PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανάκτηση δεδομένων από σκληρό



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24

giwrgosth
05-10-04, 09:58
Νομίζω ότι είχε αναφερθεί στο παρελθόν, αλλά δεν το βρήκα, ζητώ συγνώμη αν επαναλαμβάνομαι!
Το πρόβλημα είναι το εξής σε Maxtor 60 GB.
Στην προσπάθειά μου να φορτώσω τα XP δεν είδαν τον άλλο μου σκληρό και από βλακία μου-κούραση έδωσα εντολή για format στον Maxtor το οποίο διέκοψα στο 20%.
Τώρα τα ΧΡ τον βλέπουν κανονικά, αλλά σαν αφορμάριστο.
Υπάρχει περίπτωση να κάνω ανάκτηση των αρχείων? 40 GB MP3 και 20 GB foto+video :cry: Έχω ακούσει ότι γίνετε από κατεστραμένο σκληρό, αλλά από μισο-φορμαρισμένο? Έχει κανείς παρόμοια περίπτωση?

zardoz
05-10-04, 12:44
ΤΟ format (στα ΝΤ και πάνω) δεν φορμάρει "ανάστροφα" αλλά από την αρχή πρός
τα πίσω. Αν είχες FAT, έχασες και τα 2 αντίγραφα του FAT και δεν υπάρχει
επιστροφή.

Αν είχες NTFS έχουν μείνει (πιθανώς) τα file chains και χρειάζεσαι ειδικό
πρόγραμμα πρώτα για να δημιουργήσεις ένα dumb root και μετά "ψάξιμο". Το
unformat του Norton έκανε παλιά την δουλειά, αλλά τώρα νομίζω ότι μόνο
το http://www.sysinternals.com/ntw2k/freeware/ntrecover.shtml παίζει.

Δες την σελίδα τους http://www.sysinternals.com/ntw2k/utilities.shtml

euri
05-10-04, 13:00
File Scavenger :arrow: http://www.quetek.com/

http://www.active-undelete.com

GetDataBack for NTFS :arrow: http://www.runtime.org/

Το πρώτο το έχω δουλέψει και μου επανέφερε όλα τα αρχεία από ένα partition που είχε πεθάνει. Το τρίτο είχε ένα ψιλοπρόβλημα με ελληνικά ονόματα αρχείων. Το δεύτερο το βρήκα πριν από λίγο στο google και δεν έχω άποψη.

dantouan
05-10-04, 14:06
GetDataBack for NTFS


Με το συγκεκριμενο προγραμμα προσωπικα δεν βρηκα απολυτος τιποτα (πανε τα mp3 μου).... :evil:

sdikr
05-10-04, 14:09
ontrack easy recovery βρήκε δεδομένα απο Fat32 σε δίσκο που τον φόρμαρα με ntfs.
Με έχει σώσει απείρες φορές

WAntilles
05-10-04, 14:44
Winternals Administrator Pak. Με έχει σώσει δις.

Μπορεί και ανακτά δεδομένα, από όλα τα filesystems, ακόμα και στην περίπτωση που έχεις σβήσει κάποια partitions, χωρίς να έχεις φτιάξει καινούρια από πάνω ή να τα έχεις κάνει format τα υπάρχοντα.

vshadow
05-10-04, 14:45
Λοιπόν. Ελπίζω να σε πρόλαβα φίλε πριν κάνεις τίποτα βιαστικό και ανεπανόρθωτο. Κάνε ένα quick format (προσοχή quick όχι full) στο δίσκο που έχει πρόβλημα και μη γράψεις τίποτα πάνω στο δίσκο.
Βρες το Ontrack Easy Recovery Professional και εγκατέστησέ το. Τρέξ'το και κάπου θα δεις μια επιλογή "DataRecovery" και στο μενού αυτής "FormatRecovery". Επέλεξέ την, διάλεξε το σκληρό σου και το filesystem του και σε μία ώρα το πολύ θα έχεις τα αρχεία σου πίσω.

