PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανάκτηση δεδομένων από σκληρό



Σελίδες : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24

BlindG
30-10-06, 12:35
Οτι ακριβώς σου είπαν οι προλαλήσαντες.
Εγώ το μόνο που θέλω να σου τονίσω, είναι

ΝΑ ΜΗΝ ΓΡΑΨΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟ ΔΙΣΚΟ ΜΕΤΑ ΤΗ ΔΙΑΓΡΑΦΗ.

Ειδικά, δε, αν έχεις δευτερο μηχάνημα, κάνεις εγκατάσταση των παραπάνω προγραμμάτων στο ΔΕΥΤΕΡΟ μηχάνημα και κάνεις ένα καλό power down απ'τον διακόπτη (ναι, έχει ρίσκα αυτό αλλά ειδικά αν είσαι με ntfs τα ρίσκα είναι πολύ μικρά εώς ελάχιστα) και βάζεις τον δίσκο με το -κατα λάθος- σβησμένο αρχείο στο άλλο μηχάνημα και εκτελείς τα προγράμματα.

Αν δεν έχεις δευτερο μηχάνημα, απλώς κάνεις εγκατάσταση και το τρέχεις Α-ΜΕ-ΣΩΣ.

Xouzouris
30-10-06, 14:36
+1 για το getdataback for NTFS. Να επισημανω στα + του προγραμματος οτι μπορει να ενσωματωθει σαν plugin σε BartPE CD για συστηματα που δεν διαθετουν δευτερο σκληρο η/και λαπτοπ, οπως και την υπαρξη δυνατοτητας για remote recovery με το hdhost plugin που επιτρεπει την ανακτηση δεδομενων απο αλλο υπολογιστη μεσω δικτυου. Απλα τα σπαει. :oneup:

Undertow
04-11-06, 12:24
αν καποιος σκληρος εχει bad sectors , αυτοι φευγουν με φορματ ή οχι;
Επισης εκτος απο chkdsk /r υπαρχει κανενα αλλο εργαλειο αξιοπιστο για διαγνωση bad sectors;

Patentman
04-11-06, 13:17
αν καποιος σκληρος εχει bad sectors , αυτοι φευγουν με φορματ ή οχι;
Επισης εκτος απο chkdsk /r υπαρχει κανενα αλλο εργαλειο αξιοπιστο για διαγνωση bad sectors;

Δες εδω Τα παντα για τα διαγνωστικα εργαλεια σκληρων δισκων (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=41767) και κατεβασε το διαγνωστικο της μαρκας δισκου που εχεις.
Αν ο δισκος ειχε παρουσιασει πολλα bad sectors τοτε μια δοκιμη για low level format ισως τον επαναφερει.

Bourlotieris
06-11-06, 22:32
Αν και έκανα αναζήτηση στο forum, τα threads που βρήκα αφορούν σοβαρότερες καταστάσεις. Το μόνο που θέλω είναι να επαναφέρω στον υπολογιστή (Windows XP NTFS) ενός φίλου ένα και μόνο αρχείο του word με μέγεθος περίπου 400 kb το οποίο έσβησε από λάθος. Σε παλιότερο θέμα βρήκα αναφορά στον File Scavenger και κατέβασα την demo έκδοση. Γνωρίζετε αν μπορώ να επαναφέρω με το demo μικρά αρχεία ή απλά μου τα εμφανίζει μόνο? Έχετε κάποια άλλη πρόταση?

sprog111
07-11-06, 00:52
Για να έχεις καλές πιθανότητες πρέπει να μην δουλευτεί καθόλου ο δίσκος, να βγει από τον υπολογιστή και να μπει σε κάποιο μηχάνημα με το ανάλογο software , ως δεύτερος. Οι επαγγελματίες του είδους κάνουν πρώτα image του δίσκου και δουλεύουν σε αυτό. Σαν πρόγραμμα εχω δοκιμάσει το GetDataBack ( www.runtime.org ). Σε NTFS πάντως, αν δουλεύτηκε ο δίσκος η ανάκτηση ειναι δύσκολη...

Bourlotieris
07-11-06, 01:13
Υπόψη όμως ότι μιλάμε για 400 kb μόνο. Είδα το link που παρέθεσες αλλά δεν είναι ελεύθερο λογισμικό και θέλει να το αγοράσεις για να μπορέσεις να κάνεις την ανάκτηση των αρχείων. Έχετε υπόψη σας κάποιο ελεύθερο πρόγραμμα? Ουσιαστικά θα το χρησιμοποιήσω μόνο μια φορά και για ένα μικρό αρχείο.

Lumens
07-11-06, 14:42
Ας γράψω μερικά πραγματάκια μήπως και σώσω κανένα απελπισμένο άνθρωπο.

