PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανάκτηση δεδομένων από σκληρό



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24

Simpleton
30-03-10, 23:36
Recuva (http://www.piriform.com/recuva).

DJTaurus
31-03-10, 04:21
Recuva (http://www.piriform.com/recuva).
Τελικα βρηκα τον GetDataBack 3.5.θα δοκιμασω κ με αυτο γιατι πιο παλια αρχεια δεν μου τα εκανε recover ενω οτι εχω χρησιμοποιησει προσφατα δουλευει μια χαρα.Επειδη ειμαι ασχετος πως γινεται απο την στιγμη που κανεις format να υπαρχουν ακομα δεδομενα στον σκληρο κ μαλιστα αυτα που εσβησες με το format...προκειται για καποιου ειδους backup στο τελευταιο configuration?

........Auto merged post: sakiss πρόσθεσε 22 λεπτά και 4 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Παρακατω ειναι οι φακελοι που βρηκε στο recover το GetBackData
http://img10.imageshack.us/img10/4549/42791051.jpg
http://img11.imageshack.us/img11/8149/39694229.jpg

Επελεξα να κανω copy τους φακελους που ειχα στον σκληρο πριν το format δλδ Multimedia/Mp3/Desktop...etc....Mηπως ο λογος που μερικα αρχεια δεν μου δουλευουν ειναι οτι μπορει να ειναι αποθηκευμενα σε αλλους φακελους με κωδικοποιημενη μορφη?...για παραδειγμα οι φακελοι στο τελος της λιστας απο 00034 μεχρι 014F6F εχουν κωδικοποιημενα αρχεια σβησμενα....μονο οι 2 πρωτοι απο αυτους εχουν δικα μου αρχεια μεσα.

Simpleton
31-03-10, 12:21
Τελικα βρηκα τον GetDataBack 3.5.θα δοκιμασω κ με αυτο γιατι πιο παλια αρχεια δεν μου τα εκανε recover ενω οτι εχω χρησιμοποιησει προσφατα δουλευει μια χαρα.Επειδη ειμαι ασχετος πως γινεται απο την στιγμη που κανεις format να υπαρχουν ακομα δεδομενα στον σκληρο κ μαλιστα αυτα που εσβησες με το format...προκειται για καποιου ειδους backup στο τελευταιο configuration?
Χωρίς να γνωρίζω και εγώ πολλές λεπτομέρειες, όταν σβήνεις ένα αρχείο, δεν σβήνεις τα περιεχόμενα, αλλά λες στο σύστημα αρχείων να σημειώσει το χώρο που καταλαμβάνει ως ελεύθερο. Το αρχείο φαινομενικά εξαφανίζεται, αλλά παραμένει στις δομές του συστήματος αρχείων. Το πρόγραμμα επαναφοράς εξετάζει τις δομές αυτές και παίρνει τα στοιχεία του (αυτά που σου εμφανίζει). Αν δεν έχει γραφτεί κάτι στο χώρο όπου ήταν το αρχείο, μπορεί να ανακτηθεί ολόκληρο. Αν θυμάμαι καλά, το Recuva σου δείχνει σε τί κατάσταση είναι το κάθε αρχείο.

Εννοείται ότι κανένα τέτοιο πρόγραμμα δεν αντκαθιστά το τακτικό backup των σημαντικών αρχείων.


Επελεξα να κανω copy τους φακελους που ειχα στον σκληρο πριν το format δλδ Multimedia/Mp3/Desktop...etc....Mηπως ο λογος που μερικα αρχεια δεν μου δουλευουν ειναι οτι μπορει να ειναι αποθηκευμενα σε αλλους φακελους με κωδικοποιημενη μορφη?...για παραδειγμα οι φακελοι στο τελος της λιστας απο 00034 μεχρι 014F6F εχουν κωδικοποιημενα αρχεια σβησμενα....μονο οι 2 πρωτοι απο αυτους εχουν δικα μου αρχεια μεσα.
Από ποιον δίσκο τα αντιγράφεις πού; Δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να γράψεις οτιδήποτε στο δίσκο από τον οποίο θέλεις να κάνεις ανάκτηση, αφού έτσι μπορεί να χαθούν οριστικά.

DJTaurus
31-03-10, 14:33
Από ποιον δίσκο τα αντιγράφεις πού; Δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να γράψεις οτιδήποτε στο δίσκο από τον οποίο θέλεις να κάνεις ανάκτηση, αφού έτσι μπορεί να χαθούν οριστικά.
Σε αλλον δισκο εκανα το copy αλλα και παλι κυριως τα Mp3 μου ανεκτησε (χυμα οχι μεσα σε φακελους)....photos και videos τα περισσοτερα κατεστραμενα...δεν το γλυτωνω το 50ευρω,θα το παω σε μικρομαγαζο να τελειωνω.

cranky
31-03-10, 14:38
Τί μικρομάγαζο, εννοείς ;;
Εταιρεία ανάκτησης ;

DJTaurus
31-03-10, 14:54
Τί μικρομάγαζο, εννοείς ;;
Εταιρεία ανάκτησης ;

Oχι εκει παει 1000 ευρω και βαλε το μαλλι και ασχολουνται κυριως με κατεστραμμενους δισκους...μικρομαγαζο εννοω τυπου plaisio-eshop (service) αλλα οχι επωνυμα που αναλαμβανουν και προοιοντα που δεν ειναι κατ αναγκη αγορασμενα απο αυτους.Το συγκεκριμενο που θα το παω εχει κανει ανακτηση σε σκληρο που δουλευε σε windows και ο χρηστης ''καταλαθος'' του περασε τα Linux.

cranky
31-03-10, 14:56
Αν βρείς κανένα τέτοιο, δώσε κανένα λίνκ, να υπάρχει.

DJTaurus
31-03-10, 17:58
Αν βρείς κανένα τέτοιο, δώσε κανένα λίνκ, να υπάρχει.
Aυτο που θα παω ειναι πατρα...αλλα λογικα οποιοδηποτε τετοιου ειδους καταστημα θα αναλαμβανει recovery σκληρων.
http://www.computerkey.gr/

navro
03-05-10, 23:34
Εκανα κατα λαθος format τα windows 7 και στους δυο σκληρους που εχω στον υπολογιστη μου.Χρησιμοποιησα το GetDataBack 4.00 και βρηκε αρκετο υλικο απο τον σκληρο που με ενδιαφερει αλλα δεν βρισκω serials για να κανω copy τα αρχεια.Υπαρχει καποιο freeware προγραμμα?