giwrgosth
05-10-04, 16:52
vshadow σε ευχαριστώ! Ναι, με πρόλαβες, είμαι στη δουλειά ακόμη και ελπίζω να μην την έχω κάνει ήδη :D
Αυτό που έκανα ήταν γρήγορο φορμάτ από την εγκατάσταση των ΧΡ την οποία σταμάτησα στο 20% όταν κατάλαβα τη λαλακία μου.
Μετά αφού έτρεξα τα ΧΡ και τον σύνδεσα τα ΧΡ τον αναγνώρισαν κανονικά, με τον τύπο του κλπ, τον είδε και το BIOS, αλλά μετά που πήγα να κάνω από τα ΧΡ γρήγορο φορμάτ μου έβγαλε μήνυμα ότι τα ΧΡ δεν μποούν να τον φορμάρουν κλπ.
Πως μπορώ να κάνω γρήγορο φορμάτ? Από DOS? Νομίζω δεν έχει επιλογή, αναγκαστικά κάνη πλήρες.
Να βάλω το CD των ΧΡ και να μπουτάρω με αυτό και να την κάνω από εκεί?
NTFS είναι και είναι WD και όχι Maxtor...
Φυσικά θα δοκιμάσω και τα υπόλοιπα που είπαν τα άλλα παιδιά και βλέπουμε...
Και καλά τα ΜΡ3, τα έχω και σε cd, απλα τα είχα πολύ τακτοποιημένα, αλλά οι φωτό??? Τα video που τα μόνταρα 2 βδομάδες???? Τελικά θα πάρω DVDR, θα πάρω και άλλο σκληρό, 3 αντίγραφα τουλάχιστον θα κρατάω πια!!!

vshadow
05-10-04, 19:20
Το quick format που σου λέω να κάνεις είναι καθαρά και μόνο για να αναγνωρίσουν τα Windows XP το σκληρό σε περίπτωση που δεν το βλέπουν. Κάνεις quick και όχι full format για να μην καταστραφούν τα δεδομένα του σκληρού. Αν μου λες ότι τον αναγνωρίζει ήδη, τότε δεν έχεις πρόβλημα. Αρκεί να μπορείς να μπεις στο σκληρό μέσω του My Computer.
Βάλε το πρόγραμμα που σου είπα (είναι περίπου 30 ΜΒ) και πήγαινε εκεί που σου έγραψα. Λογικά θα τον δει το δίσκο και θα σου ανακτήσει τα δεδομένα ακριβώς όπως ήταν, με τα ονόματά τους και τους φακέλους.

Αν δεν μπορείς να το κάνεις αυτό, υπάρχει και η επιλογή Raw Data Recovery, η οποία χρησιμοποιείται μόνο σε περίπτωση που τίποτα άλλο δε δουλέψει. Με αυτή την επιλογή ψάχνει να βρει για οτιδήποτε υπάρχει στο σκληρό και θα σου βγάλει τα δεδομένα σε μορφή FILE001.jpg, FILE001.avi και ούτω κάθε εξής.

McAli
05-10-04, 22:14
Easy Recovery Professional :

Το δοκίμασα και:
A) Δεν βλέπει παρά μόνο λίγα αρχεία από τα 10GB των αρχείων που έχουν αχρηστευθεί
Β) Όσα βλέπει, στο recover, μου πετάει παραθυράκι "error reading blah blah sector" ή κάτι τέτοιο............

:cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

sdikr
05-10-04, 22:21
Όσα βλέπει, στο recover, μου πετάει παραθυράκι "error reading blah blah sector" ή κάτι τέτοιο............

αν σου βγάζει κάτι τέτοιο........
Μια τελευτάια ιδέα, κατέβασε απο το www.wdc.com (νομίζω) το προγραμμάτακι για diags που τρέχει σε dos, μπορεί και να μπορέσει να σου φιάξει τον δίσκο

zardoz
05-10-04, 23:19
Καλά που είναι nTFS και κάτι μπορεί να βρεθεί, αν ήταν FAT ... :|

Προτείνω να τα ξανακατεβάσεις όλα ή να τα πάρεις από φίλους (τα δίνεις
σε φίλους ? δεν τα δίνεις ? ή είσαι ... μοναχοφάης ? :D )

sdikr
05-10-04, 23:30
Καλά που είναι nTFS και κάτι μπορεί να βρεθεί, αν ήταν FAT ...

Εδώ θα διαφωνήσω, ποιο ευκολά δουλέυαν τα προγράμματα για fat16/fat32 παρά τα προγράμματα για ntfs

Πάντως αν ο ΄δίσκος βγάζει sector not found δεν σε σώζει σχεδόν τίποτα (εκτός απο τα εργαστήρια της Ontrack, αλλά με τι κόστος!)

