PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανάκτηση δεδομένων από σκληρό



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 24

mmingos
13-05-13, 10:12
Ευχαριστω για το ενδοαφερον

Ναι, εξωτερικος 3.5'' με θηκη του εμποριου (με τροφοδοτικο). Ο σκληρος ειναι Seagate Barracuda 7200.11 (ST31500341AS)


Την ειχα λύσει για να δω αν ειναι θεμα θηκης (δεν ειναι,δουλευει μια χαρα με αλλο δισκο ).
Δεν φαινεται κατι πανω στο σκληρο. το board που εχει, ξεβιδωνεται,το δοκιμασα,καθαρισα λιγο τις επαφες, το ξαναεβαλα με πιο σφιγμενες βιδες αλλα τιποτα, ιδια συμπεριφορα.Για να δω άλλες επαφες θα πρεπει να παιξει σοβαρο ανοιγμα. (να φανουν τα platters), κατι που δεν ηθελα να δοκιμασω πριν παρω καμια γνωμη.

Δεν εχω επιτραπεζιο pc να δοκιμασω,θα πρεπει να παω σε καποιον φιλο, ισως μεσα στο σκ να προλαβω. Αλλα δεν νομιζω να αλλαξει κατι, σε δισκους φιλων που ηταν corrupted ή ημικατεστραμενοι εφοσον σπιναραν -με την ιδια θηκη- κατι εβλεπε το pc, αυτη τη φορα τιποτα.

Ο ήχος που κανει είναι αυτός (http://dl.dropbox.com/u/19033730/My%20recording%20%233.wav)(ό,τι καλυτερη ηχογραφηση μπορουσα)

O ήχος αυτός είναι απο ότι ακούω κολλημένο μοτέρ. Κανένα πρόγραμμα δεν μπορεί να βοηθήσει σε αυτήν την περίπτωση.
Ο δίσκος δεν ξεκινάει να κάνει καθόλου spin, άρα δεν φαίνεται να μπορέσεις να έχεις πρόσβαση στην System Area του δίσκου και να αναγνωριστεί.
Καλά κάνεις και δεν δοκιμάζεις άνοιγμα του δίσκου.
Τα πιθανά προβλήματα κατα τη γνώμη μου είναι είτε κολλημένο μοτέρ είτε κολλημένες κεφαλές πάνω στο μοτέρ.
Δύσκολες περιπτώσεις και οι δύο.

- - - Updated - - -

Πάντα στα RAID δημιουργούμε ακριβή αντίγραφα των δίσκων της συστοιχίας RAID!
Δεν πρέπει να ρισκάρουμε να κάνουμε αλλαγές στους ίδιους τους δίσκους.

thn nila mou...
13-05-13, 15:59
Thanx mmingos γα την απαντηση. To είχα φησει το θεμα.

Κάτι τετοιο είχα συμπερανει και εγω. Πακέτο. Αλλα απ οτι εψαξα οι εταιριες για ανακτηση δεδομενων θέλουν, 200€ μόνο για να τρεξουν ενα προγραμμα data recovery. Σιγουρα δεν με παιρνει για αλλαγη στο μοτερακι.
Τον σκληρο τον έχω στην ακρη μέχρι -και άν- βρω ποτε λύση. Αν ειναι προβλημα μηχανικο διαβασα οτι πολλες φορεςείναι δυνατον να ξεκολλησει και να δουλεψει καποιο χρονικο διαστημα αν το ανοιξεις και του ασκησεις λιγο δυναμη. Οποτε μεχρι να κολλησει ξανα, εχεις κανει backup. Αλλιως θελει ειδικο custom εργαλειο...... Ίσως οταν και αν το πουλανε μεταχειρισμενο στο ebay...

Για clean room θα χρηιμοποιησω ενα hood μικροβιολογιας :p

babylonx
13-05-13, 16:11
Χρειάζεσαι:
-Clean Room
-Ακρίβεια χειρουργού
-Κατάλληλα εργαλεία χειρουργικής ακρίβειας
-Γνώσεις.

Πχ δε ξέρω αν και κατα πόσο ανέχονται τα platters διαφοροποιήσεις στις μεταξύ τους γωνίες. Πχ μπορείς να βάλεις το ένα platter σε μια θέση και το άλλο από πάνω να έχει περιστραφεί έστω και μισή μοίρα σε σχέση με το κάτω σε σύγκριση με την αρχική τους σχετική θέση; Αν υπάρχει αυτή η ανοχή πόση είναι; Γενικά αν πιάνει το χέρι σου μάλλον θα μπορέσεις να την κάνεις τη δουλειά αλλά αυτές είναι συνθήκες που κανένας άνθρωπος δε μπορεί να πραγματοποιήσει όσο καλό χέρι και να έχει χωρίς τα κατάλληλα εργαλεία.

