PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανάκτηση δεδομένων από σκληρό



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24

sdikr
28-08-05, 15:23
θα το δοκιμάσω...αλλά ήθελα να ρωτήσω...εάν ο καινούργιος σκληρός θα δουλεύει όταν θα ξαναβάλω την πλακέτα στην θέση της..?
φίλε sandman...έχεις δίκιο...έπρεπε να παίρνω backup...όλο έλεγα να το κάνω..μέχρι που την έπαθα...

Κατά 99% ναι, τουλάχιστον οσες φορές το έχω κάνει δεν είχα κάποιο πρόβλημα
απλά πρόσεξε τον στατικό και να μην ζορίσεις την πλακέτα, υπ οψιν χρείαζεσαι ειδικό κατσαβίδι που βρίσκες σε όλα τα καταστήματα ηλεκτρονικών


Οκ, εμενα δεν μου έχουν χαλάσει τόσοι δίσκοι!!!! Σε μαγαζί δουλεύεις?
Ναι ;)

billpol
05-09-05, 19:16
sth δες το thread, αλλά μην περιμένεις και πολλά

ΤΟ format (στα ΝΤ και πάνω) δεν φορμάρει "ανάστρ

Επειδή είχα το ίδιο ακριβώς πρόβλημα δοκίμασα οτι πρόγγραμμα υπάρχει το καλύτερο ήταν το Restorer2000 Professional. Κάνει πλήρη ανάκτηση ΟΛΩΝ ακομα και με Διαδρομη. ΕΓΓΥΗΣΗ

BadCluster
14-09-05, 11:57
Μήνυμα "data redundancy cyclic error" ή κάτι τέτοιο στο D partition του NTFS Western Digital στο laptop μου(IBM G41).
Χτες μετά απο restart το pc κόλλαγε,άρχισα να παίρνω τα πάντα backup αλλά τα αρχεία στον D δεν μπορούσαν να αντιγραφούν καθώς σε πολλά απο αυτά έβγαινε το παραπάνω μήνυμα και σταμάταγε και η αντιγραφή των υπόλοιπων(το ίδιο έκανε και στο ψευτο-DOS).
Έχω κατεβάσει
- το WinDLG απο τη Western Digital το οποίο ελέγχει το σκληρό και διορθώνει τα bad
segments
- το Stellar Phoinix NTFS για data recovery

Θα τρέξω πρώτα το Stellar και μετά το WinDLG
...MAY THE FORCE BE WITH ME...

ΥΓ: Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει θα του ήμουν ευγνώμον καθώς μέσα εκεί υπάρχει και ένα folder με φωτογραφίες απο ανθρώπους που έχουν "φύγει" και η συναισθηματική αξία είναι πολύ μεγάλη(δεν μπορώ να δουλέψω όσο σκέφτομαι ότι μπορεί να τις χάσω)

savdown
29-09-05, 13:53
Επειδή είχα το ίδιο ακριβώς πρόβλημα δοκίμασα οτι πρόγγραμμα υπάρχει το καλύτερο ήταν το Restorer2000 Professional. Κάνει πλήρη ανάκτηση ΟΛΩΝ ακομα και με Διαδρομη. ΕΓΓΥΗΣΗ
Και απο εμένα μια ψήφος στο Restorer2000 Professional, πριν κανα χρόνο ένας φίλος μου ήθελε να επαναφέρει τα δεδομένα του και είχα δοκιμάσει όλα τα προγράμματα του download com και tucows com κάπου 15-20 προγράμματα.
Το μόνο που έκανε 100% ανάκτηση ήταν το Restorer2000 Professional. :thumb_dup

pentraks
10-10-05, 11:36
Πρίν 5 μέρες έκανα format στο PC κρατώντας όλα τα βασικα αρχεία μου στον δευτερέυων 40gb WD400BB σκληρό μου. Ο 40άρης δουλευε ωραια κ καλά μερικά χρόνια τώρα.
Αφου τελειωσε το Format και είμαι στη διαδικασία να περνάω τα προγράμματα ξαφνικά παίρνω πρέφα οτι ο Backup σκληρός δεν φαινεται πουθενά παρα μόνο στο BIOS και στην διαχέιριση συσκευών. Ουτε explorer ουτε γραμμή εντολών τιποτα!!.
Στην διαχέιριση συσκευών δεξι κλικ-Τομοι- κατάσταση λεει μη αναγνώσιμο !!!
Μετα το format πάντως και την εγκατάσταση του λειτουργικού ο σκληρός δούλευε κανονικα πάντως.
Καποια διαγνωστικα που εβαλα τον βλέπουν με τα χαρακτηριστικα του (χωρητικότητα, κυλινδροι και ολα τα σχετικα) αλλα απο κει και περα δε βλεπουν αλλες πληροφορίες ουτε καν αν ειναι FAT η NTFS

