PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά air-condition. Ti προτείνετε;



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38

Xguru
15-05-07, 22:43
Από πλευράς οικονομίας/θορύβου πώς πάνε carrier και GE; Ρωτάω γιατί από ψυγεία που έψαχνα παλιότερα η GE (και γενικότερα τα αμερικάνικα) δεν τα πήγαινε καλά ούτε με την ενεργειακή κλάση αλλά ούτε και με το θόρυβο.

gravis
15-05-07, 23:49
εγω θελω ενα A/C που να εχει ethernet , να περνειι ιντερνετ απο το ρουτερ και να σερφαρω καθως θα με δροσιζει!, ποιο προτείνετε? :p

sdikr
16-05-07, 00:17
εγω θελω ενα A/C που να εχει ethernet , να περνειι ιντερνετ απο το ρουτερ και να σερφαρω καθως θα με δροσιζει!, ποιο προτείνετε? :p

το adslgrjitsu :p

gatoulas
16-05-07, 14:18
Μήπως έχει δει κανείς σας πρόσφατα κάτι επιδαπέδιες βλακειούλες που δεν είχαν εξωτερική μονάδα;
Ναι ξέρω ότι δεν είναι καλά. Που μπορώ να βρώ με ενδιαφέρει.

sdikr
16-05-07, 14:58
Μήπως έχει δει κανείς σας πρόσφατα κάτι επιδαπέδιες βλακειούλες που δεν είχαν εξωτερική μονάδα;
Ναι ξέρω ότι δεν είναι καλά. Που μπορώ να βρώ με ενδιαφέρει.


Το μάκρο έχει προσφόρα και σε καλή τίμη απο όσο είδα ;)

manoulamou
17-05-07, 11:51
Τα "φορητα" επιδαπεδια παλιoτερα που ειχαμε ρωτησει
ηθελαν να ανοιγεις και τρυπες στα κουφωματα
για τον σωληνα αποχετευσης των υγρων του a/c...:hmm:

gatoulas
17-05-07, 13:55
Ι know αλλά ένα πράθυρο είναι πάντα στην ανάκλιση.
Το κακό είναι ότι δεν έχω κάρτα για το Makro :oops:

manoulamou
17-05-07, 15:06
Αμα υπαρχει ανοικτο παραθυρο θα θες δυο a/c :rolleyes:
για να ισοφαρισεις την απωλεια.
Ασε που τοσο τα split οσο και τα φορητα
(δεν) χαιρουν εκτιμησης απο τους τεχνικους....;)

kostas007
19-05-07, 16:46
καλυτερα θεωρουνται τα daikin...και μετα τα mitsubishi...:)

orck
19-05-07, 18:33
δηλαδη τι προτιμανε οι τεχνικοι;
προσφατα εβαλα ενα toyotomi με κλαση Α, δεν το εχω δουλεψει ακομη για να δω τι κανει
αυτο που θελω να ρωτησω ειναι τι ειδους συντηρηση θελουν;
πρεπει να καλω τεχνικο καθε χρονο; μπορω να κανω εγω την συντηρηση του κλιματιστικου;



Αμα υπαρχει ανοικτο παραθυρο θα θες δυο a/c :rolleyes:
για να ισοφαρισεις την απωλεια.
Ασε που τοσο τα split οσο και τα φορητα
(δεν) χαιρουν εκτιμησης απο τους τεχνικους....;)

manoulamou
19-05-07, 23:41
Καθε χρονο θελεις συντηρηση, δλδ σχολαστικο καθαρισμο φιλτρων και συμπληρωση υγρων
(και γενικοτερος ελεγχος) αλλα νομιζω καποια 1-2 πρωτα χρονια γινονται απ τις εταιριες!
Ειδικα τα φιλτρα μπορεις να τα καθαριζεις κι εσυ ενδιαμεσα, με βαση
τις οδηγιες του κατασκευαστη παντοτε, και ιδιως εαν εισαι καπνιστης.
Καλο θα ειναι να γινεται απο ειδικευμενους τεχνικους!
Σχετικα μπορειτε να κοιταξετε και τα sites των κατασκευαστων περαν των manuals...