Είχε ο πατέρας μου 1 εξωτερικό Maxtor Onetouch 250GB, ο δίσκος λοιπόν αυτός μια μέρα τα έφτυσε. Μου τον στέλνει λοιπόν να δω τι έχει. Το πρόβλημα δεν ήταν software, να λυθεί με κάποιο εργαλείο ανάκτησης. Τον έβγαλα από το κουτί του, και όπως και να τον φορούσα στο pc (master/slave/80pins/40pins/σε διάφορα controllers κλπ) δεν τον έβρισκε ή τον έβρισκε με το όνομα CALYPSO και μετά κολλούσε το BIOS. Ο δίσκος ακουγόταν να δουλεύει κανονικά, δε χτυπούσε και το μοτέρ δούλευε σωστά, ενώ η κεφαλή bootαρε κανονικά (αυτό το κρακ κρακ που κάνει όταν παίρνει μπροστά ο δίσκος). Αφού δεν γινόταν τίποτα πήρα έναν ολόιδιο δίσκο και του άλλαξα pcb (την πλακέτα), σκεφτόμενος ότι εφόσον δεν έχει κάποιο μηχανικό πρόβλημα, η ζημιά θα έχει γίνει εκεί. Αλλάζεται λοιπόν η πλακέτα με ευλαβική προσοχή (δουλειά ρουτίνας βέβαια, 5 βίδες είναι), βάζω μπροστά και τα ίδια. Πάλι CALYPSO, πάλι δε φαινόταν πουθενά ο δίσκος.

Ψάχνω λοιπόν στο Internet για κανένα με παρόμοια προβλήματα. Βρίσκω λοιπόν διάφορες σελίδες σαν αυτή (http://www.salvationdata.com/view/product_detail.asp?pn=00007) (btw το προγραμματάκι αυτό ΔΕΝ έκανε για το δίσκο μου, αλλά έτσι κιαλλιώς πολλοί λέγανε πως ήταν μάπα) ή και άλλες όπου ανέφερε ότι το πρόβλημα είναι συχνό στους maxtor και υπάρχει λόγω corrupted firmware που βρίσκεται πάνω στο platter. Έκατσα λοιπόν αρκετές μέρες, έψαξα μήπως βρω κάποιο firmware να περάσω από πάνω, αλλά πρώτον δε μου έδινε κανείς το firmware (ούτε η Maxtor, ούτε κανείς) και δεύτερον τα εργαλεία που υπήρχαν για να περάσεις το firmware ήθελαν ειδικό controller.

Οπότε λέω, ας πάει στο διάολο, θα το στείλω στους ειδικούς :rofl:

Κάνω μια μικρή έρευνα στο εξωτερικό πρώτα (Αγγλία, ΗΠΑ) όπου γνώριζαν το πρόβλημα και λέγαν ότι είναι ζήτημα μιας ώρας να τον φτιάξουν, με κόστος από 400-700Ε. Ο πατέρας μου όμως λέει στείλτον Ελλάδα καλύτερα. Ψάχω εδώ λοιπόν και βρίσκω την Datalabs, την Anaktisis και την TicTac.

Στέλνω λοιπόν mail και στους 3, και ρωτάω κιόλας αν μπορώ να είμαι μπροστά γιατί ο δίσκος περιέχει πολύ ευαίσθητα στοιχεία. Ο αγενέστατος κύριος από την Anaktisis ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ με άκρως ειρωνικό τρόπο μου απαντάει ότι δε δέχεται να κάνει σεμινάρια σε άσχετους :worthy: Οι άλλοι δύο μου απαντάνε ότι μπορούν να το φτιάξουν, χωρίς να είμαι μπροστά όμως. Επιλέγω στην τύχη την tictac. Το στέλνουμε κανονικά με το case του και πληρώνουμε και 60Ε, μόνο για να το κοιτάξουν. Οι μέρες περνούν, και τα μόνα τηλέφωνα που πέφτουν είναι τα δικά μας (4 τηλέφωνα) για το τι γίνεται. Τους παρακαλούμε να μας ενημερώσουν αλλά μας γράφουν στα @@ τους. Οργισμένος μετά από ενα μήνα στέλνω ένα mail ότι δεν είναι κατάσταση αυτή, και με παίρνουν την άλλη μέρα τηλέφωνο για να μου πουνε ότι ψάχνουν το ανταλλακτικό. Ποιό ανταλλακτικό; Στο firmware είναι το πρόβλημα, που είναι πάνω στο platter μαζί με τα data. Α δε ξέρω μου λένε, έτσι μας είπε το τεχνικό τμήμα :down: Καλά λέω να μας ενημερώσετε μέχρι άυριο γιατί θέλουμε το δίσκο πίσω.Παίρνουμε ΕΜΕΙΣ τηλέφωνο πάλι την άλλη μέρα και μας λένε το γαμάτο:
"Για να επισκευαστεί ο δίσκος πρέπει να σταλεί στα κεντρικά στο εξωτερικό, με κόστος 200Ε ότι και να γίνει, και αν τον επισκευάσουν τότε γύρω στα 1500Ε", από τα 500 που ξεκίνησε η κουβέντα, Ωραία λέω στείλτε τον ΤΩΡΑ πίσω με courier. Έρχεται ο δίσκος, χωρίς το κουτάκι της maxtor που φαίνεται ότι τους άρεσε και το κράτησαν, τον βάζουμε μπροστά, δεν κάνει boot η κεφαλή καν πλέον, ούτε Calypso φαίνεται στο bios ούτε τίποτα. Μάλλον θα τους έπεσε καταλάθος. Τον δίσκο τώρα τον έχουμε για διακοσμητικό μέσα σε γυάλα για να θυμόμαστε την ΤΕΡΑΣΤΙΑ μ@λακία που κάναμε να το στείλουμε για "recovery" σε αυτή την υπέροχη εταιρεία.

