PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανάκτηση δεδομένων από σκληρό



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24

babylonx
09-01-12, 20:15
Αφού είναι "αόρατα" πως τα βλέπεις; Πως "φαινεται" να υπάρχουν; Εξήγησέ μας λίγο.

washcloud
09-01-12, 20:18
(...γι' αυτό εγώ της πρότεινα τεχνικό, Μπάμπη, επειδή προβλέπω να γυρίσουμε ρημέηκ του Lost In Translation...Αν βέβαια το οικονομικό είναι θέμα, τότε οκ, να το παλαίψουμε)

babylonx
09-01-12, 20:58
Ναι, κατάλαβα γιατί το πρότεινες αλλά λέω μήπως αν ξεκαθαρίσει αυτό μπορέσουμε να καταλάβουμε τι έχει και τι της χρειάζεται. ;)

poulhi
10-01-12, 01:52
Ευχαριστώ για την απάντηση,
η αληθεια είναι οτι το λεξιλόγιο μου γυρω απο τους υπολογιστες είναι περιορισμένο.
Θα προσπαθήσω να περιγραψω καλήτερα τη κατασταση
,λοιπον ο εξωτερικος σκληρος δισκος μαρκας Τρανσεν 300g παρουσιάζει στις ιδιότητες οτι εχει 100 γιγα ελεθερα ενω όταν τον ανοιγω τα αρχεια μου είναι εξαφανισμένα.Υπαρχουν μονο κατι ταινιες που έγραψα τελευταιά 11γιγα
Τον σκαναρω λοιπον με το ESET NOD32 no5 και βρήσκει 26 infected objects μετα σαν μονη επιλογη έχει το οκ το παταω και μια απο τα ιδια
Η θεία μου τον έχει πάει ήδη σε τεχνικο στο Βολο αλλα θα αργήσει να τον πάρει πίσω γιατι πήγε ταξίδι. Εγω απο την άλλη βρισκομαι στη Τρίπολη εδω και ένα μικρο διάστημα και ¨"Τεχνικος Εμπιστοσύνης" δεν υπάρχει.
Εσεις τι λετε?

biggeo65
10-01-12, 02:22
Κατέβασε το MBAM (http://www.malwarebytes.org/products/malwarebytes_pro) ,εγκατέστησε το και κάνε έλεγχο τον εξωτερικό δίσκο. Καθάρισε ότι βρεί.

Πάνε στην έναρξη, κάνε δεξι κλικ στο Yπολογιστής, κι επέλεξε διαχείριση.

Μολις ανοίξει το νέο παράθυρο πάτα διαχείριση δισκων από αριστερά.
Στα δεξια θα σου βγάλει τους δίσκους που έχει το σύστημα σου.

Δες τι αναφέρει για τον εξωτερικό δίσκο και πες μας.
Αν θέλεις ανέβασε μια φωτό να την δούμε.

Για να ανεβάσεις φωτό, με ανοιχτή την διαχείριση δισκων ώστε να φαίνονται οι δίσκοι, πάτα το πλήκτρο PrntScn, και μετά άνοιξε την ζωγραφικ΄΄η των Windows κανε δεξι κλικ μέσα στο παράθυρο της ζωγραφικής και πάτα επικόλληση.

Από το μενου αρχείο επέλεξε Αποθήκευση ως... και σώσε την σαν PNG στην επιφάνεια εργασίας.

Κι εδώ δες (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=365252&postcount=2) πως θα την ανεβάσεις στο forum

washcloud
10-01-12, 05:52
Εγώ συνεχίζω να είμαι επιφυλακτικός για το κατά πόσο μπορούμε να την βοηθήσουμε, και γι' αυτό αντί για "τεχνικό εμπιστοσύνης" (που είναι είδος εν ανεπαρκεία), θα γυρίσω τη συμβουλή σε : κατ' αρχάς μη γράψεις άλλα αρχεία στον εξωτερικό - μέχρι τουλάχιστον κάποια στιγμή σύντομα να βρεθεί από το φοιτητικό/εργασιακό/οικογενειακό σου περιβάλλον γνωστός που κάτι να ξέρει παραπάνω από υπολογιστές (και δίσκους εν προκειμένω), για να δει την κατάσταση από κοντά.