Lionheart
06-10-04, 00:25
Παιδια ειπάρχουν και χειρότερα, σημερα ένας φήλος μου έχασε
200+ giga απο raid...καλή δύναμη και υπομονή!

McAli
07-10-04, 02:19
Πάντως αν ο ΄δίσκος βγάζει sector not found δεν σε σώζει σχεδόν τίποτα


Μου βγάζει ότι δεν μπορεί να "μπει" στον sector με τον τάδε κωδικό (που είναι το αρχείο που το στέλνω να ανακτήσει).....
Επιπλέον όταν διαβάζει τους σκληρούς, αυτόν με το πρόβλημα μου τον παρουιάζει κατά 10GB μικρότερο...(τα Windows πάντως εξακολουθούν να μου τον βγάζουν στην "πραγματική" του χωρητικότητα)...

Και όλα αυτά επειδή τον γέμισα μέχρι το...11,6MB/27GB=0,00049-->99,99961% της χωρητικότητάς του.........

"Τα λεφτά μας πίσω! Τα λεφτά μας πίσω!"....Έχει κανείς υπόψη του, αν κανείς κατασκευαστής δίσκων λέει, έστω και σαν συμβουλή, "μην τον τιγκάρεται" ;
Διότι σίγουρα αν μου έλεγαν ότι υπάρχει τέτοιος κίνδυνος θα ήμουνα πιο προσεκτικός!!!!! (Τα CD είναι γνωστό ότι πάνε και 5-6ΜΒ παραπάνω από τη χωητικότητάς τους)...........

..............τέλος πάντων.

sdikr
07-10-04, 02:28
Τα λεφτά μας πίσω! Τα λεφτά μας πίσω!"....Έχει κανείς υπόψη του, αν κανείς κατασκευαστής δίσκων λέει, έστω και σαν συμβουλή, "μην τον τιγκάρεται" ;

Εχω τινγκάρει πολλούς δίσκους και ποτέ δεν είχα πρόβλημα,
Δυστηχώς έχω δεί και αρκετούς που ακόμα και με 2 μηνών ζωή να βγάζουν sector not found.

πάντως η εγγύηση καλύπτει την αξία του δίσκου και όχι των δεδομένων (και για αυτό λένε όλοι οι κατασκευαστές BACKUP!!)

giwrgosth
07-10-04, 10:25
Παιδιά με σώσατε, σας ευχαριστώ!!!
Δοκίμασα το Easy Recover, το άφησα όλο το βράδυ να κάνει Format Recovery, έκανε περίπου στις 8 ώρες αλλά το πρωί που ξύπνησα είχε βρει όλα τα αρχεία μου (65 GB) και τώρα το έχω αφήσει να τα κάνει μεταφορά σε άλλο σκληρό, θέλει άλλες τόσες ώρες.
Από ότι είδα τα έχει βρει όλα κανονικά με τα directory τους, αν και μερικά τα έχει βάλει σε δικά του directory, αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα.
Και πάλι σας ευχαριστώ για τις υπερπολύτιμες συμβουλές σας!
Άσχετο, να τον πετάξω τον σκληρό? Με είχε προειδοποιήσει το BIOS με το SMART ότι κάτι δεν πήγενε καλά, αλλά τον δούλευα κανονικά στα ΧΡ οπότε δεν έδωσα σημασία και την πάτησα...

McAli
07-10-04, 13:21
Παιδιά με σώσατε, σας ευχαριστώ!!!



Φίλε Γιώργο, μπορείς να βοηθήσεις να σωθώ και εγώ, λέγοντάς μου, που το βρήκες το πρόγραμμα;

Ευχαριστώ

giwrgosth
07-10-04, 16:09
Σου έστειλα pm

vshadow
07-10-04, 18:21
giwrgosth, χαίρομαι που έπιασε η λύση. Πανεύκολο δεν ήταν; Δοκίμασε βέβαια και τα αρχεία σου, για να δεις αν είναι όλα εντάξει. Μπορεί μερικά αρχεία να μην έχουν σωθεί τελικά, αν και συνήθως όλα είναι μια χαρά σωσμένα.