Συμπεράσματα:
1) Αν έχετε λίγες γνώσεις και κουράγιο, ψάξτε το μόνοι σας. Με απλά pcb swaps και τα γνωστά προγράμματα γίνεται μια χαρά δουλειά στο 70% των περιπτώσεων. Έχω επιδιορθώσει αρκετούς δίσκους έτσι.
2) Αν είναι κάτι που δε μπορείτε να κάνετε μόνοι σας (καρφωμένες κεφαλές, μοτέρ κλπ), και θέλετε οπωσδήποτε τα δεδομένα, στείλτε το καλύτερα στο ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. Εδώ, μόνο για πολύ απλά πραγματάκια (κανά format, μόνο που αυτά όμως μπορείτε να τα κάνετε και μόνοι σας).
3) 2πλα και 3πλα backup. Προσέχουμε για να έχουμε
4) Ποτέ πια Maxtor για μένα. Απαράδεκτο να υπάρχει τέτοιο πρόβλημα και να μην δίνει μια λύση η Maxtor έστω και ανεπίσημα. Το πρόγραμμα είναι στο software του δίσκου. Και IBM δε ξαναπαίρνω, που από τους 20 30GB που είχα πάρει πριν κάτι χρόνια, πέθαιναν ένας ένας, και μέσα σε ένα χρόνο μείνανε μόνο 4.

Συγγνώμη για το τεράστιο post αλλά πιστεύω πως θα κάνει καλό σε όσους πάθουν κάτι παρόμοιο στο μέλλον (είναι αναπόφευκτο, όλοι το παθαίνουν κάποια στιγμή), να κάνουν τη σωστή κίνηση σε μια ώρα απόγνωσης που δεν έχεις και πολλές επιλογές.

Darkman_
08-11-06, 13:57
Είχα χρησιμοποιήσει μια φορά το File Scavenger για να βρω ένα αρχείο των 50 mb που μόλις είχα σβήσει. Τον σκληρό δεν τον χρησιμοποίησα καθόλου. Αυτό δεν το βρήκε πουθενά... Αντίθετα βρήκε ένα αρχείο των 150mb που είχε σβηστεί πριν 3-4 μήνες ανέπαφο!!! Λίγο άσχετη η απάντησή μου, απλά στο λέω για να είσαι προετοιμασμένος για το τι θα συναντήσεις.

ardi21
08-11-06, 17:20
Το ολο θεμα ειναι να μην εχει γραφτει τιποτε αλλο πανω απο το αρχειο που θελουμε να βρουμε

Αν εχει γραφτει τα πραγματα ειναι αρκετα δυσκολα...:down:

InVaLiD
18-11-06, 12:15
Kατα τη διαρκεια μαζικων συμπιεσεων μεγαλων αρχειων, καποια εξαφανιστηκαν μυστηριωδως...Αλλα πριν, αλλα μετα τη συμπιεση, μου λενε τωρα οτι ειναι...0 bytes (αντι για 2-3G).
Λογικα υποθετω οτι βρισκονταιι ακομα μεσα στο δισκο. Υπαρχει καποιο προγραμμα, free ή σε trial, που θα μπορουσε να βοηθησει?

manoulamou
18-11-06, 12:36
Διαβασε οσα posts προηγηθηκαν και:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=50089
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=36296
Επισης και για αλλες περιπτωσεις πολυ χρησιμο:
Καλύτερα δωρεάν προγράμματα για Windows (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=19915) με Κορυφαιο μηνυμα (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=315835&postcount=23):oneup:

InVaLiD
18-11-06, 13:37
Σημειωνω οτι δε μιλαω για αρχεια που χαθηκαν μεσω Recycle.bin γιατι δοκιμασα το deleted recovery του TuneUp Utilities 2006 και αφορουσε μονο μεσω Recycle.

manoulamou
18-11-06, 15:47
Δοκιμασες και καποια αλλα πχ:
http://www.ontrack.com/easyrecoverydatarecovery/
Κανε κι εσυ ενα google, μια αναζητησουλα;) ολο και κατι θα βρεις...

NeuroN
25-11-06, 02:44
Ωραία αν ο σκληρός φαίνεται στο bios δοκιμάζεις τα προγράματα σου και βρίσκεις μια άκρη. Αν όμως δε φαίνεται στο bios τι γίνεται? Δοκιμάζεις άλλο κανάλι, άλλο καλώδιο, τον βάζεις slave master single και τίποτα. Πάει ο σκληρός, πέταμα? Μπορεί κάποιο πρόγραμα να διαβάσει το σκληρό εναξάρτητα απο την άποψη του βιος?

Στην περιπτωση μου βασικά ο σκληρός δε κανει καποιο παράξενο θόρυβο απλώς έκλεισε στα καλά καθούμενα και δε ξαναφάνηκε στο bios. Επίσης στο καλώδιο που τον βάζω αν υπάρχει κι άλλη συσκευή δε διαβάζεται ουτε αυτή απο το bios.

