PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανάκτηση δεδομένων από σκληρό



Σελίδες : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24

crypter
28-07-08, 22:57
γινετε εφοσον δεν εχουν γραφτει απο πανω τους αλλα δεδομενα
δες π.χ. εδω
getdataback (http://www.runtime.org/)
http://www.active-undelete.com/

Chris Bow
28-07-08, 23:40
Κατεβασα το GetDataBank for NTFS και οντως ξαναβρηκα τα αρχεια απο το τελευταιο "αδειασμα".
Θα ηθελα βεβαια καποια που διεγραψα καποιους μηνες πριν, αλλα βλεπω οτι δεν γινετε.

Thx man :oneup:

dimitris75
13-08-08, 01:48
Παίδες υπάρχει περίπτωση από σκληρό δίσκο που έχει γίνει Low Level Format να γίνει επαναφορα δεδομένων?
Έχω δοκιμάσει πάρα πολλά προγράμματα.

sprog111
16-08-08, 02:13
OXI!! Δεν υπάρχουν πλέον ίχνη στον δίσκο!!

alefgr
17-08-08, 04:48
Για καλό και γιά κακό πέρασέ το και από το PGP με τουλάχιστον 3 περάσματα γιατί ποτέ δεν ξέρεις... :cool:

C64
04-09-08, 15:24
Αν δεν μπόρεσες να κάνεις ανάκτηση δεδομένων, μπορείς να ρίξεις μια ματιά εδώ:
http://www.fix-disk.info
Παραλαμβάνουν το δίσκο από το σπίτι σου και σε χρεώνουν μόνο αν τα καταφέρουν.
Δεν έχεις να χάσεις τίποτε... :)

Dio7
05-09-08, 12:15
Παίδες υπάρχει περίπτωση από σκληρό δίσκο που έχει γίνει Low Level Format να γίνει επαναφορα δεδομένων?
Έχω δοκιμάσει πάρα πολλά προγράμματα.

Λογικά εάν έχει γίνει LOW LEVEL FORMAT δεν μπορείς να βρείς τα δεδομένα σου με κάποιο πρόγραμμα της αγοράς. Αν μπορεί κάποιος να κάνει κάτι είναι οι εταιρείες ανάκτησης δεδομένων. Δες την www.datalabs.gr σε μένα τα κατάφεραν μια χαρά αλλά σε διαφορετικό πρόβλημα απο το δικό σου.

dhatz
07-09-08, 20:37
εάν έχει γίνει LOW LEVEL FORMAT

Low-level format από τον χρήστη είναι σπάνια περίπτωση στους σημερινούς δίσκους (P/S)-ATA (ήταν πολύ συνηθισμένο στους παλιούς MFM δίσκους). Στις μέρες μας γίνεται με ειδική εντολή ATA προς τον δίσκο (ο δίσκος "κλειδώνει" κατά τη διάρκεια της διαδικασίας) και είναι ο τρόπος που λειτουργούν τα διάφορα προγράμματα διαγραφής HD wipe / clean / shred.

Στην περίπτωση low-level erase, όπως κι αν έχουν γραφεί νέα data πάνω στα παλιά, πρακτικά δεν υπάρχει τρόπος ανάκτησης (εκτός ίσως από κάποιους σαν την NSA).

Η συνηθισμένη παρανόηση στα Windows (2K/XP/Vista κλπ) αφορά στη διαφορά μεταξύ "format" και "quick format". Το πρώτο εκλαμβάνεται σαν destructive format ("low level format") χωρίς να είναι, επειδή ακριβώς διαρκεί πολύ περισσότερο. Στην πραγματικότητα η καθυστέρηση είναι λόγω του scanning για bad sectors.


When you choose to run a regular format on a volume, files are removed from the volume that you are formatting and the hard disk is scanned for bad sectors. The scan for bad sectors is responsible for the majority of the time that it takes to format a volume.

If you choose the Quick format option, format removes files from the partition, but does not scan the disk for bad sectors. Only use this option if your hard disk has been previously formatted and you are sure that your hard disk is not damaged.

Source: Microsoft http://support.microsoft.com/kb/302686

dhatz
11-09-08, 21:08
Λέω να προσθέσω μερικές πληροφορίες εδώ στο sticky, γιατί είναιερωτήσεις που επαναλαμβάνονται.

