PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανάκτηση δεδομένων από σκληρό



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24

MaFiOzOs_GR
26-04-14, 12:48
Μετά από χρόνια ανάκτησης δεδομένων από pc και κινητά γνωστών, φίλων, κλπ ήρθε το κάρμα να με ανταμείψει!

Σαν αρχάριος λοιπόν έτρεξα ένα προγραμματάκι που σκοπός του ήταν να κάνει bootable μια κάρτα SD, και το βλαμάδι αντί να πειράξει την SD, πείραξε τον D: drive μου ο οποίος συμπεριλαμβανε όλα τα εγγραφα μου,φωτογραφικό υλικό, ταινίες, μουσική, αρχεία εγκατάστασης προγραμμάτων κλπ. Κοινώς ΤΑ ΠΑΝΤΑ! :p

Στην συνέχεια επίσης σαν αρχάριος, έτρεξα το G Parted για να δω τι παίζει, και μετά από μια σειρά ριψοκίνδυνων επιλογών, πλέον έχω έναν διαμορφωμένο σε NTFS δίσκο χωρίς καθόλου αρχεία!

Τα πιο σημαντικά όπως φωτογραφίες και projects, υπήρχαν ήδη συγχρονισμένα στο dropbox Οπότε δεν χάθηκε ο κόσμος, αλλά θα βόλευε να μπορούσα να κάνω μια ανάκτηση τη δομή των φακέλων με τα αρχεία, όπως (σχεδόν) αυτά ήταν.

Μιας και δεν με θέλει μία σήμερα, και για να μην κάνω πάλι κάνα παιδαριώδες λάθος, υπάρχει καμιά ιδέα για ανάκτηση αρχείων με τη δομή των φακέλων όπως ήταν;

Έχω ήδη βάλει το recuva να ψάχνει σε deep scan mode. Δυστυχώς δεν έχω καθόλου εμπειρία με τα εργαλεία Photorec και Testdisc για να μπορέσω να τα χρησιμοποιήσω αποτελεσματικά.

Ιδέες;; :hmm:

nicsid
26-04-14, 12:58
Getdata back for ntfs δεν είναι όμως free.

biggeo65
26-04-14, 14:54
Αν δεν έχεις γράψει ακόμη κάτιο στον δίσκο, με το μόνο που θα κάνεις δουλειά,
είναι το TestDisk (http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk_Download) που μπορεί ακόμη και να επάναφέρει το παλιό ΜΒR.

Οδηγίες (http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk_Step_By_Step) με εικόνες,
ακριβώς για την περίπτωση σου.(Αγγλικά).Αν έχεις κάποια απορία πες μου.

MaFiOzOs_GR
26-04-14, 16:03
Ευχαριστώ για την ανταπόκριση!! :oneup:

Τελικά το πήρα απόφαση να το παλέψω με το Testdisc μπας και επαναφέρω τον δίσκο όπως ήταν γιατί με τα άλλα recovery tools δεν βλέπω προκοπή να επαναφέρω και τη δομή των φακέλων.

Από ότι βλέπω θα πάρει λίγη ώρα μέχρι να τελειώσει το deep search, οπότε θα επιστρέψω αργότερα με τα αποτελέσματα!

Sent from my Galaxy S4 using Forum Runner

biggeo65
26-04-14, 17:04
Ευχαριστώ για την ανταπόκριση!! :oneup:

Τελικά το πήρα απόφαση να το παλέψω με το Testdisc μπας και επαναφέρω τον δίσκο όπως ήταν γιατί με τα άλλα recovery tools δεν βλέπω προκοπή να επαναφέρω και τη δομή των φακέλων.

Από ότι βλέπω θα πάρει λίγη ώρα μέχρι να τελειώσει το deep search, οπότε θα επιστρέψω αργότερα με τα αποτελέσματα!

Sent from my Galaxy S4 using Forum Runner

Ευχομαι να έχεις αποτέλεσμα. Σε φορμαρισμένο δίσκο, μόνο έτσι έκανα δουλειά.
Κι από τα άλλα recovery tools, τα έχω όλα σχεδόν αλλά δεν...

MaFiOzOs_GR
27-04-14, 10:44
Μέχρι στιγμής έχει φτάσει στο 58% και ακόμη έχει βρει μόνο τα partitions που εμφάνιζε και στην πρώτη οθόνη. Θα το αφήσω να τελειώσει αλλά δεν βλέπω να το βρίσκει τελικά... :hmm:

Sent from my Galaxy S4 using Forum Runner

- - - Updated - - -

Τελικά αφού το Testdisk (και ο ΠΑΟΚ :cry:) μας απογοήτευσαν με τα αποτελέσματα τους χτες, ήρθε το GetDataBack for NTFS να σώσει την μέρα!!