Ξέρει κανεις τί μπορώ να κάνω η να αρχίσω να κλάιω? μιλάμε για 35 gigs με vital πληροφορίες που δεν πρέπει να χαθούν.

MD1032
10-10-05, 19:02
GetDataBack. Μου έσωσε τα partitions από χαλασμένο 80αρι WD. Απλά φοβερό εργαλείο.

Material Defender 1032

viron
10-10-05, 20:01
Πρόσφατα που είχα πρόβλημα με χτυπημένο δίσκο , το easy recovery από την http://www.ontrack.com βρήκε τα πάντα στο δίσκο(WD 160GB) και τα αντέγραψε σε άλλον.

Επίσης πολύ καλά λόγια έχω ακούσει για τα εργαλεία της http://www.acronis.com/.

Καλό είναι να χρησιμοποιείτε εργαλεία που ΔΕΝ επεμβαίνουν στον προβληματικό δίσκο αλλά αντιγράφουν μόνο τις πληροφορίες που ανακτούν σε άλλον.

ΠΡΟΣΟΧΗ !!! ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

¨Οταν υπάρχει δίσκος με πρόβλημα στο σύστημα σας και ξεκινάτε με windows XP, στη έναρξη τα windows θα σας πουν ότι βρήκαν δίσκο με πρόβλημα και ότι θα προσπαθήσουν να τον διορθώσουν. ΜΗΝ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΨΕΤΕ (πατώντας οποιοδήποτε πλήκτρο παρκάμπτετε την διόρθωση) , αλλιώς κινδυνεύετε να χάσετε πληροφορία που έχει μείνει πάνω στο δίσκο. Επίσης ΜΗΝ κάνετε checkdisk /F /R σε δίσκους που υποπτεύεστε ότι έχουν πρόβλημα.

Βύρων.

del_ahmettt
20-11-05, 21:39
Φίλος αντιμετωπίζει το εξής πρόβλημα.
Eσβησε φάκελο τεραστίων διαστασεων και μάλλον δεν μπηκε καθόλου στο Recycle.
Ξεχασε όμως ότι χρειαζοταν 5-10 συγκεκριμένα αρχεία (κυρίως *.jpg).

Το ευτυχημα είναι οτι μετα τη βλακέια του, ο δισκος εχει τροποποιηθεί ελάχιστα, όποτε μαλλον η περίπτωση είναι ευκολη.:wink

Επειδη τα σχετικα εργαλεία είναι απειρα, ηθελα συμβουλη για το ποιο λέτε θα κάνει τη δουλειά χωρις πολυ κόπο.

Το σκεπτικο είναι το προγραμμα να εγκατασταθει σε εξωτερικο ΗD και απο κει και περα θελω αυτο που θα εχει το ποιο αποτελεσματικο search (filter by filename, τύπος αρχείου, μέγεθος) και αν είναι δυνατον να επαναφερει και τη δομη των φακέλων.

123456789
20-11-05, 23:25
Φίλος αντιμετωπίζει το εξής πρόβλημα.
Eσβησε φάκελο τεραστίων διαστασεων και μάλλον δεν μπηκε καθόλου στο Recycle.
Ξεχασε όμως ότι χρειαζοταν 5-10 συγκεκριμένα αρχεία (κυρίως *.jpg).

Το ευτυχημα είναι οτι μετα τη βλακέια του, ο δισκος εχει τροποποιηθεί ελάχιστα, όποτε μαλλον η περίπτωση είναι ευκολη.:wink

Επειδη τα σχετικα εργαλεία είναι απειρα, ηθελα συμβουλη για το ποιο λέτε θα κάνει τη δουλειά χωρις πολυ κόπο.