Σχετικά με τα "bad blocks": Εμφάνιση bad blocks στα Windows από σύγχρονο ΑΤΑ δίσκο (που κάνουν bad block re-allocation αυτόματα και transparently προς το O/S) είναι κάτι που πρέπει να εξεταστει, πριν κανείς εμπιστευτεί ξανά δεδομένα στον δίσκο.

Εξήγηση της Seagate (από παλιό post του 2004 αλλά όσα λέει ισχύουν και σήμερα):


Hello:

Thank you for your inquiry. In a sense you are correct, the low-level
format does "hide" bad sectors.
Bad sectors can occur in many different ways, and all drives can develop
bad sectors at some point. Modern hard drives typically use less
aggressive "sector sparing" (more on this later) than older drives, so you
will usually see more bad sectors on modern drives than on older drives.

Hard drives try to automatically "map-out", or relocate, unusable space.
This is completely transparent to the user, so you'll never know it's
happening or that unusable space is present. When a bad sector is
mapped-out, its data is moved to a "spare" sector. Each region of the
drive has a predefined number of spares, referred to as the drive's
"sector sparing scheme". If there is a concentration of bad sectors in a
particular area, all of the spares for the given area may be used up. When
this happens, the drive is unable to relocate some of the bad sectors, at
which point the bad spot can be detected by a program such as SCANDISK.

Hard drive media -- the actual "discs" inside the drive -- are never
perfect. There are always small imperfections that will contribute to the
formation of bad sectors. Under the best circumstances, this bad space
evenly distributed throughout the media and the sector sparing scheme of
the drive can adequately relocate bad sectors. In such an instance, you
never see bad sectors in SCANDISK. Some drives, particularly newer, higher
capacity drives, provide fewer spare sectors to allow more available
space. Since there are fewer spares to use, programs like SCANDISK will
"see" more bad sectors.

[...]

Generally a drive is not considered bad with just a few bad sectors. If
the number of bad sectors grows or the bad sectors occur in the boot
track, then the drive should be replaced.

Regards,

Alan M.
Seagate Technical Support

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=11563


Σε δίσκο που εμφάνισε bad blocks, το πρώτο πράγμα που κάνουμε είναι backup. Στη συνέχεια, το λιγότερο που πρέπει κάποιος να κάνει είναι ένα SMART long test και κατά προτίμηση low-level diagnostics, σαν αυτά που δίνουν στα Website τους οι κατασκευαστές δίσκων και erase. Μετά από ένα low-level erase (υπάρχουν κι άλλες τεχνικές, που απαιτούν όμως ειδικό software) συνήθως τα bad blocks παύουν να εμφανίζονται σε επίπεδο O/S - Windows/Linux, όμως δεν έχουν εκλείψει ("διορθωθεί").

Εμφάνιση bad blocks μπορεί να οφείλεται στην καλύτερη περίπτωση σε media degradation στη συγκεκριμένη περιοχή, είτε αλλιώς σε προβλήματα της κεφαλής κλπ που σημαίνει ότι ο δίσκος πάει για απόσυρση. Το ίδιο αν υποπτευόμαστε ότι έχει βλάβη στην επιφάνεια του δίσκου (π.χ. εξωτερικός δίσκος που έπεσε από το γραφείο στο πάτωμα εν λειτουργία)

Πρόσφατο παράδειγμα από δικό μου μηχάνημα: Linux mail-server, που λειτουργούσε απλά σαν εξωτερικός mail-exchanger / relay (MTA + antispam + antivirus), με δίσκο Seagate 120GB, χωρισμένο σε πολλά partitions. Το directory όπου έκανε extract τα MIME attachments για να τρέξει τα antivir/antispam ήταν σε partition που δεν έγραφαν άλλες εφαρμογές (π.χ. logfiles), συνεπώς έγραφε & έσβηνε τα temporary files πάνω-κάτω στην ίδια περιοχή. Μετά από 3 μήνες λειτουργίας παρουσίασε bad blocks στη συγκεκριμένη περιοχή. Έκανα διάφορα low-level diags, "έσβησα" τα bad blocks, και κατέληξα ότι μάλλον ήταν media degradation λόγω συνεχούς read/write στο ίδιο σημείο 24/7 επί 3 μήνες. Και άλλαξα το setup ώστε να φτιάχνει τα tempory files σε RAM-disk.

