PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανάκτηση δεδομένων από σκληρό



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24

tsavman
18-01-12, 00:10
Έπαιξα λίγο με hiren's bootcd, χωρίς να προσέχω :p

Όλα καλά τώρα, έγινε το fix με το cd των windows. Με το άλλο θέμα να δω τι θα γίνει..

washcloud
18-01-12, 04:37
"Το πουλί και το CD, θέλουν προσοχή πολλή "

(όχι και τόσο) Παλιά Παροιμία

tsavman
18-01-12, 12:37
"Το πουλί και το CD, θέλουν προσοχή πολλή "

(όχι και τόσο) Παλιά Παροιμία

:lol: σταμάταααα


Λοιπόν, ξεκινάω superscan με το AFR και ό,τι γίνει το κρίμα στο λαιμό σου :p

tsavman
18-01-12, 15:33
4 ώρες σε superscan και είμαστε στο 25% :crazy:

Επειδή δεν έχω εύκαιρο δίσκο για backup στο σύστημα, το AFR κρατάει τα δεδομένα σκαναρίσματος ή θα πρέπει να το ξανακάνω όταν κουμπώσω τον καινούριο (εσωτερικό) δίσκο επάνω;

washcloud
18-01-12, 16:03
Έχει στο μενού του (File) επιλογή "Save scan results", δημιουργεί εν' αρχειάκι, το οποίο και ανοίγεις όποτε είναι με την επιλογή "Open scan results" (μην αλλάξεις καμμιά θέση μόνο στον δίσκο, στη μητρική).

tsavman
18-01-12, 19:00
Δυστυχώς το άφησα μόνο του για 3 ώρες και κόλλησε το μηχάνημα.
Κάνω quick scan τώρα μπας και..

washcloud
18-01-12, 19:46
Περισσότερες έπρεπε να το αφήσεις. Και 1-2 μέρες, άμα χρειαστεί, γιατί κάποιες φορές ζορίζεται (ανάλογα την κατάσταση του δίσκου), συνεχίζει να τρέχει, αλλά δείχνει να έχει κολλήσει, όπως και να σέρνεται το μηχάνημα (χρήση της CPU κοντά στο 100%). Εκτός κι αν εννοείς με το "κόλλησε" πως σου πέταξε BSOD...(αν και χλωμό το κόβω αυτό).

Μπορείς επίσης να δοκιμάσεις να το σταματήσεις (δεν εννοώ τέλος διεργασίας απ' το ΤΜ), και να συλλέξεις τα όσα έχει βρει μέχρι ένα σημείο. Το quick scan είναι κι αυτό μια επιλογή, αλλά αν δε βρει τα όσα ήξερες πως είχες (το πιθανότερο), θα πρέπει να εκτελέσεις το "Super", το οποίο προσπαθεί να κάνει ανάκτηση από raw data με (αυτό που θα έκανε κανείς χειροκίνητα με έναν hex editor).
Πάντα επίσης υπάρχει η πιθανότητα ο δίσκος να είναι τόσο ρημαγμένος που να μην μπορεί να προχωρήσει παρακάτω.

tsavman
18-01-12, 19:49
Είχα σκοπό να το αφήσω όσο πάει, αλλά έφαγε τέτοιο κόλλημα που δεν άναβε καν η οθόνη.

Αν κάνω superscan με ορισμένους τύπους αρχείων τη φορά, και σώζω τα αποτελέσματα χωριστά, δεν γίνεται δουλειά;

washcloud
18-01-12, 21:14
Δοκίμασέ το. Είναι μια σκέψη κι αυτό αν θες να σώσεις παν' απ' όλα κάτι συgκεκριμένο.

tsavman
18-01-12, 21:42
Μουσική θέλω να σώσω πάνω απ'όλα, φωτογραφίες & έγγραφα υπάρχουν σε backup.
Θα συνεχίσω αύριο πάλι τις προσπάθειες.

cuprakatos
23-01-12, 10:23
Παίδες ευχαριστούμε :oneup: , δοκίμασα με ένα φίλο σε δίσκο που είχε διαμορφώσει με linux , γιατί τα win δεν τον έβλεπαν , το Active File Recovery και βρήκε ότι δεν έβρισκε με άλλα προγραμματάκια ανάκτησης :oneup:

tsavman
23-01-12, 12:21
Επανέρχομαι στο πρόβλημα μου με τον δίσκο.
Αφού όλες οι δοκιμές απέτυχαν, αποφάσισα να ξανακάνω mount το unallocated space, κάνοντας ένα quick format, ώστε τουλάχιστον να φαίνεται το partition στα διάφορα προγράμματα που χρησιμοποιώ. Περιμένω βέβαια έναν άδειο δίσκο για να κάνω το backup μου, αλλά νομίζω κάτι θα σώσω.

