PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανάκτηση δεδομένων από σκληρό



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24

sdikr
21-06-11, 22:08
Θα πρέπει να τρέξεις το chkdisk (είσαι 50% 50% να χαλάσει ή να φτιάξει το filesystem)

Αυτό που λές δείχνει πρόβλημα για Bad sectors, μπορείς να δοκιμάσεις το hdd regenerator , συνήθως κάνει δουλειά

vgiozo
21-06-11, 23:15
Ο δίσκος στον οποίο έχω αποθηκεύσει τα δεδομένα έχει bad sectors...τους είχε εμφανίσει όμως από πριν, δεν είχαν δημιουργήσει πρόβλημα νωρίτερα και είχε σταθεροποιηθεί η κατάσταση του δίσκου...

Λογικά θα μου πεις κακώς, πολύ κακώς έσωσες τα δεδομένα στον δίσκο αυτό...αλλά
1) ήταν λύση ανάγκης...χρειαζόμουν δύο δίσκους για να σώσω τα δεδομένα από τον τρίτο και δεν είχα επιλογή
2) Η κατάσταση του δίσκου είχε σταθεροποιηθεί, είχα τρέξει διαγνωστικά
3) φαινόταν λογικό, στα δεδομένα της ανάγκης, να κρατήσω τον υγιή δίσκο ως τελευταίο "προορισμό" των δεδομένων...

Γι αυτόν τον δίσκο δεν δοκίμασα το hdd regenerator...όσο όμως είχε ακόμη δεδομένα, είχα τρέξει ένα τεστ "αναζωογόννησης δεδομένων" του HDD sentinel, κατά το οποίο τα δεδομένα διαβάζονται>γράφονται>ξαναδιαβάζονται και αν σημειωθεί δυσκολία ανάγνωσης, τότε γίνεται επανειλημμένα προσπάθειες ανάκτησης των δεδομένων και αντιγραφής τους σε υγιείς τομείς...

Αυτό που με προβληματίζει είναι μήπως, αντιγράφοντας τομέα προς τομέα τα δεδομένα από τον ένα δίσκο στον άλλο, οι προβληματικές περιοχές από τις οποίες δεν είχαν ανακτηθεί τα δεδομένα (συνολικά 14ΜΒ) δημιουργούν τώρα πρόβλημα στην ανάγνωση αυτού του δίσκου (δλδ μπορεί να περιείχαν δεδομένα κρίσιμα για το σύστημα αρχείων;; δεν ξέρω)

Εν τω μεταξύ, έβαλα τελικά να τρέχει το File Scavenger, για να δω τί μπορεί να σωθεί από τα δεδομένα - ακριβώς μήπως και η προσπάθεια διόρθωσης του συστήματος αρχείων χειροτέρευε τα πράγματα - και μου έβγαλε μια καταχώρηση στην αναφορά σφαλμάτων του προγράμματος για αδυναμία ανάγνωσης των τομέων 934819200-934819327, συμβουλεύοντάς με είτε να δημιουργήσω μια εικόνα του δίσκου και να δοκιμάσω ανάκτηση από εκεί, είτε να αποκλείσω τους τομείς από την αναζήτηση...

Από τα στοιχεία SMART δεν φαίνεται να προέκυψαν νέοι bad sectors...δεν ξέρω αν προσπαθεί τώρα να διαβάσει τομείς που είχαν ήδη ορισθεί ως bad (very, bery vad), που δεν περιείχαν δλδ δεδομένα από την ανάκτηση (αφού σημειωθεί ένας τομέας ως προβληματικός, δεν γράφονται ξανά εκεί δεδομένα), είτε πρόκειται για τομείς στους οποίους αντιγράφηκαν τα "σκουπίδια" από τους προβληματικούς τομείς του άλλου δίσκου (είτε δεν ξέρω κι εγώ τι λέω...)

Ήταν τελικά μεγάλο σφάλμα που έκανα ανάκτηση από διαμέρισμα σε διαμέρισμα δίσκου κι όχι ανάκτηση σε αρχείο...δεν δεχόταν όμως τις εντολές το ddrescue, έβγαζε σφάλμα, κι έτσι δοκίμασα αυτόν τον τρόπο (μετά έμαθα ή τουλάχιστον προτάθηκε η εξήγηση ότι έπρεπε να είχα κάνει προηγουμένως mount τον δίσκο....γιατί όμως να χρειάζεται mount για αποθήκευση σε αρχείο πχ img και να μην χρειάζεται για αντι-γραφή δεδομένων; )

Το check disk, εφόσον για κάποιο λόγο δεν μπορώ να το τρέξω κάνοντας δεξί κλικ στον δίσκο > πηγαίνοντας στα Εργαλεία > επιλέγοντας τον έλεγχο του δίσκου, πώς μπορώ να το κάνω;

sdikr
21-06-11, 23:20
Θα πρέπει πρώτα να φτιάξουν τα bad sectors, πχ με το hdd regenerator, μετά συνήθως θέλει επαναφορά το partition table, αυτό μπορείς να το κάνεις με το testdisk, και μετά με ένα checkdsk έχεις καλές πιθανότητες να δουλέψει (εφόσον περάσει το πρώτο στάδιο του regenerator)

vgiozo
21-06-11, 23:56
Θα πρέπει πρώτα να φτιάξουν τα bad sectors, πχ με το hdd regenerator, μετά συνήθως θέλει επαναφορά το partition table, αυτό μπορείς να το κάνεις με το testdisk, και μετά με ένα checkdsk έχεις καλές πιθανότητες να δουλέψει (εφόσον περάσει το πρώτο στάδιο του regenerator)
Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου

Το ερώτημα είναι, καταρχάς, αν αυτά τα bad sectors έχουν καθόλου σημασία εν προκειμένω, για τα δεδομένα που με ενδιαφέρει να διασώσω (και το πιθανότερο είναι να μην έχουν, καθότι υπήρχαν ήδη πριν - είχαν σημειωθεί ήδη ως προβληματικοί τομείς- αυτό αποτρέπει αυτόματα το δίσκο από περαιτέρω εγγραφή σε αυτούς)...ή μου διαφεύγει κάτι;

Έπειτα, είτε περιέχουν δεδομένα από την ανάκτηση είτε όχι (δεν βλέπω γιατί ναι), ένα άλλο ζήτημα είναι αν φτιάχνονται...

Αυτό που δεν καταλαβαίνω δλδ είναι γιατί θα πρέπει να φτιαχθούν, γιατί να είναι αυτό προϋπόθεση για την επισκευή του αρχείου συστήματος...
Αν αναφερόμασταν στον αρχικό δίσκο από τον οποίο έσωσα τα δεδομένα, μπορεί να είχε νόημα (σημειωτέον ότι το δοκίμασα στον πρώτο δίσκο και δεν είχε κανένα αποτέλεσμα)
Θα το ψάξω το testdisk να δω τί επιλογές μου δίνει

sdikr
22-06-11, 00:11
Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου

Το ερώτημα είναι, καταρχάς, αν αυτά τα bad sectors έχουν καθόλου σημασία εν προκειμένω, για τα δεδομένα που με ενδιαφέρει να διασώσω (και το πιθανότερο είναι να μην έχουν, καθότι υπήρχαν ήδη πριν - είχαν σημειωθεί ήδη ως προβληματικοί τομείς- αυτό αποτρέπει αυτόματα το δίσκο από περαιτέρω εγγραφή σε αυτούς)...ή μου διαφεύγει κάτι;

Έπειτα, είτε περιέχουν δεδομένα από την ανάκτηση είτε όχι (δεν βλέπω γιατί ναι), ένα άλλο ζήτημα είναι αν φτιάχνονται...

