PDA

Επιστροφή στο Forum : Παραίτηση... Η τιμωρία για τους κλέφτες (ή δουλευόμαστε λέω εγώ)



Σελίδες : 1 [2] 3

WAntilles
05-05-07, 22:40
...και δούλευε με τον αδελφό μου.

Κάτσε να σε παραλάβει εσένα τώρα το παρακράτος της ΕΡΕΔεξιάς, και θα σου πω εγώ.

Ούτε η Φρειδερίκη δε σε σώζει. :-k

"Μα ποιός κυβερνά αυτόν τον τόπο;" :lol:

kerkiss
06-05-07, 09:04
για την ιστορία: η Νατασσα ΠΡΙΝ τελειωσει ΤΕΙ ΚΟΖΑΝΗΣ Βρεφονηπιωκόμος γραφτηκε(Αγνωστο πώς αφου για κατατακτήριες θές πτυχιο|) Ιατρική σχολή..Πριν πάρει πτυχιο,πήρε Διδακτορικό Ιατρικής και αμέσως μετα ειδικότητα....
Αντί να νιώθετε υπερήφανοι που υπάρχουν έλληνες με ιδαίτερα αναπτυγμένο δείκτη ευφυίας και να τους έχετε σαν πρότυπα στην ζωή σας, τους βρίζετε και τους κατηγορείτε
Να με χέσετε αν πάμε μπροστά σαν χώρα με τα μυαλά που κουβαλάτε :whistle:

vasper
06-05-07, 13:10
για την ιστορία: η Νατασσα ΠΡΙΝ τελειωσει ΤΕΙ ΚΟΖΑΝΗΣ Βρεφονηπιωκόμος γραφτηκε(Αγνωστο πώς αφου για κατατακτήριες θές πτυχιο|) Ιατρική σχολή..Πριν πάρει πτυχιο,πήρε Διδακτορικό Ιατρικής και αμέσως μετα ειδικότητα..Εκανε αγροτικό Κόρινθο και δούλευε με τον αδελφό μου.Δεν πατούσε παρα 1 φορα τις 2 εβδομάδες..
Ολα τα παραπάνω τα εχει δημοσιευσει και το ΘΕΜΑ πάνω απο 3 φορες..

Και μην ξεχνάμε τον Ρουσόπουλο...ΚΛΗΡΩΘΗΚΕ(τοσο τυχερός) και φοτείί στο OPEN UNIVERSITY αμέσως μόλις βγηκε η ΝΔ..

Το ΘΕΜΑ; Η εφημερίδα που πουλάει 40000 φύλα με τσόντες!!! Ε... για να το λέει το Θέμα...
(Σημείωση: δεν υπονοώ ότι πήρες την εφημερίδα για τις τσόντες... μην παρεξηγηθούμε κιόλας...)

rdaniel
06-05-07, 13:21
Να παρατηρήσω ότι ο φίλος maxcp αναφέρει ότι ο αδερφός του δούλευε με την περί ής ο λόγος κυρία ... άρα δεν είναι "μου είπαν, άκουσα, διάβασα", είναι κάτι πολύ περισσότερο.

Επιπλέον, ανεξάρτητα από την αξιοπιστία ή όχι της εφημερίδας που το δημοσίευσε, το θέμα είναι αν όσα λέει ισχύουν και όχι το αν είναι η ίδια αξιόπιστη ή όχι.

Αλλά λέγαμε κάτι για το θέμα τιμωρίας σε συγκεκριμμένη υπόθεση, κάπου το έχουμε αφήσει στα τελευταία μηνύματα ή κάνω λάθος; :hmm:

anon
06-05-07, 13:28
vasper λίγα λόγια για τις τσόντες. Κάνετε έρωτα όχι πόλεμο. Η φυλλάδα το βάζει ως φιλοειρηνική προπαγάνδα. Σημειωτέον ότι είναι τάξης καλύτερο να βλέπεις τσόντες απο ταινίες άκρατης βίας. Ποιό ειναι προτιμότερο; Να κάνει ένας άντρας με μια γυναίκα σεξ (ή έστω καμμια ομάδα, μπάσκετ, βολευ, ποδοσφαίρου :rofl: :rofl: :rofl: ) ή να δείς ξεκοιλιάσματα, δολοφονίες (πχ hostel και άλλα τινά...)....

WAntilles
06-05-07, 13:36
Καλά τα λέει ο Anon.

Εναλλακτικά αντί για τσόντες, μπορείς να βλέπεις και Ολυμπιακό στο C.L.. :rotfl: :rotfl: :rotfl:

anon
06-05-07, 13:52
kαι αυτό στις τσόντες μήπως ανήκει;;;; :lol: :lol: :lol:

nikosl
06-05-07, 14:06
Καλά τα λέει ο Anon.

Εναλλακτικά αντί για τσόντες, μπορείς να βλέπεις και Ολυμπιακό στο C.L.. :rotfl: :rotfl: :rotfl:

Επίσης μπορείτε να δείτε και το νέο Blue Ray με τα βήματα του panthinaikos f.c. στο ελληνικό κύπελλο και πρωτάθλημα τα τελευταία 2 χρόνια αλλά και την πορεία του στην Ευρώπη τα τελευταία 5 χρόνια!(ταινία ακατάλληλη κάτω των18).Το πακέτο περιεχει και extra dvd με τον τελικό του φετινού κυπέλλου.:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

WAntilles
06-05-07, 14:10
Του Παναθηναϊκού η πορεία στην Ευρώπη είναι όπως τα λες - για τα 4 τελευταία χρόνια.

Ο Ολυμπιακός όμως είναι άλλο πράμα.

Excellent vintage (πού 'λεγε και ο 007).

Παράδοση 12 years old.

Blue Label.

Keep walking. :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:

maxcp
06-05-07, 14:40
μαλιστα στην αρχή το αγροτικο της η κυρία το ξεκίνησε στην Νεμέα,αλλα μετά απο 3 εβδομάδες βρεθηκε Κόρινθο..Ηταν μακρια η Νεμεα..Ξερεις τι ειναι μισή ώρα παραπάνω 1 φορά τις 2 εβδομάδες?

WandereR
06-05-07, 14:45
O τσοπάνης της χώρας δεν μπορούσε να έχει γυναίκα παιδαγωγο, θα πάθαινε το ιματζ του.:rofl:

nm96027
06-05-07, 15:22
Το ΘΕΜΑ; Η εφημερίδα που πουλάει 40000 φύλα με τσόντες!!! Ε... για να το λέει το Θέμα...
(Σημείωση: δεν υπονοώ ότι πήρες την εφημερίδα για τις τσόντες... μην παρεξηγηθούμε κιόλας...)

Eχεις δικιο Vasper.
Αλλα το γεγονος οτι η κυρα Νατασα εγινε γιατρος με τον τρόπο που εχει πει και το ΘΕΜΑ, δεν αλλαζει.
Η κυρια είχε το ψώνιο να γίνει γιατρος.
Οντως εχει τελειωσε τα ΤΕΙ Κοζάνης.:oneup:
Οντως γραφτηκε στην Ιατρικη μετα.:oneup:
Οντως εκανε το διδακτορικο της οπως το εκανε (μηπως όλοι οι επιβλέποντες του διδακτορικου της εχουν βολευτει τώρα ως υψηλοβαθμα στελεχη στην Παιδεία και την Υγεια???:whistle: :whistle: :whistle: )
Οντως έγιναν αλλαγες στο νομοθετικο πλαισιο προκειμένου να παρει ειδικοτητα στο ΕΡΡΙΚΟΣ ΝΤΥΝΑΝ (ο χριστος και η παναγία!:down: )
Οντως εχει κατακτήσει ρεκορ γιατί είχε την μικρότερη αναμονη ως ειδικευομενη (εχω εγω γνωστους γιατρους που εχουν ξενητευθει για την ειδικοτητα,ουυυυυ ενα σωρο:p ).

Και ολα αυτα η ΣΥΖΥΓΟΣ του πρωθυπουργου!:blink:

Και αντε, να πεις μπανανία είμαστε, δε βαριέσαι. Αντε να πεις "Ας βολεψει και ο Κωστακης την γυναίκα του, να φάει και αυτη ενα κομμάτι ψωμι". Αντε να πεις "Ελα μωρε λεφτα εκλεψε η κοπέλα;;;Να σπουδάσει ήθελε!". Οκ

Τι την ηθελε την αγγειοχειρουργικη ειδικότητα;;;;;;;;;;;:twisted: :twisted: :twisted:
ΧΑθηκε ο κοσμος να ασχοληθει με την αναιματη ιατρικη;;;;;;
Ας γινονταν ακτινολογος, ψυχιατρος, οφθαλμίατρος, ωρυλα.
Μου ηθελε και επεμβατικη ιατρικη!
Κανονικα ολοι αυτοι που την εκαναν γιατρο, πρεπει να κατσουν ΕΝΑΣ-ΕΝΑΣ να τους εγχειρήσει.
Καθονται;;;;;;;;;;:whistle: :whistle:

contime
06-05-07, 16:36
Κανονικα ολοι αυτοι που την εκαναν γιατρο, πρεπει να κατσουν ΕΝΑΣ-ΕΝΑΣ να τους εγχειρήσει.
Καθονται;;;;;;;;;;:whistle: :whistle:
Eχω την εντυπωση οτι ενας εκατσε...χωρις πλακα!
Αναρωτιεμαι τι παρασημο πρεπει να του δωσε ο Κωστακης για την γενναιοτητα του...:rofl:

andreasp
06-05-07, 18:47
Δεν μπορω να κρίνω το ιατρικο της υπόβαθρο, αλλα μπορω να πω το εξης :

Ο πατερας της κοπελιας μου, δυστηχως μπαινοβγαινει σε νοσοκομεια.
Εκει πέτυχε την Νατασσα.
Ειναι ευγενέστατη, δειχνει να ακρως καταρτισμένη και ειναι η αγαπημενη γιατρος των ασθενων.
Με τις εφημερίες της, με τις επισκεψεις της... αψογη!

nm96027
06-05-07, 19:00
Δεν μπορω να κρίνω το ιατρικο της υπόβαθρο, αλλα μπορω να πω το εξης :

Ο πατερας της κοπελιας μου, δυστηχως μπαινοβγαινει σε νοσοκομεια.
Εκει πέτυχε την Νατασσα.
Ειναι ευγενέστατη, δειχνει να ακρως καταρτισμένη και ειναι η αγαπημενη γιατρος των ασθενων.
Με τις εφημερίες της, με τις επισκεψεις της... αψογη!

Eπισης ο πατερας της κοπέλιας σου, ψηφίζει ΝΔ...
Σωστα τα λες. Και ευγενης ειναι, και τις εφημεριες τις κανει (αφου ειχε το φωνιο να γινει γιατρος...) και τις επισκέψεις της. Συμφωνω. Εστω.Να προσθεσω επιπλεον:
Ειναι καλοπροαιρετη και καλοκαγαθη, ειναι παντα χαμογελαστη και λιγομιλητη, νοιαζεται για τους ασθενεις και τον ανθρωπινο πονο, μοιράζει το νοικι του προικώου διαμερισμάτος στους φτωχους και επιπλεον κανει καταπληκτικα σουτζουκάκια.
Αλλο λεω εγω: πως είναι δυνατον να γίνεται με το ετσι θέλω γιατρος η συζυγος του Πρωθυπουργου, με ενα σωρο νομιμοφανεις διαδικασίες.