Κάτι που δεν (ξέρω αν) έχει αναφερθεί στο παρόν thread, είναι η ύπαρξη linux-based εργαλείων, για ανάκτηση/επαναφορά δεδομένων.
Γνωρίζει κανείς τίποτα συγκεκριμένο;

washcloud
23-01-12, 18:15
Δε χρειαζόταν να κάνεις QF. Το AFR που λέγαμε, μέσω του Super Scan, κάνει υπολογίζοντας με διάφορους αλγορίθμους τα αρχεία, ανάκτηση από raw data, όπως θα έκανες μ' έναν hex editor. Επίσης, δε θα βρεις κάτι "καλύτερο" σε εφαρμογή Linux. To πολύ, απλά κάτι που κάνει μια απ' τα ίδια, και γενικά τις ίδιες -τροποποιημένες- εφαρμογές χρησιμοποιούν και σε Linux.

tsavman
23-01-12, 21:02
Δε χρειαζόταν να κάνεις QF. Το AFR που λέγαμε, μέσω του Super Scan, κάνει υπολογίζοντας με διάφορους αλγορίθμους τα αρχεία, ανάκτηση από raw data, όπως θα έκανες μ' έναν hex editor. Επίσης, δε θα βρεις κάτι "καλύτερο" σε εφαρμογή Linux. To πολύ, απλά κάτι που κάνει μια απ' τα ίδια, και γενικά τις ίδιες -τροποποιημένες- εφαρμογές χρησιμοποιούν και σε Linux.


Το QF το μόνο θετικό που έκανε, ήταν να εμφανίσει το partition στο σύστημα. Δεν επηρεάζει τα δεδομένα καθόλου, και η εμφάνιση του partition βοηθάει αρκετά τα διάφορα προγράμματα να κάνουν ανάκτηση. Τρέχω το recuva τώρα και ήδη έχω βρει 70% της μουσικής μου.
Το AFR αν θυμάσαι μου έκανε διάφορα περίεργα, κολλήματα και μπλε οθόνες, αλλά τώρα που βρήκα εξωτερικό σκληρό για να σώσω εκεί θα το δοκιμάσω και πάλι. Αυτό το superscan μας έχει καταστρέψει :crazy:

washcloud
24-01-12, 01:59
...δε φταίει για τα περίεργα, τα κολλήματα και τις μπλε οθόνες πάντως, το AFR, tsav, man...

Το δε SS, αν σώσεις τ' αποτελέσματά του, δε χρειάζεται να το ξανατρέχεις.

Anyway, μακάρι να έχεις τελειώσει με το Recuva, και να μη χρειαστείς άλλα σκαναρίσματα.

tsavman
24-01-12, 02:39
Τι να πω, σε μένα λειτουργεί περίεργα.
Θα το ξανατρέξω, στο partition πλέον, και βλέπουμε.

Filenames μπορεί να δει; Ελληνικούς χαρακτήρες αναγνωρίζει;

washcloud
24-01-12, 18:52
...ε λες να σας έχω ζαλίσει με το AFR, και να μην...μπορεί να δει filenames/ν' αναγνωρίζει ελληνικούς χαρακτήρες; Αν θυμάσαι, όταν πρωτοπόσταρες, σου έλεγα "είναι το καλύτερο για έναν συνδυασμό λόγων, κι αν το έχεις τρέξει αυτό και δεν βλέπεις χαΐρι, μην περιμένεις κάτι άλλο να σου κάνει δουλειά"....

(....άλλο στα σώζει με άκυρα filenames.
Άλλο με "Κινέζικα".
Άλλο θέλει άλλη έκδοση, ανάλογα με το filesystem.
Άλλο δε σώζει τ' αποτελέσματα του σκαναρίσματος.
Άλλο δεν έχει επιλογή για σώσιμο με wildcards.
Άλλο δεν σώζει raw data.
Άλλο δεν έχει επιλογές για σώσιμο disk image, για ανάκτηση partition, για ανάκτηση από RAID συστοιχία
κλπκλπκλπ...)

tsavman
24-01-12, 19:13
...ε λες να σας έχω ζαλίσει με το AFR, και να μην...μπορεί να δει filenames/ν' αναγνωρίζει ελληνικούς χαρακτήρες; Αν θυμάσαι, όταν πρωτοπόσταρες, σου έλεγα "είναι το καλύτερο για έναν συνδυασμό λόγων, κι αν το έχεις τρέξει αυτό και δεν βλέπεις χαΐρι, μην περιμένεις κάτι άλλο να σου κάνει δουλειά"....

(....άλλο στα σώζει με άκυρα filenames.
Άλλο με "Κινέζικα".
Άλλο θέλει άλλη έκδοση, ανάλογα με το filesystem.
Άλλο δε σώζει τ' αποτελέσματα του σκαναρίσματος.
Άλλο δεν έχει επιλογή για σώσιμο με wildcards.
Άλλο δεν σώζει raw data.
Άλλο δεν έχει επιλογές για σώσιμο disk image, για ανάκτηση partition, για ανάκτηση από RAID συστοιχία
κλπκλπκλπ...)


Καλά, καλά, κανόνισε να μη γίνει η δουλειά :hit::lol:

Είμαι στο 40% του SuperScan μετά από 5 περίπου ώρες και δεν έχει κολλήσει ακόμα. Αυτό μπορεί να οφείλεται βέβαια και στο ότι έκανα QF το unallocated partition. Όταν ολοκληρωθεί, πως σώζω τα αποτελέσματα του scan;

washcloud
24-01-12, 19:49
...βρε δε σου λέω ότι το AFR κάνει μαγικά. Απλά λέω ότι είναι κάτι εφάμιλλο μπορεί να βρεις, αλλά ΚΑΛΥΤΕΡΟ -και συνεπώς σε κάτι το AFR χειρότερο- δεν παίζει...