Πάντως τον δίσκο που παρουσίασε έστω αυτά τα λίγα bad blocks τον χρησιμοποιώ σε άλλο μηχάνημα, για δοκιμές.

Τέλος, προσωπικά δεν θα άφηνα ΠΟΤΕ το chkdsk να επιχειρήσει να "διορθώσει" δίσκο με bad blocks / media damage.

Hook
12-09-08, 03:26
Γεια σας και απο εμενα.. Θα ηθελα να κανω και γω μια ερωτηση.. Διαβασα ολες τις προηγουμενες σελιδες αλλα θελω μια συγκεκριμενη απαντηση..
Ενας φιλος μου ειχε XP και εκανε φορματ το pc και εβαλε Vista. Εχει 2 σκληρους. Τον εναν το κρατησε ετσι οπως ηταν με διαφορα αρχεια μεσα(mp3, video, κτλ). Στον αλλο σκληρο μαζι με τα ΧΡ ειχε και αλλα αρχεια μεσα(mp3, video, photos, κτλ) και οταν εβαλε τα Vista τα διεγραψε ολα. Υπαρχει περιπτωση να μπορει να σωθει τπτ απο τον σκληρο που εγινε φορματ?

Simpleton
12-09-08, 03:34
Είναι λίγο απίθανο, καθώς έχουν γραφεί μπόλικα νέα αρχεία και μάλλον έχουν χαθεί τα περισσότερα από τα παλιά. Δοκιμάστε πάντως π.χ. με το Drive Rescue, ίσως βρείτε κάποια αρχεία που βρίσκονταν προς το τέλος του δίσκου και γλίτωσαν.

Και την επόμενη φορά, backup ;)

Hook
12-09-08, 03:48
Και γω αυτο του ειπα Skaf.. Ειχε ρωτησει κ ενα αλλο παλικαρι και του ειπε οτι μπορει να γινει γι'αυτο και ειπα να ρωτησω εδω περα.. Εμενα προσωπικα μου φαινεται χλωμο να τα ανακτησει..

yannisgk
20-09-08, 18:15
Ευχαριστώ για το link!!!

plj667
30-09-08, 19:18
Παιδια ενας εξωτερικος Western digital mybook 500 (αυτον με το μπλε ευθυγραμμο λαμπακι )που εχω επεσε κατω και απο τοτε δεν δουλευει...
Τον εβγαλα λοιπον απο το κουτακι του (3,5 ειναι) και τον συνεδεσα στο desktop αλλα και παλι δεν τον ανοιγει...
Μου βγαζει οτι ειναι αδιαμορφωτος...
Τα χει παιξει πληρως??? παιζει να καταφερω να σωσω κανα αρχειο ή εστω τον σκληρο??

δοκιμασα με το getdataback αλλα τζιφος-κολλανε τα παντα...
καμια συμβουλη please??? ειναι λιγων μηνων ρε γαμωτο

crypter
30-09-08, 19:20
κατα 90% (και βαλε) ο δισκος εχει χαλασει, ειδικα αν λειτουργουσε την ωρα που σου επεσε.
ελπιζω να ειχες κανει backup τα δεδομενα σου

plj667
30-09-08, 19:23
δεν παιζει να σωσω δλδ τπτ με καποιο τροπο ε???

ουτε καν τον σκληρο??

υ.γ. θα το ηλπιζα και γω για μπακ απ αλλα δεν εχω κανει...

Dio7
01-10-08, 11:34
Από την στιγμή που τον έβγαλες από το κουτί του έχασες και την εγγύηση. Είναι και ριμαδοκουτί.......
Δεν ξέρω τι μπορεί να κάνει η WD.

gabriel7
12-10-08, 16:31
Γεια χαρα σε ολους θα ηθελα μια βοηθεια για να δω παλι τα αρχεια μου απο ενα εξωτερικο σκληρο western digital 320gb....
Μια μερα λοιπον ανοιξα το pc και ενο τον εβλεπε δεν μπορουσα να μπω μεσα να δω τα αρχεια...
στη διαχειριση δισκον μου ελεγε να τον κανω φορματ!!!!!
Δεν ξερω ομως τι ειναι δε θυμαμε δηλαδη FAT η NTFS....
Εχουμε καποιο προγραμα να τα φερω πισω?
Ευχαριστω.

WD P/N : WD3200JB-00KFAO αυτο ειναι ο τυπος.

