PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανάκτηση δεδομένων από σκληρό



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24

dpa2006
28-07-12, 23:00
Κάνε μερικές δοκιμές με τα προγράμμα που κυκλοφορουν και ειναι γνωστα,μήπως και σώσεις κάτι:oneup:

Direct
30-07-12, 19:44
ρε παιδιά δείτε τι τραβάω..
3 προγράμματα έχω βάλει τα ίδια και τα τρια.. μου δείχνουν απίστευτα νούμερα...

107269

έτσι βλέπει τον σκληρό το HDD Sentinel

107270


Ξέρει κανείς γιατί μου δείχνουν τόσο υψηλά νούμερα όλα τα προγράμματα?

έχω δοκιμάσει τα εξής προγράμματα.. με κανένα αποτέλεσμα ακόμα...

Easyrecovery professional
Partition Magic 8
Active File Recovery
NTFS Recovery
Stellar Phoenix NTFS Data Recovery
Και το Data Diagnostic τις WD

μήπως να δοκιμάσω να κάνω scan σε safe mode? κάποια άλλη λύση? έχω πελαγώσει και χρειάζομαι τα δεδομένα..

sdikr
30-07-12, 19:49
Μάλλον ο δίσκος σου έχει bad blocks, θα έλεγα να κάνεις χρήση του hdd regenerator, ωστέ να φτιάξει όσο γίνεται τα δεδομένα, αν απο την άλλη πραγματικά τα χρειάζεσαι μήπως να δεις σε κάποια εταιρία που κάνει αυτό;

biggeo65
30-07-12, 19:52
Ότι και να βάλεις το ίδιο πράγμα είναι. Σε έλεγχο επιφάνειας χρειάζεται μέχρι και μια ώρα για 20GB.
300 GB θα σου πάρει 15 ώρες, άλλες φορές και παραπάνω, αν υπάρχουν σφάλματα στην επθφάνεια.

Direct
31-07-12, 01:18
To stellar phoenix είχε φτάσει στο 50% σε 7 ημέρες, 7 24ώρα...

Θα δοκιμάσω και το hdd regenerator..

δεν υπάρχει ρευστό για εταιρίες.. :/

- - - Updated - - -

Τι ωραία... βάζω το HDD regenerator να κάνει scan για bad sectors.. Μέσα σε μισή ώρα τελείωσε και μου έβγαλε το αποτέλεσμα.. τα bad sectors αμέτρητα...

Μετά έβαλα να κάνει scan/repair. Με μαθηματικές πράξεις θα τελειώσει σε 2.739 χρόνια
ή σε 1.000.000 ημέρες
ή σε 24.000.000 ώρες

Μιας και σε μισή ώρα μέσα έχει βρει και διορθώσει 13 bad sectors:oneup: :clap: :respekt:

- - - Updated - - -

Μέχρι τώρα είχε βρει 90 bad sectors.. ελπίζω να τα είχε κάνει και repair γιατί μόλις το σταμάτησα :P

είμαι πολύ πεισματάρης και τελειομανής! κάποιος τρόπος θα υπάρχει.. ο δίσκος δεν έπεσε κάτω ούτε χτύπησε πουθενά, και όταν βάζω το αυτί μου πάνω του δεν ακούω κανένα περίεργο θόρυβο απ' τα εσώψυχά του.. άρα κάποια λύση θα υπάρχει.. εκτός να τον ανοίξω..

Βέβαια εγγύηση δεν υπάρχει.. μπορώ εύκολα να τον ανοίξω απλά και μόνο για να ρίξω μια ματιά ? τι πρέπει να προσέξω? σκόνες κτλ? να μην ακουμπήσω κάτι με τα δάχτυλα?

boui
07-08-12, 02:30
κατ αρχας αν εχεις τον δισκο και σου ειναι ευκολο να μας πεις ποιο μοντελο ειναι ...
Αν ειναι αυτο ST3500320AS η ST3500620AS η ST3500820AS πιθανον να εισαι και εσυ θυμα ενός firmware bug που νεκρωνει τον δισκο.

Πριν κανα μηνα εστειλα για αντικατασταση εναν τετοιο.

Σωτηρια υπαρχει αλλα ειναι μια οχι ευκολη διαδικασια (στην περιπτωση που οφειλεται στην συγκεκριμενη αστοχια).

Επειδή μάλλον χτύπησε και τον δικό μου δίσκο το συγκεκριμένο bug θα ήθελα τα φώτα σας , αν έχετε ασχοληθεί με το θέμα. Ο δίσκος σταμάτησε στα καλά καθούμενα να αναγνωρίζεται από το laptop αν και "φαίνεται" να τρέχει κανονικά. Μετά από ώρες με αλλαγές καλωδίων , τροφοδοτικό , διαφορετική case και ό,τι μπορούσα να φανταστώ , βρήκα στο internet(god bless it) ότι ο LACIE εξωτερικός δίσκος μου έχει ένα από τα συγκεκριμένα προβληματικά μοντέλα της Seagate.το 7200.11 ST3500820AS με firmware LC11.
Από ότι κατάλαβα έχει βρεθεί λύση
http://www.msfn.org/board/topic/128807-the-solution-for-seagate-720011-hdds/

την οποία λέω να δοκιμάσω. Απλά ήθελα να ρωτήσω αν το έχει δοκιμάσει ήδη κάποιος.

babylonx
07-08-12, 03:15
Την έχω δοκιμάσει εγώ και δουλεύει άψογα. Είδα όλα τα data κανονικά και δε χάθηκε τίποτα!