Μετά από ένα ~12ωρο scan, βρήκε το παλιό partition και όλο το Structure folder όπως ακριβώς ήταν! :yahoo:

Ήδη έχω ξεκινήσει να κάνω restore τα αρχεία σε άλλους δίσκους, ώστε να μπορέσω να τα ξαναεπαναφέρω στην αρχική τους θέση. Θα βόλευε να μπορούσες να επαναφέρεις το Partition στο partition table και να γλυτώσεις τον κόπο της μεταφοράς τους σε άλλο αποθηκευτικό μέσο, και ξανα πίσω. Είναι και 1.2TB δεδομένα παναθεμα τα! :p

Πως στο καλό κατάφερε το GetDataBack να βρει το χαμένο partition και το Testdisk απέτυχε τόσο παταγωδώς άραγε; Μόλις ολοκληρώσω το recovery θα ξαναδοκιμάσω με το Testdisc, αυτή τη φορά μέσα απο το περιβάλλον των windows, μήπως κ εχει λίγο καλύτερη τύχη και γλυτώσω και γω το restore!

kontinos
12-10-14, 18:05
Αλλαζοντας υπολογιστη, ειμαι στη διαδικασια να ψαχουλευω ολους τους παλιους σκληρους μου μηπως βρω κατι που θελω να κρατησω. Ο ενας Seagate 500gb, οταν τον συνδεω, παρολο που δεν ειναι ο δισκος που bootαρει, μου κολλαει το pc στην οθονη εναρξης των windows. Να υποθεσω οτι δεν υπαρχει σωτηρια?

tsavman
12-10-14, 18:23
Για βάλτον σαν δεύτερο σε ένα μηχάνημα να δεις αν μπορείς να αποκτήσεις πρόσβαση στα αρχεία σου.
Το ότι δεν μπουτάρει μπορεί να είναι απλά κάποιο σφάλμα στην εγκατάσταση των windows. Εφόσον ο δίσκος δουλεύει έχεις αρκετές πιθανότητες να πάρεις τα αρχεία σου πίσω.

kontinos
12-10-14, 18:32
Σαν δευτερο τον βαζω και κολλαει το συστημα, που bootαρει απο ssd. Οτι δουλευει, δουλευει, με πολυ θορυβο ομως, σε σημειο να αναρωτιεμαι αν πανε ολα καλα εκει μεσα η εχει λασκαρει τιποτα. Απλα πιστευα οτι και χαλασμενος να ειναι, θα εμπαινα στα windows και απλα δεν θα τον εβλεπαν. Ουτε αυτο δεν γινεται.
Edit: Μετα απο καποια υποχρεωτικα reset, και στο bios που μπηκα, δεν τον εβλεπε καθολου. Μαλλον για φουντο ειναι.

patch
16-12-14, 21:49
wd black 1TB
είναι σαν δίσκος data σε win7 και από τι μου είπε ειχε μέρες που αργούσε πολυ να ανοιξει τα win αλλα αφου ανοιγε μετα ηταν οκ (νομιζε μαλλον)
σημερα δεν ανοιγε καθολου και αφου πηγα απο εκει ειναι δισκος

δοκιμασα αλλη θυρα και αλλο sata cable χωρις αποτελεσμα, απλα δεν τον βλεπουν
σε bios φαινεται κανονικά
δεν ασχολήθηκα πολυ του εβαλα εναν wd blue (δεν εβρισκα κατι αλλο) και εβγαλα απο το pc τον black

για δώστε οδηγίες με τι να δοκιμάσω... (επειδη είναι σημαντικά αρχεία μήπως να το στείλω σε ειδικούς;)

yyy
16-12-14, 22:23
wd black 1TB
είναι σαν δίσκος data σε win7 και από τι μου είπε ειχε μέρες που αργούσε πολυ να ανοιξει τα win αλλα αφου ανοιγε μετα ηταν οκ (νομιζε μαλλον)
σημερα δεν ανοιγε καθολου και αφου πηγα απο εκει ειναι δισκος

δοκιμασα αλλη θυρα και αλλο sata cable χωρις αποτελεσμα, απλα δεν τον βλεπουν
σε bios φαινεται κανονικά
δεν ασχολήθηκα πολυ του εβαλα εναν wd blue (δεν εβρισκα κατι αλλο) και εβγαλα απο το pc τον black

για δώστε οδηγίες με τι να δοκιμάσω... (επειδη είναι σημαντικά αρχεία μήπως να το στείλω σε ειδικούς;)

Εννοείς ότι το BIOS τον βλέπει κανονικά ενώ τα windows όχι;
Αν είναι έτσι, δοκίμασε σε άλλο ΗΥ ή με ένα live CD (πχ Ubuntu), να δεις αν βλέπει κάτι και το αντιγράψεις.