Ασε κι εγω το ιδιο προβλημα εχω,υστερα απο δυο μερες ψαξιμο με διαφορα προγραμματα καταφερα και εκανα ανακτηση με το getdataback...βρηκα ολα μου τα αρχεια αλλα δυστυχως δεν μπορω να κανω αντιγραφη,μου βγαζει οτι πρεπει να αγορασω την αδεια...
βρηκες καμια ακρη?

Hengeo
02-07-10, 12:48
Χτύπησε εντελώς ξαφνικά (η μόνη προειδοποίηση ήταν μία μπλε οθόνη στα windows και ένα κόλλημα στο ubuntu πριν το τελειωτικό κόλλημα στο 3ο reboot) ο ένας μου σκληρός με γύρω στα 250gb δεδομένα :(

Άλλαξα τα καλώδια αλλά τίποτα. Ζεσταίνεται μεν, αλλά δεν κάνει κανέναν ήχο και δεν τον βλέπει καθόλου (κολλάει για λίγη ώρα στην αρχική οθόνη του boot, και απλώς δεν τον εντοπίζει). Μπορώ να κάνω κάτι άλλο μήπως ανακτήσω τα δεδομένα; Είναι 3-4 χρόνων και μάλλον εκτός εγγύησης, αν τον πάω στο service του πλαισίου από όπου τον είχα πάρει, έχω ελπίδες;

navara
16-11-10, 21:09
γεια σας εχω ενα προβλημα εχω το sony vaio vgn-ns31m κατι μου επαθε πηγα να κανω επαναφωρα πατησα f10 και μετα πατησα επαναφωρα πληρης μου φωρτονη και μετα οταν παει να μου βγαλει τα αρχεια οπως τα office και αλλα δεν μου τα βγαζει μου βγαζει αυτο το μηνηνα insert recovery disc1 τι να κανω πητε μου σας ευχαριστω .

navara
17-11-10, 17:57
γεια σας εχω ενα προβλημα εχω το sony vaio vgn-ns31m κατι μου επαθε πηγα να κανω επαναφωρα πατησα f10 και μετα πατησα επαναφωρα πληρης μου φωρτονη και μετα οταν παει να μου βγαλει τα αρχεια οπως τα office και αλλα δεν μου τα βγαζει μου βγαζει αυτο το μηνηνα insert recovery disc1 τι να κανω πητε μου σας ευχαριστω .

washcloud
19-11-10, 10:10
...recovery discs είναι κάποια δισκάκια (CDs δηλαδή) που κανονικά πήρες μαζί με το laptop.
Χρησιμοποιούνται όταν χαλάσουν και δεν ανοίγουν τα Windows.

Εσύ, τί ακριβώς θέλεις να κάνεις; Διότι έγραψες εδώ όπου ζητιέται βοήθεια για ανάκτηση αρχείων.

(...προκαταβολικά να ρωτήσω εάν έχεις δυνατότητα να το πας σε κάποιον τεχνικό, το οποίο σημαίνει κα'να 50άρι Ευρώ, πιθανώς)

RORYG
25-11-10, 04:29
Είχα ένα εξωτερικό σκληρό 320 gb western digital, ο οποίος από ένα σημείο και μετά έφαγε σκάλωμα και δε μου εμφανιζεται στο Mycomputer.Όταν όμως πάω στη Διαχείριση (δεξί κλικ στο Mycomputer) ο σκληρός εμφανίζεται αλλά μου λέει ότι χρειάζεται προετοιμασία.Άμα πατήσω να κάνει μου βγάζει εσφαλμένη λειτουργία.Επίσης και στη διαχείρηση συσκευών μου τον εμφανίζει αλλά χωρίς και εκεί να μπω μέσα. Προσπάθησα να διάβασω όλο το topic αλλά είναι και μεγάλο και δε βγάζω και πολύ άκρη.Υπάρχει κανείς που να γνωρίζει περίπου τι παίζει και αν υπάρχει περίπτωση να μπω μέσα στο σκληρό για να πάρω κάποια αρχεία μου?Ευχαριστώ εκ των προτέρων

cranky
25-11-10, 11:44
1.Τον δοκιμάζεις σε άλλη usb θύρα (κατα προτίμηση, στις πίσω της μητρικής).
2.Τον δοκιμάζεις σε άλλο πισί.
3.Προσπαθείς να τον δείς με κανένα Linux live cd.
4.Δοκιμάζεις τo TestDisk (http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk_Step_By_Step).

RORYG
25-11-10, 19:17
Εντάξει είπαμε σε άλλη usb και pc εννοείται ότι τον έχω δοκιμάσει.το πρόγραμμα αυτό τι ακριβώς κάνει?το βήμα 3 δεν ξέρω τι εννοείς.ευχαριστώ πάντως που απάντησες

washcloud
25-11-10, 19:29
το πρόγραμμα αυτό τι ακριβώς κάνει?

Δες εδώ (http://www.insomnia.gr/topic/243211-τα-έχασα-όλα-hard-disk-data-recovery/page__st__20)


(άσ' το για μετά τo "3" - εννοεί να φτιάξεις ένα CD βασισμένο σε Linux, απ' το οποίο θα μπορέσεις να ξεκινήσεις τον υπολογιστή, για δεις τα περιεχόμενα του δίσκου, αν δεν έχει ΑΥΤΟΣ κάποια ζημιά, αλλά το file system του, μια και το "live CD" έχει περισσότερες "ικανότητες διαβάσματος" απ' τα Windows.
Δες πρώτα το Test Disk -που είναι λιγότερη "φασαρία" απ' το να φτιάξεις ένα "live CD"- το οποίο θα προσπαθήσει να διορθώσει τυχόν "ζημιά" που λέγαμε)

RORYG
25-11-10, 19:49
ευχαριστώ πολύ για τη διευκρίνιση αλλά σε μένα δεν εμφανίζει καθόλου στον υπολογιστή το σκληρό δίσκο τουλάχιστον όχι στο mycomputer....έχεις ιδέα τι μπορώ να κάνω

washcloud
25-11-10, 19:53
Το θέμα δεν είναι να τον εμφανίζει στο MC - αλλά να τον βλέπει το Test Disk.
Βαλ' το στο Google, κατέβασέ το, τρέξ' το με βάση τον οδηγό που σου υπέδειξα κι έλα πες τί έγινε.