Κατά τ' άλλα, θα μείνω στο background του θέματος, παρακολουθώντας την εξέλιξη, κι αν χρειαστεί (αν και με babylonx και biggeo65 είσαι σε καλά χέρια, poulhi), θα πω κι εγώ τί θα έχω να πω...

poulhi
11-01-12, 02:05
Ευχαριστώ για τις σαφέστατες οδηγίες
95267
Σας στέλνω τη φωτογραφία, άκρη με το ΜΒΑΜ δέν βρήκα καθάρισε υποτίθεται κάποιες απειλές αλλά μια από τα ίδια , άφαντα τα αρχεία και ακόμη....

washcloud
11-01-12, 02:30
Επειδή συνήθως οι "ιοί" δεν "εξαφανίζουν" επιλεκτικώς αρχεία, θα πρότεινα να τρέξεις ένα πρόγραμμα ανάκτησης αρχείων. Δοκίμασε αρχικά με το Recuva που είναι και δωρεάν (ό,τι αρχεία βρεθούν, θα πρέπει ν' ανακτηθούν στον δίσκο του λάπτοπ όμως).

biggeo65
11-01-12, 11:37
Ευχαριστώ για τις σαφέστατες οδηγίες
95267
Σας στέλνω τη φωτογραφία, άκρη με το ΜΒΑΜ δέν βρήκα καθάρισε υποτίθεται κάποιες απειλές αλλά μια από τα ίδια , άφαντα τα αρχεία και ακόμη....

Αυτό που φαίνεται από τονDisk manager είναι ότι ο δίσκος είναι υγιείς,και ότι υπάρχουν 190GB αρχείων.

Μέχρι να βρούμε γιατί δενδείχνει τα αρχεία ,όπως είπε κι οwashcloud, MHN γράφεις στον δίσκο.

Δοκίμασε τα παρακάτω:

Α) Όπως έχεις επιλεγμένο τονδίσκο στην εξερεύνηση των Windows, στην φωτογραφία που ανέβασες,

πάτα πάνω αριστερά Organize κι επέλεξεFolder and Search option, και θα ανοίξει ένα παράθυρο.

Πρώτα δες στην καρτέλαγενικά αν τα δύο τετραγωνάκια

κάτω από το "ΠαράθυροΠεριήγησης /Εxplorer Window" είναι τσεκαρισμένα. Δες φωτο (http://imageshack.us/photo/my-images/201/folder1.png/)

Μετα πάτα την καρτέλα "Προβολή /View" βρεςτο "Κρυφά Αρχεία και Φάκελοι /Hide system and Folders"

και δες αν είναιτσεκαρισμένο το "εμφάνιση κρυφών αρχείων,φακέλων και μονάδων δίσκου / Showhidden files, folders..." ,αν δεν είναι κάνε αριστερό κλικ με το ποντίκιμέσα στον κύκλο να το επιλέξεις. Δεςφωτο (http://imageshack.us/photo/my-images/11/folder2.png/)

Β) Επίσης κάνε αριστερό κλικστο τετράγωνο για να αποεπιλέξεις το

"ΑπόκρυψηΠροστατευμένων αρχείων και αρχείων λειτουργικού συστήματος / Ηide protectedfiles and system files" Φαίνονται στις φωτο σημειωμένες με βέλος. Δες φωτο (http://imageshack.us/photo/my-images/190/folder3.png/)
[/URL]
Πατα Εφαρμογή. Δες ανεμφανίστηκαν τα αρχεία.

To "ΑπόκρυψηΠροστατευμένων αρχείων και αρχείων λειτουργικού συστήματος / Ηide protectedfiles and system files" θα το ξαναεπιλέξειςαργότερα, απλά τώρα θέλω να εξακριβώσω κάτι.

Γ) Σταμάτησε την λειτουργία του laptop,αποσύνδεσε τον σκληρό δίσκο, ξεκίνα το laptop, κι όταν τελειώσει το φόρτωμα των Windows ,σύνδεσε ξανά τον εξωτερικό δίσκο.

[Aν παρ΄'ολα αυτά και πάλι δεν είναι δυνατή η εμφάνιση των αρχείων, τότε η τελευταία λύση ένα πρόγραμμα όπως το[URL="http://www.piriform.com/recuva"] Recuva (http://imageshack.us/photo/my-images/190/folder3.png/)που ανέφερε ο washcloud.
Αν θέλεις βοήθεια για την χρήση του προγράμματος γράψε.



Επειδή συνήθως οι "ιοί" δεν "εξαφανίζουν" επιλεκτικώς αρχεία, θα πρότεινα να τρέξεις ένα πρόγραμμα ανάκτησης αρχείων. Δοκίμασε αρχικά με το Recuva που είναι και δωρεάν (ό,τι αρχεία βρεθούν, θα πρέπει ν' ανακτηθούν στον δίσκο του λάπτοπ όμως).

Tα αρχεία υπάρχουν δεν εξαφανίστηκαν, αλλά ένας ιός ή καποιο σφάλμα στον δίσκο, μπορεί να κατέστρεψε το MBR ή το File table,
με αποτέλεσμα τα Windows να μην διαβάζουν σωστά την δομή του δίσκου,
και να εμφανίζουν μόνο τις τελευταίες καταγραφές στο MBR, αυτές δηλαδή που καταχωρήθηκαν μετά την μόλυνση ή το σφάλμα.

babylonx
11-01-12, 11:46
Κι εγώ με τη σειρά μου θα συμφωνήσω με τον washcloud. Δοκίμασε προγράμματα ανάκτησης. Φαίνεται ότι έχει υποστεί ζημιά το filesystem. Για να στο θέσω πιο απλά, τα αρχεία σου είναι εκεί αλλά μάλλον έχουν καταστραφεί οι πληροφορίες για το που βρίσκεται το κάθε τι.