Το σκεπτικο είναι το προγραμμα να εγκατασταθει σε εξωτερικο ΗD και απο κει και περα θελω αυτο που θα εχει το ποιο αποτελεσματικο search (filter by filename, τύπος αρχείου, μέγεθος) και αν είναι δυνατον να επαναφερει και τη δομη των φακέλων.

H λύση λέγεται easy recovery pro...

dslam
23-11-05, 16:30
Στον υπολογιστή έχω δυο δίσκους. Ο ένας τρέχει το λειτουργικό (windows2000), και τον άλλο τον έχω καθαρά για να αποθηκεύω (ειναι fat32).

Μου παρουσιάστηκε το παρακάτω πρόβλημα στον δίσκο που αποθηκεύω. Ορισμένους φακέλους τους δείχνει σαν αρχεία τον 32kb (φωτο1), ενώ άλλους αν και μπορώ να τους ανοίξω δείχνει τα αρχεία με περίεργα ονόματα και μεγάλη χωρητικότητα (φωτο2).

Έχει παρουσιαστεί και σε κάποιον άλλον αυτο το πρόβλημα και αν ναι πώς το έλυσε;

Δοκίμασα το easyrecovery professional. Βρίσκει διάφορα αρχεία αλλά οχι αυτά που βρίσκονταν στους συγκεκριμένους φακέλους.

CRAzYMiLK
24-11-05, 02:13
Εγω παντως εχω κανει απειρες φορες restore με το R-STUDIO

jpgr
05-12-05, 14:42
εγω εχασα μονο 186gb . κατεβαζω το easy recovery και μετα θα μπω μαλλον στο club τον επιτυχημενων restorers.

η πλακα ειναι οτι ειχα το data recovery full αλλα το ειχα στα 186gb :mad:

jpgr
05-12-05, 16:20
τελειωσε το scan και μου βγαλε αυτην την εικονα :

που ειναι τα υπολοιπα αρχεια ;

τα αρχεια αυτα υπαρχουν στο δισκο τωρα. :rtfm:

sdikr
05-12-05, 16:25
τελειωσε το scan και μου βγαλε αυτην την εικονα :

που ειναι τα υπολοιπα αρχεια ;

τα αρχεια αυτα υπαρχουν στο δισκο τωρα. :rtfm:

θα πρέπει να παίξεις με της επιλογές,

τελευταία λύση το raw recovery

jpgr
05-12-05, 16:57
ανοιξα το προγραμμα πατησα data > recovery > format recovery πηρε 1 ωρα και 5 λεπτα .

αυτη ειναι η σωστη διαδικασια ;

ReverseR
05-12-05, 17:05
Στον υπολογιστή έχω δυο δίσκους. Ο ένας τρέχει το λειτουργικό (windows2000), και τον άλλο τον έχω καθαρά για να αποθηκεύω (ειναι fat32).

Μου παρουσιάστηκε το παρακάτω πρόβλημα στον δίσκο που αποθηκεύω. Ορισμένους φακέλους τους δείχνει σαν αρχεία τον 32kb (φωτο1), ενώ άλλους αν και μπορώ να τους ανοίξω δείχνει τα αρχεία με περίεργα ονόματα και μεγάλη χωρητικότητα (φωτο2).

Έχει παρουσιαστεί και σε κάποιον άλλον αυτο το πρόβλημα και αν ναι πώς το έλυσε;

Δοκίμασα το easyrecovery professional. Βρίσκει διάφορα αρχεία αλλά οχι αυτά που βρίσκονταν στους συγκεκριμένους φακέλους.


Δύσκολα θα την βγάλεις καθαρή, δυστηυχώς! Και εφόσον τα προγράμματα που χρησιμοποιησές απέτυχαν τώρα δεν νομίζω οτι υπάρχει επιστροφή...

jpgr
05-12-05, 17:52
ανοιξα το προγραμμα πατησα data > recovery > format recovery πηρε 1 ωρα και 5 λεπτα .

αυτη ειναι η σωστη διαδικασια ;



Δύσκολα θα την βγάλεις καθαρή, δυστηυχώς! Και εφόσον τα προγράμματα που χρησιμοποιησές απέτυχαν τώρα δεν νομίζω οτι υπάρχει επιστροφή...