RORYG
25-11-10, 19:54
επειδή αυτό ακριβώς έκανα και το testdisk δε τον βλέπει...

washcloud
25-11-10, 20:03
Τότε γιατί ανέφερες το MC πριν...;

Τεσπα, σε αυτή την περίπτωση (αν και μου φαίνεται έως απίθανο να φαίνεται στη Διαχείριση δίσκων ΚΑΙ στη Διαχείριση Συσκευών, ΑΛΛΑ όχι μέσα απ' το Test Disk), AN είναι σε εγγύηση ο δίσκος, αποφασίζεις τί σου είναι πιο πολύτιμο : η εγγύηση αντικατάστασης ή η ΑΠΟΠΕΙΡΑ ανάκτησης των αρχείων σου, ανοίγοντας τη θήκη του, και συνδέοντάς τον ως εσωτερικό (μιας κι ενδέχεται το πρόβλημα να είναι στο κουτί). Αν όμως το πρόβλημα είναι τελικά στον σκληρό, θα πάει τζάμπα στράφι η εγγύηση...

RORYG
25-11-10, 20:09
Συγνώμη αν σε μπέρδεψα αλλά τα πράγματα έχουν όπως έχω γράψει και πιο πάνω κάπως έτσι:δε μου εμφανιζεται στο Mycomputer.Όταν όμως πάω στη Διαχείριση (δεξί κλικ στο Mycomputer) ο σκληρός εμφανίζεται αλλά μου λέει ότι χρειάζεται προετοιμασία.Άμα πατήσω να κάνει μου βγάζει εσφαλμένη λειτουργία.Επίσης και στη διαχείρηση συσκευών μου τον εμφανίζει αλλά χωρίς και εκεί να μπω μέσα. Εγγύηση εχει τελειώσει αλλά και να είχε τα αρχεία είναι πιο σημαντικά για μένα...οπότε μου προτείνεις να τον βάλω σαν εσωτερικό?λες να φταίει το κουτί?
και πάλι ευχαριστώ για τη βοήθειά σου

washcloud
25-11-10, 20:35
Ναι, τα διάβασα προσεκτικά όλα σου τα ποστ. Απλά αφού εξήγησα περί Test Disk, ξανανέφερες το MC (όπου είναι αδιάφορο το αν φαίνεται εκεί ή όχι). Anyway, στα σημαντικά τώρα :
Εφ' όσον δεν έχεις εγγύηση, να μην έχεις ούτε ενδοιασμό ανοίγματος. Άλλωστε δε θα πάθει καν κάποια ζημιά το κουτί ανοίγοντάς το, σε περίπτωση που σε απασχολεί (και) αυτό (απλά όταν υπάρχουν σημάδια "διάρρηξης", διότι είναι κλεισμένα συνήθως με τρόπο που ΔΕΝ γίνεται αλλιώς, αλλά πρέπει να τα "πληγώσεις" τα εξωτερικά κουτιά, οι εταιρίες το θεωρούν λόγο ακύρωσης της εγγύησής τους).

Και ναι, είναι ο πιο σίγουρος τρόπος (και στην περίπτωσή σου, μάλλον ο μόνος ούτως ή άλλως) για να προσπαθήσεις να "προσεγγίσεις" τα αρχεία σου, το να συνδέσεις τον σκληρό εσωτερικά, μια που τα προβλήματα εξωτερικών εντοπίζονται αρκετά συχνά στα enclosures (="κουτιά").
Μετά την...εξόρυξη, ΙΣΩΣ αντιμετωπίσεις κάποιο θεματάκι με τη συνδεσιμότητά του :
εξαρτάται αν είναι 2.5 ιντσών (μέγεθος slim πακέτου τσιγάρων) ΚΑΙ τύπου IDE ο δίσκος (σε αυτή την περίπτωση θα χρειαστεί ν' αγοράσεις με γύρω στο 10άρι, σχετικό αντάπτορα).
Αν είναι 3.5άρης (μέγεθος μικρού βιβλίου) αρκεί, να έχεις στον υπολογιστή IDE θύρα (λίγο δύσκολο να ΜΗΝ έχεις) και σχετική καλωδιοταινία σύνδεσης.
Αν πάλι είναι SATA, είτε 2.5άρης, είτε 3.5άρης, απλά χρειάζεται να έχεις SATA θύρα (περίπτωση να μην έχεις δύσκολη, εκτός κι αν ο υπολογιστής είναι 5ετίας και).

Σύνδεσέ τον (αν υπάρξει πρόβλημα, ανάφερέ το, πχ αν χρειάζεσαι αντάπτορα για 2.5άρη IDE), και δες κατ' αρχάς αν φαίνεται απ' τα Windows (ΜC / Διαχείριση Δισκων, και ΚΥΡΙΩΣ στη Διαχείριση Συσκευών).

Αν κάπου σε αυτά φαίνεται, ΜΗΝ κάνεις καμμιά "ενεργοποίηση" (η "προετοιμασία" που είπες, μάλλον), ή καμμιά διαμόρφωση (φορμάτ), έλα κι ενημέρωσε, και λέμε για παρακάτω (θα πάμε σε προγράμματα ανάκτησης αρχείων).

[Προκαταβολικά να ξέρεις, πως υπάρχει η πιθανότητα ο σκληρός να έχει πρόβλημα τύπου που να μην είναι πλέον προσβάσιμα τα αρχεία σου. Ίδωμεν βέβαια (και σε ΤΕΤΟΙΑ περίπτωση, μόνο εξειδικευμένη εταιρία που χρεώνει πολλά κατοστάρικα, ΙΣΩΣ μπορέσει με επέμβαση σε επίπεδο hardware να σώσει κάτι από αυτά - άρα το σκέφτεσαι μόνο εάν είναι αναλόγως πολύτιμα)]

RORYG
25-11-10, 20:41
http://support.wdc.com/product/download.asp?modelno=wd3200c032-002&x=12&y=12

αυτός εδώ είναι ο σκληρός, ο υπολογιστής είναι σχεδόν 5 ετίας.θα τον ανοίξω,θα τον συνδέσω και θα σου πω
Να σε ρωτήσω και αυτή τη στιγμή που τον έχω συνδεδεμένω εξωτερικά φαίνεται στη διαχείριση συσκευών όπου μου βγάζει ότι και καλά λειτουργεί καλά,στη διαχείριση δίσκων μου τον δειχνει όχι πάνω αλλά κάτω ως άγνωστο δίσκο που θέλει προετοιμασία και στη περίπτωση που πάω να κάνω μου βγάζει εσφαλμένη λειτουργία.επίσης κάθε φορά που πάω στη διαχείριση δίσκων μου ζητάει να κάνω προετοιμασία του δίσκου''για να μπορέσει η Διαχείριση δισκου να αποκτήσει πρόσβαση σε αυτόν''

washcloud
25-11-10, 20:47
...στο λινκ φαίνεται απλά το εξωτερικό κουτί. Τεσπα, άνοιξέ τον, και βλέπεις τί είδους δίσκο περιέχει
(...πιαθανότατα IDE 3.5άρη πάντως).