Για το δίσκο δοκίμασε να κάνεις ένα full format και έπειτα ένα έλεγχο για σφάλματα, bad sectors ή προβλήματα στην επιφάνεια (κοινώς ένα scandisk με απ' όλα). Αν αυτά δε σου βγάλουν κανένα πρόβλημα, τότε νομίζω ότι ο δίσκος σου είναι ΟΚ. Δοκίμασε τις πρώτες μέρες να τον πας με το χαλαρό (αντέγραφε που και που μερικά ασήμαντα ή άχρηστα άρχεια) και αν δεις ότι δεν μασάει, δοκίμασε να τον φορτώσεις λιγάκι. Αν και πάλι δε σου βγάλει πρόβλημα, τότε είσαι μια χαρά. Αλλιώς στείλ'τον για απόσυρση και πάρε έναν καινούριο με χωρητικότητα 100 PB (λέμε τώρα).

WAntilles
07-10-04, 18:27
Άσχετο, να τον πετάξω τον σκληρό? Με είχε προειδοποιήσει το BIOS με το SMART ότι κάτι δεν πήγενε καλά, αλλά τον δούλευα κανονικά στα ΧΡ οπότε δεν έδωσα σημασία και την πάτησα...

Λέω ναι.

Το SMART δεν είναι για την πλάκα και τις προειδοποιήσεις του δεν θα πρέπει να τις αγνοούμε.

Με τα δεδομένα μας παίζουμε.

McAli
08-10-04, 21:45
Λοιπόν, το thriller των τελευταίων ημερών (για μένα) τελείωσε....

Εκεί που ήμουνα στην απόγνωση, τελικά το θαύμα έγινε για άλλη μία φορά (από τα παιδιά του adslgr.com)...Easy Recovery.

Βασικά δεν ήμουν και πολυ αισιόδοξος μιας και το πρόβλημά μου ήταν διαφορετικό από του Γιώργου....Έτσι είχα απογοητευτεί, καθώς δοκίμαζα όσα είχε δοκιμάσει και δεν έβγαζα αποτέλεσμα....Τελικά όμως δούλεψε και για μένα!

Το ηθικό δίδαγμα λοιπόν:

1)Ο δίσκος μού ήταν εντελώς κατεστραμένος, και όμως με το Easy Recovery, μέσω του DATA RECOVERY>ADVANCED RECOVERY, μπορείτε να τα σώσετε τα αγαπημένα σας αρχεία....μερικά τραγούδια έχουν ενοποιηθεί (σε αρχεία το πολύ 30 λεπτών), έχω χάσει όλους τους τίτλους (και ως file name και ως title), αλλά "who cares!!!"

2)Για ότι πρόβλημα έχετε μην τα παρατάται τόσο εύκολα! Προσωπικά είχα δοκιμάσει 2-3 άλλα προγράμματα μέχρι να βρω αυτό που έκανε που με έσωσε!

Νομίζω ότι ο ενθουσιασμός μου δεν κρύβεται, και λέω να το κόψω εδώ, πριν αρχίσω να λέω πόσο όμορφη είναι η ζωή ακόμα και το Φθινόπωρο! :D :D :D

Ευχαριστώ Γιώργο!

alefgr
08-10-04, 23:56
Υπάρχει φυσικά και η περίπτωση να έχει μουλαρώσει το μοτέρ του δίσκου και τότε ... κλάψτα τα data. Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ανώδυνες.

giwrgosth
09-10-04, 00:11
Ωραία, κάναμε όλοι δουλειά, αυτό θα πει ομαδικό πνεύμα :wink:
Μου τα έσωσε όλα σωστά, φυσικά για 60 gb πήρε περίπου 18 ώρες, αλλά αυτό είναι το τελευταίο! Τα πιο πολλά μου τα έχει κανονικά στους φακέλους τους, μόνο κάτι σκόρπια τα έχει σε δικούς του φακέλους, όπως πχ αν έβλεπε κάποιο log από το wsftp το έβαζε σε δικό του φάκελο και έτσι έχω να ξεκαθαρίσω περίπου 1000(!!!) φακέλους, αλλά σε γενικές γραμμές το πρόγραμμα είναι τέλειο!!!

Jim87
09-10-04, 00:43
Παιδιά καλησπέρα.
Θέλω και εγώ μια βοήθεια!


