PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανάκτηση δεδομένων από σκληρό



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22 23 24

katerina.pap
12-04-12, 18:25
Δηλ. δεν ανέκτησες όλα τα δεδομένα??

kostarcng
12-04-12, 19:50
Δηλ. δεν ανέκτησες όλα τα δεδομένα??
Μπορώ να πώ πως ανέκτησα ποιό πολλά από όσα ήθελα. Βρήκα παλιές εγκαταστάσεις, φακέλους μέσα απο την χρόνια εξελιξή τους (πολλά αντίγραφά τους). Και επειδή βαριόμουν να ψάξω τί άλλο είχε ο δίσκος, πήρα τα απολύτως απαραίτητα και τον έβαλα στην άκρη.

yiannakos
19-04-12, 02:11
Υπάρχει τρόπος για ταυτόχρονη αλλαγή εξωτερικού HD απο NTFS σε FAT32 και κράτημα των αρχείων-φακέλων?
Δηλαδή για ν αποφύγω την τριπλή δουλειά: αντιγραφή δίσκου στο pc-φορμάρισμα σε FAT32-αντιγραφή στον σκληρό δ.

tsigarid
19-04-12, 02:15
Δεν γίνεται αυτό, μόνο το ανάποδο... Γιατί θες να κάνεις κάτι τέτοιο; Το FAT32 είναι αρχαίο σύστημα...

biggeo65
19-04-12, 03:08
Αρχαίο σύστημα μπορεί να είναι, αλλά το μόνο συμβατό με ορισμένες τηλεοράσεις που έχουν USB υποδοχή
για εξωτερικούς δίσκους ή USB stick, για αναπαραγωγή ταινιών.

babylonx
19-04-12, 05:22
Υπάρχει τρόπος για ταυτόχρονη αλλαγή εξωτερικού HD απο NTFS σε FAT32 και κράτημα των αρχείων-φακέλων?
Δηλαδή για ν αποφύγω την τριπλή δουλειά: αντιγραφή δίσκου στο pc-φορμάρισμα σε FAT32-αντιγραφή στον σκληρό δ.

Και να υπάρχει σίγουρα δεν εγγυάται την ασφάλεια των δεδομένων σου και σίγουρα θα είναι πολύ αργή διαδικασία οπότε η τριπλή δουλειά που λες θα συμφέρει χρονικά.

Εγώ δηλαδή θα έλεγα, και να βρεις κάτι μη το εμπιστεύεσαι εκτός αν δε σε πολυενδιαφέρουν τα data. Αλλιώς κάνε όλη τη σωστή διαδικασία.

washcloud
19-04-12, 08:08
Ακριβώς ό,τι είπε ο αποπάνω.

yiannakos
19-04-12, 18:09
Δεν γίνεται αυτό, μόνο το ανάποδο... Γιατί θες να κάνεις κάτι τέτοιο; Το FAT32 είναι αρχαίο σύστημα...
Γι αυτά που λέει ο biggeo65 και για το ρουτερ μου, που δυστυχώς διαβάζει επίσης μόνο FAT32... Σιγά μην το πείραζα αλλοιώς...
Κάτι akronis κλπ ούτε αυτά δεν το κάνουν?

biggeo65
19-04-12, 23:02
Όχι δυστυχώς. Όχι χωρίς φόβο για απώλεια δεδομένων.
Βλέπεις το NTFS συμπιέζει ορισμένα δεδομένα όταν τα γράφει, το FAT32 δεν το κάνει αυτό.
Δεν βλέπω πως μπορεί να γίνει η μετατροπή

Αν ψάξεις στο Internet μπορεί να βρεις προγράμματα που να λένε ότι το κάνουνε χωρις να χάσεις δεδομένα,
αλλά εγώ δεν θα τα εμπιστευόμουνα. Καλύτερα να γίνει η δουλεια πιο αργά, παρά να χάσεις δεδομένα.

tsavman
20-04-12, 13:39
Επίσης, αρχεία μεγαλύτερα από >4GB, πως θα μετατραπούν σε FAT32 που έχει τέτοιο περιορισμό;

blade_
23-04-12, 12:46
ακουσα οτι το πλαισιο εχει ειδικα μηχανηματα(hardware) για ανακτηση δεδομενων...ισχυει?

cranky
23-04-12, 13:34
Πού το άκουσες ;
Στη σελίδα τους, δεν λένε κάτι, σχετικά.

blade_
23-04-12, 14:01
μου το ειπε φιλος,τους πηρε κ τηλεφωνο

80 ευρω μινιμουμ χρεωση

cranky
23-04-12, 14:04
Τί αγοράζεις με το 80άρι ;
Αν είναι μόνο για έλεγχο αν είναι ανακτήσιμα τα αρχεία, δεν συμφέρει.
Άλλες εταιρείες τον κάνουν τσάμπα.

blade_
23-04-12, 14:18
οχι,ο ελεγχος κοστιζει 5 ευρω..δλδ μονο που θα τον αφησεις..απο εκει κ περα του ειπαν 80 ευρω ελαχιστη χρεωση για την ανακτηση...