RORYG
25-11-10, 22:12
τζίφος.το δοκίμασα σαν εσωτερικό και δε φαίνεται πουθενά...

washcloud
25-11-10, 23:08
http://support.wdc.com/product/download.asp?modelno=wd3200c032-002&x=12&y=12

αυτός εδώ είναι ο σκληρός, ο υπολογιστής είναι σχεδόν 5 ετίας.θα τον ανοίξω,θα τον συνδέσω και θα σου πω
Να σε ρωτήσω και αυτή τη στιγμή που τον έχω συνδεδεμένω εξωτερικά φαίνεται στη διαχείριση συσκευών όπου μου βγάζει ότι και καλά λειτουργεί καλά,στη διαχείριση δίσκων μου τον δειχνει όχι πάνω αλλά κάτω ως άγνωστο δίσκο που θέλει προετοιμασία και στη περίπτωση που πάω να κάνω μου βγάζει εσφαλμένη λειτουργία.επίσης κάθε φορά που πάω στη διαχείριση δίσκων μου ζητάει να κάνω προετοιμασία του δίσκου''για να μπορέσει η Διαχείριση δισκου να αποκτήσει πρόσβαση σε αυτόν''

Προφανώς αυτό που βλέπει είναι ο controller του κουτιού, κι όχι ο σκληρός.



τζίφος.το δοκίμασα σαν εσωτερικό και δε φαίνεται πουθενά...
...τελευταία ελπίδα (μετά συμπερασματικά είναι ψόφιος ο σκληρός) είναι να κατεβάσεις/τρέξεις το Active File Recovery. Shareware είναι και αν βλέπει τον δίσκο/βρίσκει αρχεία, δε θα σ' αφήσει να τ' ανακτήσεις. Φτάσε όμως σε εκείνο το σημείο, και βλέπουμε μετά για παρακάτω.


(...ο σκληρός, τί είναι τελικά; IDE; Αν ναι, έκανες σωστά την σύνδεσή του; Το τζαμπεράκι του είναι στη σωστή θέση; Αν τον έχεις μόνο του στην καλωδιοταινία, οι WD δεν θέλουν τζαμπεράκι ως single drives. Σωστότερα : πρέπει να το αφαιρέσεις.
Τελικώς, φαίνεται κατά την εκκίνηση του υπολογιστή -στην 1η μαύρη οθόνη- ; Ή έστω μέσα απ' το BIOS setup; )

RORYG
26-11-10, 21:29
ούτε το Active File Recovery ούτε στα BIOS setup φαίνεται ο σκληρός τελικά...

washcloud
26-11-10, 22:14
Αν σου περισσεύουνε μερικά κατοστάρικα (5-6 ίσως), αναζητάς σωτηρία από εξειδικευμένη εταιρία ανάκτησης που θα επέμβει σε επίπεδο hardware.
Αν όχι, αλλά σε παίρνει να χαλάσεις μερικά δεκάρικα (3-4), με την ΕΛΠΙΔΑ (διότι μόνο περί ελπίδας πρόκειται) ότι κάτι θα γίνει, βρίσκεις (γκουγκλίζεις το πλήρες μοντέλο του, και την ένδειξη pcb = πλακέτα) ΠΑΝΟΜΟΙΟΤΥΠΗ (δεν είναι τυχαία τα κεφαλαία - δες παράδειγμα (http://www.techsupportforum.com/hardware-support/hard-drive-support/503417-wd-320gb-pcb.html)) πλακέτα, και δοκιμάζεις έστω μεταμόσχευση αυτής (θα χρειαστείς ένα Torx κατσαβιδάκι).
Μπορείς να ψάξεις και στο ebay, αλλά υπάρχουν και ονλάιν πωλητές ειδικευμένοι στις πλακέτες. Επίσης μπορείς ν' αναζητήσεις ολόκληρο τέτοιον δίσκο (δε θα βρεις και μεγάλες διαφορές στις τιμές δίσκου από σκέτη πλακέτα πάντως), και να του πάρεις την πλακέτα.
Ενδέχεται (ακόμα και απόλυτα ταυτόσημη να είναι) να καεί πάντως (εξαρτάται αν το πρόβλημα του δίσκου είναι εσωτερικά σε κάποιο τσαχπίνικο τσιπάκι που λέγεται preamplifier, και που αν έχει το πρόβλημα, ΚΑΝΕΙ τέτοιες ζημιές = το κάψιμο ΚΑΙ της νέας πλακέτας. Το ίδιο δεν αλλάζεται, παρά μόνο από τους ειδικούς που λέγαμε).
Δοκιμάζεις, κι ελπίζεις, κι άμα χάσεις-έχασες.

Αν δεν θέλεις να διακινδυνέψεις ΟΥΤΕ τα 3-4 δεκάρικα, βάλ' τον μερικές ώρες να κρατάει παρέα του Μπαρμπα-Στάθη, μέσα σε σακκουλάκια τροφίμων που θα τους έχεις αφαιρέσει όσο αέρα μπορείς, και μετά σύνδεσέ τον μπας κι έχει σκαλώσει κάτι που με την καταψυξοσυστολή θα ξεσκαλώσει (μοτέρ ή κεφαλές). Χλωμό βέβαια να δεις φως, αλλά παίζει ως γιατροσόφι, και λέγεται πως μια στις τόσες πιάνει (καπάκι παίρνεις ό,τι προλάβεις από αρχεία, μέχρι να ξανασκαλώσει, μάλλον φορέβερ).

