πριν τον πας.

Κατά τ' άλλα, υπάρχουν 1-2 προγράμματα (HDD Regenerator και υπο-λειτουργία του HD Sentinel) που κάνουν ένα "refreshing" στα data και στους sectors του δίσκου ("διορθώνουν" κατά κάποιο τρόπο ας πούμε προβληματικούς sectors, και ταυτόχρονα κάνουν προσπάθεια να διαβάσουν τα data που περιέχουν και να τ' αντιγράψουν αλλού). Μην περιμένεις και πολλά βέβαια, ειδικά αν μιλάμε για μεγάλα αρχεία όπως video.

cranky
21-12-11, 15:06
... - αλλά ΜΠΑΣ κια βρεθεί κανένα αστέρι και τον φορμάρει, και μετά σου πουν "τον φτιάξαμε", και σε βάζουν να κάνεις διπλές διαδρομές). Να τους τονίσεις μάλιστα ότι τον έλεγξες με το διαγνωστικό πριν τον πας.
Μπορεί, επίσης, να σημειώσει το s/n του δίσκου (αν και οι καινούργιοι είναι σφραγισμένοι).

tsavman
26-12-11, 13:22
Καλησπέρα παίδες, και χρόνια πολλά!

Ήθελα να ανοίξω θέμα στο software section, αλλά θα προτιμήσω να ποστάρω πρώτα εδώ.

Μου έφερε λοιπόν ο αδερφός μου έναν εξωτερικό δίσκο mybook της wd, τον οποίον δεν τον έβλεπε κανένα μηχάνημά του ξαφνικά. Αφού τον ξεκοίλιασα ώστε να τον δοκιμάσω σε άλλο case σε περίπτωση που έφταιγε ο usb controller του, με τα ίδια αποτελέσματα, τον έβαλα εσωτερικό στο pc μου.
Αυτό που βλέπω ή μάλλον αυτό που δε βλέπω είναι ο δίσκος στον "υπολογιστή μου". Στη διαχείριση δίσκων φαίνεται σαν unallocated, αλλά είμαι σίγουρος πως τα δεδομένα βρίσκονται εκεί, απλά έχει παιχτεί κάτι (στο mbr ίσως; ) και δεν μας δίνει πρόσβαση.

Ο δίσκος είναι ο WD10EAVS-00M4B0 1TB (green δηλαδή, από αυτούς που ψοφάνε σαν τα κοτόπουλα:crazy:).

Κατέβασα το hirens boot cd, το οποίο περιέχει αυτές τις εφαρμογές (http://www.hiren.info/pages/bootcd). Θα ήθελα να μου προτείνεται μία μέθοδο προσέγγισης του προβλήματος της ανάκτησης των δεδομένων καθώς και τυχόν εργαλεία που θα χρειαστώ γι'αυτό τον σκοπό. Ο δίσκος αυτή τη στιγμή είναι εσωτερικά συνδεδεμένος στον υπολογιστή.

Δώστε τα φώτα σας παίδες, γιατί αυτόν τον καιρό παλεύω με πολλά pc-related προβλήματα ταυτόχρονα :lol:

washcloud
26-12-11, 13:48
Άσε (για την ώρα) το Hiren's, και κατέβασε το Active File Recovery (shareware είναι, οπότε...βρες το αλλιώς).
Θα χρειαστείς ελέθερο χώρο όπου θα καταλάξουν τα ανεκτημένα αρχεία.

tsavman
26-12-11, 15:33
Άσε (για την ώρα) το Hiren's, και κατέβασε το Active File Recovery (shareware είναι, οπότε...βρες το αλλιώς).
Θα χρειαστείς ελέθερο χώρο όπου θα καταλάξουν τα ανεκτημένα αρχεία.