αλλα δε μπορω να καταλαβω..τι hardwarικο ειδικο μπορει να εχουν?

biggeo65
23-04-12, 14:34
ακουσα οτι το πλαισιο εχει ειδικα μηχανηματα(hardware) για ανακτηση δεδομενων...ισχυει?

Δεν ξέρω, αλλά δύσκολο το βρίσκω. Χώρια που όπως λέει ο Θράσος, δεν αναφέρεται κάτι τέτοι στην σελίδα τους,
από τα λίγα που έχω διαβάσει, όταν φτάσει το θέμα σε επαναφορά δεδομένων με μηχανήματα,
και κανένα πρόγραμμα δεν μπορεί να κάνει κάτι, χρειάζεται αποστειρωμένο ,απιονισμένο περιβάλλον,
για να ανοιχτεί ο δίσκος και να διαβαστεί sector by sector.

Γι αυτό και στοιχίζει πολλά η επανάκτηση δεδομένων.

Και τώρα που το θυμύθηκα, ψάχνωντας εταιρίες ανάκτησης στην Ελλάδα είχα δει ότι το ΠΑΛΙΣΙΟ στέλνει τους δίσκους στην Northwind (http://www.northwind.gr/www/j/index.php)

cranky
23-04-12, 14:51
... στέλνει τους δίσκους στην Northwind (http://www.northwind.gr/www/j/index.php)
Είναι και στη γειτονιά μου (φτού-φτού, μακρυά). :scared:

biggeo65
23-04-12, 14:58
Είναι και στη γειτονιά μου (φτού-φτού, μακρυά). :scared:

Ωραίο βιντεάκι έχουν όμως ,για την ανάκτηση. Γιατί μακρυά; Εξάλλου εμείς δύσκολα να τους χρειαστούμε,
ξέρουμε και παίρνουμε back-up.

Ήθελα να ήξερα, οι εταιρείες που λέει ότι τους εμπιστεύτηκαν (ΠΑΟΚ, ΔΕΗ, ΒΜW κλπ.) δεν τους μίλησε κάποιος για το back-up; :p

washcloud
23-04-12, 19:18
ακουσα οτι το πλαισιο εχει ειδικα μηχανηματα(hardware) για ανακτηση δεδομενων...ισχυει?

"Μηχανήματα υπάρχουν", φάση.

blade_
24-04-12, 01:46
o φιλος δυστυχως μαλλον τα εχασε ολα
δοκιμασαμε ubuntu,δεν τον βλεπει καν
recovery τα ιδια...πιτα στα bad sectors...να δοκιμασουμε κατι αλλο?

cranky
24-04-12, 01:56
Στο bios, φαίνεται ο δίσκος ;

blade_
24-04-12, 02:13
οχι

ο δισκος ειναι αυτος (http://accessories.us.dell.com/sna/productdetail.aspx?c=us&l=en&s=gen&sku=a4043038)

cranky
24-04-12, 02:16
Αν είναι εκτός εγγύησης, άνοιξέ τον, και συνδεσέ τον σαν εσωτερικό, μπάς και ....

blade_
24-04-12, 02:23
δυστυχως(?)ειναι εντος,ειναι μολις 6 μηνων.και εχει πολυ πραμα,επισης δυστυχως.γι αυτο δε θελω να τον ανοιξω.....προτεινεις απευθειας rma?

cranky
24-04-12, 02:28
Το rma, Πασχάλη, θα σας δώσει ένα καινούργιο δίσκο, όχι πίσω τα data σας.

Αν είναι ανεκτίμητα, κοιτάξτε για ανάκτηση (τί ήθελες και τη μελέταγες ; ).

Αν είναι σημαντικά, και δεν σας νοιάζει η εγγύηση, ρισκάρετε και ανοίξτε τον.

biggeo65
24-04-12, 02:29
Aπευθείας RMA είναι το καλύτερο, αλλά πρέπει να τον κάνεις ένα τεστ με το διαγνωστικό της WD, και να στείλεις μαζί και την αναφορά.
Λιγότερη φασαρία θα έχεις και θα σου στείλουν και τον ίδιο δίσκο.

