PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανάκτηση δεδομένων από σκληρό



Σελίδες : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24

Mr_Wizard
06-09-07, 18:49
Πριν αρχισεις να τρεχεις σε τετοιου ειδους εταιρειες (για να σε γδαρουν) κοιτα και αυτο εδω τo νημα (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=41767) μπας και καταφερεις τιποτα μοναχος σου .

Για περι εταιριες ανακτησης Δεδομενων

Στην Θεσσαλονίκη απο οσο ξερω δεν υπαρχουν.
Στην Αθηνα υπαρχουν. Αλλα ξερει κανεις τιμες. Το εχει δοκιμασει κανεις να το παει σε μια τετοια εταρια.
(Αν και λενε, οτι πρωτα κανουν διαγνωση και μετα σου λενε το κοστος, σε τι επιπεδα κυμαινεται αυτο το κοστος περιπου? Το πλασιο ξεκινα με 40-80ευρω τα 40GB και για καθε 10GB αλλα 40ευρω)
Η περιπτωση μου ειναι HDD problem (hardware) οποτε λυσεις μεσω Software δεν πιανουν.
Θελει ξεχαρβαλωμα! :mad::(

manoulamou
06-09-07, 19:03
Παλιοτερα στο Ram-Shop (http://www.ram-shop.gr/showproduct.jsp?prodid=5299) μου ειχαν πει γυρω στις 60.000- δρχ
Εννοειται οτι πηγε ανακυκλωση ο σκληρος δυστυχως...:(

waste
07-09-07, 19:43
εγώ είχα δώσει στην TIC-TAK έναν σκληρό Scsi (χαλασμένο μοτέρ) και τελικά πλήρωσα 200 ευρώ για να μη μου βρουν τιποτα (στο ενδιάμεσο τον είχαν στείλει και στο εξωτερικό μια βόλτα).τώρα σε έναν άλλο που του είχε καει η πλακετα, αλλαξα πλακέτα τον δούλεψα 20-30 λεπτα και μετά πέθανε (πάλι καλά δηλαδή)..... αυτό μου κόστισε 15 ευρώ η πλακέτα λολ

γενικα δεν τους πολυεμπιστευομαι πως κανουν καμια σοβαρη δουλεια εδω κ

sprog111
07-09-07, 23:34
Εχω δώσει 2 δίσκους στο recovery.gr (ο ένας πρόσφατα) και είμαι ευχαριστημένος...

andreasp
08-09-07, 00:26
Κανένας τους δεν κάνει απολύτος τίποτα, αν ο δίσκος έχει πρόβλημα στο μοτερ ή εχει χτυπήσει κεφάλή.
Το μόνο που κάνουν, ειναι να αλλαζουν καμιά πλακέτα , αν το πρόβλημα βρίσκετε εκει.
Πραγματική ανάκτηση δεδομένων, μπορεί να γίνει μονο στο εξωτερικό με τρελά κοστολόγια!

giwrgosth
17-11-07, 15:21
Να ρωτήσω κάτι.
Πήγα να εγκαταστήσω ΧΡ και είχα πάνω στον υπολογιστή και δίσκο με δεδομένα και μπερδεύτηκα με αποτέλεσμα να ξεκινήσω format σε αυτόν. Πάτησα άκυρο, δεν θυμάμαι τέλος πάντων τι έκανα για να το προλάβω, αλλά δεν.
Οπότε δεν ολοκλήρωσε το format. Τώρα που πάω να κάνω recovery μου τον βγάζει σαν FAT32, ενώ ήταν NTFS και κάνει κάτι κουφά ανάλογα με το πρόγραμμα που χρησημοποιώ, όπως ότι τον βλέπει μικρότερο, τον βλέπει με δύο διαμερίσματα κλπ, λογικό αφού δεν έγινε ολοκληρωμένο format.
Πάντως νομίζω ότι τα βλέπει τα αρχεία που είχα. Να του κάνω format πριν κάνω επαναφορά? Αν ναι να του κάνω κανονικά σε NTFS ένα γρήγορο?

hedgehog
17-11-07, 16:08
Να του κάνω format πριν κάνω επαναφορά? Αν ναι να του κάνω κανονικά σε NTFS ένα γρήγορο?
ΟΧΙ!!!!