Όπως είπαν και οι παραπάνω συμφορουμίτες, ΜΗ γράψεις στο δίσκο τίποτα απολύτως και χρησιμοποίησε προγράμματα ανάκτησης. Κι εγώ προτείνω το recuva για αρχή αλλά και το get data back (δεν είναι δωρεάν και άρα δε μπορούμε εδώ δημοσίως να σου πούμε που αλλά αν θες μπορώ να σε βοηθήσω με pm) θα σε βοηθούσε πολύ.

Ότι βρουν αυτά τα προγράμματα θα το αποθηκεύσουν κάπου που θα ορίσεις εσύ. Αυτό το "κάπου" δε πρέπει να είναι ο δίσκος με το πρόβλημα. Οπότε η λογική είναι να τα αποθηκεύσεις σε άλλο δίσκο (πχ το δίσκο του λάπτοπ που βλέπω έχει και πολύ ελεύθερο χώρο) να τα ελέγξεις ότι είναι οκ τρέχοντας κάποια από αυτά (γιατί μπορεί κάποιο πρόγραμμα να φανεί ότι βρήκε αρχεία αλλά όταν πας να τα τρέξεις ανακαλύπτεις ότι είναι κατεστραμμένα) και αφού σιγουρευτείς ότι τα έχεις όλα, κάνεις φορμάτ τον transcend (αυτό θα διαγράψει και όλους τους ιούς) και τα ξαναπερνάς από το δίσκο του λάπτοπ.




Γ) Σταμάτησε την λειτουργία του laptop,αποσύνδεσε τον σκληρό δίσκο, ξεκίνα το laptop, κι όταν τελειώσει το φόρτωμα των Windows ,σύνδεσε ξανά τον εξωτερικό δίσκο.

Αν με τα παραπάνω πάλι τα αρχεία δεν εμφανίζονται, δοκίμασε το παρακάτω προγραμματάκι ,αποσυμπίεσε το και τρέξτο.
Θα κάνει αναζήτηση στον εξωτερικό και θα εμφανίσει μια λίστα με τα αρχεία.

Γράψε στην γραμμή του προγράμματος το γράμμα που έχει ο εξωτερικός δίσκος (E:\ στην περίπτωση σου), και πάτα ENTER



Το Everything είναι πολύ απλό και καλό αλλά διαβάζει μόνο NTFS. Αν δεις από τη φώτο, ο δίσκος είναι φορμαρισμένος σε FAT32. Οπότε δε θα δουλέψει.

biggeo65
11-01-12, 12:44
Έχεις δίκιο για το Everything. :oneup: Eπεοδή δουλεύει σε μένα δεν μπήκα στον κ΄οπό να κοιτάξω τι file system αναγνωρίζει. Εγώ έχω όλους τους δίσκους NTFS.

washcloud
11-01-12, 13:18
Μπιγκ Τζωρτζ, γι' αυτό ήταν σε εισαγωγικά το "εξαφανίζουν". Υποννοούσε πως αν κάνουν κάτι, είναι ν' αποκρύπτουν.

biggeo65
11-01-12, 13:32
Γι αυτό εμένα η πρώτη κουβέντα ήταν να τρέξει το MBAM, αφου το ΝΟD 32 δεν έκανε κάτι.

Γιατί αν ήταν μολυσμένος και κάνει ανάκτηση μπορεί να παραμείνει μολυσμένος , αν κάνει ανάκτηση και του ιού.

poulhi
11-01-12, 13:37
τα αρχεία που φαίνονται στο σκληρό γράφτηκαν τελευταία σε άλλο pc ενώ δεν είχα ανοίξει το σκληρό να τα δω..δεν ξέρω αν βοηθάει αυτό

biggeo65
11-01-12, 14:12
Το θέμα είναι τι γίνεται με αυτά που δεν βλέπεις. Αυτά που φαίνονται μπορούν να γραφούν όπου θέλεις.
Πριν δοκιμάσεις αυτά που γράφω παραπάνω ,κατέβασε το Τοταl Commander (http://www.ghisler.com/download.htm) sharware είναι
εγκατέστησε το ,τρέξτο και επέλεξε τον εξωτερικό δίσκο και πάτα το κουμπι
view all files on current directory /εμφάνιση όλων των αρχείων στον τρέχοντα κατάλογο,
και δες αν σου εμφανίζει όλα τα αρχεία. Δες φωτο (http://img209.imageshack.us/img209/3730/99545584.png)

poulhi
11-01-12, 19:33
καλησπέρα
κατέβασα το recuva βρήκε τα αρχεία και άρχισε να κανει ανάκτηση
Τα αποθηκεύει τον υπολογιστή acer οπου τα πεταει ολα εξω απο το φακελο τους , εχει βγαλει ενα καρο αρχεία που δε καταλαβαίνω και εδώ και καμποση ώρα εχει κολήσε στο 30% και απο 20 λεπτα το πήγε 2 ώρες,Α! ειναι και κάτι αρχεία γραμμένα με κινέζικα γράμματα.Το anti virus ειδοποιήσεις,
να περιμένω?

poulhi
11-01-12, 19:35
και οι φωτογραφίες
95291

95292

biggeo65
11-01-12, 20:40
Βιάζεσαι, είπαμε πριν χρησημοποιήσεις το Recuva να δοκιμάσεις τα υπόλοιπα που είπα τα οπία δεν επαναφέρουν τα αρχεία, μήπως και δουλέψουν.