Σαν RS232 to TTL χρησιμοποίησα έναν adaptor που έφτιαξα μόνος μου ο οποίος είναι βασισμένος σε MAX3232 και τον τροφοδότησα με ένα στοιχείο λιθίου των 3.7V.

Το δίσκο τον τροφοδότησα με τροφοδοτικό από PC με ενωμένο το πράσινο με το ground στο βύσμα του ΑΤΧ ώστε να είναι ενεργοποιημένο.

XPHSTOS29
07-08-12, 19:00
Ναι και εγω το εχω κανει και το κυκλωμα το τροφοδοτησα με 2 μπαταριες ΑΑ σε μια θηκη... ουτε να ψαχνω για λιθιου ουτε για τιποτε αλλο :p

boui
08-08-12, 01:46
Επειδή δεν έχω ξανασχοληθεί ποτέ με κάτι τέτοιο , παρήγγειλα από το ebay έτοιμο το όλο σύστημα
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=280748167812&ssPageName=ADME:L:OC:US:3160#vi-desc

και θα ακολουθήσω τις οδηγίες από το video στο youtube. http://www.youtube.com/watch?v=WqC4VNHkjvc&list=FLU75X8TJa7JaAAlVdcrYK9A&feature=mh_lolz

Η ερώτηση μου είναι , με αυτό που αγόρασα χρειάζομαι την τροφοδότηση με μπαταρία ; Αναφέρει ότι είναι usb powered. (εννοεί μόνο το κύκλωμα ; )
Και αν χρειάζεται την τροφοδότηση , μπορώ αντί για τι μπαταρία να συνδέσω το sata power καλώδιο από το κουτί του LACIE (και το κουτί με το τροφοδοτικό του) ;

Ελπίζω να μη ρωτάω βλακείες :)

babylonx
08-08-12, 03:56
2 πράγματα χρειάζονται τροφοδοσία, ο δίσκος και το κύκλωμα μετατροπής. Εσένα το κύκλωμα είναι έτοιμο και τροφοδοτείται από τη usb από την οποίο μάλλον συνδέεται κιόλας μέσω usb-rs232. Άρα εσύ θα τροφοδοτήσεις το δίσκο είτε από το κουτί είτε από ένα αναμμένο pc και το κύκλωμα μετατροπής θα το συνδέσεις απλά με το pc.

Καλή επιτυχία και προσοχή γιατί δε σηκώνει λάθη στις εντολές η υπόθεση. Πριν το πατήσεις το enter θα ελέγχεις να είσαι 100% σίγουρος ότι αυτό που έγραψες είναι ακριβές.

frankid
22-08-12, 09:59
Καλημέρα και από εμένα.

Μπαίνω εμβόλιμος στη συζήτηση έχοντας ένα πρόβλημα με δύο σκληρούς Sata 720GB.

Και οι δυο σκληροί ήταν σε PC με το FreeNas σε raid 1 Mode. Το Μode raid ήταν ορισμένο από το GUI του freenas. Από λαλακία, έγινε raid στο bios με αποτέλεσμα το freenas να μην αναγνωρίζει τη συστοιχεία (mode UFS)

Και οι δυο σκληροί εγάζονται και αναγνωρίζονται και από το bios και από το freenas με τη διαφορά ότι δεν έχω πρόσβαση στα δεδομένα (φωτογραφίες κλπ). Υπάρχει λύση?

biggeo65
22-08-12, 10:54
Καλημέρα και από εμένα.

Μπαίνω εμβόλιμος στη συζήτηση έχοντας ένα πρόβλημα με δύο σκληρούς Sata 720GB.

Και οι δυο σκληροί ήταν σε PC με το FreeNas σε raid 1 Mode. Το Μode raid ήταν ορισμένο από το GUI του freenas. Από λαλακία, έγινε raid στο bios με αποτέλεσμα το freenas να μην αναγνωρίζει τη συστοιχεία (mode UFS)

Και οι δυο σκληροί εγάζονται και αναγνωρίζονται και από το bios και από το freenas με τη διαφορά ότι δεν έχω πρόσβαση στα δεδομένα (φωτογραφίες κλπ). Υπάρχει λύση?