Μην κάνεις τίποτα που μπορεί να προκαλέσει οποιαδήποτε εγγραφή στον σκληρό δίσκο.

Προσπάθησε να ανακτήσεις όσα από τα αρχεία μπορείς και αφού εξαντλήσεις όλα τα περιθώρια κάνε το format :)

giwrgosth
17-11-07, 18:55
ΟΧΙ!!!!

Μην κάνεις τίποτα που μπορεί να προκαλέσει οποιαδήποτε εγγραφή στον σκληρό δίσκο.

Προσπάθησε να ανακτήσεις όσα από τα αρχεία μπορείς και αφού εξαντλήσεις όλα τα περιθώρια κάνε το format :)
ok :oneup:

2000cc
21-11-07, 00:55
Καλησπέρα κι από μένα, είμαι νέος χρήστης στο φόρουμ.

Σχετικά με το θέμα που συζητάτε... είχα πρόβλημα με έναν εξωτερικό δίσκο 320GB, ο οποίος μου έπεσε από τα χέρια εν ώρα λειτουργίας και φυσικά μετά δεν δούλευε καθόλου. Άλλαξα κουτί αλλά δεν είδα προκοπή (έλεγα μήπως φταίει η συνδεσμολογία του usb... έλεγα...)
Απευθύνθηκα στην Northwind (Θεσσαλονίκη --- http://www.northwind.gr) οι οποίοι ήρθαν πήραν το δίσκο δεν με χρέωσαν τίποτα για τη διάγνωση και μου είπαν πως έχει κρεμάσει το ένα σετ κεφαλών... 380 ευρώ, αλλά πήρα πίσω το 98% των δεδομένων μου που ήταν ανεκτίμητα... Καθυστέρησαν αρκετά (περίπου 10 μέρες) αλλά ομολογώ πως έκαναν καλή δουλειά και τους προτείνω ανεπιφύλακτα.:oneup:

giwrgosth
21-11-07, 12:53
Άραγε ο χρόνος ανάκτησης 250 Gb υλικού από σκληρό 320 Gb της τάξης των 75 ωρών είναι σωστός?
Χρησημοποιώ το EASYUS το οποίο βρήκε μια χαρά όλα τα αρχεία με τους φακέλους τους κλπ και τα αποθηκεύω σε ένα USB WD 320 Gb.
Πάντως το πρωί που κοίταξα ο χρόνος είχε φτάσει στις 56 ώρες, οπότε η διαδικασία πάει καλά. Ελπίζω φυσικά σε περίπτωση διακοπής ΔΕΗ να μπορέσω να ανακτήσω ότι έμεινε και να μην πάω από την αρχή!

HILL.K
02-01-08, 06:51
GetDataBack for: NTFS ή FAT32 αναλογα με το τι ειναι ο δισκος κατεβαζεις και το αναλογο!Εγω με αυτο σωθηκα!

gorgis16
15-01-08, 21:42
Παίδια σύγνωμη αν έχει αναφερθεί αναλογο προβλημα με το δικό μου και σας ταλέπωρω.Έχω ένα σκήρο maxtor diamondmax 6v080e0 sata2 80gb.Το προβλημα μου είναι ότι οτάν τον έχω σύνδεμενο δεν μπόρω να μπώ στο bios και στα windows ενώ τον αναγνωρίζει όταν πας να μπεις μέσα σου λέει ότι είναι αφορμάριστος και χρειάζεται φορμάρισμα.Ταυτόχρονα τα windows δουλεύουν απίστευτα αργά, πρόβλημα πού λύνεται όταν τον αποσυνδέω.Το κακό είναι ότι έχω μέσα πολλά αρχεία που τα χρειάζομαι!Τι μου προτείνετε?Ο σκληρός δεν έχει περασμένα μέσα windows μόνο ο βασικός του συστήματος έχει τα xp professional GR.