Αρα:
1. Καλα κανεις και παίρνεις αποστάσεις γράφοντας: "...δείχνει καταρτισμένη" και οχι ειναι!
2. Καλα θα κανει και ο πατερας της κοπελιας σου να παρει αποστάσεις απο την ιατρο/συζυγο του πρωθυπουργου....

pelasgian
06-05-07, 20:02
To θέμα είναι ότι η ποινή για οικονομικά (και λοιπά) σκάνδαλα είναι στην χειρότερη περίπτωση η παραίτηση....


Και όμως, η παραίτηση είναι αρκετή για να καθαρίσει το τοπίο.

Γιατί;
Διότι:
1ον όταν δεν «τρως» δεν μπορείς και να «χώσεις» και να αυξήσεις την εκλογική βάση σου
2ον αν δεν σε χώσουν μέσα δεν χάνουν τα κουκιά (αυτά θα στα πάρει κάποιος άλλος όταν σταματήσεις να λαδώνεις τους ψηφοφόρους - οι έξυπνοι από μόνοι τους θα πάνε σε άλλο λαμόγιο που ξέρει να φυλάγεται καλύτερα.)
3ον δεν κάνεις τίποτα, αν δεν μασήσει ο Μητσοτάκης, διότι αν δεν μασήσει, βγάζει βρώμες και χάνεις τη κυβέρνηση (και επειδή αυτός έχασε τη δικιά του λόγω του ότι κάποιοι δεν μάσησαν και αγόρασαν το ομορφόπαιδο, δεν έχει και κανένα πρόβλημα να σε ρίξει). Εξάλλου, αν πέσει η κυβέρνηση, θα φύγει ο Καραμανλής και άρα θα έρθει η Ντόρα.

Το πρόβλημα με αυτό το σύστημα είναι ότι φτιάχνει καλύτερα λαμόγια, δηλαδή λαμόγια που ξέρουν να φυλάγονται και δεν λύνει το θέμα της διαφθοράς, αλλά την ανεβάζει κατηγορία.

Βέβαια, το πρόβλημα της Ελλάδας δεν είναι ότι οι «ξύπνιοι» τρώνε. Οι «ξύπνιοι» ξέρουν να φάνε με μέτρο και χωρίς να προκαλέσουν και στο τέλος να γίνει η δουλειά (Πάρε παράδειγμα τους Πασόκους που το έκαναν τέχνη αφότου βέβαια αρχικά «βόλεψαν» τους πάντες και πάντα.) Το πρόβλημα είναι ότι τρώνε και οι χαζοί· δηλαδή κουτσοί στραβοί στον Αγ. Παντελεήμονα, aka η τσέπη της φυλής των Ελ. Επίσης, ότι τρώνε άγαρμπα, πολλά, και προκλητικά.

Η τέχνη του παναφάμ προϋποθέτει να πας ντεμίχορτάτος, να φάς διακριτικά, να δώσεις σε όλους όσους σε είδαν να τρως και αν κάποιος έμεινε στεναχωρημένος επειδή το πήρε πρέφα τι κάνεις και είναι νηστικός, να του στείλεις πακέτο στο σπίτι. Αν όμως φάει και κελαηδήσει, τότε να τον κάνεις εκείνον πακέτο, διότι δεν μπορούν να είναι και όλοι στη απο μέσα της μάσας.

Είναι αυτό που λεν: «δεν ξέρεις να τρως ρε μλκ, γίνει άνθρωπος!» :lol:

George28K
06-05-07, 21:07
Mην τα ισοπεδώνουμε όλα. Τα νομιμοφανή ρουσφετάκια στην Νατάσσα είχαν πατριωτικό σκοπό.

Το έχετε λίγο ο Έλληνας πρωθυπουργός να τρώει τρικούβερτη κρεββατομουρμούρα από την σύζυγο του που δεν έκανε τα όνειρα της πραγματικότητας. Θα του έβγαινε ξινό το κεμπαπ του Μπαϊρακτάρη και δεν θα μπορούσε να κυβερνήσει από τις στομαχικές διαταραχές.

Από την στιγμή που έχουμε πλημμυρίσει από γιατρούς μαιμού που περνάγαν μαθήματα στα Πανεπιστήμια της Ρουμανίας με μπουκάλια ουίσκυ τα καπρίτσια της Νατάσσας είναι πταίσματα.

Αυτό που δεν μου αρέσει στην ιστορία είναι το πόσο δουλοπρέπες είναι το πανεπιστημιακό κατεστήμενο. Δεν άφησαν οι άτιμοι εργασία χωρίς να την βάλουν μέσα. Κανονικά ο Κωστάκης έπρεπε να ρευτεί σεμνά και ταπεινά τα κεμπαπ σε όσους προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν την φιλοδοξία της συζύγου αλλά τον άνθρωπο τον δικαιολογώ. Η κρεββατομουρμούρα δεν ανέχεται..άστην να πήξει με τις εκδηλώσεις που την τραβάνε για να μπορούμε να φάμε κανένα διπλόπιτο γιατί το ψάρι στην Ραφήνα καντάντησε βαρετό.

KLG
06-05-07, 21:43
Δεν μπορω να κρίνω το ιατρικο της υπόβαθρο, αλλα μπορω να πω το εξης :

Ο πατερας της κοπελιας μου, δυστηχως μπαινοβγαινει σε νοσοκομεια.
Εκει πέτυχε την Νατασσα.
Ειναι ευγενέστατη, δειχνει να ακρως καταρτισμένη και ειναι η αγαπημενη γιατρος των ασθενων.
Με τις εφημερίες της, με τις επισκεψεις της... αψογη!

Ρε γμτ, γιατί έμενα όλο αυτο το σκηνικό μου φέρνει λίγο σε Έυα Περόν... :hmm:

Όσο για αυτό που είπε ο φίλος George28K, να ξεκαθαρίσω λίγο κάτι για όσους δεν ξέρουν. Η Ιατρική ΑΠΘ είναι απο τις πιο διεφθαρμένες (και όλως τυχαίως καραδεξιές) σχολές στο ελληνικό πανεπιστήμιο. Μιλάμε οτι είναι τόσο ξεπουλημένοι που θέλαν να κάνουν τον Χουντόδουλο επίτιμο διδάκτορα. Φάγανε όμως τα αυγουλάκια τους και στρώσανε χαρακτήρα. Είχε γέλειο 50-60 κάφροι να κυνηγάμε την κουστωδία τους και να ψάχνουν την πίσω έξοδο για να μπουν και να ξεκινήσουν την σεμνή τους τελετη.

Φυσικά όλα αυτά σε ένα "Αριστοτέλειο" με σήμα τον Αγ. Δημήτριο :whistle:

George28K
06-05-07, 21:53
Αυτό που ξέρω φίλε Klg είναι οτι η δουλοπρέπεια δεν έχει χρώματα. Η σαπίλα του πανεπιστημιακού κατεστημένου είτε πράσινη είτε μπλε είναι τόσο γλοιώδης που προσκυνά οτιδήποτε μυρίζει εξουσία.

maxcp
06-05-07, 22:19
andreasp ΟΝΤΩΣ ειναι η αγαπημένη ΟΛΩΝ γιατι ο ΕΛΛΗΝΑΣ ψωφάει για γλύψιμο..ΓΛΥΦΕΙ τα πάντα...Και ότι κερδίσει..
Ειναι απο την Φλώρινα..Ολη η Φλώρινα εχει υπηρετήσει στο μέρος της..Ο ξαδελφούλης της ο Β@@@@ης ειναι ζήτημα αν υπηρέτησε 2 εβδομάδες σύνολο..
κλπ..
Φανταστείτε λές ΒΟΛΕΨΕ το σόι της..Ο άλλος το σόι του,ο Τσιτουρίδης το δικό του..
Το Κιλκίς φωνάζει για το ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ που αδίκησε τον ΘΕΟ Σάββα..
ΜΝια πόλη βολεμένη..
Τελικά εμεις ειμαστε ΤΟΣΟ ατυχοι που δεν έχουμε αυτες τις άκρες ή ΤΟΣΟ @@@ες που μακαρίζουμε και στηρίζουμε τους πολιτικάντιδες ενώ ξέρουμε οτι ΟΛΟΙ ΤΡΩΝΕ και καλοπερνάνε στις πλάτες μας?

supermario
06-05-07, 22:38
andreasp ΟΝΤΩΣ ειναι η αγαπημένη ΟΛΩΝ γιατι ο ΕΛΛΗΝΑΣ ψωφάει για γλύψιμο..ΓΛΥΦΕΙ τα πάντα...Και ότι κερδίσει..
Ειναι απο την Φλώρινα..Ολη η Φλώρινα εχει υπηρετήσει στο μέρος της..Ο ξαδελφούλης της ο Β@@@@ης ειναι ζήτημα αν υπηρέτησε 2 εβδομάδες σύνολο..
κλπ..
Φανταστείτε λές ΒΟΛΕΨΕ το σόι της..Ο άλλος το σόι του,ο Τσιτουρίδης το δικό του..
Το Κιλκίς φωνάζει για το ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ που αδίκησε τον ΘΕΟ Σάββα..
ΜΝια πόλη βολεμένη..
Τελικά εμεις ειμαστε ΤΟΣΟ ατυχοι που δεν έχουμε αυτες τις άκρες ή ΤΟΣΟ @@@ες που μακαρίζουμε και στηρίζουμε τους πολιτικάντιδες ενώ ξέρουμε οτι ΟΛΟΙ ΤΡΩΝΕ και καλοπερνάνε στις πλάτες μας?

Το δευτερο.

pelasgian
07-05-07, 01:24
Να κάνω μία ερώτηση τώρα εντελώς χαζή; Το αν η κυρία του πρωθυπουργού είναι καλή γιατρός σας μάρανε τώρα; Δηλαδή, συζητήσαμε όλα τα άλλα θέματα σχετικά με τη διακυβέρνηση και τα σκάνδαλα και φτάσαμε και στο αν άξιζε να γίνει γιατρός ή αν έγινε πιο εύκολα επειδή είναι η κυρία πρωθυπουργού;

Πλάκα πλάκα, η διαφθορά και οι πελατειακές σχέσεις στην επαρχεία θα πρέπει να είναι πολύ πιο ανεπτυγμένη. Διότι σε μία εκλογική περιφέρεια που γνωρίζονται όλοι και τα κουκιά είναι μετρημένα, σαφώς τα χατήρια μετράνε. Σε μία περιφέρεια σαν τη β Αθήνας με πολλά εκκ κόσμο, τι να μετρήσει και τι ρουσφέτι να κάνεις;

anon
07-05-07, 01:45
το ζήτημα ειναι: θα πρεπε να είμαστε ικανοποιημένοι απλά με την παραίτηση κάποιου, ή πρέπει να δεί δικαστήριο/φυλακή μπροστά του, και δήμευση περιουσίας; Γιατι μόνο με παραίτηση, κάνω όσες καταχρήσεις θετε, όσες λοβιτούρες, σιγά μετά θα παραιτηθώ και θα στεναχωρηθώ!!! Αφού θαχω τα εκατομυριάκια μαζεμένα, dolce vita... Οπότε το ερώτημά μου απο την αρχή ειναι, γιατί να δεχτούμε την παραίτηση ως υπέρτατη ποινή; (έτσι το έχουν κάνει, όλα τα κόμματα, να μοιάζει). Υπέρτατη ποινή ειναι να κάνει χαρακίρι ο οποιοσδήποτε υπεύθυνος για διασπάθιση δημοσίου χρήματος (και λοιπά σκάνδαλα). Αντε, επειδή σέβομαι την ανθρώπινη ζωή, δέχομαι και ισόβοια για όλους αυτούς.... Αλλά όταν ακούω για παραιτήσεις, και τον Παπανδρεόυ απο την άλλη να ζητά, λες και ειναι φοβερό, παραίτηση, μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι! Εμμμ μας κλέβουν, και απο την άλλη τους στέλνουμε σπιτάκια τους να τα φάνε με την ησυχία τους!!!!