Από τα Windows αναγνωρίζονται; Δοκίμασε ένα από τα προγράμματα που αναφέρονται εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/9477-Ανάκτηση-δεδομένων-από-σκληρό?p=142817#post142817) ή το RECUVA (http://www.piriform.com/recuva) που είναι δωρεάν

frankid
22-08-12, 11:06
τον ένα HDD τον έβαλα σε εξωτερικό κουτί και τον αναγνωρίζουν τα windows αλλά χωρίς άλλη πληροφορία. Διαβάζω για quick format στο post παραπάνω αλλά λόγω του γεγονότος ότι είναι σε Mode UFS, δεν ξέρω αν θα έχω αποτέλεσμα.

biggeo65
22-08-12, 14:29
Δεν θα κάνεις Quick format, μια που ο δίσκος είναι σε άλλο file system.
Τα προγράμματα που σου είπα διαβάζουν τον δίσκο και σε RAW ,ανεξάρτητα από file system.
Δοκίομασε τα μήπως κάποιο κάνει δουλειά.

frankid
23-08-12, 10:58
οκ, το έχω ξεκινήσει. Τώρα αναμονή για τα αποτελέσματα!!! Σε ευχαριστώ.

- - - Updated - - -

επανέρχομαι.

έκανε το recovery. Όμως για κάποιες εκατοντάδες files ανέφερε το μήνυμα ότι "το τάδε αρχείο δεν μπορεί να γίνει recover".

Ενα μειονέκτημα είναι ότι δίνει στα αρχεία το δικό του όνομα (απο το ολοτελα καλό και αυτό!!!!)

babylonx
23-08-12, 16:24
Δε νομίζω ότι είναι τόσο εύκολο όσο το να τρέξεις απλά ένα πρόγραμμα ανάκτησης. Όταν δίσκοι βρίσκονται σε συστοιχία RAID (με μόνη εξαίρεση το RAID 2 που είναι mirroring του ενός δίσκου στον/στους άλλους) όλα τα data είναι διασκορπισμένα σε όλους τους δίσκους ακόμη και σε επίπεδο byte ή και bit. Πχ το 1ο byte στον 1ο δίσκο, το 2ο byte στο 2ο, το 3ο byte στον 1ο κοκ. Δε μπορείς να κάνεις ανάκτηση με προγράμματα που δε λαμβάνουν υπόψη το παραπάνω όπως συμβαίνει με την πλειοψηφία των παραπάνω προγραμμάτων. Γι' αυτό και η ανάκτηση data απο RAID είναι δύσκολη υπόθεση εάν δε γίνει από το ίδιο το hardware που δημιούργησε το RAID εξαρχής.

Δε θα βγάλεις άκρη λοιπόν παρα μόνο με κάποιον RAID controller που θα του ζητήσεις να σου κάνει ανακατασκευή τη συστοιχία RAID. Τη θεωρία από πίσω την ξέρω όμως εμπειρία δεν έχω καθόλου με RAID ώστε να σου δώσω πιο σαφείς οδηγίες. Καλό είναι να σε βοηθήσει κάποιος που ξέρει από RAID και οι άλλοι να μη δίνουμε ότι να 'ναι οδηγίες. Όχι τίποτα αλλά σε τέτοιες περιπτώσεις τα πράγματα μπορεί να γίνουν χειρότερα με τέτοιες δοκιμές.

biggeo65
23-08-12, 16:55
Mάλλον εννοείς RAID 1, κι έτσι το είχε, γι αυτό και πρότεινα software ανάκτησης.
Αν ήταν RAID 0 δεν υπήρχε περίπτωση να ανακτήση τα αρχεία.

babylonx
24-08-12, 01:06
Ναι, εννοούσα RAID 1. Άμα είναι RAID 1 τότε οκ.

madprofessorus
27-10-12, 19:40
από λάθος μου χάλασα 2 σκληρούς δίσκους μου(έπεσαν από ύψος περίπου 30 εκ,στο πάτωμα,πλέον δεν τους διαβάζει ο υπολογιστής,κάποιο από τα προγράμματα που υπάρχουν,θα μπορέσει να κάνει κάτι; έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία;

biggeo65
27-10-12, 20:13
από λάθος μου χάλασα 2 σκληρούς δίσκους μου(έπεσαν από ύψος περίπου 30 εκ,στο πάτωμα,πλέον δεν τους διαβάζει ο υπολογιστής,κάποιο από τα προγράμματα που υπάρχουν,θα μπορέσει να κάνει κάτι; έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία;

Δυστυχώς, αν δεν τους βλέπει ο υπολογιστής, κανένα πρόγραμμα
από τα γνωστά δεν θα μπορέσει να κάνει ανάκτηση δεδομένων.