Κι εγω την κανω τακτικα, παρ ολο που ουσιαστικα το εχω για ... διακοσμηση στο σαλονι
απλα σε ωρες καυσωνα πραγματικου, αλλα μη αιχμης μπορει να το ανοιξω λιγο,
συνηθως εφ οσον υπαρχουν επισκεπτες καποιας ηλικιας ή/και ιδιοτροπιας:p

http://www.syskeves.gr/index.php?s=news&ncid=2&nid=272
Πολλες χρησιμες συμβουλες (http://www.cres.gr/energy-saving/enimerosi_symboules.htm) και οχι μονο για κλιματιστικα;)

orck
20-05-07, 00:15
ειπωθηκε παραπανω οτι εαν εχει γινει σωστη εγκατασταση (δηλαδη καλα βιδωμενοι σωληνες χωρις διαροη) τοτε το ψυχτικο υγρο δεν μπορει να παει πουθενα για να χρειαστει καθε χρονο συμπληρωση (πχ στο αυτοκινητο μου δεν εχω ασχοληθει ποτε περα απο αλλαγη φιλτρου και λειτουργει αριστα 4 χρονια τωρα)

ο τεχνικος ποσο καλυτερα θα κανει τον καθαρισμο απο εμενα;

στο ψυγειο γιατι δεν προσθετουμε υγρα καθε χρονο; γιατι δεν φωναζουμε τεχνικο, νομιζω οτι αυτο το κολπο ειναι τεχνητη αναγκη για να κονομανε οι εταιριες

ειμαι τοσο λαθος;

manoulamou
20-05-07, 10:09
Εαν αρχισουμε συζητηση για τις πρακτικες των εταιριων ή πιο εξειδικευμενα για το πόσο απαραιτητο, για ποιους και ποτε ειναι τα A/C, θα βγουμε εντελως off topic με επικεφαλης εμενα...:) Συμβουλες στο θεμα Φυσικός δροσισμός (http://www.greenpeace.org/greece/137368/137396/138787)

Στο θεμα μας προσωπικα την πρωτη συντηρηση την εκανα
εν μεσω καυσωνα 40C και μετα 3 χρονια ελαχιστης λειτουργιας,
απλα και μονον για την καλυτερη αποδοση του μηχανηματος,
μην τυχον και λογω ελλειψης συντηρησης μολυνα ακομη περισσοτερο το περιβαλλον;)


Τα a/c ουσιαστικα ανακυκλωνουν και αυξανουν το προβλημα της ανοδου της εξωτερικης θερμοκρασιας,
(περαν της κατασπαταλησης ρευματος και χρηματων), ενω ταυτοχρονα μια μεγαλη διαφορα
μεσα-εξω, μπορει να σου δημιουργησει δυσπνοια εως και λυποθυμια!
Κλιματιστικό 9.000 Btu σε 86 λεπτα παραγει 980 γρ διοξειδιου του ανθρακα:twisted:

mfds
20-05-07, 13:46
Τελικα αγορασα το carrier inverter με 500€. Θα το εγκαταστησουν σημερα. Θα επανελθω οταν θα εχω τις πρωτες εντυπωσεις.

Πολυ καλο μου βγηκε το carrier (inverter 9,700 btu). Σχεδον αθορυβο, ο ανεμιστηρας εκανε πιο πολυ θορυβο. Μεσα σε 20' ριχνει 5 βαθμους την θερμοκρασια σε ενα δωματιο 18τμ (πιστευω οτι αυτο ειναι καλο) αλλα δεν κανει αυτο που ειπε στην πρωτη σελιδα ο anyidea να εχω δηλαδη 9 βαθμους στην εξοδο. Μου βγαζει στο max 12,1 med 13,4 quiet 12,6 αλλα δεν μπορω να πω οτι δεν εχει καλη αποδοση εστω κ ετσι.

mfds
27-05-07, 23:20
Να ρωτησω τους γνωστες του χωρου,
Τεχνολογιας inverter ειναι η εσωτερικη μοναδα, η εξωτερικη μοναδα ή πρεπει να ειναι οι δυο;
Το ρωταω αυτο γιατι εχω βρει μοναδες να πωλουνται σκετες!