DOU
07-05-07, 01:54
Δλδ εγω να ρωτησω τωρα κατι και θελω να μου απαντησετε σταρατα μια και εξω, δηλαδη εσεις αν ησασταν πρωθυπουργος Δεν θα βοηθουσατε τη συζυγο σας να "βολευτει"...?, δεν θα τη βοηθουσατε να γινει γιατρος, δικηγορος χωρις να "ζοριστει", κ.α.? Οποιος πει οχι ειναι ψευτης...:lol: :nono: Καλα λεει ο pelasgian ολα τα ειχαμε αυτο μας ελειπε...

Xguru
07-05-07, 02:00
Μα είναι ευνόητο ότι πρέπει να εφαρμόζεται ότι λέει ο νόμος όπως επίσης ευνόητο είναι ότι όλοι οι έλληνες πρέπει να είναι ίσοι έναντι των νόμων (βλέπε σύνταγμα).

Και ο νόμος δεν λέει ότι η διασπάθιση δημοσίου χρήματος τιμωρείται με παραίτηση. Μάλιστα προβλέπονται βαριές ποινές.

Όταν λοιπόν είναι "χαλασμένος" και ο μηχανισμός απόδοσης της δικαιοσύνης τί να λέμε μετά...

Όταν καταντάμε να συζητάμε 5 σελίδες το αυτονόητο, τότε αυτό χάνει το νόημα του.

skyliner34
07-05-07, 02:14
1) Όταν βγάλαμε τη ΝΔ κυβέρνηση και βλέπουμε τον Παπαντωνίου να μη βρίσκεται πίσω απ της φυλακής τα σίδερα που είναι για τους λεβέντες έχουμε από τότε αποφασίσει να μήν την ξαναψηφίσουμε οπότε δεν μας επιρεάζουν άλλο τα περι κουμπάρων κτλπ

2) Τα νομιμοφανή της Νατάσας τα χει κάνει πολύς κόσμος. Απλά η Νατάσα έκανε τη μαλακία και τα κανε ώντας γνωστή. Και αφού δεν τα κανε για βιοποριστικούς λόγους και τα κανε μόνο για να κάνει το κομμάτι της μάλλον χαζαμάρα έκανε γιατί ρόμπα βγήκε απ όλη αυτή την ιστορία....

Το τραγικό σ όλη ιστορία είναι ότι τελικά επειδή φέτος κ πέρισι πολλοί γνωστοί μου δώσαν κατατακτήριες μάλλον το σύστημα είναι "ο έχων το βύσμα περνά"...

3) Πελασγούλη πάλι έγραψες. ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΑ ΡΕ ΖΩΝΤΟΒΟΛΑ! ΜΗ ΜΑΣΑΤΕ ΜΕ ΑΝΟΙΧΤΟ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΑΚΟΥΓΕΣΤΕ ΧΛΑΠ ΧΛΟΥΠ:rofl:

nm96027
07-05-07, 09:04
Να κάνω μία ερώτηση τώρα εντελώς χαζή; Το αν η κυρία του πρωθυπουργού είναι καλή γιατρός σας μάρανε τώρα; Δηλαδή, συζητήσαμε όλα τα άλλα θέματα σχετικά με τη διακυβέρνηση και τα σκάνδαλα και φτάσαμε και στο αν άξιζε να γίνει γιατρός ή αν έγινε πιο εύκολα επειδή είναι η κυρία πρωθυπουργού;


Το πως έγινε η κυρία πρωθυπουργου απο βρεφοκομος γιατρος, εχει και αυτο την σημασία του.
Δεν ήταν ενα απλο ρουσφετακι αλλα μια ολοκληρη επιχειρηση με την συμμετοχη πολυ κοσμου για να παρει την μεταγραφή, να παρει διδακτορικο, να παρει πτυχιο, να παρει ειδικοτητα, να κανει αγροτικο.

Θα συμφωνήσω μαζι σου πως...αυτο μας μαρανε...
Αυτο ομως δείχνει μια νοοτροπια διακυβερνησης. Οταν τα μεσαία στελεχε του κυβερνητικου μηχανισμου βλέπουν αυτην την επιχειρηση (που διαρκεί χρόνια) βολεματος της κυρίας πρωθυπουργου τότε παραδειγματίζονται.;)

Αν η κυρία Νατασα, λέει ο Ευγενειος και ο Αγαπιος, μπορει να γίνει απο βρεφοκομος γιατρός, εγω γιατί να μην γίνω απο πτωχος πλουσιος, απο λιγουρης μεγιστάνας....:whistle:

PopManiac
07-05-07, 09:45
Δλδ εγω να ρωτησω τωρα κατι και θελω να μου απαντησετε σταρατα μια και εξω, δηλαδη εσεις αν ησασταν πρωθυπουργος Δεν θα βοηθουσατε τη συζυγο σας να "βολευτει"...?, δεν θα τη βοηθουσατε να γινει γιατρος, δικηγορος χωρις να "ζοριστει", κ.α.? Οποιος πει οχι ειναι ψευτης...:lol: :nono: Καλα λεει ο pelasgian ολα τα ειχαμε αυτο μας ελειπε...


Πίστεψέ με πως αυτό το 'αυτονόητο' ισχύει μόνο στην Ελλάδα, believe it or not. Άντε πλέον στην ΕΕ να ισχύει το πολύ και στην Πολωνία και Ρουμανία. Ακόμα και στην Ιταλία έστειλαν σπίτι του τον Μπερλουσκόνι!

Και αυτό είναι για εμένα το πλέον ανησυχητικό που συμβαίνει σε αυτή τη χώρα. Πως πράγματα τα οποία αλλού σημαίνουν από παραιτήσεις έως φυλακίσεις και δια βίου στιγματισμό (άντε να γίνει ο εν λόγω σύζυγος / πρωθυπουργός επίτιμος CEO σε ψιλικατζίδικο ;)) στην Ελλάδα περνάνε ως απλά φυσιολογικά.

Άντε να γίνουν 'αποκαλύψεις' κάπου, αλλά στην ευρεία κοινή γνώμη περνάνε πλέον με ένα απλό κούνημα του κεφαλιού και το απόφθεγμα 'Έ, έτσι είναι..'.

Γαμώ τη μου ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ, ας το καταλάβει ο κόσμος...

anon
07-05-07, 10:55
Όταν καταντάμε να συζητάμε 5 σελίδες το αυτονόητο, τότε αυτό χάνει το νόημα του.


Mα γιαυτό ξεκίνησα αυτό το νήμα. Εχουμε ξεχάσει ακόμη και σαν λαός μου φαίνεται, το αυτονόητο. Και ακούω στις ειδήσεις, για την έντονη αντίδραση του Γιωργάκη, επειδή ζητά την παραίτηση κάποιων... Τι παραίτηση βρεέεεε.... Φυλακή πρέπει να ζητήσεις! Και να δεσμευτείς, μιας και ο Κωστάκης σίγουρα με την μηδενική του ανοχή στην διαφθορά δεν το κάνει, ότι εσύ θα χώσεις κόσμο φυλακή! Αλλά κόρακας κοράκου μάτι δεν βγάζει...

Και όπως λέει και ο Popmaniac, το χειρότερο ειναι ότι πλέον δεν ακούμε και καμμιά φωνή, εχουμε αλλωτριωθεί τόσο πολύ, που τέτοια πράγματα περνάνε πλέον σαν τελείως φυσιολογικά. Ξυπνάτε ωρέ...

PALADIN
07-05-07, 11:21
παιδιά να σας κάνω μιά ερώτηση;

εχετε ιδέα τι σημαίνει Δομημένο ομόλογο ή Stractured Bond linked to a swap;;
Σας ρωτ'αω γιατ'ι μιλάτε, μιλάτε αλλα από αυτα που λέτε δειχνετε ολίγον τι ασχετοι.
Βέβαια δικαιωμα σας αλλα μετά μην κάνετε και τους κριτές στους αλλους.

Διαβάστε πρωτα, ενημερωθητε και μετα θα καταλαβετε;
Ισως μετα, γελατε με αυτα που λέτε τωρα.

PopManiac
07-05-07, 11:29
παιδιά να σας κάνω μιά ερώτηση;

εχετε ιδέα τι σημαίνει Δομημένο ομόλογο ή Stractured Bond linked to a swap;;
Σας ρωτ'αω γιατ'ι μιλάτε, μιλάτε αλλα από αυτα που λέτε δειχνετε ολίγον τι ασχετοι.
Βέβαια δικαιωμα σας αλλα μετά μην κάνετε και τους κριτές στους αλλους.

Διαβάστε πρωτα, ενημερωθητε και μετα θα καταλαβετε;
Ισως μετα, γελατε με αυτα που λέτε τωρα.

Προσωπικά, το έχω πει και αλλού πως αν και οικονομολόγος δεν έχω γνώσει περί ομολόγων, αποτελούν άλλωστε πεδίο του finance μάλλον παρά της μακροοικονομίας με την οποία ασχολούμαι.

Αλλά, το θέμα ΔΕΝ είναι τα structured bonds ή swaps - τα οποία στην τελική συμφωνώ πως ενδεχομένως να ήταν / είναι επικερδή - το ζήτημα είναι πως υπήρξαν κάποιοι μεσάζοντες, με αποδεδειγμένες γαλάζιες διασυνδέσεις, οι οποίοι πήραν προμήθειες πέρα και πάνω του δέοντος.

Για του λόγου το αληθές:
Beware Greek pension funds (and others) bearing risk

By Gillian Tett
Published: May 4 2007 03:00 | Last updated: May 4 2007 03:00

Imagine for a moment that you are an investment banker in London. A Greek government official appears, asking you to do a €280m top-secret structured bond deal to fund military procurement.

Then a hedge fund with strong Greek connections pops up, which conveniently agrees to buy the entire bond at a good price - also secretly. Should some alarm bells ring?

I would hazard a guess that a version of this debate is currently swirling around the corridors of the mighty JPMorgan. In recent weeks a political melodrama has exploded in Athens about the fact that Greek state pension funds have been buying complex structured products in recent years, at inflated prices.

Normally, this would barely merit a glance from Wall Street or the City. But one character in this Athenian drama is none other than JPMorgan. And the tale deserves wider notice, since it poses awkward questions for any team of financial whizzkids who are trying to create businesses in the less sophisticated financial markets of Europe - be it Athens, Alicante or Archangel.

First, however, some (very) potted Greek history. In February, JPMorgan did a confidential €280m structured bond deal, with an associated swap, for a defence section of the Greek government. Normally such trans-actions never come to light. But these bonds were bought by local Greek pension funds at a price that will almost certainly produce future hefty losses. Somehow Greek opposition party politicians discovered this, and started a political scandal that has now prompted regulators to close some local brokerages and a minister to resign. For it transpires that Greek funds have bought numerous, similarly overpriced, instruments in recent years. And while this almost certainly reflects investment incompetence, the government is also investigating allegations of dodgy dealings by local banks and brokers.

