PDA

Επιστροφή στο Forum : Στα 50 ΕΥΡΩ συμφώνησαν για ADSL οι ISP....



Σελίδες : [1] 2

ermis333
09-06-03, 23:57
Όπως γράφει η Ελευθεροτυπία :

Ζήτημα τιμής


Τα νέα από το... μέτωπο του γρήγορου Ιντερνετ περιμένουν οι έλληνες καταναλωτές και οι εταιρείες του κλάδου φαίνεται ότι θα έχουν κάτι να τους πουν μέσα στο επόμενο δεκαπενθήμερο. Ολο αυτό το διάστημα, οι επικεφαλής των εταιρειών Ιντερνετ (ISP) κάθονταν στο τραπέζι του διαλόγου για να αποφασίσουν πόσο πρέπει να στοιχίζει η γραμμή του DSL. Τελικά κατέληξαν σε τιμή εκκίνησης ύψους 50 ευρώ.

http://www.enet.gr/online/online_hprint.jsp?q=DSL&a=&id=44154344

"Ολο αυτό το διάστημα, οι επικεφαλής των εταιρειών Ιντερνετ (ISP) κάθονταν στο τραπέζι του διαλόγου για να αποφασίσουν πόσο πρέπει να στοιχίζει η γραμμή του DSL. Τελικά κατέληξαν σε τιμή εκκίνησης ύψους 50 ευρώ."

Αυτό είναι πολύ άσχημη είδηση!!! Όχι το ότι ξεκινάει με 50€ αλλά το ότι οι ISP μαζεύτηκαν σε ένα τραπέζι και συμφώνησαν την τιμή!!!! Αυτό είναι η χειρότερη μορφή μονοπωλίου!!!!

Πάντως αν τα 50€ είναι χωρίς ογκοχρέωση τότε θα μπορεί άνετα να δωθεί πακέτο με 5-8GB ογκοχρέωση και να κοστίσει γύρω στα 20-25€ οπότε κάτι γίνεται, και άν ο ΟΤΕ κρατήσει το 27.5€ στο πάγιό του τότε άνετα θα έβαζα 384 με 60€ (τελική με ΦΠΑ) και με ογκοχρέωση αρκεί η ογκοχρέωση να μήν είναι κάτω των 5GB....

Εσάς πως σα φαίνεται αυτό....

ΣΕ ΠΡΟΛΑΒΑ eMPiRe :lol: :lol:

fon
10-06-03, 00:08
Η κλασσική "ελληνική μαγκιά"...
Βρε δε γ......... λέω γω

poussou
10-06-03, 00:22
Όταν εγώ έλεγα σε προηγούμενο post για το νέο lobby μεταξύ των ISP και το πώς θα έχοθμε τα ίδια με τις ISDN....Ααααααχχχχχ....
Τι "αδερφίστικες" συμφωνίες είναι αυτές το κερατό μουυυυυυ...
Φοβουνται και τρέμουν τον ανταγωνισμό μπάς και χάσουν το ψωμάκι τους.Α ρε Ελλαδάρα πώς μας πληγώνεις....
Εάν το άκουγε κανένας ξένος θα πέθαινε απο τα γέλια!!!!
Σαν να λέμε δηλαδή, ότι είναι δύο σουβλατζίδικα το ένα δίπλα στο άλλο, και αντί να κοιτάει ο καθένας πώς θα δώσει φτηνότερο και πιο νόστιμο σουβλάκι για να πάρει πελατεία, τα κάνουνε πλακάκια να έχουν τα ίδια υλικά και τις ίδιες τιμές, για να πηδάνε τους πελάτες!!!!Πωωωωωω ρε δικέ μου...Αυτό είναι επιχηρηματικό δαιμόνιο :lol: :lol: :lol:
Ναι κυρίες και κύριοι.....Στο δρόμο που χάραξε ο ΟΤΕ....ΟΠΟΙΟΣ ΠΡΟΛΑΒΕΙ ΕΦΑΓΕ.......

ΑΝΤΕ ΓΕΙΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!

fon
10-06-03, 00:30
"Οταν εμεις χτίζαμε Παρθενώνες οι άλλοι τρώγανε βελανίδια" λεει ένα γνωστό ρητο...

ΣΗΜΕΡΑ που οι άλλοι "χτίζουν Παρθενώνες", εμείς τρώμε (όχι βελανίδια) αλλά σκ*τά

Ας προσέχαμε...

Crosstalk
10-06-03, 00:32
ΚΑι εμενα θα με βολευε ενα πακετακι με ογκοχρεωση αλλα λιγοι ειναι οι ISPs που εχουν την υποδομη να δωσουν χρονο/ογκο-χρεωσεις!Και αυτο γιατι τα administration facilities για billing,control κλπ. εχουν καποιο κοστος και σε υποδομη και σε staff. Απο τους ISPs, Otenet μπορει ανετα να ανταπεξελθει καθως χρησιμοποιει τα facilities του ΟΤΕ.
Για τους αλλους "παιζεται".

blizard
10-06-03, 00:45
Πολυ ευχαριστα νεα...αν ειναι αληθεια.
Υποθετω θα υπολογισαν πως με 50 ευρω μπορουν να μας δωσουν και καλες ταχυτητες...
Και αν ειναι ετσι, εχουμε να πιεζουμε μονο για να κρατησει ο Οτε τα 27 ευρω...

Πιστευω οτι ενα καλο πακετο dsl στα 386Κ με 77 ευρω το μηνα, θα μπορει να το αντεξει πολυς κοσμος χωρις να πρεπει να το μοιραζει...

Crosstalk
10-06-03, 00:50
Οι ISPs υποστηριζουν οτι ο ΟΤΕ δεν θα το γυρισει στις αρχικες τιμες!

waste
10-06-03, 00:55
Ετσι ειναι μην ξανακουσω για ανταγωνισμο σε μικρες αγορες. Ολιγοπωλια και τραστ ναι , αλλα να μην κοροιδευομαστε κιολας. Αυτο που χρειάζονται οι κυριοι ISP ειναι ενας μεγαλος καινουργιος παικτης που θελει να αρπαξει ενα ικανο κομματι της αγορας. Οπως η Cosmote εσπασε τo trust μεταξυ παναφον στετ. Αλλα την tellas δεν την βλεπω να κανει πολλα πραγματα εκτος απο τα μυρμιγκια και το καταπληκτικο call&surf για τους power users του ιντερνετ....