Μια λύση είναι η αλλαγη πλακέτας αλλά αυτή θα πρέπει να επιστραφεί στον σκληρό απ οπου την πηραμε ενώ θέλουμε να συνεχίσουμε να δουλευουμε το σκληρό όχι απλά να κάνουμε data recovery. Τιποτ αλλο?

EgwEimai
11-12-06, 06:51
Να κάνω κι εγώ μια ερωτησούλα.

Έκανα format στον primary δίσκο και επανεγκατέστησα τα XP. Χωρις να πειράξω σε καμία περίπτωση τον δεύτερο δίσκο, μετά το format το σύστημα έπαψε να τον βλέπει. Χρησιμοποιώντας το εργαλείο των XP (control panel>Administrative tools>Computer Managment>Disk Managment διαπίστωσα ότι τον δίσκο τον βλέπουν τα XP, αλλά σαν δίσκο που δεν έχει κανένα διαμέρισμα. Σκέφτηκα την λύση του fdisk/mbr, αλλά: 1. Δεν υπάρχει στα XP και 2. Δεν γνωρίζω πώς θα γράψω την εντολή για τον secondary δίσκο, και 3. φοβάμαι μη χαθούν τα δεδομένα.


Λίγη βοήθεια παρακαλώ?


Ευχαριστώ πολύ

wintech2003
11-12-06, 07:50
EsuEisai (:p )

Βασει αυτών που λες με χρήση του OnTrack Easy Recovery θα μπορεσεις να επαναφέρεις το 100% των δεδομένων σου.

Μπορεις να δοκιμάσεις και το Partition Table Doctor ( http://www.ptdd.com/ ) αλλα δεν το εχω δουλεψει για να σου πω στα σίγουρα οτι θα πετύχει. Πάντως μπορεις να το δοκιμάσεις αφοβα.

Το EasyRecovery το εχω δουλεψει απειρες φορές και πάντα με θεαματικά αποτελέσματα.

Ειναι απο τα λιγα προγράμματα που αξίζει να τα αγοράσεις γνήσια.

xabikos
11-12-06, 17:46
Λοιπον παιδιά την βοήθεια σας θέλω και εγώ. Η αρχική κατάσταση του δίσκου, ένας διακοσάρης maxtor ide, ήταν ένα partirion 35 giga που το είχα διαγράψει γιατί εκεί είχα παλιότερα το λειτουργικό και ο υπόλοιπος δίσκος είχε τα δεδομένα. Πήγα να τα ενώσω με το partiotion magic αλλά απο μια βλακεία μου κατάφερα να έχω τώρα το μικρό partion που είχε το λειτουργικό μια χαρά και το μεγάλο να τον βλέπουν τα xp σαν free space. Ενοείται τον δίσκο δεν τον έχω πειράξει ούτε και έχω γράψει τίποτα απο πάνω. Τα δεδόμενα πρέπει να τα ανακτήσω όλα αφού δεν έχω back up (το ξέρω είμαι απαράδεκτος:down:). Έχω διαβάσει όλο αυτό το thread και έχω εφαρμόσει κάποια προγράμματα. Το file scavenger3 μου βρίσκει όλα τα δεδομένα αλλά κολάει στο recover. Το OnTrack Easy Recoveryδεν μπόρεσα να το δουλέψω γιατί μάλλον πρέπει να κάνω format το δίσκο. Αυτό είναι που θέλω να ρωτήσω. Υπάρχει περίπτωση αν κάνω ένα quick format μέσα απο τα xp να χαθούν τα δεδομένα; Να σειμειώσω πως απο το disk management μου βγάζει μόνο την επιλογή new logical drive. Καμιά άλλη ιδέα μήπως;
Ευχαριστώ.

pesta
11-12-06, 23:20
Με το cd των win εγινε εκκίνηση σε Η/Υ με δυο HDD. Τα win είδαν τον έναν 250gb με τα 2 partition του. Τον είδε σαν c και d. Εγινε καταλάθος delete partition το c και το d δεν πειραχτηκε καθόλου. Μόλις κατάλαβε την π@π@ρια που έγινε έκλεισε το μηχάνημα και τώρα ερώτηση. Μπορεί να γίνει undelete partition ?
σημ. έχει μέσα τα μαλλία της κεφαλής του. :)