Κι άλλος WD Black τα 'παιξε; Τι έγινε ρε παιδιά; Για πιο αξιόπιστους τους αγοράζαμε (εγώ τουλάχιστον)...

patch
16-12-14, 22:45
Εννοείς ότι το BIOS τον βλέπει κανονικά ενώ τα windows όχι;
Αν είναι έτσι, δοκίμασε σε άλλο ΗΥ ή με ένα live CD (πχ Ubuntu), να δεις αν βλέπει κάτι και το αντιγράψεις.

Κι άλλος WD Black τα 'παιξε; Τι έγινε ρε παιδιά; Για πιο αξιόπιστους τους αγοράζαμε (εγώ τουλάχιστον)...

δεν ήθελα να παρω τον δισκο απο τον χωρο, θα παω αυριο με ενα live-cd να δω εαν θα εμφανιστει με linux
θα εχω προχειρο και ενα clonezilla εαν τα πραγματα πανε καλα απλα ρωταω μηπως υπαρχει κατι αλλο πιο εξειδικευμενο για τους wd
απο την αλλη καλα να παθει γιατι ειναι η δευτερη φορα που χανει δισκο και δεν κραταει backup

yyy
16-12-14, 23:02
δεν ήθελα να παρω τον δισκο απο τον χωρο, θα παω αυριο με ενα live-cd να δω εαν θα εμφανιστει με linux
θα εχω προχειρο και ενα clonezilla εαν τα πραγματα πανε καλα απλα ρωταω μηπως υπαρχει κατι αλλο πιο εξειδικευμενο για τους wd
απο την αλλη καλα να παθει γιατι ειναι η δευτερη φορα που χανει δισκο και δεν κραταει backup

Θα 'λεγα να μην το κάνεις με clonezilla. Δοκίμασε απλή αντιγραφή. Έτσι, ακόμα και αν ο δίσκος τα παίξει τελείως στην πορεία, θα έχεις ανακτήσει κάτι. Με το clonezilla δεν κερδίζει τίποτα, μιας που λες ότι είχε data μόνο.

Αφού τελειώσεις με το καλό την αντιγραφή, μπορείς να δοκιμάσεις με το WD diagnostics. Καμιά φορά εκτός από την ανίχνευση λαθών, μπορεί να διορθώσει και κάποια (νομίζω κυρίως αν οφείλονται σε bad sectors). Και μάλλον θα σου δείξει και πιο αξιόπιστα και την κατάσταση του δίσκου.

Για την έλλειψη backup, 1000% μαζί σου!!!

dimitri_ns
16-12-14, 23:18
Κι άλλος WD Black τα 'παιξε; Τι έγινε ρε παιδιά; Για πιο αξιόπιστους τους αγοράζαμε (εγώ τουλάχιστον)...

O πιό αξιόπιστος black είναι δύο red κλωνοποιημένοι, ο δεύτερος ενεργοποιείται, κλωνοποιεί και απενεργοποιείται/αποσυνδέεται (αν γίνεται σε άλλο μέρος, αλλιώς κάπου ψηλά)

@patch
Αν έχεις όρεξη για παίδεμα δοκίμασε dd

BOBBY
03-03-15, 06:58
Έχω ένα δίσκο 1ΤΒ green(γ@μw τους green :angryr: ),στον οποίο είχα ξεκινήσει να κάνω απλή αντιγραφή σε άλλο δίσκο για να μην χάσω αρχεία ώσπου να κάνω raid,και μου παρουσιάζει πρόβλημα,Ενώ τα αρχεία τα βλέπω κανονικά,μόλις πάω να κάνω αντιγραφή,κολλάει η πρόοδος και μένει εκεί και χρειάζεται restart το πισί ή on-off ο δίσκος.Τον είχα εσωτερικά και τώρα τον έχω σε docking station για να μπορώ να τον χειρίζομαι εύκολα.Τι μπορώ να κάνω ώστε να πάρω τα προβληματικά αρχεία;Ακόμα και ένα αρχείο 3ΜΒ να προσπαθήσει να αντιγράψει,δεν το καταφέρνει.Βλέπω το τέλος του να έρχεται και πρέπει να βρώ μια λύση asap.

cranky
03-03-15, 13:32
Με το docking station δεν γίνεται δουλειά.
Ξαναβάλ' τον εσωτερικό στο πισί, και άσε ανοιχτό το αριστερο καπάκι, αν θέλεις εύκολη πρόσβαση.