waste
10-06-03, 00:59
απο την αλλη εγω 100 ευρω θα τα δωσω για να πω τον πονο μου (ενταξει 82 γιατι τον ΦΠΑ τον γλυτωνω και /2 διοτι θα το μοιραζομαι με τη συγκατοικο μου), αλλα ετσι ειναι οποιος θελει να παρει πρωτος ας πληρωσει (ακομα και το trust, αλλιως ας κουβαλησει γραμμη απτη γερμανια)
;-)

holy
10-06-03, 01:35
\Egw apo thn allh exw thn entipwsh oti kapou exei ballei to xeraki tou mesa o bone man! Mia toso megali nea parthena agora kai na mhn thn gamisei prwtos?? HAHhaHHHAH

http://www.kokkalisfoundation.gr/


kOKKALHS FOUNDATION :p

hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahhahahahaha:p

pcman
10-06-03, 01:36
Θά 'θελα να σημειώσω τα εξής:

1. Η τιμή των 50 ευρώ (με το Φ.Π.Α. μέσα θέλω να πιστεύω...) είναι πολύ καλή, ειδικά για αρχή.
2. Μπορεί το μονοπώλιο που λέτε να είναι κακό, από την άλλη όμως έχει και τα καλά του. Έτσι, είναι σχεδόν βέβαιο ότι κανείς ISP δεν θα παρουσιάσει πακέτα DSL με μεγαλύτερη τιμή, γιατί εκτός του ότι ζημιώνεται από τις ανταγωνιστικές τιμές των υπολοίπων ISPs, χαλάει και τη "συμφωνία". Εξαιρείται βέβαια η Sparknet που αποφάσισε να χαράξει τη δική της, ζημιοφόρα γι' αυτή, γραμμή με τιμές τουλάχιστον εξωπραγματικές.
3. Η "Ελευθεροτυπία" είναι μια έγκυρη εφημερίδα, πολλοί το αναγνωρίζουν αυτό. Συνεπώς, μέσα στο επόμενο 15ήμερο (μέχρι τις 23 Ιουνίου περίπου δηλαδή), είναι βέβαιο ότι θα δούμε κινήσεις απο ISPs με τιμές της τάξεως των 50 ευρώ (και πάλι, ελπίζω να είναι ΜΕ το Φ.Π.Α.). Σε αντίθετη περίπτωση, βλάπτεται η εγκυρότητα τόσο των ISPs όσο και της συγκεκριμένης εφημερίδας.

Αυτά τα λίγα και ζουμερά... :wink:

Crosstalk
10-06-03, 01:43
Οι τιμες ειναι χωρις ΦΠΑ!

bond
10-06-03, 02:10
Εσάς πως σα φαίνεται αυτό....


Εγώ λύπαμαι, γιατί η Spark εκτέλεσε την άχαρη αποστολή της, και μπροστά στα 100 €, τα 50 € φαίνονται ευκαιρία. Είναι τυχαίο ότι ο ΟΤΕ βγήκε με 55 € και σε 1-2 βδομάδες το έριξε στο μισό; Είναι τυχαίο ότι βγήκε ένας ISP στα 100 € και σε 1-2 βδομάδες το έριξαν στο μισό;
Σίγουρα όχι. Στην Ελλάδα οι ISPs και ο ΟΤΕ, έχουν σχηματίσει ένα αισχρό μονοπώλιο. Είμαι περιέργος τι προβλέπει η νομοθεσία της Ε.Ε. για τα τραστ και για την συννενόηση σε σχέση με τις τιμές.

waste
10-06-03, 02:27
bre bond κι εγω μαζι σου ειμαι περι ολιγοπωλιων και τραστ και δεν συμαζευεται, αλλα πιστευες πραγματικα οτι θα ειχαμε τιμες 30-40ε για μια υπηρεσια που μολις ξεκινά? Ναι στην γερμανια ειναι φθηνα, ναι στην αγγλια τα πανε μια χαρα (καθυστερημενα και αυτοι), αλλα εδω τα πραγματα εχουν να κανουν με μια μικρη αγορα. Δηλαδη οταν πληρωνεις 12-15 ε το μηνα για μια σκατο 48αρα συνδεση συν ΕΠΑΚ εισαι σε καλυτερη μοιρα?
Και με το πρακτικο μονοπωλιο του ΟΤΕ στο bandwidth δεν ειναι λογικο να περιμεναμε κατι λιγοτερο για αρχη.

ελπιζουμε μονο, ότι καποιος άλλος παικτης, θα μπει στην αγορά, θα σπάσει το τραστ και θα ριξει τις τιμες για να κερδισει μεριδιο. Η sparknet δεν πιστευω ότι το εκανε σε συννεοηση, εαν δεις τους τιμοκαταλογους της στο PSTN ISDN, θα καταλαβεις οτι ψαχνει κοροιδα. Αλλωστε αυτη η τιμη ειναι και ανταγωνιστικη της Vivodi που χρεωνει 75ε για την 256.
H vivodi βεβαια κερδιζει και απο τα DSLAM της αλλα μακαρι να βαλει παντου DSLAM και να γινει ο μεγαλυτερος provider της χωρας , αλλα μεχρι στιγμης δυστυχως δεν εχει καταφερει να επεκταθει σε πανω απο 4-5 περιοχες.

netadict
10-06-03, 02:40
brrrrrr kits kits kits.... na kano mia erotisi etsi gia na katalavo kai go. me tin DSL tsimpas GRAMMI apo ton pOTE (kako xrono naxoun..) kai paketo sidesis ousiastika apo isp.... oi isp's ti simfonosan? afou o pOTE exei pagio mia 50roumpa mipos aftoi theloun alla 50 gia to service? mikroi mikroi kai malakes einai stin sparknet alla oxi kai toso oste na dosun paketo sta 180e. dioti an o pOTE thelei 50 + 50 ISP = 100*1.18 = 118 eyreoi teliki. koita na deis re po*sti mou exo mprosta mou to matrix reloaded to hulk kai kamia 40ria programms kai den tolmo na ta katevaso me 64k. kataremeni ora kai stigmi pou girisa apo germania....

kalispera kata ta alla... poli kalo to site!!

NeK
10-06-03, 08:55
ΣΕ ΠΡΟΛΑΒΑ eMPiRe

:D

:wink:

Τα νέα λοιπόν είναι αυτά, όντως πρίν 2 εβδομάδες οι ISPs καθήσαν σε ένα τραπέζι και τα είπαν σούξου μούξου και κατέληξαν γύρω στα 50 ευρώ (μάλλον στα 45). (Σημαντική παρένθεση: Όσο και αν σας φαίνεται περίεργο, για αυτή την τιμή βοηθήσαμε ΟΛΟΙ)

Τα νέα που όλοι θέλετε να ακούσετε είναι αυτά:

1. Ο ΟΤΕ κατά πάσα πιθανότητα θα κρατήσει το πάγιο στα 27,5 ευρώ (ή 24,5 χονδρικής).