Και μπορούν να κάνουν ανάκτηση δεδομένων στην WD και να στα στείλου μαζί με τον καινούργιο δίσκο,
αλλά δεν ξέρω το κόστος. Αυτό συνενόηση με e-mail.

blade_
24-04-12, 11:10
μα δε το μελεταγα...ηδη ειχα ψαξει τη διαδικασια για ανακτηση,αλλα δεν.

φανηκε μονο μια φορα στα windows,του φιλου δε του πηγε το μυαλο οτι εχει προβλημα,ετσι δεν πηρε backup κ το αποτελεσμα το βλεπουμε.ειναι καποια που δε θελουμε να χαθουνε,αλλα απο την αλλη και να ρισκαρουμε να μη τα παρουμε κ να χασουμε κ εγγυηση?εκει προβληματιζομαι..λεω να στειλω πρωτα email στην wd για να δουμε τι κ πως..

senkradvii
29-06-12, 23:10
Να ρωτήσω. Επειδή κατά το χθεσινό format την έκανα την @@ριά μου και έχασα όλες μου τις φωτό, έτρεξα 2 προγράμματα ανάκτησης δεδομένων. Έχω βρει όλες μου τις φωτογραφίες και ενώ τα thumbnails τους φαίνονται κανονικά οι ίδιες οι φωτογραφίες είναι οι μισές γκρι. Μπορεί να γίνει κάτι για αυτές; :(

washcloud
30-06-12, 00:03
Ξαναδοκίμασε την ανάκτηση με Active File Recovery (super scan mode) και Recover My Files

senkradvii
30-06-12, 00:06
Ξαναδοκίμασε την ανάκτηση με Active File Recovery (super scan mode) και Recover My Files

Mε το Αctive File Recovery τα έχω βρει σε 2 διαφορετικούς σκληρούς με super scan αλλά με τα ίδια ακριβώς αποτελέσματα. Βρίσκει όλες τις φωτογραφίες μου με τα thumbnail τους να δείχνουν σωστά, αλλά οι ίδιες οι φωτογραφίες να είναι κομμένες.. :(

Τώρα τρέχω το Recover My Files και περιμένω..

dpa2006
30-06-12, 17:20
δοκίμασε με το Ontrack file recovery

senkradvii
30-06-12, 22:22
δοκίμασε με το Ontrack file recovery

H αλήθεια είναι πως μετά από 2 μέρες προσπαθειών με 4 διαφορετικά προγράμματα, απογοητεύτηκα και το πήρα απόφαση ότι τις έχασα. Δεν μπορώ να ασχοληθώ περαιτέρω..

Simpleton
30-06-12, 22:38
Αν βρεις πάντως το χρόνο για να ασχοληθείς με άλλο ένα, υπάρχει το PhotoRec (http://www.cgsecurity.org/wiki/PhotoRec_Step_By_Step).

senkradvii
30-06-12, 22:40
Αν βρεις πάντως το χρόνο για να ασχοληθείς με άλλο ένα, υπάρχει το PhotoRec (http://www.cgsecurity.org/wiki/PhotoRec_Step_By_Step).

Thanks. :oneup:

Ίσως από βδομάδα..

washcloud
30-06-12, 23:23
H αλήθεια είναι πως μετά από 2 μέρες προσπαθειών με 4 διαφορετικά προγράμματα, απογοητεύτηκα και το πήρα απόφαση ότι τις έχασα. Δεν μπορώ να ασχοληθώ περαιτέρω..

Ε δεν σκάβεις κι όλας. Λίγη ώρα για να καταλάβεις πως δουλεύει το κάθε πρόγραμμα (πάνω-κάτω τις ίδιες λειτουργίες έχουν - απλά διαφέρουν στην εμφάνιση) και μετά το αφήνεις να σκανάρει και δεν το σκέφτεσαι...

Τέσπα, με σειρά προτίμησης : AFR, RMF (τα έχεις ήδη χρησιμοποιήσει), File Scavenger, Get Data Back (είτε την για NRFS σύστημα αρχείων version, είτε για FAT) και τέλος το Easy Recovery Pofessional (προαναφέρθηκε). Αν κανένα από αυτά δεν καταφέρει κάτι, τότε δεν.

- - - Updated - - -

Α,τέλος, δοκίμασε και για το γαμώτο και το HDD Regenerator : υποτίθεται κάνει ένα είδος έμμεσης ανάκτησης στο ίδιο δίσκο, καθώς προσπαθεί "πεισμωτικά" να διαβάσει πιθανούς unreadable sectors και να επανεγγράψει σε "καλύτερα" σημεία του δίσκου τα δεδομένα...

