PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανάκτηση δεδομένων από σκληρό



Σελίδες : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24

psyxanwmalos
30-03-09, 16:34
i drink him, διλαδι... :(

crypter
30-03-09, 17:30
Να θυμασαι την επομενη φορα να κρατας backup με τα σημαντικα δεδομενα σε αλλο αποθηκευτικο μεσο γιατι ποτε δεν ξερεις τι μπορει να συμβει. :)

psyxanwmalos
30-03-09, 17:38
εχω 4 σκλιρους, οι 3 με τσοντες, σειρες, λαμακιες κ στον 1 με τα σοβαρα, αυτος μου μαμιθικε!!! :down:

psyxakias
30-03-09, 21:26
εχω 4 σκλιρους, οι 3 με τσοντες, σειρες, λαμακιες κ στον 1 με τα σοβαρα, αυτος μου μαμιθικε!!! :down:Καλά να πάθεις, αφού δεν τιμάς το όνομά σου (ψυχανώμαλος). Καλύτερα να το αλλάξεις :down:

Διότι αν ήσουν αυθεντικός ψυχανώμαλος - ψυχάκιας, θα είχες και στους 4 τσόντες και τα σοβαρά data θα τα είχες σβήσει από μόνος σου, για να μην σπαταλούν άδικα χώρο. Και σε αυτή τη περίπτωση, δε θα χάλαγε κανένας διότι θα ήταν όλοι τους "ικανοποιημένοι" ;)

Είμαι ο ψυχάκιας και μόλις τελείωσα :crazy:

psyxanwmalos
30-03-09, 21:41
aστα να πανε ρε ψυχακια!!! :whistle:
τρελη ηττα ρε γιγαντα!!! :down:
εχω ξενερωσει απολυτα... :sorry:
θα παρω βολτα τις εταιριες ανακτησης κ θα σας πω ποσο μου πιανουν τα οπισθια... :closed:

treli@ris
30-03-09, 21:45
οταν λεμε λογικι τιμι, εννοουμε 200-300 ή 2000-3000??? :whistle:

Αν κοιταξεις σε παραπανω ποστ εχω και εγω προβλημα με εναν σκληρο. Πηρα τηλεφωνο σε 3 ελληνικες εταιρειες και οι τιμες ειναι ιδιες και στις 3. Δεν εχει σχεση με τα GB αλλα με το ποσο δυσκολο ειναι αυτα να ανακτηθουν. Οι τιμες ξεκινανε απο 200 € και φτανουν τα 900 €

arial
30-03-09, 22:13
Καλά να πάθεις, αφού δεν τιμάς το όνομά σου (ψυχανώμαλος). Καλύτερα να το αλλάξεις :down:

Διότι αν ήσουν αυθεντικός ψυχανώμαλος - ψυχάκιας, θα είχες και στους 4 τσόντες και τα σοβαρά data θα τα είχες σβήσει από μόνος σου, για να μην σπαταλούν άδικα χώρο. Και σε αυτή τη περίπτωση, δε θα χάλαγε κανένας διότι θα ήταν όλοι τους "ικανοποιημένοι" ;)

Είμαι ο ψυχάκιας και μόλις τελείωσα :crazy:


Psyxakias αμα τελειονεις και εσυ στον χρονο σαν την Πετρουλα να το προσεξεις αυτο :p :p :p

psyxanwmalos
30-03-09, 22:13
πες οτι τα δινεις τα ευροπουλα, το μιχανιμα φτιαχνεται παντα ή υπαρχει περιπτωσι να μην?? :closed:

treli@ris
30-03-09, 22:22
πες οτι τα δινεις τα ευροπουλα, το μιχανιμα φτιαχνεται παντα ή υπαρχει περιπτωσι να μην?? :closed:

Πρωτα θα κανουν ελεγχο του προβληματος κι αν διαπιστωσουνε οτι τα δεδομενα σου μπορουν να ανακτηθουν τοτε θα τους δωσεις το ΟΚ για να προχωρησουν. Ο ελεγχος δηλαδη ειναι δωρεαν ;)

psyxanwmalos
30-03-09, 22:35
Πρωτα θα κανουν ελεγχο του προβληματος κι αν διαπιστωσουνε οτι τα δεδομενα σου μπορουν να ανακτηθουν τοτε θα τους δωσεις το ΟΚ για να προχωρησουν. Ο ελεγχος δηλαδη ειναι δωρεαν ;)

οκ geofak, να σαι καλα ρε φιλε...
θα τους τηλ αυριο να δω τι θα γινει...