Δοκίμασε με άλλο sata καλώδιο, και σε διαφορετικά sata ports.

Για να βεβαιωθείς οτι δεν αυξάνουν και τα Windows την δυσκολία μεταφοράς, χρησιμοποίησε ένα Linux live cd.

BOBBY
04-03-15, 07:33
Όσον αφορά το docking station και γενικά την σύνδεσή του,τα έχω δοκιμάσει όλα μα όλα και η συμπεριφορά του παραμένει ίδια.Live cd δεν έχω δοκιμάσει ακόμα,πρέπει να βρώ λίγο χρόνο και να το κάνω.Πάντως τα αρχεία σαν τίτλους και μέγεθος,τα βλέπω κανονικά στον δίσκο.Μόλις πάω να κάνω π.χ. προεπισκόπιση σε μία φωτογραφία ή αναπαραγωγή αρχείου,κολλάει και αφού επιλέξω ακύρωση ενέργειας ξεκολλάει μετά από ώρα,αλλά όχι πάντα.

tsavman
04-03-15, 07:54
Έφαγε καμιά πτώση ο δίσκος ή στα καλά καθούμενα;

BOBBY
04-03-15, 21:59
Στα καλά καθούμενα.Τα περισσότερα τα έχω αντιγράψει,αλλά έχω κάτι φωτογραφίες που τις θέλω,αυτό είναι που με καίει πιό πολύ.Και το να βλέπω τα αρχεία και να μην μπορώ να τα τραβήξω,μου σπάει τα νεύρα.

tsavman
05-03-15, 00:38
Αντιγραφή στον ίδιο δίσκο ώστε να τα πάρεις από άλλο σημείο δοκίμασες;

biggeo65
05-03-15, 01:29
Στα καλά καθούμενα.Τα περισσότερα τα έχω αντιγράψει,αλλά έχω κάτι φωτογραφίες που τις θέλω,αυτό είναι που με καίει πιό πολύ.Και το να βλέπω τα αρχεία και να μην μπορώ να τα τραβήξω,μου σπάει τα νεύρα.

Αυτό σημαίνει ότι το MBR και το MFT δεν έχουν πειραχτεί και διαβάζονται.
Εκεί είναι που γράφονται όλες οι πληροφορίες για την δομή των φακέλων κι αρχείων
και γι'αυτό τα βλέπεις όπως έπρεπε να είναι. Κάνε μια εξέταση τον δίσκο.

Ίσως να έχει καποιο κατεστραμένο sector και γι'αυτό κολλάει.
Η κατέβασε το WD Lifequard (http://support.wdc.com/product/download.asp?groupid=612&sid=3) και τρέξε το Extended test (http://www.wdc.com/wdproducts/library/other/2779-701022.pdf)
ή γράψε Chkdksk /f /r σε γραμμή εντολής και πάτα Enter.

Eπειδή ο δίσκος είναι 1TB και το τεστ επιφάνειας θέλει χρόνο,
καλύτερα βάλε τον δίσκο εσωτερικό στο PC, γίνεται πιο γρήγορα,
και μπορεί να πάρει κια πάνω από 20 ώρες.

bazzil
11-03-15, 01:34
Δοκίμασε το hiren tools. Έχει αρκετά εργαλεία όπως το Hdd regenerator και το HDAT

BOBBY
11-03-15, 05:40
Ο δίσκος παρέδωσε,παιδιά,αλλά το ευτυχές είναι ότι κατάφερα να τραβήξω τις φωτογραφίες που ήθελα.Τα υπόλοιπα,γιόκ.

poulhi
15-03-15, 23:19
Γεια!
προσπαθώ να συμμαζεύω τα αρχεία απ το κομιουτερki ΜΟΥ ΠΡΙΝ ΤΟ FORMAT μπαίνω σ ενα φακελο δείχνει άδειος κ στισ ιδιότητες δείχνει 2 γιγα, τι συμβαίνει ?? ευχαριστω

biggeo65
16-03-15, 08:41
Γεια!
προσπαθώ να συμμαζεύω τα αρχεία απ το κομιουτερki ΜΟΥ ΠΡΙΝ ΤΟ FORMAT μπαίνω σ ενα φακελο δείχνει άδειος κ στισ ιδιότητες δείχνει 2 γιγα, τι συμβαίνει ?? ευχαριστω

Όνομα φακέλου; Είναι φάκελος των Windows ή φάκελος που δημιούργησες εσύ;
Eίναι στον δίσκο C: ή σε άλλον δίσκο \ partition; Μιλάμε για σταθερό υπολογιστή ή για laptop;

Αν είναι laptop μήπως είναι κάποιος φάκελος που περιέχει αρχεία του κατασκευαστή;

poulhi
20-03-15, 00:53
ευχαριστώ για την απάντηση ,το χω δώσει ήδη στο τεχνικό γιατί "ουδέν οίδα".. :-)

monokeros
23-04-15, 02:10
δεν εχει ορια η ατυχια μου ...