Αυτό που δεν καταλαβαίνω δλδ είναι γιατί θα πρέπει να φτιαχθούν, γιατί να είναι αυτό προϋπόθεση για την επισκευή του αρχείου συστήματος...
Αν αναφερόμασταν στον αρχικό δίσκο από τον οποίο έσωσα τα δεδομένα, μπορεί να είχε νόημα (σημειωτέον ότι το δοκίμασα στον πρώτο δίσκο και δεν είχε κανένα αποτέλεσμα)
Θα το ψάξω το testdisk να δω τί επιλογές μου δίνει

Σε αρκετές περιπτώσεις το regenerator τα φτιάχνει, το πρόβλημα με τα Bad sector είναι οτι όταν θα πάει να κάνει ανάγνωση το λειτουργικό θα σκαλώσει, το ότι υπήρχαν Bad sector δεν σημαίνει οτι δεν έβγαλε και καινούργια, αν αυτά τώρα είναι πάνω στα σημεία που κρατάει ο δίσκος πληροφορίες για το filesystem τότε πάλι έχεις πρόβλημα

δυστυχώς αν δεν φιαξουν ούτε το testdisk Θα δουλέψει, ούτε το chkdsk και όπως είδες ούτε κάποιο πρόγραμμα file recovery

ΥΓ μιλάμε πάντα για τον πρώτο δίσκο, ο άλλος δεν έκανε σωστή αντιγραφή των δεδομένων

vgiozo
22-06-11, 00:27
ΥΓ μιλάμε πάντα για τον πρώτο δίσκο, ο άλλος δεν έκανε σωστή αντιγραφή των δεδομένων
Εγώ μιλούσα για τον δεύτερο δίσκο κατά κύριο λόγο...
Το Hdd regenerator ήταν το πρώτο πρόγραμμα που έτρεξα στον πρώτο δίσκο που παρουσίασε το έντονο πρόβλημα, χωρίς αποτελέσματα, και από τον οποίο προσπάθησα έπειτα να σώσω τα δεδομένα.

Το πρόβλημα με τα μη ανακτημένα δεδομένα μεγέθους 14ΜΒ από τον πρώτο δίσκο είναι όχι ότι δεν έγινε σωστή αντιγραφή τους στον δεύτερο, αλλά ότι δεν κατέστη δυνατόν να διαβαστούν εν πρώτοις με το ddrescue παρότι όρισα 6 δοκιμές ανάγνωσης για κάθε τομέα (3 παραπάνω δοκιμές από τον προτεινόμενο όριο)...

Με τον πρώτο δίσκο δεν μπορούσα καν να μπω στο λειτουργικό. Με τον δεύτερο μπορώ να μπώ, αλλά μετά την αντιγραφή του διαμερίσματος από τον ένα δίσκο στον άλλο, δεν αναγνωρίζεται σωστά...που ενδέχεται να σημαίνει ότι κρίσιμα για τη δομή αρχείων δεδομένα στον πρώτο δίσκο βρίσκονται σε προβληματικούς τομείς και δεν είναι δυνατόν να ανακτηθούν...

Αυτό που με ενδιαφέρει να κάνω είναι να επιδιορθώσω το σύστημα αρχείων στον δεύτερο, αν είναι δυνατόν...διαφορετικά, θα προσπαθήσω να διασώσω τα δεδομένα διαβάζοντάς με ειδικό πρόγραμμα από το raw διαμέρισμα...

sdikr
22-06-11, 00:30
Εγώ μιλούσα για τον δεύτερο δίσκο κατά κύριο λόγο...
Το Hdd regenerator ήταν το πρώτο πρόγραμμα που έτρεξα στον πρώτο δίσκο που παρουσίασε το έντονο πρόβλημα, χωρίς αποτελέσματα, και από τον οποίο προσπάθησα έπειτα να σώσω τα δεδομένα.

Το πρόβλημα με τα μη ανακτημένα δεδομένα μεγέθους 14ΜΒ από τον πρώτο δίσκο είναι όχι ότι δεν έγινε σωστή αντιγραφή τους στον δεύτερο, αλλά ότι δεν κατέστη δυνατόν να διαβαστούν εν πρώτοις με το ddrescue παρότι όρισα 6 δοκιμές ανάγνωσης για κάθε τομέα (3 παραπάνω δοκιμές από τον προτεινόμενο όριο)...

Με τον πρώτο δίσκο δεν μπορούσα καν να μπω στο λειτουργικό. Με τον δεύτερο μπορώ να μπώ, αλλά μετά την αντιγραφή του διαμερίσματος από τον ένα δίσκο στον άλλο, δεν αναγνωρίζεται σωστά...που ενδέχεται να σημαίνει ότι κρίσιμα για τη δομή αρχείων δεδομένα στον πρώτο δίσκο βρίσκονται σε προβληματικούς τομείς και δεν είναι δυνατόν να ανακτηθούν...

Αυτό που με ενδιαφέρει να κάνω είναι να επιδιορθώσω το σύστημα αρχείων στον δεύτερο, αν είναι δυνατόν...διαφορετικά, θα προσπαθήσω να διασώσω τα δεδομένα διαβάζοντάς με ειδικό πρόγραμμα από το raw διαμέρισμα...


το hdd regenerator δεν σου δούλεψε δηλαδή στον πρώτο;
Δεν βρήκε Bad sector ή δεν μπόρεσε να τους φτιάξει;
ο controller ήταν σε κατάσταση ide ή achi/raid;

washcloud
22-06-11, 03:46
Μου 'κανε εντύπωση Βιτζιόζε ότι ξεκίνησες, με αίτημα για βοήθεια στυλ "ελεήστε τον αόμματο", αλλά αφ' ενός καπάκι άρχισες ν' αραδιάζεις προγράμματα, διαδικασίες κι ονομασίες που ο πάνω απ' τον μέσο όρο χρήστης πισιού δεμπρόκειται να τα απαντήκει ζωγραφιστά καν στη ζωάρα του - αφ' ετέρου ψάρωσα που το ζήτημα "14 ΜΒ" (και ό,τι παρεμφερές) το έχεις πιάσει (όντως, όπως κι εσύ αναρωτιόσουν πληκτρομονολογώντας) τόσο λάθος...

Ένιγουέι.
Τα δεκατεσσάρια περίφημα αυτά, δεν έχουν τίποτε να κάνουν με τη "μεταφορά". Δεν το έχεις πιάσει πως δουλεύει φίλε, το file system. Aλλά τεσπα, το ζήτημά σου είναι ότι όντως ήταν πρόβλημα η μεταφορά στον "εκ παλαιόθεν ψιλοπροβληματικό" (ο οποίος btw βρήκε την ώρα όντως να σε κρεμάσει ΚΑΙ αυτός,,,αλλά σιτ χάπενζ. ΕΙΔΙΚΑ τέτοια.).
Γιού νιντ ε ριλάιαμπλε δίσκο για να κάνεις τη μεταφορά (με ΟΠΟΙΟ τρόπο κι αν την κάνεις - είτε ως partition, είτε φαϊλάκι-φαϊλάκι : ΔΕΝ παίζει ΚΑΝΈΝΑ ρόλο). Μέχρι τότε, κάνε ένα φουλ σκαν με το σεντινέλι, κι εκεί που θα σε βγάλει σίκτιρ-σέκτορς, βγάνε κομπιουτεράκι, υπολόγισε μεγέθη και αναλογίες, και κόψε τον δίσκο σε partitions. Aν είσαι τυχερός, οι bs θα λαμβάνουν χώρα εν χωρώ, και φτιάνοντας ένα παρτίσιον-παρτουζίσιον που να εμπερικλείει τους περσότερους από δαύτους, στο τέλος (αφού έχεις φτιάξει τουλάχιστον ένα πριν, κι ένα μετά από αυτό) το πατάς και μια διαγραφή για να μη τζαμάρουν τα Γουίντγια όταν το βλέπουν (και αφήνεις τον unallocated αυτό χώρο, δια παντός ανεκμτάλλευτο. Καλώς εχόντων, δε θα είναι παρά μόλις μερικά GB, και θα μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις τον δίσκο για να δοκιμάσεις να ξανασώσεις file προς file διάφορα με το Active File Recovery=not free/unless... στα υγιή partition. Εναλλακτικά, τα κάνεις merging για έναν ενιαίο χώρο, όπου ίσως μπορείς α ξανασώσεις όλο το ίματζ του δίσκου μονομιάς).


* Επιδιόρθωση file system MONO με τo εργαλείο των Γουίν. Άλλο δεν έχει.

gba
22-06-11, 11:28
απο λαθος επιλογη δισκου , εκανα διαγραφη τομου , στον δευτερο σκληρο , που χρησιμοποιω για αποθηκη αρχειων.
επειδη το αντιληφθηκα σχεδον αμεσως , στην συνεχεια δεν επελεξα διαμορφωση, ουτε αργη ,ουτε γρήγορη, οποτε ο δισκος εμφανιζεται raw , χωρις δεδομενα.

με ποιο προγραμμα μπορω να τον επαναφερω;

ευχαριστω εκ των προτερων για την βοήθεια.

εχω αρχισει να διαβαζω τα παραπανω απο την αρχη , ειμαι στην σελιδα 8 , αλλα δεν ξερω ποιο προγραμμα ταιριαζει καλυτερα στην περιπτωση μου.