Ευχαριστώ πολύ, θα το δοκιμάσω :up:

Προς το παρόν βλέπω αυτό

94706

τι ακριβώς σημαίνει;

washcloud
26-12-11, 16:50
...ότι το Τest Disk, μέχρι το 56% του σκαναρίσματός του δεν είχε βρει bootable partition για ν' ανακτήσει.

tsavman
26-12-11, 18:06
Τρέχω το Active File Recovery εδώ και μερικές ώρες. Είναι στο 40% περίπου και δεν έχει βρει partitions ή αρχεία. Είναι φυσιολογικό αυτό ή να το σταματήσω;

Μόλις άρχισε να βρίσκει Bad (unreadable) sectors

washcloud
26-12-11, 19:17
Να το αφήσεις να ολοκληρωθεί (ακόμη κι αν πάρει και μέρες - πολύ πιθανό με τους unreadable sectors που λες ότι βρίσκει...).

tsavman
26-12-11, 19:28
Πιστεύω πως δε θα χρειαστεί μέρες (είναι ήδη στο 67%).
Ποια είναι τα επόμενα βήματα αν δεν καταφέρουμε κάτι με αυτήν την εφαρμογή;

washcloud
26-12-11, 19:40
Σκοινί και σαπούνι.

tsavman
26-12-11, 19:44
Δηλαδής; :crazy:

washcloud
26-12-11, 19:45
"Αυτοκτονία" (λέμε τώρα).

tsavman
26-12-11, 19:49
Ο δίσκος είναι του bro, οπότε δεν με αγγίζει τόσο, αν και μου είπε πως αν σώσω τα αρχεία χάρισμά μου ο σκληρός. Να τον κάνω τι, τον παλιο-green; :lol:

Anyway, από τη στιγμή που δεν έχει φάει format και αναγνωρίζεται από bios/windows (εν μέρει), πιστεύω πως κάτι θα σωθεί. Αρκεί να βρούμε τα σωστά εργαλεία.

washcloud
26-12-11, 19:58
Ο δίσκος είναι του bro

...οπότε μάλλον δολοφονία :p

Πέραν της πλάκας, γενικά δεν υπάρχει κάτι ουσιαστικότερο (αναφορικά με τ' αρχεία) για την περίπτωση, από ένα πρόγραμμα ανάκτησης αρχείων, και προσωπικά δεν έχω συναντήσει κάποιο καλύτερο απ' το AFR.

Όσο για τον δίσκο, για την ιστορία μπορείς να δοκιμάσεις (μετά την ανάκτηση) να του κάνεις ένα "low level format" μέσω του Hard Disk Sentinel (μενού File/Surface Test/Reinitialization) και να δεις σε GUI την κατάστασή του.

tsavman
26-12-11, 20:01
E, καλά, μπορεί το AFR να μην τα καταφέρει σε αυτήν την περίπτωση, και κάποιο άλλο πρόγραμμα να λάμψει :p
Σκοπεύω να ασχοληθώ λίγες μέρες το εγχείρημα ούτως ή άλλως.

Low Level Format θα γίνει αν/και εφόσον σώσουμε τα αρχεία ή αποδειχτεί ότι δε σώζονται με κανέναν συμβατικό τρόπο.

washcloud
26-12-11, 20:14
Να ξέρεις πάντως, πως δεν το λέω ψωνισμένα : ποτέ δεν έχω καταφέρει κάτι με άλλο πρόγραμμα, που δεν το έχει καταφέρει το AFR.

Κατά τ' άλλα, τα εξίσου γνωστά ως καλά (αλλά για ένα σύνολο λόγων προτιμώ το προαναφερθέν), από άποψη αλγοριθμικού σκαναρίσματος, είναι τα File Scavenger από Quetek, Get Data Back από Runtime, Εasy Recovery από Ontrack, Recuva από Piriform (το τελευταίο μπήκε στη λίστα περισσότερο ως καλό για freeware).

To llf εννοείται ότι το κάνεις μόνο αφού τελειώσεις με "το θέμα αρχεία", μιας και αυτό θα τελειώσει δια παντός τα αρχεία, στέλνοντάς τα στ' ανάθεμα.

tsavman
26-12-11, 20:32
Ωραίος, θα δοκιμάσω και αυτά που πρότεινες, καθώς και κάποια άλλα που έχει το hiren's, μπας και..
Το LLF δεν μας απασχολεί προς το παρόν :p

Ευχαριστώ, και επανέρχομαι με νεότερα :cool:

tsavman
27-12-11, 11:49
Τζίφος τελικά.
Βρήκε μόνο κάποια αρχεία από ένα βοηθητικό partition που υπήρχε με εφαρμογές της WD.