2. Οι τιμές των ISP θα παίζουν από 45 εώς 50 ευρώ για 384Kbps, η 1Mbit θα παίζει από 100 - 120 ευρώ. Για την 512 δεν έχω ενημέρωση.

Χωρίς ΦΠΑ όλα αυτά.

Οπότε στην καλύτερη περίπτωση είμαστε στα 24,5 ΟΤΕ + 45 ISP + ΦΠΑ = 82,01 ευρώ για 384Kbps.

Στην χειρότερη είμαστε στα:

27,5 + 50 + ΦΠΑ = 91.45 Ευρώ.

Και πρίν βιαστείτε να φωνάξετε, τα νέα είναι πολύ καλά γιατί:

1. ΕΙΝΑΙ Η ΑΡΧΗ.

Οι τιμές σε σύγκριση με το εξωτερικό είναι ακριβές μεν αλλά για τα ελληνικά δεδομένα και λαμβάνοντας υπόψιν ότι είναι η αρχική τιμή είναι ΚΑΛΑ.

2. ΤΕΛΟΣ Ο ΕΠΑΚ.

Μην ξεχνάτε ότι οι συνδέσεις αυτές είναι broadband και χωρίς χρονοχρέωση και χωρίς ογκοχρέωση.

3. Η Vivodi που από πολλούς θεωρήτε "καλή" ευκαιρία, δίνει τα 256Kbps στα (65 + ΦΠΑ) = 76,7 ευρώ.

Και είναι 256Kbps και όχι 384.

4. H SparkNet τελικά διαψεύτηκε ΠΛΗΡΩΣ στα λεγόμενα της και σε όλα αυτά που προσπαθούσε να μας επιβάλει τόσο καιρό.

Οπότε η "τρομοκρατία" των τιμών της Sparknet ήταν αβάσιμη. Και αυτό είναι πολύ καλό για όλους εμάς που τρομάξαμε με τα τιμολόγιά τους.


Για όλα τα παραπάνω όμως περιμένω ακόμη ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ ώστε να ΜΗΝ ΓΙΝΕΙ ΠΑΛΙ ΡΑΔΙΟ-ΑΡΒΥΛΑ, ελπίζω ότι καταλαβαίνετε ότι ακόμη και τώρα δεν είναι 100% σίγουρα όλα τα παραπάνω, μόλις τα βγάλω στην πρώτη σελίδα θα είναι επιβεβαιωμένα. Ίσως αυτό συμβεί και σήμερα!

Ευχαριστώ όσους περίμεναν υπομονετικά. :)


Γιάννης.

* EDIT * : Το κομπιουτεράκι μου τρελάθηκε τελείως και τα διώρθωσα.

waste
10-06-03, 09:15
bre empire καλα εκανες και δεν ειπες τιποτα (αν και μας κοψοχωλιασες με την ACN) , και πραγματικα 45ε-50ε χωρις γκοχρεωσεις ειναι μια χαρα χαρουλα....


Δηλαδη να αρχισουμε να μιλαμε για τι μοντεμακια θα αγορασουμε τωρα? διοτι αυτα τα jetspeed μας τα πουλανε χρυσα. Ο mgmanager ειχε κατι zyxelakia σε καλη τιμη και στην Αμερικη βρισκεις ανετα router-firewall-dsl modem με 80ε κι οχι 350 που ζηταει η ιντρακομ. Ελπιζω να μην ειμαστε υποχρεωμενοι να αγορασουμε απο αυτους


ξερεις επισης να μας πεις απο ποτε θα δωσουν? γιατι πολυ φοβαμαι αυτο το τιμες τον ιουνιο δσλ, τον σεπτεμβρη

Παντως μιλησα με κανενα δυο ΤΕΚ του ΟΤΕ που δεν ηταν στη λιστα (γιατι θα μετακομισω μαλλον) και μου ειπαν (και οι δυο) οτι δεν εχει σημασια που δεν τους εχει στη λιστα, θα αρχισουν να δινουν ολοι ΔΣΛ...

NeK
10-06-03, 09:33
bre empire καλα εκανες και δεν ειπες τιποτα (αν και μας κοψοχωλιασες με την ACN) , και πραγματικα 45ε-50ε χωρις γκοχρεωσεις ειναι μια χαρα χαρουλα....

:wink:



Δηλαδη να αρχισουμε να μιλαμε για τι μοντεμακια θα αγορασουμε τωρα? διοτι αυτα τα jetspeed μας τα πουλανε χρυσα. Ο mgmanager ειχε κατι zyxelakia σε καλη τιμη και στην Αμερικη βρισκεις ανετα router-firewall-dsl modem με 80ε κι οχι 350 που ζηταει η ιντρακομ. Ελπιζω να μην ειμαστε υποχρεωμενοι να αγορασουμε απο αυτους

ΝΑΙ! Πρέπει να βρούμε modemάκια που να είναι εντάξει με το δίκτυο του ΟΤΕ και σε καλές τιμές, πρέπει να δώσουμε την βαρύτητα εδώ.




ξερεις επισης να μας πεις απο ποτε θα δωσουν? γιατι πολυ φοβαμαι αυτο το τιμες τον ιουνιο δσλ, τον σεπτεμβρη

Αυτό περιμένω να το μάθω μαζί με την επιβεβαίωση.

Patience! :)

morfeas-dsl-
10-06-03, 09:58
ρε συ empire συμφωνω με ολα εκτος απο το οτι λες καπου οτι "για την ελληνικη πραγματικοτητα.." .

νομιζω πρεπει να απαλλαγουμε απο αυτη την αντιληψη.δεν ειμαστε σε καμια πραγματικοτητα ουτε πρεπει να διαφερουμε απο τα αλλα κρατη. την εκφραση αυτη τη χρησιμοποιουν γενικα οσοι θελουν να δικαιολογησουν την κονομα που κανουν και μας την εχουν περασει σε εμας με τον ενα ή τον αλλο τροπο..
αυτα cu

troll
10-06-03, 10:08
Διλαδή αυτό σημαίνει ότι θα πέσουν καιοι τιμές τις ISDN;

Εμένα μου φένεται πάντως λογικό να γίνει γιατί τα 86,5 ευρω είναι πολύ καλή τιμή σε σχέση με αυτά που πλήρωνε ένας χρήστης για 128 ISDN και επακ οπότε λογικό είναι να πάρουν την κατηφόρα λίγο οι συνδέσεις για το επακ δε μιλάω δεν προκειται να γίνει τίποτα.

sonic
10-06-03, 10:25
(Σημαντική παρένθεση: Όσο και αν σας φαίνεται περίεργο, για αυτή την τιμή βοηθήσαμε ΟΛΟΙ)

Αυτό που λέει ο Γίαννης είναι πολύ σωστό, αυτή τη στιγμή διαβάζω το NE.O και υπάρχει αναφορά στο site, ακουγόμαστε και ακούγόμαστε δυνατά.