Έχω παλιό 40 quantum fireball.

Για κακή μου τύχη είχε πέσει πριν απο κανα χρόνο+ απο ένα,έναμιση μέτρο σε πλακάκι και δεν ξαναάνοιξε στο pc μου.

Το πήγα σε έναν φίλο μου και κατάφερε και τον διάβασε μια φορά αφού έκανε κάτι στο bios αλλά μέτα δεν μπορούσε να το ξανακάνει.

Για αυτόν τον δίσκο υπάρχει καμιά περίπτωση να σωθούν τα δεδομένα?

McAli
09-10-04, 11:49
Έχω παλιό 40 quantum fireball.
Για κακή μου τύχη είχε πέσει πριν απο κανα χρόνο+ απο ένα,έναμιση μέτρο σε πλακάκι και δεν ξαναάνοιξε στο pc μου


http://www.ontrack.com/labdr/, από τους τύπους του Easy Recovery.....Αλλά μάλλον αυτό είναι για περιπτώσεις όπως ο Stephen King που γράφουνε σε PC....

cprotopapas
09-10-04, 12:39
Το ηθικό δίδαγμα: Backup και πάλι Backup!!!

Plink
13-10-04, 09:58
Καλημέρα,
έχω βρει ένα εκπληλτικό πρόγραμμα.
Λέγεται Stellar Phoenix FAT & NTFS....
δυστυχώς δεν έχω link στο net να σας δώσω.
Το πρόγραμμα αυτό κάνει recovery χωρίς να χρειάζεται να είναι από πριν εγκατεστημένο.
Το δοκίμασα σε ένα 60GB σκληρό ενός φίλου που είχε κολλήσει...τον σκληρό στην αρχή δεν τον έβλεπα καθόλου....όταν τον είδα παρουσιαζόταν αφορμάριστος.
Τον σύνδεσα σε ένα pc με το πρόγραμμα αυτό...και..
το αποτέλεσμα....
ανακτήσαμε τα δεδομένα που είχε χάσει...
και...ανακτήσαμε δεδομένα που ήταν από προηγούμενα φορμάτ. Και μάλιστα σε πολύ μικρό χρόνο (είχε και επιλογή για deep search)
Κοινώς...κατά έναν περίεργο τρόπο...το πρόγραμμα μας εμφάνιζε σε έναν σκληρό 60GB δεδομένα πάνω από 100GB!!!!!
Δεν ξέρω πως έγινε αυτό....πάντως ήταν πραγματικότητα...
και από περιέργια ανέκτησα δεδομένα (mp3 + video) από προηγούμενα φορμάτ...τα οποία λειτουργούσαν κανονικότατα !!!!

stavpal
13-10-04, 10:06
υγ: γι'αυτό να ξέρετε ότι και με φορματ μπορεί μετά να σου ξαναβρούνε (οι.....) αρχεία (που εσύ δεν θέλεις)

υγ στο υγ: ελπίζω να μην είπα πατάτα - με κάποιους τρόπους μπορείς να το σβήσεις καλύτερα

wintech2003
14-10-04, 04:28
To Ontrack EasyRecovery Professional ΜΑΜΑΕΙ!!

Θυμα: Εξωτερικός δίσκος Maxtor USB/Firewire 250GB
Συνολικά δεδομένα: 179GB (!!!!!)
Περιγραφή βλάβης: Μολις συνδέουμε τον δίσκο στην USB, κάνει επανεκκίνηση το PC. Την προηγούμενη ημέρα αναγνωριζόταν από τα Windows άλλα με διπλό κλικ μας έβγαζε I/O error.

Λύση:
Αφαιρεση του σκληρου δίσκου απο το case, σύνδεση του με καλώδιο ide στην μητρική, διαγραφή partitions απο recovery console των windows και εκκίνηση του προγραμματος μεσα απο windows (ο defected δίσκος slave σε working windows installation).

Μεσα σε 10 περίπου ώρες τα είχα ΟΛΑ πίσω!!!


ΔΙΑΜΑΝΤΙ, ΑΨΟΓΟ!!

pelasgian
14-10-04, 13:05
Φίλε giwrgosth δες το thread, αλλά μην περιμένεις και πολλά

ΤΟ format (στα ΝΤ και πάνω) δεν φορμάρει "ανάστροφα" αλλά από την αρχή πρός
τα πίσω. Αν είχες FAT, έχασες και τα 2 αντίγραφα του FAT και δεν υπάρχει
επιστροφή.