Και γενικά, και χωρίς clean room ο δίσκος αρχικά θα λειτουργεί. Όμως σε μικρό χρονικό διάστημα (της τάξης των λεπτών) θα αρχίσουν να παρατηρούνται bad sectors. Τώρα αν είσαι γκαντέμης μπορεί να πιάσει η κεφαλή κανένα μεγαλούτσικο κόκο σκόνης πάνω της και αρχίσει να καταστρέφει τον εαυτό της αλλά και την επιφάνεια του δίσκου από κάτω και να σακατευτεί εντελώς. Πάντως εγώ όσες φορές χρειάστηκε να ανοίξω δίσκο αυτός συνέχισε να δουλεύει κανονικά για κάμποση ώρα μετά αλλά μιλάμε για εποχές που σε 2-3 platters χωρούσαν 80 Gb. Σήμερα που έχουν πυκνώσει τόσο πολύ τα data δε μπορώ να σου πω με σιγουριά "καν' το".

nnn
13-05-13, 17:14
Αυτό το αστέρι
http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk_Download

ανέκτησε αρχεία από USB με χαλασμένο MFT(master και backup), ας το έχουμε υπόψη.

thn nila mou...
13-05-13, 18:11
babylonx, το ειχα αφησει το θεμα ακριβως γιατι είναι απαραδεκτα δυσκολο να γινει απο noobs και κυρίως οτι τα σωστα εργαλεια ειναι απλά απαραιτητα. Οσο pro και να εισαι. Πιανουν οντως τα χερια μου, αλλα εκανα το research και ο ρεαλισμος μου χτυπησε την πορτα...

Το κολλημενο μοτερακι ίσως να μπορει να ξεκολλησει προσωρινα με ένα τιρμπουσον (http://www.ebay.com/itm/Motor-Unstuck-Tool-for-Seagate-7200-11-12-LP-XT-by-HddSurgery-/150969683585?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item23267e8e81)των 100€. Αν δεν αρκει αυτο μπαινεις σε πιο advanced δουλειες που θελουν,εμπειρια, εργαλεια των 600€, καποιον παλιο δισκο για να τον κανιβαλλισεις κοκ.


Τα platters εχεις δικιο, πρεπει να είναι απολυτα ευθυγραμισμενα οπως πριν, και απ ο,τι διαβασα, ειναι απ τις πιο δυσκολες διεργασιες να βγαλεις και να ξαναβαλεις τα platters κλειδωμενα το ενα ως προς το αλλο. Οι ειδικοι με ειδικα εργαλεια το αποφευγουν.

Clean room είναι το μονο που μπορω να πλησιασω.Θα παρακαλεσω στο εργαστηριο οπου εκανα διπλωματικη, να με αφησουν να χρησιμοποιησω λίγο κάτι σαν αυτο (http://en.wikipedia.org/wiki/Laminar_flow_cabinet).Τοσες ώρες ξόδεψα πανω του. Ό,τι πιο κοντινο, και πιστευω αρκει.



Δοξα τω Jah :p δεν καιγομαι τοσο για αυτα τα δεδομενα. Στο μελλον αν το επιτρεψουν οι συνθηκες, αν βρω το πανακριβο custom made τιρμπουσον θα το επιχειρησω.
Thanx, αλλα ειναι προβλημα που εχει μπει στην ακρη προς το παρον.Ας βοηθησουμε κανεναν με προβλημα που παλευεται.

babylonx
13-05-13, 20:46
Βλέπω το έχεις ψάξει! Πάντως αυτό που δε καταλαβαίνω είναι ο λόγος για τον οποίο το μοτέρ δεν αλλάζει εξωτερικά στους δίσκους! Αφού το μοτέρ πρακτικά φαίνεται από έξω θα μπορούσε να αφαιρείται από τον άξονα χωρίς να χρειαστεί να κάνεις όλο το δίσκο κομμάτια. Θα μπορούσες να αλλάζεις μοτέρ χωρίς κανένα κίνδυνο. Εγώ τουλάχιστον θα ήμουν διατεθειμένος να πληρώσω το κάποιο εξτρά κόστος για μια δικλείδα ασφαλείας παραπάνω.

tsigalkos
17-05-13, 20:30
εχω προβλημα με ενα εξωτερικο σκληρο 2 terra WD (NTFS).