Simpleton
12-10-08, 19:22
Μην κάνεις φορμάτ σε καμία περίπτωση, κοίτα αν μπορείς να βρεις τίποτα με το Drive Rescue.

xabikos
13-10-08, 19:55
Εμένα το πρόγραμμα που με έσωσες ήταν το File scavenger.

Sniper
18-10-08, 14:05
Χαιρετώ την παρέα και ζητώ την βοήθειά σας για την ανάκτηση περίπου 400Gb δεδομένων!
Συγκεκριμένα υπάρχει ένας σκληρός συνολικής χωρητικότητας 640Gb χωρισμένο σε 3 partitions. Το μεγαλύτερο απ΄όλα με μέγεθος 570Gb ύστερα απο μια αποτυχημένη προσπάθεια αύξησης μεγέθους με το Acronis (ζητούσε κάπου 4 ώρες και γι' αυτο το διέκοψα με επανεκκίνηση). Όταν μπήκα στα Vista έκαναν κάτι σαν recover..κάτι σαν έλεγχο και μόλις μπήκα στο γραφικό περιβάλλον τους τα δεδομένα είχαν χαθεί όλα!
Μπορεί κάποιος να δώσει μια λύση ή ένα πραγματικά αξιόπιστο πρόγραμμα το οποίο μπορεί να τα βρεί τα χαμένα δεδομένα καθώς δεν σβήστηκαν με format αλλα σα να χάθηκαν οι θέσεις τους μέσα στον σκληρό και δεν μπορούν να βρεθούν απο το λειτουργικό..:worthy:
Χρησιμοποίησα το "Data Recovery Wizard" αλλα ενώ τα βλέπει σχεδόν όλα τα σώζει corrupted..
Παρακαλώ όποιος μπορεί ας βοηθήσει..

crypter
18-10-08, 19:59
δες με το getdataback (http://www.runtime.org/)

Sniper
18-10-08, 21:50
Δοκίμασα με το SpinRite v6.3 αλλα κολλούσε και ζητούσε επανεκκίνηση, ο σκληρός είναι sata πάνω σε PCI- Controller..

yannisgk
23-10-08, 10:33
WAntilles, ευχαριστώ για το link!!!
(Χρησιμοποίησα το Winternals Administrator Pak και όλα εντάξει!!!!.... . Ο εξωτερικός πάντως πάει γι'αλλαγή!!!!).

kornilios
06-11-08, 00:46
να ειστε καλα ολοι σασ με σοσατε με το θεμα αυτο εκατσα και διαβασα ολες τισ σελιδεσ διοτι εκανα πατατια σε σκληρο δισκο western digital 1000gb sata 2 ειχα 700 gb μεσ αλα τα εσοσα ολα αφου δοκιμασα 2-3 προγραματα απο ολα που εχουν αναφερθει τελικα με το getback for ntfs ολα οκ :oneup: + 1 βεβαια εφαγα 2 μερες αλα δεν πειραζει αντε ψαχνε μετα και ξαναβρες 700gb φυσικα το παθημα μου εγινε μαθημα back up kai raid1 δια πιο σιγουρια απο δω και περα ;)

SALVATORES
18-12-08, 17:22
Να 'στε καλά όλοι σας. Με σώσατε απο μεγάλη κατάθλιψη.

Το Getdataback είναι κορυφη!
:worthy::respekt:

kondorgr
21-12-08, 20:12
και μια συμβουλη: οταν παιζετε με προγραματα τυπου partition magic και αλλα παρεμφερη, να μην κοβετε ποτε την διαδικασια ειτε κανατε λαλακια ειτε νομιζετε οτι θα σας παρει ωρα για να τελειωσει. νομιζετε γιατι μετα κανετε 10 μερες για να βρειτε λυση για την αναστροφη της λαλακιας που κανατε σε δευτερη φαση. αφηστε να τελειωσει και βλεπετε μετα τι μελει γενεσθαι. αυτα για να μην κανετε μεγαλυτερες ζημιες και κλαιτε gb's ;)

skopelos
16-01-09, 15:29
Περίπλοκο το πρόβλημα φίλε δε ξέρω τι να πω

riotshield
17-01-09, 14:37
εχω ενα σκληρο 10gb που κανει το κλασσικο τικ-τακ. που και που τον βλεπει στο bios αλλα με τιποτα δεν κανει boot ή τον αναγνωρίζει στα windows. τι πρέπει να κανω? αλλαγή πλακέτας?
για αλλαγή πλακέτας πρέπει να βρώ τον ίδιο ακριβώς σκληρό?