Bougatsas
28-10-12, 15:59
Προέκυψε μείζον σκληροδισκιακό ζήτημα, δεν ξέρω αν υπάρχει γιατρειά για την περίπτωσή μου αλλά παραθέτω...
Χρησιμοποιούσα τα Ubuntu μέσω virtual pc σε windows 7 και αποφάσισα μετά από πολύ καιρό να τα περάσω κανονικά στο πισι μου παράλληλα. Έχω 2 250άρηδες σκληρούς σε RAID0 με τα windows 7 και περίπου 100GB ελεύθερου χώρου προκειμένου να χρησιμοποιηθούν από τα Ubuntu, ξεκινάω την διαδικασία εγκατάστασης και κολλάω όταν βλέπω τα partitions που τα εμφανίζονταν διπλά. Ψάχνομαι και βρίσκω την λύση και καθώς διαλέγω τα partitions για την εγκατάσταση κατά λάθος επιλέγω 1 από το partition των windows και το κάνω φορμάτ σε ext4. Όταν κατάλαβα τι έγινε ακύρωσα την επιλογή και ήλπιζα πως δεν γινόταν πρακτικά καμία αλλαγή πριν πατήσω το κουμπί install, μάταια όμως, κατά την επανεκκίνηση δεν υπήρχε λειτουργικό. Το χειρότερο είναι πως πάνω στην θολούρα μου και νομίζοντας πως έχω RAID1 όπως είχα παλιότερα πάω και σπάω το RAID. Έχω προσπαθήσει να κάνω διόρθωση στην εκκίνηση με windows φυσικά χωρίς αποτέλεσμα και τώρα είμαι με ubuntu live cd. Υπάρχει περίπτωση να σώσω κάποια από τα αρχεία μου; :cry:

παναγιωτης1508
03-11-12, 16:24
Παιδιά με σώσατε, σας ευχαριστώ!!!
Δοκίμασα το Easy Recover, το άφησα όλο το βράδυ να κάνει Format Recovery, έκανε περίπου στις 8 ώρες αλλά το πρωί που ξύπνησα είχε βρει όλα τα αρχεία μου (65 GB) και τώρα το έχω αφήσει να τα κάνει μεταφορά σε άλλο σκληρό, θέλει άλλες τόσες ώρες.
Από ότι είδα τα έχει βρει όλα κανονικά με τα directory τους, αν και μερικά τα έχει βάλει σε δικά του directory, αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα.
Και πάλι σας ευχαριστώ για τις υπερπολύτιμες συμβουλές σας!
Άσχετο, να τον πετάξω τον σκληρό? Με είχε προειδοποιήσει το BIOS με το SMART ότι κάτι δεν πήγενε καλά, αλλά τον δούλευα κανονικά στα ΧΡ οπότε δεν έδωσα σημασία και την πάτησα...

γεια σου γιωργο...μπορεις να μου στειλεις κ εμενα αυτο το προγραμμα γιατι την πατησα κ εγω....το προβλημα το δικο μου ειναι οτι ενω το βραδυ εβλεπα τα αρχεια του δισκου κανονικα το πρωι που πηγα να μπω μου εβγαζε διαμορφωση δισκου...κ δεν ανοιγει....τι λες με αυτο το προγραμμα θα βρω τα αρχεια μου?

kosmous
01-12-12, 21:07
Έχω στον mybook κάποιους φακέλους με ταινίες και ξαφνικά σταμάτησε να βλέπει τρεις από αυτούς το pc και το wd media player .
Με το active File Recovery τους βλέπω και τους έχει στο παράθυρο properties δεξιά με τσεκαρισμένα τα κουτάκια system , archive , hidden .
Οι υπόλοιποι φάκελοι που δεν έχουν πρόβλημα τα έχουν ξετσεκαρισμένα τα αντίστοιχα κουτάκια , το θέμα είναι πως το πρόγραμμα δεν μου δίνει την δυνατότητα να επέμβω ξετικάροντάς τα .
Έχεται κάποια ιδέα πως μπορεί να γίνει αυτό ?
Αν δεν μπορέσω να το κάνω θα πρέπει να αγοράσω αναγκαστικά δεύτερο σκληρό για να τα αντιγράψω εκεί με το File Recovery καθώς μου δίνει αυτή την δυνατότητα και να φορμάρω κατόπιν τον σκληρό .
Έχω την επιλογή εμφάνιση κρυφών αρχείων στο pc ενεργοποιημένη .


Edit: Βρέθηκε η λύση και την παραθέτω μήπως βοηθήσει και άλλους :
<< Την επιλογή για απόκρυψη των αρχείων και των φακέλων συστήματος την έχεις απενεργοποιημένη;
Μετά με δεξί κλικ στους φάκελους μπορείς να αλλάξεις τα properties τους. (http://www.insomnia.gr/topic/459893-%CF%85%CF%80%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B5%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CF%85%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%BF-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B5%CE%B9%CF%89%CE%BD/#entry5105433)>>

ToroLoco
06-12-12, 13:46
Αν κάποιος έχει πλακέτα ή λειτουργικό δίσκο με τα παρακάτω στοιχεία και δεν τον λειτουργεί τον θέλω για να ανακτήσω δεδομένα από ένα WD mybook.