Ducklord
31-03-09, 13:48
Παίδες, τα GetDataBack και κάτι άλλα "χαριτωμένα" που ακούστηκαν ΔΕΝ είναι για δύσκολες περιπτώσεις - σε αυτές μπορούν να έχουν αρνητικά αποτελέσματα, να χειροτερέψουν την κατάσταση βάζοντας ένα προβληματικό δίσκο να δουλεύει περισσότερο (ενώ είναι έτοιμος να... "παραδώσει το πνεύμα") δίχως να μπορούν να έχουν ελπίδα πραγματικής ανάκτησης. Έχω δοκιμάσει τουλάχιστον 10 προγράμματα του είδους σε "δύσκολες" καταστάσεις και μονάχα δύο δούλεψαν καλά: το Easy Recovery που αναφέρθηκε και νωρίτερα και ένα που, τουλάχιστον στις τρεις πρώτες σελίδες του νήματος, δεν είδα να αναφέρεται: το R-Tools, ή κάπως έτσι. Μπορείτε να το βρείτε εδώ: http://www.r-tt.com/. Σε ορισμένες περιπτώσεις μου απέδωσε καλύτερα και από το Easy Recovery (π.χ. ενώ το ER -δεν- μπορούσε να "διαβάσει" filenames, αυτό έφερε πίσω κανονικά όλα τα δεδομένα).

Και κάτι άλλο που δεν έχει αναφερθεί: αλλάζει και controller με controller. Αν ένα PC δεν μπορεί να "δει" καθόλου ένα δίσκο, ΙΣΩΣ μπορεί να τον "δει" ένα άλλο ή, αν έχετε, ένας dedicated controller. Ακόμη έχω ένα δίσκο IDE που ενώ όλα τα PCs τον... "αγνοούν", λειτουργεί μια χαρά και δίχως προβλήματα στην... Amiga 1200 μου (!!!).

Φιλικά
Ducklord

ipal
01-04-09, 02:36
ένα που είχα ρωτήσει εγώ μου είπαν να μου στείλουν λίστα με τα αρχεία μου. ώστε να δω αν όντως τα αρχεία που θέλεις σώζονται πριν πληρώσεις


Πρωτα θα κανουν ελεγχο του προβληματος κι αν διαπιστωσουνε οτι τα δεδομενα σου μπορουν να ανακτηθουν τοτε θα τους δωσεις το ΟΚ για να προχωρησουν. Ο ελεγχος δηλαδη ειναι δωρεαν ;)

psyxanwmalos
01-04-09, 03:01
ένα που είχα ρωτήσει εγώ μου είπαν να μου στείλουν λίστα με τα αρχεία μου. ώστε να δω αν όντως τα αρχεία που θέλεις σώζονται πριν πληρώσεις

βρε ας μου πουν εμενα οτι σωζεται κατι κ ας ειανι οτι να ναι!!! :oops:

psyxanwmalos
03-04-09, 00:05
πιγα σε εταιρια χτεσ, με πιραν τιλ σιμερα κ με ειπαν οτι ανακτηθηκαν τα 90% του σκλιρου, το μαλλι πιγε στα 670 + φπα...

ipal
03-04-09, 02:03
Για ποσα GB μιλάμε? εμενα για 80gb μου είπαν $500-600 από USA.
Αλλα εμενα έχει μάλλον χαλάσει το μοτέρ

psyxanwmalos
03-04-09, 08:52
250 γιγα.
με ειπαν οτι ειχαν χαλασει οι κεφαλες, αλλα η επιφανεια (ευτυχως για εμενα) δεν ειχε μαμιθει...