Θα δοκιμάσω τις εφαρμογές του hirens στη συνέχεια.

washcloud
27-12-11, 15:45
Ή δεν έκανες κάτι καλά, ή δεν...υπάρχει κάτι για να βρει. Στην έκδοση του Hiren's πάντως που πόσταρες, αν θυμάμαι καλά, δεν είδα και κα'να recovery app (...εκτός του Recuva...; ). Δοκίμασε και κάποιο απ' τ' άλλα που πρότεινα, αλλά αν δεν βρίσκει κάτι το AFR, don't keep your hopes that up.

dpa2006
27-12-11, 18:44
@tsavman
χρόνια πολλά.
δοκίμασες με το Active@ Partition Recovery; (http://www.partition-recovery.com/)
με το:
SystemRescueCD (http://www.sysresccd.org/Main_Page)
ή
get data back (http://www.runtime.org/data-recovery-software.htm)
ή
easy recovery pro (http://www.krollontrack.com/data-recovery/recovery-software/)
;

tsavman
27-12-11, 21:00
Ευχαριστώ παιδιά!
Δυστυχώς σήμερα δεν προλαβαίνω να ασχοληθώ με το θέμα. Θα επανέλθω αύριο.

tsavman
28-12-11, 15:02
Ή δεν έκανες κάτι καλά, ή δεν...υπάρχει κάτι για να βρει. Στην έκδοση του Hiren's πάντως που πόσταρες, αν θυμάμαι καλά, δεν είδα και κα'να recovery app (...εκτός του Recuva...; ). Δοκίμασε και κάποιο απ' τ' άλλα που πρότεινα, αλλά αν δεν βρίσκει κάτι το AFR, don't keep your hopes that up.

Αν κάνεις scroll down εδώ (http://www.hiren.info/pages/bootcd), θα δεις ότι έχει αρκετά εργαλεία.
Παρα-εχει για την ακρίβεια :p



@tsavman
χρόνια πολλά.
δοκίμασες με το Active@ Partition Recovery; (http://www.partition-recovery.com/)
με το:
SystemRescueCD (http://www.sysresccd.org/Main_Page)
ή
get data back (http://www.runtime.org/data-recovery-software.htm)
ή
easy recovery pro (http://www.krollontrack.com/data-recovery/recovery-software/)
;

Το πρώτο δεν βρήκε τίποτα. Σημειώνω τις προτάσεις σου, είναι οι επόμενες δοκιμές (πριν αρχίσω το ψάξιμο με το hirens).
Τώρα τρέχει το Recover My Files, μετά από πρόταση του biggeo, αλλά δεν το βλέπω να κάνει δουλειά ούτε και αυτό..

dpa2006
28-12-11, 16:02
Αν κάνεις scroll down εδώ (http://www.hiren.info/pages/bootcd), θα δεις ότι έχει αρκετά εργαλεία.
Παρα-εχει για την ακρίβεια :p




Το πρώτο δεν βρήκε τίποτα. Σημειώνω τις προτάσεις σου, είναι οι επόμενες δοκιμές (πριν αρχίσω το ψάξιμο με το hirens).
Τώρα τρέχει το Recover My Files, μετά από πρόταση του biggeo, αλλά δεν το βλέπω να κάνει δουλειά ούτε και αυτό..

οκ φίλε μου καλή συνέχεια.

washcloud
28-12-11, 16:24
Αν κάνεις scroll down εδώ (http://www.hiren.info/pages/bootcd), θα δεις ότι έχει αρκετά εργαλεία.
Παρα-εχει για την ακρίβεια :p

...αν δεν είχα ήδη κάνει σκρολντάου, καν δε θα είχα δει το Ρεκούβα που είπα (...οπότε, την είχα τσεκάρει τη λίστα πριν σχολιάσω).

Το "αρκετά", μαν, δε σημαίνει και χρήσιμα γι' αυτό που θες. Συγκεκριμένα τα μισά είναι για ανάκτηση διαμερίσματος, και τ' άλλα μισά απλά για διεγραμμένα αρχεία, και οι περισσότερες απ' το περίσσευμα είναι εφαρμογές ανάκτησης αρχείων (2 ή 3) που δεν τις έχω ματακούσει. Με γειά τους με χαρά τους αν προσφέρουν κάτι παραπάνω από τις 3-4 "τοπ" που σου 'χα αναφέρει, αλλά αν το κάναν', θα ήταν πιο γνωστές από την Γκάγκα, τον Μέσι, κλπ.