Υ.Γ Δόκιμασα και με live cd του kubuntu αλλά κολλάει στο φόρτωμα.Χωρίς τον σκληρό φορτώνει κανονικά.

georgekap
31-01-08, 02:27
Καλισπερα σε ολουs!! Χρειαζομαι επιγwντνος help γιατι εγινε το εξης :Σε δισκο 80 γιγα που χωριζονταν σε particion c: 5giga και d: 75 giga ενακα merge me To partition magic και....σβηστηκαν οοοοοοολα τα δεδομενα του d:.... Συvεχεισα την Bλακεια μου...μην εχοντας καταλαBει οτι εχω χασει τα δεδομενα, αφοu μετα το merge ο δισκος ειχε γινει μονο c 5 γιγα και οχι 80...και ειχε μονο τα windows..δηλαδη οτι ειχε στο c....ΑΑ!! τα 5 γιγα τα μεγαλwσα και τα εκανα 8.... τι κανω τwρα???? helpppppppppp!!!!!!!!!!!

Patentman
31-01-08, 02:41
Τωρα να βαρεσεις αυτον που σου εδωσε την φαεινη ιδεα του partition magic.
Οτι χειροτερο εχει βγει ποτε.

Λοιπον δοκιμασε με διαφορα προγραμματα ανακτησης.
GetDataBack For NTFS, ontrack easy recovery, κτλ. Εδω στο νημα θα βρεις αρκετα προγραμματα.

Αλλά:

Φροντισε ωστε ο δισκος να μην υποστει αλλες αλλαγες.
Το καλυτερο ειναι να τον βαλεις σε ενα αλλο μηχανημα (που να εχει windows) ή στο ιδιο μηχανημα να βαλεις εναν αλλο δισκο και να εγκαταστησεις εκει μια προσωρινη εγκατασταση windows (αφου βγαλεις τον υπαρχον δισκο, και αφοτου τελιωσει η εγκατασταση να τον ξαναβαλεις) και να προσπαθησεις απο κει, ωστε ουτε καν το/τα προγραμμα/τα ανακτησης να μην εγκαταστησεις στον δισκο που θες να ανακτησεις.

jimakos9
17-02-08, 19:19
ο σκληρος μου δεν αναγνωριζεται ουτε στα bios υπαρχει ελπιδα να βρω τα δεδομενα μου...;

tidus
18-02-08, 23:21
δοκιμασε το file scavenger.

w4tt4n4b3
08-03-08, 03:25
Διαβάζοντας μερικά από τα προηγούμενα posts ίσως βρείτε λίγο υπερβολικό το δικό μου αλλά τι να κάνουμε.
Κατά λάθος σβήστηκε ένας φάκελος με 160mb μουσικής (31 κομμάτια). Χρησιμοποίησα 3 προγράμματα, το File Recovery for Windows, το Active Partition Recovery και το Recover My Files. Έκανα την ανάκτηση των δεδομένων σε διαφορετικό δίσκο από εκεί που ήταν αρχικά αποθηκευμένος ο φάκελος. Ο φάκελος και τα αρχεία έχουν τον ίδιο όγκο μόνο που δεν παίζουν. Στο Recover My Files στο recovery status γράφει Overwritten και μάλλον αυτό σημαίνει ότι η θέση που ήταν ο σβησμένος φάκελος έχει καταληφθεί από κάτι άλλο. Τέλος πάντων τα mp3 αρχεία δεν παίζουν...

Έχετε να προτείνετε τίποτα; Είχα σκεφτεί επαναφορά συστήματος αλλά αυτή δεν ήμουν βέβαιος αν επαναφέρει και mp3 αρχεία που σβήστηκαν και που δεν υπάρχουν καν στον κάδο.

HILL.K
08-03-08, 15:23
αν εχει γραφτεί κάτι άλλο πανω απο αυτα τα τραγούδια στο δισκο τοτε δεν προκειται να παιξουν...το Overwritten το αποδεικνύει...

jmakro
08-03-08, 15:27
final data ή file scavenger

eleven
08-03-08, 15:35
Winternals Administrator Pak και σε περίπτωση που δεν ανακτήσεις (πράγμα δύσκολο) δοκίμασε τη σουίτα της OnTrack!