dionff07
23-04-09, 20:48
Γεια σας, χρόνια πολλά, Χριστος Ανέστη


Θα σας πω αναλυτικά τι πρόβλημα αντιμετωπίζω ανάκτηση δεδομένων, ίσως να βοηθηθούν και άλλοι άνθρωποι.
Κατ’ αρχήν να σας πω έχω 2 εσωτερικούς σκληρούς δίσκους 250 GB και 80 GB. Συνήθως κρατάω αντίγραφα των χρήσιμων αρχείων μου, χωρίζοντας το σκληρό δίσκο σε Partition με το Partition Magic. Κατά λάθος έσβησα το C: μέσω του Windows Installer, όπου έχω χρήσιμα αρχεία των 70GB. Για να αντιμετωπίσω το παραπάνω πρόβλημα: Εγκατέστησα τα WinXP PRO GREEK σε άλλο Partition (ήταν ελεύθερο) τα αρχεία μου προσπάθησα να τα ανακτήσω με το R-Studio (προτού να μπω σε αυτό το χρήσιμο topic) ανέκτησα ούτε το 1/3 των αρχείων mp3 μετονομασμένα σε αριθμούς, τα έγγραφα τα άνοιγα αλλά ήταν αλαμπουρνέζικα.
Μέσω αυτού του topic (το διάβασα όλο) δοκίμασα το GetDataBack for NTFS όπου δεν βρήκε τίποτα. Μετά δοκίμασα το easy recovery όπου για να ξεκινήσει έπρεπε να κάνω boot από δισκέτα, το έκανα 2 φορές: Τη πρώτη φορά δεν θυμόμουνα τι σύστημα αρχείων ήταν και έτσι ξεκίνησα την ανάκτηση αρχείων όπου τη διέκοψα. Τη δεύτερη φορά όπου γνώριζα το σύστημα αρχείων είναι RAW έκανα αλλά δεν βρήκε το C:Τώρα δοκιμάζω το Acronis True Image Home 11.0 που θέλει περίπου 4 μέρες αξίζει το κόπο;

Με εκτίμηση,

dionff07

xabikos
24-04-09, 09:47
Σε μια παρόμοια περίπτωση εμένα με έσωσε το File Scavenger. Δοκίμασε το, νομίζω αξίζει τον κόπο.

dpa2006
24-04-09, 12:42
Γεια σας, χρόνια πολλά, Χριστος Ανέστη


Θα σας πω αναλυτικά τι πρόβλημα αντιμετωπίζω ανάκτηση δεδομένων, ίσως να βοηθηθούν και άλλοι άνθρωποι.
Κατ’ αρχήν να σας πω έχω 2 εσωτερικούς σκληρούς δίσκους 250 GB και 80 GB. Συνήθως κρατάω αντίγραφα των χρήσιμων αρχείων μου, χωρίζοντας το σκληρό δίσκο σε Partition με το Partition Magic. Κατά λάθος έσβησα το C: μέσω του Windows Installer, όπου έχω χρήσιμα αρχεία των 70GB. Για να αντιμετωπίσω το παραπάνω πρόβλημα: Εγκατέστησα τα WinXP PRO GREEK σε άλλο Partition (ήταν ελεύθερο) τα αρχεία μου προσπάθησα να τα ανακτήσω με το R-Studio (προτού να μπω σε αυτό το χρήσιμο topic) ανέκτησα ούτε το 1/3 των αρχείων mp3 μετονομασμένα σε αριθμούς, τα έγγραφα τα άνοιγα αλλά ήταν αλαμπουρνέζικα.
Μέσω αυτού του topic (το διάβασα όλο) δοκίμασα το GetDataBack for NTFS όπου δεν βρήκε τίποτα. Μετά δοκίμασα το easy recovery όπου για να ξεκινήσει έπρεπε να κάνω boot από δισκέτα, το έκανα 2 φορές: Τη πρώτη φορά δεν θυμόμουνα τι σύστημα αρχείων ήταν και έτσι ξεκίνησα την ανάκτηση αρχείων όπου τη διέκοψα. Τη δεύτερη φορά όπου γνώριζα το σύστημα αρχείων είναι RAW έκανα αλλά δεν βρήκε το C:Τώρα δοκιμάζω το Acronis True Image Home 11.0 που θέλει περίπου 4 μέρες αξίζει το κόπο;

Με εκτίμηση,

dionff07
καλησπερα,το acronis για ποιο ακριβως λογο θελει 4 ημερες?:hmm:
αν εχεις image backup (*.tib) καπου-ελπιζω οχι corrupted-κανε μια νεα εγκατασταση και εγκατεστησε το ή τη δωρεάν εκδοχή του DiscWizard (http://www.seagate.com/ww/v/index.jsp?locale=en-US&name=discwizard-eula&vgnextoid=580a5e3ddbf60110VgnVCM100000f5ee0a0aRCRD) (πρεπει να εχεις τουλαχιστον 1:hmm: Seagate HDD στο pc).ανοιξε το αρχειο *.tib και εισαι οκ.θα βρεις ολα τα αρχεια σου.αυτο ισχυει και σε external HDD.
κατα τα άλλα ακολουθησε και τη συμβουλη του φιλου xabikou

2000cc
25-04-09, 10:52
σε αλλο thread αναφερουν για 100ευρω/ GB εγχωριες εταιριες ...