xaris66
22-12-06, 00:43
καλησπερα παιδες καταρχην φιλε vshadow νασε εχει ο θεος παντα καλα με εσωσες με το OnTrack Easy Recovery ξεκιναω αναποδα αλλα οφειλετε στη χαρα μου που εσωσα 300γιγα μηνων να μην πω χρονων δουλεια και επρεπε να ευχαριστησω πρωτα τον vshadow.λοιπον αναμεσα στους 15 σκληρους που εχω υπαρχει και ενας εξωτερικος maxtor 300 για κακη μου τυχη δεν ξαναπερνω maxtor τον εχω 2,5 χρονια και τον ανοιγω μονο οταν θελω να παρω κανενα αρχειο,τον ανοιγω μια μερα παπαλα τα αρχεια εξαφανιζολ μηδεν μια δυο τιποτα την κατσαμε την βαρκα,βρισκω αυτο το post κανω αυτα που λεει ο φιλος vshadow τα αρχεια επανηρθαν ασε που η βρωμο δεη εκανε δυο διακοπες την ωρα που εκανε recovery παρολα αυτα σωθηκαν τωρα λεω ασ τον κανω ενα format και τι μου κανει! κανει format μεχρι 80% και μετα κολαει το συμπαν κανω ανακτηση κατεστραμενων τομεων,διορθωση σφαλματων ξανα format φτανει 80% παγοκολονα μαμοτο λεω τι στο διαλο συμβαινει το κανα 3 φορες ολο αυτο τι γινετε τωρα οεο?υπαρχει καμια λυση παιδια η πεταμα?
σας ευχαριστω καλα χριστουγεννα καλη χρονια αλλα χωρις maxtor.

coftaras
01-01-07, 22:15
Κσταρχας χρονια πολλα και καλη χρονια.Χθες αφου εβαλα εναν νεο σκληρο 250GB καταλαθος εκανα format στο παλιο με 95Gb δεδομενα....Δοκιμασα το getdataback και εγω ολο χαρα βρηκα οτι βρηκε ολα τα αρχεια διαπιστωσα οταν τα επανεφερα οτι δεν ανοιγαν πχ τα mp3 αρχεια ολα τα jpeg kai αλλα αρχεια .Tωρα δοκιμαζω το easyrecovery και ελπιζω να ειναι οκ τα πραγματα.Δεν θελω να σκεφτομαι το γεγονος οτι τα αρχεια να εχουν καταστραφει....Μπορει να εχει συμβει κατι τετοιο?Υπαρχει αλλη λυση σε αυτο το θεμα....Παιδια βοηθεια γιατι κοντευω να παθω εγκεφαλικο!Βασικα κατι αρχεια word και excel θελω να σωσω και κατι φωτος απο την ψηφιακη.Ξερω ,ξερω ...Backup.....Την πατησα και δεν εκανα...

coftaras
02-01-07, 00:00
Μαλλον την πατησα.....Σε περιπτωση που βρισκει αρχεια, τα ανακτεί αλλα ειναι κατεστραμενα και δε ανοιγουν (βλεπω κανονικα το ονομα τους και την χωρητικοτητα τους ) μπορω να κανω κατι ή την πατησα?

coftaras
02-01-07, 02:54
EasyRecovery(TM) Professional - DriveTests
Copyright© 2002-2003 Ontrack Data Recovery Inc.
Report Created 1/1/2007 @ 11:59 PM
Test Selected: Full Diagnostic Test


Running Full Diagnostic Test...
Testing drive WDC WD1000BB-00CAA1...
I/O Error on sector 178966942.
I/O Error on sector 178966943.
I/O Error on sector 178966944.
I/O Error on sector 178966945.
I/O Error on sector 178966946.
I/O Error on sector 178966947.
I/O Error on sector 178966948.
I/O Error on sector 178966949.
I/O Error on sector 178966950.
I/O Error on sector 178966951.
Error count exceeded!

Test Results:
Model: WDC WD1000BB-00CAA1
Capacity: 93.16 GB
Full Diagnostic Test: Failed!

Recommendations:
Full Diagnostic Test for drive WDC WD1000BB-00CAA1 failed, physical drive problems have been found indicating your hard drive is physically unstable. If you ARE experiencing a data loss situation, contact Technical Support or Data Recovery Services at 1-800-872-2599. Continuing to operate your system may damage your hard drive beyond repair or cause irretrievable data loss. If you ARE NOT in a data loss situation, it is recommended you contact the drive manufacturer for a replacement drive.

Αρα γιαυτο δεν μπορουσα να επαναφερω τα αρχεια μου και τα περισσσοτερα ειναι κατεστραμενα.Καμια ιδεα τουλαχιστον να κανω Fix καποια αρχεια Office και καποιες φωτος?

sdikr
02-01-07, 03:46
Δοκίμασε να του αλλάξεις καλώδια, ακόμα κατέβασε και τρέξε το προγραμματάκι της wd

coftaras
02-01-07, 04:34
Δοκίμασε να του αλλάξεις καλώδια, ακόμα κατέβασε και τρέξε το προγραμματάκι της wd
Τι εννοεις να αλλαξω καλωδια?Και ποιο προγραμματακι της wd ?
Sorry αλλα εχω τρελαθει.Τα δεδομενα που θελω να βρω ειναι εξαιρετηκα πολυ λιγα αλλα σημαντικα για μενα!!

sdikr
02-01-07, 14:51
Τι εννοεις να αλλαξω καλωδια?Και ποιο προγραμματακι της wd ?
Sorry αλλα εχω τρελαθει.Τα δεδομενα που θελω να βρω ειναι εξαιρετηκα πολυ λιγα αλλα σημαντικα για μενα!!