JPMorgan says it has behaved in good faith and never knew the bonds would be sold to pension funds. Indeed, its senior officials apparently decided a few years ago to avoid direct dealings with Greek's pension industry, precisely because they feared reputational risk.
Consequently, the US bank says questions should focus on what happened after it sold the bonds on. And this is certainly a memorable tale: contrary to usual market practice, the bond was not distributed widely but placed with North Asset Management, a London-based hedge fund with strong Greek connections. North then sold the instruments to a Greek broker called Acropolis, via Hypovereins Bank. Then they were sold to pension funds.
For their part, North, Hypovereins and Acropolis also say they acted in good faith. But Greek trade unions still want British regulators to probe the deal. And although JPMorgan has offered to unwind the transaction - as a gesture of good faith - it now has a big "image problem" in Greece, as public relations experts might say.

At this point some readers may ask: who cares? After all, your average investment banker has traditionally had little reason to visit Greece, except when trying to persuade ship-owners to invest in a hedge fund. But here is the rub: as capital markets- -centred finance spreads across Europe, some of its wilder corners are becoming more important for investment banks, not to mention the City's revenues. For in addition to juicy privatisation or listing fees, financial reform is creating opportunities to sell higher-margin products in unexpected places. Never mind about unusual Greek bonds or Russian flotations; just look at the booming business of selling wacky instruments to the German Mittelstandt.

But it is a rule of finance that high margins tend to carry risk, which in transitional countries is often of the reputational kind. And while investment banks undoubtedly make efforts to mitigate this risk, the Athenian saga suggests this is rarely bulletproof.

JPMorgan, in other words, may be in the spotlight today, but its rivals cannot afford to feel much schadenfraude. After all, the Greek government is now threatening to probe the other 50-odd structured deals apparently sold to its pension funds since 1999. And who underwrote those? Some of the City's finest names.



Copyright (http://www.ft.com/servicestools/help/copyright) The Financial Times Limited 2007

PALADIN
07-05-07, 11:40
οι μεσάζοντες ειναι ένα θεμα προς διερευνηση αλλα το μεγάλο θεμα ειναι τι ειδους stractured bond εξεδωσε η JPM, εκει ειναι η μεγάλη υπόθεση.
Ειναι ομολογο με λογικη βαση ή ειναι ομολογο για κλάματα;;; εκει πρέπει να το ψάξετε αν θελετε να καταλαβετε το ζουμι της υπόθεσης, γιατι τωρα λέτε λογια του αερα (sorry που σαε την λέω).

Btw αν όποιος ειχε πτυχιο Οικονομικών καταλάβενε και τι γινετε τοτε θα ειχαμε λύσει όλα τα προβληματα μας.

anon
07-05-07, 11:49
To θέμα δεν ειναι τα ομόλογα περ σε. Η παραίτηση του υπουργού δείχνει κάποια υπευθυνότητα για ότι έχει συμβεί. Ακόμη και εαν δεν είναι άμεσα εμπλεκόμενος σε κάποια λοβιτούρα, ακόμη και η επιλογή προσώπων με κομματικά και κουμπαρικά κριτήρια, ακατάλληλων για τις θέσεις που τους βάζουν (όπως το τρελλό που έλεγε η Δντρια του ταμείου, εγώ δεν ξέρω, χαρτιά μου έδιναν και τα υπόγραφα) ειναι επιλήψημη. Για όλα τούτα, ότι είδους σκάνδαλο προκύπτει τα τελευταία χρόνια, το χειρότερο που μπορει να πάθει ο καταχραστής ή όπως θέλετε πέστε τον υπουργός/στέλεχος/γραμματέας/κλητήρας κλπ, ειναι η ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ!!! Η παραίτηση δεν ειναι τιμωρία! Είναι επιλογή, όπως πχ η αυτοεξορία! Τιμωρία ειναι η φυλάκιση, η δήμευση περουσιακών στοιχείων και η στέρηση των πολιτικών δικαιωμάτων. Δεν μπορεί να τίθεται η παραίτηση ως τιμωρία, είναι προσβολή στην νοημοσύνη μας. Το αν κάποιος πρέπει να τιμωρηθεί ή όχι ας αποφασίσουν τα δικαστήρια, αν και τελευταία η δικαιοσύνη μόνο τυφλή δεν είναι, κλέβει λίγο απο την μανδύλα που κλείνει τα μάτια της, και ανάλογα με τον κατηγορούμενο αποφασίζει (ή καλύτερα με τα λεφτά που θα πέσουν απο τον κατηγορούμενο στην τσέπη της "αδέκαστης" δικαιοσύνης)....

PALADIN
07-05-07, 12:01
<<<To θέμα δεν ειναι τα ομόλογα περ σε.>>>
Aυτό ειναι το μονο τεράστιο λάθος που ειπες.
Το ομολογο περ σε ειναι το μεγάλο θεμα και εμπλεκει και δημοσιους λειτουργους αλλα και μπάνκερς. Γιατί η jpm προσφερθηκε να το ακυρώσει;
Προφανως τωρα κατι της χτυπάει ασχημα.
Κατάλαβες; Μην παθιάζεσαι να χωσεις κοσμο μεσα πιάστα από την αρχη και θα βγει στην διαδρομη όλο το "μαργαριτάρι".

PopManiac
07-05-07, 12:06
<<<To θέμα δεν ειναι τα ομόλογα περ σε.>>>
Aυτό ειναι το μονο τεράστιο λάθος που ειπες.
Το ομολογο περ σε ειναι το μεγάλο θεμα και εμπλεκει και δημοσιους λειτουργους αλλα και μπάνκερς. Γιατί η jpm προσφερθηκε να το ακυρώσει;
Προφανως τωρα κατι της χτυπάει ασχημα.
Κατάλαβες; Μην παθιάζεσαι να χωσεις κοσμο μεσα πιάστα από την αρχη και θα βγει στην διαδρομη όλο το "μαργαριτάρι".

:oneup:

Το άρθρο των FT που έβαλα παραπάνω σε spoiler (αλλά αξίζει να το διαβάσετε) κλείνει:


JPMorgan, in other words, may be in the spotlight today, but its rivals cannot afford to feel much schadenfraude. After all, the Greek government is now threatening to probe the other 50-odd structured deals apparently sold to its pension funds since 1999. And who underwrote those? Some of the City's finest names.

nm96027
07-05-07, 12:24
παιδιά να σας κάνω μιά ερώτηση;

εχετε ιδέα τι σημαίνει Δομημένο ομόλογο ή Stractured Bond linked to a swap;;
Σας ρωτ'αω γιατ'ι μιλάτε, μιλάτε αλλα από αυτα που λέτε δειχνετε ολίγον τι ασχετοι.
Βέβαια δικαιωμα σας αλλα μετά μην κάνετε και τους κριτές στους αλλους.

Διαβάστε πρωτα, ενημερωθητε και μετα θα καταλαβετε;
Ισως μετα, γελατε με αυτα που λέτε τωρα.

Δεν χρειάζεται να ξέρω τί ειναι δομημενο ομολογω, ουτε και μπορω να μαθω.
Αυτο που λες ειναι δημοσιογραφικη λογικη: κανω "ταχύτυθμα σεμινάρια" στο ποδι για το τί ειναι το δομημενο ομολογο, τί ειναι πρωτογενης σεισμικη ζώνη, τί ειναι στεγανα διαμερισματα και τί ειναι μαυρο ή πορτοκαλι κουτι και μετα αρχίζω την αναλυση.
Δυστυχως λοιπον δεν μπορω να μαθω τί ειναι δομημενο ομολογο και δεν προλαβαίνω να παω σε πανεπιστημιο να μαθω.
Θα σου πω όμως κατι: αυτο που ξερω ειναι πως "κατι" αλλαξε n φορες χερια για να καταληξει στα χέρια των ταμειων σε υψηλοτερη τιμη απο οτι επρεπε, αφου σε καθε αλλαγη εβγαινε και η καταλληλη προμηθεια...
Και αυτο δεν εγινε μια φορα, αλλα πολλες, σε πολλα ταμεια. Αρα υπαρχει σχεδιο...!

Το δομημενα ομολογα ειναι οικονομικα και δεν τα καταλαβαίνω
Το σχεδιο αγοραπωλησιας των δομημενων ομολογων ειναι πολιτικη και το καταλαβαίνω.

PALADIN
07-05-07, 12:46
nm96027,

σε συγχαιρω που έχει το θάρρος και την τιμιότητα να δηλώσεις ότι δεν έχεις ιδέα περί δομημένων ομολόγων.
Μην ανησυχεις δεν χρειάζεται να πάς στο Πανεπιστημιο για να μαθεις τι ειναι τα δομημενα ομόλογα απλα ριξε ενα search στο Google και θα καταλάβεις, Αγγλικα πιστευω να ξερεις άν δεν ξέρεις υπάρχουν και online translators.
Απλά αν θελεις να μαθεις δεν ειναι και τοσο δυσκολο.

kerkiss
07-05-07, 12:58
Μου κάνει μεγάλη εντύπωση (κακή) η συμπεριφορά όλων μας απέναντι στην καρκινοειδή κατάσταση της χώρας.
Δεν πιστεύω ότι υπάρχει κανείς που να αμφισβητεί ότι η διαφθορά, με όλες της τις εκφράσεις, αποτελεί τον κανόνα λειτουργίας της ελληνικής κοινωνίας.
Όπως δεν νομίζω ότι θα μπορούσε κάποιος να αμφισβητήσει με σοβαρότητα ότι πλέον δεν αποτελεί «προνόμιο» κάποιου πολιτικού χώρου αλλά τουναντίον καλύπτει όλο το πολιτικό φάσμα.
Το πρόβλημά μας είναι ότι αντιμετωπίζουμε την διαφθορά σαν μια κατάσταση που βρίσκεται έξω από εμάς και που υπάρχει και λειτουργεί παρά την θέλησή μας.
Αυτό θα συνέβαινε αν εκφραζόταν μόνο σε μερικές περιπτώσεις και σε συγκεκριμένες σφαίρες, όμως εκφράζεται και διαπερνά από την μια άκρη στην άλλη την καθημερινή ζωή μας, άσχετα με το φύλλο μας, την ηλικία μας ή την κοινωνική μας θέση.
Πως όμως θα μπορούσε να συμβαίνει αυτό αν εμείς οι ίδιοι με την συμπεριφορά μας δεν την συντηρούσαμε και την ανατρέφαμε ;
Ή μήπως αμφιβάλει κανείς ότι την συντηρεί και την ανατρέφει σε κάθε του καθημερινή πράξη ;
Ποια είναι η δράση που έχει να επιδείξει καθένας από εμάς για την καταπολέμησή της ;
Μήπως θεωρούμε δράση και υγιή αντίδραση την διαρκή γκρίνια μας ;
Διότι στην ουσία μόνο αυτό κάνουμε.
Γκρινιάζουμε για τα πάντα και αποκορυφώνουμε την γκρίνια μας εστιάζοντάς την σε θέματα που προκύπτουν, με μεγάλη συχνότητα, από την αντιπαλότητα των διαφόρων ομάδων που αντιμάχονται για την εξουσία και την προάσπιση της δικής τους ομάδας συμφερόντων απέναντι στις άλλες
Καταλήγουμε λοιπόν να τα ισοπεδώνουμε όλα και κυρίως να χάνουμε το δάσος βλέποντας το δέντρο
Θεωρώ γελοίο τουλάχιστον να γίνεται αναφορά στο πως η Νατάσσα πήρε το πτυχίο της. Αυτό είναι ένα απλό πταίσμα μπροστά στην σαπίλα που κυριαρχεί, ειδικά όταν αυτό το γεγονός δεν συνδέεται με προσπάθεια ατομικού πλουτισμού, που είναι σαφώς η κυρίαρχη έκφραση της διαφθοράς, αλλά με μεγάλη δόση προσωπικού γοήτρου ή ψώνιου τύπου Εβίτας, όπως χαρακτηριστικά ανέφερε κάποιος.
Εδώ ο κόσμος καίγεται και το μ... χτενίζεται !