εμενα απο USA μου ειπαν με $500 μου τον επαναφερουν, αλλα να μην το παλεψω αλλο εγω.

Παιδιά απ' οτι ξερω η χρέωση πάει βάσει βλάβης και όχι βάσει όγκου, εκτός αν μιλάμε για δεδομένα από ΤΒ και πάνω. Στην Northwind (http://www.northwind.gr) που είχα πάει το δίσκο μου (και έστειλα κι άλλους και κάνανε δουλειά) δεν με χρέωσαν για τη διάγνωση, μου έστειλαν μια λίστα με τα ανακτήσιμα δεδομένα και μόνο εάν αυτά που ήθελα να ανακτήσω ήταν στη λίστα, έπρεπε να τους πληρώσω.
Το κόστος, όπως λέει και ένας άλλος φίλος είναι από 200-900 ευρώ ανάλογα με τη βλάβη.

drhouse
25-04-09, 11:22
καλησπερα,το acronis για ποιο ακριβως λογο θελει 4 ημερες?:hmm:


Με πολύ απλά λόγια η καθυστέριση έχει ώς εξής.

Τα προγράμματα που τρέχουν επάνω στο λειτουργικό προυποθέτουν ότι τα δεδομένα που προέρχονται από χαμηλότερο επίπεδο είναι 1000% καλά.
Εφ' όσον ο σκληρός δεν μπαίνει σε bad sectors η διαδικασία αντιγραφής γίνεται γρήγορα διαφορετικά τα πράγματα δυσκολεύουν ...

Αν τα δεδομένα μας έχουν αξία τότε
Αν γνωρίζετε τι κάνετε, ναι χρησιμοποιήστε τα διάφορα εργαλεία ανάκτησης και προσπαθήστε να κάνετε την δουλεία σας. Αν δεν γνωρίζετε τότε μάλλον θα κάνετε ζημιά.

Διάβασα μερικές απαντήσει παραπάνω και έφριξα ... προσοχή βρε παιδιά, καλύτερα να ζητήσετε από ένα φιλαράκο σας που έχει μερικές γνώσεις παρά να βαράμε στον γάμο του καραγκιόζι. Όλα αυτά με την προυπόθεση ότι τα δεδομένα σας έχουν κάποια αξία :p

dpa2006
25-04-09, 13:51
Με πολύ απλά λόγια η καθυστέριση έχει ώς εξής.

Τα προγράμματα που τρέχουν επάνω στο λειτουργικό προυποθέτουν ότι τα δεδομένα που προέρχονται από χαμηλότερο επίπεδο είναι 1000% καλά.
Εφ' όσον ο σκληρός δεν μπαίνει σε bad sectors η διαδικασία αντιγραφής γίνεται γρήγορα διαφορετικά τα πράγματα δυσκολεύουν ...

Αν τα δεδομένα μας έχουν αξία τότε
Αν γνωρίζετε τι κάνετε, ναι χρησιμοποιήστε τα διάφορα εργαλεία ανάκτησης και προσπαθήστε να κάνετε την δουλεία σας. Αν δεν γνωρίζετε τότε μάλλον θα κάνετε ζημιά.

Διάβασα μερικές απαντήσει παραπάνω και έφριξα ... προσοχή βρε παιδιά, καλύτερα να ζητήσετε από ένα φιλαράκο σας που έχει μερικές γνώσεις παρά να βαράμε στον γάμο του καραγκιόζι. Όλα αυτά με την προυπόθεση ότι τα δεδομένα σας έχουν κάποια αξία :p
ok,thanks!:respekt:
παντως δεν εχω παραπονο απο το acronis,σε νεες εγκαταστασεις εχω σωσει (επαναφερει) δεδομενα (εικονες,desktop wallpapers) απο image,ακομα και απο dvd backup!:)
ενω αντιθετα παλαιοτερα θυμαμαι να εχει χτυπησει ghost image...:hmm:

drhouse
25-04-09, 22:19
παντως δεν εχω παραπονο απο το acronis,σε νεες εγκαταστασεις εχω σωσει (επαναφερει) δεδομενα (εικονες,desktop wallpapers) απο image,ακομα και απο dvd backup!:)
ενω αντιθετα παλαιοτερα θυμαμαι να εχει χτυπησει ghost image...:hmm:

Μιας και αναφέρεις την μαγική λέξη backup.
Να ξεκαθαρίσουμε ότι είναι άριστη συνήθεια το backup αλλά επίσης να αναφέρουμε ότι μπορεί να κάνουμε backup σε corrupted data.

dpa2006
27-04-09, 00:38
Μιας και αναφέρεις την μαγική λέξη backup.
Να ξεκαθαρίσουμε ότι είναι άριστη συνήθεια το backup αλλά επίσης να αναφέρουμε ότι μπορεί να κάνουμε backup σε corrupted data.