την μακακια την έκανα μετα απο προσπαθεια πολλων ωρων να κανω νεα εγκατασταση win 7 στον νεο ssd .

sdikr
22-06-11, 12:00
απο λαθος επιλογη δισκου , εκανα διαγραφη τομου , στον δευτερο σκληρο , που χρησιμοποιω για αποθηκη αρχειων.
επειδη το αντιληφθηκα σχεδον αμεσως , στην συνεχεια δεν επελεξα διαμορφωση, ουτε αργη ,ουτε γρήγορη, οποτε ο δισκος εμφανιζεται raw , χωρις δεδομενα.

με ποιο προγραμμα μπορω να τον επαναφερω;

ευχαριστω εκ των προτερων για την βοήθεια.

εχω αρχισει να διαβαζω τα παραπανω απο την αρχη , ειμαι στην σελιδα 8 , αλλα δεν ξερω ποιο προγραμμα ταιριαζει καλυτερα στην περιπτωση μου.

την μακακια την έκανα μετα απο προσπαθεια πολλων ωρων να κανω νεα εγκατασταση win 7 στον νεο ssd .


testdisk (http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk)

gba
22-06-11, 12:54
testdisk (http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk)

ευχαριστω sdikr .
θα το δοκιμασω μολις επιστρεψω στο σπιτι απο την δουλεια και θα αναφερω τα αποτελεσματα.

vgiozo
22-06-11, 16:45
το hdd regenerator δεν σου δούλεψε δηλαδή στον πρώτο;
Δεν βρήκε Bad sector ή δεν μπόρεσε να τους φτιάξει;
ο controller ήταν σε κατάσταση ide ή achi/raid;
Βρήκε, αλλά δεν μπόρεσε να τους φτιάξει...όχι μόνο αυτό, αλλά νομίζω ότι την "ψιλοείδε" κι όλας κι άρχισε να μετράει τους προβληματικούς τομείς κατά δεκάδες χιλιάδες χωρίς να προχωράει και στη σάρωση του δίσκου...
Με τρόμαξε μόνο, δεν έφτιαξε τίποτα...ευτυχώς το ddrescue αποδείχτηκε ιδιαίτερα αποδοτικό και γρήγορο εργαλείο...

Ο δίσκος είναι sata, πατάει πάνω σε ελεγκτή Pcie x1 sil3132 rev.1, για τον ενσωματωμένο ελεγκτή έχω ορίσει λειτουργία σε ahci, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν αυτό ισχύει και για τον sil3132...κι η σάρωση έγινε κατά την εκκίνηση του υπολογιστή με cd...μιλάμε πάντα για την τελευταία έκδοση του hdd regenerator.



Μου 'κανε εντύπωση Βιτζιόζε ότι ξεκίνησες, με αίτημα για βοήθεια στυλ "ελεήστε τον αόμματο", αλλά αφ' ενός καπάκι άρχισες ν' αραδιάζεις προγράμματα, διαδικασίες κι ονομασίες που ο πάνω απ' τον μέσο όρο χρήστης πισιού δεμπρόκειται να τα απαντήκει ζωγραφιστά καν στη ζωάρα του - αφ' ετέρου ψάρωσα που το ζήτημα "14 ΜΒ" (και ό,τι παρεμφερές) το έχεις πιάσει (όντως, όπως κι εσύ αναρωτιόσουν πληκτρομονολογώντας) τόσο λάθος...
Γι αυτό που ζήτησα βοήθεια δεν είχα και δεν έχω όντως καμία απολύτως ιδέα...δλδ αν και πώς γίνεται να επιδιορθώσω το σύστημα αρχείων, ώστε να μην χρειαστεί να κυνηγήσω ένα-ένα τα αρχεία με κάποιο πρόγραμμα ανάκτησης δεδομένων...
...έτσι, ήλπιζα, θα γλίτωνα και τα όποια προβλήματα με τα ανακτημένα αρχεία εκτός φακέλων, με μη αναγνωρισμένο όνομα κοκ...


Γιού νιντ ε ριλάιαμπλε δίσκο για να κάνεις τη μεταφορά (με ΟΠΟΙΟ τρόπο κι αν την κάνεις - είτε ως partition, είτε φαϊλάκι-φαϊλάκι : ΔΕΝ παίζει ΚΑΝΈΝΑ ρόλο). Μέχρι τότε, κάνε ένα φουλ σκαν με το σεντινέλι, κι εκεί που θα σε βγάλει σίκτιρ-σέκτορς, βγάνε κομπιουτεράκι, υπολόγισε μεγέθη και αναλογίες, και κόψε τον δίσκο σε partitions. Aν είσαι τυχερός, οι bs θα λαμβάνουν χώρα εν χωρώ, και φτιάνοντας ένα παρτίσιον-παρτουζίσιον που να εμπερικλείει τους περσότερους από δαύτους, στο τέλος (αφού έχεις φτιάξει τουλάχιστον ένα πριν, κι ένα μετά από αυτό) το πατάς και μια διαγραφή για να μη τζαμάρουν τα Γουίντγια όταν το βλέπουν (και αφήνεις τον unallocated αυτό χώρο, δια παντός ανεκμτάλλευτο. Καλώς εχόντων, δε θα είναι παρά μόλις μερικά GB, και θα μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις τον δίσκο για να δοκιμάσεις να ξανασώσεις file προς file διάφορα με το Active File Recovery=not free/unless... στα υγιή partition. Εναλλακτικά, τα κάνεις merging για έναν ενιαίο χώρο, όπου ίσως μπορείς α ξανασώσεις όλο το ίματζ του δίσκου μονομιάς).
Για τον δεύτερο δίσκο, που μας απασχολεί, αμφιβάλλω πάρα πολύ πως οι όποιοι προϋπάρχοντες προβληματικοί τομείς έχουν κάποια σχέση με την αδυναμία του δίσκου να αναγνωριστεί κανονικά, μετά την αντιγραφή του διαμερίσματος του πρώτου δίσκου σ' αυτόν...
Ο δεύτερος δίσκος ήταν συνδεδεμένος στο σύστημα, είχε δικά του αρχεία -τα οποία αντέγραψα- κι οι προβληματικοί τομείς, αν και ορατοί σε προγράμματα Smart, δεν δημιουργούσαν κανένα πρόβλημα...
Το πρόβλημα μάλλον προέκυψε από την αντιγραφή του διαμερίσματος του πρώτου δίσκου σε αυτόν...όχι πως ήταν η διαδικασία "μεταφοράς" το πρόβλημα, αλλά η ζημιά που υπήρχε ήδη στον πρώτο δίσκο σε συνδυασμό με τον τρόπο που το ddrescue ανέκτησε τα αρχεία, ό,τι μπόρεσε να διαβάσει απ'αυτά...


Όσον αφορά τη λύση της ανάκτησης αρχείων χωρίς αποκατάσταση του συστήματος αρχείων, για δοκιμή έκανα μια σάρωση του δίσκου με δύο προγράμματα, το File Scavenger και το Recover My Files...το πρώτο μου έκανε εντύπωση, εντόπισε όλα τα αρχεία αλλά και τη δομή φακέλων, κατά το μεγαλύτερο μέρος...
Βρήκε και κάμποσα αρχεία που δεν εντόπισε τον φάκελο στον οποίο ανήκουν, κι εκεί ήταν πολλά αρχεία - στην συντριπτική πλειονότητά τους μάλλον σκουπίδα - mp3 με μέγεθος μερικές δεκάδες kB...

Επειδή αν γινόταν κάποιο λάθος που χειροτέρευε τα πράγματα με τον δεύτερο δίσκο, θα έπρεπε να ξαναρχίσω από την αρχή την ανάκτηση μέσω ddrescue από τον πρώτο δίσκο, είπα να προχωρήσω στην ανάκτηση αρχείων μέσω File Scavenger...
Αν όλα πάνε καλά, αν τα αρχεία ανακτηθούν χωρίς προβλήματα, τότε θα ξεμπλέξω γρηγορότερα...διαφορετικά θα δοκιμάσω την επιδιόρθωση του συστήματος αρχείων μέσω testdisk ή Computer Management κι αν κι αυτή η λύσει δεν αποδώσει, θα δημιουργήσω ένα αρχείο εικόνας δίσκου για τον πρώτο δίσκο κατευθείαν στον καινούριο που θέλω να αποθηκεύσω τα δεδομένα, θα δώσω τους άλλους δύο για αντικατάσταση, κι όταν με το καλό επιστρέψουν, ξαναδοκιμάζουμε...

gba
22-06-11, 23:00
testdisk (http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk)

Εγκατεστησα το testdisk στις 3 ωρα μ.μ. και άρχισε το <<σκαψιμο>>.
Ξεθαβει αρχεια .