Συγχαρητήρια λοιπόν σε όλους μας και κυρίως στους ανθρώπους που συντηρούν αυτο το site, είναι μια νίκη που καταφέραμε "χωρίς να κλείσουμε την εθνική " όπως κάποιος είπε εδω μέσα.

Pope
10-06-03, 10:33
Οι τιμές είναι ικανοποιητικές για μένα αφού περίπου τόσο δίνω σήμερα για ISDN, άρα με τα ίδια λεφτά θα έχω μία καλύτερη υπηρεσία. Εϊναι οι τιμές που προέβλεπα εξαρχής (~€75) στον εαυτό μου και σε όσους μιλούσα προφορικά για το θέμα. Βέβαια σε κάποια φάση (ανακοίνωση Sparknet) φοβόμουν ότι μπορεί να έπεφτα τελείως έξω ;).

Παρόλα αυτά, η διατήρηση της υπάρχουσας κατάστασης δεν εμπεριέχει καθόλου εξέλιξη. Συμφωνώ απόλυτα με τον morfeas-dsl- στο ότι η 'ελληνική πραγματικότητα' δεν σημαίνει τίποτα. Πραγματικότητα = αντικειμενικότητα. Το να πληρώνουμε υπερ-διπλάσιες τιμές για DSL δεν είναι αντικειμενικά σωστό. 'Ελληνική πραγματικότητα' δεν υποστηρίζει ή δικαιολογεί τίποτα. Μόνον η μαλακία των ελλήνων καταναλωτών.

ravenloft4
10-06-03, 10:43
Symfonoi, mia timh sta 77 evrw trwgete kapws gia arxh.
Alla paramenoun poles ekkremothtes na diefkrinistoun akomi.

Pistevw oti ta 100 evrw ths sparknet gia internet den htan entelws tyxea.
Dyo ekdoxes yparxoun.
H na einai sovarh etaireia kai na kathise na ypologise ta esoda kai ta eksoda ths 384aras p.x. kai na theorise oti gia eggyhmena 384/128 ta esoda tha prepei na einai 100 evrw.
Se afth thn periptosh anarotiete kaneis ti eggyhsh tha pareis apo tous ypoloipous isps.

H defterh periptwsh einai na einai kai i sparknet mesa sto kolpo..
Dhladh mas tromokratei me ta 100 evrw kai sth synexeia to katevazei sta 50 kai etsi to voulonoume oloi, opws poloi pistevoun oti tha kanei kai o ote me ta 27,5 evrw gia syndesh home-kentro na paramenoun oristika kai oxi mono mexri ton oktovri.
An isxyei afth h periptosh malon ta kataferan..
hdh panyghrizoume pou tha exoume 384/128 (gia eggyhsh oute kouventa)
me 80 evrw peripou(sthn kalyterh periptwsh panta).

shm. An telika isxysoun ta 55 evrw tou ote..den xreiazete oute na to syzhtame, ksexaste to adsl kai viva isdn.
ekserountre kapioi ligoi pou plironoun gia internet 200 evrw to dimhno

waste
10-06-03, 10:51
λοιπον νομιζω empire ότι εδω ο crosstalk θα μπορουσε να μας βοηθησει. Μεχρι στιγμης δεν εχω δει πολλα μαγαζια να φερνουν μοντεμακια, αλλα ο παντα καλος κ.ραφιος του MGMANAGER εχει ηδη στον τιμοκαταλογο του κατι zyxelακια σε αρκετα καλες τιμες για τα επιπεδα που δινει ο ΟΤΕ. δηλαδη τιμες απο 70-150 ευρω περιπου (+ΦΠΑ).
Δυστυχως απο ότι μπορω να δω ειναι μια γενια πισω απο αυτα που πουλανε σημερα στην αμερικη (ενα linksys που ελεγα στον crosstalk κάνει γυρω στα 110δολαρια μολις , router dsl modem firewall πακετο).

αλλα φανταζομαι μολις εισαγουν κι αλλοι θα φθηνηνουν. Αλλα για αρχη θα πρεπει να το ψαξουμε, διοτι τα 350ε του Jetspeed ειναι αστεια πολλα. (ευτυχως δεν μας υποχρεωνουν να το αγορασουμε)

ας ξεκινησουμε μια συζητηση πανω στο ζητημα διοτι στη φορθνετ που μιλησα σημερα μου ειπαν οτι τη μερα που θα ανακοινωσουν πακετα, θα ξεκινησουν και παροχη (δεν ήξερε ακομα εαν θα διαμεσολαβουσαν οι ιδιοι για την γραμμη απτον οτε)

waste
10-06-03, 10:58
rov , κανεις δεν σου εγγυαται 384 στο DSL, εαν θελεις εγγυημενα 384 αγορασε μισθωμενη. Σε καμια χωρα στον κοσμο το ADSL δεν ειναι εγγυμενο ως προς ολοκληρη την ταχυτητα. ειναι σχεδον σιγουρο οτι τα πρωινα τουλαχιστον η ταχυτητες θα εχουν καποια προβληματα (εαν δεν γινουν σοβαρες επενδυσεις)

Crosstalk
10-06-03, 11:29
Υπαρχει εγγυηση στο ADSL service με την μορφη SLA(Service Level Agreements)!Για να συμβει ομως αυτο χρειαζοντε τα DSLAMs να μην ειναι σεταρισμενα σε UBR(unspecified bit rate) οπως ταχει ο ΟΤΕ!
Στο εξωτερικο υπαρχουν σε διαδεδομενη μορφη τα SLAs ειδικα σε εταιρικους πελατες, οι οποιοι πληρωνουν αρκετα παραπανω για αυτη την υπηρεσια!

Crosstalk
10-06-03, 11:33
λοιπον νομιζω empire ότι εδω ο crosstalk θα μπορουσε να μας βοηθησει. Μεχρι στιγμης δεν εχω δει πολλα μαγαζια να φερνουν μοντεμακια, αλλα ο παντα καλος κ.ραφιος του MGMANAGER εχει ηδη στον τιμοκαταλογο του κατι zyxelακια σε αρκετα καλες τιμες για τα επιπεδα που δινει ο ΟΤΕ. δηλαδη τιμες απο 70-150 ευρω περιπου (+ΦΠΑ).
Δυστυχως απο ότι μπορω να δω ειναι μια γενια πισω απο αυτα που πουλανε σημερα στην αμερικη (ενα linksys που ελεγα στον crosstalk κάνει γυρω στα 110δολαρια μολις , router dsl modem firewall πακετο).