Καλώδιο που συνδέει τον δίσκο με την μητρική
το προγραμματακι είναι εδώ http://support.wdc.com/download/index.asp?swid=1
Θα χρείαστεις το data lifeguard diagnostics

alefgr
02-01-07, 20:27
Το πρόγραμμα της WD γιά τους δίσκους δυστυχώς δεν τρέχει σε περιβάλλον Win2K3. Ξέρετε αν βγάζει κανένα άλλο αντίστοιχο πρόγραμμα η εταιρεία γιά servers;

coftaras
02-01-07, 20:34
Λοιπον εν μερη τελικα το easyRecovery εκανε το θαυμα του.Εγω αυτα που ηθελα ηταν κατι εγγραφα office και οι φωτος μου απο την ψηφιακη μηχανη .Τα ανακτησα με την το recoveryRaw αλλα δυστυχως μου βγαζει ολα τα αρχεια με την ονομασια Fil*** (οπου *** συνεχομενη αριθμοι).Ετσι οσο αφορα τις φωτος μου θα πρεπει να βγαλω ακρη μεσα απο 50,000 και να βρω απο εκει μεσα τις 500-700 που θελω...Καλο μου κουραγιο.Ελπιζω σε κανα μηνα να εχω τελεθωσει με αυτο.

xabikos
03-01-07, 12:10
Θα πρότεινα να δοκιμάσεις και το file scavenger μιας και εγώ μ' αυτό έκανα δουλειά και μου ανέκτησε πάνω απο 100gb δεδομένων όπως ακριβώς ήταν. Με τους φακέλους και τα ονόματα των αρχείων κανονικά! Καλή τύχη

coftaras
03-01-07, 19:10
Θα πρότεινα να δοκιμάσεις και το file scavenger μιας και εγώ μ' αυτό έκανα δουλειά και μου ανέκτησε πάνω απο 100gb δεδομένων όπως ακριβώς ήταν. Με τους φακέλους και τα ονόματα των αρχείων κανονικά! Καλή τύχη
Και με το ΕasyRecovery τα βρηκα και τα περισσοτερα με τα ονοματα των αρχειων οπως τα ειχα με την διαφορά οτι αυτα για καποιο λογο δεν ανοιγαν .Αντιθετα με την διαδιακασια recoveryRaw τα ιδια αρχεια ανοιγαν αλλ ειχαν διαφορετικο ονιομα (fil1fil2...ech)Βεβαια σε αυτο η διαδιακασια εγινε ναση μορφης αρχειου (gif.jpg.bmp.κα).Κουφο μεν αλλα αληθινο.Δεν ρισκαρω να τα ξαναχασω και πρεοσπαθησω να βρω αυτα που θελω μεσα απο αυτα οσο χρονο και να μου παρει.

xabikos
04-01-07, 02:31
Γνώμη μου είναι αν δεν έχεις πειράξει ακόμη το δίσκο που έχεις τα δεδομένα να κάνεις και ένα scan με το file scavenger. Είναι απόλυτα ασφαλής μιας και δεν κάνει τπτ άλλο απο το να διαβάζει απο το δίσκο. Φαντάζομαι οτι αυτά που έχεις ανακτήσει μέχρι τώρα τα έχεις κρατήσει σε κάποιον άλλον δικσο.

coftaras
04-01-07, 18:09
Θα το δοκιμασω σημερα.Ελπιζω να πανε ολα καλα αν και δεν το βλεπω.Οπως ειπα παραπανω και με τα αλλα προγραμματα εβλεπα τα αρχεια μου αλλα αυτα δεν ανοιγαν.Το κουφο ειναι πως ειναι δυνατον να ειναι κατεστραμενα με το πραγματηκοτους ονομα ενω με την μορφη fil1,fel2 κτλ το 80% ανοιγε κανονικα?

waste
04-01-07, 19:38
να δώσω κι εγω μια θετικη ψηφο στο easy recovery και το O&O, και μια αρνητικη στην TICTAC γιατί όπως και στον φιλο Lumens παραπανω ετσι και σε εμενα τα ιδια πραγματα ειπανε. Εμενα το πρόβλημα βεβαια ηταν πεθαμένο μοτερ αλλα ηθελα μονο μερικα αρχειακια και στο κατω κατω της γραφης στο εξωτερικο ξερω να το στελνω και μονος μου ;-)

coftaras
04-01-07, 20:56
NAI.Εγινε το θαυμα!!Φιλε xabikos οταν ανεβω Θεσ/νικη κερναω καφε!!!Το file scavenger επανεφερε τα αρχεια οπως ηταν.Επιτελους θα βρω την ψυχικη μου ηρεμια.Σε ευχαριστω που επεμενες να το δοκιμασω!!Ειχα απελπιστει!!Θα βεβαιωθω οτι εκανα recovered ολα αυτα που θελω και μετα θα τα βαλω στον παλιο σκληρο... :worthy:

jimakos9
04-01-07, 23:53
καλησπερα.αγορασα ενα σκληρο δισκο 320gb sata.τον εβαλα στο Η/Υ ως δευτερο και εβαλα καποια αρχεια μεσα απο τον πρωτο.επειτα ηθελα να περασω τα windows σε αυτον και ετσι εκανα format στον αλλον και σαυτον εβαλα τα windows.ομως μετα δεν υπηρχαν τα αρχεια που ειχα βαλει.μπορω να τα ανακτησω?βεβαια τα windows xp χωρις το service pack 2 βλεπουν μονο ενα μερος του δισκου.εβαλα το sp2,μου εμφανιστικε και το αλλο μερος και σκεφτομαι μηπως ειναι εκει τα αρχεια,αλλα για να μπω στο αλλο μερος πρεπει να του κανω διαμορφωση και δε του χω κανει γιατι αν υπαρχουν ισως να σβηστουν.μπορειτε να με βοηθήσετε?