μετα απο τα σπασμενα πινς στον ενα δισκο , τωρα στον αλλο πηγα να κανω merge partitions με
το minitool partition wizard και χαθηκαν και τα 2 partitions ... ελεος δηλαδη !
απο το minitool βλεπω τα αρχεια αλλα οταν προσπαθω να μπω στο δισκο ,δ εν με αφηνει και
μου λεει να κανω φορματ !!

δοκιμασα recovery με EaseUS recovery αλλα ενω κανει recovery , τα αρχεια δεν ανοιγουν !!!

ξερετε καποιο καλο προγραμματακι ; και να εχει οσο το δυνατον μεγαλυτερη επιτυχια ειδικα
σε φωτογραφιες , βιντεος κλπ γιατι στο EasyUS ουτε ενα δεν ανοιγε ! μονο κατι τραγουδια δουλεψαν

biggeo65
23-04-15, 02:26
δεν εχει ορια η ατυχια μου ...

μετα απο τα σπασμενα πινς στον ενα δισκο , τωρα στον αλλο πηγα να κανω merge partitions με
το minitool partition wizard και χαθηκαν και τα 2 partitions ... ελεος δηλαδη !
απο το minitool βλεπω τα αρχεια αλλα οταν προσπαθω να μπω στο δισκο ,δ εν με αφηνει και
μου λεει να κανω φορματ !!

δοκιμασα recovery με EaseUS recovery αλλα ενω κανει recovery , τα αρχεια δεν ανοιγουν !!!

ξερετε καποιο καλο προγραμματακι ; και να εχει οσο το δυνατον μεγαλυτερη επιτυχια ειδικα
σε φωτογραφιες , βιντεος κλπ γιατι στο EasyUS ουτε ενα δεν ανοιγε ! μονο κατι τραγουδια δουλεψαν

Μην χρησημοποιείς άλλο τον δίσκο.

Κατέβασε και τρέξε το TEST DISK (http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk_Download)

Θα επαναφέρει τον δίσκο στην αρχική του κατάσταση με τα δύο partitions.
Δες τα βήματα (http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk_Step_By_Step) για την ανάκτηση των partitions και των φακέλων.

Λογικά μετά από αυτό τα αρχεία πρέπει να αναγνωτίζονται. Αν και πάλι δεν ανοίγουν,
χρησημοποιείς το Photorec που περιέχεται στο TESTDISK και είναι ειδικό για αρχεία Media.

bolos
23-05-15, 11:48
καλημερα εχω ενα Seagate 7200.11 ST3500320AS me f/w SD15 κ αφου σταματησε να δουλευει εψαξα και βρηκα οτι ολη η παρτιδα ειναι προβληματικη με το γνωστο BSY bug δλδ firmware bug.
Στελνω κ γω μαιλ κ περιμενω απο την seagate υποστηριξη.τιποτα με γειωσε κανονικα και το μαιλ μαλιστα ελεγε οτι ο δισκος μου δεν εχει firmware bug αλλα κ να ειχε εχει σταματησει η διαδικασια αυτη κ τραβα πληρωσε για ανακτηση!
ειναι δυνατον να εχει φριξει ολος ο κοσμος κ ο δισκος μου να μην εχει το γνωστο προβλημα!!

akilleas
23-05-15, 13:13
Ο σκληρός σου έχει ακόμη εγγύηση;
Εμένα προσωπικά μου αλλάξανε το 2013 έναν 500αρι με προβληματικό firmware 2 μήνες πριν λήξει η 5ετής εγγύηση του.

XPHSTOS29
23-05-15, 17:41
καλημερα εχω ενα Seagate 7200.11 ST3500320AS me f/w SD15 κ αφου σταματησε να δουλευει εψαξα και βρηκα οτι ολη η παρτιδα ειναι προβληματικη με το γνωστο BSY bug δλδ firmware bug.
Στελνω κ γω μαιλ κ περιμενω απο την seagate υποστηριξη.τιποτα με γειωσε κανονικα και το μαιλ μαλιστα ελεγε οτι ο δισκος μου δεν εχει firmware bug αλλα κ να ειχε εχει σταματησει η διαδικασια αυτη κ τραβα πληρωσε για ανακτηση!
ειναι δυνατον να εχει φριξει ολος ο κοσμος κ ο δισκος μου να μην εχει το γνωστο προβλημα!!