MDL: WD2500JB - 00REA0
DCM: HSBHCT2CH
LBA: 488397168

babylonx
06-12-12, 18:16
Πάνω στην πλακέτα γράφει το μοντέλο της πλακέτας που μάλλον θα ξεκινάει με 2060-. Πρέπει να ταιριάζουν τα μοντέλα από τις πλακέτες (ακόμη κι αν το μοντέλο του δίσκου είναι διαφορετικό). Πόσταρε το νούμερο της πλακέτας σου. Επίσης θα πρέπει στην νέα πλακέτα που θα βρεις να αντικαταστήσεις το τσιπ U12 (ένα τσιπ με 8 ποδαράκια και package soic-8) από την δική σου πλακέτα στη νέα που θα βρεις. Αυτό το τσιπ είναι 100% μοναδικό για κάθε δίσκο και ότι άλλη πλακέτα και να βρεις ο δίσκος δε θα δουλέψει αν δε βάλεις πάνω το δικό σου U12.

ToroLoco
07-12-12, 10:32
Αυτό που λες δοκίμασα να κάνω με μια πλακέτα που πήρα από e-bay, αλλά δεν τα κατάφερα και τόσο καλά.

Από την άλλη βέβαια έχω πάθει το ίδιο σε άλλες 2 περιπτώσεις και τις 2 φορές βρήκα ίδιο δίσκο και αντικατέστησα την πλακέτα και έπαιξαν μια χαρά. Απλά και οι 2 δίσκοι είχαν τα ίδια LBΑ και DCM.

babylonx
08-12-12, 12:58
Κάποιοι ισχυρίζονται ότι οι πληροφορίες της EEPROM (το τσιπ U12) είναι συμβατές για ίδια μοντέλα δίσκων με ίδια DCM οπότε για να λες ότι είχες επιτυχία στο παρελθόν μάλλον ισχύει. Το θέμα είναι ότι για να βρεις δίσκο με ίδιο LBA και ίδιο DCM είναι τρομερά δύσκολο. Καλή τύχη.

Πάντως το να βρεις κάποιον με ένα κολλητήρι θερμού αέρα που να προσφερθεί να σου αλλάξει το τσιπ δεν είναι και καμιά σπουδαία δουλειά. Εγώ πχ θα μπορούσα να στο κάνω αλλά βρίσκομαι Θεσσαλονίκη. 5 λεπτά δουλειά είναι.

ToroLoco
08-12-12, 22:13
Εγώ το δοκίμασα με απλό κολλητηρι και δεν είχα επιτυχία. Βέβαια την δοκιμή την έκανα στην πλακέτα την καινουρια και έτσι δεν έχω πειράξει την δική μου ακόμα για να μην καταστρεψω το u12.
Σε ευχαριστω για την προσφορά σου, αλλα είμαστε περί τα 500χλμ μακρυά.

Θα δω πάντως μήπως και σταθώ τυχερός. Το ψάχνω στο eBay κάθε τόσο μήπως και μου κάτσει κάτι.

manolog3
18-12-12, 22:45
Να κανω μια ερωτηση.

Αν απο εναν εξωτερικο δισκο κανουμε cut και paste τα αρχεια σε εναν αλλον δισκο, μπορουμε με ανακτηση να τα βρουμε απο εκει που εγινε η αποκοπη?

tsavman
19-12-12, 00:01
Πιθανώς, εφόσον τα συγκεκριμένα sectors δεν έχουν γραφεί ξανά από πάνω.

biggeo65
19-12-12, 01:45
Το recuva (http://www.piriform.com/recuva) που δοκίμαζα σήμερα σε έναν εξωτερικό, τα βρίσκει μια χαρά.

Αν έχουν γραφτεί αλλά δεδομένα το αναφέρει και λέει ότι η ανακτηση είναι κακή ή αδύνατη.
Αλλά κι έτσι βλέπεις ποια αρχεία υπήρχαν και υπερκαλύφθηκαν από άλλα δεδομένα.

akilleas
31-01-13, 00:40
Το recuva (http://www.piriform.com/recuva) που δοκίμαζα σήμερα σε έναν εξωτερικό, τα βρίσκει μια χαρά.

Αν έχουν γραφτεί αλλά δεδομένα το αναφέρει και λέει ότι η ανακτηση είναι κακή ή αδύνατη.
Αλλά κι έτσι βλέπεις ποια αρχεία υπήρχαν και υπερκαλύφθηκαν από άλλα δεδομένα.

Δυστυχώς το δοκίμασα σήμερα και ναι μεν μου τα βρήκε, αλλά χωρίς φακέλους και χωρίς ονομασίες.
Καμιά άλλη ιδέα;

biggeo65
31-01-13, 01:00
Δυστυχώς το δοκίμασα σήμερα και ναι μεν μου τα βρήκε, αλλά χωρίς φακέλους και χωρίς ονομασίες.
Καμιά άλλη ιδέα;

Yπάρχουν αρκετά, αλλά όχι δωρεάν.
Π.χ. GetDataBack (http://www.runtime.org/data-recovery-software.htm)
Recover myfiles (http://www.recovermyfiles.com/)
και μια λίστα από δωρεάν (http://lifehacker.com/5237503/five-best-free-data-recovery-tools)

Δοκίμάζεις και βλέπεις.