αλλα φανταζομαι μολις εισαγουν κι αλλοι θα φθηνηνουν. Αλλα για αρχη θα πρεπει να το ψαξουμε, διοτι τα 350ε του Jetspeed ειναι αστεια πολλα. (ευτυχως δεν μας υποχρεωνουν να το αγορασουμε)

ας ξεκινησουμε μια συζητηση πανω στο ζητημα διοτι στη φορθνετ που μιλησα σημερα μου ειπαν οτι τη μερα που θα ανακοινωσουν πακετα, θα ξεκινησουν και παροχη (δεν ήξερε ακομα εαν θα διαμεσολαβουσαν οι ιδιοι για την γραμμη απτον οτε)

Τα zyxel στην ελλαδα τα νταραβεριζεται νομιζω η digitalsima ( www.digitalsima.gr ), αλλα αποτι ξερω δεν δινει λιανικη!
Μπορεις βεβαια να το βρεις απο ιντερνετ (π.χ. www.dabs.com)

bond
10-06-03, 12:06
bre bond κι εγω μαζι σου ειμαι περι ολιγοπωλιων και τραστ και δεν συμαζευεται, αλλα πιστευες πραγματικα οτι θα ειχαμε τιμες 30-40ε για μια υπηρεσια που μολις ξεκινά? Ναι στην γερμανια ειναι φθηνα, ναι στην αγγλια τα πανε μια χαρα (καθυστερημενα και αυτοι), αλλα εδω τα πραγματα εχουν να κανουν με μια μικρη αγορα. Δηλαδη οταν πληρωνεις 12-15 ε το μηνα για μια σκατο 48αρα συνδεση συν ΕΠΑΚ εισαι σε καλυτερη μοιρα?

Εμένα με ενόχλησε ιδιαίτερα η "συνεννόηση" των ISPs, η οποία είναι εξ ορισμού εις βάρος μας.
Και να εξηγήσω γιατί.
Είναι δυνατόν να συμφώνησαν να δώσουν "χαμηλές" τιμές και να έχουν λιγότερο κέρδος; Όχι. Γιατί όποιος έχει τη δυνατότητα να δώσει μια χαμηλή τιμή, την δίνει, για να χτυπήσει τον ανταγώνισμό. Δεν χρειάζεται συνεννόηση με τους ανταγωνιστές για αυτό.
Που χρειάζεται συνεννόηση; Για να μείνουν οι τιμές, σε ένα ελάχιστο επίπεδο, ώστε να μπορούν να πουλήσουν όλοι και να μην κλείσουν.
Για παράδειγμα αν οι τιμές της Spark, είναι ρεαλιστικές και ανταποκρίνονται στο κόστος του ADSL, και δεν μπορεί να δώσει σε χαμηλότερη τιμή, τότε είναι χαμένη. Υπάρχει κανενας που θα αγοράσει απο τη Spark;
Αν λοιπόν η Οτενετ και η Forthnet έχουν τη δυνατότητα να δώσουν με 30 €, τότε δεν χρειάζεται συννενόηση με τους υπόλοιπους, για να δώσουν όλοι στα 30 €, αλλα χρειάζεται συνεννόηση για να δώσουν στα 50 € και να μην κλείσουν τους υπόλοιπους, αλλα και να μην χτυπήσουν τις τιμές των dialup.
Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

spiros
10-06-03, 12:25
Μάγκες, εγω πάντως έφυγα...

Αν είναι όντως κάτω από 100 Ευρώ (χωρίς ΦΠΑ) τη χτυπάωωωω...

Ήδη πληρώνω 60 ευρώ ΕΠΑΚ για 128 (δεν πληρώνω τη συνδρομή :wink: )

Περιμένω πακέτα από Forthnet...

Άντε και μετά να καταργήσω και τον πΟΤΕ από τη σταθερή... :twisted:

waste
10-06-03, 12:29
bond ειμαι 100% μαζι σου σε ολα οσα λες, απλα για πρωτη τιμη τα 75-85ε μου φαινονται μια χαρα δεν περιμενα λιγοτερα απο τοτε που ξεκινησε η χαρα του DSL δηλαδη περσι τετοιο καιρο περιπου. Ακομα και οι τιμες της IC μου φαίνονταν πολυ φθηνες (οχι οτι θα γκρινιαζα ετσι).

η συννενοηση ειναι κακο πραγμα και στην ελλαδα ειναι δυκολο να μην υπαρχει με αυτες τις συνθηκες ολιγοπώλιου (ISP), ολιγοψωνιου (ΟΤΕ). Κι εγω ελπιζω να υπαρξει καποιος που να τους ξετιναξει σαρωνοντας την αγορα, αλλα μεχρι τωρα δεν βλεπω κανενα προθυμο....

τελικα δεν μας ειπες θα παρεις σε αυτες τις τιμες ή οχι?

waste
10-06-03, 12:36
πως μπορεις να κοψεις τον ΟΤΕ? δεν πρεπει να εχεις εστω μια PSTN τοσο για την τηλεφωνια οσο και για το ΔΣΛ?

Pope
10-06-03, 12:39
Άντε και μετά να καταργήσω και τον πΟΤΕ από τη σταθερή... :twisted:
Φοβάμαι ότι ADSL σε σπίτι χωρίς σταθερό τηλέφωνο από ΟΤΕ δε γίνεται (προς το παρόν). :(

psymaster
10-06-03, 12:43
Μπραβο σε ολους για τα ευχαριστα νεα... Ομως:

Ας κανουμε μια σουμα.

50 + 27,5 (αν μεινει ετσι) = 77,5. 77.5 * 1.18 = 91,45.

Για μια ταχυτητα 384.

Hello??? Μηπως η Vivodi εδινε ηδη με 75;

Τωρα μαζευτηκε το καρτελ και συμφωνησανε τιμες για να μας πιουν το αιμα;

Δεν καταλαβαν καλα. Εδω κουτοχορτο δεν τρωμε. Αυτα αλλου. Ειδαμε τον ΟΤΕ να μειωνει την τιμη 50% εν μια νυκτι. Τους ISP το ιδιο. Ποιο ειναι λοιπον το κοστος αυτου του γαμ****** DSL; Ανεβοκατεβαινει αναλογα με τις δημοσιες σχεσεις;Τι αγορα ειναι αυτη που κινειται με τετοιες μεθοδους; Πώς η Sparknet κατεβαζει την τιμη απο 182 σε 91 σε δυο εβδομαδες; Τα 91 ευρω της μειωσης που θα πηγαιναν; Στην τσεπη καποιου εξυπνου που βρηκε εδω τους μαλακες να πληρωνουν 10 φορες το κοστος; Μηπως μας εχουν περασει για τελειως ηλιθιους;;;

Δηλαδη οπως πλησιαζουν οι εκλογες θα πεφτουν οι τιμες;

Πεσαμε ολοι στην παγιδα της Sparknet αν και το λεγαμε ολον τον καιρο...