manoulamou
28-05-07, 11:17
Απ ο,τι λεει η Mitsubishi (http://www.mrslim.com/customerCare/glossary.asp) η εξωτερικη μοναδα που ειναι η κεντρικη, ειναι τυπου inverter !
Για τα λοιπα ψυκτικοι και ηλεκτρολογοι θα ξερουν με βεβαιοτητα...
Παντως λογικο ακουγεται να ειναι και οι δυο μοναδες:hmm:

pan.nl
09-07-07, 22:43
Σήμερα μας εγκατέστησαν ένα Daikin 18.000 BTU Ururu Sarara (ύγρανση-αφύγρανση στα ιαπωνικά). Πρώτες εντυπώσεις αρκετά θετικές...Δροσίζει πολύ καλά το μεγάλο σαλόνι που είναι ένα με την κουζίνα και με έναν ανεμιστήρα "σπρώχνω" λίγο δροσερό αέρα και στο υπνοδωμάτιο. Βέβαια 2.000 € "πήγε το μαλλί" αλλά νομίζω πως ό,τι πληρώσεις παίρνεις.

Δυστυχώς στον 7ο όροφο (τελευταίος) με τον ήλιο να βλέπει το διαμέρισμα όλη την ημέρα οι ανεμιστήρες αποδείχθηκαν ανεπαρκείς στις μεγάλες ζέστες.

mafiaboy
09-07-07, 22:55
εγω παντος εχω ενα chofu sereno 9000btu νομιζω η 12000 5-6 χρονια περιπου
σκυλι μηχανημα ιαπωνια αθορυβο δεν χρειάστηκε τίποτα ολα αυτα τα χρόνια εκτος απο καθαρισμό των φιλτρων.
βεβαια δυσκολο να βρεθει η συγκεκριμενη μαρκα αλλα αξιζει.

http://www.chofu.co.jp/en/products/air.html
απλα φροντιστε να ειναι επώνυμο το κλιματιστικο που αγοραζεται τα φτηνα καινε περισσοτερο και ειναι ανεμιστηρες αντι για κλιματιστικα και εκτος απο ολα αυτα κανουν και θορυβο.

marsupilami
29-07-07, 23:32
Καλησπερα παιδες εχω ενα daikin 9000btu 10ετιας, παρολα τα χρονακια του δουλευει αριστα,πολυ αποδοτικο,λιγο θορυβο ολα καλα. Εχθες ομως αναβε ενα κοκκινο λαμπακι για αρκετες ωρες χωρις να αλλαξει κατι στη λειτουργια του κλιματιστικου.Σημειωση οτι κ να εκλεινα το κλιματιστικο το λαμπακι εμενε αναμενο.Τεσπα το πρωι που ξυπνησα ειχε σβησει το κοκκινο κ δεν εχει ξανα αναψει απο τοτε. Μηπως γνωριζει καποιος σας τι εινε αυτο το κοκκινο λαμπακι που δεν εχει αναψει ποτε κατα τα αλλα;

gatoulas
29-07-07, 23:35
εγω παντος εχω ενα chofu sereno 9000btu νομιζω η 12000 5-6 χρονια περιπου
σκυλι μηχανημα ιαπωνια αθορυβο δεν χρειάστηκε τίποτα ολα αυτα τα χρόνια εκτος απο καθαρισμό των φιλτρων.
βεβαια δυσκολο να βρεθει η συγκεκριμενη μαρκα αλλα αξιζει.

http://www.chofu.co.jp/en/products/air.html
απλα φροντιστε να ειναι επώνυμο το κλιματιστικο που αγοραζεται τα φτηνα καινε περισσοτερο και ειναι ανεμιστηρες αντι για κλιματιστικα και εκτος απο ολα αυτα κανουν και θορυβο.

Χι χι...
Toyotomi έχεις :p (όπως κι εγώ εξάλλου).