στην αρχη εμφανιζε τους φακελους και τα αρχεια χωρις ομως να μπορω να κανω αντιγραφη/αποκοπη/διαγραφη
(βγαζε μνμ για καποιο σφαλμα).Καταφερα μετα απο πολλες προσπαθειες να κανω ενα βιντεο να παιξει αλλα η αναπαραγωγη
ηταν πολλη αργη.Επαιζε ενα δευτερολεπτο μετα κολλουσε για περιπου 30'' και μετα συνεχιζε.Γενικα αργει απιστευτα σε οτι προσπαθησα.
Το antivirus εκανε 40 λεπτα για να παει απο το 0 στο 1%.Επισης παρομοια αργοπορια εχει και το recover my data.

Πλεον ενω τον διαβαζει δεν τον εμφανιζει.Στην διαχειρηση δισκων τον εχει ως RAW

Υπαρχει καποιος τροπος να τον σωσω χωρις φορματ?
Δεν ξερω αν θα την παλεψω με την επαναφορα αρχειων με τοσο κολλημα

XPHSTOS29
19-05-13, 15:33
καταρχας απο την ωρα που ξεκινησαν τα πρωτα κοληματα επρεπε να τον κλεισεις και να αναζητησεις βοηθεια πριν γινει μεγαλυτερη η ζημια...
Δοκιμασε το HDD regenerator για να δεις σε τι εκταση ειναι η ζημια...
Πιθανολογω καποιο πεσιμο που δεν μας εχεις αναφερει η δεν γνωριζεις.
Αν ειναι εκτεταμενη η ζημια πιθανων να μην υπαρχει σωτηρια για τα αρχεια σου.

tsigalkos
19-05-13, 23:32
εχεις απολυτικο δικιο..βιαστηκα και ενα καποια πραγματα που μαλλον χειροτερεψαν την κατασταση.
για πεσιμο δεν υπαρχει περιπτωση,δεν τον εχω μετακινησει απο τοτε που τον πηρα.
σκεφτομαι μηπως φταει που ειχα την τροφοδοσια σε πολυμπριζο με 5-6 αλλες συσκευες.
τελικα μετα απο πολυ κοπο καταφερα να τον κανω φορματ αλλα παλι η αποδοση του σκληρου δεν
ηταν καθολου ικανοποιητικη.

χτες το απογευμα ξεκινησα διαμορφωση δισκου (οχι γρηγορη) απο την διαχειρηση δισκων και ειναι ακομα στο 6%!!!!
30 ωρες περιπου δηλαδη..ειναι φυσιολογικο?

XPHSTOS29
20-05-13, 01:43
υπαρχει εκτεταμενη ζημια και ειναι στην αρχη του δισκου, πιθανων φθορα της μαγνητικης επιφανειας
ψαξε για παλαιοτερα ποστ μου στο ιδιο νημα σχετικα με το regenerator που περιγραφω πως ελενχεις τον δισκο
κατα 99.9 % παει για αντικατασταση παντως με ελαχιστες πιθανοτητες ανακτησης πλεον.
αν βρεις καποιο προγραμμα που να μην ξεκιναει τον ελενχο απο την αρχη του δισκου τοτε ισως να μπορεσεις να ξεπερασεις το προβλημα και να βρεις καποια απο τα αρχεια σου

tasoskont
11-06-13, 02:36
καλησπερα στα μελη ,μπορει καποιος να μου προτεινει καποιο καλο free software για data recovery????? ευχαριστω

biggeo65
11-06-13, 03:39
καλησπερα στα μελη ,μπορει καποιος να μου προτεινει καποιο καλο free software για data recovery????? ευχαριστω

Recuva (http://www.piriform.com/recuva)

tasoskont
11-06-13, 10:22
ευχαριστω:oneup:

biggeo65
11-06-13, 18:47
ευχαριστω:oneup:

Yπάρχει και το TEST Disk (http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk_Download)που μπορεί να επαναφέρει μέχρι και διεγραμμένα partitions
αλλά είναι λίγο πιο δύσκολο στην χρήση και δουλεύει από γραμμή εντολών. Δες οδηγίες (http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk_Step_By_Step)
Αν δεν κάνεις δουλειά με το Recuva.