Bέβαια αν το θέμα με τα "γκρί" προέκυψε καθαρά και μόνο λόγω του φορμαρίσματος (σπάνιο αλλά όχι απίθανο), δεν θα κάνει κάτι ούτε το αποπάνω...

senkradvii
01-07-12, 11:35
Ε δεν σκάβεις κι όλας. Λίγη ώρα για να καταλάβεις πως δουλεύει το κάθε πρόγραμμα (πάνω-κάτω τις ίδιες λειτουργίες έχουν - απλά διαφέρουν στην εμφάνιση) και μετά το αφήνεις να σκανάρει και δεν το σκέφτεσαι...

Τέσπα, με σειρά προτίμησης : AFR, RMF (τα έχεις ήδη χρησιμοποιήσει), File Scavenger, Get Data Back (είτε την για NRFS σύστημα αρχείων version, είτε για FAT) και τέλος το Easy Recovery Pofessional (προαναφέρθηκε). Αν κανένα από αυτά δεν καταφέρει κάτι, τότε δεν.

- - - Updated - - -

Α,τέλος, δοκίμασε και για το γαμώτο και το HDD Regenerator : υποτίθεται κάνει ένα είδος έμμεσης ανάκτησης στο ίδιο δίσκο, καθώς προσπαθεί "πεισμωτικά" να διαβάσει πιθανούς unreadable sectors και να επανεγγράψει σε "καλύτερα" σημεία του δίσκου τα δεδομένα...

Bέβαια αν το θέμα με τα "γκρί" προέκυψε καθαρά και μόνο λόγω του φορμαρίσματος (σπάνιο αλλά όχι απίθανο), δεν θα κάνει κάτι ούτε το αποπάνω...

Να πω πως έχω 3 σκληρούς έξτρα που είχα κάποια στιγμή τις φωτό. Ο σκληρός που είχα το OS πριν τον SSD τον έκανα format αλλά όχι quick-format και κανένα πρόγραμμα δεν έχει βρει τίποτα. Σκανάρω τους άλλους 2, έναν εσωτερικό και έναν φορητό, τους οποίους έχω πολύ καιρό να κάνω φορμάτ. Τις βρίσκω τις φωτό μου όλες και στους 2 αλλά πάντα σχεδόν όλες είναι οι μισές γκρι και ουσιαστικά δεν φαίνεται τίποτα..

XPHSTOS29
04-07-12, 22:17
Μιας και αναφερθηκε το HDD Regenerator πριν λιγο καιρο που ειχα επισκευτει την σελιδα του προγραμματος ειχε εργαλεια ανακτησης συγκεκριμενων τυπων αρχειων απο παλαιοτερες εγγραφες ...
Δηλωνε δηλαδη οτι μπορει να κανει ανακτηση αρχειων κειμενου μετα απο καμποσα φορματ.

senkradvii
05-07-12, 04:32
Μιας και αναφερθηκε το HDD Regenerator πριν λιγο καιρο που ειχα επισκευτει την σελιδα του προγραμματος ειχε εργαλεια ανακτησης συγκεκριμενων τυπων αρχειων απο παλαιοτερες εγγραφες ...
Δηλωνε δηλαδη οτι μπορει να κανει ανακτηση αρχειων κειμενου μετα απο καμποσα φορματ.

Eνδιαφέρον. Επειδή έχω μια δουλειά να τελειώσω αυτή την βδομάδα, μόλις ξεμπερδέψω λογικά θα ασχοληθώ ξανά. Ευχαριστώ! :)

pure.george
23-07-12, 02:02
Έχω έναν 80GB δίσκο NTFS εξωτερικό.
Δούλευε μια χαρά.. Τον είχα συνδέσει σε ένα Media Player μέσω USB και έβλεπα ταινία και ξαφνικά σταματάει να παίζει.

Τον έβαλα στον υπολογιστή (Win Xp 32bit) και όταν πάω να τον ανοίξω λέει: "Η δισκέτα στην μονάδα δίσκου δεν είναι διαμορφωμένη, θέλετε να τη διαμορφώσετε;"

Του άλλαξα θύρα USB, το έβαλα και σε άλλο PC αλλά και πάλι τα ίδια.
Έβαλα και ένα Live CD Ubuntu αλλά δεν έβλεπε τον δίσκο.