Και το τελειοτικότερο όλων, είναι να του ρίξεις μερικές απαλές.
Σα να σου 'φαγε όλα τα νεραντζάκια, και περιμένεις κόσμο.
(...βοηθάει -υποτίθεται- ΚΑΙ αυτό, σε ξεσκάλωμα, ΑΝ σκάλωμα -μοτέρ- είναι το θέμα του)

Αν έχεις καμμιά απορία μετά τα παραπάνω, ρώτα.


*...δοκίμασε αν θες κι εδώ (http://www.insomnia.gr/topic/353340-χάλασε-ο-δίσκος-βάφτε-τον-μπλε-και-χαριστε-τον/) την τύχη σου πριν αγοράσεις κάτι, μπας και βρεθεί κα'νας χριστιανός και σ' εξυπηρετήσει
(...και μουσουλμάνος βέβαια να είναι, δε σε χαλάει...)

(..όπως επίσης μπορείς να δοκιμάσεις την τύχη σου "ζητιανεύοντας" κανέναν τέτοιον πεθαμένο δίσκο ΟΛΟΪΔΙΟ όμως με τον δικό σου, σε συνοικιακά μαγαζάκια. Έχουν την ΚΑΛΗ συνήθεια να μην πετάνε άμεσα την παλιατζούρα)

babylonx
27-11-10, 19:52
Καλησπέρα,

Μόλις χτες κάηκε ένας 250GB WD που είχα data μέσα.
Τα ακριβή στοιχεία του είναι:
MDL: WD2500KS-00MJB0
DATE: 30 OCT 2006
DCM: HSBAYTJCAB

Στο barcode κοντά στο βύσμα έχει τα εξής:
2061-701335-C00 AK
XC 2W1708NJ 8 0004170 7174

Στο τυπωμένο στην πλακέτα έχει:
2060-701335-005 REV A

Έχω εμπειρία με ηλεκτρονικά και εξοπλισμό για να αλλάξω και το u12 chip με το δικό μου. Το μόνο που χρειάζομαι είναι η πλακέτα για να πάρω τα data μου. Επίσης έχω διαβάσει σε αρκετά forum ότι η αλλαγή θα δουλέψει αρκεί η πλακέτα να είναι 701335. Αρκεί να μεταφερθεί το u12 γιατί περιέχει πληροφορίες μοναδικές για το δίσκο.

Μήπως βρίσκεται σε κανένα συμφορουμήτη κανένας τέτοιος δίσκος προβληματικός ή μη για δωρεά ή αγορά;

washcloud
27-11-10, 22:02
^ ...Ερνέστο, τσέκαρε ένα λινκ που έχω στο προηγούμενό μου ποστ, κι οδηγεί στο Insomnia.gr
Πόσταρε κι εκεί αν θες το ζόρι σου, κι αν σταθείς τυχερός, στάθηκες.
Επίσης, δε χάνεις τπτ να βάλεις αγγελίες (ζήτησης γι' αγορά) ό,που νομίζεις.

babylonx
28-11-10, 12:51
Έχω βάλει σε αρκετά φόρουμ ζήτηση απλά ποσταρα παράλληλα και σε διάφορα thread που έχουν θέμα την ανάκτηση μήπως δουν το πόστ μου και άτομα που δε διαβάζουν τις αγγελιες! ;)

Nick_10
17-02-11, 14:39
Επαναφέρω το τόπικ καθώς υπάρχει παρόμοιο πρόβλημα.

Καθώς έκανα εγκατάσταση των ubuntu στο λαπτοπ από απροσεξία τα εγκατέστησα στον εξωτερικό σκληρό και διαγράφηκαν τα πάντα. Επίσης ο εξωτερικός σκληρός δεν αναγνωρίζεται στους άλλους υπολογιστές που έχω - με windows, παρά μόνο στο λαπτοπ που έχει ubuntu. Υπάρχει σωτηρία δεδομένων ? :(

babylonx
17-02-11, 18:32
Μη τον πειράξεις καθόλου και δοκίμασε getdataback. Ίσως ανακτήσεις κάποια. Πρέπει όμως να ξέρεις τι format ήταν. Για NTFS είναι άλλη έκδοση προγράμματος και για FAT32 άλλη.

Kostas1989
29-04-11, 16:37
Ο εξωτερικός της μάνας μου (Samsung G2 Portable) τα έφτυσε, τον έβαλα τυχαία σήμερα στο PC μου και μου έβγαλε το HD Sentinel 10% health
και αρκετά (νομίζω πάνω απο 200) bad sectors. Τον αποσυνδέω για να τον συνδέσω στο laptop, διαγράφω κάτι αρχεία για να μείνουν μόνο τα σημαντικά και μετά τζίφος. Όταν τον σύνδεσα στον δικό μου δεν διάβαζε πλέον δεδομένα, μόνο σαν συσκευή τον έβλεπε αλλα δε μπορούσες να κάνεις τίποτα, ζητάει διαμόρφωση για να συνεχίσει...

Έχει μέσα 300gb mp3 τα οποία ΔΕΝ πρέπει να χαθούν λόγω δουλειάς!
Υπάρχει τρόπος να σωθούν αν όχι όλα το μεγαλύτερο ποσοστό;

Απ'ότι διάβασα σε κάποιο forum δεν έχει sata connector εσωτερικά για να τον βγάλω και να τον συνδέσω στον desktop, μόνο τη mini usb!

Έχετε καμια ιδέα;

Το HD Sentinel μου βγάζει health 10% ακόμη, κατάφερα νομίζω να του περάσω μέσα ένα πρόγραμμα της samsung για back up αλλα ο σκληρός δεν ανοίγει, πάλι ζητάει διαμόρφωση.
Το διαγνωστικό της samsung στο 80-90% μου έβγαλε error.

Ευχαριστώ!

babylonx
29-04-11, 18:45
Ετσι όπως το περιγράφεις φαίνεται πως είναι φυσική, όχι λογική καταστροφή. Εάν η βλάβη είναι φυσική δε το σώζεις με software. Αν θες να δοκιμασεις πάντως δοκίμασε με GetDataBack.