Όσο για το ότι έκανες φορμάτ στο partition, ίσως ναι, να παίζει που δεν ξανακόλλησε κάπου (μάλλον κάπου σκαλώνανε τα Win με την ύπαρξη του αρτζιμπουρτζολολιασμένου partition. Το 'χω ζήσει κι εγώ, αλλά μέσα από bootable δισκάκι, το σκανάρισμα ολοκληρωνόταν. Άρα δεν κολλάνε ακριβώς τα προγράμματα, όταν υπάρχει προβληματικό partition). Tο σκανάρισμα και την ανάκτηση πάντως, κάτω από κανονικές συνθήκες, μπορεί να την κάνει το πρόγραμμα, χωρίς την ανάγκη να υπάρχει partition. Ίσως πάλι, αν το είχες ξανατρέξει, να μη ξανασκάλωνε. Το να κάνεις φορμάτ πάντως, εγώ δε θα το συνιστούσα παρά μόνο σαν τελευταία απόπειρα (αφού θα είχαν προηγηθεί άλλες διαδικασίες), γιατί πάντα ενέχει τον κίνδυνο απώλειας αρχείων προς ανάκτηση.

Όσον αφορά το σώσιμο των αποτελεσμάτων, υπάρχει η επιλογή "save scan results" στη menu bar του προγράμματος, όπως υπάρχει και η "OPEN scan results". Φρόντισε να μην αλλάξεις θέση στον δίσκο, απλώς.

tsavman
24-01-12, 19:54
Λογικά σκαλώνανε τα win γιατί είχα και μπλε οθόνες. Έκανα και μια φρέσκια εγκατάσταση επί τη ευκαιρία.
Το format ήταν quick format, μόνο και μόνο για να γίνει partition ο unallocated χώρος. Δεν γράφηκαν δεδομένα εκεί, οπότε έχουμε καλές πιθανότητες διάσωσης.

Κοντεύει 50% τώρα, για να δούμε.. :rolleyes:

washcloud
25-01-12, 01:20
Το "γίνεται partition ο unallocated χώρος", δε σημαίνει ότι "δεν γράφτηκαν δεδομένα εκεί". Η δημιουργία file system, σημαίνει δέσμευση unallocated χώρου... Βέβαια, υποτίθεται πως ο εν λόγω χώρος είναι συγκεκριμένος στην επιφάνεια του δίσκου, οπότε ας πούμε ότι στην ουσία το να κάνεις φορμάτ, σημαίνει ότι "απλά αντικαθίσταται το προϋπάρχον file system"....αλλά, προσωπικά, επειδή και μου έχουν τύχει κάτι "ωραία", δε θα συμβούλευα φορμάτ με τη μία, αν τουλάχιστον υπάρχουν raw data για τα οποία κάποιος "καίγεται"...

tsavman
25-01-12, 01:24
Ακριβώς.
Δεν άλλαξα τα μεγέθη των partition, απλά δήλωσα τον unallocated χώρο σαν ένα partition, ακριβώς ίδιου μεγέθους με αυτό που ήταν πριν.

Το quick format δε σβήνει τα αρχεία per se, απλά τα μαρκάρει στο filesystem σαν χώρο διαθέσιμο προς εγγραφή. Εννοείται πως δεν έχω τοποθετήσει τίποτα σε αυτό το partition έκτοτε, ώστε να διατηρηθούν τα αρχεία αυτά ανέπαφα.

Ετοιμάσου, το πρωί που θα έχει ολοκληρωθεί το superscan (βασικά μπορεί να έχει ολοκληρωθεί και τώρα αλλά δεν είμαι εκεί για να το ελέγξω), να μου δώσεις step-by-step οδηγίες για το recovery! :cool:

cranky
25-01-12, 01:40
Ετοιμάσου, το πρωί που θα έχει ολοκληρωθεί το superscan (βασικά μπορεί να έχει ολοκληρωθεί και τώρα αλλά δεν είμαι εκεί για να το ελέγξω), να μου δώσεις step-by-step οδηγίες για το recovery! :cool:
Εγώ, λέω να κάτσει να γράψει έναν αναλυτικό οδηγό, με φωτο, να τον κάνουμε sticky, να ησυχάσουμε. :up:

washcloud
25-01-12, 01:45
Δεν με κατάλαβες. Δεν εννοούσα περίπτωση του ν' αλλάξεις το μέγεθος του partition. Κι ούτε φυσικά αναφερόμουν "στα αρχεία σου" (που ψάχνεις ν' ανακτήσεις - ούτε έχει σχέση το ότι "ένα φορμάτ δεν ΣΒΥΝΕΙ τ' αρχεία καθ' εαυτά"...Εμ αυτό ακριβώς είναι το θέμα - ότι δεν τα σβύνει. Αν τα...έσβυνε, πώς θα τα έβρισκαν τα προγράμματα ανάκτησης...; ). Επίσης το "filesystem" που λες, δεν είναι κάτι "αυθύπαρκτο", εγγραφή στον δίσκο είναι... ΤΕΣΠΑ, αν θες, σε οποιαδήποτε παρόμοια περίπτωση τυχόν ξαναβρεθείς, ΜΗΝ βιαστείς να κάνεις φορμάτ, και ίσως με θυμηθείς (και καταλάβεις τί εννοούσα).