Chris_Nik
31-07-07, 21:29
Παιδιά μια ερώτηση.....
Αν το θέλουμε να έχουμε θέρμανση από ένα κλιματιστικό σε θερμοκρασίες κάτω του 0 σε εξωτερικό χώρο θα πρέπει να πάμε σε λύση inverter....?:hmm:

alwaysalone
31-07-07, 21:49
Εμεις πηραμε δυο Μιτσουμπίσι Ιnverter + ιονιστή, ενα 12αρι και ενα 9αρι. Και ενα σας λεω: Αυτο που ειναι το 9αρι (που εχω στο δωμάτιο μου 20τμ) ειναι δυναμίτης!! Το εχω στους 31 βαθμους με οικονομικο αερα και μονο 1 fan σε λειτουργία και δροσίζομαι ανετότατα.

Ειναι λιγο ακριβό, αλλά πιστευω οτι καποια στιγμή θα πω οτι αξιζει (απο αποψη συντηρησης κλπ). Επισης κανει και 30% οικονομια στο ρευμα ή τουλαχιστον ετσι λενε :p

Παντως δεν ακουγεται καθολου (εάν λειτουργουν έως 2 fans), aπό 2 fans και πανω ακούγεται ελαχιστότατα (εάν υπαρχει απολυτη ησυχία).

Ειναι καλο και αντι-βακτηριακό λενε.. Ο καιρος θα δειξει βεβαια..

ifesys
31-07-07, 22:08
Καλησπερα παιδες εχω ενα daikin 9000btu 10ετιας, παρολα τα χρονακια του δουλευει αριστα,πολυ αποδοτικο,λιγο θορυβο ολα καλα. Εχθες ομως αναβε ενα κοκκινο λαμπακι για αρκετες ωρες χωρις να αλλαξει κατι στη λειτουργια του κλιματιστικου.Σημειωση οτι κ να εκλεινα το κλιματιστικο το λαμπακι εμενε αναμενο.Τεσπα το πρωι που ξυπνησα ειχε σβησει το κοκκινο κ δεν εχει ξανα αναψει απο τοτε. Μηπως γνωριζει καποιος σας τι εινε αυτο το κοκκινο λαμπακι που δεν εχει αναψει ποτε κατα τα αλλα;

Στο δικό μου Daikin, που έχει την ίδια ηλικία με το δικό σου, το κόκκινο φωτάκι σημαίνει ότι πρέπει να καθαριστούν τα φίλτρα που υπάρχουν στο εμπρός μέρος πάνω από τις κυψέλες. Τα φίλτρα πρέπει να καθαρίζονται σε τακτά χρονικά διαστήματα. Δεν ξέρω αν έχει κάποιο αισθητήρα ή κάποιο κοντέρ που καταγράφει χρόνο λειτουργίας. Μάλλον το δεύτερο συμβαίνει. Βγάζεις τα φίλτρα τα πλένεις και αφού στεγνώσουν τα ξαναβάζεις. Για να σβήσει το κόκκινο φωτάκι ανοίγεις το καπάκι στη δεξιά κάτω πλευρά (όπως το κοιτάμε) και "πατάς", μάλλον αφής είνα,ι ένα μαύρο μπουτόν. Είναι ευδιάκριτο και θα το εντοπίσεις εύκολα.

Ingenius
01-08-07, 20:31
Εγώ πάλι χτύπησα το 12αρι DAISEIKAI SKVR της TOSHIBA με ιονιστή!! Κορυφαίο μηχάνημα και αθόρυβο όσο δεν παίρνει! Από όσα έψαξα ήταν το οικονομικότερο σε κατανάλωση ρεύματος!!:oneup:

Νικαετός
01-08-07, 21:10
Εμεις πηραμε δυο Μιτσουμπίσι Ιnverter + ιονιστή, ενα 12αρι και ενα 9αρι. Και ενα σας λεω: Αυτο που ειναι το 9αρι (που εχω στο δωμάτιο μου 20τμ) ειναι δυναμίτης!! Το εχω στους 31 βαθμους με οικονομικο αερα και μονο 1 fan σε λειτουργία και δροσίζομαι ανετότατα.

.