Μετά σου είπα πριν χρησημοποιήσεις το Recuva να μας πεις για να σου πούμε τις ρυθμίσεις.

Τώρ έχεις δύο επιλογές:
Α) Το αφήνεις να τελειώσει ή
Β) Το σταματάς ,σβύνεια από το C: τα αρχεία που έγραψε για να μην πιάνουν χώρο, κι αφου το ρυθμίσεις το ξανατρέχεις.

poulhi
11-01-12, 21:00
και πως το ρυθμίζω?

biggeo65
11-01-12, 21:47
Όταν ξεκινά το πρόγραμμα σου βγάζει τον Wizzard /βοηθό.
Εκεί πατάς Άκυρο.

Μπαίνεις στο πρόγραμμα και από πάνω δεξιά πατάς το κουμπι επιλογές.

Θα ανοίξει ένα παράθυρο και στην καρτέλα γενικά έχεις τις επιλογές
Τρόπος προβολής δέντρο γλώσσα όποια θέλεις.
Βάζεις προβολή δέντρου ώστε να σου βγάλει τα αρχεία και τα ονόματα φακέλων όπως είναι στον Ε:

Μετά πατάς την καρτέλα ενέργειες και κάνεις κλικ να τσεκάρεις όλα τα τετραγωνάκια, εκτός από τον ενδελεχή έλεγχο, γιατί αυτό καθυστερεί πολύ το ψάξιμο. Δες φώτο (http://img40.imageshack.us/img40/7727/rec1p.png)

Πατάς ΟΚ να κλείσει το παράθυρο και ξαναγυρνας στο παράθυρο προγράμματος
Επιλέγεις τον δισκο Ε: και πατάς Έλεγχος. Δες φωτο (http://img715.imageshack.us/img715/2236/rec2.png)

Όταν τελειώσει ο έλεγχος θα σου το βγάλει όπως στην φωτό (http://img52.imageshack.us/img52/636/rec3j.png)
Κάνεις κλικ στο + μπροστα από το Ε: για να δείς την δομή καταλόγου.
Ότι εμφανίζεται με έντονα μαυρα γράμματα είναι όνομα φακέλου.
Ότι εμφανίζεται με αχνά μαύρα είναι ονόματα αρχείων . Δες φωτό (http://img850.imageshack.us/img850/6996/rec4.png)
Κάνει κλικ σε όλα τα + μέχρι να εμφανίσεις όλα τα αρχεία.
Τώρα επιλέγεις τους φακέλους που θέλεις, κάνωντας κλικ στο τετράγωνο μπροστα από τον κάθε φάκελο.

Μπορείς να κάνεις κλικ στο τετράγωνο μπροστα από το Ε:, για να τα επιλέξει όλα, αλλά μετά βρες τα αρχεία με τα κινέζικα ονόματα και ξετσεκάρισε τα.

Έτσι κι αλλοιώς και να τα ανακτήσεις αν δεν ξέρεις τι αρχεία είναι δεν μπορείς να τα ανοίξεις.

Αφου επιλέξεις αυτά που θέλεις κάνε δεξι κλικ στο παράθυρο και κλικ στο Ανάκτηση Επιλεγμένων. Δες φωτο (http://img840.imageshack.us/img840/9194/rec5r.png)

Αν δεις ότι δεν βρήκε όσα αρχεία περίμενες, μπορείς να επιλέξεις τώρα το ενδελεχής έλεγχος που γράφω παραπάνω από τις επιλογές, και άστο να ξανακάνει ακόμη ένα πέρασμα.

poulhi
13-01-12, 00:05
τα έκανα αυτά πού μου πάτε , επιτυχία στο 90% γιατί μου λείπουν κάτι αρχεία βίντεο που είχα όχι και τόσο σημαντικά και μου βγάζει άλλα αρχεία που δε καταλαβαίνω τι είναι , σας στέλνω φωτογραφία μήπως καταλάβετε τι είναι, να προχωρήσω σε φορματ?

babylonx
13-01-12, 00:11
Αν έχεις αυτά που θές και τα έχεις ελέγξει και είσαι σίγουρη τότε προχώρα.

biggeo65
13-01-12, 00:19
Αν είναι μόνο αυτά που φαίνονται στην φωτογραφία, τσεκάρισε μόνο το _oul.wav για να το σώσεις, αρχείο ήχου είναι δεν φαίνεται το μέγεθος,
αλλά μήπως το θέλεις,
όπως και τα -poul.WAV , -UHU.JPG, αρχείο εικόνας, -pougada.avi που είναι βίντεο, και το _ound.pdf που είναι αρχείο PDF, τα άλλα όλα μην τα τσεκάρεις.