crypter
17-01-09, 21:13
εχω ενα σκληρο 10gb που κανει το κλασσικο τικ-τακ. που και που τον βλεπει στο bios αλλα με τιποτα δεν κανει boot ή τον αναγνωρίζει στα windows. τι πρέπει να κανω? αλλαγή πλακέτας?
για αλλαγή πλακέτας πρέπει να βρώ τον ίδιο ακριβώς σκληρό?
Το τικ-τακ ειναι η κεφαλη που χτυπαει, κανε backup οτι εχει πανω του και πηγαινε το για αλλαγη αν εχει εγγυηση, αν δεν εχει πετα τον.
:)

riotshield
17-01-09, 21:20
όπως ανέφερα, δεν μπορώ να έχω πρόσβαση στα αρχεία μιας και δεν τον βλέπει στο bios ή όταν τον δει δεν κάνει boot στα windows

crypter
17-01-09, 21:25
Δυστηχως παρεδωσε πνευμα, δεν πιστευω η αλλαγη πλακετας να καταφερει τιποτα μιας και το προβλημα ειναι στην κεφαλη. Μια εταιρια ανακτησης δεδομενων ισως καταφερνε κατι αλλα χρεωνουν υπερβολικα πολλα /GB. :hmm:

alefgr
18-01-09, 03:47
Δεν είναι απόλυτο ότι φταίει η κεφαλή. Μπορεί να μην γυρίζει το moter και η κεφαλή μάταια να προσπαθεί να κάνει ανάγνωση...

Αν το moter δεν γυρίζει ψάξε γιά ίδια πλακέτα. Αν από την άλλη γυρίζει, τότε η πιθανότητα να φταίει η πλακέτα μικραίνει αλλά δεν μηδενίζεται. Μπορεί γιά παράδειγμα να μην κλειδώνει σε σταθερή ταχύτητα το πλατό και έτσι δεν μπορεί να υπάρξει μιά σταθερή ροή των data.

riotshield
18-01-09, 12:22
αν γυριζει το μοτερ θα το καταλαβω μονο ηχητικά, σωστα?

tedd
18-01-09, 21:59
αν γυριζει το μοτερ θα το καταλαβω μονο ηχητικά, σωστα?

Ηχητικά λίγο δύσκολο μιάς και ύπαρχουν και άλλες πηγές θορύβου, με την αφή ειναι πιο σίγουρο ανοιξε το κουτί και βάλε την παλάμη σου επάνω στο δίσκο, με προσοχή όμως μην ξηλώσεις τίποτα, αν το μοτερ δουλέυει θα αισθανθεις ένα ελαφρό γαργαλιτο-δόνηση:) θα το καταλάβεις.

C64
19-01-09, 15:58
Είχα κι εγώ αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα.

Η FixDisk έκανε την ανάκτηση δεδομένων (http://www.fix-disk.info/) με σχετικά πολύ μικρό κόστος.

Δεν έχεις τίποτε να χάσεις αν τους το δώσεις να το ελέγξουν (διάγνωση δωρεάν).

nikosl
21-01-09, 19:22
πόσο πάει το gb?

riotshield
21-01-09, 19:28
200€ ανεξαρτήτως όγκου

mikstratos
29-01-09, 14:37
Αν εχεις εναν καλο σκληρο εγκατεστησε εκει τα χρ και συνδεσε τον προβληματικο σαν δευτερο σκληρο. εφοσον στον αναγνωριση στο bios μαλλον θα καταφερεις να μεταφερεις καποια δεδομενα.

flasatos
17-02-09, 12:23
παιδιά τα ποσταρισματα ειναι καταπληκτικα και βοηθάνε τον κόσμο.

εγω ειχα πρόβλημα με ενα σκληρό (βασικός με Χρ επανω) και ανεκτησα τα πάντα με τα προγραμματα που εχουν πει αλλοι φιλοι....το get data back με ειχε σωσει και παλαιοτερα. 'βλεπει' σκληρους που δεν φαινονται πουθενά αρκει να ειναι συνδεδεμένοι στη Μ/Β.
πολυ καλο βρηκα και το file recovery της γνωστης seagate.