Revolution
17-07-13, 09:52
Εχω μια μάλλον μη αναστρέψιμη κατάσταση με έναν εξωτερικό δίσκο Hitachi που μου έδωσε ένας φίλος μήπως σωθεί τίποτα.
Είναι 500αρης και έχει περίπου 420gb data απο τα οποία μας ενδιαφέρουν μόνο οι photos.

Ο δίσκος δούλευε μια χαρά ώσπου μια μέρα τον έβαλε πάνω και απλά δεν έπαιζε.
Τον έχω δύο εβδομάδες και δεν έχω καταφέρει ακόμα να βγάλω άκρη, μάλλον υπάρχει πρόβλημα στις κεφαλές αλλά πριν τον δώσουμε για αντικατάσταση πείτε καμιά ιδέα μπας και.

Ο δίσκος δεν έχει στάνταρ συμπεριφορά όταν συνδέετε στο pc.
Άλλες φορές βγάζει παράθυρο τηε Disk must be formatted before it can be used.
Aλλες βγάζει απλά το volume έχωντας κάνει assign letter αλλά τον διαβάζει επ'άπειρoν (μου κρασάρει τον explorer)
Άλλες δεν τον βγάζει καν, σαν να μην τον σύνδεσα.
Κάποιες φορές καταφέρνει να τον δει και αυτό που έχει μέσα είναι δύο φάκελοι "Nero Local Autobackup" (που ο γνωστός δεν έχει ιδέα πως δημιουργήθηκαν) που έχουν κάποια δομή C:\user κτλ μέσα αλλά τίποτα σημαντικό πέραν απο 10-15 photos.

1) Format δεν κάνει πετάει error πριν ξεκινήσει καν η διαδικασία
2) chkdsk δίνει RAW format
3) Χρησιμοποίησα 4-5 διαφορετικά προγράμματα δίχως αποτέλεσμα (HDD Regen, Recuva, GetMyFilesBack, Phoenix, R-Studio)
4) Πήγα να τον κάνω image και μετά απο 86 ώρες κράσαρε το πρόγραμμα (Phoenix)
5) Κάποια scans έδωσαν αποτέλεσμα αλλά οι εικόνες που επανήλθαν είναιι damaged/unrecognized format.
6) Ο δίσκος συνδέετε και αποσυνδέετε συνεχώς και σε τυχαία χρονικά διαστήματα.

Υπάρχει καμιά ιδέα?

yyy
17-07-13, 10:20
Δοκίμασες να τον συνδέσεις ως εσωτερικό; Συνήθως πετυχαίνεις καλύτερα αποτελέσματα έτσι...
Επίσης, κατέψυξέ τον (μέσα σε πλαστική σακούλα) για κανά 2 ώρες και δοκίμασε πάλι. Μερικές φορές δουλεύει :)

Revolution
22-07-13, 09:45
Έχει κανέις καμιά ιδέα για το πως γίνεται στον σταθερό που τον έβαλα να μην βρίσκει όλα τα αρχεία και όσα βρίσκει να τα επαναφέρει corrupted και στο laptop να μου τα απαναφέρει όλα σωστα?
Ανέκτησα 80GB φωτογραφίες ουσιαστικά κατα τύχη μιας και ήμουν ένα βήμα πριν τον στείλω για αλλαγή.

dimitris_74
07-10-13, 23:40
καλησπέραα

πάνω στο pc είχα ενα seagate ST3000DM001

μου έβγαλε io error όταν πήγα να ανοίξω ένα φάκελο και τέλος.

έκανα restart και εξαφανίστηκε απο bios και windows ενώ όταν τον συνδέω κάνει να ξεκινήσει αλλά ακούγεται ενα περιοδικό τακ τακ και δεν τον αναγνωρίζει.

κάποια ιδέα μπας και σώσω τίποτα απο μέσα?

μιας και εχω και καποιες φωτογραφιες που θα ήθελα να ξαναβρώ έχει δοκιμάσει κάποιος κάποια εταιρεία και να είχε αποτέλεσμα?

yyy
07-10-13, 23:56
καλησπέραα

πάνω στο pc είχα ενα seagate ST3000DM001

μου έβγαλε io error όταν πήγα να ανοίξω ένα φάκελο και τέλος.

έκανα restart και εξαφανίστηκε απο bios και windows ενώ όταν τον συνδέω κάνει να ξεκινήσει αλλά ακούγεται ενα περιοδικό τακ τακ και δεν τον αναγνωρίζει.