Αναρωτηθήκαμε όμως ποτέ γιατί συμπεριφερόμαστε με τέτοιο τρόπο ;
Γιατί έχουμε καταντήσει να γκρινιάζουμε μόνο όταν έχουμε διαπιστώσει ότι αυτό δεν οδηγεί πουθενά αλλού παρά σε εναλλαγές αντιμαχόμενων και ταυτόχρονα συνεργαζόμενων ομάδων διαφθοράς στην εξουσία ;
Διότι πολύ απλά θα πρέπει να θέσουμε υπό αμφισβήτηση την ίδια την καθημερινή μας συμπεριφορά και αυτό μας ξεβολεύει από τις συνήθειες που μας έχουν γίνει τρόπος ζωής.
Διότι έχουμε, λίγο ως πολύ, χεσμένη την φωλιά μας όλοι μας ανεξαιρέτως και δεν τολμάμε να διεκδικήσουμε με σθένος και αποφασιστικότητα κάτι που θα μας έθιγε και τους ίδιους
Διότι είμαστε εμείς οι ίδιοι που θεωρούμε φιλολαϊκή και δημοκρατική πολιτική την ένταξη των αυθαιρέτων στο σχέδιο πόλεως και καταγγέλλουμε σαν αντιλαϊκή και αντιδραστική πολιτική την κατεδάφισή τους
Διότι είμαστε εμείς οι ίδιοι που έχουμε καθιερώσει τον διεθνούς πρωτοτυπίας όρο «επιλαχόντες του ΑΣΕΠ» και ζητούμε την πρόσληψή τους όταν θα έπρεπε να εισάγονται μόνο όσοι ικανοποιούν τις απαιτήσεις του διαγωνισμού και του ζητούμενου αριθμού προσλήψεων.
Διότι είμαστε εμείς που επιδιώκουμε να προσληφθούμε με κάποια προσωρινή σύμβαση όπου και νά’ναι ώστε να εξασφαλίσουμε το βόλεμα μας χωρίς να ενδιαφερόμαστε αν οι κάθε τέτοιου είδους μαζικές προσλήψεις προσωρινών συμβασιούχων ζημιώνουν τις υπηρεσίες και δεν προσφέρουν τίποτα στον κρατικό μηχανισμό αλλά μόνο στο εκλογικό πελατολόγιο κάποιων επιτήδειων
Διότι είμαστε εμείς που κατακλύζουμε το φόρουμ με διαμαρτυρίες και «καταγγελίες» της αναξιοπιστίας των παρόχων μας και του εμπαιγμού μας και δεν τολμάμε να κινηθούμε εναντίον τους με όσες δυνατότητες και μέσα μας δίνει ο νόμος
Διότι δεν είμαστε συνειδητοί και υπεύθυνοι πολίτες αλλά γραφικές μαριονέτες που βαμμένες με τα χρώματα της πολιτικής ίριδας κονταροχτυπιόμαστε στην σκηνή που έχουν στήσει για μας τα διάφορα κέντρα διαφθοράς
Γι’αυτό θα επιμένω ακόμα μια φορά στο ότι τέτοιου είδους νήματα με την λογική και την πορεία που ακολουθούν, δεν έχουν χώρο σε αυτό το κεφάλαιο αλλά μόνο στο «fun section»

Και επειδή μια εικόνα ίσον χίλιες λέξεις, σας παραθέτω την παρακάτω για να ελέγξει ο καθένας από εμάς που βρίσκεται

http://img157.imageshack.us/img157/7320/organigrammevn4.th.jpg (http://img157.imageshack.us/my.php?image=organigrammevn4.jpg)

nm96027
07-05-07, 12:59
nm96027,

σε συγχαιρω που έχει το θάρρος και την τιμιότητα να δηλώσεις ότι δεν έχεις ιδέα περί δομημένων ομολόγων.
Μην ανησυχεις δεν χρειάζεται να πάς στο Πανεπιστημιο για να μαθεις τι ειναι τα δομημενα ομόλογα απλα ριξε ενα search στο Google και θα καταλάβεις, Αγγλικα πιστευω να ξερεις άν δεν ξέρεις υπάρχουν και online translators.
Απλά αν θελεις να μαθεις δεν ειναι και τοσο δυσκολο.

Ευχαριστω.:oops:

Ξερω αγγλικα, αλλα δεν θα ψάξω!

Σου είπα γιατι, και απο εδω και κάτω αρχίζει το οφφ τοπικ: γιατί επιστημη δεν ειναι οι πληροφορίες που εχεις μαζεμενες για το πως δουλευουν 10 πραγματα (πχ. το χρηματιστηριο, η μηχανη του αυτοκινητου, η μεταφραση ενος αρχαιου κειμένου) αλλα η αίσθηση της σημασίας των πραγματων αυτων.

Αρα λοιπον, ακομα και αν ψαξω, θα βρω σίγουρα ενδιαφέροντα πραγματα που σε αλλες περιπτωσεις θα μου ήταν εξαιρετικα χρήσιμα. Το εχω κάνει αλλωστε σε πολλες άλλες περιπτώσεις. Για αυτον τον λογο ειναι πολυτιμο το δικτυο.

Αλλα πριν απο τα δομημενα ομολογα προεχει η πολιτικη ερμηνεια της ιστοριας. Και η πολιτικη ερμηνεια ειναι το σχεδιο που προαναφερα. Τωρα αν αυτο το "κατι" που αλλαζε διαδοχικα χέρια ειναι ομολογο ή βιβλίο ή δημοσιο έργο ή μετοχή ή προιστορικο αγγειο ουδολως με αφορα εμενα ή την κοινη γνώμη.

Για να κλείνουμε: οταν μου λες διάβασε για τα ομολογα για να δεις ποιος φταίει για το σκανδαλο ειναι σαν να σου λεω διάβασε για τα στεγανα διαμερισματα του Sea Diamond (ειμαι ναυπηγος) για να καταλαβεις πως 10 άνθρωποι που δεν μπορεσαν να συννενοηθουν μεταξυ τους βυθισαν ενα πλοίο. Ή ακομα χειρότερα να σου πω διάβασε για τα πλοία και το σχεδιο εγκαταλειψης πλοίου για να καταλαβεις πως ενας εγκληματικα ηλιθιος υποπλοίαρχος επνιξε 80 ανθρωπους ανοιχτα της Παρου με το Σαμινα...

DOU
07-05-07, 13:00
Γαμώ τη μου ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ, ας το καταλάβει ο κόσμος...

+1, μαλλον δεν θελει να το καταλαβει ο κοσμος....:worthy:

kerkiss
07-05-07, 13:31
Δεν υπάρχει κανείς λόγος να μάθουμε τι είναι ή δεν είναι ένα δομημένο ομόλογο.
Αρκεί ήδη αυτό που όλοι ξέρουμε, ότι η εκάστοτε κυβέρνηση χρησιμοποιεί τα αποθεματικά των Ταμείων για να κάνει την δουλειά της, είτε αυτό λέγεται ενίσχυση του Χρηματιστηρίου είτε πρόκειται για κρυφούς εξοπλισμούς κλπ
Τα χρησιμοποιούν μέσα από αδιαφάνεια και έλλειψη προγραμματισμού με την συμμετοχή και την σύμφωνη γνώμη των διαχειριστών τους και των συνδικάτων, διότι δίνεται η ευκαιρία, κάθε φορά, σε ένα ευρύ κύκλωμα να αισχροκερδήσει
Ποιος μπορεί να πει ότι επί Χρηματιστηρίου δεν υπήρχαν γαλάζια στελέχη που εκμεταλλεύτηκαν "εμπιστευτικές" πληροφορίες για να πλουτίσουν ; ή ποιος μπορεί να διαβεβαιώσει ότι η Ακρόπολις και οι υπόλοιπες χρηματιστηριακές που είναι εμπλεγμένες στην σημερινή υπόθεση ανήκουν σε "γαλάζια παιδιά" και όχι και σε "πράσινα" ;

Εκείνο που έχει σημασία είναι ότι χάνουμε τον στόχο διότι ενεργούμε μονόφθαλμα και όχι με ανοιχτά μάτια και στην περίπτωσή μας ισχύει αυτό που έλεγε κάποιος γάλλος πολιτικός : "αν βλέπουμε μόνο από αριστερά ή δεξιά, πάσχουμε από ημιπληγία" και στην δική μας περίπτωση πρόκειται για παραλυτική ημιπληγία

anon
07-05-07, 13:33
<<<To θέμα δεν ειναι τα ομόλογα περ σε.>>>
Aυτό ειναι το μονο τεράστιο λάθος που ειπες.


Tο θέμα με τα ομόλογα είναι ένα απο τα σκάνδαλα. Οικονομικά ή διαδικαστικά ή δεν ξέρω εγώ τι, πάντως όχι με ότι θαπρεπε να κάνει ο κάθε κρατικός λειτουργός. Το πρόβλημα κατα την γνώμη μου ειναι το πλαίσιο "τιμωρίας" τέτοιων κινήσεων. Εντάξει, παραδέχονται εμμέσως ότι κάνανε μαμακίες στην καλύτερη περίπτωση (για να μην μιλήσουμε περι οργανωμένου συστήματος κατάχρησης). Και ποια είναι η ποινή ακομα και στην πιο απλή περίπτωση; Παραίτηση; Μα αυτό δεν ειναι τιμωρία, είναι επιλογή. Τιμωρία θα ήταν στην απλούστερη ανάλογη περίπτωση η απόλυση. Αν και πάλι μόνο τιμωρία δεν ειναι και αυτό. Ας ξαναέρθει στο προσκήνιο το σωστό θεσμικο πλαίσιο αντιμετώπισης τέτοιων σκανδάλων, επειδή το απαιτεί ο λαός. Αλλα το μεγάλο πρόβλημα είναι ότι πλέον και ο κοσμάκης αδιαφορεί... .



"αν βλέπουμε μόνο από αριστερά ή δεξιά, πάσχουμε από ημιπληγία" και στην δική μας περίπτωση πρόκειται για παραλυτική ημιπληγία

Οχι απλώς ημιπληγία, ούτε έστω παραπληγία. Τετραπληγία έχουμε πάθει...