Βεβαίως όμως μπορείς να διαθέσεις όσο χρόνο θες, να δοκιμάζεις τη μία μετά την άλλη που υπάρχουν υπό τον τίτλο "Recovery Tools" του Hiren's. Μη νομίζεις πάντως ότι βρήκες θησαυρό στη συγκεκριμένη έκδοση του Hiren's.

tsavman
28-12-11, 18:43
...αν δεν είχα ήδη κάνει σκρολντάου, καν δε θα είχα δει το Ρεκούβα που είπα (...οπότε, την είχα τσεκάρει τη λίστα πριν σχολιάσω).

Το "αρκετά", μαν, δε σημαίνει και χρήσιμα γι' αυτό που θες. Συγκεκριμένα τα μισά είναι για ανάκτηση διαμερίσματος, και τ' άλλα μισά απλά για διεγραμμένα αρχεία, και οι περισσότερες απ' το περίσσευμα είναι εφαρμογές ανάκτησης αρχείων (2 ή 3) που δεν τις έχω ματακούσει. Με γειά τους με χαρά τους αν προσφέρουν κάτι παραπάνω από τις 3-4 "τοπ" που σου 'χα αναφέρει, αλλά αν το κάναν', θα ήταν πιο γνωστές από την Γκάγκα, τον Μέσι, κλπ.

Βεβαίως όμως μπορείς να διαθέσεις όσο χρόνο θες, να δοκιμάζεις τη μία μετά την άλλη που υπάρχουν υπό τον τίτλο "Recovery Tools" του Hiren's. Μη νομίζεις πάντως ότι βρήκες θησαυρό στη συγκεκριμένη έκδοση του Hiren's.


Καλά, ντε, μη βαράς! :crazy:
Μια παρατήρηση έκανα, διότι καθώς το πρόβλημα του δίσκου είναι άγνωστο, έτσι μπορεί και η λύση να έρθει από εκεί που δεν το περιμένω!

Η σειρά δοκιμών είναι η εξής:


Κατά τ' άλλα, τα εξίσου γνωστά ως καλά (αλλά για ένα σύνολο λόγων προτιμώ το
προαναφερθέν), από άποψη αλγοριθμικού σκαναρίσματος, είναι τα File Scavenger από
Quetek, Get Data Back από Runtime, Εasy Recovery από Ontrack, Recuva από
Piriform (το τελευταίο μπήκε στη λίστα περισσότερο ως καλό για
freeware).


και στη συνέχεια οι προτάσεις του dpa2006



Active@ Partition Recovery;
με το:
SystemRescueCD
ή
get
data back
ή
easy recovery pro
;



Καλό είναι να υπάρχουν εναλλακτικές, καθώς το πρόβλημα είναι πιο βαθύ από ό,τι φαινόταν :sorry:

washcloud
28-12-11, 18:57
Καλά, ντε, μη βαράς!

Σόρι, μαν, αλλά έτσι είμαστε εμείς οι κοπλεξικοί ξερόλες : βάρβαροι...


Πέραν του χαβαλέ, ένα πρόγραμμα ανάκτησης αρχείων είναι το μόνο που μπορεί να κάνει κάτι στην περίπτωσή σου. Κι επειδή προσωπικά έχω φάει αρκετό απ' τον χρόνο μου με δαύτα, ιδανικότερο απ' το AFR που σου 'πα, δεν έχω πετύχει. Και χωρίς να είναι δογματικής ισχύος η προτίμησή μου σε αυτό, απλά ήθελα να σε γλυτώσω από "ελπίδες και κόπο". Επίσης ούτε θεός είμαι (κάθε άλλο παρά μάλιστα), γι' αυτό και μπορείς ελεύθερα να με βάλεις κάτω και να με κοπανάς μετά, αν κάτι άλλο σου λύσει το πρόβλημα. Αλλά όπως είπα, δεν το βλέπω.

Τέλος, συμφωνώ απόλυτα με τη λογική ότι η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία και δεν πα' να λέτε. Κι εγώ έτσι πάντα το παλεύω.

tsavman
28-12-11, 19:17
Τέλος, συμφωνώ απόλυτα με τη λογική ότι η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία και δεν πα' να λέτε. Κι εγώ έτσι πάντα το παλεύω.