...Βρε τί στεπ-μπα-στεπ λε εκεί; Επιλέγεις (από την δεξιά στήλη) τους φακέλους/αρχεία που βρέθηκαν, και πατάς "recover". E εκεί ανοίγει παραθυράκι μέσω του οποίου ορίζεις πού θ' αντιγραφούν τα προς ανάκτηση. Δε χρειάζεσαι άλλη οδηγία (...κανόνισε να με σηκώσεις πρωί-πρωί, και μετά θα χρειαστείς εσύ ανάκτηση...:p)

........Auto merged post: washcloud πρόσθεσε 0 λεπτά και 41 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Εγώ, λέω να κάτσει να γράψει έναν αναλυτικό οδηγό, με φωτο, να τον κάνουμε sticky, να ησυχάσουμε. :up:

...δεν τσιμπάω ! :ρ (..."προτιμώ" να γράφω τα ίδια και τα ίδια ξανά και ξανά ο μαζόχας...)

tsavman
25-01-12, 11:58
Είμαι ενθουσιασμένος :up:
Κάποια στιγμή ολοκληρώθηκε το SuperScan, και για να το θυμάμαι τράβηξα και screenshot, αμέ.. :lol:

95701

Ο προβληματικός δίσκος είναι ο WD300JB, και το εν λόγω partition το "lost" :p

Πηγαίνω στην αριστερή στήλη στο "Superscan/"lost"/"! Lost & Found !" και αμέσως στα δεξιά εμφανίζεται μία τεράστια λίστα με φακέλους (Folder*) που περιέχουν ό,τι να'ναι αρχεία.

95702


Αν επιλέξω λίγο πιο πάνω, στο SuperScan/Files Recognized by Signatures, μου δείχνει λίστα ανά τύπο αρχείων, αλλά και πάλι τα ονόματα είναι γενικά όπως στη φωτό

95703


Από που να ξεκινήσω το σώσιμο, και πως; :hmm:

washcloud
25-01-12, 15:35
Aν δεν εμφανίζονται φάκελοι κι αρχεία με τα original file names, δεν παίζει να τα βρεις με τίποτα. Το να μην εμφανίζονται ΚΑΘΟΛΟΥ τέτοιοι, πρώτη φορά το βλέπω. Το πιο σύνηθες είναι στον "Lost and found" να βρίσκεις μερικούς μόνο φακέλους "FOLDER - τάδε", και μέσα σε αυτούς να βρίσκεις είτε κανονικούς φακέλους, είτε και σκόρπια αρχεία, ΑΛΛΑ με τα κανονικά τους ονόματα κι επεκτάσεις. Αρχεία ή φακέλους με ΜΙΣΑ ονόματα, να φανταστείς, έχω πολύ καιρό να δω (κι έχει να κάνει με την κατάσταση του δίσκου).

Αφήνω μια επιφύλαξη για την χρήση του "recognize files by signatures", που απ' τη μια δεν θυμάμαι αν την έχω χρησιμοποιήσει - απ' την άλλη δε νομίζω ούτε να λειτουργεί "σε πρώτο πλάνο" (να αναγνωρίζονται τ' αρχεία ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ με βάση τα templates).

Αν έχεις αμφιβολία πάντως, το ξαναλέω πως το AFR ΔΕΝ σώζει "όπως να 'ναι" τ' αρχεία που βρίσκει να σώσει, κάτι που το έχω δει να το κάνουν άλλα προγράμματα ανάκτησης, σε κανονικές συνθήκες. Δε με ξύπνησες πρωί τελικά :ρ αλλά παρ' ολ' αυτά δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο να σου υποδείξω να κάνεις με το πρόγραμμα και με τον δίσκο.Τσέκαρε όμως λίγο το pm inbox σου.

xrisaki83
15-02-12, 23:58
Καλησπέρα! Με λένε Χρύσα κ επειδή είμαι κορίτσι, θέλω να διευκρινίσω ότι ο βαθμός ασχετοσύνης μου τείνει στο άπειρο, οπότε αν μπορείτε να με βοηθήσετε, ει δυνατόν κάντε το με βατές οδηγίες!

Πριν περίπου 3 χρόνια είχα πάρει έναν εξωτερικό σκληρό seagate 500 gbytes. Μετά από περίπου 2 χρόνια, χάλασε η υποδοχή στην οποία έβαζα το καλώδιο για να συνδέσω τον σκληρό με τον υπολογιστή. Τότε ο αδερφός μου, έσπασε τη θήκη και τον μετέτρεψε σε εσωτερικό. Λειτούργησε έτσι για αρκετό καιρό μέχρι που κάποια στιγμή σταμάτησε να τον αναγνωρίζει ο υπολογιστής και δε φαινόταν πουθενά. Τον πήγα σε ένα παιδί που έχει κατάστημα με υπολογιστές και μου είπε ότι ενώ τον ακούει ότι λειτουργεί, δε φαίνεται πουθενά. Την ίδια περίοδο είχε κολλήσει ιό και ο υπολογιστής. Υπάρχει περίπτωση να μπορέσω να ανακτήσω τις φωτογραφίες μου κ αν ναι, με ποιον τρόπο?