Η διαδικασια ειναι γνωστη και εχω και εγω, οπως και αλλοι πιστευω, ετοιμο το καλωδιο για την αντιμετωπιση αυτου του προβληματος.

bolos
23-05-15, 20:25
Ο σκληρός σου έχει ακόμη εγγύηση;
Εμένα προσωπικά μου αλλάξανε το 2013 έναν 500αρι με προβληματικό firmware 2 μήνες πριν λήξει η 5ετής εγγύηση του.

οχι γιατι κ εμενα το 2013 εληξε η εγγυηση αλλα πιο πολυ με καινε τα δεδομενα!
Γιαυτο ρωταω να κανω την διαδικασια με το καλωδιο κλπ http://www.msfn.org/board/topic/128807-the-solution-for-seagate-720011-hdds/ η να μην προχωρησω κ τα χασω ολα;;;

- - - Updated - - -


Η διαδικασια ειναι γνωστη και εχω και εγω, οπως και αλλοι πιστευω, ετοιμο το καλωδιο για την αντιμετωπιση αυτου του προβληματος.

οκ ευχαριστω!

XPHSTOS29
23-05-15, 22:00
οσες φορες το εκανα δεν έχασε τπτ απο δεδομένα. Αν θέλεις μπορω να σου δώσω το καλώδιο η να κάνουμε μαζί την διαδικασια

bolos
30-05-15, 19:32
οσες φορες το εκανα δεν έχασε τπτ απο δεδομένα. Αν θέλεις μπορω να σου δώσω το καλώδιο η να κάνουμε μαζί την διαδικασια

Σε ευχαριστω πολυ ειμαι Πατρα οποτε ανεβω κ σε διευκολυνει σου στελνω απο πριν ενα μηνυμα!

argyrisp
12-06-15, 13:28
156609

Γεια σας παιδιά!

είμαι καταραμένος με τους δίσκους γενικά. Αυτή τη στιγμή έχω στείλει σε εταιρία έναν WD που τα έπαιξε μετά από διακοπή ρεύματος και προσπαθώ να σώσω μόνος μου έναν Verbatim (samsung) που έφαγε πτώση και κάνει γκραν γκρουν στην εκκίνηση.
Θέλω τη βοήθειά σας.
Λοιπόν, δούλεψα το testdisk και το analyze μου έδωσε το αποτέλεσμα που επισυνάπτω στην εικόνα.
Μπορείτε να με συμβουλεύσετε πώς να προχωρήσω;
Ο δίσκος είναι 1.5 ΤΒ 3.5".

cranky
12-06-15, 16:54
Λοιπόν, δούλεψα το testdisk και το analyze μου έδωσε το αποτέλεσμα που επισυνάπτω στην εικόνα.
Μπορείτε να με συμβουλεύσετε πώς να προχωρήσω;
Aφού κάνει μηχανικούς θορύβους, μόνο εταιρεία ανάκτησης μπορεί να πάρει τα data του.
Αν είναι σημαντικά για σένα, προχωράς.
Αλλιώς, στην ανακύκλωση.

argyrisp
12-06-15, 17:16
Είσαι πολύ ωμός/ή βρε cranky!
Αυτή τη στιγμή είμαι σε windows7, δουλεύω το easeus data recovery wizard 8.8 professional και φαίνεται πως βρίσκει τα αρχεία με τα ονόματά τους.
Απλώς διαβάζω σε διάφορα ξένα φόρα πως ίσως να είναι καλύτερο το getdataback, που δε με παίρνει τώρα να αγοράζω κι άλλο πρόγραμμα.
Υπάρχει κανείς που έχει πετύχει ανάπτυξη πρόσφατα με τέτοιο πρόγραμμα;
Ή κάποιος να μπορεί να με κατευθύνει για photorec;

akilleas
13-06-15, 00:49
Είσαι πολύ ωμός/ή βρε cranky!
Αυτή τη στιγμή είμαι σε windows7, δουλεύω το easeus data recovery wizard 8.8 professional και φαίνεται πως βρίσκει τα αρχεία με τα ονόματά τους.
Απλώς διαβάζω σε διάφορα ξένα φόρα πως ίσως να είναι καλύτερο το getdataback, που δε με παίρνει τώρα να αγοράζω κι άλλο πρόγραμμα.
Υπάρχει κανείς που έχει πετύχει ανάπτυξη πρόσφατα με τέτοιο πρόγραμμα;
Ή κάποιος να μπορεί να με κατευθύνει για photorec;

Εγώ πάντως με το Get Data Back τα πήρα όλα με ονόματα και στους αρχικούς φακέλους.