Αλλα το antivirus AVG αναγνωριζει μερικα αρχεια απο το testdisk ως threat name virus win 32/heur.
Να τα αγνοήσω ή να τα μπλοκαρω;

babylonx
22-06-11, 23:29
Δεν έχω δουλέψει το testdisk αλλά φαντάζομαι ότι για να κάνει επαναφορά partition δε χρειάζεται να του δώσεις εντολή να κάνει data recovery. Τα περισσότερα έχουν εντολή τύπου "Undelete Partition". Είναι τόσο απλό να γίνει που ακόμη και κάποιοι partition editors έχουν τη δυνατότητα να το κάνουν! Οπότε μη μπλέκεις με προγράμματα που ψάχνουν για να κάνουν επαναφορά σε περιπτώσεις που υπάρχει εκτενής καταστροφή και χάσεις κι αυτά που έχεις. Η λύση είναι απλή. Εγώ θα σου έλεγα να βρεις ένα "Paragon Partition Manager" και να χρησιμοποιήσεις την επιλογή "Undelete Partition" που έχει.

Επίσης αν έχεις κανένα Hiren's Boot CD (κατά προτίμηση έως 10.6 και όχι νεότερο γιατί μετά βγάλανε όλα τα καλά προγράμματα και βάλανε freeware) μπορείς να δοκιμάσεις και τους partition editors που έχει αν ξεκινήσεις το pc με το cd (όπου έχει κάποια αρκετά αξιόλογα εργαλεία όπως Partition Magic, Acronis Partition Manager, Paragon Partition Manager) αλλά και μέσα από τα windows μπορείς να χρησιμοποιήσεις το "Partition Wizard Home Edition" το οποίο επίσης υπάρχει στο Hiren's.

sdikr
22-06-11, 23:32
Βρήκε, αλλά δεν μπόρεσε να τους φτιάξει...όχι μόνο αυτό, αλλά νομίζω ότι την "ψιλοείδε" κι όλας κι άρχισε να μετράει τους προβληματικούς τομείς κατά δεκάδες χιλιάδες χωρίς να προχωράει και στη σάρωση του δίσκου...
Με τρόμαξε μόνο, δεν έφτιαξε τίποτα...ευτυχώς το ddrescue αποδείχτηκε ιδιαίτερα αποδοτικό και γρήγορο εργαλείο...

Ο δίσκος είναι sata, πατάει πάνω σε ελεγκτή Pcie x1 sil3132 rev.1, για τον ενσωματωμένο ελεγκτή έχω ορίσει λειτουργία σε ahci, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν αυτό ισχύει και για τον sil3132...κι η σάρωση έγινε κατά την εκκίνηση του υπολογιστή με cd...μιλάμε πάντα για την τελευταία έκδοση του hdd regenerator.



Για αυτό σε ρώτησα αν είναι σε achi, σε τέτοιες περιπτώσεις μου έκανε περίεργα, βάλε το στον Onboard σε ide mode

........Auto merged post: sdikr πρόσθεσε 0 λεπτά και 54 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Εγκατεστησα το testdisk στις 3 ωρα μ.μ. και άρχισε το <<σκαψιμο>>.
Ξεθαβει αρχεια .

Αλλα το antivirus AVG αναγνωριζει μερικα αρχεια απο το testdisk ως threat name virus win 32/heur.
Να τα αγνοήσω ή να τα μπλοκαρω;

Απλά το κάνεις primary αντί για deleted, reboot Και βλέπεις κανονικά τον δίσκο, τώρα για το avg δεν ξέρω να σου απαντήσω

gba
23-06-11, 02:54
Απλά το κάνεις primary αντί για deleted, reboot Και βλέπεις κανονικά τον δίσκο, τώρα για το avg δεν ξέρω να σου απαντήσω
ευχαριστω και παλι , το προγραμμα φαινεται να δουλευει αλλα εγω κατι δεν κανω σωστα .

το προβλημα με το avg σταματησε μονο του ,οταν ετρεξα την εκδοση για 64b και απο αυτο το testdisk και οχι το photo... που ειχα τρεξει αρχικα.

ετρεξα μια φορα το testdisk στο προβληματικο δισκο με την πρωτη επιλογη intel/...partition και οταν τελειωσε, εδειξε disk recovered και επελεξα P και quit.
στην συνεχεια εκανα τερματισμο και επανεκκινηση αλλα οταν κανω ανοιγμα στον δισκο μου ζητα να κανω πρωτα διαμορφωση.

οποτε ξεκινω παλι με την δευτερη επιλογη gbt partition και θα τελειωσει σε κανα τριωρο , τοσο εκανε πριν http://img842.imageshack.us/img842/7209/image001vr.png
Θα το ελεγξω το πρωί.
http://img695.imageshack.us/img695/6755/testdriveresultpage1ima.jpg


οταν τελειωσει επιλεγω Primary και στην συνεχεια επιλεγω quit απο το testdrive
και επανεκκινηση απο την εναρξη
ή επιλεγω write
ή χρειαζεται κατι αλλο για να ολοκληρωσει το προγραμμα , πριν το κλεισω;

τελικα δεν καταφερα τιποτε.
το προβλημα παραμενει: οταν κανω ανοιγμα στο δισκο μου ζητα να κανω πρωτα διαμορφωση

θα δοκιμασω με το paragon.

vgiozo
23-06-11, 10:59
Για αυτό σε ρώτησα αν είναι σε achi, σε τέτοιες περιπτώσεις μου έκανε περίεργα, βάλε το στον Onboard σε ide mode

Το File Scavenger έκανε το θαύμα του...ανακτήθηκαν όλα τα αρχεία επιτυχώς, ακριβώς στη δομή των φακέλων τους, δοκίμασα ένα πολύ μεγάλο αριθμό από αυτά χθες, δεν πιστεύω πως θα υπάρχει πρόβλημα...

Τα "σκουπίδια" στα οποία αναφέρθηκα προηγουμένως τελικά είναι κατακερματισμένα - σε επιμέρους αρχεία βίντεο, ήχου κτλ - αρχεία βίντεο, αλλά για όλα αυτά έχουν ανακτηθεί τα αρραγή "πρωτότυπά" τους...ίσως κάποια επιλογή του προγράμματος είχε ως αποτέλεσμα την αναγνώριση και ανάκτηση και αυτών των "θραυσμάτων"...

Όλα καλά, επιτέλους...

gba
23-06-11, 13:56
ευχαριστω και παλι , το προγραμμα φαινεται να δουλευει αλλα εγω κατι δεν κανω σωστα .

το προβλημα με το avg σταματησε μονο του ,οταν ετρεξα την εκδοση για 64b και απο αυτο το testdisk και οχι το photo... που ειχα τρεξει αρχικα.

ετρεξα μια φορα το testdisk στο προβληματικο δισκο με την πρωτη επιλογη intel/...partition και οταν τελειωσε, εδειξε disk recovered και επελεξα P και quit.
στην συνεχεια εκανα τερματισμο και επανεκκινηση αλλα οταν κανω ανοιγμα στον δισκο μου ζητα να κανω πρωτα διαμορφωση.

οποτε ξεκινω παλι με την δευτερη επιλογη gbt partition και θα τελειωσει σε κανα τριωρο , τοσο εκανε πριν http://img842.imageshack.us/img842/7209/image001vr.png
Θα το ελεγξω το πρωί.
http://img695.imageshack.us/img695/6755/testdriveresultpage1ima.jpg


οταν τελειωσει επιλεγω Primary και στην συνεχεια επιλεγω quit απο το testdrive
και επανεκκινηση απο την εναρξη
ή επιλεγω write
ή χρειαζεται κατι αλλο για να ολοκληρωσει το προγραμμα , πριν το κλεισω;

τελικα δεν καταφερα τιποτε.
το προβλημα παραμενει: οταν κανω ανοιγμα στο δισκο μου ζητα να κανω πρωτα διαμορφωση

θα δοκιμασω με το paragon.

επειδη στο paragon δεν μου εδινε καποια δυνατοτητα για επεμβαση , ξαναδοκίμασα με το testdrive , μαλλον με την σωστη επιλογη που ειναι η 1 intel/pc partition και κατεληξα εδω:
http://img813.imageshack.us/img813/8237/testdriveresult1page1im.jpg
τι να επιλεξω P(primary) ή *(primary bootable) ;

sdikr
23-06-11, 14:20
επειδη στο paragon δεν μου εδινε καποια δυνατοτητα για επεμβαση , ξαναδοκίμασα με το testdrive , μαλλον με την σωστη επιλογη που ειναι η 1 intel/pc partition και κατεληξα εδω:
http://img813.imageshack.us/img813/8237/testdriveresult1page1im.jpg
τι να επιλεξω P(primary) ή *(primary bootable) ;


Το *, μετά μην ξεχάσεις να κάνεις write

dhatz
23-06-11, 21:41
το hdd regenerator δεν σου δούλεψε δηλαδή στον πρώτο;
Δεν βρήκε Bad sector ή δεν μπόρεσε να τους φτιάξει;

Το HDD Regenerator δεν θα πρέπει να χρησιμοποιείται σε δίσκο με προβλήματα που έχει data προς ανάκτηση, γιατί το πιθανότερο είναι να του δώσει τη "χαριστική βολή".