Θα το εκτιμούσα πολύ αν μπορούσατε να με συμβουλέψετε!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

XPHSTOS29
16-02-12, 00:13
κατ αρχας αν εχεις τον δισκο και σου ειναι ευκολο να μας πεις ποιο μοντελο ειναι ...
Αν ειναι αυτο ST3500320AS η ST3500620AS η ST3500820AS πιθανον να εισαι και εσυ θυμα ενός firmware bug που νεκρωνει τον δισκο.

Μεγάλο μέρος της παράγωγης των Seagate Barracuda 7200.11 φοράει ελαττωματικό firmware .

H Seagate ανακοίνωσε οτι οι :
ST3500320AS
ST3640330AS
ST3750330AS
ST31000340AS

που φοράνε firmware : SD15, SD16, SD17, SD18, SD19, AD14
πρέπει να αναβαθμίσουν ΑΜΕΣΑ στο SD1A

Το ελαττωματικό firmware κάνει τους δίσκους να σταματούν ξαφνικά να λειτουργούν και ο χρήστης χάνει τα δεδομένα του .

ΗΔΗ η Seagate για να αποφύγει τις μηνύσεις έχει δηλώσει ότι θα αναλάβει δωρεάν το Data recovery σε όλους τους πελάτες της που θα το ζητήσουν .

Στην σελιδα της δινει και το νεο firmware αλλα και οδηγιες για την διαδικασια .

http://seagate.custkb.com/seagate/crm/self...sp?DocId=207951


Πριν κανα μηνα εστειλα για αντικατασταση εναν τετοιο.

Σωτηρια υπαρχει αλλα ειναι μια οχι ευκολη διαδικασια (στην περιπτωση που οφειλεται στην συγκεκριμενη αστοχια).

washcloud
16-02-12, 00:32
Πρώτον : Άλλαξε άβαταρ Χρυσάκι, γιατί δε βλέπω να βοηθιέσαι από τον εδώ κόσμο.

Δεύτερον : Αν μάλιστα είναι φωτογραφία σου, ΜΗΝ το αποκαλύψεις, γιατί εκεί κι αν θα υπάρξει απουσία συμμετοχής.

Τρίτον : μετά τις αηδιούλες που δε θα μπορούσα να μη γράψω, πάμε σοβαρά, και να ρωτήσω εάν ξέρεις εάν "το παιδί που τον είδε", ανέφερε ΕΑΝ αναγνωρίζεται από το BIOS ο δίσκος
(το θέμα είναι εάν θυμάσαι ΕΑΝ είπε κάτι τέτοιο. Κατά τ' άλλα, το BIOS είναι ένα μικρό πρόγραμμα εγκατεστημένο στην μητρική των υπολογιστών, το οποίο είναι το πρώτο πράγμα που ξεκινάει με το που θα πατήσεις το κουμπί για ν' ανοίξεις τον υπολογιστή, και κάνει έναν έλεγχο των συσκευών που βρίσκει, κι αφού ολοκληρώσει τον έλεγχο αυτό, δίνει εντολή για να ξεκινήσει το λειτουργικό. Αν λοιπόν ο δίσκος δεν φαίνεται ως συσκευή, στο BIOS -στο setup του οποίου μπορείς να μπεις αν πατήσεις το πλήκτρο Delete μόλις ανοίξει η πρώτη "μαύρη οθόνη του υπολογιστή", 1-2 δευτερόλεπτα δηλαδή με το που θα πατήσεις το PowerOn button- τότε σκούρα τα πράμματα, σκούρα όσο και η αρχική μαύρη οθόνη. Τα είπα ολ' αυτά, για να πάρεις μια μικρή ιδέα, και αν είναι δυνατόν να τσεκάρεις τον δίσκο σου σε κάποιον σταθερό υπολογιστή όπου και θα τον συνδέσεις).

Όσο για τον "ιό" που ανέφερες, ας πούμε ότι γενικά δεν μας αφορά, σχετικά με την κατάσταση του δίσκου που λες.

Όλα ξεκινάνε, από τη δυνατότητα του να φαίνεται ο δίσκος στο BIOS setup που είπαμε. Αν μπορείς να το τσεκάρεις αυτό κάποια στιγμή, με τη βοήθεια κάποιου που ξέρει από βεσ BIOS, ούτως ώστε και τον δίσκο να συνδέσει, αλλά και στο BIOS να τον ψάξει να δει αν φαίνεται, και να μας ενημερώσεις, θα βοηθούσε για να ξέρουμε τί να προτείνουμε παρακάτω.

edit : μερικώς σωστή η σκέψη Χρήστο, καθώς και να είναι ο συγκεκριμένος Seagate, δεν είναι απαραίτητο να μπρίκαρε εξ' αιτίας του περίφημου firmware bug.