31 βαθμούς??? Μα αυτό δεν είναι A/C είναι καλοριφέρ always :hmm::hmm:. Τον χειμώνα τι κάνεις??

razorblade1100
01-08-07, 21:52
εγω παντως τα αποφευγω τρελα τα κλιματιστικα. τεραστια σπαταλη. καινε τουλαχιστον 300~400 watt δηλαδη οσο 6-8 ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΕΣ. ελεος μην μου πεις τωρα οτι δεν θα δροσιζεσαι με 4-5 μποφορ στο σαλονι σου :p .

Οι παγοι λιωνουν :clap: :clap: :clap: (ο πλανητης εκπεμπει σοσ: ---...--- μην μου πειτε οτι δεν ειδατε τις διαφημισεις :p :p )

αν δεν προσεξουμε τωρα σε 20 χρονια θα καουμε τελειως!!!
.... :onfire: :onfire:
... :onfire: :onfire:
.... :onfire: :onfire:
... :onfire: :onfire:

οποτε σου προτεινω να πεταξεις το οποιο κλιματαστικο που δυστηχως εχεις και να παρεις καλυτερα 3 ανεμιστηρες των 50 watt. (φιλικα παντα ;) ) :rainbow2:

xenofon
01-08-07, 22:03
Ειμαι πωλητης σε μεγαλη εταιρεια ηλεκτρικων και τα τρωω καθε μερα στη μαπα αυτα τα air-condition! Να εχετε υποψιν σας οτι τα inverter εκτος του οτι εχουν 25% καλυτερη αποδοση απο τα συμβατικα, ειναι πιο αθορυβα απο αυτα και εξοικονομουν εως 40% ηλεκτρικης ενεργειας! Υπαρχουν μαρκες οπως η fujitsu και η toyotomi (απο τα ελαχιστα αν οχι το μοναδικο πλεον ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΟ ΙΑΠΩΝΕΖΙΚΟ κλιματιστικο) που στα 9BTU INVERTER βγαζουν καπου 21 db (τα συμβατικα παιζουν καπου στα 25-27 στις καλυτερες περιπτωσεις και στις χειροτερες γυρω στα 32)! Απο κει και περα πολυ δυναμικα παιζει στο χωρο και η Panasonic με πολυ αξιοπιστα κλιματιστικα και η Mitsubishi τα οποια ομως ειναι κινεζικης προελευσης και αυτο, πιστεψτε με, κανει τους πελατες να μην τα προτιμουν! :)

takaros
02-08-07, 20:41
Καλησπέρα :)


Λοιπόν πήρα πριν 10 ημέρες ένα Toyotomi inverter 18btu το οποιο είναι πολύ καλό για το σπίτι μου. 45 τ.μ διαμέρισμα και το πιάνει άνετα όλο ακόμα και το υπνοδωμάτιο έξαλλου μένω μονός και θέλω να επικρατή "παγωνιά" διαφορετικά έχω σοβαρό πρόβλημα με τον ιδρώτα άμα έχει πάνω από 33 βαθμούς ιδρώνω μονό που κάθομαι στην καρεκλά, τόσο πρόβλημα. τουλάχιστον το έλυσα αυτό, γιατί όταν εμένα στο πατρικό είχα πρόβλημα αν και είχα κλιματιστικό στο δωμάτιο μου αλλά η μανά μου στο υπόλοιπο σπίτι αν και είχαμε αλλά δυο, δεν τα άνοιγε γιατί έλεγε την πειράζουν και αναγκαζόμουν να είμαι εσώκλειστος στο δωμάτιο.. τεσπα!

και σήμερα μου παρουσίασε ένα "πρόβλημα" που ίσως τελικά να μην είναι και τίποτα, και να φταίω εγώ. όταν το έκλεισα πριν μια ώρα και μετά από λίγο πήγα και άνοιξα την τζαμόπορτα αφού η δροσιά είχε ήδη φύγει, είδα ακριβώς από κάτω από την εσωτερική μονάδα και στα αριστερά να στάζει νερό μάλιστα αρκετή μεγάλη ποσότητα και είχε και μερικές σταγόνες στα φτερά οπού και τις σκούπισα για να μην γίνει τίποτα βραχυκύκλωμα.