Kostas1989
29-04-11, 23:49
Τελικά μάλλον θα πάω σε εταιρία.
Βρήκα τις εξής:
datalabs.gr - Παλλήνη
tictac.gr - Πειραιάς
anaktisis.gr - Παπάγος
infovison.gr - Χαιδάρι


Έχω ακούσει και για την northwind πολύ καλά λόγια αλλα είναι Θεσ/νίκη και δε βολεύει :/

Έχετε να προτείνετε κάποια απο τις παραπάνω ή κάποια άλλη;

dpa2006
30-04-11, 20:32
γνωρίζουμε κάποια εταιρεία για Λονδίνο;:hmm:
έπεσε ο σκληρός φίλης και δεν θέλει να περιμένει να επιστρέψει Ελλάδα.

babylonx
02-05-11, 02:27
Τελικά μάλλον θα πάω σε εταιρία.
Βρήκα τις εξής:
datalabs.gr - Παλλήνη
tictac.gr - Πειραιάς
anaktisis.gr - Παπάγος
infovison.gr - Χαιδάρι


Έχω ακούσει και για την northwind πολύ καλά λόγια αλλα είναι Θεσ/νίκη και δε βολεύει :/

Έχετε να προτείνετε κάποια απο τις παραπάνω ή κάποια άλλη;

Να περιμένεις να δώσεις πολάαα λεφτά. Εάν μπουν στη διαδικασία να ανακτήσουν δεδομένα από δίσκο με μηχανική βλάβη θα δώσεις τετραψήφιο. Και μάλλον θα περιμένεις βδομάδες. Είσαι σίγουρος ότι τα δεδομένα σου αξίζουν τόσα λεφτά; Όπως αναφέρεις παρακάτω στο μήνυμα πρόκειται για δίσκο με mp3. Δε μπορείς να τα βρεις; Να τα αγοράσεις αυτά τα mp3 πιο φτηνά θα σου βγει!


γνωρίζουμε κάποια εταιρεία για Λονδίνο;:hmm:
έπεσε ο σκληρός φίλης και δεν θέλει να περιμένει να επιστρέψει Ελλάδα.

Εγώ θα έλεγα να τον δώσει εκεί για ανάκτηση. Δε ξέρω κάποιο service αλλά κάποιες φορές στέλνουμε εμείς από εδώ δίσκους εκεί για ανάκτηση. Αυτή θα τον φέρει Ελλάδα;

Αν μπεις στα site της Seagate και της Western Digital έχουν εταιρίες τις οποίες προτείνουν για data recovery και αρκετές από αυτές έχουν έδρα ή παράρτημα στην Αγγλία.

Πχ η Seagate για Αγγλία προτείνει:
Telephone: +44 (0)800 7832826
Critical Response: +31 (0)20 654 7969
Fax: +44 (0)1483 721 517

London facility
Seagate Technology
16th Floor
Portland House
Bressenden Place
SW1E 5RS London
UK

Και εδώ εταιρίες που προτείνει η WD:
http://support.wdc.com/recovery/index.asp?lang=en&selregion=emea

kostarcng
05-05-11, 01:22
Λοιπόν. Ελπίζω να σε πρόλαβα φίλε πριν κάνεις τίποτα βιαστικό και ανεπανόρθωτο. Κάνε ένα quick format (προσοχή quick όχι full) στο δίσκο που έχει πρόβλημα και μη γράψεις τίποτα πάνω στο δίσκο.
Βρες το Ontrack Easy Recovery Professional και εγκατέστησέ το. Τρέξ'το και κάπου θα δεις μια επιλογή "DataRecovery" και στο μενού αυτής "FormatRecovery". Επέλεξέ την, διάλεξε το σκληρό σου και το filesystem του και σε μία ώρα το πολύ θα έχεις τα αρχεία σου πίσω.

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά. Ναι έκανα γρήγορο φορμάτ :oops: εκεί που δεν έπρεπε και θα κάνω ότι περιγράφει ο συνφορουμίτης. Αν υπάρχουν ενστάσεις και προτάσεις παρακαλώ πείτε. :)

babylonx
05-05-11, 02:34
Εγώ θα έλεγα να δοκιμάσεις πρώτα GetDataBack και άλλα προγράμματα που δεν γράφουν τίποτα πάνω στο δίσκο και εάν δε βγάλεις άκρη τότε κάνε αυτό που πρότεινε ο φίλος. Απλά να ξέρεις, όταν έχει πρόβλημα λογικό ένας δίσκος (πχ καταστροφή του file system) δε κάνουμε πάνω καθόλου εγγραφές πριν δοκιμάσουμε ανάκτηση. Όσο γράφεις επάνω τόσο χειροτερεύεις τα πράγματα και μειώνεις τις πιθανότητες να βρεις κάτι.

Τώρα εάν αποτύχουν οι διάφορες μέθοδοι ανάκτησης έπειτα το παίρνουμε απόφαση και δοκιμάζουμε κολπάκια τύπου quick format που αν και γράφουν πάνω στο δίσκο οι αλλαγές που κάνουν είναι πολύ μικρές και άρα η πιθανότητα να γίνουν χειρότερα τα πράγματα είναι επίσης σχετικά μικρή. Εμένα αν με ενδιέφεραν πραγματικά τα data, πριν κάνω κάτι τέτοιο, θα κρατούσα ένα αντίγραφο του δίσκου με κάποιο πρόγραμμα κλωνοποίησης που να επιτρέπει να κρατηθούν όλα σε RAW μορφή. Όμως κάτι τέτοιο θα απαιτήσει χώρο όση ακριβώς είναι και η χωρητικότητα του δίσκου με το πρόβλημα. Και φυσικά είναι και χρονοβόρο.

Γι' αυτή τη δουλειά μπορείς να χρησιμοποιήσεις ODIN (http://odin-win.sourceforge.net/)

kostarcng
05-05-11, 02:51
Ευχαριστώ πάρα πολύ προτού αρχίσω να πειράζω οτιδήποτε θα κοιτάξω να κάνω αντίγραφο. Όσο για χώρο έχω γεμίσει τέρατα λόγο φωτογραφίας ως χόμπι.:)

Βάζω Raw copy wizard να κάνει αντίγραφο και ασχολούμαι το πρωί.

dpa2006
06-05-11, 01:03
Να περιμένεις να δώσεις πολάαα λεφτά. Εάν μπουν στη διαδικασία να ανακτήσουν δεδομένα από δίσκο με μηχανική βλάβη θα δώσεις τετραψήφιο. Και μάλλον θα περιμένεις βδομάδες. Είσαι σίγουρος ότι τα δεδομένα σου αξίζουν τόσα λεφτά; Όπως αναφέρεις παρακάτω στο μήνυμα πρόκειται για δίσκο με mp3. Δε μπορείς να τα βρεις; Να τα αγοράσεις αυτά τα mp3 πιο φτηνά θα σου βγει!