κάποια ιδέα μπας και σώσω τίποτα απο μέσα?

μιας και εχω και καποιες φωτογραφιες που θα ήθελα να ξαναβρώ έχει δοκιμάσει κάποιος κάποια εταιρεία και να είχε αποτέλεσμα?

Κάποια στιγμή ο γαμπρός μου είχε ρωτήσει για τέτοιες εταιρίες, αλλά η απάντηση που πήρε ήταν χ€ και ό,τι ανακτηθεί. Λίγα-πολλά, αυτά που θες ή όχι, δεν άλλαζε κάτι. Προσωπική εμπειρία δεν έχω...

Κάποια στιγμή που μου έτυχε κάτι ανάλογο, κατέψυξα τον δίσκο και δούλεψε για κανένα μισάωρο. Πρόλαβα να αντιγράψω σχεδόν όλα τα απαραίτητα ;) Μετά τα ίδια...

xristos_40
19-11-13, 17:40
γεια σας εχω ενα σοβαρο προβλημα ...εσβησαν 2 δισκοι 2τερα και 1 αντίστοιχα.. οπως το λεω σβήστηκαν κατα την εγκατάσταση των win8 δεν εγινε φορματ τα win8 που δούλευαν οι δισκοι του εβλεπαν κανονικα με ολα οσα ειχαν μεσα ..βγαζοντας τα βυσματα δεν τα βλεπουν τα win δοκίμασα σε 7 και 8 ...απ την διαχείριση τους βλεπουν σαν δεν εχει εκχωρηθεί..τη μπορώ να κανω ..εκει υπαρχουν φωτογραφίες 14 χρονών ...μπορω να κανω στον εναν φορματ εχει φοτογραφιες που υπαρχουν και στον 2τερα ...ευχαριστώ κάθε συμβουλή θα είναι πολύτιμη...

ANGO
19-11-13, 17:55
Αν σβήστηκαν οι φωτογραφίες σου μπορείς να προσπαθήσεις να κάνεις ανάκτηση δεδομένων με κάποιο πρόγραμμα όπως Recuva ή GetMyFilesBack και διάφορα άλλα.

biggeo65
19-11-13, 18:05
γεια σας εχω ενα σοβαρο προβλημα ...εσβησαν 2 δισκοι 2τερα και 1 αντίστοιχα.. οπως το λεω σβήστηκαν κατα την εγκατάσταση των win8 δεν εγινε φορματ τα win8 που δούλευαν οι δισκοι του εβλεπαν κανονικα με ολα οσα ειχαν μεσα ..βγαζοντας τα βυσματα δεν τα βλεπουν τα win δοκίμασα σε 7 και 8 ...απ την διαχείριση τους βλεπουν σαν δεν εχει εκχωρηθεί..τη μπορώ να κανω ..εκει υπαρχουν φωτογραφίες 14 χρονών ...μπορω να κανω στον εναν φορματ εχει φοτογραφιες που υπαρχουν και στον 2τερα ...ευχαριστώ κάθε συμβουλή θα είναι πολύτιμη...


Καταρχήν όχι άγχος. Ανέβασε μια φωτό από την διαχείριση δίσκων με τους εξωτερικούς συνδεδεμένους.
Να δούμε τι ακριβώς αναφέρει. Δες μήνυμα #4 (http://www.adslgr.com/forum/threads/695053-Page-Fault-in-NoPaged-Area?p=4948282#post4948282) για το πως θα ανεβάσεις αν δεν ξέρεις.

xristos_40
20-11-13, 01:00
δεν εκανα φορματ στους δισκους ...απλως διαγραφη ...τον d εγω τον ονομασα αλλα χωρις φορματ ...και οποιο προγραμμα βαζω για επαναφορα μου ζηταει φορματ να τον κανω ...τα win8 τουσ δισκους μετα το σβησιμο εξακουλουθουσαν να τους βλεπουν ...μονο τα 7 δεν τους εβλεπαν ..βγαζοντας τα καλωδια να τους δοκιμασω σε εξωτερικη θηκη και ξαναβαζοντας ειναι η εικονα αυτη ...

biggeo65
20-11-13, 01:58
Η μόνη λύση που βλέπω το Test Disk (http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk) μήπως μπορέσει και διαβάσει το MBR,
και κάνει ανάκτηση partitions και δεδομένων χωρίς να κάνεις κάτι. Ακολούθα τα βήματα (http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk_Step_By_Step)
Αν έχεις κάποια απορία πες μας.