w4tt4n4b3
08-03-08, 15:43
final data ή file scavenger Winternals Administrator Pak και σε περίπτωση που δεν ανακτήσεις (πράγμα δύσκολο) δοκίμασε τη σουίτα της OnTrack!
Παιδιά αυτά παίζουν και στην περίπτωση τη δική μου που βγάζει το μήνυμα ότι τα αρχεία είναι Overwritten;

JOHNVA
12-03-08, 20:35
Καλησπέρα παιδιά. Μόλις γράφτηκα στο site.Θέλω εαν γίνεται μια τεράστια βοήθεια.
Είχα έναν εξωτερικό σκληρό Element 120GB και ΌΛΑ μου τα αρχεία τα είχα εκεί. Εδώ και 3 μέρες ο Υ/Η δεν τον αναγνωρίζει και μου βγάζει μήνυμα ότι έχει πρόβλημα η συσκευή Ι/Ο. Δοκίμασα να αλλάξω καλώδιο, το δοκίμασα σε άλλους 2 υπολογιστές, το έκανα εκκίνιση σε safe mode αλλά ΤΙΠΟΤΑ!!! Βρήκα κάτι εταιρείες που κάνουν ανάκτηση δεδομένων αλλά θέλουν έναν σκασμό λεφτά. Γνωρίζει κάποιος από εσάς κάποιο τρόπο να μπορέσει το pc να αναγνωρίσει τον σκληρό ή κάποιο πρόγραμμα να κάνω ανάκτηση? Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

w4tt4n4b3
12-03-08, 20:41
Recover My Files, File Recovery for Windows, Active Partition REcovery...
Αυτά τα 3 προγράμματα χρησιμοποίησα εγώ.

JOHNVA
12-03-08, 21:17
ΣE EYXAPIΣTΩ ΠAPA ΠOΛY!!!!MAKAPI NA BPΩ ΛYΣH ΓIATI EIXA TA ΠANTA EKEI.ΘA BOHΘHΣOYN OMΩΣ OΛA AYTA TA ΠPOΓPAMMATA AΠO TH ΣTIΓMH ΠOY ΔEN TON BΛEΠEI KAN?
ΣYΓNΩMH ΓIA TA KEΦAΛAIA AΛΛA ΓPAΦΩ AΠO KINHTO.

w4tt4n4b3
12-03-08, 21:23
Αν δεν το βλέπει ο υπολογιστής, τότε δε θα τον βλέπουν και τα προγράμματα μάλλον...
Προσπάθησε μέσω google να βρεις ποια είναι η αιτία του προβλήματος. Δοκίμασε να μπεις σε κάποιο technical support forum για τη συγκεκριμένη μάρκα δίσκου...

Oakenfold_
12-04-08, 22:18
Καλησπέρα.

Ρε παιδιά, έχω έναν maxtor onetouch 4 500gb εδώ ενός ξαδέλφου, τον έφερε να περάσουμε κάτι αρχεία. Δούλευε μια χαρά, τον αναγνώρισε και αρχίσαμε την αντιγραφή των αρχείων.. κάποια στιγμή επειδή το pc ήταν ανοικτό 2 μέρες συνεχόμενα είπα να κάνω ένα restart. Αφού έκανα το restart, χωρίς να κουνήσω καλώδια τπτ, μου βλέπει τον δίσκο, αλλά δεν τον διαβάζει.. βγάζει "Τhe disk in drive N is not formated".

Πως στο καλό έγινε αυτό; Υπάρχει κάποια λύση ή να αρχίσω τις δοκιμές με data recovery tools;

Όλο προβλήματα αυτοί οι maxtor..

giorgio147
18-04-08, 17:49
Καλησπέρα παιδιά!Εγώ έχω ένα απίστευτο πρόβλημα...Έχω ένα λαπτοπ και έχει έναν σκληρό δίσκο 120 gb!Έχει αρχίσει να κολλάει ο δίσκος(μήπως χρειάζεται αλλαγή?),ειδικά όταν πάω να ανοίξω "βαριά" προγράμματα...Είχα ελεύθερο χώρο γύρω στα 30 gb και ξαφνικά τώρα έχω ελεύθερο χώρο 46 gb χωρίς να κάνω τίποτα(ούτε φορμάτ ούτε διαγραφή προγραμμάτων ή αρχείων)...Ένα άλλο απίστευτο που συμβαίνει είναι το εξής:Ορισμένα βιντεάκια που πέρασα τώρα τελευταία ενώ ανοίγουν,μετά από 10 δευτερόλεπτα σταματάνε(ενώ η διάρκεια τους είναι 2 λεπτά)και μου βγάζει σφάλμα στο πρόγραμμα που τα ανοίγω...Και σκέφτομαι να δοκιμάσω τα προγράμματα που προτείνονται εδώ για ανάκτηση αρχείων...Τι λέτε να κάνω?Ευχαριστώ...:mad::(