bolos
19-06-15, 19:46
οσες φορες το εκανα δεν έχασε τπτ απο δεδομένα. Αν θέλεις μπορω να σου δώσω το καλώδιο η να κάνουμε μαζί την διαδικασια
Δυστυχώς μετά από επίσκεψη στην oktabit ο δίσκος δεν παίρνει τιποτα.θα δοκιμασω
Με hdd regenerator αλλιώς tictac.gr

meletis
26-06-15, 05:58
Καλησπέρα.Έχουμε ενα εξωτερικό δίσκο(Samsung s2 Portable 320 Gb).Ήθελα να κρατήσω αντίγραφο ασφαλείας.
Όλα τα αρχεία δεν ξεπερνούν τα 8Gb.
Επειδή δεν έχω πουθενα κρατήσει αντίγραφο ασφαλείας η 1η μου σκέψη ήταν να κάνω όλα τα αρχεία σε Zip (σε 2 κομμάτια των 12,5 Gb) και να τα ανεβάσω σε Onedrive ή Dropbox. Θα υπάρξει πρόβλημα στην αντιγραφή αρχειών κατα τη δημιουργία Zip?.
Τελικά ενημερώνω οτι άκρη βρέθηκε με το πρόγραμμα GoodSync Explorer και θα ανεβάσω τα αρχεία στο Onedrive.
Σε 24 ώρες περίπου θα έχει τελειώσει.Δέν έχουμε καλή ταχύτητα upload.:)

kopriniotis
30-08-15, 12:55
Καλησπερα παιδια!Θελω τη βοηθεια σας,εχω εναν western digital 2T ο οποιος τον τελευταιο καιρο ξαφνικα σταματει να λειτουργει.Οσο τον βλεπει ο υπολογιστης και απλα βλεπω πχ καμια ταινια λειτουργει μολις ομως παω να αντιγραψω αρχεια σταματαει να λειτουργει.Το θεμα ειναι οτι εχει αρχεια τα οποια θελω να τα σωσω.Ειναι εσωτερικος.Τι να κανω?Αυτο που παθαινει εχει σχεση με τη θερμοκρασια λετε?Ενα προγραμμα crystal disk info που εχω οταν το βλεπει μου βγαζει προσοχη στην υγεια του και μου δειχνει θεμα με τομεις σε εκκρεμοτητα και ανεπανορθωτους τομεις,δε ξερω τι σημαινει αυτο.Να τον βαλω σε ενα κουτι που εδχω και να τον ψυχω πριν κανω οποιαδηποτε μεταφορα αρχειων?Ενδεικτικα μετεφερα προχτες κανα 80ρια gb και μολις σημερα το πρωι ξανα ανοιξε.και εχω αλλα σχεδον 1,7 τ να μεταφερω.

meletis
30-08-15, 13:03
Καλησπερα παιδια!Θελω τη βοηθεια σας,εχω εναν western digital 2T ο οποιος τον τελευταιο καιρο ξαφνικα σταματει να λειτουργει.Οσο απλα τον βλεπει ο υπολογιστης και απλα βλεπω πχ καμια ταινια λειτουργει μολις ομως παω να αντιγραψω αρχεια σταματαει να λειτουργει.Το θεμα ειναι οτι εχει αρχεια τα οποια θελω να τα σωσω.Ειναι εσωτερικος.Τι να κανω?Αυτο που παθαινει εχει σχεση με τη θερμοκρασια λετε?Ενα προγραμμα crystal disk info που εχω οταν το βλεπει μου βγαζει προσοχη στην υγεια του και μου δειχνει θεμα με τομεις σε εκκρεμοτητα και ανεπανορθωτους τομεις,δε ξερω τι σημαινει αυτο.Να τον βαλω σε ενα κουτι που εδχω και να τον ψυχω πριν κανω οποιαδηποτε μεταφορα αρχειων?Ενδεικτικα μετεφερα πτοχτες κανα 80ρια gb και μολις σημερα το πρωι ξανα ανοιξε.
Καλησπέρα. Κατέβασε την εφαρμογή Hard Disk Sentinel για να δείς υγεία, θερμοκρασίες δίσκου.
Εφόσον σου δείχνει δείγματα φθοράς καλό είναι σιγά-σιγα να παίρνεις τα αρχεία σου.Πόσα χρόνια τον έχεις?