μέχρι τώρα αυτό δεν το είχε ξανακάνει, άλλωστε πόσο έχει δουλέψει μέχρι τώρα 40 ώρες περίπου.

επίσης γράφω πιο πάνω ίσως να φταίω και εγώ και τι εννοώ με αυτό:
σήμερα είχα την ιδεα να βαλω στο σωληνα που βγαζει το νερο ενα τενεκακι για να μην γινεται το μπαλκόνι χάλια και βαριέμαι να σφουγγαριζω :p και αυτό σχεδόν γέμισε και δεν ξέρω και ίσως να μην άφησε την εσωτερική μονάδα να αδειάσει σωστά το νερό λόγω πίεσης δεν ξέρω και να το έβγαλε από την εσωτερική μονάδα :hmm:δεν μου έχει ξανατυχει τέτοιο πράγμα, δεν ξέρω και ίσως να λέω ασυναρτησίες :lol::rolleyes::oops:


άπλα θέλω να μου πει κάποιος είναι φυσιολογικό να βγάλει νερό η εσωτερική μονάδα η οχι;;;
ή ο τεχνικός έκανε σκ@τα εγκατάσταση, ή βγήκε αστοχία υλικού από την Toyotomi;;;

Ευχαριστώ;)

Νικαετός
02-08-07, 20:49
Δοκίμασε να βγάλεις το τενεκεδάκι. Αν δεν σου ξαναβγάλει νερό, έχεις βρει τον φταίχτη. Αν ξαναβγάλει τότε τον τεχνικό που σου το εγκατέστησε γρήγορα! ;)

sdikr
02-08-07, 21:01
Ναι εντέλως φυσικό είναι να βγάζει η εσωτερική μονάδα νερό, αυτό συνήθως περνά μέσω της σωλήνας αποχέτευσης έξω

takaros
02-08-07, 21:10
Ευχαριστώ ADMINS Νίκο και Σπύρο...:)

μάλλον το τενεκεδάκι έφταιγε ;)

θέλει το μπαλκόνι τελικά σφουγγάρισμα από εμενα :p

sdikr
02-08-07, 21:17
Ευχαριστώ ADMINS Νίκο και Σπύρο...:)

μάλλον το τενεκεδάκι έφταιγε ;)

θέλει το μπαλκόνι τελικά σφουγγάρισμα από εμενα :p

Συνήθως βάζεις εναν μεγάλο κουβά, έτσι ώστε να χρείαζεται να το δείς μια φορά την μέρα, αλλίως μπορείς να βάλεις τον σωλήνα στο λουκί της αποχέτευσης του μπαλκονιού

alwaysalone
02-08-07, 23:31
31 βαθμούς??? Μα αυτό δεν είναι A/C είναι καλοριφέρ always :hmm::hmm:. Τον χειμώνα τι κάνεις??

Kαλά το χειμώνα οσοι μπαινουν στο δωματιο μου κανουν στριπτιζ απο τη ζεστη. Μεχρι προτινος ειχα αερόθερμο -κλιμαστικο πρωτη φορα πηραμε- και το εχω στο φουλ ζεστη.

Αλλά σχετικα με τους βαθμους, δε ξερω, ειναι μαλλον θεμα κλιματιστικου, αν και δεν εχω εμπειρία. Παντως , με 1-2 fans και 30-31 βαθμούς (9αρι), για ενα δωματιο γυρω στα 20 τμ με δροσιζει κανονικα... Δε ξερω πως γινεται.. Ισως ειναι επειδη ειναι καινουριο το κλιμαστικο ή επειδη εγω ειμαι κρυουλιαρα.. :what: Στο σαλονι παντως το βαζουμε στους 28-29 και δροσιζει επισης μια χαρα. (γυρω στα 30τμ).

aris60
02-08-07, 23:35
Συνήθως βάζεις εναν μεγάλο κουβά, έτσι ώστε να χρείαζεται να το δείς μια φορά την μέρα, αλλίως μπορείς να βάλεις τον σωλήνα στο λουκί της αποχέτευσης του μπαλκονιού