XPHSTOS29
16-02-12, 00:44
edit : μερικώς σωστή η σκέψη Χρήστο, καθώς και να είναι ο συγκεκριμένος Seagate, δεν είναι απαραίτητο να μπρίκαρε εξ' αιτίας του περίφημου firmware bug.
Με το συγκεκριμενο bug σβηνεις τον υπολογιστη κανονικα και χωρις να εχει εμφανισει καποιο αλλο προβλημα απλα "νεκρωνει"
ο δισκος στην επομενη εκκινηση.
Και ετυχε να συμβει αυτο κανα μηνα πριν γιαυτο η πρωτη μου σκεψη ηταν αυτη, καθως και τα χρονια πανω κατω ταιριαζουν.
Στο συγκεκριμενο μαγαζι εχει 20 δισκους με το ιδιο bug αλλα μονο ενας βαρεσε στα τοσα χρονια.
Μετα την αναγνωριση του προβληματος στους αλλους εγινε αμεση αναβαθμιση.

washcloud
16-02-12, 01:08
...εγώ τις συγκεκριμένες ενδείξεις για το αν είναι το f/w bug τις ξέρω, το θέμα είναι πως η Χρύσα δεν νομίζω να μπορέσει να μας δώσει τέτοιες ακριβείς πληροφορίες.

Μ' άλλα λόγια, δεν μπορούμε ν' αποκλείσουμε κάτι από το τί μπορεί να έχει πάθει ο δίσκος. Κι επειδή δεν είναι και η χαλαρότερη διαδικασία η ανάκτηση αρχείων από μπρικαρισμένο 7200.11, δεν μπορούμε επίσης να πούμε "α είναι 7200.11 - κάνε αυτό"...

Τεσπα, για 'μένα, ας δει κατ' αρχάς αν αναγνωρίζεται από BIOS σταθερού, ή όχι, και βλέπουμε παρακάτω...

XPHSTOS29
16-02-12, 01:15
Οχι αλλα μπορει να δει αν εχει καποιο απο τα συγκεκριμενα μοντελα και να ενημερωσει το παλικαρι στο οποιο πηγε τον δισκο της για το ελαττωμα ;)

washcloud
16-02-12, 01:32
Το παληκάρι κατ' αρχάς θα έπρεπε να ξέρει από μόνο του (ΑΝ τελικά είναι 7200.11ας)... Αν είναι να τον ενημερώνουν όσοι ενημερώνονται από τα φόρουμ, ουιουιούιιιι...

Δεν κατάλαβα βέβαια και ΓΙΑΤΙ ακριβώς το λες : για να ελέγξει τις παρτίδες του; Χλωμό να έχει κάτι από τότε, αλλά και να έχει,,,δεν νομίζω να τον πολυκόψει (κακώς μεν, αλλά). Για πιθανούς εξωτερικούς μάλιστα, μέχρι και να μην μπορεί να ελέγξει/κάνει κάτι, παίζει...

Αν πάλι το λες για να κάνει κάτι για τη Χρύσα....σαν τί μπορεί να κάνει; Τίποτα πάλι.

XPHSTOS29
16-02-12, 01:46
Να δει αυτο ...
http://www.youtube.com/watch?v=29FztWJVxbM
Η και πολλα αλλα βιντεακια με οδηγιες

babylonx
16-02-12, 01:51
To bug διορθώνεται και τα δεδομένα έχουν μεγάλη πιθανότητα να σωθούν αρκεί να διαθέτεις τα κατάλληλα εργαλεία και γνώσεις. Προσωπικά έχω επαναφέρει τέτοιο δίσκο με όλα τα data πάνω. Οπότε εάν η Χρύσα βρίσκεται στη Θεσσαλονίκη και εάν πρόκειται για το συγκεκριμένο bug ίσως μπορέσω να τη βοηθήσω εγώ εάν το θέλει. Μέτα τις 3 Μάρτη που τελειώνει η εξεταστική μου όμως.

XPHSTOS29
16-02-12, 10:10
Τον πήγα σε ένα παιδί που έχει κατάστημα με υπολογιστές και μου είπε ότι ενώ τον ακούει ότι λειτουργεί, δε φαίνεται πουθενά.
Εμενα αυτο μου εφτανε για να παει το μυαλο μου στο συγκεκριμενο ελαττωμα ...


Το παληκάρι κατ' αρχάς θα έπρεπε να ξέρει από μόνο του (ΑΝ τελικά είναι 7200.11ας)... Αν είναι να τον ενημερώνουν όσοι ενημερώνονται από τα φόρουμ, ουιουιούιιιι...

Δεν κατάλαβα βέβαια και ΓΙΑΤΙ ακριβώς το λες : για να ελέγξει τις παρτίδες του; Χλωμό να έχει κάτι από τότε, αλλά και να έχει,,,δεν νομίζω να τον πολυκόψει (κακώς μεν, αλλά). Για πιθανούς εξωτερικούς μάλιστα, μέχρι και να μην μπορεί να ελέγξει/κάνει κάτι, παίζει...