Piparas
31-01-13, 01:37
Δυστυχώς το δοκίμασα σήμερα και ναι μεν μου τα βρήκε, αλλά χωρίς φακέλους και χωρίς ονομασίες.
Καμιά άλλη ιδέα;


Επίσης το Recuva έχει κάπου δεξιά επιλογή να τα δείξει σε tree view με φακέλους κ.λπ. σε περίπτωση που δεν το πρόσεξες.

akilleas
31-01-13, 13:01
Επίσης το Recuva έχει κάπου δεξιά επιλογή να τα δείξει σε tree view με φακέλους κ.λπ. σε περίπτωση που δεν το πρόσεξες.
Όπως και να το έβαζα μου έβγαζε από τους 6 βασικούς φακέλους τους 4 κονικότατα και τους 2 μεγαλύτερους σε ένα κοινό unknown χύμα μέσα αρχεία όλων των ειδών, άλλα με τις ονομασίες αλλά πολλά με κωδικό όνομα.
Δυστυχώς δεν μπορώ να ανεβάσω φωτό να δεις γιατί έτσι πεταγμένα χιλιάδες αρχεία μέσα σε ένα φάκελο μου είναι αχρείαστα και τα έσβησα.

Piparas
31-01-13, 13:47
Έχεις δίκιο, έτσι που να βγάλεις άκρη. Δοκίμασε και κανένα άλλο από τα προγράμματα που σου πρότεινε ο biggeo65.

akilleas
31-01-13, 22:49
Δοκίμασα το get data back και είχε μεγαλύτερη επιτυχία, αλλά όχι 100%.
Ρε παιδιά έχει δοκιμάσει κανείς πρόγραμμα που να του τα έβγαλε όλα όπως πριν;

SGII™

Piparas
31-01-13, 22:58
Εγώ πρόσφατα χρησιμοποίησα το Recuva και είχε μεγάλο ποσοστό επιτυχίας. Βέβαια δεν είχα γράψει πολλά πράγματα στο δίσκο μετά το format. Τότε διαπίστωσα ότι μου έλειπαν κάτι φάκελοι τους οποίους και ανέκτησα. Από ότι πρόσεξα είχε βρει σχεδόν τα πάντα, αλλά κάποια όντως τα έβγαζε μπερδεμένα και με περίεργα ονόματα.

akilleas
01-02-13, 00:30
Εγώ να φανταστείς μετά την πατατιά που έκανα δεν έχω γράψει ούτε kb στον δίσκο που ψάχνομαι για ανάκτηση.

thn nila mou...
15-02-13, 01:42
Μπορει να ριξει κανενας μια ιδεα για το προβλημα μου να μην δημιουργησω αλλο thread ακομα.

σκληρος 3,5'' που είχα σε εξωτερικη θήκη μία μερα σταματησε να λειτουργει.Ο υπολογιστης δεν βλεπει τίποτα (και αυτο δεν νομιζω να αλλαζει).

Συγκεκριμένα, Με το που παταω το κουμπι τροφοδοσιας, ξεκιναει να γυριζει, και μετα απο μισο δευτερολεπτο σταματαει κανοντας ενα κλικ.Αυτο επαναλαμβανεται μεχρι να κλεισω την τροφοδοσια.
Οταν συνεβη, σηκωσα την θηκη, την κρατησα αναποδα και δουλεψε κανονικα. Τον απενεργοποιησα επιτοπου. Δοκιμασα πρίν λιγο να το ξανακανω αλλα τιποτα,ό,τι κλιση και να του δωσω,δεν λειτουργει. Λυσεις με προγραμματα τυπου recuva εχω χρησιμοποιησει στο παρελθον, αλλα για δισκους που ενιωθαν λιγο,αυτος δεν αναγνωριζεται καθολου απο τον υπολογιστη


Το οτι φαινεται μηχανικο το προβλημα σημαινει οτι μπορει να σωθουν καπως τα αρχεια απο μέσα;

Οι μονες ιδεες που έχω πλέον ειναι οι παρακατω:
1. Βρισκω καπως και αλλαζω μονος μου το board του σκληρου από άλλο ομοιο.
2.Δοκιμάζω το κολπο που το βαζεις στο ψυγειο (η καταψυκτη). Ακουγεται (είναι!) ανόητο, αλλα αν ειναι μηχανικο το προβλημα, ισως οντως να λειτουργησει ετσι μεχρι να περασω ότι αρχεια σε έναν νέο δίσκο.


υ.γ. Eίναι ο σκληρος που έχω κυριως για backup, σε εξωτερικη θηκη ακινητος στο γραφειο μου, προγραμματακι hdd sentinel ειχα να το ελεγχει, και δεν μου εδωσε κανενα σημαδι, απλα μια μερα σταματησε να λειτουργει.Πικρα

MultiDoc
15-02-13, 02:31
Μπορει να ριξει κανενας μια ιδεα για το προβλημα μου να μην δημιουργησω αλλο thread ακομα.