Κατά τη γνώμη μου το HDD Regenerator (όπως και το Spinrite) δεν θα πρέπει να χρησιμοποιείται ποτέ.

gba
23-06-11, 21:58
Το *, μετά μην ξεχάσεις να κάνεις write

επελεξα * -> enter και επιλογή write και οταν μου εδειξε ok enter και το εκλεισα και εκανα επανεκκινηση.
παλι δεν εχω αποτελεσμα
ο δισκος αναγνωριζεται αλλα , οταν κανω ανοιγμα , μου ζητα να κανω διαμορφωση.

αυτο που πιστευω ειναι οτι οταν εκανα διαγραφη τομου, χωρις διαμορφωση , εχασε τα προγραμματα οδηγησης των αρχειων , τα οποια υπαρχουν μεσα στον δισκο.
Αρα χρειαζομαι ενα τροπο να φορτωσω τα προγραμματα οδηγησης χωρις διαμορφωση ή να κανω μια γρηγορη διαμορφωση και μετα επαναφορα αρχειων ;

........Auto merged post: gba πρόσθεσε 9 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Δεν έχω δουλέψει το testdisk αλλά φαντάζομαι ότι για να κάνει επαναφορά partition δε χρειάζεται να του δώσεις εντολή να κάνει data recovery. Τα περισσότερα έχουν εντολή τύπου "Undelete Partition". Είναι τόσο απλό να γίνει που ακόμη και κάποιοι partition editors έχουν τη δυνατότητα να το κάνουν! Οπότε μη μπλέκεις με προγράμματα που ψάχνουν για να κάνουν επαναφορά σε περιπτώσεις που υπάρχει εκτενής καταστροφή και χάσεις κι αυτά που έχεις. Η λύση είναι απλή. Εγώ θα σου έλεγα να βρεις ένα "Paragon Partition Manager" και να χρησιμοποιήσεις την επιλογή "Undelete Partition" που έχει.

Επίσης αν έχεις κανένα Hiren's Boot CD (κατά προτίμηση έως 10.6 και όχι νεότερο γιατί μετά βγάλανε όλα τα καλά προγράμματα και βάλανε freeware) μπορείς να δοκιμάσεις και τους partition editors που έχει αν ξεκινήσεις το pc με το cd (όπου έχει κάποια αρκετά αξιόλογα εργαλεία όπως Partition Magic, Acronis Partition Manager, Paragon Partition Manager) αλλά και μέσα από τα windows μπορείς να χρησιμοποιήσεις το "Partition Wizard Home Edition" το οποίο επίσης υπάρχει στο Hiren's.

ευχαριστω babylonx
με το paragon , που δοκιμασα μετα το testdisk , εχω το εξης αποτελεσμα:
http://img109.imageshack.us/img109/6476/paragonpage1image1.jpg

το πιο πιθανο, μεχρι να μαθω το testdisk , εκανα διαφορες μ........
και να χασω τα αρχεια δεν ειναι σημαντικη απωλεια , γιατι τα πιο πολλα τα εχω αποθηκευσει σε δευτερο εξωτερικο σκληρο, αλλα θα ενιωθα καλυτερα να τα επαναφερω και εδω.

gba
24-06-11, 14:13
τώρα για το avg δεν ξέρω να σου απαντήσω

με το photorec testdisk εχω το εξης αποτελεσμα
http://img101.imageshack.us/img101/4627/photorecpage1image1.jpg

sdikr
24-06-11, 19:03
με το photorec testdisk εχω το εξης αποτελεσμα
http://img101.imageshack.us/img101/4627/photorecpage1image1.jpg


το Photorec δεν το έχω δουλέψει, δεν ξέρω να σου απαντήσω, πάντως αν το κατέβασες απο την επίσημη σελίδα τότε μάλλον είναι false postive απο το avg

gba
25-06-11, 02:45
το Photorec δεν το έχω δουλέψει, δεν ξέρω να σου απαντήσω, πάντως αν το κατέβασες απο την επίσημη σελίδα τότε μάλλον είναι false postive απο το avg

false postive
και εγω το ιδιο πιστευω.
παντως το εστειλα για αναλυση στην avg .

Simpleton
25-06-11, 10:20
Βασικά το μήνυμα του AV δεν αναφέρεται στο ίδιο το PhotoRec, αλλά σε κάποιο αρχείο που ανέκτησε.

gba
25-06-11, 16:28
Βασικά το μήνυμα του AV δεν αναφέρεται στο ίδιο το PhotoRec, αλλά σε κάποιο αρχείο που ανέκτησε.

δηλαδη ανασταινει πτωματα ιους ,που ειχε σβησει!!!

Comicfan
26-06-11, 19:12
Πολλές φορές δεν ξέρεις τι αρχεία επαναφέρεις...οπότε μετά της επαναφορά κάνε ένα scan.

gba
26-06-11, 20:26
Πολλές φορές δεν ξέρεις τι αρχεία επαναφέρεις...οπότε μετά της επαναφορά κάνε ένα scan.

καθε μισο λεπτο , εμφανιζοταν και ενας ιος , οποτε το avg σταματησε το programma photorec testdisc. Mαλλον πρεπει να απενεργοποιήσω το avg ή να δωσω εξαιρεση.

gba
28-06-11, 01:44
Πολλές φορές δεν ξέρεις τι αρχεία επαναφέρεις...οπότε μετά της επαναφορά κάνε ένα scan.

μιας και κολλησε ο browser εκανα ενα scan::whistle:
http://img825.imageshack.us/img825/8380/scanresultpage1image1.jpg
http://img813.imageshack.us/img813/3265/scanresultinfectionspag.jpg

επισης διεγραφω το testdisk , που ειχε διογκωθει πανω απο 60Gb , μετα την επαναφορα των αρχειων με το photorec testdisk . Νομιζω οτι ενσωματωσε τα αρχεια που επανεφερε , πιθανον με λαθος δική μου εντολη . Οταν ανοιγα καποιο απο αυτα τα αρχεια εβλεπα εικονες και κειμενα χωρις να βγαζω νοημα περα απο καποιες ημερομηνιες. Να υποθεσω οτι ηταν κρυπτογραφημενα αρχεια που διατηρουσαν τα win7 στα αντίγραφα ασφαλειας;:hmm:

(το testdisk εχει καμια ωρα και ακομα δεν τελειωσε η διαγραφη , παρολω που εκανα μονιμη διαγραφη με shift+del)

ToroLoco
15-07-11, 10:25
SOS SOS SOS

κράσαρε ο εξωτερικός δίσκος που είχα. Είναι ένας WD 250Gb με USB.
Δεν τον έβλεπε καθόλου το σύστημα, άνοιξα το κουτί και έβγαλα τον δίσκο που είναι ένας WD2500JB με σύνδεση IDE.
Τον έβαλα σαν εσωτερικό για να δω αν τον αναγνωρίζει, αλλά πάλι τίποτα. Δεν ξέρω αν είναι θέμα controler γιατί όταν τον συνδέω γυρίζει ο δίσκος μέσα, αλλά μόλις ξεκινήσει κάτι 3 χτυπηματάκια (τακ, τακ, τακ :(), αλλά μετά φαίνεται ότι γυρίζει.
Βέβαια τα windows δεν τον βλέπουν και στο Bios αντί να δείχνει το όνομα του δίσκου ή έστω none, δεν βγάζει τίποτα...

Για πείτε τι θα μπορούσα να κάνω. υπάρχει με κάποιο πρόγραμμα που θα μπορούσα να δω. Έχει μέσα όλες τις φωτογραφίες μου και όλα τα τραγούδια. Για τα τραγούδια δεν με νοιάζει, αλλά τις φώτο τις θέλω. Είναι πολλών χρώνων και είναι από τα παιδιά μου που είναι μοναδικές.