Και μετά κάνε format.

poulhi
14-01-12, 13:29
καλημέρα
ολα οκ με τα αρχεια,ευχαριστω πολυ
Κατά λάθος αντέγραψα και ενα αρχειο απο τα περίεργα και δε σβήνει με τιποτα ουτε μετακινείτε,ειναι το τελεθταιο αρχειο στη φωτο,τι να το κανω?

cranky
14-01-12, 13:32
Περιποιήσου το με το Unlocker (http://www.softpedia.com/get/System/System-Miscellaneous/Unlocker.shtml). :biggrin:

biggeo65
14-01-12, 14:32
Δεν το σβύνει επειδή αναφέρει μέγεθος 0 bytes. Είναι σαν να μην υπάρχει.
Όπως είπε ο Cranky με το Unlocker,
ή μπορείς να τρέξεις και chkdsk και να το σβύσεις μετά. Στις πιο πολλές περιπτώσεις το chkdsk διορθώνει τέτοια σφάλματα.

washcloud
14-01-12, 15:48
Ε καλύτερα να το κάνει με το Unlocker...(και δεν είναι θέμα σφάλματος-είναι "κλειδωμένο" απ' τον Explorer).

biggeo65
14-01-12, 17:09
Σφάλμα είναι. Αναφέρει μέγεθος 0 byte. Γι' αυτό δεν σβύνει, και φαίνεται "κλειδωμένο" από τον explorer. Γιατί δεν υπάρχει κάτι να σβύσει.

Το chkdsk όμως επαληθεύει αρχεία και ευρετήρια σε τόμους NTFS και μετά αυτά σβύνονται

washcloud
14-01-12, 18:49
α) Δεν είναι σφάλμα του δίσκου (όπου να έχει μείνει ως καταχώρηση στο μητρώο αλλά δεν αντιστοιχεί σε "υπαρκτό αρχείο") στον οποίο φιλοξενείται.
β) Σβύνονται κανονικότατα τα "0byte" αρχεία που προέκυψαν απο ανάκτηση (είχα κάνει μία μόλις πρόσφατα-είχε υπάρξει ένα τέτοιο-και μόλις το έσβυσα για να επιβεβαιώσω αυτό που θυμόμουν από παλιότερες εμπειρίες).
γ) Δε μου έχει τύχει ποτέ το chkdsk να "καθαρίσει" κάτι παρόμοιο...
δ) Όσο για τον Explorer, fuck knows why έτυχε να προσπαθεί να έχει πρόσβαση (και τί είδους) σε αυτό. Πράγμα που ούτως ή άλλως κάνει γενικά με αρχεία, ανεξαρτήτως της καταστάσεως τους...

biggeo65
14-01-12, 22:20
α) Σφάλμα του δίσκου είναι ,ή αν θέλεις bug των Windows.
Έχει μείνει σαν καταχώρηση στο journal του NTFS, ή στο ευρετήριο του FAT
αλλά δεν υπάρχει σαν αρχείο.

Τα windows από εκεί αντλούν πληροφορίες, για την δομή και το μέγεθος των φακλεων και αρχείων, κι όχι από το μητρώο, κι αν δουν μια καταχώρηση ενος αρχείου εκεί την εμφανίσουν σαν αρχείο με αγνωστη κατάληξη και στην εξερεύνηση των windows, με μέγεθος 0 bytes.

Αν τύχει το μεγάλο όνομα του αρχείου(όνομα κατα Windows) να μην συμβαδίζει (αντιστοιχεί) με το μικρό όνομα του αρχείου (όνομα κατα DOS) , το αρχείο φαίνεται σαν κλειδωμένο, και το σύστημα δεν το διαγράφει.

Aλλά επειδή η διαγραφή σβύνει μόνο αρχεία κι όχι καταχωρίσεις στο σύστημα αρχείων, βγάζει το μήνυμα το αρχείο δεν μπορεί να διαγραφεί γιατί πολύ απλά δεν βρέθηκε από το σύστημα.

Το chkdsk διορθώνει παρόμοια σφάλματα με την "Αυτόματη διόρθωση σφαλμάτων του συστήματος αρχείων" και διαγράφει τις λάθος καταχωρήσεις.
Μετά το αρχείο μπορεί να διαγραφεί.

Δεν θα έλεγα να τρέξει chkdsk και να το διαγράψει μετά αν δεν ίσχυε.

Επίσης όλα αυτά τα αρχεία που φαίνονται μηδενικά και δεν σβύνονται, έχουν και όνομα και κατάληξη κατα DOS (short name 8.3) στο σύστημα αρχείων.