Αν πάλι το λες για να κάνει κάτι για τη Χρύσα....σαν τί μπορεί να κάνει; Τίποτα πάλι.
Και εγω δεν ηξερα και ετυχε να δω ενα ποστ στο οποιο αναφεροταν το συγκεκριμενο ελαττωμα κανα μηνα πριν αστοχησει ο δισκος μιας φιλης απο το συγκεκριμενο και ετσι ηξερα να την κατευθυνω.Αλλα ακομα και μετα απο 2+ χρονια παλι πριν κανα μηνα (τυχαιο ;!!!) ξανασυνατησα δισκο να εχει επιρρεαστει απο το συγκεκριμενο.
Συμπερασμα ... Αν δεν ειχε τυχει να πεσει το ματι μου τοτε στο συγκεκριμενο ποστ, η φιλη μου απλα θα αλλαζε τον δισκο της και θα εχανε ολα τα δεδομενα που ειχε μεσα και δεν θα το συζηταγαμε εδω καθολου.
Και πολυ απλα, δεν ειναι ολοι ενημερωμενοι για το συγκεκριμενο ελάττωμα !!!

washcloud
16-02-12, 19:42
Η ένστασή μου περί ενημέρωσης, Χρήστο, ήταν στο ότι δε νοείται καταστηματάρχης που να μην γνωρίζει για το συγκεκριμένο σκηνικό - σε φάση "ας το κλείσει καλύτερα το ρημάδι, αν είναι να τον ενημερώνουν δυο-τρία χρόνια μετά, τυχαία χρήστες από φόρουμ". Και δεν νομίζω καν να υπάρχει καταστηματάρχης που να μη γνωρίζει. Γνώμη μου και την είπα, πάνω σε μια κουβέντα με θεωρητικούς όρους. Όσο για το αν θα συζητιόταν εδώ, ή όχι, και πάλι διαφωνώ, αν εννοείς γενικά το φόρουμ : Αυτά είναι πράγματα που μαθαίνονται πριν ακόμη "αγγίξουν" στην πράξη τον κάθε χρήστη υπολογιστή.
Όσο για την αρχική μου ένσταση (που συνεχίζει να υφίσταται), ήταν -αν δεν ξεκαθαρίστηκε- ότι "μα δεν μας έχει καν πει τη μάρκα του δίσκου η Χρύσα, γιατί να προτρέχουμε σε αναλύσεις περί των 7200.11 με τόση σιγουριά;". Προσωπικά μου θύμισε καταστάσεις όπου κάποιος έχει πάρει ένα φάρμακο και προτρέπει άλλον να το πάρει και αυτός.

Κι ένα τελευταίο μιας και μ' έχει επηρρεάσει : αν κάποιος τυχόν πίστεψε ότι με το "αστείο" που έκανα (για το οποίο είχα πολλές αμφιβολίες όταν το έγραφα, και μάλιστα το 'γραφα και το ξανάγραφα - αλλά θες λίγο η ώρα, θες η εμμονή μου να σχολιάσω ένα άβαταρ που σε κάνει να πεις "ε μα!" βγήκε αυτό που βγήκε), υποννοούσα αληθινά κάτι για το συγκεκριμένο φόρουμ ή για όσους συμμετέχουν, κακώς το είδε τόσο καχύποπτα. Το να μην του ταιριάζει η σαχλαμάρα μου ή να μην την καταλαβαίνει, δεκτόν - αλλά ως εκεί, καθώς για 'μένα απλά ήταν ένα joke gone bad και απολύτως τίποτα παραπάνω.

balander
25-02-12, 09:25
εχω εναν σληρο λαπτοπ, τον οποιο τον βαζω σε μηχανημα σαν 2ο σκληρο αλλα δεν ανοιγει το μηχανημα, κολλαει στην αναγνωση του. μαλλον ειναι χτυπημενος. Να σημειωσω πως εαν bootaro απο τον χαλασμενο σκληρο πηγαινει μεχρι ενος σημειου και κολλαει.

καμια ιδεα;

cranky
25-02-12, 09:29
Έλεγξέ τον με εργαλείο του κατασκευαστή του, ρίχ' του κι' ένα φορμάτ, και δές πώς πάει.

balander
25-02-12, 10:02
Format? Θελω να σωσω κατι αρχεια απο μεσα... και πως θα τον ελεγξω; Αφου δεν μπαινει σε windows, ενω τον βλεπει στο bios.

cranky
25-02-12, 10:08
Χρησιμοποίησε, τότε, ένα Linux live cd, και πάρε τα δεδομένα σου.

balander
25-02-12, 10:57
Εχεις να προτινεις κανενα συγκεκριμενο; (να ναι και απλο στην χρηση γιατι δεν ξερω τιποτα απο Linux, ουτε πως παω στον σκληρο που θελω για να τα κανω αντιγραφη επικολληση)

cranky
25-02-12, 11:04
Το Linux live cd το χρησιμοποιούμε για να παρακάμψουμε τα Win, ως εξής :

1.Κατεβάζεις την διανομή Ubuntu απο εδώ (http://www.ubuntu.com/desktop/get-ubuntu/download), και την αποθηκεύεις όπου σε βολεύει.
2.Το αρχείο που θα κατεβεί, τον καίς σαν .iso (όχι σαν απλό αρχείο data) σε cd ή dvd, μέ κάποιο πρόγραμμα που να μπορεί να κάψει .iso αρχεία.Τα περισσότερα, μπορούν.
3.Αφήνεις το cd/dvd που έκαψες μέσα στο drive, και κάνεις επανεκκίνηση του υπολογιστή.
4.Μπαίνεις στο bios, και επιλέγεις πρώτη συσκευή εκκίνησης, το drive (όπως , δηλαδή, όταν κάνεις φορμάτ).
5.Στην πρώτη οθόνη που θα σου εμφανίσει, επιλέγεις «Δοκιμή της διανομής, χωρίς εγκατάσταση» ή κατι παρόμοιο.
Συνήθως, είναι η πρώτη επιλογή.