xristos_40
20-11-13, 02:34
ευχαριστω φιλαρακο πολυ για την βοηθεια σου ..το εβαλα και κανει αναλυση τον δισκο ..αργει πολυ ..καλο ξημερωμα ...αν εχω νεα θα σου τα πω ...αλλα σε ολλα αυτα δεν μπορω να καταλαβω πως εβλεπε τους δισκους και μετα τουσ εχασε ...

biggeo65
20-11-13, 02:54
ευχαριστω φιλαρακο πολυ για την βοηθεια σου ..το εβαλα και κανει αναλυση τον δισκο ..αργει πολυ ..καλο ξημερωμα ...αν εχω νεα θα σου τα πω ...αλλα σε ολλα αυτα δεν μπορω να καταλαβω πως εβλεπε τους δισκους και μετα τουσ εχασε ...

Μυστήριο. Πολλές φορές και μια διακοπή ή βγάλσιμο του δίσκου χωρίς να γίνει ασφαλή κατάργηση,
μπορεί να καταστρέψει το MBR ή το MFT,τα σημεια του δίσκου που είναι όλες οι πληροφορίες,
ώστε τα Windows να βλέπουν τον δίσκο και το πως είναι τα αρχεία σε αυτόν, και ο δίσκος δεν αναγνωρίζεται.

E;yxomaiι να κάνεις δουλειά. Για την καθυστέρηση λογικό γιατί ο δίσκος είναι και 2TB.

xristos_40
20-11-13, 14:47
ΦΙΛΑΡΑΚΟ ευχαριστω πολυ ..εκανα τον 1 τερα και τωρα φανταζομαι θα καταφερω και τον αλλον που εχει εξτρα μουσικη και παιδικα ...ακομα πονοκεφαλο εχω και σε πιον να το πεις θα με κοροιδευουν... χιλια ευχαριστω ..πολυτιμη η βοηθεια σου

biggeo65
20-11-13, 18:32
ΦΙΛΑΡΑΚΟ ευχαριστω πολυ ..εκανα τον 1 τερα και τωρα φανταζομαι θα καταφερω και τον αλλον που εχει εξτρα μουσικη και παιδικα ...ακομα πονοκεφαλο εχω και σε πιον να το πεις θα με κοροιδευουν... χιλια ευχαριστω ..πολυτιμη η βοηθεια σου

Σημασία έχει που έγινε η δουλειά σου. Τώρα τα πολυ σημαντικά αρχεία, όπως
φωτογραφίες, οικογενειακά βίντεο κλπ. γράψτα και σε DVD να υπάρχουν.

Τα υπόλοιπα όπως παιδικά ,σειρές μουσική κλπ. βρίσκονται όποτε θέλεις και στο Internet,
δεν είναι απαραίτητο το backup,εκτός από κάποια σπάνια τραγούδια\ταινίες.

fyllis21
19-12-13, 16:32
καλησπερα παιδιά ! εχω ενα Toshiba 1tb φουλ σε ταινιουλες και σειρες , τον συνέδεσα με το PC και μου βγαζει το μηνυμα usb device does not recognized. παω στο system properties κανω δεξι κλικ πανω στο unknonwn device μου βγαζει αυτο το μηνυμα . 132954132955 σωζετε το πραγμα ή θα παει αδιαβαστος ? ευχαριστω πολύ προκαταβολικα..

cranky
19-12-13, 16:37
:welcome:

Tον σύνδεσες σε μπροστινή θύρα του κουτιού, ή και στις πίσω, της μητρικής ;
Δοκίμασες σε άλλο υπολογιστή ;

tsavman
19-12-13, 16:39
καλησπερα παιδιά ! εχω ενα Toshiba 1tb φουλ σε ταινιουλες και σειρες , τον συνέδεσα με το PC και μου βγαζει το μηνυμα usb device does not recognized. παω στο system properties κανω δεξι κλικ πανω στο unknonwn device μου βγαζει αυτο το μηνυμα . 132954132955 σωζετε το πραγμα ή θα παει αδιαβαστος ? ευχαριστω πολύ προκαταβολικα..