Τωρα πρεπει να πιεσουμε παιδια. Ειδαμε (οχι οτι δεν το ξεραμε) οτι το κοστος του DSL ειναι dirt-cheap. Δεν ειμαστε ηλιθιοι! Θα το δωσουν σε λογικη τιμη. Αν θελουν να βγαζουν 500% κερδος να βγουν να το πουν.

Οποιος συνφωνει ας γραψει ενα μηνυμα...

blizard
10-06-03, 12:47
Για τα modem ρε παιδια τι παιζεται κανονικα....
Εγω εκανα μια αρχικη αιτηση στο 134, και μου ειπαν οτι πρεπει να διαλεξω modem απο τωρα , και μαλιστα απο τα 2 τις intracom μονο.
(γιατι ετσι της εβγαζε ο κομπιούτερας για συμβατα με την περιοχη μου!!!)

Τους ειπα οτι εχω ακουσει για αλλες μαρκες πχ και αν μπορω να αποφασισω για αυτο αργοτερα ,αλλα ειπαν οχι....

Τι ειναι αυτες οι μαρκες που λεει σε αυτο το παραρτημα? για πλακα τις εχουν?
http://homepages.pathfinder.gr/bond79/parartima3.zip

bond
10-06-03, 13:01
η συννενοηση ειναι κακο πραγμα και στην ελλαδα ειναι δυκολο να μην υπαρχει με αυτες τις συνθηκες ολιγοπώλιου (ISP), ολιγοψωνιου (ΟΤΕ). Κι εγω ελπιζω να υπαρξει καποιος που να τους ξετιναξει σαρωνοντας την αγορα, αλλα μεχρι τωρα δεν βλεπω κανενα προθυμο....
τελικα δεν μας ειπες θα παρεις σε αυτες τις τιμες ή οχι?

Πιθανόν να πάρω. Αλλά δεν είναι εκεί το θέμα.
Το θέμα είναι να μην νομίσουν οι ISPs και ο ΟΤΕ, ότι συνεννοηθήκαν και έλυσαν το θέμα των τιμών και ότι είμαστε και ευχαριστήμένοι. Εγώ προφανώς περιμενω καλύτερες τιμές άμεσα. Η συνεννόηση δείχνει ακριβως ότι οι ISPs (οι μεγάλοι τουλάχιστον) έχουν δυνατότητα για καλύτερες τιμές. Το χειρότερο είναι να βολευτούν με αυτές τις τιμές, όπως βολεύτηκαν με τις τιμές του dialup, εδώ και 3-4 χρόνια.
Οι ISPs και ο ΟΤΕ, μας πετάνε εξωφρενικά ακριβές τιμές και μετά πέφτουν στα μισά και είμαστε ευχαριστημένοι. Γιατί να μην πετάμε και εμείς εξωφρενικά χαμηλές τιμές (π.χ. 30 € τελική τιμή, που για την υπόλοιπη Ευρώπη είναι και ακριβές), για να τα βρούμε στη μέση. Πρέπει να απαιτείς πολλά για να πάρει τα λίγα.

spiros
10-06-03, 13:01
Για τη σταθερή τηλεφωνία, ο πΟΤΕ είναι αναγκασμένος να κάνει αλλαγές βάση της ΕΕΤ. Ένα από αυτά είναι η προεπιλογή φορέα για τη σταθερή. Θα μου πεις τώρα δε γίνεται; Γίνεται με την πληκτρολόγηση του αντίστοιχου αριθμού... Θα μου πεις πάλι πάγιο που θα πληρώνεις; Ε, στον πΟΤΕ τι να κάνω... να περιμένω σταθερή ασύρματη;?


Θα προσπαθήσω τουλάχιστο να πληρώνω όσο το δυνατόν λιγότερα στο πΟΤΕ.

Ασε που περιμένω να δούμε και συνδιαστικά πακέτα DSL και σταθερής τηλεφωνίας όπου να ναι... Βέβαια, για να προλάβω κάποιους, για αυτό παίζουν πολλά πράγματα ρόλο...

Πάντως για όσους μπαίνουν με 128 ISDN η τιμή είναι ψιλοκαλή για αρχή...
Αναρωτιέμαι πόσοι περίμεναν και με ποιο σκεπτικό ότι ένα πακέτο DSL θα είναι πιο φθηνό από ISDN; Τουλάχιστο στην αρχή;

Τα πράγματα πάνε κάλα. Και αυτό το site βοήθησε τα μέγιστα !
Αν κάνουν και οι ISPs καμμιά ψιλο-απόσβεση θα δουμε τιμές να γκρεμίζονται σε κανά 6-μηνο....

spiros
10-06-03, 13:12
Και κάτι άλλο...
Αμα γίνουν τα πρώτα συμβόλαια για DSL θα μπορούν και οι ISPs να κάνουν κανα προϋπολογισμό της προκοπής όσον αφορά τις υπηρεσίες αυτές. Τώρα βουτάνε στο ψιλοάγνωστο βάση μελετών αγοράς μόνο και τέτοια...

Εκεί που η DSL θα έχει σίγουρη επιτυχία είναι για τους επαγγελματίες και τις εταιρείες. Τουλάχιστον εκεί που δουλεύω εγώ ξέρω ότι θα παίξει δραματικό ρόλο. Οπότε το καλό είναι από εκεί θα έχουν σίγουρα έσοδα. Αυτά για αυτούς.

Τώρα, ασχετα με το αν πάρω το πακέτο, εγώ προσωπικά θα συνεχίζω να έρχομαι σε αυτό το site και θα κάνω ότι μπορώ για χαμηλότερες τιμές έτσι ώστε κάποια στιγμή να μπορούμε όλοι εδω μέσα να έχουμε ADSL... 8)

poussou
10-06-03, 13:14
Μπραβο σε ολους για τα ευχαριστα νεα... Ομως:

Ας κανουμε μια σουμα.

50 + 27,5 (αν μεινει ετσι) = 77,5. 77.5 * 1.18 = 91,45.

Για μια ταχυτητα 384.