Αν έχει επίσης κάποιος έναν WD εσωτερικό και είναι WD2500JB τον αγοράζω για να αλλάξω τον controler μήπως και παίξει.

cranky
15-07-11, 11:11
Αν δεν τον βλέπει το bios, και ακούς και μηχανικούς θορύβους, κανένα πρόγραμμα δεν θα κάνει δουλειά.

washcloud
15-07-11, 12:26
Βρε τρελλόταυρε, προς τί τέτοια τρέλλα; Μα να έχεις "μοναδικές photos" σ' ένα και...μοναδικό δίσκο; Χάθηκε, ΕΣΤΩ, να γράψεις μερικά ντιβιντάκια με αυτές; Τσκ...

Τεσπα, αν ο δίσκος είναι 3.5άρης (που μάλλον είναι), σιγουρέψου ότι τον έχεις συνδέσει σωστά (στην απόληξη της καλωδιοταινίας, ΜΟΝΟΝ του -χωρίς να συνδέεται στην ίδια καλωδιοταινία άλλη IDE συσκευή δλδ- και το τζαμπεράκι του να έχει τη θέση που ορίζει το αυτοκόλλητο πάνω του=συνήθως για single drives οι WD απαιτούν το τζαμπεράκι ΒΓΑΛΜΕΝΟ). Και να ελπίζεις μέχρι να το κάνεις, ότι αυτό ήταν το ζήτημα = λάθος θέση στην καλωδιοταινία/στο τζαμπεράκι. Καλά μάλιστα θα κάνεις να βεβαιώσεις ότι η καλωδιοταινία δεν είναι χαλασμένη (γενικά δεν είναι καθόλου δύσκολο να συμβαίνει αυτό), δοκιμάζοντας κάποια άλλη IDE συσκευή πάνω της. Αν βέβαια σου είναι εύκολο, είτε δοκίμασε άλλη, είτε και αγόρασε άλλη (άλλωστε, για μια απλή, μάξιμουμ 2 Ευρώ θα δώσεις). Κι αν όντως αυτό ήταν το ζήτημα με το BIOS, AΛΛΑ στα Windows συνεχίζει να μη φαίνεται ο δίσκος, τότε τρέξε το Active File Recovery και δες σε πρώτη φάση αν βρίσκει αρχεία.



Αλλιώς, κι αν συνεχίζει να ΜΗΝ δίνει το παρόν στο BIOS ο δίσκος, δεν τα βλέπω καλά τα πράμματα. Κι ας στροφάρει το μοτόρι του.

Το καλό με την περίπτωση=σχετικά παλιός δίσκος, όντας και IDE KAI 250άρης, είναι ότι ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ, ΑΝ τυχόν το πρόβλημά του είναι η PCB (πλακέτα) του, μεταμόσχευση ΠΑΝΟΜΟΙΟΤΥΠΗΣ* (mind the caps...) πλακέτας (ο συνηθέστερος/φθηνότερος/γρηγορότερος δρόμος είναι το eBay), να τον ξανακαταστήσει λειτουργικό. Βέβαια μπαίνεις, σε αυτή την περίπτωση, αφ' ενός σε διαδικασίες ανεύρεσης είτε ΠΑΝΟΜΟΙΟΤΥΠΗΣ (το ξανατονίζω, διότι μια φορά δεν είναι αρκετή...) πλακέτας, είτε και ολόκληρου δίσκου (χαλασμένου/μεταχειρισμένου/"ολοκαίνουριου"), για να μπορέσεις να κάνεις την φερέλπιδα μεταμόσχευση. Βέβαια πρέπει να κάνεις γενικά προσεκτικές κινήσεις από 'δω και πέρα, διότι υπάρχουν και οι εξής περιπτώσεις :
α) Η πλακέτα να κουβαλάει "μοναδικό firmware" (εδώ κολλάει, τραγικο-ειρωνικά το "μοναδικές photos"), πράγμα που σημαίνει και τον Στρος Καν σου να χτυπάς κάτω, δε γίνεται τίποτα. Βέβαια -γι' αυτό και είπα πριν περί "του καλού της περίπτωσης"- αυτή η συνθήκη απαντάται σε γενικά και θεωρητικά νεότερης κατασκευής δίσκους. Όχι ότι ξέρουμε του πότε είναι ο δικός σου, και τί σχετικό καπνό ούτως ή άλλως φουμάρει, αλλά το πιθανότερο είναι να επιδέχεται αλλαγής, με πανομοιότυπη πλακέτα.
β) Η 2η, χείριστη, ρεαλιστικότερη -πάντα κατά την περίπτωση- και πιθανότερη (από την 1η έστω) περίπτωση, είναι ο δίσκος να έχει την "τραβηγμένη" ζημιά των ηλεκτρονικών ΕΝΤΟΣ του (μια και εκτός επί της πλακέτας τους, φιλοξενούν και ηλεκτρονικούλια εντός τους, έστω και σε πάρα πολύ μικρότερη αναλογία). Πράγμα που σημαίνει ότι EKTOΣ του ότι με καμμιά Χ/Παναγία δεν δύνασαι να παρέμβεις εσύ στον δίσκο (μόνο εξειδικευμένες εταιρίες ανάκτησης μπορούν), ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ να καεί ΚΑΙ το μόσχευμα.... Ξαναλέω λοιπόν : από 'δω και πέρα, υπάρχουν κάποιο βήματα που μπορείς να κάνεις, αλλά πρέπει να τηρηθούν με ανάλογη θρησκευτικής, ευλάβεια, για να μην είτε χειροτερέψεις κάποια κατάσταση, ή αρχίσεις να πετάς χρόνο κόπο και ίσως και χρήμα αριστεροδέξια χωρίς αποτέλεσμα.

Μελέτα ΚΑΛΑ το ποστ μου, και πράξε αναλόγως.
Επίσης κοίτα να μην κάνεις "άσκοπες" συνδέσεις του δίσκου, διότι όσο περισσότερο "κάνει τακ-τακ-τακ", τόσο ΙΣΩΣ χειροτερεύει η κατάσταση, των ίδιων των δεδομένων μάλιστα αυτή τη φορά (καταστροφή του υλικού των "βελόνων" των κεφαλών, με μη αναστρέψιμες συνέπειες για την επιφάνεια των platters όπου φιλοξενούνται τα δεδομένα : φαντάσου το σα να πετάς κοτρώνια σε ολόφρεσκια/αχνιστή στρώση αεροδιαδρόμου), και όχι κάποιου hardware (κεφαλές γραφής/ανάγνωσης πχ), που στην θεωρητική έστω τελική, ΕΙΝΑΙ αντικαταστήσιμο, έστω από ειδικούς.


Τέλος, ΑΝ σε παίρνει οικονομικώς, κι αν προτίθεσαι να τα σκάσεις για τις πικς των παιδιών, ξέχνα όλα τα παραπάνω, και απευθύνσου χωρίς να κάνεις πλέον το παραμικρό του δίσκου, σε εξειδικευμένη εταιρία ανάκτησης δεδομένων.

(tic-tac.gr η παλαιότερη, anaktisis.gr, datalabs, oktabit νεότερες . Πάρ' τους τηλ, παρουσίασέ τους την κατάσταση, και ρώτα τους αν παρέχουν ΔΩΡΕΑΝ διάγνωση/εκτίμηση ανάκτησης. Διότι κάποιες, το κάνουν. Ίσως κι όλες πια. Να ξέρεις πάντως πως το ΕΠΟΜΕΝΟ βήμα θα είναι, αν τους δώσεις το οκ να περάσουν σε ανάκτηση, πως το πιθανό τελικό κόστος θα είναι ίσως και μεταξύ 500άρικου και χιλιάρικου. Το πιθανότερο μάλλον. Στην καλύτερη 2-3 κατοστάρικα - στη χειροτερότερη και πάνω κι απ' το προαναφερθέν χιλιάρικο. Δεν κάνω πλάκα. Και αυτά είναι ποσά ΠΕΣΜΕΝΑ σε σχέση με παλιότερα χρόνια, όπου ζητάγανε ΠΟΛΛΑ χιλιάρικα...Ο εξοπλισμός τους βέβαια και οι δυνατότητές τους σε ανάκτηση, δικαιολογούν το αλμυρό αυτό φυστίκωμα...............Νομίζω...)





* ΔΕΝ αρκεί απλά να είναι "WD2500JB" - έχει και παρακάτω, στο στίκερ του (και κυρίως εκεί που λέει "MDL"), και άλλα στοιχεία ο δίσκος, που πρέπει να συμφωνούν, για να είσαι σίγουρος. Παίζει πχ να βρεις 2500JB ο οποίος είτε να ανήκει σε διαφορετική παρτίδα firmware (δεν είναι τόσο φρίκη, όσο το σημερινό όπου ο κάθε ξεχωριστός δίσκος έχει και ξεχωριστά στοιχεία στο firmware, αλλά και πάλι είναι πακέτο...), είτε να είναι κατασκευασμένος από εργοστάσιο διαφορετικής χώρας ή έτους, με αποτέλεσμα καθοριστικές διαφοροποιήσεις στα κυκλώματα της PCB, ή στα μικροηλεκτρονικά τους...