Μπορεί να φταίει ο controller του κουτιού.
Καλύτερα να τον δοκιμάσεις εσωτερικό, στον υπολογιστή για να αποκλειστεί αυτό το ενδεχόμενο.

fyllis21
19-12-13, 16:40
και στις δυο θυρες , εμφανιζει παλι το μηνυμα usb device does not recognized προσπαθει να κατεβασει νεο software αλλα χωρις επιτυχια..

tsavman
19-12-13, 16:41
και στις δυο θυρες , εμφανιζει παλι το μηνυμα usb device does not recognized προσπαθει να κατεβασει νεο software αλλα χωρις επιτυχια..

Βγάλε τον δίσκο από το κουτάκι του, και βάλτον εσωτερικό.

fyllis21
19-12-13, 16:43
επειδη το εψαξα λιγο στο ιντερνετ , στο system properties εκανα δεξι κλικ uninstall host compossers ο υπολογιστης κατεβασε αυτοματα νεους αλλα και παλι τζιφος.

- - - Updated - - -

λιγο χαζο αυτο που θα ρωτησω αλλα πως βγαζω τον δισκο απο το κουτακι του ? ;)

tsavman
19-12-13, 16:48
To κουτί πρέπει να έχει κάποιες βίδες ή κουμπώματα.
Πες ποιο μοντέλο ακριβώς είναι μήπως βρούμε κάποιο βίντεο/οδηγίες που να δείχνει πως ανοίγει.

cranky
19-12-13, 16:48
Αν τον παρατηρήσεις προσεκτικά, γύρω-γύρω, κάπου θα δείς απο πού ανοίγει.

pan05
19-12-13, 17:00
καλησπερα παιδιά ! εχω ενα Toshiba 1tb φουλ σε ταινιουλες και σειρες , τον συνέδεσα με το PC και μου βγαζει το μηνυμα usb device does not recognized. παω στο system properties κανω δεξι κλικ πανω στο unknonwn device μου βγαζει αυτο το μηνυμα . 132954132955 σωζετε το πραγμα ή θα παει αδιαβαστος ? ευχαριστω πολύ προκαταβολικα..

Αν είναι σε εγγύηση στείλ' τον πίσω και μη μπαίνεις σε διαδικασία να ανοίξεις το κουτί.

tsavman
19-12-13, 17:03
Ας πάρει τα αρχεία του, και τον στέλνει πίσω.
Ή αν είναι εκτός εγγύησης και φταίει μόνο το κουτί, αγοράζει ένα καινούριο και καθάρισε.

fyllis21
19-12-13, 17:05
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10202173177386216&set=a.4276847754733.2174958.1092414239&type=1

pan05
19-12-13, 17:07
Ας πάρει τα αρχεία του, και τον στέλνει πίσω.
Ή αν είναι εκτός εγγύησης και φταίει μόνο το κουτί, αγοράζει ένα καινούριο και καθάρισε.

Θα τον βγάλουν εύκολα εκτός εγγύησης αν τον ανοίξει.

Αν είναι ήδη εκτός εγγύησης φυσικά και συμφωνώ μαζί σου.

fyllis21
19-12-13, 17:09
τον εχω πολλα χρονια δεν εχει πλεον εγγυηση, τα αρχεια ομως πως θα τα τραβηξω αφου δεν τον διαβαζει ο υπολογιστης?

tsavman
19-12-13, 17:11
τον εχω πολλα χρονια δεν εχει πλεον εγγυηση, τα αρχεια ομως πως θα τα τραβηξω αφου δεν τον διαβαζει ο υπολογιστης?

Είπαμε, θα τον βάλεις εσωτερικό.
Αν έχει χαλάσει μόνο το κουτί, ο δίσκος έχει μεγάλες πιθανότητες να μην έχει πάθει τίποτα.

Κάνε αυτό, ακόμα και να έχει "βαρέσει" ο δίσκος, έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες να σώσεις αρχεία, μέσω "κανονικής" σύνδεσης sata.

fyllis21
19-12-13, 17:12
οκ ευχαριστω πολύ για την βοηθεια σας !!!!!!!

pan05
19-12-13, 17:15
τον εχω πολλα χρονια δεν εχει πλεον εγγυηση, τα αρχεια ομως πως θα τα τραβηξω αφου δεν τον διαβαζει ο υπολογιστης?