Jim Slip
07-05-07, 13:47
Μου κάνει μεγάλη εντύπωση (κακή) η συμπεριφορά όλων μας απέναντι στην καρκινοειδή κατάσταση της χώρας.
Δεν πιστεύω ότι υπάρχει κανείς που να αμφισβητεί ότι η διαφθορά, με όλες της τις εκφράσεις, αποτελεί τον κανόνα λειτουργίας της ελληνικής κοινωνίας.
Όπως δεν νομίζω ότι θα μπορούσε κάποιος να αμφισβητήσει με σοβαρότητα ότι πλέον δεν αποτελεί «προνόμιο» κάποιου πολιτικού χώρου αλλά τουναντίον καλύπτει όλο το πολιτικό φάσμα.
Το πρόβλημά μας είναι ότι αντιμετωπίζουμε την διαφθορά σαν μια κατάσταση που βρίσκεται έξω από εμάς και που υπάρχει και λειτουργεί παρά την θέλησή μας.
Αυτό θα συνέβαινε αν εκφραζόταν μόνο σε μερικές περιπτώσεις και σε συγκεκριμένες σφαίρες, όμως εκφράζεται και διαπερνά από την μια άκρη στην άλλη την καθημερινή ζωή μας, άσχετα με το φύλλο μας, την ηλικία μας ή την κοινωνική μας θέση.
Πως όμως θα μπορούσε να συμβαίνει αυτό αν εμείς οι ίδιοι με την συμπεριφορά μας δεν την συντηρούσαμε και την ανατρέφαμε ;
Ή μήπως αμφιβάλει κανείς ότι την συντηρεί και την ανατρέφει σε κάθε του καθημερινή πράξη ;
Ποια είναι η δράση που έχει να επιδείξει καθένας από εμάς για την καταπολέμησή της ;
Μήπως θεωρούμε δράση και υγιή αντίδραση την διαρκή γκρίνια μας ;
Διότι στην ουσία μόνο αυτό κάνουμε.
Γκρινιάζουμε για τα πάντα και αποκορυφώνουμε την γκρίνια μας εστιάζοντάς την σε θέματα που προκύπτουν, με μεγάλη συχνότητα, από την αντιπαλότητα των διαφόρων ομάδων που αντιμάχονται για την εξουσία και την προάσπιση της δικής τους ομάδας συμφερόντων απέναντι στις άλλες
Καταλήγουμε λοιπόν να τα ισοπεδώνουμε όλα και κυρίως να χάνουμε το δάσος βλέποντας το δέντρο
Θεωρώ γελοίο τουλάχιστον να γίνεται αναφορά στο πως η Νατάσσα πήρε το πτυχίο της. Αυτό είναι ένα απλό πταίσμα μπροστά στην σαπίλα που κυριαρχεί, ειδικά όταν αυτό το γεγονός δεν συνδέεται με προσπάθεια ατομικού πλουτισμού, που είναι σαφώς η κυρίαρχη έκφραση της διαφθοράς, αλλά με μεγάλη δόση προσωπικού γοήτρου ή ψώνιου τύπου Εβίτας, όπως χαρακτηριστικά ανέφερε κάποιος.
Εδώ ο κόσμος καίγεται και το μ... χτενίζεται !

Αναρωτηθήκαμε όμως ποτέ γιατί συμπεριφερόμαστε με τέτοιο τρόπο ;
Γιατί έχουμε καταντήσει να γκρινιάζουμε μόνο όταν έχουμε διαπιστώσει ότι αυτό δεν οδηγεί πουθενά αλλού παρά σε εναλλαγές αντιμαχόμενων και ταυτόχρονα συνεργαζόμενων ομάδων διαφθοράς στην εξουσία ;
Διότι πολύ απλά θα πρέπει να θέσουμε υπό αμφισβήτηση την ίδια την καθημερινή μας συμπεριφορά και αυτό μας ξεβολεύει από τις συνήθειες που μας έχουν γίνει τρόπος ζωής.
Διότι έχουμε, λίγο ως πολύ, χεσμένη την φωλιά μας όλοι μας ανεξαιρέτως και δεν τολμάμε να διεκδικήσουμε με σθένος και αποφασιστικότητα κάτι που θα μας έθιγε και τους ίδιους
Διότι είμαστε εμείς οι ίδιοι που θεωρούμε φιλολαϊκή και δημοκρατική πολιτική την ένταξη των αυθαιρέτων στο σχέδιο πόλεως και καταγγέλλουμε σαν αντιλαϊκή και αντιδραστική πολιτική την κατεδάφισή τους
Διότι είμαστε εμείς οι ίδιοι που έχουμε καθιερώσει τον διεθνούς πρωτοτυπίας όρο «επιλαχόντες του ΑΣΕΠ» και ζητούμε την πρόσληψή τους όταν θα έπρεπε να εισάγονται μόνο όσοι ικανοποιούν τις απαιτήσεις του διαγωνισμού και του ζητούμενου αριθμού προσλήψεων.
Διότι είμαστε εμείς που επιδιώκουμε να προσληφθούμε με κάποια προσωρινή σύμβαση όπου και νά’ναι ώστε να εξασφαλίσουμε το βόλεμα μας χωρίς να ενδιαφερόμαστε αν οι κάθε τέτοιου είδους μαζικές προσλήψεις προσωρινών συμβασιούχων ζημιώνουν τις υπηρεσίες και δεν προσφέρουν τίποτα στον κρατικό μηχανισμό αλλά μόνο στο εκλογικό πελατολόγιο κάποιων επιτήδειων
Διότι είμαστε εμείς που κατακλύζουμε το φόρουμ με διαμαρτυρίες και «καταγγελίες» της αναξιοπιστίας των παρόχων μας και του εμπαιγμού μας και δεν τολμάμε να κινηθούμε εναντίον τους με όσες δυνατότητες και μέσα μας δίνει ο νόμος
Διότι δεν είμαστε συνειδητοί και υπεύθυνοι πολίτες αλλά γραφικές μαριονέτες που βαμμένες με τα χρώματα της πολιτικής ίριδας κονταροχτυπιόμαστε στην σκηνή που έχουν στήσει για μας τα διάφορα κέντρα διαφθοράς
Γι’αυτό θα επιμένω ακόμα μια φορά στο ότι τέτοιου είδους νήματα με την λογική και την πορεία που ακολουθούν, δεν έχουν χώρο σε αυτό το κεφάλαιο αλλά μόνο στο «fun section»


Πήρες φόρα φίλε.

Ούτε όλοι είναι με αυθαίρετα, ούτε με ρουσφέτια.

Και δεν είναι καθόλου γελοίο να ασχολούμαστε με την ιατρό Νατασουλα και το βουβαλόπαιδο. Γελοίο είναι να ασχολούμαστε με τον κάθε κακομοίρη που πήρε μία κακοπληρωμένη θέση συμβασιούχου.

Σε κάθε περίπτωση αυτή είναι η μαγκιά του συστήματος. Το οτι κάνει μια μερίδα πολιτών να σκέφτοναι πως είναι ένοχοι για αστείες παρανομίες, και άρα μέρος της διαφθοράς. Αμ δε. Εδώ πέρα είχαν το θράσος να βγουν και να κατηγορήσουν τον κόσμο επειδή λαδώνει για να κάνει πιο γρήγορα τις δουλειές του. Πως και καλά αυτοί είναι υπαιτιοι για τα γρηγορόσημα. Χαχαχαχα, ναι όχι θα περιμένανε δυό μήνες και θα φέρνανε 50 χαρτιά για απλές διεκπεραιωτικές υποθέσεις. Ρε ουστ λαμόγια. Η πολιτική έγινε μάρκετινγκ και το μάρκετινγκ πολιτική.

Α και φυσικά αν ειναι για να κάνεις μια καταγγελία να πρέπει να τη βγάζεις με λεξοτανίλ, ευχαριστούμε αλλά δε θα πάρουμε. Καλύτερα να έχουμε την ησυχία μας και να βλέπουμε να σαπίζουν τα πάντα γύρω μας.

pelasgian
07-05-07, 13:59
Το πως έγινε η κυρία πρωθυπουργου απο βρεφοκομος γιατρος, εχει και αυτο την σημασία του.
Δεν ήταν ενα απλο ρουσφετακι αλλα μια ολοκληρη επιχειρηση με την συμμετοχη πολυ κοσμου για να παρει την μεταγραφή, να παρει διδακτορικο, να παρει πτυχιο, να παρει ειδικοτητα, να κανει αγροτικο.


Καταρχάς, η είσοδος με κατακτήριες από ΤΕΙ νοσοκόμων, βρεφοκόμων κλπ σε τμήμα Ιατρικής είναι κάτι που γίνεται. Το έχει κάνει φίλη μου, και σπουδάζει μία χαρά. Ομοίως γίνεται και το να τελειώσεις μηχανολόγος ΤΕΙ και να γραφτείς μηχανολόγος στο ΕΜΠ.

Αν έγινε ΜΕΤΑΓΡΑΦΗ, δηλαδή ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕ εκεί, αλλά ΜΕΤΕΓΡΑΦΗ, τότε πραγματικά δεν ξέρω πώς μπορεί κάτι τέτοιο να έγινε ΚΑΝ νομιμοφανώς, διότι κανένας από τμήμα ΑΤΕΙ δεν γίνεται δεκτός σε τμήμα ΑΕΙ απ'όσο ξέρω.

Το ότι ΜΕΡΙΚΑ από τα διδακτορικά των Ελληνικών ιδρυμάτων είναι ύποπτα, είναι γνωστό εδώ και χρόνια. Όμως, δεν μπορούμε μετά βεβαιότητας να πούμε ότι η κυρία του Πρωθυπουργού πως είναι ένοχη ως λασπολογήθηκε από την αντιπολίτευση. Τα ακαδημαϊκά κριτήρια της αντιπολίτευσης δεν είναι πλυμμένα με Essex που δίνει το λευκότερο λευκό τώρα μη χ..σω! :lol:

Εξυπακούεται ότι αν κάνεις διδακτορικό, πώς παράλληλα μπορείς να κάνεις και ειδικότητα. Για την ακρίβεια, δεν μπορείς να κάνεις διδακτορικό, αν δεν ειδικευτείς σε κάτι, το οποίο γίνεται σε αγροτικό.

Οπότε, αν θα θέλατε να στηρίξετε ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ, τότε ψάξτε το θέμα της μεταγραφής, θεωρώ όμως ΠΟΛΥ σίγουρο ότι δεν ήταν μεταγραφή, αλλά ΤΕΛΕΙΩΣΕ και έδωσε κατακτήριες. Μη γελιέστε, δεν είναι κάνας μλκς, ο ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ είναι, δηλαδή το μυαλό τους κατεβάζει ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ από όσα όλα τα δικά μας μαζί (και αυτό πάει ως παρατήρηση για όλους τους πρωθυπουργούς και όχι μόνο προς τον συγκεκριμένο).

Οι διευκολύνσεις τώρα που ΥΠΟΨΙΑΖΕΣΤΕ (και καλά κάνετε) αν είναι νομότυπες δεν τον πιάνετε. Εξάλλου, αμφιβάλω ότι σήκωσε και ποτέ το τηλέφωνο να ζητήσει «χάρη». Και μόνο που θα άκουσαν οι καθηγητές εκεί ότι έρχεται η κυρία του, θα πλύναν το κ...λο τους μη της μυρίσουν, θα άλλαξαν το ντεκόρ του γραφείου τους, θα πλύναν τις μοκέτες και θα βάλαν και καινούργια λουλούδια στα βάζα.

Γιατί; διότι όταν έρθει η κυρία του Πρωθυπουργού στο «μαγαζί» σου έτσι κάνεις για να έχεις μαγαζί μετά. Είναι τόσο απλό.



Θα συμφωνήσω μαζι σου πως...αυτο μας μαρανε...
Αυτο ομως δείχνει μια νοοτροπια διακυβερνησης.

Αν δείχνει μία νοοτροπία (πείτε μου τώρα ότι είναι καινοφανής να κόψω τα φρύδια μου σε διαμαρτυρία :lol: ) δείχνει την νοοτροπία των από κάτω και όχι τη νοοτροπία των από πάνω ή τέλως πάντως τις αλληλεπιδράσεις αυτών των δύο.

400 χρόνια ήταν πολλά!