υπάρχει επιστροφή αν έχεις προγράμματα σαν τα:

FTE (forensic toolkit explorer - Access Data)
DriveSpy (Digital Intelligence)
dd (linux command)

για NTFS:
NTI NTFS, EnCase
Pro Discover DLT
FactFind, ILook
SMART
TASK

Και με σφυρί να τον πήρε το δίσκο, τα δεδομένα ανακτόνται (ακόμα και τα σβυσμένα και γραμμένα 7 φορές!)

Για MP3 βέβαια ποιος ασχολείται

KyR-X
14-10-04, 14:04
To Ontrack EasyRecovery Professional ΜΑΜΑΕΙ!!

Θυμα: Εξωτερικός δίσκος Maxtor USB/Firewire 250GB
Συνολικά δεδομένα: 179GB (!!!!!)
Περιγραφή βλάβης: Μολις συνδέουμε τον δίσκο στην USB, κάνει επανεκκίνηση το PC. Την προηγούμενη ημέρα αναγνωριζόταν από τα Windows άλλα με διπλό κλικ μας έβγαζε I/O error.

Λύση:
Αφαιρεση του σκληρου δίσκου απο το case, σύνδεση του με καλώδιο ide στην μητρική, διαγραφή partitions απο recovery console των windows και εκκίνηση του προγραμματος μεσα απο windows (ο defected δίσκος slave σε working windows installation).

Μεσα σε 10 περίπου ώρες τα είχα ΟΛΑ πίσω!!!


ΔΙΑΜΑΝΤΙ, ΑΨΟΓΟ!!


Βρε αμάν! Βρε ζαμάν!

Δηλαδή οι USB σκληροί δεν είναι τελικά πολύ σκληροί για να πεθάνουν?
Δηλαδή εγω που νταουνλοτιάζω στα Net kafe με USB (για να γλυτώνω τη τιμή εγγραφής σε DVD) μπορεί μια μέρα να φάω το περίμενε τις αρκούδας για να ανακτίσω τα δεδομένα μου πίσω? Τελικά ολα εδω πληρώνονται.. :blackeyed

Και ιδού απο το σάιτε (που λέτε κι εσείς) της εταιρίας Οntrack

Download free data recovery softwareFree Trial - Identifies and allows you to view the deleted files and corrupted documents that are recoverable with a full edition of EasyRecovery Professional, while offering the Word and Zip repair component that allows you to recover and repair deleted or corrupt Word and Zip files!

Αχ βαχ.. Το τσάμπα απέθανε.. :$

KyR-X
14-10-04, 14:14
υγ: γι'αυτό να ξέρετε ότι και με φορματ μπορεί μετά να σου ξαναβρούνε (οι.....) αρχεία (που εσύ δεν θέλεις)

υγ στο υγ: ελπίζω να μην είπα πατάτα - με κάποιους τρόπους μπορείς να το σβήσεις καλύτερα

Ναι αμέ. Με PGP θα στο κάνει χιλια δυο κομματάκια! :death

Downside...

Όμως...μπορεί αν γίνει καμιά στραβή να καταλήξεις με ενα τεράστιο σε όγκο φάκελο που δε θα διαβάζεται με τίποτα ούτε θα μετακινείται copy, move ή ακόμη και τμήματα απο τα δεδομένα του με defrag, μόνο με Format και εκεί ίσως σου βγάλει bad blocks η να στα ετοιμάσει για corruption, δεν είμαι σίγουρος αν έφταιγε η ενεργοποίηση του SMARTDISK και δημιούργησε αυτό το πρόβλημα.

sdikr
14-10-04, 14:20
Ναι αμέ. Με PGP θα στο κάνει χιλια δυο κομματάκια!

Και αμα βρούνε το key τότε :shock:

KyR-X
14-10-04, 14:28
Ναι αμέ. Με PGP θα στο κάνει χιλια δυο κομματάκια!