nnn
18-04-08, 22:13
Για αρχή ψάξου με αντιβιοτικό, κάνε έναν σωστό έλεγχο στον δίσκο με chkdsk και ένα καλό defragment.

giorgio147
19-04-08, 03:26
Ευχαριστώ!Το defragment τι είναι? Δεν έχω ιδέα...Ευχαριστώ και πάλι...Πλάκα-πλάκα προχτές σε κάποια στιγμή μου έβγαλε ένα μήνυμα το antivirus για ιό!Επίσης,σήμερα ο σκληρός δίσκος λειτουργεί μια χάρα...Για λειτουργικό έχω τα windows vista...Παίζει κάποιο ρόλο αυτό?Γιατί έχω ακούσει ότι κάνουν ένα recovery file μόνα τους...Κάτι τέτοιο τέλος πάντων...:p

........Auto merged post: giorgio147 added 7 Minutes and 21 Seconds later........

Επίσης,ξέχασα να αναφέρω το γεγονός ότι σήμερα ο δίσκος έδειχνε ότι έχει υπόλοιπο ελεύθερο χώρο 45,2 gb (από 46 χτες και από 30 που είναι κανονικά) και σε κάποια φάση έδειχνε ότι έχει 45,7 gb ελεύθερο χώρο...Και ρωτάω εγώ:"Την παλεύει ο σκληρός μου δίσκος?"!Ευχαριστώ πολύ...:)

nnn
20-04-08, 01:16
Δεν την πολυπαλεύει, πήγαινε στο site του κατασκευαστή του και κατέβασε και τρέξε τα διαγνωστικά που δίνει.

giorgio147
20-04-08, 05:16
Σίγουρα δεν την παλεύει ο σκληρός μου δίσκος!Βρήκα και έτρεξα το διαγνωστικό για τον δίσκο και μου βγάζει το εξής απίστευτο μήνυμα:

"Model Name : FUJITSU MHW2120BH

Firmware : 00000012
Total LBA : DF94BB0 h

Test Name : Short Test
Result : FAIL
Code : A101W7

The drive did not pass the Short Test.
An error was detected on the target drive."

Αν είναι δυνατόν(έσβησα το serial number για να μην φαίνεται εδώ!)...Μήπως ήρθε η ώρα του φορματ;Η΄μήπως έχει πρόβλημα ο δίσκος;Ας βοηθήσει κάποιος γιατί θα το σπάσω...Σήμερα,την πρώτη φορά που ξεκίνησα το λαπτοπ πάλι κόλλαγε ο δίσκος...Μετά έκανα μια επανεκκίνηση και δουλεύει μια χαρά...Παρεπιμπτόντως, σήμερα ο ελεύθερος χώρος του δίσκου είναι 45,5 gb!Ευχαριστώ!:rofl:

Simpleton
20-04-08, 05:43
Δεν ξέρω αν θα σου κάνει τίποτα το φορμάτ. Αν μπορείς να αποκλείσεις τα γνωστά προβλήματα (ιοί, spyware, κατακερματισμός, πολλά προγράμματα που ξεκινάν αυτόματα), ίσως να πρόκειται για μηχανικό πρόβλημα. Αλλά είναι αρκετά σπάνιο αυτό. Κοίτα πρώτα αυτά που ανέφερα.
Μην κοιτάς τον ελεύθερο χώρο. Καθώς χρησιμοποιείς τον υπολογιστή, το λειτουργικό σύστημα και τα προγράμματα σου δημιουργούν, τροποποιούν και σβήνουν μπόλικα αρχεία. Οπότε είναι λογικό να έχεις αυξομειώσεις.