Δηλαδη αν βρω πχ τα μισα δεδομενα μου και τα κανω recover με ενα προγραμμα , μετα αν βαλω αλλο προγραμμα για να δω αν θα βρει αλλα εχει πεταξει το πουλακι;

ReverseR
05-12-05, 18:00
Δηλαδη αν βρω πχ τα μισα δεδομενα μου και τα κανω recover με ενα προγραμμα , μετα αν βαλω αλλο προγραμμα για να δω αν θα βρει αλλα εχει πεταξει το πουλακι;


Μιλούσα συγκεκριμένα για την περίπτωση του δσλαμ που το πρόγραμμα ανασκεύασε το table/index!!!

Εσύ λογικά μετά από ένα απλό φορματ δεν χρειάζεται να ανησυχείς, και είναι περίεργο που δεν σου έβγαλε όλα τα αρχεία σου πίσω με τη μιά.;) Δλδ σου λείπει σημαντικό μέρος τους δίσκου σου?

jpgr
05-12-05, 18:22
ο δισκος ειναι 186gb μετα το scan εβγαλε μονο τα 2-3 gb που καταλαμβανουν τα xp.
τι μπορει να γινε ;


edit :
εκανα search με το : recover my files
το αποτελεσμα το ιδιο εβγαλε παλυ τα ιδια αρχεια με το αλλο προγραμμα εκανε και αυτο 1:05 μεχρι να τελειωσει .
Πως γινεται να εκανα ενα απλο quick format και να μην βρισκει τιποτα ;

το περιεργο ειναι οτι τα αρχεια που λεει να κανει recover δε ειναι χαμενα αρχεια αλλα τα αρχεια του δισκου.
Μηπως πρεπει να κανω format τα xp που εχει μεσα και μετα να κανω το search μηπως πρεπει να επιλεξω τπτ ;

ReverseR
05-12-05, 18:39
Το υπόλοιπο ήταν free space? επειδη θα παντήσεις μάλλον αρνητικά εγώ θα σου προτείνω director suite της acronis, αλλά δεν έχω ισχυρη γνώμη για το θέμα. Απλά αυτό θα έκανα εξαρχής. Και το norton ndd με είχε ξελασπώσει παλια ουκ ολίγες φορές, αλλά και πάλι δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι ανεπιφύλακτα.

evantigger
05-12-05, 18:39
To recover my files το δοκίμασες;

jpgr
05-12-05, 18:52
To recover my files το δοκίμασες;

εκανα scan αλλα fast format recover
θα ξαναδοκιμασω με complete format recover.

Χρησιμοποιουσα ολα τα gb του δισκου.
Θα βρω και τα αλλα προγραμματα να κανω scan και ελπιζω.

jpgr
12-12-05, 15:53
τελικα δε εκανα δουλεια με το recover my files αφου μετα απο 37ωρες μου βγαλε ολα και ολα 4-5 gb απο τα 186 τα οποια οταν τα κανα recover δεν ετρεχαν .

Λεω να ξαναβαλω το easyrecovery pro διαλεγω :
data recovery > format recovery
αλλα αυτο το search κανει 1 ωρα το scan ομως δε μου βγαζει τα αρχεια που εκανα φορματ αλλα τα αρχεια που ειναι ηδη γραμμενα στο δισκο δηλαδη τα windows που περασα μετα το φορματ.

fran
13-12-05, 17:01
Ας κάνω κι εγώ μια ερώτηση! Κάποια στιγμή έκανα "hidden" κάποια folders γύρω στα 3gb! Τώρα δεν τα βρίσκω πουθενά. Ούτε όταν επιλέγω την εμφάνισή τους από folder options γίνεται κάτι. Ακόμα ένω ο σκληρός φαίνεται άδειος, υπάρχει κάποιος χώρος δεσμευμένος όπως φαίνεται στο properties γύρω στα 3-4gb. Πως μπορώ να επαναφέρω πάλι αυτά τα αρχεία? Χρειάζεται κάποιο πρόγραμμα? Το μόνο που έχω τώρα είναι το RecoverMyFiles και αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι θέλει πολύ χρόνο γιο να κάνεις κάτι τέτοιο. Μέχρι τώρα δεν έχω χρησιμοποιήσει αυτό το πρόγραμμα. Όποιος έχει καμιά ιδέα:worthy:

jpgr
16-12-05, 01:28
θα μου πει τελικα καποιος τα βηματα που πρεπει να κανω για να παρω τα δεδομενα μου πισω απο οποιο προγραμμα(τα) ξερει ο καθενας ;

viron
22-12-05, 02:39
Μερικές φορές καταστρέφετει το FAT Table, ή το partition table.
Δοκίμασε με ειδικά προγράμματα για disk , partition repair και ίσως ξαναβρείς τα αρχεία σου.
Γενικά σε περιπτώσεις προβλημάτψν μη χρησιμοποιείτε το repair disk tvn windows.

Σου συνιστώ τα προιόντα της acronis.

Και πάντα να έχουμε backup.

Βύρων.

vgiozo
22-12-05, 15:16
Να προτείνω ακόμη μερικά άλλα προγραμματάκι που μπορείς να δοκιμάσεις

O&O.DiskRecovery
Farstone Protect Restore Suite
Restorer2000 pro
R-Studio
File Scavenger
GetMyDataBack NTFS

Ενδεχομενως τις ελλείψεις του ενός θα τις καλυψει το άλλο...το Easy Recovery πάντως το θεωρώ κι εγώ κορυφαίο...

vgiozo
22-12-05, 15:34
Για κοίτα εδώ ένα πρόγραμμα επαναφοράς των αρχείων excel...
http://www.dposoft.net/

lamesaint
22-12-05, 20:04
στον δικό μου 200αρη το EasyRecovery δίνει το παρακάτω report...

EasyRecovery(TM) Professional - DriveTests
Copyright© 2002-2003 Ontrack Data Recovery Inc.
Report Created 12/21/2005 @ 8:25 PM
Test Selected: Full Diagnostic Test


Running Full Diagnostic Test...
Testing drive Maxtor 6B200M0...
I/O Error on sector 392239584.
I/O Error on sector 392239618.
I/O Error on sector 392239636.
I/O Error on sector 392242400.
I/O Error on sector 392242466.
I/O Error on sector 392242471.
I/O Error on sector 392244704.
I/O Error on sector 392244738.
I/O Error on sector 392244769.
I/O Error on sector 392248224.
I/O Error on sector 392248290.
I/O Error on sector 392248315.
I/O Error on sector 392249824.
I/O Error on sector 392249890.
I/O Error on sector 392249903.
I/O Error on sector 392253440.
I/O Error on sector 392253448.
I/O Error on sector 392254848.
I/O Error on sector 392255010.
I/O Error on sector 392255036.
I/O Error on sector 392258560.
Error count exceeded!

Test Results:
Model: Maxtor 6B200M0
Capacity: 189.92 GB
Full Diagnostic Test: Failed!

Recommendations:
Full Diagnostic Test for drive Maxtor 6B200M0 failed, physical drive problems have been found indicating your hard drive is physically unstable. If you ARE experiencing a data loss situation, contact Technical Support or Data Recovery Services at 1-800-872-2599. Continuing to operate your system may damage your hard drive beyond repair or cause irretrievable data loss. If you ARE NOT in a data loss situation, it is recommended you contact the drive manufacturer for a replacement drive.


Σκέφτομαι να σώσω ότι σώζεται από τον δίσκο και μετά φορμάτ.
Η ερώτηση είναι : πως με το φορμάτ του λέω να μαρκάρει τους bad sectors για να μην έχω άλλα τέτοια προβλήματα...

punkstar69
22-12-05, 20:08
Νομιζω οτι τα καταφερα! Χιλια συγνωμη αλλα δεν ειχα ψαξει και ποτε πως
γιατι δε μου χαν χρειαστει απο εδω! εκανα μια επαννεκινισουλα και ολα καλα!

punkstar69
22-12-05, 20:49
Χμμ.. μια ψιλοασχετη ερωτηση..
Ξερει κανεις για εταιριες ανακτησης δεδομενων στην Ελλαδα?
Υπαρχουν? αν ναι, Που?