xabikos
05-01-07, 00:46
@coftaras μην ευχαριστείς εμένα αλλά όποιον αναφέρει το πρόγραμμα στην αρχή του thread. Όταν έκανα και εγώ την βλακεία μου κάθησα και διάβασα όλο το thread μπας και βγάλω άκρη και τελικά μόνο με αυτό το πρόγραμμα ανέκτησα σχεδόν τα πάντα. Το βασικό είναι να μην πειράξεις τον δίσκο καθόλου.
Χαίρομαι που βοήθησα πάντως! :)

@jimakos9 αν και μας τα λες λίγο μπερδέμα πολύ φοβάμαι οτι δεν 8α μπορέσεις να κάνεις και πολλά πράγματα απο την στιγμή που έχεις γράψει δεδομένα στο δίσκο. Μπορείς όμως να δοκιμάσεις να βάλεις τον 320gb σε ένα άλλο pc και να τον σκανάρεις με ένα απο τα πολλά προγράμματα που υπάρχουν, π.χ. file scavenger, easy recovery.

jimakos9
05-01-07, 01:47
να ρωτησω κατι αλλο.το 250αρι τον εχω χωρισμενο σε 4.τα 3 τα εκανα φορματ.καποιους φακελουσ ομως τουσ διεγραψα πριν κανω το φορματ.μπορω να τουσ βρω?

coftaras
05-01-07, 08:59
Εγω βρηκα αρχεια που ειχα σβησει εδω και χρονια με το file scavenger.Αν δεν εχεις γραψει τιποτα σε αυτους μετα ολα ειναι πιθανα.Δεν χανεις τιποτα να δοκιμασεις.

jimakos9
05-01-07, 10:50
το file scavenger ομως μου βγαζει καποια τραγουδια μου αλλα ειναι χωρις τιτλο.δε γινεται κατι ε?

jimakos9
05-01-07, 16:43
στο 320αρι βρηκα τα μισα απτα αρχεια μου.στους αλλους λιγα πραγματα βρηκα.υπαρχει περιπτωση με κανενα αλλο προγραμμμα να γινει κατι?

xabikos
05-01-07, 21:10
Δεν χάνεις να δοκιμάσεις και κάποιο άλλο πρόγραμμα αλλά για μένα αφου δεν τα βρήκε το file scavenger δύσκολα να πετύχεις κάτι καλύτερο με κάποιο άλλο. Ποτέ δεν ξέρεις όμως. Δοκίμασε για να είσαι σίγουρος! :oneup:

alexkotsos84
19-03-07, 19:30
ΓΕΙΑ ΣΑΣ.
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΟΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΝΑΚΤΗΣΗ ΤΩΝ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΚΛΗΡΟ ΜΟΥ.
ΟΤΑΝ ΑΝΟΙΓΩ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΜΟΥ ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΑ WINDOWS ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙΟΣ ΣΚΛΗΡΟΣ ΣΤΑ 40 ΓΙΓΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣΜΕΝΟΣ ΣΤΑ ΔΥΟ 20 -20.

hemlock
19-03-07, 19:35
ΓΕΙΑ ΣΑΣ.
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΟΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΝΑΚΤΗΣΗ ΤΩΝ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΚΛΗΡΟ ΜΟΥ.
ΟΤΑΝ ΑΝΟΙΓΩ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΜΟΥ ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΑ WINDOWS ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙΟΣ ΣΚΛΗΡΟΣ ΣΤΑ 40 ΓΙΓΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣΜΕΝΟΣ ΣΤΑ ΔΥΟ 20 -20.
Πριν αρχισεις να τρεχεις σε τετοιου ειδους εταιρειες (για να σε γδαρουν) κοιτα και αυτο εδω τo νημα (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=41767) μπας και καταφερεις τιποτα μοναχος σου .

l3ft3r1s
21-04-07, 22:36
+1 στο file scavenger από εμένα. με έσωσε σε μια δύσκολη κατάσταση :)

jefferson
27-04-07, 00:55
το easy recovery το εδωσα σε εναν φιλο μου που εσβησε το παρτισιον (ή αυτος ή εγω)και μου ειπε οτι δουλεψε καλα 400GB μουσικη και εσωσε πολυ πραγμα

magicman
09-07-07, 23:38
δεν μπορω να ανοιξω τον εναν απο τους 2 seagate που εχω στο pc. ξαφνικα πριν λιγες μερες δεν ανοιγε και ελεγε ο δισκος εχει καταστραφει ή δεν υπαρχει ο καταλογος. στο βιος τον βλεπει. στο hd tune οχι. το θεμα ειναι οτι ο δισκος ειναι γεματος φουλ. υπαρχει καποιος τροπος να ανακτησω τα δεδομενα? δεν ειναι και λιγα για αυτο. επισης ο δισκος ειναι ζεστος κανονικα οταν τον βαλω πανω και αν τον πιασω λειτουργει κανονικα.