σκληρος 3,5'' που είχα σε εξωτερικη θήκη μία μερα σταματησε να λειτουργει.Ο υπολογιστης δεν βλεπει τίποτα (και αυτο δεν νομιζω να αλλαζει).

Συγκεκριμένα, Με το που παταω το κουμπι τροφοδοσιας, ξεκιναει να γυριζει, και μετα απο μισο δευτερολεπτο σταματαει κανοντας ενα κλικ.Αυτο επαναλαμβανεται μεχρι να κλεισω την τροφοδοσια.
Οταν συνεβη, σηκωσα την θηκη, την κρατησα αναποδα και δουλεψε κανονικα. Τον απενεργοποιησα επιτοπου. Δοκιμασα πρίν λιγο να το ξανακανω αλλα τιποτα,ό,τι κλιση και να του δωσω,δεν λειτουργει. Λυσεις με προγραμματα τυπου recuva εχω χρησιμοποιησει στο παρελθον, αλλα για δισκους που ενιωθαν λιγο,αυτος δεν αναγνωριζεται καθολου απο τον υπολογιστη


Το οτι φαινεται μηχανικο το προβλημα σημαινει οτι μπορει να σωθουν καπως τα αρχεια απο μέσα;

Οι μονες ιδεες που έχω πλέον ειναι οι παρακατω:
1. Βρισκω καπως και αλλαζω μονος μου το board του σκληρου από άλλο ομοιο.
2.Δοκιμάζω το κολπο που το βαζεις στο ψυγειο (η καταψυκτη). Ακουγεται (είναι!) ανόητο, αλλα αν ειναι μηχανικο το προβλημα, ισως οντως να λειτουργησει ετσι μεχρι να περασω ότι αρχεια σε έναν νέο δίσκο.


υ.γ. Eίναι ο σκληρος που έχω κυριως για backup, σε εξωτερικη θηκη ακινητος στο γραφειο μου, προγραμματακι hdd sentinel ειχα να το ελεγχει, και δεν μου εδωσε κανενα σημαδι, απλα μια μερα σταματησε να λειτουργει.Πικρα

Από την περιγραφή που δίνεις θα έλεγα ότι το πρόβλημα είναι κάποια επαφή που ξεκόλησε/ξεκούμπωσε για κάποιο λόγο, μιας και όταν τον γυρνούσες εικάζω ότι λόγω του βάρους κάπου πιεζόταν και γι'αυτό δούλευε.

ΑΝ ήμουν στη θέση σου θα έλυνα τη θήκη και θα τσέκαρα από κοντά τι παίζει. Πιθανότατα να είναι κάτι απλό.

cranky
15-02-13, 02:32
Aν κατάλαβα καλά, είναι δίσκος που τον έκανες εξωτερικό με θήκη του εμπορίου ;

Δοκίμασες να τον συνδέσεις σαν εσωτερικό στο πισί σου ;

thn nila mou...
16-02-13, 04:08
Ευχαριστω για το ενδοαφερον

Ναι, εξωτερικος 3.5'' με θηκη του εμποριου (με τροφοδοτικο). Ο σκληρος ειναι Seagate Barracuda 7200.11 (ST31500341AS)


Την ειχα λύσει για να δω αν ειναι θεμα θηκης (δεν ειναι,δουλευει μια χαρα με αλλο δισκο ).
Δεν φαινεται κατι πανω στο σκληρο. το board που εχει, ξεβιδωνεται,το δοκιμασα,καθαρισα λιγο τις επαφες, το ξαναεβαλα με πιο σφιγμενες βιδες αλλα τιποτα, ιδια συμπεριφορα.Για να δω άλλες επαφες θα πρεπει να παιξει σοβαρο ανοιγμα. (να φανουν τα platters), κατι που δεν ηθελα να δοκιμασω πριν παρω καμια γνωμη.

Δεν εχω επιτραπεζιο pc να δοκιμασω,θα πρεπει να παω σε καποιον φιλο, ισως μεσα στο σκ να προλαβω. Αλλα δεν νομιζω να αλλαξει κατι, σε δισκους φιλων που ηταν corrupted ή ημικατεστραμενοι εφοσον σπιναραν -με την ιδια θηκη- κατι εβλεπε το pc, αυτη τη φορα τιποτα.