Και αμα βρούνε το key τότε :shock:

Μόνο για shreding option μιλάω, υποτίθεται οτι το file θα είναι normal και οχι κρυπτογραφημένο. Τα καινούρια PGP (για του 2000 μιλάω έκτοτε δεν ασχολήθηκα) είχαν plug ins για schreding files χωρίς να είναι αναγκαστικά κρυποτγραφημένα, μετά άρχισαν να τα χρεώνουν οπότε εγω..τσίνισα.. :P

sdikr
14-10-04, 14:38
Και ιδού απο το σάιτε (που λέτε κι εσείς) της εταιρίας Οntrack

Download free data recovery softwareFree Trial - Identifies and allows you to view the deleted files and corrupted documents that are recoverable with a full edition of EasyRecovery Professional, while offering the Word and Zip repair component that allows you to recover and repair deleted or corrupt Word and Zip files!

Αχ βαχ.. Το τσάμπα απέθανε..

Εμ το τσάμπα πάει, αλλά για σκέψου πόσο αξίζουν τα δεδομένα σου;
η ontrack είναι εταιρία που μπορει να σου σώσει δεδομένα απο δίσκο που έπεσε απο τον 6ο, έμεινε στην θάλασσα 2 μέρες και ήταν και σε πυρκαγιά.
Φυσικά αυτό κοστίζει !!! :shock:

wintech2003
14-10-04, 15:06
Το τζάπα έχει πεθάνει εδώ και καιρο!

my 2 cents :)

KyR-X
14-10-04, 15:33
sdikr

Εμ το τσάμπα πάει, αλλά για σκέψου πόσο αξίζουν τα δεδομένα σου;
η ontrack είναι εταιρία που μπορει να σου σώσει δεδομένα απο δίσκο που έπεσε απο τον 6ο, έμεινε στην θάλασσα 2 μέρες και ήταν και σε πυρκαγιά.
Φυσικά αυτό κοστίζει !!! Shocked

:shock:

wintech2003

Το τζάπα έχει πεθάνει εδώ και καιρο!

my 2 cents Smile :lol:

Καλά λέμε..που να προλάβω να δω απαντήσεις στα μυνήματα εδώ ούτε σελίδα δε φορτώνει απο το μπούκωμα του download..


any broadband is never enouph

VTS_7
24-11-04, 18:24
Winternals Administrator Pak. Με έχει σώσει δις.

Μπορεί και ανακτά δεδομένα, από όλα τα filesystems, ακόμα και στην περίπτωση που έχεις σβήσει κάποια partitions, χωρίς να έχεις φτιάξει καινούρια από πάνω ή να τα έχεις κάνει format τα υπάρχοντα.

Χίλια ευχαριστώ παιδιά!

Το Winternals από που μπορώ να το κατεβάσω σπασμένο;

To Οntrack Easy Recover για την ώρα πάει μια χαρά!
Όμως στο scanning του δίσκου έβγαλε ένα error και νομίζω ότι τα MP3 δεν τα έχει κάνει recover...

McAli
05-12-04, 11:04
Πάντως αν ο ΄δίσκος βγάζει sector not found δεν σε σώζει σχεδόν τίποτα (εκτός απο τα εργαστήρια της Ontrack, αλλά με τι κόστος!)


Σήμερα το πρωί δοκιμάζοντας σε περιβάλλον DOS για να δω τι θα κάνω με τον άλλο σκληρό που μου χάλασε προχθές, είδα ότι σκληρός που το EasyRecovery μου έβγαζε ως "bad sectors", έχει κρατήσει όλα τα αρχεία (1300 mp3), τα οποία και αντέγραψα στο άλλο partition της συγκεκριμένης συσκευής....Τρέχα γύρευε δηλαδή..δεν μπορείς να επιστευτείς κανένα πρόγραμμα απόλυτα. Δοκιμάζεις όλες τις λύσεις/προγράμματα/κομπογιαννιτισμούς και βρίσκεις που έχεις καλύτερο αποτέλεσμα.....

Άντε να δω τώρα τί θα κάνω με τον 200........ :x :evil: :x :x :evil:

pelasgian
05-12-04, 13:24
Παίδες η λύση είναι αντίγραφο του σκληρού ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ:

1) αγοράζεις ένα ίδιο δίσκο
2) δίνεις dd if=/dev/hda of=/dev/hdd bs=8M

Κοστίζει: 60 ευρώ και 2h15m σε ένα p3 μηχάνημα με δύο 120άρηδες.