Τσέκαρε πρώτα και το καλώδιο USB. Αν είναι αποσπώμενο δοκίμασε και με κανένα άλλο.

yyy
19-12-13, 17:46
@fyllis21
Εκτός από αυτά που ήδη ειπώθηκαν (άλλες USB, άλλος ΗΥ, άνοιγμα κουτιού), θα δοκίμαζα να ξεκινήσω τον ΗΥ και με ένα ubuntu live CD (ή οποιαδήποτε άλλη linux διανομή). Μπορεί κάλλιστα να μη φταίει καθόλου ο δίσκος. ;)

cuprakatos
27-02-14, 17:20
Eίχα ένα δίσκο παλιό 3.5'' , sata2 WD250KS , τον οποίο τον είχα καναδυό χρόνια σε ένα Media player . Τον είχα βγάλει απο ένα παλιό πισί στο οποίο είχε ( τότε ) καμιά 25αριά bad sectors . E τον έβαλα στο mp και για 1,5 χρόνια περίπου όλα οκ . Εδω και καμιά βδομάδα πάει να πάρει στροφές και μόλις στροφάρει καλά , κάνει ......τακ τακ τακ τακ .......σταματάει το τακ , πέφτουν οι στροφές , ξαναστροφάρει και ξανά ...τακ τακ τακ :rolleyes: Να τον :bless: ;
Τον έβαλα σε άλλο πισι , σε docking station σε usb , μέσα , έξω , τα ίδια !!

Poetic-Justice
27-02-14, 20:14
λογικά (και μιλώντας από παρόμοια εμπειρία) έχεις θέμα με τις κεφαλές του δίσκου.
αν είναι αυτό το πρόβλημα, τότε softwarικά δεν μπορείς να κάνεις κάτι. θέλει "χέρι", άνοιγμα, αντικατάσταση κεφαλών ή μεταφορά των platters, για να μπορέσει να διαβαστεί το περιεχόμενό τους
και να σώσεις τα όποια δεδομένα σου. δεν έχω ακούσει-δει ερασιτέχνες να κάνουν αυτή τη δουλειά στο σπίτι τους, παρά μόνο εταιρείες με οργανωμένους χώρους και εργαλεία, και φυσικά σε χρεώνουν το κατάλληλο αντιτιμο (αρκετά τσουχτερό).
εξαρτάται λοιπόν πόσο πολύ θες αυτά που έχει μέσα ο δίσκος ;)

cuprakatos
27-02-14, 20:36
Ευχαριστώ φίλε . Και γω κεφαλές υποψιάζομαι . Γνωρίζω και αυτά περι εταιρειών . Ισως δοκιμάσω να τον ανοίξω !! Ευτυχως δεν έχω σημαντικά αρχεία . Αυτά ειναι 2 φορές back up. Σε κάποια στιγμή μου ζήτησε σήμερα, αφού πέρασαν 5 λεπτά και ησύχασε απο τα τικ τικ , να γινει επιδιόρθωση απο τα win . Την έκανε και μετά ......νέκρα . Θα δούμε

Poetic-Justice
27-02-14, 20:45
ε αφού δεν έχει αρχεία που να τα χρειάζεσαι μέσα, και εφόσον βέβαια ο δίσκος είναι εκτός εγγύησης, πειραματίσου ελεύθερα :)
στο youtube θα δεις και πολλά τέτοια βιντεάκια "πειραματισμών" και αλλαγής κεφαλών, κάποια είναι απάτη βέβαια (δεν αλλάζονται τόσο εύκολα όσο δείχνουν και χωρίς να καταστραφούν τα πλάτερς).
αν κάνεις πάντως κάτι τέτοιο, ποσταρε καμια φωτό, θα χει ενδιαφέρον!

karaLRS
11-04-14, 15:37
Coolermaster x-dock---> WD 6400aks X-working......

Δυστυχώς η προσπάθεια μου να πάρω backup των αρχείων μου έκαψε το σκληρό.
το συγκεκριμένο bay είναι ελαττωματικό και έχει κάψει για πολλή σκληρό....
όταν τον έβαλα , έπεσε το ρεύμα στον υπολογιστή και τώρα δυστυχώς δεν γυρίζει...

Παρήγγειλα μια pcb πλακέτα αλλά μάλλον θέλει αλλαγή bios chip για να φτιάξει.

κοιτώντας προσεκτικά την καμμένη πλακέτα υπάρχει μια περιοχή που μοιάζει καμμένη.
τι είναι εκείνο το chip?

μπορεί κάποιος να προτείνει κάποιον που να μπορεί να ανακτήσει τον σκληρό δίσκο;κάποιον στην πάτρα;

ευχαριστώ πολύ!
Θοδωρής

137969

http://img850.imageshack.us/img850/4349/g28c.jpg

@ ADSLgr.com All rights reserved.