συμφωνω απολυτα!:)
και απο την πολυ μικρη εμπερια που ειχα,θελει προσεκτικη επιλογη αποθηκευτικου μεσου ή/και τρόπου.
δυστηχως εχω δει να χτυπαει image backup σε external σκληρο,dvd,cd(παλαιοτερα) και τελικα κατεληξα στο συμπερασμα οτι ισως δεν πρεπει να επαναπαυομαστε μονο στο backup που εχει δημιουργηθει.
ανα τακτα χρονικα διαστηματα θελει ελεγχο το backup ή δημιουργια νεου αντιγραφου ασφαλειας ή αντιγραφη του backup.:hmm:
δεν ειναι ευκολη υποθεση.
επισης μια καλη τακτικη ειναι ο ελεγχος του backup μετα απο τη δημιουργια του(π.χ. discwizard).
μερικες φορες αν βγαλει σφαλμα ισως πρεπει να ξαναδημιουργηθει.:hmm:
πριν μερικους μηνες φιλος ειχε προβλημα με τροφοδοτικο,ειχε την ατυχια να εχει το backup εκει και του χτυπησε και ο εξωτερικος σκληρος...:(
τι να πω;
μερικες φορες ο νομος του murphy (http://en.wikipedia.org/wiki/Murphy's_law) ειναι αμειληκτος...:p

leequid
20-05-09, 00:58
Καλησπέρα..

έχω ένα σημαντικό πρόβλημα και δεν ξέρω αν πρέπει να ανοίξω νέο θρεντ.

Έχω την παρακάτω σύνθεση NAS:

2x 1 TB WD RAID 1 στον 1ο Si3114 controller
2x 1,5 TB Seagate RAID 1 στον 2ο Si3114 controller
Ubuntu 8.10 (Νομίζω)

Εδω και λιγες μερες μου εβγαζε στην εκκινηση οτι το RAID 1 (2χ1ΤΒ) ηταν degraded αλλα bootare κανονικα το συστημα (που ειναι εγκατεστημενο σε αυτη την συστοιχία).
Αποφασισα σημερα να κανω rebuild και οταν εφτασε μετα απο 5 ωρες στο 50% περιπου, μου γραφει οτι το array δεν υπαρχει!
Κανω restart, πουθενα το array..!Βαζω το Live CD και βλεπει κανονικα δυο δισκους του 1 ΤΒ με τα partitions που ειχα και τα δεδομενα που ειχα, ΕΚΤΟΣ του storage partition που βλεπει μεν οτι εχει 600GB free αλλα αρχεια γιοκ. Σημειωνω οτι το storage einai σε xfs και extended.

Τι κανω τωρα;

Ευχαριστω παιδια..

Hengeo
31-05-09, 22:24
Το γράφω εδώ για να μην ανοίγω νέο θέμα.

Έκανα την εξής <<πατάτα>>. Είχα μία εργασία σε αρχείο word αποθηκευμένη, και τη χρησιμοποίησα ως template για να φτιάξω μία άλλη σχετική, από αφηρημάδα όμως κάποια στιγμή έκανα save με το ίδιο όνομα, δηλαδή στο πρώτο αρχείο, πριν την αποθηκεύσω σε αρχείο με νέο όνομα, δηλαδή έχασα την πρώτη εργασία (ευτυχώς υπάρχει τουλάχιστον εκτυπωμένη)! Υπάρχει κάποιος τρόπος να επαναφέρω το πρώτο αρχείο στην κατάσταση πριν το λάθος save, ή την πάτησα; Δοκίμασα ήδη με το easy recovery, χωρίς αποτέλεσμα.

crypter
31-05-09, 22:46
Το γράφω εδώ για να μην ανοίγω νέο θέμα.

Έκανα την εξής <<πατάτα>>. Είχα μία εργασία σε αρχείο word αποθηκευμένη, και τη χρησιμοποίησα ως template για να φτιάξω μία άλλη σχετική, από αφηρημάδα όμως κάποια στιγμή έκανα save με το ίδιο όνομα, δηλαδή στο πρώτο αρχείο, πριν την αποθηκεύσω σε αρχείο με νέο όνομα, δηλαδή έχασα την πρώτη εργασία (ευτυχώς υπάρχει τουλάχιστον εκτυπωμένη)! Υπάρχει κάποιος τρόπος να επαναφέρω το πρώτο αρχείο στην κατάσταση πριν το λάθος save, ή την πάτησα; Δοκίμασα ήδη με το easy recovery, χωρίς αποτέλεσμα.