nnn
20-04-08, 12:34
Ο σκληρός είναι στα τελευταία του, πάρε ό,τι backup μπορείς και πήγαινε να αγοράσεις έναν καινούριο.

giorgio147
21-04-08, 03:17
Ευχαριστώ πολύ παιδιά...Κι εγώ σκέφτηκα ότι μάλλον θα χρειαστεί να πάρω καινούριο δίσκο...:(

kaplan
01-05-08, 21:56
Κάνοντας φορματ στον δίσκο μου κατά λάθος(απο την βιασυνη μου) πάτησα διαγραφη του διαμερισματος ενος άλλου εξωτερικού σκληρού δισκου χωρις να του κάνω διαμόρφωση...Υπάρχει κάποιος τρόπος να ανακτήσω τα δεδομένα μου:hmm:?O εξωτερικος μου βγαζει 0 bytes ελευθερα 0 bytes δεσμευμενα σε συστημα αρχείων RAW.

Re-Ti-Re
02-05-08, 11:47
@kaplan
Διάβασε το συγκεκριμένο θέμα υπάρχουν αναφορές σε προγράμματα που μπορείς να κάνεις την δουλεία σου.

rampo
11-05-08, 14:29
Για σε ολους εχω ενα προβλημα και θα ηθελα να το συζητισω μαζι σας
εχω σκληρο δισκο και θελω να επαναφερω αρχεια που ειχα σβησει παλια . Πως μπορω να τα επαναφερω ?

cranky
11-05-08, 14:38
:welcome:

Αν τα είχες διαγράψει σήμερα-χτές κατα λάθος, κάτι θα γινόταν.
Αν τα εχεις διαγράψει απο παλιά κι΄έχεις γράψει άλλα απο πάνω, δεν γίνεται τίποτα.

rampo
11-05-08, 14:50
καταρχας δεν εγραψα τιποτα αποπανω τον εκανα φορματ εβαλα προγραμμα να τα επαναφερω τα αρχεια τα βρισκω αλλα δεν μπορω να τα επαναφερω . Υπαρχει κανενα αλλο προγραμμα γα να τα επαναφερω?

cranky
11-05-08, 15:32
Διάβασε αυτό (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=9477).

rampo
13-05-08, 20:32
υπαρχει προγραμα για να δουλεψουμε τα καταστραμενα αρχεια

rampo
13-05-08, 20:52
http://WWW.HDDlife Pro

rampo
13-05-08, 21:11
τα αρχεια τα βρηκα ομως δεν δουλευουν

mastorod
22-05-08, 16:50
Καλησπερα σε ολους.'Εχω εναν εξωτερικο σκληρο δίσκο τον οποιο ξαφνικα δεν αναγνωριζει ουτε το PC μου ουτε το λαπτοπ.Τον εβγαλα και απο τη θήκη του αλλα και πάλι μου γράφει πως ειναι unformated.Εχω διαβάσει προηγουμενα ποστ, κατεβασα το Easy Recovery Proffesional, αλλα στην επιλογή format recovery του εργαλειου δεν βλέπει τον εξωτερικό σκληρό. Θα πρέπει να κανω quick format στο δισκο, ή θα πρεπει να ακολουθήσω την επιλογή raw recovery;;

fotioskats
10-06-08, 16:29
καλησπερα.καταφερα να κανω ανακτηση δεδομενων απο εξωτ.δισκο αλλα τα mp3 δεν παιζουν δηλαδη παιζουν αλλα ο ηχος πουθενα πως διορθωνεται.ανακτηση εκανα με testdisk κ ειμαι χρηστης ubuntu.οποιος μπορει ας ριξει χερι βοηθειας.ευχαριστω

bau05
18-06-08, 15:59
ΑΟΡΑΤΟΣ ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ

Δεν ξερω πως συνεβη.
Πιθανον ναναι απο ιο ή απο κακο partitioning
Κατα τη διαδικασια χωρισμου σε partitions στο δισκο ενος φιλου που τον συνδεσα σε USB θηκη, ο δισκος επαψε να "φαινεται".
Μετα "χτυπησε" το laptop στο οποιο δουλευα. Παιρνω το δισκο του laptopκαι τον βαζω σε Desktop, χτυπησε και εκεινο.
Ετσι τωρα εχω εναν 2,5'' και εναν 3,5'' αορατους(+το δισκο του φιλου).
Γενικα οι σκληροι αναγνωριζονται μονο στο system tray (στην ασφαλη καταργηση) και στην Διαχειριση Συσκευων/Μοναδες Δισκων.
Στο "Διαχειριση Δισκων" στην αρχη φαινοταν ως "Unallocated", τωρα δε φαινονται καθολου.
Δοκιμασα διαφορα προγραμματα για να αναγνωρισω τους δισκους ή να παρω πισω καποια αρχεια και δεν καταφερα τιποτα ως τωρα:

*Paragon Partition Manager_ Server Edition (ισως απο εδω ξεκινησε το κακο)
*Active.Partition.Recovery
*Partition magik 8.00
*Stellar Phoenix NTFS Data Recovery
*Handy recovery 3.0
*Smart Partition Recovery
*Recover My Files

Αυτο που καταφερα καποια στιγμη, αλλα ΔΥΣΤΥΧΩΣ το διεκοψα για αργοτερα, χωρις να μπορω να το ξανακανω ηταν να δω τα χαμενα αρχεια με το Active Partition Recovery.

SOSSSS

Προτεινετε καποια λυση, εστω για να μπορεσω να κανω format τους δισκους και να μην πανε χαμενοι. Οσο για τα χαμενα αρχεια, δε νομιζω να τα ξαναπαρω.

alexgram
06-07-08, 20:56
εχθες εκει που καθομουνα κ ειχα ανοιχτο τον εξωτερικο δισκο(εσωτερικος με κουτι western digital 250gb)οπως παω να τον ανοιξω για να ακουσω τραγουδια μου εβγαλε μια προειδοπ. που λεει οτι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΗ Η ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΣΤΟ Η
ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ Η Ο ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΣΕΙ εκανα επανεκ.τπτ εκλεισα τον υπολ. τον ανοιξα παλι τπτ μπορει να βοηθεισει κανει δεν αντεχω κ 2 χαλασμενω σκληρο προπερσι εκανα μ@λ@κι@ κ εκαψα τον controler του σκληρου(250gb κ εκεινος) κ τον κραταω μπας κ μαζεψω λεφτα να τον παω για ανακτηση δεν παιζει να μαζεψω λεφτα κ για δευτερον

fuska
12-07-08, 15:54
καλησπερα..εγω εχω εναν lacie 500αρη ο οπόιος καποια στιγμη κ χωρισ να παθει τιποτα(πεσιμο) στματησε να αναγνωριζεται..
ξερει κανεισ τι μπορω να κανω μιασ δεν εχω τα λεφτα για να παω στα ειδικα μαγαζια για ανακτηση δεδομενων κ δεδομενου οτιι δεν θελω να χασω τα αρχεια μου?

crypter
12-07-08, 15:59
καλησπερα..εγω εχω εναν lacie 500αρη ο οπόιος καποια στιγμη κ χωρισ να παθει τιποτα(πεσιμο) στματησε να αναγνωριζεται..
ξερει κανεισ τι μπορω να κανω μιασ δεν εχω τα λεφτα για να παω στα ειδικα μαγαζια για ανακτηση δεδομενων κ δεδομενου οτιι δεν θελω να χασω τα αρχεια μου?

διαβασε απο την αρχη αυτο το νημα και θα βρεις πολλες λυσεις,
μια εκ των οποιον ειναι να δοκιμασεις τον δισκο και σε αλλη sata θυρα της μητρικης σου.

Chris Bow
28-07-08, 22:52
Ακουσα σε μια συζητηση, οτι υπαρχει η δυνατοτητα ανακτησης δεδομενων απο τον καδο ανακυκλωσης, ακομα και μετα την οριστικη τους διαγραφη απο αυτον, το "αδειασμα του" δηλαδη.
Ξερει κανεις εαν γινετε πραγματι αυτο και πως?

@ ADSLgr.com All rights reserved.