Ε, αφού συμφωνούμε, γιατί διαφωνούμε;
Πρώτο πρώτο δοκίμασα το AFR χωρίς αποτελέσματα. Δέχομαι ότι πιθανώς μετά από αυτό υπάρχει το χάος, αλλά στην τελική δεν χάνω κάτι να δοκιμάσω. Ο δίσκος είναι μέσα στο pc και κάθεται, σιγά μην το αφήσω έτσι απλά το θέμα.

washcloud
28-12-11, 20:53
...με τη λογική σα λογική συμφωνώ - αλλά ξέρω ότι δε θα έχεις αποτέλεσμα, γι' αυτό στα λέω...


Ό,τι δε χάνεις-δε χάνεις πάντως. Όντως. Ίσα-ίσα, που θα έχεις το κέρδος των εμπειριών.

biggeo65
29-12-11, 00:48
Να ρωτήσω, στο RecoverMyfiles στα οptions είχες τσεκάρει το "scan for lost files across the....
Αν όχι τσέκαρε το και ξανατρέξτο. Δεν είναι σίγουρο ότι θα κάνει κάτι, αλλά ποοτέ δεν ξέρεις, κι από το search , βάλε την μπάρα στο LOW.

Κι ας τον WashCloud να λέει :p
Καλό το AFR, σε φορμαρισμένο δίσκο δεν δούλεψε όμως.

Πέρα από την πλάκα τα δυο τρία καλά προγράμματα για ανάκτηση δεδομένων AFR, Recover myfiles ,και Get Data Back, όλα δουλεύουν με τον ίδιο τρόπο.

Υποστηρίζουν και RAW και SPTI διάβασμα του δίσκου.

Μετά ο επόμενος τρόπος ανάκτησης είναι στην βάση του δίσκου (σε binary /δυαδική μορφή) αλλά εκεί μετά θα πρέπει να ξέρεις και την σειρά των sectors, ή να την ψάξεις για να μπορέσεις να ανακτήσεις ολόκληρα αρχεία .

Π.χ. το Partition Manager Pro, σε αφήνει να δεις τα περιεχόμενα ενός δίσκου σε δυαδική μορφή και να τα επεξεργαστείς ,αλλά δεν δίνει την δυνατότητα ανάκτησης.

Γι αυτό και οι εταιρείες ανάκτησης χρεώνουν τόσα χρήματα.

washcloud
29-12-11, 01:09
Καλό το AFR, σε φορμαρισμένο δίσκο δεν δούλεψε όμως.


Αν εννοείς ότι έκανες φορμάτ σε δίσκο που μετά το έτρεξες κι αυτό δεν έβρισκε αρχεία, τη στιγμή που (μάλλον) το Recover My Files (εννοείς πως) βρήκε.....

(...επίσης "deeper search" δυνατότητα έχουν τα περισσότερα απ' τα προγράμματα ανάκτησης. Οπότε δεν βλέπω γιατί να "επιμείνει". Η δε προσωπική μου προτίμηση στο AFR, σε σχέση με τα 3-4 άλλα ισοδύναμα της κατηγορίας, έχει να κάνει όχι με την...καλύτερότητά του ως ανιχνευτής αρχείων, αλλά με το interface και γενικά την πληρότητα της σουίτας.)

biggeo65
29-12-11, 01:16
Αν εννοείς ότι έκανες φορμάτ σε δίσκο που μετά το έτρεξες κι αυτό δεν έβρισκε αρχεία, τη στιγμή που (μάλλον) το Recover My Files (εννοείς πως) βρήκε...

Αυτό εννοώ. Quick format, αλλά format όπως και να'χει.

washcloud
29-12-11, 01:24
...οπότε ν' αντιπαραθέσω πως αυτό δεν έχει να κάνει γενικά με τις δυνατότητές του, καθώς μετά από φορμάρισμα μια χαρά κανονικά μου έχει ανακτήσει αρχεία (το τονίζω, γιατί ο τρόπος που το έγραψες πριν, άφηνε να εννοηθεί πως είναι του ενός σκαλιού κάτω εφαρμογή).

tsavman
29-12-11, 13:18
Προσωπικά, για μένα καλύτερο θα είναι αυτό που θα βρει τα αρχεία, είτε είναι το AFR είτε το Recover My Files, μην τρελαίνεστε!
Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, οπότε μπορεί κάποιο από τα δύο να υπερτερεί στα σημεία.