Hello??? Μηπως η Vivodi εδινε ηδη με 75;

Τωρα μαζευτηκε το καρτελ και συμφωνησανε τιμες για να μας πιουν το αιμα;

Δεν καταλαβαν καλα. Εδω κουτοχορτο δεν τρωμε. Αυτα αλλου. Ειδαμε τον ΟΤΕ να μειωνει την τιμη 50% εν μια νυκτι. Τους ISP το ιδιο. Ποιο ειναι λοιπον το κοστος αυτου του γαμ****** DSL; Ανεβοκατεβαινει αναλογα με τις δημοσιες σχεσεις;Τι αγορα ειναι αυτη που κινειται με τετοιες μεθοδους; Πώς η Sparknet κατεβαζει την τιμη απο 182 σε 91 σε δυο εβδομαδες; Τα 91 ευρω της μειωσης που θα πηγαιναν; Στην τσεπη καποιου εξυπνου που βρηκε εδω τους μαλακες να πληρωνουν 10 φορες το κοστος; Μηπως μας εχουν περασει για τελειως ηλιθιους;;;

Δηλαδη οπως πλησιαζουν οι εκλογες θα πεφτουν οι τιμες;

Πεσαμε ολοι στην παγιδα της Sparknet αν και το λεγαμε ολον τον καιρο...

Τωρα πρεπει να πιεσουμε παιδια. Ειδαμε (οχι οτι δεν το ξεραμε) οτι το κοστος του DSL ειναι dirt-cheap. Δεν ειμαστε ηλιθιοι! Θα το δωσουν σε λογικη τιμη. Αν θελουν να βγαζουν 500% κερδος να βγουν να το πουν.

Οποιος συνφωνει ας γραψει ενα μηνυμα...

Count me in.....

bond
10-06-03, 13:18
Τωρα πρεπει να πιεσουμε παιδια. Ειδαμε (οχι οτι δεν το ξεραμε) οτι το κοστος του DSL ειναι dirt-cheap. Δεν ειμαστε ηλιθιοι! Θα το δωσουν σε λογικη τιμη. Αν θελουν να βγαζουν 500% κερδος να βγουν να το πουν.
Οποιος συνφωνει ας γραψει ενα μηνυμα...

Νομίζώ ότι ειναι προφανές ότι συμφωνούμε.
Και πρέπει να ξυπνήσουμε όλοι. Επειδή η τιμή αυτή είναι η μισή από τη Spark, δεν σημαίνει ότι είναι καλή. Ούτε επειδή έρχεται πιο φτηνά από την ISDN128, είναι καλή. Και ακόμη και αν κάποιοι είναι ικανοποιημένοι, επειδή θα πληρώνουν λιγότερα από ότι με το ΕΠΑΚ, ας μην το λένε.
Ας βάλουν, όπως μπορεί να βάλω και εγώ, αλλα κανένας να μην λέει ότι είναι ψιλοκαλές οι τιμές, ούτε ότι δεν περιμέναμε τίποτε καλύτερο. Γιατί να μην περιμένουμε κάτι καλύτερο και γιατί να μην πιέσουμε για κάτι καλύτερο; Αν αρχίσουμε να λέμε ότι είναι καλές οι τιμές, τότε οι ISPs δεν έχουν κανένα λόγο να τις ρίξουν.

sonic
10-06-03, 13:20
Μόλις μπήκα στο site της Sparknet , δεν είδα καμία μείωση ρε παιδία. Οσο ήταν είναι ακόμα.

spiros
10-06-03, 13:27
Σύμφωνοι είμαστε... οι τιμές είναι όντως υπερβολικές συγκριτικά με έξω.
Το ίδιο όμως δε συμβαίνει (για άλλους λόγους βέβαια) και με άλλα πράγματα σε αυτή τη χώρα; Είμαστε πολύ μικρή αγορά...
Το ότι θα ψωνίσουν κάποιοι εδω μέσα καλό είναι όχι κακό.
Στόχος όλων μας πρέπει να είναι οι καλύτερες τιμές και να έχουμε κάποια στίγμή όλοι εδω μέσα ADSL...

morfeas-dsl-
10-06-03, 15:47
παντως και 30 € να μου το εδιναν αυτη τη στιγμη δεν εβαζα dsl.ας βαλει πρωτα καποιος απο τους ματσωμενους εδ μεσα(!!) να μας πει τη γνωμη του και μετα ακολουθω και εγω!!
οχι δηλαδη να δωσω 300€ για εγκατασταση και μετα να την παθω σαν καποιον καημενο με ic που κατεβαζε με 3-4 κl το δευτερολεπτο..

ermis333
10-06-03, 19:12
Πάντως αν το δούμε όπως στην υπόλοιπη ΕΕ το θέμα ADSL και αναλογικά με τους ελληνικούς μισθούς η τιμή για μια γραμμή 1.5Mbit θα έπρεπε να είναι στα 15€ τελική!!!!

Και μην επαναπάβεστε με τις Ευροπαϊκές τιμές και η Ευρώπη θεωρείται πανάκριβη σε ότι αφορά το Broadband.....

camelot21
10-06-03, 19:32
pantos paidia egp prin ligo 19:30 milisa me kapion kyrio sto 134 kai mou eipe oti 8a plhrwso arxiko kostos 82e+50e kai apo ekei kai pera ka8e mhna mexri kai 15 oktwmbriou 27e ston ote.ton rwtisa peri modem kai mou eipe oti den einai ypoxrewtiko na agoraso tou ote to modem alla oti 8elo ego apo thn agora arkh na einai symbato me ton ote kai thn grammh tou.meta mou eipe na perimeno mexri 16 tou mhna na do kai tis times pou 8a bgaloun kai oi isps gia na apofasiso kai pou 8a 8elo na exo thn syndesh.

_DiMoN_
10-06-03, 20:43
Παιδιά παιδιά ΒΡΕΘΗΚΕ κάπποιος από το 134 που ήξερε τι του γινόταν!!!!
10-06-2003
Αθήνα



pantos paidia egp prin ligo 19:30 milisa me kapion kyrio sto 134 kai mou eipe oti 8a plhrwso arxiko kostos 82e+50e kai apo ekei kai pera ka8e mhna mexri kai 15 oktwmbriou 27e ston ote.ton rwtisa peri modem kai mou eipe oti den einai ypoxrewtiko na agoraso tou ote to modem alla oti 8elo ego apo thn agora arkh na einai symbato me ton ote kai thn grammh tou.meta mou eipe na perimeno mexri 16 tou mhna na do kai tis times pou 8a bgaloun kai oi isps gia na apofasiso kai pou 8a 8elo na exo thn syndesh.