Ο ήχος που κανει είναι αυτός (http://dl.dropbox.com/u/19033730/My%20recording%20%233.wav)(ό,τι καλυτερη ηχογραφηση μπορουσα)

tsavman
16-02-13, 13:41
Ήχοι χτυπημένων δίσκων (http://www.northwind.gr/www/j/%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%B4%CE%B5%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CF%89%CE%BD/%CE%AE%CF%87%CE%BF%CE%B9-%CF%87%CF%84%CF%85%CF%80%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CF%89%CE%BD-%CF%83%CE%BA%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%8E%CE%BD-%CE%B4%CE%AF%CF%83%CE%BA%CF%89%CE%BD)

cranky
16-02-13, 14:23
Ο σκληρος ειναι Seagate Barracuda 7200.11 (ST31500341AS)
Ο δίσκος ανήκει στην «αμαρτωλή» σειρά (http://www.adslgr.com/forum/threads/264987-%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%AC%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B7-firmware-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%B5%CF%84%CF%8E%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%B7-bug-%CF%83%CE%B5-%CE%B4%CE%AF%CF%83%CE%BA%CE%BF%CF%85%CF%82-%CF%84%CE%B7%CF%82-Seagate).
Του έχεις αναβαθμίσει το firmware ;

thn nila mou...
16-02-13, 15:45
@tsavman

Ναι, το ειχα βρει αυτο το site,ωραια δουλεια. Δεν μου μοιαζει κανενας ηχος παρομοιος όμως.... :p. Αν το καταστημα ήταν στην Αθηνα θα τους το πήγαινα.

Οσο αφορα το fw
To είχα τσεκαρει παλιοτερα το προβλημα αλλα είχε απο τα καλα firmware. Δεν χρειαζοταν να αναβαθμισω.

Ignorant
24-02-13, 13:49
Καλημέρα! Καταρχήν, να συγχαρώ την ομάδα σας για τη δουλειά που κάνετε! Έχω εντυπωσιαστεί με τις γνώσεις σας! :worthy: Μπράβο σας! Βρήκα το forum, ψάχνοντας ένα άλλο πρόβλημα που έχω με τον υπολογιστή, αλλά αυτό που με 'καίει' είναι ο σκληρός μου. Να διευκρινίσω ότι είμαι αρκετά άσχετη, αλλά θα προσπαθήσω να περιγράψω το πρόβλημα και τις απορίες μου... Έχω ένα Desktop με εσωτερικό σκληρό και Windows XP. Πριν λίγες μέρες, ξαφνικά έβγαλε ένα μήνυμα 'Reboot and select proper boot device' ktl. Μπήκα σε BIOS, δε φαινόταν πουθενά ο σκληρός, οπότε έβγαλα το Tower και το πήγα στο Πλαίσιο. Εκεί διέγνωσαν ότι δεν αναγνωρίζει το σκληρό ΄και ότι χρειάζομαι καινούργιο (το δοκίμασαν και σε άλλο υπολογιστή, όπως μου είπαν). Εντάξει, πήρα καινούργιο σκληρό, αλλά χρειάζομαι τα αρχεία μου... Έχω κάποια (μικρά αλλά αναγκαία) τμήματα της διατριβής μου μέσα και πολλές, πολλές φωτογραφίες... Στο Πλαίσιο (που τους εμπιστεύομαι, δεν έχω θέμα) μου είπαν ότι μόνο σε εταιρεία ανάκτησης που θα μου κοστίσει πολλά χρήματα. Είπα να ρωτήσω κι εδώ μήπως ξέρετε κάτι που θα μπορούσα να κάνω. Επίσης, αν προσπαθήσω να συνδέσω τον κατεστραμένο σκληρό στο laptop για να δοκιμάσω κάποιο από τα προγράμματα που αναφέρετε σε προηγούμενες σελίδες ή στο θέμα για τον κατεστραμμένο σκληρό (και με την προϋπόθεση ότι σήμερα σταθώ έστω και λιγάκι τυχερή και τον αναγνωρίσει - ακόμα ελπίζω), μπορεί να πάθει κάτι το laptop μου? Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και για το χρόνο σας :)

cranky
24-02-13, 15:42
Επίσης, αν προσπαθήσω να συνδέσω τον κατεστραμένο σκληρό στο laptop για να δοκιμάσω κάποιο από τα προγράμματα που αναφέρετε σε προηγούμενες σελίδες ή στο θέμα για τον κατεστραμμένο σκληρό (και με την προϋπόθεση ότι σήμερα σταθώ έστω και λιγάκι τυχερή και τον αναγνωρίσει - ακόμα ελπίζω), μπορεί να πάθει κάτι το laptop μου?
:welcome:

Απλώς, θα πρέπει να βάλεις τον προβληματικό δίσκο σε κάποια εξωτερική θήκη, για να τον συνδέσεις μέσω usb με το λαπτοπ.
Το λαπτοπ σου, όχι, δεν θα κινδυνέψει.

Ignorant
24-02-13, 16:47
Ευχαριστώ πολύ! Θα το δοκιμάσω και ο Θεός βοηθός! :)

ToroLoco
12-03-13, 15:46
Ψάχνω απεγνωσμένα hard disk WD με τα παρακάτω χαρακτηριστικά.

MDL: WD2500JB - 00REA0
DCM: HSBHCT2CH
LBA: 488397168

όποιος έχει ας μου στείλει pm.

@ ADSLgr.com All rights reserved.