Εγώ θα έλεγα να τον δώσει εκεί για ανάκτηση. Δε ξέρω κάποιο service αλλά κάποιες φορές στέλνουμε εμείς από εδώ δίσκους εκεί για ανάκτηση. Αυτή θα τον φέρει Ελλάδα;

Αν μπεις στα site της Seagate και της Western Digital έχουν εταιρίες τις οποίες προτείνουν για data recovery και αρκετές από αυτές έχουν έδρα ή παράρτημα στην Αγγλία.

Πχ η Seagate για Αγγλία προτείνει:
Telephone: +44 (0)800 7832826
Critical Response: +31 (0)20 654 7969
Fax: +44 (0)1483 721 517

London facility
Seagate Technology
16th Floor
Portland House
Bressenden Place
SW1E 5RS London
UK

Και εδώ εταιρίες που προτείνει η WD:
http://support.wdc.com/recovery/index.asp?lang=en&selregion=emea

ευχαριστώ!
μόλις είδα την απάντηση και θα την ενημερώσω.:oneup:

Mouse Potato
19-05-11, 22:49
Ο σκληρός ενός δεύτερου dektop που έχω σχεδόν παρέδωσε πνεύμα σήμερα και δεν μου κάνει την χάρη να μπει στο OS. Τον έλεγξα και έχει μια εκατοντάδα bad sectors και 20% health. Το προγραμματισμένο backup θα γινόταν την Δευτέρα και δυστυχώς έχω κάποια αρχεία που τα χρειάζομαι. Repair/chckdisk δεν μπορώ να κάνω (τον διαβάζει ώρα).

Δεν μου έχει ξανατύχει κάτι αντίστοιχο οπότε (φαντάζομαι πως) μια λύση εκτός Windows για ανάκτηση. Τι μπορώ να κάνω;

dpa2006
19-05-11, 23:44
Recover Data From a dead hard drive using ddrescue (http://www.debianadmin.com/recover-data-from-a-dead-hard-drive-using-ddrescue.html)
και για windows:
Ontrack® Data Recovery (http://support.wdc.com/recovery/partner.asp?p=ontrack)

washcloud
19-05-11, 23:59
Mάους, τον συνδέεις στο άλλο σου dtop, και αν δεν φαίνεται (ή και γονατίζει το εκεί σύστημα) ούτως ώστε να έπαιρνες τ' αρχεία μέσω Win, τρέχεις το Active File Recovery. Αν μπορεί αυτό απροβλημάτιστα να ολοκληρώσει το full scan του, και βλέπεις αρχεία, προχωράς σε ανάκτηση (κατεβασμένο από το site του σε demo ver, σου επιτρέπει μόνο να τα δεις. Για ανάκτηση είτε το πληρώνεις, είτε το βρίσκεις σε full ver, όπου αλλού νομίζεις) σε άλλον δίσκο.

Αν πάλι είτε δεν μπορείς για κάποιο λόγο να τον συνδέσεις στο allousystem σου, είτε δεν αφήνει τα Win να μπουτάρουν (ενδεχόμενο ενδεχόμενο), τότε είτε φτιάχνεις CD ή δισκέτα εκκίνησης με το προαναφερθέν πρόγραμμα και μπουτάρεις από εκεί, είτε φτιάχνεις σιντάκι με το Hiren's Boot CD (ολ όβερ Δε Γουεμπ) και μπουτάροντας από 'κει δοκιμάζεις κάποιο από τα διαθέσιμα/εμπεριεχόμενα προγράμματα ανάκτησης - είτε δοκιμάζεις την τύχη σου μπουτάροντας απλά από ένα "linux-based live CD", ISO για την δημιουργία του οποίου επίσης θα βρεις σε πληθώρα τοποθεσιών στο Web).

Ίσως χρειαστεί ΚΑΙ "έλεγχο -με σκοπό τη διόρθωση- σφαλμάτων", τον οποίον βέβαια μπορείς να τον εκτελέσεις αν τον συνδέσεις στο άλλο σου σύστημα. Και θα σου πρότεινα να το αφήσεις για το τέλος, και σε περίπτωση που ΑΡΧΙΚΑ δεν γίνεται δουλειά με τα παραπάνω, η οποία ίσως τελεστεί μετά την εφαρμογή του ακριβώς αποπάνω.

babylonx
20-05-11, 00:49
Πάντως σοβαρή ανάκτηση data χωρίς να το βγάλεις και να τον συνδέσεις σε άλλο μηχάνημα με στημένο λειτουργικό δε μπορείς να κάνεις. Ή έστω να τρέξεις λειτουργικό από boot cd. Και μετά ότι σου πρότειναν οι φίλοι παραπάνω. Εάν φτάνει στο σημείο να σου κρεμάει και το έτοιμο στημένο λειτουργικό του άλλου pc στο οποίο θα τον συνδέσεις είναι αρκετά άσχημα τα πράγματα.

Mouse Potato
20-05-11, 01:01
Ναι πράγματι η λύση να μπω από κάποιο boot CD και να κάνω ανάκτηση δεν φαίνεται να καλύπτει. Ίσως το εξαιρετικό, από όσα διαβάζω, Spinrite να βοηθούσε αλλά δεν έχω σκοπό να ταλαιπωρηθώ με μικρής, σχετικά, σημαντικότητας αρχεία.

Οπότε το δοκιμάζω στα Windows με κάποια από τα προγράμματα που αναφέρθηκαν.

Btw, ο σκληρός είναι/ήταν Seagate. Ο μοναδικός Seagate που είχα στα συστήματα... Απλά προς ενημέρωση...

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις guys. :)

washcloud
20-05-11, 03:24
Εάν φτάνει στο σημείο να σου κρεμάει και το έτοιμο στημένο λειτουργικό του άλλου pc στο οποίο θα τον συνδέσεις είναι αρκετά άσχημα τα πράγματα.

Όχι απαραίτητα : ίσως το (σακατεμένο) file system του δίσκου να τα κάνει να φαίνονται τόσο άσχημα τα πράγματα, αλλά μια διόρθωσαη σφαλμάτων ενδέχεται να τον φέρει στα ίσα του.