Τα περνουν χοντρα και αυτοι απο τον Ελληνα πολιτη ?

alefgr
23-12-05, 21:09
Πριν 1,5 χρόνο η Octabit μου ζητούσε σαν "φιλική" τιμή 1.600€ για 70GBytes!

Τα συμπεράσματα δικά σου...

dipa57
28-12-05, 04:01
Ένας 40Gb Maxtor κτύπησε.
Αρχικά προσπάθησα με το Get Data Back For NTFS και ενώ φάνηκε να δουλεύει εμφανίζοντας όλα τα files & folders. τελικά έσωσε σε άλλον δίσκο σκουπίδια.
Μετά προσπάθησα με το File Scavenger 3.0 και κατάφερα να σώσω ΟΛΑ τα files & folders.
Δεν ξέρω αν έτυχε σε μένα να δουλέψει, αλλά το συνιστώ.
Ευχαριστώ και το forum, βρήκα πολές χρήσιμες πληροφορίες που με βοήθησαν.

jpgr
29-12-05, 03:22
με το file scavenger εκανα scan σε μια ωρα ειχε βγαλει ολα τα αρχεια. εκανε save ομως οταν πηγα να τρεξω καποιο recovered file δε ετρεχε. τα ιδια μου κανε και το get data back . πως γινεται σε μενα να μην δουλευει αφου το μονο που εκανα ηταν γρηγορο φορματ και απλα περασα τα windows .

2fast4u
12-01-06, 22:10
Υπαρχει καποιο προγραμμα που κανει recovery σκληρου δισκου με ανακτηση δεδομενων λογω 'accidental lost partition' ???

WAntilles
12-01-06, 22:34
Acronis Disk Director Suite.

2fast4u
13-01-06, 00:18
Εβαλα το Winternals ERD Commader (boot CD) που εχει μεσα το Disk Commander. Ελπιζω να βρει οσο δυνατον περισσοτερα αλλα επειδη ο δισκος ειναι 250GB αργει παραπανω απο μια ωρα να κτισει το partition και μετα θελει αλλη μια ωρα περιπου να τα αντιγραψει σε νεο δισκο....Υπομονη! :oops:

WAntilles
13-01-06, 01:20
Εβαλα το Winternals ERD Commader (boot CD) που εχει μεσα το Disk Commander. Ελπιζω να βρει οσο δυνατον περισσοτερα αλλα επειδη ο δισκος ειναι 250GB αργει παραπανω απο μια ωρα να κτισει το partition και μετα θελει αλλη μια ωρα περιπου να τα αντιγραψει σε νεο δισκο....Υπομονη! :oops:

Είναι επίσης εφάμιλλο-εξαιρετικό πρόγραμμα.

2fast4u
13-01-06, 18:51
Τελικα ο δισκος δεν γλυτωσε την επισκεψη στο service....Εκει εμαθα οτι το εργαλειο ειναι ενα και λεγεται: Get Data Back NTFS και τα βρηκε ΟΛΑ. Μπραβο σας παιδια ! :D :thumbsup1

BlindG
05-03-06, 04:40
Θα ξαναζωντανέψω αυτό το thread γιατί λόγω μιας απίστευτης γκάφας, μόλις δοκίμασα ένα καινούριο προγραμματάκι το οποίο έπρεπε να κάνει undelete αρχεία που είχαν σβηστεί μέσω δικτύου. Δοκίμασα αρκετά αλλά το Active@ Undelete ήταν αυτό που τα βρήκε όλα τα σβησμένα.

Βέβαια, η διαδικασία ήταν ιδιαίτερα χρονοβόρα καθότι για να κάνει scan τον δίσκο (235ΜΒ partition σε έναν P3@800) έκανε 2 ώρες και 15 λεπτά. Όμως άξιζε τον κόπο γιατί γλύτωσα ένα σπάνιο βιντεάκι των 650MB.

Nα πω οτι το δούλεψα κάτω από 2003(NTFS) και σε κάποια στιγμή, μου κόλλησε το σύστημα (BSOD) με την αιτιολογία οτι κάποιο stack του kernel δεν ήταν σωστό (δεν κράτησα το μύνημα). Παρ'όλα αυτά όμως, έσωσα κάποια αρχεία που ήθελα.

archville14
19-03-06, 03:41
Θα δωσωκι εγω αλλη λιγη πνοή στο Thread να ρωτησω αν γινεται να ανακτησω δεδομενα απο FAT32 μετα απο quick format σε ΝTFS...??????????