δεν εχω κανει ποτε data recovery, και δεν ξερω σε ποιες περιπτωσεις γινεται. μπορει να γινει κατι για την περιπτωση μου?


ευχαριστω προκαταβολικα. :)

xabikos
10-07-07, 14:02
Αρχικά μπορείς να δοκιμάσεις τα εύκολα. Αλλαγή καλωδίου η θύρας στην οποία συνδέεται για να τσεκάρεις μήπως και είναι αυτό. Διαφορετικά δοκιμάζεις το file scavenger που προσωπικά με έσωσε σε μια βλακεία που είχα κάνει. Επίσης πολύ καλό είναι και το easy recovery.

trabakoulas
10-07-07, 14:19
Πρόσφατα είχα κι εγώ πρόβλημα με ένα usb stick και με βοήθησε αρκετά το topic! Ευχαριστώ!:)
Δοκίμασα διάφορα προγράμματα που αναφέρονται εδώ.
Το file scavenger μου βρήκε σχεδόν 3GB δεδομένα (το stickaki είναι 2GB:rolleyes:), μου βρήκε και αρχεία που είχα σβήσει πιο παλιά.
Όμως αρκετά αρχεία ήταν ανακατεμμένα και apps που είχα στο stickaki δεν δουλέυανε πια.
Το ontrack easy recovery δεν μου τα βρήκε όλα και αρκετά ήταν ανακατεμμένα κιεδώ.

Αυτό που έκανε την δουλειά ήταν το αcronis disk director!:worthy:
Ανέκτησα όλα τα αρχεία όπως ήταν (8.500 σε αριθμό περίπου) και όλα τα apps δουλεύουν χωρίς πρόβλημα.
Απλά explore και από εκεί copy όπου ήθελα.
Πραγματικά εντυπωσιάστηκα με το αποτέλεσμα. Όλα τα αρχεία μου ακριβώς όπως ήταν.
Ούτε ανακατεμμένα αρχεία, ούτε αρχεία που είχα σβήσει πιο παλιά.
Απλά :respekt:

Δοκίμασα και το ERD Commander 2005 και το partition disk doctor, χωρίς κανένα απολύτως αποτέλεσμα.

@magicman ξεκίνα να δοκιμάζεις κι εσύ, μπορείς ν'αρχίσεις με το acronis disk director...:whistle:

athriskos
13-07-07, 15:41
ρε παιδια εγω εχω ενα αλλο προβλημα...εχω λαπτοπ και εναν εξωτερικο σκληρο maxtor 160GB
τον εχω συνδεδεμενο μεσω usb port απο το οποιο ο λαπτοπ δεν το βρικει καθολου η αν το βρει το βρισκει μονο μετα απο καμποσα ανοιξε κλεισε και το βρισκει σαν local hard disc drive αλλα χωρις volume(ονομα πχ c/h κλπ κλπ)...σημερα το ειχα δωσει σε ενα φιλαρακι το εβαλε στο tower απο το desctop pc του..
μου εστειλε μηνυμα πριν απο λιγο οτι ο σκληρος εκανε πολυ θορυβο ναι μεν τον ειδε στο pc αλλα δεν μπορουσε να τον ανοιξει με 2πλο κλικ και το εβγαλε αφου δεν ημουν παρων να μην του κανει χειροτερη ζημια..το θεμα ειναι οτι απο τα 160 GB τα 120 ηταν γεματα με mp3 dvd(zombie ταινιες που λατρεβω και ΔΕΝ εχω γραψει κλαψ κλαψ)...και ρωταω τωρα εγω...αν κανω quick format μπορω να ανακτησω τιποτα αρχεια?? plz help....

Lumens
02-09-07, 12:06
Λοιπόν πρόσφατα έκανα καταλάθος quick format μέσα από τα windows σε ένα WD 250GB. Ήθελα να κάνω format σε έναν άλλο καινούριο δίσκο αλλά ήμουν λιγάκι αφηρημένος.

Αμέσως μόλις κατάλαβα τι έγινε, έκλεισα όλες τις διεργασίες που θα μπορούσαν να γράψουν στο δίσκο, και εγκατέστηα το R-STUDIO, το NTFS GETDataBack, και το δωρεάν Filerecovery (σε άλλο δίσκο φυσικά).

Το 1ο και το 3ο βρήκαν μεν τα αρχεία, αλλά δε βρήκαν τα directories και εν μέρει τα filenames, οπότε δε γινόταν τίποτα. Με το 2ο (getdataback), βρήκε τα πάντα ακριβώς όπως ήταν πριν το format, με τους καταλόγους και με όλα! Έγινε το copy και όλα δουλεύουν κανονικά. Προτείνεται.

@ ADSLgr.com All rights reserved.