το προβλημα μου ομως ειναι πως να σώσω το σκληρό ατοφιο με το λειτουργικό δηλαδη.να τον αντιγραψω σε εναν αλλο και να καταφερω να μπουταρω παλι απο αυτον.......καθως ειναι ο βασικος σκληρός μου θα μου παρει μηνες να περασω τα παντα παλι αρχιζοντας απο το 0.

ο σκληρός εχει λίγα (12κβ) bad sectors αλλα ειναι σε καιριο σημείο μάλλον........
ακουω προτάσεις και πάλι τα θερμα συγχαρητήρια σε όσους πόσταραν και βοηθησαν τον κόσμο.....:clap:

aa144
17-02-09, 12:35
Δεν έχει ατόφιο, πέτα τον.

ipal
16-03-09, 03:13
Kαι εγω,και εγω! WD800BB του 03/2003.Ασημι οχι μαυρο χρωμα. Απο τ ΠΛΑΙΣΙΟ ειναι. Eμενα ζεσταινεται η πλακετα αλλα μονο στο BIOS, (καμια φορα) φαινεται, και μονο οταν ειναι slave... σαν WD1200 και μετα βγαζει HDD ERROR.

treli@ris
17-03-09, 12:39
Γνωριζει καποιος πανω-κατω τις τιμες των εταιρειων ανακτησης? Υπαρχει σχετικα φτηνη εταιρεια?

alexkid7
17-03-09, 16:11
Να δώσω ένα ψήφο εμπιστοσύνης στο active undelete. Είχα σβήσει από μ@λ@κi@ μου 120 gb και τα βρήκε χωρίς κανένα πρόβλημα! :oneup:

ipal
18-03-09, 02:23
σε αλλο thread αναφερουν για 100ευρω/ GB εγχωριες εταιριες ...

εμενα απο USA μου ειπαν με $500 μου τον επαναφερουν, αλλα να μην το παλεψω αλλο εγω.

crypter
18-03-09, 11:07
σε αλλο thread αναφερουν για 100ευρω/ GB εγχωριες εταιριες ...


Τοσο πολυ, εγω για 50-60ευρω/GB ηξερα. Στην τελικη ενα τηλεφωνο αρκει σε καποια εταιρια ανακτησης για να μαθετε το κοστος. :hmm:

psyxanwmalos
30-03-09, 12:41
ειμαι κ εγω ενας απο τους "τυχερους"... :sorry:
εχω εναν 250αρι της western digital κ μου χτυπησε. οταν λεω χτυπησε εννοω οτι ενω προσπαθουσε να διαβασει ακογοντουσαν χτυποι απο μεσα απο τον σκληρο. :rtfm:
λοιπον, τα συμπτωματα μου: ο σκλιρος δεν φαινεται στο my computer, δεν υπαρχει..
οχι σαν αλλουσ φιλουσ που λενε οτι τον βλεπουν, αλλα δεν ανοιγει. εμενα δεν υπαρχει καν. :down:
σκρφτομαι κατα πρωτον να προσπαθησω μονος να τον φτιαχω με καποιοα προγραμμα που θα με προτεινεται κ αν παω κ εκει κουβα να παω σε εταιρια για να μου πιασει τα οπισθια... :oops:
καμια βοιθεια ρε παλικαρια??? :worthy:

crypter
30-03-09, 13:32
Εφοσον ακουγονται και ηχοι χτυπηματος απο τον δισκο το πιθανοτερο ειναι να χτυπησε η κεφαλη του οποτε και δεν υπαρχει (με λογικη τιμη τουλαχιστον) λυση. Και μαλιστα καλυτερα να μην τον δουλευεις καθολου σε περιπτωση που λογω προβληματικης κεφαλης γρατζουνιστει κατα την λειτουργια το platter και χασεις οριστικα τα δεδομενα σου.

psyxanwmalos
30-03-09, 13:46
οταν λεμε λογικι τιμι, εννοουμε 200-300 ή 2000-3000??? :whistle:

crypter
30-03-09, 13:51
Πανω απο 400+ ευρω νομιζω. Καλυτερα να πρεις κανα τηλεφωνο σε μια εταιρια ανακτησης αλλα για τετοιο προβλημα δεν νομιζω να παρουν λιγα λεφτα. :hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.