Δεν θα γίνει καμμία απολύτως αλλαγή στον υπολογιστή σου.
Το Linux, θα τρέξει απο το cd, και όλη την δουλειά, θα την κάνει απο 'κεί.

6.Όταν βρεθείς στο περιβάλλον του Ubuntu, άνοιξε τον δίσκο με διπλό αριστερό κλίκ, και πάρε τα δεδομένα σου.

Επειδή το Linux δέν δίνει γράμματα στους δίσκους, τους αναγνωρίζεις απο το μέγεθος και το περιεχόμενό τους.

balander
25-02-12, 11:43
Ευχαριστώ cranky, αυτα τα ήξερα. Απλως μέσα από το περιβάλλον του Linux δεν ξερω πως πηγαινουν στον σκληρο. Μια φορα προσπαθησα ετσι και δεν τον εβγαζε και διαβασα κατι για mount και τετοια και τα παρατησα.

Ευχαριστω για τον χρονο σου :)

cranky
25-02-12, 11:47
Θα τον βρείς στον "Υπολογιστή", συνήθως, υπάρχει εικονίδιο στο desktop.

Ίσως, την προηγούμενη φορά, να μήν φαινόταν ούτε στο bios ο δίσκος.

nikos73gr
27-03-12, 10:38
Καλημέρα!

σαν άσχετος θα ήθελα να σας ρωτήσω ποιό είναι κατά τη γνώμη σας το καλύτερο πρόγραμμα ανάκτησης αρχείων από καρα-formatισμένο σκληρό δίσκο?
Δοκίμασα το EASEUS όπως και το TOTAL RECALL και έμεινα αρκετα ευχαριστημένος ίσως και έκπληκτος καθώς κατάφερα να ανακτήσω αρχεία που δεν περίμενα να ξαναδώ.
Κάτι καλύτερο υπάρχει?
Ευχαριστώ πολύ!!!

balander
27-03-12, 11:37
http://www.piriform.com/recuva

washcloud
27-03-12, 16:09
Καλημέρα!

σαν άσχετος θα ήθελα να σας ρωτήσω ποιό είναι κατά τη γνώμη σας το καλύτερο πρόγραμμα ανάκτησης αρχείων από καρα-formatισμένο σκληρό δίσκο?
Δοκίμασα το EASEUS όπως και το TOTAL RECALL και έμεινα αρκετα ευχαριστημένος ίσως και έκπληκτος καθώς κατάφερα να ανακτήσω αρχεία που δεν περίμενα να ξαναδώ.
Κάτι καλύτερο υπάρχει?
Ευχαριστώ πολύ!!!

To "καλύτερο" είναι σχετικό, μιας και δεν έχιε να κάνει μόνο με τη δυνατότητα εύρεσης αρχείων, αλλά γενικά έχε υπ' όψιν τα :

Active File Recovery (η "σουίτα" του περιλαμβάνει πακέτο διάφορων εφαρμογών, όπως file recovery, partition recovery, δημιουργία boot CD κ.α.). Προσωπικά το θεωρώ από πρώτη έως τελευταία προσπάθεια που πρέπει να κάνει κανείς, αναζητώντας αρχεία.

File Scavenger

Recover My Files

Δοκίμασέ τα στον δίσκο που λες, να δεις συμπεριφορά/επιλογές και αποτελέσματα, για να βγάλεις δικά σου συμπεράσματα τί σου ταιριάζει πιο πολύ από αυτά και από όσα ήδη δοκίμασες.

katerina.pap
12-04-12, 12:22
Καλημέρα!

σαν άσχετος θα ήθελα να σας ρωτήσω ποιό είναι κατά τη γνώμη σας το καλύτερο πρόγραμμα ανάκτησης αρχείων από καρα-formatισμένο σκληρό δίσκο?
Δοκίμασα το EASEUS όπως και το TOTAL RECALL και έμεινα αρκετα ευχαριστημένος ίσως και έκπληκτος καθώς κατάφερα να ανακτήσω αρχεία που δεν περίμενα να ξαναδώ.
Κάτι καλύτερο υπάρχει?
Ευχαριστώ πολύ!!!

Τι εννοείς "καρα-formatισμένο"?
Σε πολλές περιπτώσεις αν ο δίσκος έχει φάει φορματ και έχει δουλευτεί στη συνέχεια (πχ. ξαναεγκαταστάθηκαν windows, μεταφέρθηκαν αρχεία κλπ), your best bet is να κάνεις ανάκτηση σε μορφή raw λογω καταστροφής του partition info. Και αυτό, ΑΝ ανακτώνται λειτουργικά δεδομένα γενικώς. Εξαρτάται από το πως έγινε το φορματ και τι εγινε στη συνεχεια, τι χωρητικοτητα ειναι ο δισκος, ποσα δεδομενα ειχε κλπ.

kostarcng
12-04-12, 12:29
Πάντως, αν δεν ξέρεις τι ακριβώς έχασες στο δίσκο όπως εγώ, αφησέ τον στην άκρη και χρησιμοποίησε κάποιον άλλο. Εγώ έκανα ανάκτηση δεδομένων και μετά τον παράτησα στην άκρη σε περίπτωση που θέλω να ξαναψάξω κάποιο αρχείο που ανακαλύψω οτι μου λείπει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.