Acid-Venom
10-06-03, 20:50
Όλοι εδώ μέσα από ότι φαίνεται, ανησυχούν για το πόσο θα κάνει η ψωρο384 σύνδεση, ενώ δεν ανοίγουν τα μάτια τους για τα υπόλοιπα πράγματα που πρέπει να πληρώσουν! Σε προηγούμενο ποστ που είχα κάνει, όλοι με γράψανε στα @@ τους, ενώ μέχρι στιγμής κανένας δεν έχει βγει να συζητήσει με τους υπόλοιπους χρήστες το ΤΕΛΙΚΟ ΠΟΣΟ που μας ενδιαφέρει, και όχι τα 60 ψωροεθρω που ο <<καθένας θα έδινε>>...Αίσχος! Αντί να κοιτάτε πόσα θα δώσετε τελικώς, κάθεστε και φωνάζετε για τα 70 ευρώ!!!

Ducklord
10-06-03, 21:06
Βρε σεις, δεν θέλω να είμαι επιθετικός, ούτε να φανώ κακός. Έχω βαρεθεί όμως να βλέπω, και καλά ωραιοποιημένες, τις λέξεις "αρχίδια" και "παπάρια" καθώς και λοιπά... "μπινελίκια" σε αυτό το site! Κοιτάξτε... Η ελληνική γλώσσα είναι αρκετά πλούσια ώστε να μπορείτε να ολοκληρώσετε αλλιώς μια πρότασή σας, ενώ όταν πραγματικά θέλετε να χρησιμοποιήσετε μια απο αυτές τις λέξεις καλό είναι να την χρησιμοποιείται. Οι μυξοαμερικάνικες τάσεις ωραιοποίησης των λέξεων είναι τουλάχιστον χαζές. Αν εσείς θέλετε να γράψετε "παπάρια" και όσοι διαβάσουν το μήνυμά σας να καταλάβουν "παπάρια", γιατί γράφετε "@@"; Ή μήπως όντως μιλάτε για "παπάκια" και δεν πιάνω το κρυφό νόημα; Μπάαα... αμφιβάλω...

Πάντα φιλικά
Ο τρισατανικός άρχοντας των σκοτεινών παπιών της κολάσεως

psymaster
10-06-03, 23:06
Βρε σεις, δεν θέλω να είμαι επιθετικός, ούτε να φανώ κακός. Έχω βαρεθεί όμως να βλέπω, και καλά ωραιοποιημένες, τις λέξεις "αρχίδια" και "παπάρια" καθώς και λοιπά... "μπινελίκια" σε αυτό το site! Κοιτάξτε... Η ελληνική γλώσσα είναι αρκετά πλούσια ώστε να μπορείτε να ολοκληρώσετε αλλιώς μια πρότασή σας, ενώ όταν πραγματικά θέλετε να χρησιμοποιήσετε μια απο αυτές τις λέξεις καλό είναι να την χρησιμοποιείται. Οι μυξοαμερικάνικες τάσεις ωραιοποίησης των λέξεων είναι τουλάχιστον χαζές. Αν εσείς θέλετε να γράψετε "παπάρια" και όσοι διαβάσουν το μήνυμά σας να καταλάβουν "παπάρια", γιατί γράφετε "@@"; Ή μήπως όντως μιλάτε για "παπάκια" και δεν πιάνω το κρυφό νόημα; Μπάαα... αμφιβάλω...

Πάντα φιλικά
Ο τρισατανικός άρχοντας των σκοτεινών παπιών της κολάσεως

Αυτο που κανεις τωρα κι αν ειναι μαλακια (αφου ετσι το θες). Ξεφευγεις απο το θεμα που μας καιει για να μας λες κατι ασχετα για την ελληνικη γλωσσα την οποια σκεφτηκαν καποιοι να λενε την πιο πλουσια. Ελεος, moderators βοηθεια!

frap
10-06-03, 23:34
Και για να γυρίσουμε πάλι στο θέμα μας...

Εγώ βλέπω να αναλλώνεστε σε συζητήσεις για το αν τα 60 ή τα 70 ή τα Χ ευρώ είναι λογική τιμή και κανείς δεν αναρωτιέται τελικά τι ΠΟΙΟΤΗΤΑ υπηρεσίας θα πάρει με αυτά που θα δώσει...

Ας δούμε το προϊόν που θα πουλήσουν, όσο το πουλήσουν αρχικά. Και μετά να αρχίσουμε για το αν αξίζει τα λεφτά του ή όχι.

-Κ.

Ducklord
10-06-03, 23:58
Αυτο που κανεις τωρα κι αν ειναι μαλακια (αφου ετσι το θες). Ξεφευγεις απο το θεμα που μας καιει για να μας λες κατι ασχετα για την ελληνικη γλωσσα την οποια σκεφτηκαν καποιοι να λενε την πιο πλουσια. Ελεος, moderators βοηθεια!

Έχεις δίκιο και συγνώμη που "ξέφυγα" απο τη συζήτηση, μα κάποια στιγμή πρέπει να αναφερθεί και αυτό - και βρήκα αφορμή απο μήνυμα που είχε προηγηθεί. Παρακάτω, μετά τη δική μας... "διαμάχη" ο frap ανέφερε πως δεν μετράμε την "ποιότητα". Εγώ έχω, απλά, να πω, πως αν και αναφέρθηκε <κάποτε> εδώ μέσα, εξακολουθούμε όλοι να εθελοτυφλούμε μπροστά σε κάτι απλό.

Η PSTN έχει <τόσο>
Η ISDN έχει <άλλο τόσο>
Η ISDN 128k έχει <άστα να πάνε>
Η aDSL -ΠΟΣΟ- πρέπει να έχει "ως καλύτερη υπηρεσία";

Οι τιμές είναι λογικές αν αντιμετωπίσει κανείς την aDSL ως την "καλύτερη σύνδεση". Αν ΔΕΝ είναι, τότε γιατί καιγόμαστε όλοι να την αποκτήσουμε; Όλα όσα ακούγονται για "πραγματικό κόστος της aDSL σε σχέση με τις PSTN" είναι μια χαρά, μα παραμένουν θεωρίες. Τι ακριβώς εννοώ;
Πόσο κοστίζει η παραγωγή CDs και DVDs και πόσο των μαγνητικών κασετών; Ωραία. Τι είναι ακριβότερο, όμως, να αγοράσει κανείς; Αυτό που "είναι καλύτερο", άσχετα αν ένα άγραφο, απρεσάριστο CD κοστίζει λιγότερο απο 0,20 ευρώ για να κατασκευαστεί.
Μέχρι να μειωθεί το κόστος τους, ή να... εξαφανιστούν οι υπόλοιποι τρόποι σύνδεσης, πιστεύω πως δεν θα δούμε aDSL με λιγότερα απο 50-60 ευρώ. Μακάρι βέβαια να βγω ψεύτης.

@ ADSLgr.com All rights reserved.