Αν τρέξεις την εντολή DIR /X /p στον δίσκο θα σου βγάλει το κατα DOS όναμα αρχείου, και μετά με την εντολή Del μπορείς να το διαγράψεις

β) Κανείς δεν είπε ότι μηδενικά αρχεία ανεκτημένα δεν διαγράφονται.
Όχι μόνο διαγράφονται αλλα και μεταφέρονται και αντιγράφονται όπου θέλεις.
Αρκει να υπάρχει αρχείο όμως.

Όπως για παράδειγμα αν κάνεις δεξι κλικ /δημιουργία αρχείου κειμένου.
Θα δημιουργηθεί αρχείο το οποίο είναι 0 (μηδεν ) byte.
To αρχείο αυτό και αντιγράφεται και σβύνεται.

γ) Νου έχει τύχει γι αυτό το ανέφερα

δ) Ανέφερα παραπάνω γιατί ο Explorer έχει προσβαση σε αυτό, γιατί αυτές τις πληροφορίες παίρνει από το σύστημα αρχείων, κι αυτές δείχνει.

washcloud
15-01-12, 01:29
^ Τοο much text for me/ειλικρινά δεν είμαι σε φάση να παρακολουθήσω για να συμφωνήσω ή να διαφωνήσω/I call it quits.


tsavman
16-01-12, 20:28
Επανέρχομαι δυστυχώς με νέο πρόβλημα.

Το PC μου έχει δύο δίσκους:

1) 300GB IDE χωρισμένο σε δύο partitions, όπου το πρώτο περιέχει το λειτουργικό και το δεύτερο data.
2) 500GB Sata, σε ένα partition, όλο data.

To πρόβλημα εμφανίστηκε σήμερα στον πρώτο δίσκο (αυτόν με τα δύο partitions), μετά από μια ξαφνική μπλε οθόνη. Στο restart, μπαίνω στο my computer και ανακαλύπτω ότι το δεύτερο partition έχει εξαφανιστεί.
Το πρώτο partition (αυτό του λειτουργικου) φαίνεται κανονικά, άρα ο δίσκος δεν έχει λειτουργική ζημιά. Για την ακρίβεια βλέπω αυτό:

95467

Αυτό που αναφέρεται σαν free space (255GB) είναι το εξαφανισμένο partition. Είμαι πολύ σίγουρος ότι τα αρχεία είναι μέσα, απλά έχει γίνει κάποια ζημιά στο filesystem ίσως. Υπάρχουν εργαλεία επιδιόρθωσης;

Δώστε προτάσεις παιδιά, να γλιτώσω το format !

dpa2006
16-01-12, 22:22
Active@ Partition Recovery (http://www.partition-recovery.com/products.htm#partition)

Paragon Backup & Recovery 2010 Free Advanced (http://www.pcw.gr/Downloads/Paragon-Backup-Recovery-2010-Free-Advanced/13248.html)

Free Partition Recovery Software - EaseUS® Partition Recovery 5.0.1 (http://www.easeus.com/partition-recovery/)

tsavman
16-01-12, 22:28
Έχω όλη τη σουίτα του Active.
Στο partition recovery, τι πρέπει να επιλέξω; Υπάρχει κάποιος τρόπος επιδιόρθωσης του filesystem ώστε να εμφανιστούν τα αρχεία σωστά, με το filename τους;

Αυτή τη στιγμή τρέχω το recover my files και βρίσκει κάτι:

95479

washcloud
16-01-12, 22:50
Aν με "partition recovery", εννοούσες το Partition Recovery της Active, το χρησιμοποιείς όπως και το AFR (το app της για ανάκτηση αρχείων) : πρώτα ένα "απλό" σκανάρισμα, κι αν δεν βρει partition για ν' ανακτήσεις, το "Super Scan". Ενδέχεται όταν πας ν' ανακτήσεις partition, να σου πει ότι πρέπει πρώτα να διαγραφεί το "invalid partition"-το "εξαφανισμένο" partition που εμφανίζεται δηλαδή στο tree της λίστας δίσκων στα αριστερά του προγράμματος, και ξανα-μανά σουπερσκανάρισμα.

Επίσης, μη βγάζεις συμπέρασμα ότι "ο δίσκος δεν έχει λειτουργική ζημιά". Μπορεί ναι-μπορεί όμως και όχι. Προσωπικά δε θα έμενα εφησυχασμένος, και : αν δεν ήθελα να χάσω τα Win που χρησιμοποιώ, θα δοκίμαζα να πάρω ένα image του partition με το True Image της Acronis (αν αποτύχει, έχει και επιλογή "ignore bad sectors") και να το "αποσυμπιέσω" σε κάποιον άλλο δίσκο/partition για να επιβεβαιώσω ότι είναι οκ. Στη συνέχεια θα έκανα ένα "disk surface reinitialization" μέσω της επιλογής "surface test" απ' το μενού του HD Sentinel, όπου θα έβλεπα και σε γραφικό περιβάλλον την εξέλιξη της διαδικασίας, η οποία αν/αφού ολοκληρωνόταν, θα μου έδινε τη σιγουριά ότι ο δίσκος είναι τζετ, και μπορώ να του ξαναπεράσω Win (είτε clean installation - είτε την "αποσυμπίεση" του image που θα είχα πάρει).