Αρκετα χλωμο, λογικα θα γραφτηκε και στο ιδιο σημειο που ηταν το παλιο το νεο αρχειο (εφοσον ειχε και ιδιο ονομα) και θα εχουν αλλαξει τα δεδομενα. :hmm:

drhouse
31-05-09, 23:22
Εξαρτάται τι λειτουργικό έχεις και πως το έχεις ρυθμίση.

Κάνε δεξί κλικ στον αρχείο -> ιδιότητες.
Δες αν υπάρχει καρτέλα previous versions, αν ναι δες αν υπάρχει εγγραφή μεσα σε αυτή.
Πριν κάνεις κάτι ανέβασε εικόνα να πάρουμε μάτι.

57099

Hengeo
03-06-09, 19:46
Συγγνώμη που άργησα να απαντήσω. Έχω windows xp sp2 ελληνικά και word 2002 αγγλικό. Δεν βλέπω να υπάρχει τέτοια καρτέλα στις ιδιότητες (έχει μόνο τις Γενικά, Προσαρμοσμένες, Σύνοψη), οπότε μάλλον τζίφος; Ευχαριστώ για τις απαντήσεις πάντως.

monokeros
06-06-09, 23:04
γεια σας παιδια ... εχω εναν εξωτερικο wd 640 gb και μου επεσε κατω απο μικρο υψος και μετα απο 5-10 λεπτα οταν πατησα πανω στο εικονιδιο που ελεγε οτι επρεπε να κανω φορματ !!!!!!!!!!!!!!

τωρα , δεν τον βλεπει καθολου στο my computer !!!!!!!!!1

μηπως μπορει να γινει κατι ;;; και να μην χασουμε τα δεδομενα ;; ειναι πολλα και βαριεμαι να τα ξανακατεβασω !!!!

στη διαχείριση συσκευων το βλεπει κανονικα ......

crypter
07-06-09, 00:28
Δοκιμασες να του κανεις γρηγορο φορματ (που ουσιαστικα δεν σου σβηνει δεδομενα απλα ξαναφτιαχνει το filesystem) και επειτα να δοκιμασεις να ανακτησεις τα δεδομενα με καποιο προγραμμα οπως το GetDataBack η κατι παρομοιο;:)

monokeros
07-06-09, 00:40
Δοκιμασες να του κανεις γρηγορο φορματ (που ουσιαστικα δεν σου σβηνει δεδομενα απλα ξαναφτιαχνει το filesystem) και επειτα να δοκιμασεις να ανακτησεις τα δεδομενα με καποιο προγραμμα οπως το GetDataBack η κατι παρομοιο;:)

πως μπορω να κανω γρηγορο φορματ ; δεν τον βρισκει στο my computer ....

βρηκα ενα προγραμμα που εχουν προτεινει καποια παιδια στην αρχη του thread ( easy recovery professional) !!!

crypter
07-06-09, 00:45
Δοκιμασε με αυτο. Αν δεν γινει τιποτα δοκιμασε απο διαχειρηση δισκων (δεξι κλικ στον υπολογιστη μου/διαχειρηση/διαχειρηση δισκων)

monokeros
07-06-09, 00:50
Δοκιμασε με αυτο. Αν δεν γινει τιποτα δοκιμασε απο διαχειρηση δισκων (δεξι κλικ στον υπολογιστη μου/διαχειρηση/διαχειρηση δισκων)


δυστυχως εκει(διαχειριση δισκων) δεν τον βρισκει !!!! ουτε στο my computer !!!!
αλλα , στην ασφαλη καταργηση και στην διαχειριση συσκευων υπαρχει !!!!!

αλλα απο κει δεν εχει καποια επιλογη για φορματ !!!

crypter
07-06-09, 01:14
Δοκιμασε τοτε με το cd των windows boot-αρωντας με αυτο. :p

monokeros
07-06-09, 01:47
Δοκιμασε τοτε με το cd των windows boot-αρωντας με αυτο. :p


ευχαριστω πολυ που απαντας και προσπαθεις να βοηθησεις αλλα τιποτα !!!

βλεπει τον δισκο αλλα λεει δεν ειναι δυνατη η προσβαση !!!