kopriniotis
30-08-15, 14:24
Καλησπέρα. Κατέβασε την εφαρμογή Hard Disk Sentinel για να δείς υγεία, θερμοκρασίες δίσκου.
Εφόσον σου δείχνει δείγματα φθοράς καλό είναι σιγά-σιγα να παίρνεις τα αρχεία σου.Πόσα χρόνια τον έχεις?Τον εχω κανα 5 χρονια.Το προβλημα ειναι οτι δεν τον βλεπει ο υπολογιστης.Μολις παω να αντιγραψω αρχεια μετα απο λιγο σταματαει να τον βλεπει και κανα μερες παλι να τον ξαναδει.Αν τον αποσυνδεσω και τον βαλω σε ενα κουτι εξωτερικο που εχω θα βοηθησει την κατασταση?

tsavman
30-08-15, 15:19
Δοκίμασε και με άλλο καλώδιο ή σε άλλη θύρα εσωτερικά πρώτα πριν τον βγάλεις.
Αλλιώς με κανένα livecd linux μήπως κάνει δουλειά.

kopriniotis
30-08-15, 17:49
Δοκίμασε και με άλλο καλώδιο ή σε άλλη θύρα εσωτερικά πρώτα πριν τον βγάλεις.
Αλλιώς με κανένα livecd linux μήπως κάνει δουλειά.αλλαξα και καλωδιο sata και θεση και εβαλα και αλλο καλωδιο του τροφοδοτικου πανω,αλλα τιποτα.Τωρα πχ ο υπολογιστης δεν τον βλεπει καν οποτε δε μπορω να κανω τιποτα.Κια δε ξερω ποσες μερες πρεπει να περασουν για να τον ξανα δει παλι.Γι αυτο ρωταω αν μπορω να κανω τιποτα αλλο μπας και μπορεσω να μεταφερω τα αρχεια.

kopriniotis
02-09-15, 20:50
Καλησπέρα. Κατέβασε την εφαρμογή Hard Disk Sentinel για να δείς υγεία, θερμοκρασίες δίσκου.
Εφόσον σου δείχνει δείγματα φθοράς καλό είναι σιγά-σιγα να παίρνεις τα αρχεία σου.Πόσα χρόνια τον έχεις?Λοιπον κατεβασα την εφαρμογη που μου ειπες.Ευτυχως προλαβα και μετεφερα ολα μου τα δεδομενα.Βαζω screenshot τι μου λεει το sentinel.Παει δλδ οπως ειναι για πεταμα ο δισκος αυτος?
160492

iakoboss7
02-09-15, 20:54
ισως καποια δεδομενα να εχουν γινει corrupted ελαφρώς...

κανε του μια αργη διαμορφοση (να δουμε ποσο και αν θα επανελθει) και ξανα ανεβασε αλλη μια εικονα.

καμια εμπιστοσύνη πλέον!

meletis
02-09-15, 20:56
Λοιπον κατεβασα την εφαρμογη που μου ειπες.Ευτυχως προλαβα και μετεφερα ολα μου τα δεδομενα.Βαζω screenshot τι μου λεει το sentinel.Παει δλδ οπως ειναι για πεταμα ο δισκος αυτος?
160492
Ευτυχώς που πρόλαβες και μετέφερες τα αρχεία.
Λογίκα τελείωσε ο κύκλος ζωής του.Πρώτη φορά βλέπω υγεία δίσκου στο 9%.Στο παρελθόν μήπως είχε κάποια πτώση?

kopriniotis
02-09-15, 21:28
Ευτυχώς που πρόλαβες και μετέφερες τα αρχεία.
Λογίκα τελείωσε ο κύκλος ζωής του.Πρώτη φορά βλέπω υγεία δίσκου στο 9%.Στο παρελθόν μήπως είχε κάποια πτώση?
Εσωτερικος ειναι αρα δεν ειχε καποια πτωση,ισα ισα που παντα ειχε πολυ καλες θερμοκρασιες λογω κουτιου οπως και θα βλεπεις.Για ενα διαστημα δε ξερω αν φταιει αυτο ειχα βαλει ρυθμιση στα windows να απενεργοποιειται οταν δε τον χρησιμοποιω.Μολις πηγαινα να τον ανοιξω τον ακουγα ανοιγε μετα απο λιγα δευτερολεπτα.Λες αυτο να τον εφθειρε?Να μην το ξανα κανω σε δισκο αν ειναι.Μεχρι στιγμης οσα αρχεια προλαβα και ανοιξα λειτουργουν κανονικα,τωρα ενταξει αν εγιναν corrupted και καποια ενταξει τι να κανουμε.Μολις του εκανα παλι διαμορφωση και βγαζει την ιδια ενδειξη το sentinel.Οποτε μαλλον παει για πεταμα να υποθεσω?

iakoboss7
02-09-15, 21:30
πρεπει να ξετικαρεις το quich format (γρηγορη διαμορφοση)

@ ADSLgr.com All rights reserved.