Σημείωση : ενδέχεται ο δίσκος να μην είναι σε κατάσταση να του ξαναδημιουργήσεις partitions ή/και να μη μπορεί να δεχτεί λειτουργικό, μετά από ένα reinitialization, ή κι ένα "απλό φορμάτ" απ' τα Win. Ξεκαθαρίζει όμως η κατάστασή του έτσι.

tsavman
17-01-12, 00:15
Ναι, έχω όλη τη σουίτα της Active, με το Active@ File Recovery και Active@ Partition Recovery.

Αν διαγράψω το "εξαφανισμένο" partition, δε θα χαθούν και τα αρχεία εντός;

Όταν είπα ότι ο δίσκος δεν έχει λειτουργική ζημιά, εννοώ ότι λειτουργεί αυτή τη στιγμή, έχω φορτώσει windows από εκεί και τρέχουν κανονικά. Απλά το δευτερο partition, όπου είχα αρχεία αποθηκευμένα, δεν εμφανίζεται στο my computer και στο disk management των windows φαίνεται σαν άδειος χώρος. Δε με απασχολεί τόσο το τί γίνεται (αφού ακόμα λειτουργεί σωστά) το bootable partition.
Αυτό που θέλω, είναι τα αρχεία που υπάρχουν στο δεύτερο partition, να τα πάρω ή να εφαρμόσω κάποιο fix σε αυτό ώστε να αναγνωριστεί σωστά (με σωστά filenames ή structure)

washcloud
17-01-12, 01:37
Όχι, δεν χάνονται. Αν είναι θα στο πει το ίδιο το πρόγραμμα (με επιλογή για διαγραφή μέσα από αυτό - στο μενού), ότι "can't recover partitions because they're overlapping each other - delete the invalid partition".
Όσο για τα συμπτώματα που ξαναέγραψες, ναι, τα κατάλαβα κι απ' το 1ο ποστ. Απλά σου εξήγησα λίγο παραπέρα τί είναι "καλό να κάνεις", για να είσαι πιο σίγουρος για την κατάσταση του δίσκου.
Κι απαναλαμβάνω, δoκίμασε πρώτα partition recovery, κι αν δεν κάτσει, file recovery, και τέλος έστω ένα απλό φορμάτ (αν σου αρκεί) στο "2ο, και εξαφανισμένο partition", αν μπορούν να το κάνουν τα Win. Αν ΔΕΝ μπορούν, το "low level format" (ή αλλιώς "disk reinitialization") που προανέφερα, θα είναι μονόδρομος, ως δοκιμή να "σώσεις" τον δίσκο (στη χειρότερη, θα μπορέσεις να τον "κόψεις σε κομμάτια", ανάλογα το πού έχει ζημιές, γι' αυτό και το GUI του HDS θα βοηθήσει να δεις το πού είναι αυτές, για να μπορέσεις να συνεχίσεις να τον χρησιμοποιείς - υπ' ευθύνη σου πάντα...).

tsavman
17-01-12, 11:49
Μάλιστα.
Βασικά, προέχει το σώσιμο των αρχείων, και μετά βλέπουμε τι θα γίνει με τον δίσκο.

Τρέχω δηλαδή superscan στο Active@ Partition Recovery, και μετά τι κάνω;

poulhi
17-01-12, 12:11
πάντως εκανα check disk και δε το έσβησε, το πρόγραμμα που μου πατέ να τρεξω δε το καταφερα να σας στείλω και άλλες πληροφορίες?

washcloud
17-01-12, 13:10
Μάλιστα.
Βασικά, προέχει το σώσιμο των αρχείων, και μετά βλέπουμε τι θα γίνει με τον δίσκο.

Τρέχω δηλαδή superscan στο Active@ Partition Recovery, και μετά τι κάνω;

...αν βρει partition, το ανακτάς (κουμπάκι "Recover"), εφ' όσον σου επιτρέψει (αλλιώς διαγράφεις το υπάρχον, από τη λίστα των δίσκων, και ξανά σκανάρισμα. Κι αν παρά την ανάκτηση δεν έχεις πρόσβαση, πας για ανάκτηση αρχείων. Στα έχω γράψει και στο προηγούμενο μήνυμα...




πάντως εκανα check disk και δε το έσβησε, το πρόγραμμα που μου πατέ να τρεξω δε το καταφερα να σας στείλω και άλλες πληροφορίες?