ToroLoco
15-07-11, 12:49
Washcloud όλα όσα αναφέρεις τα έχω κάνει. Έχουν γίνει όλες οι δοκιμές σε 2 υπολογιστές και παρουσίασε ακόμα τα ίδια.
Για την πλακέτα το έχω κάνει και σε άλλο δίσκο γι αυτό ζητάω αν κάποιος έχει αυτό τον δίσκο. Το παραπάνω που χρειάζεται να δεις είναι το DCM.

Έχω κάνει backup κάποιες φώτο, αλλά είναι παλιές. Οι νέες δεν παίζουν πουθενά.... :(:(:(

Με βλέπω να πηγαίνω στις εταιρίες που αναφέρεις για να μάθω κόστος.

Αν υπάρχει κάποιος που να έχει την παραμικρή ιδέα ή τον ίδιο δίσκο παρακαλώ ας ενημερώσει.

washcloud
15-07-11, 12:55
Αφού έχεις περισσότερη εμπειρία απ' όσο περίμενα, κόβω η λύση να είναι εταιρία. Γι' αυτό και μην αρκεστείς σε όσες παρέθεσα, αλλά γκούγκλαρε και γι' άλλες, μπας και γλυτώσεις χρήμα.


Κατά τ' άλλα, για περίπτωση βοήθειας σχετικά με δίσκο-δωρητή, πόσταρε την αίτησή σου για ανεύρεση διδύμου του αν θες και εδώ :

http://www.insomnia.gr/topic/353340-χάλασε-ο-δίσκος-βάφτε-τον-μπλε-και-χαριστε-τον/

ToroLoco
15-07-11, 13:07
Thx mate, έχω ποστάρει και εκεί το πρόβλημα και ελπίζω μήπως και κάποιος ανταποκριθεί.

Αλλά έχω αρχίσει να ψάχνω και τις εταιρίες. Η tictac δεν προσφέρει δωρεάν διάγνωση, οι υπόλοιπες το κάνουν. Θα ρωτήσω κόστος, μιας που απόσο θυμάμαι χρεώνετε με το MB. Πάλι καλά ο δίσκος δεν ήταν γεμάτος, αλλά μαζί με τις φώτο έχασα και όλη την μουσική μου, αλλά αυτή την ξαναβρίσκω.

washcloud
15-07-11, 13:36
Βασικά δεν είναι μόνο η χρέωση/δεδομένα, αλλά και το τί ακριβώς θα χρειαστεί να κάνουν για να τ' ανακτήσουν. Τεσπα σε κάθε περίπτωση την λυπητερή θα στην πουν οι ίδιοι, ως πιο αρμόδιοι.

Προσωπική μου γνώμη, δώσε λίγο χρόνο στην περίπτωση ανεύρεσης δίσκου-δωρητή τσαμπέ (ή έστω πολύ χαμηλής τιμής, τύπου 10-20 ευρώ), αν είσαι διαθέσιμος να δώσεις πολύ πολλαπλάσια σε εταιρία, μπας και τη σκαπουλάρεις φτηνά, αν δουλέψει. Ο δίσκος άλλωστε όσο είναι εκτός ρεύματος, δε χειροτερεύει.



Εύχομαι να καταφέρεις να έχεις ξανά τις πικς σου έστω, και μάλιστα όσο το δυνατόν φθηνότερα. Κι από 'δω και πέρα, στήσε στην καλύτερη μια RAID-1 συστοιχία για τα σημαντικά αρχεία - στη χειρότερη να κάνεις άμεσα αντίγραφα σε δισκάκια. Ο δίσκος μάλλον σου κράτησε για χρόνια, αλλά δίσκος είναι και θα μπορούσε να έχει ψοφήσει και πολύ νωρίτερα. Μ' άλλα λόγια ποτέ μη βασίζεσαι σε ένα μόνο μέσο αποθήκευσης. Ούτε για ένα δευτερόλεπτο.




* Το λινκ που σου έδωσα για το Ιnsomnia, είναι "για συγκεκριμένη δουλειά" : προσφορά/ζήτηση χαλασμένων δίσκων/δωρητών, κι όχι απλά για το "Μονάδες Αποθήκευσης" του Inso...

ToroLoco
15-07-11, 13:48
Και να φανταστείς ότι χωρίς να μου βγάλει κανένα πρόβλημα ο δίσκος έψαχνα να πάρω δικτυακό της WD που είναι με RAID στα 2TB. Αλλά με πρόλαβαν τα γεγονότα.
Τώρα θα έχω πολλαπλάσιο κόστος.

Θα περιμένω μήπως και βρεθεί κάτι. Παλιά είχα αρκετούς WD αλλά ήταν οι 200JB. Θα βάλω και μια αγγελία στο αντίστοιχο forum μήπως και βρεθεί κάποιος.

babylonx
15-07-11, 20:02
Αν ο δίσκος κάνει θορύβους όταν προσπαθεί να ξεκινήσει τότε κατα 99% το πρόβλημα είναι μηχανικό κοινώς κάτι "χτύπησε".

Να επισημάνω κι εγώ που έχω καεί απο WD ότι για να ταιριάξει πλακέτα σε WD δίσκο εκείνης της εποχής πρέπει να είναι ολόιδια η πλακέτα και να έχουν τα ίδια DCM. Ένας δίσκος πρέπει να είναι ολόιδιος και στα υπόλοιπα στοιχεία με έναν άλλο για να έχουν ίδια DCM και είναι εξαιρετικά δύσκολο να βρεις δύο δίσκους ολόιδιους ακόμη και στο DCM που είναι κρίσιμο για να πετύχει η μεταμόσχευση. ΟΜΩΣ το DCM βρίσκεται σε μια μνήμη ROM πάνω στην πλακέτα του δικού σου δίσκου και οι πιθανότητες το συγκεκριμένο τσιπ να είναι άθικτο είναι εξαιρετικά μεγάλες (συνήθως αλλα πράγματα καίγονται επάνω στη πλακέτα). Οπότε βρίσκεις μια ολόιδια καλή πλακέτα απο άλλο δίσκο (συχνά μπορείς να βρεις ολόιδια πλακέτα ακόμη και σε άλλο μοντέλο με διαφορετική χωρητικότητα) ξηλωνεις το τσιπ U12 (η ROM που λέγαμε πιο πάνω) απο τη δική σου και το μεταμοσχεύεις στην καλή πλακέτα. Φυσικά το τελευταίο το κάνει κάποιος που έχει εμπειρία με τέτοια πράγματα γιατί αν πάθει κάτι το δικο σου τσιπ στη διαδικασία, πέταξε το πουλάκι.

Με λίγα λόγια: βρίσκεις ίδιο μοντέλο πλακετα, βγάζεις το δικό της U12, κολλάς το δικό σου, τη μονταρεις, κάνεις το σταυρό σου και δοκιμάζεις.

Το μοντέλο της πλακέτας είναι γραμμένο πάνω στο τυπομένο της με μεταξοτυπία δηλαδή με τον ίδιο τροπο που είναι φτιαγμένες και οι επαφές στο υπόλοιπο κύκλωμα.

Όλα αυτά όμως τα αναφέρω για να υπάρχουν σαν πληροφορίες γιατί μπορεί να χρειαστούν σε κάποιον που έκαψε πλακέτα. Εσύ μάλλον έχεις μηχανικό πρόβλημα καιδε τη γλυτώνεις την επαγγελματική ανάκτηση...

MaFiOzOs_GR
16-07-11, 23:21
HDD Gurus παρακαλώ τα φώτα σας.....

Έγραψα έναν WD HDD με μηδενικά, με αποτέλεσμα να σβήσω τα πάντα.Το λάθος έγινε επειδή ο δίσκος που πήγαινα να σβήσω με μηδενικά είναι και αυτός WD στα ίδια GΒ και την πάτησα σαν αρχάριος.Όταν βέβαια κατάλαβα το λάθος μου, πάγωσα αλλά ήταν αργά.Το καλό της υπόθεσης είναι ότι στο Laptop πάνω δεν είχα κάτι που δεν το είχα και αλλού κοινώς δεν έκλαψα τίποτα, αλλά θα μου πάρει μέρες για να το στρώσω...

Η ερώτηση μου είναι απλή.Έχω καμιά ελπίδα με το testdisk να βρω τα χαμένα partitions ή να μην δοκιμάσω καν;; :hmm:

sdikr
16-07-11, 23:23
HDD Gurus παρακαλώ τα φώτα σας.....