Mε ποιο θα είναι καλυτερα να το κανω ()αν γινεται) ? Με κανα GetDataBack?
Τοχα χρησιμοποιησει και παλιοτερα και μουχε δωσει καλά αποτελέσματα αν εξαιρέσεις κάτι fotoς που δυστυχως λόγω της φύσης της κωδικοποίησης των jpeg αποτι ξέρω ακόμη κι αν ανακτηθεί όλο το αρχείο , τα επιμέρους κομμάτια τους δεν συνδέονται σωστά (με αποτέλεσμα να μην φαίνεται καθόλου η φώτο :-( )
+{ είχα χασει μερικές σημαντικές φώτο έτσι :frown: )

mastermind
19-03-06, 14:56
Δυστυχώς πρόσφατα χρειάστηκε να μπω σε αυτή την διαδικασία για να σώσω τ'αρχεία ενός φίλου μου. Σε partition NTFS σώθηκαν τα περισσότερα εκτος απο τα zip και τα bmp/jpeg που δεν διαβάζονταν. Επιπλέον τα video μεγάλου μεγέθους είχαν την ίδια τύχη με τις photo.

ΒΑCK UP
ΒΑCK UP
ΒΑCK UP

archville14
19-03-06, 19:22
Συμφωνώ και επαυξάνω ....

Μπορείτε να προτείνετε κάποιο καλό έργαλειάκι για BACKUP?
Δοκίμασα της ΝERO αλλά δεν έμεινα ικανοποιημένος αρκετά.

Υπάρχει σχετικό που να μπορεί απλά π.χ. να βάλεις ένα φακελο και μετά απο 10 μέρες να προσθέτει αυτόματα μόνο όσα αρχεία σε αυτόν έχουνε διαφοροποιηθεί / προστεθεί ???

Υ.Γ.: Τελικά μπόρεσα να επαναφέρω σχεδόν όλα τα αρχεία αν εξαιρέσεις επίσης κάποιες εικόνες και βίντεο , που δεν είχανε όμως και μεγάλη σημασία αφού τα είχα ήδη σε BACKUP :D

odys2008
22-09-06, 16:49
Επαναφέρω το θέμα, καθώς σε συνέχεια του tread (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=48738) που άνοιξα χθες το βράδυ και προσπαθώντας να το φτιάξω έκανα μια μεγάλη γκάφα κατά συρροή, κατάφερα να κάνω format 3 partition τα οποία είχαν downloads, mp3, movies, utilities τα πάντα δλδ σε raw format και έτσι ενοποιήθηκαν και τα 3 partition σε 1. Τα easy recovery, restore2000 αλλά και το r-studio απέτυχαν να κάνουν κάτι. Στα partition εκανα quick format σε ntfs, και τώρα με το getdataback for ntfs φαίνετε να τα βρίσκει όλα τα αρχεία μου μαζί με τους φακέλους. Ευτυχώς που όλα τα partition ήταν ntfs. Θα σας ενημερώσω σύντομα για την εξέλιξη.

ardi21
24-09-06, 18:34
Ρε παιδια εσβησα σημερα κατα λαθος ενα αρχειο .udf 2.5gb, εχω δοκιμασει αρκετα προγραμματα(easy recovery, recover my files κτλ..) αλλα δεν το βρηκαν... Επειδη δεν ειμαι σιγουρος αν τα τρεχω σωστα μπορει καποιος να προτεινει καποιο προγραμμα?

odys2008
24-09-06, 18:43
getdataback for ntfs χαλαρά θα στο βρεί. Απλά να μην έχεις κάνει πολλές αλλαγές στον σκληρό γιατί θα έχει γραφτεί από πάνω.

homer_k
28-09-06, 23:55
Καταρχήν συγγνώμη αν κάνω το thread σε λάθος μέρος.