Θα τρέξω ένα ακόμα Recover My Files με τις ρυθμίσεις που προτάθηκαν, αλλά δεν το βλέπω.

Μια απορία, οι εταιρίες ανάκτησης δεδομένων τι software χρησιμοποιούν; Δικό τους;

biggeo65
29-12-11, 16:09
Στην ουσία χρησημοποιούν ανθρώπους όχι πρόγραμμα.
Διαβάζουν τον κώδικα σε δυαδική μορφή, ακριβώς όπως κάνει το partition manager, και μετά έχουν προγραμματιστές, που χρησημοποιούν τα δυαδικα δεδμένα για να συνθέσουν την δομή δίσκου από την αρχή.

Το κάνουν είτε με το χέρι ή μπορεί να έχουν και κάποιο πρόγραμμα για να επιταχύνουν την διαδικασία.

tsavman
29-12-11, 19:58
Τζίφος.
:sorry:

Συνεχίζω τις προσπάθειες με το get data back, και στη συνέχεια με το easy recovery pro.

Το πρώτο scan με το GDB κάτι δείχνει, αλλά θα αργήσει να δώσει αποτελέσματα :crazy:
94810

poulhi
09-01-12, 18:45
Καλησπερα σε όλους,
είμαι καινουρια στο forum και οχι και τισο συγουρη οτι γραφω στο σωστο σημειο αλλα δε καταφερα να βρω το σωστο τροπο να ανακοινώσω το ζητημα μου
Αντιμετοπίζω το εξης πρόβλημα με τον εξώτερικο δισκο, δεν παρουσιάζει τα αρχεία μου ενώ φαίνετε να υπάρχουν στην μνημη του είναι αόρατα, το ίδιο συνέβει και στο σκληρο δίσκο της θείας μου λιγες μέρες νορίτερα ειχαμε χρησημοποιήσει το ίδιο λαπτοπ
μπορω να τα εμφανισω και πάλι:

washcloud
09-01-12, 20:14
Δυστυχώς πολύ φλου αυτά που μας μεταφέρεις, poulhi (καταλαβαίνω ότι τόσα μπορείς, αλλά δεν παόυν να είναι πολύ λίγα για να καταλάβουμε κι εμείς τί μπορεί να παίχτηκε).

Θα πρότεινα, μιας και προβλέπω και εσύ να παιδευτείς, αλλά και όσοι προσπαθήσουμε να σε καθοδηγήσουμε, ΑΝ δεν υπάρχει οικονομική στενότητα, καλύτερα ν' απευθυνθείς μαζί με τη θεία σου σε κάποιον τεχνικό που να "εμπιστεύεστε" (μεγάλη κουβέντα το "τεχνικός εμπιστοσύνης"...), μια και το καλύτερο σε μια τέτοια περίπτωση είναι "να τους δει κάποιος από κοντά". ΛΟΓΙΚΑ, μιλάμε για κα'να 30άρι έως 50άρι (ρωτήστε πρώτα για εκτίμηση κόστους, ΠΡΙΝ αφήσετε τους δίσκους). Στη χειρότερη, για κάποια παραπάνω, με max το κατοστάρι...

Αν όμως υπάρχει οικονομική στενότητα, οκ, να το ψάξουμε από εδώ (...ενδεικτικά, και μιας κι ανέφερες χρήση ενός ίδιου λάπτοπ, παίζει το πιθανότερο να είναι κάποιος "ιός" που ευθύνεται για το ότι δεν φαίνονται - ενώ όντως υπάρχουν. Λογικά με τη χρήση ενός antivirus προγράμματος, θα λυθεί το ζήτημα. Υπάρχει βέβαια και η περίπτωση να υπάρχουν προβλήματα με τους δίσκους, προβλήματα άσχετα με "ιούς". Κι εκεί υπάρχει πιθανότητα λύσης με άλλου είδους προγράμματα).

Αποφάσισε και βλέπουμε.

@ ADSLgr.com All rights reserved.