Ναι πράγματι η λύση να μπω από κάποιο boot CD και να κάνω ανάκτηση δεν φαίνεται να καλύπτει.

Δε νομίζω πως είπε αυτό ο babylonx (δε θα 'πρεπε, εν πάσει περιπτώσει). Είπε (στην ουσία) ότι απ' το μηχάνημα στο οποίο είναι βασικός ο δίσκος, δεν μπορεί να γίνει δουλειά - συνεπώς ή τον βάζεις σε άλλο, ή -έστω- χρησιμοποιείς κάποιο bootable CD, και όχι τα Windows του σακατεμένου. Το πλεονέκτημα της 1ης επιλογής είναι η ταχύτητα εφαρμογής της, και το πλεονέκτημα της 2ης, είναι η απουσία εγκατεστημένου λειτουργικού, μειώνοντας τις πιθανότητες να καθυστεράει/κολλάει το σύστημα, λόγω της διάδρασης με τον σακατεμένο δίσκο.

Ίσως το εξαιρετικό, από όσα διαβάζω, Spinrite να βοηθούσε αλλά δεν έχω σκοπό να ταλαιπωρηθώ με μικρής, σχετικά, σημαντικότητας αρχεία.

Πριν από το Spinrite, υπάρχουν πάντως και τα "πιο απλά" προγράμματα ανάκτησης (στην ουσία viewers που σου δίνουν την δυνατότητα ν' αντιγράψεις τα όσα σ' ενδιαφέρουν, σε άλλο μέσο. Ένα τέτοιο -το καλύτερο για 'μένα, για διάφορους λόγους- είναι το AFR που προανέφερα).


Btw, ο σκληρός είναι/ήταν Seagate. Ο μοναδικός Seagate που είχα στα συστήματα... Απλά προς ενημέρωση...

Μμμ, ας ελπίσουμε πως είτε δεν είναι από τις βρυκολακιασμένες σειρές 7200.11 και 7200.10 της Seagate ο δίσκος (εύστοχη η ενημέρωση, πάντως...), είτε πως δεν έχει να κάνει με προβληματικό firmware (δεν ξέρω όλα τα συμπτώματα αυτών - ίσως να μην "κολλάνε" όλοι στο BIOS...).

vgiozo
21-06-11, 19:13
Χρειάζομαι τη βοήθειά σας...έχω ένα δίσκο WD20EARS που έχει παρουσιάσει πρόβλημα...εμπόδιζε το λειτουργικό να μπουτάρει αλλά δεν ανιχνευόταν εύκολα κι από προγράμματα για διάσωση δεδομένων (πχ δοκίμασα το R-Drive Image και προχωρούσε πολύ αργά και κόλλησε μάλιστα σ' ένα σημείο), ενώ κι απ'τα linux δεν μπορέι να γίνει mount...

Δοκίμασα τελικά να σώσω τα δεδομένα με τη βοήθεια του ddrescue σε έναν άλλο δίσκο.
...η συντριπτική πλειοψηφία των δεδομένων αποκαταστάθηκε επιτυχώς, εκτός από 14ΜΒ περίπου...

...ίσως όμως αυτά τα λίγα mb να ήταν κρίσιμα γιατί κι ο δίσκος στον οποίο τα έσωσα δεν εντοπίζεται πλέον σωστά από τα Windows (win7 ult x64)...
...τη πρώτη φορά που τον σύνδεσα στο σύστημα μετά την αποκατάσταση ζήτησε να κάνει check disk λίγο πριν μπει στο λειτουργικό...επειδή δεν ήμουν σίγουρος να θα ήταν καλό ή όχι, ακύρωσα την εκτέλεση του διαγνωστικού. Αφού μπήκα κανονικά στο λειτουργικό, μετά από λίγο άρχισε να κολλάει...έκανα επανεκκίνηση, ακύρωσα και πάλι την εκτέλεση του checkdisk και τώρα μου ζητούσε να κάνω φορμάτ τον δίσκο, πράγμα που δεν έκανα, βέβαια....δοκίμασα να τρέξω από τα Win τον έλεγχο δίσκου, αλλά δεν κατέστη δυνατόν, μου έβγαλε ένα μήνυμα που τώρα μου διαφεύγει.

Την επόμενη φορά που εκκίνησα τον υπολογιστή, άφησα να τρέξει κανονικά το πρόγραμμα ελέγχου πριν μπουτάρει το λειτουργικό...όμως το πρόγραμμα δεν έτρεξε κανονικά και έβγαλε το μήνυμα
"Corrupt master file table. Windows will attempt to recover master file table from disk"

Ήταν βράδυ, δεν μπορούσα να περιμένω πολύ, αλλά δεν ήθελα και να το διακόψω, αν και δεν φαινόταν να κάνει τίποτα...το πρωί που ξύπνησα είχε μπουτάρει στο λειτουργικό, αλλά δεν έχω ιδέα πόση ώρα έκανε...καμία διαφορά ωστόσο ως προς την προσβασιμότητα του περιεχομένου του...
Τώρα πάλι το ίδιο...έχει κολλήσει σ' αυτή την οθόνη...

Έχω ασφαλώς τη δυνατότητα, εφόσον ο δίσκος εμφανίζεται στο λειτουργικό, αν και φαίνεται "κλειδωμένος" να τρέξω ένα πρόγραμμα διάσωσης των αρχείων...αλλά είναι πολλά, παρά πολλά τα αρχεία...βίντεο, φωτογραφίες, pdf, αρχεία υποτίτλων κοκ...συνολικά γύρω στα 1.3ΤΒ κατειλημμένη χωρητικότητα....

Γι αυτό ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε κάποιο πρόγραμμα για την επιδιόρθωση MFT/ συστήματος αρχείων, για να "ξεπλέξω" κατά το δυνατόν γρηγορότερα, αντί να κυνηγώ επιμέρους αρχεία...

Ευχαριστώ

ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ
Το σύστημα αρχείων τόσο του δίσκου με το αρχικό πρόβλημα, όσο και του δίσκου όπου έσωσα τα δεδομένα (αν και λογικά δεν έχει σχέση γιατί έγινε πρακτικά αντιγραφή Διαμερίσματος από τον άλλο δίσκο) είναι NTFS...

@ ADSLgr.com All rights reserved.