Έγραψα έναν WD HDD με μηδενικά, με αποτέλεσμα να σβήσω τα πάντα.Το λάθος έγινε επειδή ο δίσκος που πήγαινα να σβήσω με μηδενικά είναι και αυτός WD στα ίδια GΒ και την πάτησα σαν αρχάριος.Όταν βέβαια κατάλαβα το λάθος μου, πάγωσα αλλά ήταν αργά.Το καλό της υπόθεσης είναι ότι στο Laptop πάνω δεν είχα κάτι που δεν το είχα και αλλού κοινώς δεν έκλαψα τίποτα, αλλά θα μου πάρει μέρες για να το στρώσω...

Η ερώτηση μου είναι απλή.Έχω καμιά ελπίδα με το testdisk να βρω τα χαμένα partitions ή να μην δοκιμάσω καν;; :hmm:

Αν έγραψε μηδενικά τότε όχι δεν υπάρχει ελπίδα, μπορείς όμως πάντα να πεις οτι είχες στοιχεία τις αλκαι"δεν λέμε"¨ και θα στα βρούνε :p

MaFiOzOs_GR
16-07-11, 23:31
Αν έγραψε μηδενικά τότε όχι δεν υπάρχει ελπίδα, μπορείς όμως πάντα να πεις οτι είχες στοιχεία τις αλκαι"δεν λέμε"¨ και θα στα βρούνε :p

Η απάντηση σου μου θύμισε το ένα (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=3905623&highlight=%CE%BA%CE%AE%CF%80%CE%BF%CF%82#post3905623) από τα τρία ανέκδοτα με άραβες! :p :lol:

Καλά θα του ρίξω μία με το testdisk απλά για να διαπιστώσω το ανώφελο της υπόθεσης και αύριο με το καλό εγκατάσταση όλα από την αρχή.... :whip: :twisted:

cranky
16-07-11, 23:39
Καλά θα του ρίξω μία με το testdisk απλά για να διαπιστώσω το ανώφελο της υπόθεσης ...
Μπράβο, Νίκο. :up:
Ό,τι μαθαίνεις μόνος σου, δεν το ξεχνάς ποτέ μετά.
Tip για το μέλλον :
Σε περιπτώσεις κατοχής δυό ίδιων δίσκων, πάντα αποσυνδέουμε τον "αθώο" δίσκο, για να μήν την πληρώσει αυτός.
Παρα λίγο να την πατήσω έτσι με τους δύο μου F3. http://img238.imageshack.us/img238/2885/facepalmua8.gif

MaFiOzOs_GR
16-07-11, 23:50
Μπράβο, Νίκο. :up:
Ό,τι μαθαίνεις μόνος σου, δεν το ξεχνάς ποτέ μετά.
Tip για το μέλλον :
Σε περιπτώσεις κατοχής δυό ίδιων δίσκων, πάντα αποσυνδέουμε τον "αθώο" δίσκο, για να μήν την πληρώσει αυτός.
Παρα λίγο να την πατήσω έτσι με τους δύο μου F3. http://img238.imageshack.us/img238/2885/facepalmua8.gif

Thanks για το tip, Θράσο! :oneup:
Ο δίσκος που την πλήρωσε είναι ο 2.5 του λαπτοπ, και δεν μπήκα στον κόπο να τον ξηλώσω....δυστυχώς.Η ειρωνεία είναι ότι το είχα διπλοτσεκάρει πριν να πατήσω ok, και συνέχισα παρά την προειδοποίηση και το κακό προαίσθημα που είχα! :twisted: :whip:

Lesson learned..... :vava:

cranky
16-07-11, 23:58
Ο δίσκος που την πλήρωσε είναι ο 2.5 του λαπτοπ, και δεν μπήκα στον κόπο να τον ξηλώσω....δυστυχώς.
Άρα, να υποθέσω οτι πραγματικός στόχος ήταν κάποιος εξωτερικός δυομισάρης ;
Θα έπρεπε, τότε, να τρέξεις το πρόγραμμα διαγραφής, απο το λαπτόπ, κι' όχι απο cd.

Tί κάθομαι και σου λέω εκ των υστέρων, έέέ ;
Ε, μήπως προλάβουμε κανένα κακό ακόμα.

MaFiOzOs_GR
17-07-11, 04:06
Άρα, να υποθέσω οτι πραγματικός στόχος ήταν κάποιος εξωτερικός δυομισάρης ;
Θα έπρεπε, τότε, να τρέξεις το πρόγραμμα διαγραφής, απο το λαπτόπ, κι' όχι απο cd.

Tί κάθομαι και σου λέω εκ των υστέρων, έέέ ;
Ε, μήπως προλάβουμε κανένα κακό ακόμα.


Ο σκληρός που προοριζόταν για διαγραφή είναι ένας 3.5 WD ίδιας ακριβώς χωρητικότητας (320GB) τον οποίο είχα σε εξωτερική θήκη. Το utility της WD σου λέει το ακριβές κωδικό όνομα του δίσκου, αλλά δεν σου λέει πχ πόσα GB ή πόσα partitions έχει.Για κάποιο λόγο το utility έβλεπε τον 1 δίσκο και εγώ αφού σιγουρεύτηκα ότι είναι ο σωστός (μην ρωτήσεις πως και γιατί! :p) πάτησα οκ.Αμέσως αφότου πάτησα οκ άναψε το λαμπάκι της εξωτερικής θήκης (που υποδήλωνε δραστηριότητα) και είπα μέσα μου, όλα οκ. Όταν βέβαια είδα μετά το λαπτοπ να μην ανοίγει, κατάλαβα τι είχε γίνει...... :whip:

Τώρα γιατί άρχισε να αναβοσβήνει το λαμπάκι της εξωτερικής θήκης την ίδια ώρα που ξεκίνησε το σβήσιμο του άλλου δίσκου, δεν έχω ιδέα.... :p

Έχω και το testdisk στο 88% και περιμένω να τελειώσει για να μου πει ότι δεν βρήκε τίποτα.Από αύριο έχει format και ας ελπίσουμε να βάλω μυαλό.... :p

........Auto merged post: MaFiOzOs_GR πρόσθεσε 8 λεπτά και 4 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Yeap όπως το περίμενα δεν βρήκε τίποτα.....

Όποιος δεν έχει μυαλό έχει backup! :p

babylonx
17-07-11, 16:30
Όποιος δεν έχει μυαλό έχει backup! :p

Το αντίθετο. Shit happens και σε κάποιον με μυαλό. Το να μην έχεις backup από δεδομένα σημαντικά και μοναδικά είναι βλακεία ασυγχώρητη.

cranky
17-07-11, 16:40
Συμφωνώ με τον babylonx.


Όποιος δεν έχει μυαλό έχει backup! :p
Φίκσντ. :biggrin:

yyy
18-07-11, 02:17
... ή τον ίδιο δίσκο παρακαλώ ας ενημερώσει.

Δεν έχω τον ίδιο ακριβώς, αλλά έναν WD1200JB-22GVA0. Αν νομίζεις ότι μπορεί να σε βοηθήσει ή θες άλλα στοιχεία του, πες μου...

MaFiOzOs_GR
18-07-11, 02:25
Το αντίθετο. Shit happens και σε κάποιον με μυαλό. Το να μην έχεις backup από δεδομένα σημαντικά και μοναδικά είναι βλακεία ασυγχώρητη.


Συμφωνώ με τον babylonx.


Φίκσντ. :biggrin:

Τελικά όχι μόνο είχα κρατήσει backup στον κύριο υπολογιστή, αλλά βρήκα και το cd που είχα κάψει με τα utilities της Fujitsu για το λαπτοπ! Ας ελπίσουμε η ταλαιπωρία του restore με τόση ζέστη να με κάνει πιο προσεκτικό στο μέλλον..... :p

Πάντως το γράψιμο με μηδενικά πραγματικά τα ισοπεδώνει όλα!! Testdisk + Photorec + Recuva (με όλες τις επιλογές για deep scan) δεν βρήκαν απολύτως τίποτα!! :worthy:

cranky
18-07-11, 02:37
Πάντως το γράψιμο με μηδενικά πραγματικά τα ισοπεδώνει όλα!! Testdisk + Photorec + Recuva (με όλες τις επιλογές για deep scan) δεν βρήκαν απολύτως τίποτα!! :worthy:
Νίκο, με την ευκαιρία, δεν τεστάρεις μερικά προγραμματάκια ακόμα ;; :biggrin:

@ ADSLgr.com All rights reserved.