Πάντως όταν βγαίνουν οι πασόκοι και παριστάνουν τις παρθένες, απορώ πώς τα καταφέρουν και δεν γελούν. :lol:

PALADIN
07-05-07, 14:05
nm96027
τα πράγματα δεν ειναι ακριβως ετσι όπως λες.
Αν εσυ σαν Ναυπηγος φτιάξεις ένα καράβι που δεν πληρει κανεναν κανονισμο ασφαλειας αλλα επειδή εχεις τις ακρες μπορείς να το γραψεις σε όλους τους οργανισμους και να το ναυλωσεις δεν σημαίνει ότι δεν έχεις καμμια ευθηνη αν το μπαμόρο με το πρώτο φου που θα κανει ο αερας βουλιάξει. Ειναι θεμα προδιαγραφών.
Αυτό ειναι που σου λέω και δεν αντλαμβάνεσαι ότι το ΔΟ ήταν ενα δομημενο φούμαρο από την αρχή. Επίσης ειναι θέμα προδιαγραφών, αν με πιάνεις.
Μετά η διαδρομη και οι προμηθιες που πέσανε ειναι και αυτές πολύ υποπτες αλλα το ΔΟ περ σε ειναι το big problem γι'αυτο η jpm ειπε το παίρνω πίσω γιατί ο Ναυπηγός εφτιαξε μπαμπόρο που μπορεί να βουλιάξει από 1 μποφόρ και πάνω, αν με πιάνεις.

------

Εγω θα κάνω μιά προβλεψη και θα σας πώ ότι το όλο θέμα θα πέσει στα μαλακά γιατί τέτοια ομολογα υπάρχουν από το 1999 όπότε άν την ψάξουμε καλά θα μπλέξουνε πολλά προσωπα και απο τα δυο κόματα αρα δεν συμφέρει και τους δύο. Ελπίζω να μην την πληρωσουν τα ταμεια και να μην πάθουν ξαφνική αμνησία οι Προεδροι και τα μελη των ΔΣ των Ταμείων.
Αλλα ισως υπάρξει κάποια αλλαγή αποδώ και πέρα και δεν βουτάνε τα λεφτά των ταμείων έτσι ευκολα όπως πρωτα.

kerkiss
07-05-07, 14:18
Πήρες φόρα φίλε.

1) Ούτε όλοι είναι με αυθαίρετα, ούτε με ρουσφέτια.

2) Και δεν είναι καθόλου γελοίο να ασχολούμαστε με την ιατρό Νατασουλα και το βουβαλόπαιδο. Γελοίο είναι να ασχολούμαστε με τον κάθε κακομοίρη που πήρε μία κακοπληρωμένη θέση συμβασιούχου.

3) Σε κάθε περίπτωση αυτή είναι η μαγκιά του συστήματος. Το οτι κάνει μια μερίδα πολιτών να σκέφτοναι πως είναι ένοχοι για αστείες παρανομίες, και άρα μέρος της διαφθοράς. Αμ δε. Εδώ πέρα είχαν το θράσος να βγουν και να κατηγορήσουν τον κόσμο επειδή λαδώνει για να κάνει πιο γρήγορα τις δουλειές του. Πως και καλά αυτοί είναι υπαιτιοι για τα γρηγορόσημα. Χαχαχαχα, ναι όχι θα περιμένανε δυό μήνες και θα φέρνανε 50 χαρτιά για απλές διεκπεραιωτικές υποθέσεις. Ρε ουστ λαμόγια. Η πολιτική έγινε μάρκετινγκ και το μάρκετινγκ πολιτική.

4) Α και φυσικά αν ειναι για να κάνεις μια καταγγελία να πρέπει να τη βγάζεις με λεξοτανίλ, ευχαριστούμε αλλά δε θα πάρουμε. Καλύτερα να έχουμε την ησυχία μας και να βλέπουμε να σαπίζουν τα πάντα γύρω μας.

1) Δεν υπάρχουν μόνο τα αυθαίρετα και τα ρουσφέτια. Υπάρχει το φακελάκι στον γιατρό, η διπλομίσθωση του ταξιτζή, η κλοπή ιατρικού υλικού από τους ίδιους τους υπαλλήλους των νοσοκομείων, η επιδότηση ανύπαρκτων καλλιεργειών, η επιβολή νόμων και η μη τήρησή τους, η συμμετοχή μπάτσων σε κυκλώματα εμπορίου σαρκός, όπλων και ναρκωτικών και ότι άλλο φανταστεί ο νους σου
2) Κακομοίρης είναι επειδή έχει αφήσει την διαφθορά να γίνει κανόνας ζωής και να του ρουφάει το μεδούλι και που με την διεκδίκηση της (έστω) κακοπληρωμένης θέσης, συμμετέχει ενεργά στην συντήρηση του συστήματος
3) Από πότε οι παρανομίες χωρίζονται σε αστείες και σοβαρές ; οπωσδήποτε υπάρχει κλίμακα και τάξη μεγέθους για τις παρανομίες όπως υπάρχει και για τις ποινές που απορρέουν. Αστεία παρανομία είναι το αυθαίρετο όταν η Ελλάδα έχει γεμίσει από δαύτα ; αστεία παρανομία είναι το φακελάκι στον γιατρό όταν πλέον αποτελεί την κύρια πηγή εισοδήματός του ;
Πως όμως θα επιβάλεις ποινή στον ένα όταν συγκαλύπτεις τον άλλο ; γι’αυτό και η δικαιοσύνη έχει ποτιστεί από την διαφθορά και λειτουργεί με βάση παρακυκλώματα που ρίχνουν 20 φορές ισόβια στον Γιωτόπουλο με αστήριχτες κατηγορίες και απαλλάσσουν δεκάδες λαμόγια με ογκωδέστατους και τεκμηριωμένους φακέλους
4) Μα αυτό ακριβώς κάνουμε. Βλέπουμε να σαπίζουν τα πάντα γύρω μας χωρίς να βλέπουμε ότι σαπίζουμε και εμείς οι ίδιοι και αναδύουμε φοβερή δυσοσμία
5) Έχουμε ξανασυναντηθεί σε άλλα νήματα ώστε να αντιλαμβάνομαι ότι το ύφος σου είναι ειρωνικό και ότι δεν πιστεύεις αυτά που γράφεις αλλά όπως σωστά διαπίστωσες "πήρα φόρα" ;)

PopManiac
07-05-07, 14:29
@kerkiss

Εδώ θα συμφωνήσω 100% με τους Jim και Slip!

To ότι - ας πούμε - ήταν η μάνα μου στο χειρουργείο πριν 2 χρόνια και χρειάστηκε να δώσουμε 'φακελλάκι' στον γιατρό αξίας 1500€ σημαίνει πως συντελώ στην διατήρηση της διαφθοράς και 'υποκρίνομαι' τώρα που την μέμφομαι;

Από μία απολύτως μανιχαϊστική προσέγγιση τότε ναι, θα συμφωνήσω μαζί σου!

Αλλά, ποιο είναι αυτό το σύστημα που καλλιεργεί τη διαφθορά και μάλιστα πλέον τόσο απροκάλυπτα και εξώφθαλμα που όλοι μας το θεωρούμε αυτονόητο μέρος της ζωής μας και 'νορμάλ'.

Και όταν η μάνα μου πήγε σε νοσοκομείο εδώ στο Βέλγιο - γιατί ο μάγκας γιατρός παραπάνω τα έκανε σκατά (συγνώμη) - όχι μόνο δεν πληρώσαμε τπτ (700€ για 55 μέρες νοσηλείας) αλλά ακόμα και κάτι χοζοδωράκια που κάναμε σε γιατρούς και νοσοκόμες (ξέρετε, ελιές και άλλα σχετικά από Ελλάδα) διέκρινα και δισταγμό από μερικούς αποδέκτες!!!!!

Και τον μάγκα γιατρό παραπάνω δεν μπορούμε να τον κυνηγήσουμε γιατί τα Ελληνικά νοσοκομεία ΔΕΝ κρατούν φακέλλους νοσηλευομένων και όλες οι εξετάσεις εξαφανίστηκαν, ενώ η περιγραφή της εγχείρισης και νοσηλείας της μάνας μου από τον κύριο αυτόν ανέρχεται σε 4 γραμμές!!!!!

Θέλω να πω δλδ πως είναι μία σαπίλα η οποία πάει πίσω πολλές δεκαετίες (και σαφέστατα όχι στην εποχή ΠΑΣΟΚ του 80 όπου απλά 'καθιερώθηκαν' και θεσμοποιήθηκαν πρακτικές που προϋπήρχαν - ο Μαυρογιαλούρος δεν είναι παιδί των 80s ;)) και έχει παγιωθεί μία κατάσταση από την οποία κερδίζουν διάφορες ομάδες συμφερόντων (και ΔΕΝ εννοώ μόνο επιχειρηματίες, αλλά και γιατρούς, και συνδικαλιστές, και πολιτικούς, και δημοσιογράφους) εις βάρος του κοινωνικού συνόλου.

Το χειρότερο όλων, δε, είναι η αντίληψη του "δεν βαριέσαι, όλοι ίδιοι"

Αυτό είναι το μεγαλύτερο έγκλημα όσων πολιτικών ομάδων καλλιεργούν τέτοιες απόψεις!!! Γιατί είναι ακριβώς αυτός ο συμψηφισμός που οδηγεί στο μούδιασμα και την απάθεια του κόσμου.

Υπό αυτές τις συνθήκες του 'όλοι ίδιοι είναι' μην περιμένεις να ξυπνήσει κανένας.

Εδώ, τα τελευταία χρόνια βλέπουμε μία κυβέρνηση η οποία:

- Περνά σκάνδαλο υποκλοπών - αλήθεια τι γίνεται εκεί;
- Περνά σκάνδαλο κουμπάρων
- Περνά σκάνδαλο ομολόγων

Και όμως παραμένει πρώτη στις επιλογές των ψηφοφόρων!!!

Ένας λόγος είναι σαφέστατα η έλλειψη λόγου της αντιπολίτευσης, αλλά όταν τα δύο μικρότερα αριστερά κόμματα (και δη το ΚΚΕ - κατάντια του κόμματος στου οποίου το όνομα κάποιοι άφηναν την τελευταία τους ανάσα στο εκτελεστικό απόσπασμα) καλλιεργούν αυτό το 'έλα μωρέ, ίδιοι είναι'

Αυτή η αντίληψη είναι το μάνα στα χέρια των λαμογιών!!! Γιατί κοιμίζεται ο κόσμος, δεν ενδιαφέρεται και δώωωωωωωστου μασάμε!!!!

pelasgian
07-05-07, 15:55
Το πρόβλημα ξέρεις ποιο είναι;

Όταν ένα νομικο-πολιτικο-οικονομικό σύστημα παρουσιάζει τέτοια παρακμή που συντελείται από όλους τους κοινωνικούς πόλους, τότε μόνο μία έξωθεν παρέμβαση το βγάζει από τη μιζέρια του.

Το πρόβλημα δε, αυτού του συστήματος δεν είναι ότι χτυπάει μόνο «αισθητικά» χαρακτηριστικά της ζωής μας, δηλαδή ο τάδε κομματόσκυλος βρέθηκε να είναι στη τάδε θέση και να μας προσβάλει την νοημοσύνη πως ένα τέτοιο ζώον βρέθηκε να κάνει τέτοια δουλειά ενώ θα έπρεπε να γυαλίζει παπούτσια στους δρόμους - σιγά ένας παραπάνω ένας παρακάτω -.