απορω , γιατι αφου επεσε μου εβγαλε μηνυμα για φορματ και τωρα ουτε καν τον βλεπει !!

crypter
07-06-09, 08:57
ευχαριστω πολυ που απαντας και προσπαθεις να βοηθησεις αλλα τιποτα !!!
βλεπει τον δισκο αλλα λεει δεν ειναι δυνατη η προσβαση !!!
απορω , γιατι αφου επεσε μου εβγαλε μηνυμα για φορματ και τωρα ουτε καν τον βλεπει !!
Αν σταματησει να τον βλεπει και στο bios τοτε μαλλον τα φτυσε ο δισκος. Μπορεις να δοκιμασεις και σε αλλο pc αλλα δεν ξερω κατα ποσον θα καταφερεις τιποτα.:hmm:

drhouse
07-06-09, 10:13
Λιγάκι χλωμό για αισιοδιξία αλλά ας κάνουμε μερικές ύστατες προσπάθειες.

Αν κατάλαβα καλά μέσα στο disk management δεν τον βλέπει, σωστά?
Πάνω στο Disk management κάνε δεξί κλικ και επέλεξε rescan disk.

HILL.K
07-06-09, 10:38
ειχα και γω ενα δίσκο, απλα κολησε, κανω defragment ξανακόλησε.....φορματ δε προλαβε να αρχισει καν...τωρα δε το βλεπει που8ενά στο σύστημα....μαλλον παρεδωσε, υπαρχει καποιος άλλος τρόπος να δω αν ζει η αν πε8ανε? Σε αλλο υπολογιστη ίσως?

crypter
07-06-09, 10:59
ειχα και γω ενα δίσκο, απλα κολησε, κανω defragment ξανακόλησε.....φορματ δε προλαβε να αρχισει καν...τωρα δε το βλεπει που8ενά στο σύστημα....μαλλον παρεδωσε, υπαρχει καποιος άλλος τρόπος να δω αν ζει η αν πε8ανε? Σε αλλο υπολογιστη ίσως?

Και σε αλλον υπολογιστη αλλα και ελεγχωντας τον βλεπει το bios (πατωντας delete κατα την εκκινηση) :)

monokeros
07-06-09, 12:27
μπααα δεν γινεται τιποτα ουτε με την ανανεωση ..δεν τον βρισκει !!!

απορω γιατι βγαζει στην ασφαλη καταργηση οτι εχει συνδεθει μια συσκευη μ ονομα wd και αυτη

δεν φαινεται πουθενα !!!!

2000cc
22-06-09, 17:47
Η απάντηση είναι ότι "η συσκευή έχει συνδεθεί" -> έχει συνδεθεί *μια* συσκευή WD στον υπολογιστή σου (αυτή είναι μια πληροφορία που την παίρνει από τον USB Controller σου, ο οποίος προφανώς δεν έχει επηρεαστεί από την πτώση) παρ' όλα αυτά για να πάρει και τις υπόλοιπες πληροφορίες (μέγεθος, τύπος, μοντέλο κλπ) θα πρέπει να δουλεύει και ο δίσκος σου, ο οποίος έχει πάψει να δουλεύει.
Sorry, Η μοναδική λύση σε αυτή τη περίπτωση είναι σε εταιρία ανάκτησης.


μπααα δεν γινεται τιποτα ουτε με την ανανεωση ..δεν τον βρισκει !!!

απορω γιατι βγαζει στην ασφαλη καταργηση οτι εχει συνδεθει μια συσκευη μ ονομα wd και αυτη

δεν φαινεται πουθενα !!!!

katsougris
15-08-09, 07:27
Παιδιά με σώσατε, σας ευχαριστώ!!!
Δοκίμασα το Easy Recover, το άφησα όλο το βράδυ να κάνει Format Recovery, έκανε περίπου στις 8 ώρες αλλά το πρωί που ξύπνησα είχε βρει όλα τα αρχεία μου (65 GB) και τώρα το έχω αφήσει να τα κάνει μεταφορά σε άλλο σκληρό, θέλει άλλες τόσες ώρες.
Από ότι είδα τα έχει βρει όλα κανονικά με τα directory τους, αν και μερικά τα έχει βάλει σε δικά του directory, αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα.
Και πάλι σας ευχαριστώ για τις υπερπολύτιμες συμβουλές σας!
Άσχετο, να τον πετάξω τον σκληρό? Με είχε προειδοποιήσει το BIOS με το SMART ότι κάτι δεν πήγενε καλά, αλλά τον δούλευα κανονικά στα ΧΡ οπότε δεν έδωσα σημασία και την πάτησα...