Για να μην παθαίνεις ζημιές με τους δίσκους παίρνεις επίσης:
1) ένα apc 1200 line-R με 49 ευρώ από το πλαίσιο (δεν χρειάζεται UPS)
2) ένα hdd cooling case από το HAC shop.
3) ΜΝΗΜΗ (για να μην ξεσκίζει το swap)
4) βάζεις τους δίσκους αφήνοντας κενό ανάμεσα.


Τέλος, (κάτσε να φέρω και την αγιαστούρα για τη χρηστομάθεια) βάλε Linux, θα σου χαλάνε πολύ λιγότερα, και δεν θα σε ενοχλεί το Life-is-beautiful power point αρχείο, ή άλλα worms/virii (σημείωση: virus virii, όχι virus viruses)

XTCgr
05-12-04, 13:57
εγώ λέω να δείτε το getdataback

http://www.runtime.org/

sdikr
02-08-05, 00:13
μήπως να γίνει sticky ;)

WAntilles
02-08-05, 07:18
Επίσης εξαιρετικό είναι καί το Acronis Disk Director Suite.

desertman
28-08-05, 14:16
προχθές που γύρισα απο την δουλειά είδα ότι ο σκληρός τα έπαιξε...έκανε και κάνει(εαν τον συνδέσω) έναν αρκετά δυνατό θόρυβο..όχι συνεχόμενο..σαν να προσπαθεί να γυρίσει το μοτερ και να κολλάει...είναι ένας καινούργιος WD 160GB ATA...4 μήνες τον έχω...
διάβασα όλο το thread...βρήκα το easy recovery της ontrack...αλλά όταν συνδέω τον σκληρό(ο οποίος είναι slave) δεν εκκινεί ο υπολογιστής...
πολύ φοβάμαι ότι δεν γίνεται τίποτα..για να μπορέσω να ανακτήσω τα δεδομένα...εκτός και άν τον πάω σε κάποια εταιρεία που ειδικεύεται στην ανάκτηση δεδομένων αλλά δεν θέλω να δώσω μια περιουσία...
υπάρχει κάποια άλλη λύση..?

sdikr
28-08-05, 14:30
πολύ φοβάμαι ότι δεν γίνεται τίποτα..για να μπορέσω να ανακτήσω τα δεδομένα...εκτός και άν τον πάω σε κάποια εταιρεία που ειδικεύεται στην ανάκτηση δεδομένων αλλά δεν θέλω να δώσω μια περιουσία...
υπάρχει κάποια άλλη λύση..?

Το πρώτο που μπορείς να δοκιμάσεις ειναι σε άλλο μηχανημα, αλλιώς πέρνεις εναν ίδιο δίσκο και τους αλλάζεις πλακέτα, ελπίζοντας να ειναι η πλακέτα

sandman
28-08-05, 14:59
Άμα κάνει ήχους τότε δύσκολο να φταίει η πλακέτα, μάλλον κάποιο κινούμενο μέρος είναι.

Βασικά από εδώ και πέρα κοίτα να παίρνεις backup ή βάλε δίσκους σε raid. Και μάλλον πρέπει να ξεχάσεις τα παλιά σου δεδομένα.

sdikr
28-08-05, 15:02
Άμα κάνει ήχους τότε δύσκολο να φταίει η πλακέτα, μάλλον κάποιο κινούμενο μέρος είναι.

οχι απαράιτητα, μου έχει τύχει πάνω απο 10 φόρες, που ο δίσκος έκανε κλακ κλακ (προσπαθούσε να πάρει μπρος) και με αλλαγη πλακέτας λύθηκε

Δεν θα το έλεγα αν δεν το ειχα δοκιμάσει ;)

desertman
28-08-05, 15:14
θα το δοκιμάσω...αλλά ήθελα να ρωτήσω...εάν ο καινούργιος σκληρός θα δουλεύει όταν θα ξαναβάλω την πλακέτα στην θέση της..?
φίλε sandman...έχεις δίκιο...έπρεπε να παίρνω backup...όλο έλεγα να το κάνω..μέχρι που την έπαθα...

sandman
28-08-05, 15:14
Οκ, εμενα δεν μου έχουν χαλάσει τόσοι δίσκοι!!!! Σε μαγαζί δουλεύεις?

@ ADSLgr.com All rights reserved.