Του έκανα quick format και έτρεξα το UNDelete. βρίσκω τα αρχεία μου, τα έκανα restored αλλά ενώ φαίνοντε ΟΚ από μεγέθη κλπ δεν ανοίγουν.
Είναι αρχεία βίντεο.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να τα σώσω;
Δεν με ενδιαφέρει αν είναι χρονοβόρο, αν θα αλλάξουν οι ονομασίες κλπ.. Απλώς θα ήθελα να τα σώσω.

Ευχαριστώ.

cranky
23-07-12, 06:48
Δοκίμασε με το Active@ File Recovery (http://www.softpedia.com/get/System/Back-Up-and-Recovery/Active-File-Recovery-for-Windows.shtml).

Οδηγίες, εδώ (http://totallynoob.com/How-to-use-Active-File-Recovery-Recover-Files-from-Damaged-Hard-Disk).

pure.george
24-07-12, 03:09
@cranky δοκίμασα το πρόγραμμα που μου είπες, δοκίμασα και το Ontrack Easy Recovery Professional και 2-3 άλλα προγράμματα.
Βρίσκω τα αρχεία μου, τα κάνω restored αλλά δεν ανοίγουν. Μιλάω για αρχεία βίντεο. Το μέγεθος είναι σωστό αλλά δεν παίζουν.

Τι μπορώ να κάνω για να τα πάρω πίσω;
Πρέπει να τα βρώ οπωσδήποτε.

biggeo65
24-07-12, 04:06
@cranky δοκίμασα το πρόγραμμα που μου είπες, δοκίμασα και το Ontrack Easy Recovery Professional και 2-3 άλλα προγράμματα.
Βρίσκω τα αρχεία μου, τα κάνω restored αλλά δεν ανοίγουν. Μιλάω για αρχεία βίντεο. Το μέγεθος είναι σωστό αλλά δεν παίζουν.

Τι μπορώ να κάνω για να τα πάρω πίσω;
Πρέπει να τα βρώ οπωσδήποτε.

Από τα αρχεία που έκανες restore, δες τις ιδιότητες με το MediaInfo (http://mediainfo.sourceforge.net/en)
Ισως σου δείξει αν έγινε σωστά η επαναφορά, (σαν αρχεία video εννοώ).
Τι κατάληξη έχουν;

pure.george
24-07-12, 05:45
Με το MediaInfo τα κοιτάω και μου έχεις μόνο το μέγεθος και το Complete name.

Αρχεία mkv, ts & mts είναι.

biggeo65
25-07-12, 00:00
Με το MediaInfo τα κοιτάω και μου έχεις μόνο το μέγεθος και το Complete name.

Αρχεία mkv, ts & mts είναι.

Άρα για κάποιιον λόγο δεν επαναφέρονται σωστά, σαν αρχεία βίντεο.
Αλλοιώς το mediaInfo θα σου έδινε παραπάνω πληροφορίες.

Έχουν καταλήξεις .mkv, .ts, .mts κατα την επαναφορά;

XPHSTOS29
25-07-12, 04:11
Τρεξε μια και το Hdd Regenerator καλου κακου ...

pure.george
26-07-12, 11:43
Θα το δοκιμάσω και αυτό μπας και βγάλω άκρη..
Είδα πώς υπάρχει και εδώ:


http://www.adslgr.com/forum/threads/4596-HDD-regenerator

dpa2006
26-07-12, 16:05
@ pure.george
με get data back δοκίμασες;:hmm:

pure.george
27-07-12, 12:43
Ναι, και με το Recuva.
Αλλά όπως ανέφερα τα βρίσκει, τα κάνει recover αλλά δεν ανοίγουν.

Κατά 99,9% δεν θα καταφέρω να τα πάρω πίσω ..δυστηχώς.

dpa2006
27-07-12, 13:15
Ναι, και με το Recuva.
Αλλά όπως ανέφερα τα βρίσκει, τα κάνει recover αλλά δεν ανοίγουν.

Κατά 99,9% δεν θα καταφέρω να τα πάρω πίσω ..δυστηχώς.
σε εταιρεια του χωρου δοκιμασες να απευθυνθεις;
ελπιζω να μην ειναι απαγορευτικο το κοστος;

pure.george
27-07-12, 13:56
Πρέπει να είναι πολλά τα λεφτά σε εταιρίες.
Κάπου διάβασα πώς στο Πλαίσιο σου χρεώνουν 40€ το κάθε DVD που θα κάνουν recover.

Θα δοκιμάσω και το Hdd Regenerator που είπε ο @XRHSTOS29 μπας και βγάλω κάποια άκρη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.