Αγαπητέ φίλε που μπορώ να κατεβάσω το πρόγγραμμα αυτό?? Να είνια φουλ και free. Ευχαριστώ πολυ!!!:worthy:

crypter
15-08-09, 13:36
Αγαπητέ φίλε που μπορώ να κατεβάσω το πρόγγραμμα αυτό?? Να είνια φουλ και free. Ευχαριστώ πολυ!!!:worthy:

Δεν επιτρεπεται απο τους κανονες του φορουμ η αναφορα σε σπασμενο λογισμικο κτλ.
Αν θες να το δοκιμασεις μπορεις ειτε να δοκιμασεις την trial version του ειτε την trial του επισης πολυ καλου getdataback http://www.runtime.org/data-recovery-downloads.htm

katsougris
21-08-09, 16:28
Παιδιά με σώσατε, σας ευχαριστώ!!!
Δοκίμασα το Easy Recover, το άφησα όλο το βράδυ να κάνει Format Recovery, έκανε περίπου στις 8 ώρες αλλά το πρωί που ξύπνησα είχε βρει όλα τα αρχεία μου (65 GB) και τώρα το έχω αφήσει να τα κάνει μεταφορά σε άλλο σκληρό, θέλει άλλες τόσες ώρες.
Από ότι είδα τα έχει βρει όλα κανονικά με τα directory τους, αν και μερικά τα έχει βάλει σε δικά του directory, αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα.
Και πάλι σας ευχαριστώ για τις υπερπολύτιμες συμβουλές σας!
Άσχετο, να τον πετάξω τον σκληρό? Με είχε προειδοποιήσει το BIOS με το SMART ότι κάτι δεν πήγενε καλά, αλλά τον δούλευα κανονικά στα ΧΡ οπότε δεν έδωσα σημασία και την πάτησα...

Αγαπητέ φιλε πες μου που θα βρω κι εγω το προγραμμα αυτο???? Ευχαριστω πολυ!!!!

giwrgosth
21-08-09, 16:31
Αγαπητέ φιλε πες μου που θα βρω κι εγω το προγραμμα αυτο???? Ευχαριστω πολυ!!!!
Έχεις την απάντηση.


Δεν επιτρεπεται απο τους κανονες του φορουμ η αναφορα σε σπασμενο λογισμικο κτλ.
Αν θες να το δοκιμασεις μπορεις ειτε να δοκιμασεις την trial version του ειτε την trial του επισης πολυ καλου getdataback http://www.runtime.org/data-recovery-downloads.htm

katsougris
24-08-09, 09:28
Σου έστειλα pm

στειλε μου κι εμένα pm για το συγκρκριμενο προγραμμα!!! (Ontrack Easy Recovery Professional)

Caret
14-09-09, 14:22
Προφανώς ρωτάω κάτι που έχει ειπωθεί σε προηγούμενες σελίδες του Thread αλλά μιας και είναι παλιό ξανακάνω την ερώρηση. Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα free ή trial που να ανακτά δεδομένα τα οποία έχουν διαγραφεί από NTFS partition;

Simpleton
14-09-09, 14:28
Μπορείς να δοκιμάσεις με το Recuva (http://www.recuva.com/).

dreamer25
12-10-09, 17:41
Καλησπερα παιδια εκανα και γω την ηλιθια κινηση να κανω φορματ γιατι δεν μου δουλευε η επαναφορα και η αναζητηση αρχειων αλλα το μετανιωσα και ας εμενα χωρις αυτα τα 2 γιατι τελικα τη πατησα.Μετα το φορματ ο gom player σερνεται και παει πολυ αργα η εικονα....Η αναλυση στα βιντεακια του youtube ειναι χαλια με πολλα τετραγωνακια και με πολλα κολληματα της εικονας κατι που δε συνεβαινε πριν και σε βιντεακι τα οποια θυμαμαι πολυ καλα πως επαιζανπροηγουμενως.Ενω εxw περασει κανονικα ολους τους drivers φαινεται οτι κατι δε παει καλα αλλα δε μπορω να εντοπισω το προβλημα.Ειδα το σχετικο αρθρο με την επανακτηση δεδομενων και δεν ξερω αν μπορω και γω απο τη στιγμη που εχω κανει 2 format αυτες τις μερες αν μπορω με καποιο προγραμμα να επαναφερω τα windows που ειχα και ας μη λειτουργουν επαναφορα και αναζητηση...

@ ADSLgr.com All rights reserved.