Το πρόβλημα είναι η μαζικότητα της κακοδιαχείρισης και η μαζικότητα της κακής ποιότητας, ως αποτέλεσμα της παρασιτικής ύπαρξης ΠΟΛΛΩΝ ΤΕΤΟΙΩΝ μαϊμουδανθρώπων σε θέσεις κλειδιά, που έχει ως αποτέλεσμα μικρό εισόδημα για τον έλληνα και την ελληνίδα, έχει ως αποτέλεσμα το μη βιώσιμο των ελληνικών οικογενειών, που έχει ως αποτέλεσμα την υπογεννητικότητα και την εξαφάνιση του έθνους μας.

Θυμάμαι το 70 και το 80 εργαζόταν μόνο ο πατέρας και φτάναν για να πάμε διακοπές 2 παιδιά συν μάνα συν γιαγιά για 3 μήνες. Τώρα δουλεύουν δύο και δεν φτάνουν ούτε για να πάνε διακοπές μία εβδομάδα οι δυό τους, όχι να κάνουν και δύο παιδιά. Η δε γιαγιά με τη σύνταξη μόνη της θα πέθαινε στη ψάθα.

Και όλα αυτά γιατί; Ώστε το κομματόσκυλο του ενός και του άλλου να κάνει το «κομμάτι» του σε κάποια θέση και όλοι οι άλλοι ας ψοφήσουν; Ε, να κάνουν κυβέρνηση συνασπισμού, οπότε να αναγκαστούν να βάλουν του ΚΑΛΟΥΣ τους στις μεν και στις δε θέσεις, διότι θα ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ότι ούτως ή άλλως κυβέρνηση συνασπισμού θα έχουν ΘΕΛΟΥΝ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ, οπότε δεν θα έχουν και ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ να προωθήσουν κομματικούς στόκους σε υψηλά πόστα ώστε να πάρουν τα κουκιά που χρειάζονται να βγουν αυτοδύναμοι.

Αν είναι να μπαίνει η Σάρα η Μάρα και το κακό συναπάντημα σε θέσεις κλειδιά, να κάνουν μλκιες και μετά να τα κουκουλώνουν, ε, να μην βγαίνουν αυτοδύναμοι.

Βέβαια, η μη αυτοδύναμη κυβέρνηση στην Ελλάδα μπορεί να ανοίξει απίστευτους ασκούς του αιόλου και να διαλύσει τα πάντα. Όμως αν συνεχίσουμε έτσι, θα διαλυθούν αργά και παρακμιακά μέσα σε 20-30 χρόνια. Αν τολμήσουμε να ΑΝΑΓΚΑΣΟΥΜΕ ΝΔ και ΠΑΣΟΚ να συγκυβερνήσουν (δηλαδή τους φιλελεύθερους του ενός με τους εκσυγχρονιστές του άλλου, γιατί οι υπόλοιποι θα βγάλουν τα εμφυλιακά καριοφύλια τους), τότε μπορεί να γλυτώσουμε το πλοίο από τις ξέρες, αλλά και να βοηθήσουμε στην αυτοκάθαρσή τους.

Επίσης, η μη αυτοδύναμη κυβέρνηση χρειάζεται και ΔΥΝΑΤΟ ΠΡΟΕΔΡΟ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ, ο οποίος να μπορεί να κρατήσει μία χώρα «στα ίσια της» ακόμα και η συγκυβέρνηση έχει γίνει σκ...τά και απόσκ...τα. Δηλαδή ένα ΠΡΟΕΔΡΟ με ΠΟΛΛΕΣ εξουσίες, που εν όσω όλα πάνε καλά, κάθεται και τρώει τη κρεμούλα του χωρίς να ανακατεύεται, αλλά αν το σκ..το χτυπήσει τον ανεμιστήρα μπορεί να βγει με τη βρεμμένη σανίδα και να τους κάνει μάγκες όλους.

Διότι αυτός είναι ο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ρόλος του Προέδρου, να είναι ο θεματοφύλακας των θεσμών, δηλαδή το κεντρικό πληροφοριακό σημείο που ενημερώνεται για τις εξελίξεις στη χώρα στο οποίο αναφέρουν όλες οι εξωκοινοβουλευτικές κρατικές υπηρεσίες (aka μυστικές) και ο οποίος να μπορεί με συνοπτικές (και όχι απαραιτήτως «θεσμικές» δράσεις) να ελέγξει την παρακμή, πρωτού κάνας νέος σαλαμοποιητής φέρει ξάνα καμιά χουντάρα.

Όλες οι ισχυρές χώρες στο κόσμο έχουν ΤΕΤΟΙΟΥΣ προέδρους· οι Αμερικάνοι έχουν το δικό τους, οι Εγγλέζοι έχουν τη Βασίλισσά τους και οι Ρώσοι τον Βλαντιμίρ, στρατηγό εκ KGB παρακαλώ (ο μόνος που μάζεψε τα απίστευτα χάλια της χώρα του). Επίσης, πολύ σοβαρό είναι τον ΠΡΟΕΔΡΟ να τον ψηφίζει ο λαός και όχι οι «τάτση, μήτση, κώτση της συγκυβέρνησης για να μην τους ενοχλεί». Αντιθέτως, θα πρέπει να τους έχει ΣΟΥΖΑ! Δε βάζεις το διαιτητή να τον διαλέξουν οι ομάδες.

Πάντως, όσο τους έχουμε Παναθηναϊκός Ολυμπιακός παίζουν ως ξεχωριστές ομάδες που δεν τις νοιάζει αν κάποιοι παίκτες παίζουν βρώμικα, αρκεί να κερδίσουν. Αν όμως αναγκαστούν να συνεργαστούν σε κυβέρνηση συνασπισμού και τους πεις: «αυτοί είναι, παίξε μπάλα τώρα ως εθνικής ομάδος μη σε πάρει ο διάολος και σε σηκώσει» τότε τους αναγκάζεις να βάλουν τα ΚΑΛΥΤΕΡΑ στελέχη τους στα υπουργεία, διότι τότε το υπουργείο θα γράφει απέξω «υπουργείο ΠΑΣΟΚ» και «υπουργείο ΝΔ» και αν τα γκρεμίσει όλα, θα εισπράξει αυτό ακόμα μικρότερα εκλογικά αποτελέσματα στις επόμενες εκλογές, με κάτω όριο μόνο το κλείσιμο του κόμματος.

Επίσης, αυτές οι συνθήκες δημιουργούν και τη δυνατότητα δημιουργίας νέων ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΩΝ κομμάτων· κομμάτων που θα πουν: «ξέρετε, οι δικοί μου οι υποψήφιοι ξέρουν πολύ καλά τη διαχείριση οικονομικών, ή αμυντικών, ή τεχνικών, ή περιβαλλοντολογικών θεμάτων και αν μας ψηφίσετε, στην κυβέρνηση συνασπισμού θα προσφέρουμε σε αυτή τη κατεύθυνση.»

Μάλιστα αυτά τα κόμματα, θα μπορούσαν να προέρχονται από τα σχετικά επαγγελματικά συνδικάτα και αντί η κυβέρνηση να βάζει τα κομματόσκυλά της στα συνδικάτα, αυτά να είναι βουλευτές της συγκυβέρνησης ως εκλεγμένοι βουλευτές του κόμματος που εκφράζει το συνδικάτο αυτό και τη ΒΑΣΗ ΤΟΥ που εκπροσωπεί.

Τότε η δημοκρατία θα έχει εξελιχθεί σε αξιοκρατία των ειδικών και θα έχουμε σώσει και τα τομάρια μας από τα πολύ χειροτερα που έρχονται.

Πώς το πετυχαίνουμε αυτό; Ψηφίστε τους μικρούς και πάρτε ποπ κορν και δείτε τους μεγάλους σε ρόλο κροκό-ΔΕΙΛΟΥ στο crocodile dundy.

Hint: ψηφίστε κόμματα που κινδυνεύουν να βρεθούν ΕΚΤΟΣ. Αν μπουν όλα τα ΜΙΚΡΑ κόμματα μέσα, θα γίνει ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ κυβέρνηση συνασπισμού. Αν όχι σε αυτές τις εκλογές (γιατί δεν αντέχω στην ιδέα ότι ένα ΠΑΣΟΚ με τόσα φαγοπότια εις βάρος της τσέπης μας να βγει λάδι και να του πούμε και «μπράβο ρε μεγάλε, καλά έκανες και μας έσκιζες 20 χρόνια») τουλάχιστον στις επόμενες, όπου και η ΝΔ θα έχει πέσει σε παρακμή (μεγαλύτερη δηλαδή).

kerkiss
07-05-07, 16:13
Αντιγράφω από την ΕΡΤ Κέρκυρας

Συνέντευξη τύπου των Βρετανών που έχασαν τα παιδιά τους στο Corkyra (07/05/2007)


Συνέντευξη τύπου έδωσαν την περασμένη Παρασκευή, ολοκληρώνοντας την επίσκεψή τους στην Κέρκυρα, οι γονείς των παιδιών που έχασαν τη ζωή τους τον περασμένο Οκτώβριο από διαρροή μονοξειδίου του άνθρακα στο ξενοδοχείο Louis Corkyra Beach.
Η Σάρον Γουντ και ο Νηλ Σέπερτ, συντετριμμένοι από την επίσκεψη τους στο χώρο της τραγωδίας, ανακοίνωσαν ότι αρχίζουν εκστρατεία, τόσο στην Κέρκυρα, όσο και στη Βρετανία όπου η χρήση υγραερίου είναι πολύ διαδεδομένη, ώστε να μην ξανασυμβεί παρόμοιο περιστατικό. Πιο συγκεκριμένα οι γονείς των παιδιών θέλουν να πείσουν τους ιδιοκτήτες και τους πολίτες να κάνουν χρήσητων ειδικών συσκευών ανίχνευσης διαρροής υγραερίου.

http://tvradio.ert.gr/radio/local_Details.asp?id=2184&newsid=311677

Αυτό για μένα αποτελεί δείγμα σκεπτόμενων και υπεύθυνων πολιτών οι οποίοι αντί να κάθονται να μοιρολατρούν και να καταναλώνονται σε δίκες και αγωγές, ξεκινούν δράση για να μην συμβεί και σε άλλους αυτό που συνέβει στην οικογένειά τους
Την ημέρα που θα αρχίσουμε και εμείς να ενεργούμε ανάλογα τότε μπορούμε να ελπίζουμε ότι ο ήλιος θα ανατείλει ξανά και σε αυτήν την χώρα
Έως τότε θα συνεχίσουμε να είμαστε "όλα τα κεφάλια μέσα" και να κάνουμε πράσινες, γαλάζιες, κόκκινες και ροζ μπουρμπουλήθρες

KLG
07-05-07, 20:21
Τους έχει πάρει πολύ απο κάτω πάντως. Την προηγούμενη βδομάδα απήχθη ένα πιτσιρικάκι απο ενοικιαζόμενο στην Πορτογαλία, απο την άλλη μαθαίνω οτι όλα τα πακέτα για την τελευταία βδομάδα του Μάη (λόγω τελικού CL) έχουν εξαντληθεί στην βοριοδυτική αγγλία.

Δεν ξέρω, με προβληματίζει πολύ αυτός ο λαός, είναι ικανοί για το καλύτερο και το χειρότερο. Δεν μπορώ να τους καταλάβω, όποτε γελάω μαζί τους αντιλαμβάνομαι πόσο μλκας είμαι. Μου έχουν κλέψει όλη τη χαρά... Τέσπα σρυ για το οφτοπικ...

@ ADSLgr.com All rights reserved.