Εννοείς ότι δεν κατάφερες με το Unlocker; Αν σου έβγαλε τέτοιο παράθυρο

http://img406.imageshack.us/img406/390/ss1cg.th.jpg (http://img406.imageshack.us/i/ss1cg.jpg/)

επιλέγεις "Διαγραφή" από τη λίστα στα αριστερά, και μετά πατάς "Τερματισμός Λειτουργίας".

tsavman
17-01-12, 14:37
...αν βρει partition, το ανακτάς (κουμπάκι "Recover"), εφ' όσον σου επιτρέψει (αλλιώς διαγράφεις το υπάρχον, από τη λίστα των δίσκων, και ξανά σκανάρισμα. Κι αν παρά την ανάκτηση δεν έχεις πρόσβαση, πας για ανάκτηση αρχείων. Στα έχω γράψει και στο προηγούμενο μήνυμα...


Αν και δεν έχει ολοκληρωθεί το scan, βλέπω ότι κάτι βρήκε.
Το προβληματικό partition είναι αυτό των 255GB στην φωτό. Περιμένω επομένως να ολοκληρώσει το πρόγραμμα και μετά να δοκιμάσω recover, ευχαριστώ :cool:

95492

tsavman
17-01-12, 15:08
Έκανα recover partition, αλλά μετά μου ζήτησε να φορμάρω τον δίσκο. Φυσικά πάτησα όχι.
Τι κάνω τώρα, ξανά σκανάρισμα partition;

washcloud
17-01-12, 15:30
..."ποιός" σου ζήτησε "να φορμάρεις τον δίσκο"; Τα Win; Αν ναι, κάνε κι ένα restart. Κι αν πάλι μια απ' τα ίδια, δεν μπορεί ν' ανακτηθεί το partition, οπότε προσφεύγεις σε προσπάθεια ανάκτησης κατευθείαν των αρχείων.

tsavman
17-01-12, 15:34
..."ποιός" σου ζήτησε "να φορμάρεις τον δίσκο"; Τα Win; Αν ναι, κάνε κι ένα restart. Κι αν πάλι μια απ' τα ίδια, δεν μπορεί ν' ανακτηθεί το partition, οπότε προσφεύγεις σε προσπάθεια ανάκτησης κατευθείαν των αρχείων.

Ναι, τα windows. Δεν το έκανα φυσικά.
Να κάνω restart μήπως και εμφανιστεί; Το κάνω τώρα.

tsavman
17-01-12, 15:42
Tίποτα και με το restart.
Στο disk management βέβαια βλέπω αυτό:

95493


Τι να δοκιμάσω στη συνέχεια;

washcloud
17-01-12, 20:17
Τι να δοκιμάσω στη συνέχεια;




partition recovery, κι αν δεν κάτσει, file recovery


αν παρά την ανάκτηση δεν έχεις πρόσβαση, πας για ανάκτηση αρχείων. Στα έχω γράψει και στο προηγούμενο μήνυμα...


Κι αν πάλι μια απ' τα ίδια, δεν μπορεί ν' ανακτηθεί το partition, οπότε προσφεύγεις σε προσπάθεια ανάκτησης κατευθείαν των αρχείων.



...hello..;! (http://www.youtube.com/watch?v=NA3awcRlokg) :p

tsavman
17-01-12, 22:14
:lol:

Ναι ρε συ, αλλά το Active@ File Recovery δε μου βγάζει τα ονόματα σωστά, μόνο κάτι "folder" και "file". Πως θα ξέρω τι να σώσω;

washcloud
17-01-12, 23:10
...προσωπικά δεν έχω ποτέ πετύχει το AFR να μην μου βγάζει folder/file names, όπως έχω πετύχει με άλλα προγράμματα. Kι έχω κάνει μπόλικες. Ακόμη και μεσ' στον φάκελο "Lost & Found!", με υποφακέλους "FOLDER 000-τάδε", συνήθως υπάρχουν orginal φάκελοι, ή έστω ΛΙΓΑ σκόρπια αρχεία -εκτός των αρχικών των φακέλων δηλαδή- αλλά με τα file name τους...

Μέχρι στιγμής θυμάμαι δε, να έχεις ποστάρει φωτό μόνο απ' το σκανάρισμα του Recover My Files, και όχι του AFR. Aν θυμάμαι λάθος.........
Όπως πάντως και να 'χει, η δική μου πρόταση, αυτό το πρόγραμμα είναι. Αν έχεις διαφορετικά αποτελέσματα με άλλο, όπως είχεςο ίδιος πει, αυτό που έχει σημασία είναι να γίνει η δουλειά σου.

Σε κάθε περίπτωση, κι αν δε βρεις άλλη άκρη, απλά ανάκτησε "σκέτα" τ' αρχεία (μαζικά δλδ), και μετά...σορτάρισμα "με το χέρι".

tsavman
17-01-12, 23:45
Superscan λοιπόν και άγιος ο θεός :lol:

Αργότερα όμως, γιατί κάτι λάθος έκανα τώρα και μου βγάζει BootMGR is missing κατά το boot :crazy:

washcloud
18-01-12, 00:02
..."λάθος έκανες", ή ήρθε η ώρα και του "υπόλοιπυ δίσκου"...;

@ ADSLgr.com All rights reserved.