Προχτές άνοιξα το κουτί να δω για ποιό λόγο η κάρτα γραφικών μου ήταν στους 60 βαθμούς σε idle mode. Είχε σκαλώσει ένα καλώδιο στο ανεμιστηράκι της. Το μετακινώ και καθώς βγάζω το χέρι μου απο το κουτί, ακουμπάω ελαφρώς το καλώδιο τροφοδοσίας του σκληρού. Ακούγεται ένα "τσαφ" και ο υπολογιστής κλείνει. Μυρίζει και καμμένο. Αποτέλεσμα :sorry::

11492

Το μοντέλο του σκληρού δίσκου είναι WD3000JB - 00KFA0 παραγωγής Δεκεμβρίου 2005. Δοκίμασα αλλαγή της πλακέτας απο ένα φίλο αλλά δεν πέτυχε. Ο σκληρός δούλεψε αλλά δυστυχώς η πλακέτα είχε διαφορετικό κατασκευαστή και δεν τον αναγνώριζε ως 300GB αλλά ως 19GB.

Παρακαλώ οποιονδήποτε έχει παρόμοιο σκληρό δίσκο και μπορεί, να μου στείλει ένα pm να δοκιμάσουμε. Έχει σημασία η ημερομηνία παραγωγής του (ο δικός μου είναι Δεκεμβρίου 2005 όπως είπα). Η διαδικασία αλλαγής πλακέτας δεν ακυρώνει την εγγύηση, ούτε υπάρχει φόβος καταστροφής δεδομένων. 4 βίδες μόνο βγαίνουν και γίνεται η δοκιμή.

Όποιος μπορεί ας βοηθήσει... Είχα μέσα εργασίες, σημειώσεις και ένα σωρό άλλα πράματα που δεν τα βρίσκεις πουθενά....

Ευχαριστώ.

πονοκεφαλος
29-10-06, 10:32
Σας έχει τύχει ποτέ να κατεβάζετε ένα αρχείο για το οποίο ανυπομονείτε πολύ, εχουν ασπρισει τα μαλλια σας μεχρι να εμφανιστει ΕΝΑΣ seeder για να ξεκολλησει απο ενα σημείο και τη στιγμη που εχει ολοκληρωθει, αντι να πατησετε ctrl+x για να αλλαξετε τοποθεσια να πατησετε shift+delete? :cry::cry::cry::(:mad::nono:. Μπορω να κανω κατι? εδω επαναφερεις αρχεια μετα απο ενα φορματ, δεν μπορεις μετα απο ενα σβησιματακι???

Βοηθεια.....

edit:το αρχειο ειναι περιπου 2 gb

zeibekis
29-10-06, 10:51
Όλα γίνονται

1 (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=19915)
2 (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=9477)
3 (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=37750)
4 (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=40341)

Patentman
29-10-06, 11:06
Μην γραψεις τιποτα αλλο στον σκληρο ενοσω δεν εχεις ανακτησει το αρχειο.
Δες επιπλεον και αυτα τα δυο νηματα: (αν και ο zeibekis εχει βαλει εξισου καλα/καλυτερα)
Κάποιο πρόγραμμα Undelete για NTFS? (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=36296)
Χάθηκαν όλα τα αρχεία? (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=44344)

Δυο ξεχωριζουν οπως θα δεις, το ontrack easy recovery και το GetDataBack for NTFS.

Αν εχεις FAT32 συστημα αρχειων νομιζω το ontrack easy recovery δουλευει, δες πριν αγορασεις οποιοδηποτε να υποστηριζει το συστημα αρχειων που εχεις. ;)

Για να μην εχεις πλεον τετοιες περιπετειες αγορασε το Norton SytemWorks που εχει μεσα το Norton Protected Recycle Bin και σου επιτρεπει να ανακτεις αρχεια που σβηστηκαν ακομη και με shift+delete, εις βαρος τον μικρο χωρο που θα καταλαμβανουν ολα τα αρχεια που σβηνεις μεχρι να τα σβησει οριστικα μετα απο μερικες μερες οπως θα εχεις ορισει.
Ετσι πλεον δεν θα υπαρχουν λαθη.

Μαζι με το Norton SytemWorks θα παρεις το εξαιρετικο Speed Disk και καποιες αλλες χρησιμες εφαρμογες. Αν περιμενεις θα παρεις εκδοση 2007 που θα εχει και το νεο antivirus.
Αξιζει τα λεφτα της η σουϊτα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.