Aν το μπαλκονι δεν εχει λουκι, ενα μπετονι πλαστικο σαν αυτα που δινουν για βενζινη αλλα μεγαλο.:)

alwaysalone
02-08-07, 23:38
και η Mitsubishi τα οποια ομως ειναι κινεζικης προελευσης και αυτο, πιστεψτε με, κανει τους πελατες να μην τα προτιμουν! :)


2050 ευρω σκασαμε ντουκου για inverter+ιονιστή, για ενα εννιαρι και ενα δωδεκαρι.. Ελπίζω να μη βγουν σκαρτα :mad: Αν και μας ειπε ο πωλητης οτι ερχονται απο Ταϊλανδη..

Νικαετός
02-08-07, 23:42
Kαλά το χειμώνα οσοι μπαινουν στο δωματιο μου κανουν στριπτιζ απο τη ζεστη. Μεχρι προτινος ειχα αερόθερμο -κλιμαστικο πρωτη φορα πηραμε- και το εχω στο φουλ ζεστη.

Αλλά σχετικα με τους βαθμους, δε ξερω, ειναι μαλλον θεμα κλιματιστικου, αν και δεν εχω εμπειρία. Παντως , με 1-2 fans και 30-31 βαθμούς (9αρι), για ενα δωματιο γυρω στα 20 τμ με δροσιζει κανονικα... Δε ξερω πως γινεται.. Ισως ειναι επειδη ειναι καινουριο το κλιμαστικο ή επειδη εγω ειμαι κρυουλιαρα.. :what: Στο σαλονι παντως το βαζουμε στους 28-29 και δροσιζει επισης μια χαρα. (γυρω στα 30τμ).

Σκέψου πως η νορμάλ θερμοκρασία για τον άνθρωπο (ούτε κρύο ούτε ζέστη) είναι 25 βαθμοί...

Στο σπίτι όλα είναι ρυθμισμένα στους 23 βαθμούς (χειμώνα - καλοκαίρι). Ειδικά το καλοκαίρι, ούτε το σεντόνι που σκεπάζεται η γυναίκα μου δεν μπορώ να ανεχτώ πάνω μου ή δίπλα μου...μόνος μου στον ξενώνα με το A/C στους 22 βαθμούς...ευτυχία. ;)

gatoulas
03-08-07, 11:02
Μανία οι γυναίκες με το σεντόνι. 45 βαθμούς να έχει αυτές σεντόνι θέλουν! :angryr:

stako
03-08-07, 12:40
Μανία οι γυναίκες με το σεντόνι. 45 βαθμούς να έχει αυτές σεντόνι θέλουν! :angryr:

Όντως! Τι τρελλό φαινόμενο είναι τούτο ρε παιδιά?!? :hmm:

aria
03-08-07, 15:57
Μανία οι γυναίκες με το σεντόνι. 45 βαθμούς να έχει αυτές σεντόνι θέλουν! :angryr:


Όντως! Τι τρελλό φαινόμενο είναι τούτο ρε παιδιά?!? :hmm:

:what: Μα τι λέτε πάλι που ευκαιρία ψάχνετε να μας την πείτε;; :p

Να έχει 45 έξω κι εγώ να έχω το κλιματιστικό νύχτα και κάποια στιγμή να νιώσω ότι χρειάζομαι σεντόνι στη μέση μόνο γιατί έπεσε η θερμοκρασία του σπιτιού και βαριέμαι να σηκωθώ να το κλείσω ή να του ανεβάσω τους βαθμούς, εντάξει, το ομολογώ, guilty as charged... (έχει συμβεί μια δυο φορές φέτος).

Αλλά το σύνηθες και λογικό είναι ύπνος χωρίς σκέπασμα φυσικά. Αλλιώς δεν έχει νόημα να συζητάμε και να γκρινιάζουμε για ζέστες και κλιματιστικά ;)

xenofon
04-08-07, 00:49
2050 ευρω σκασαμε ντουκου για inverter+ιονιστή, για ενα εννιαρι και ενα δωδεκαρι.. Ελπίζω να μη βγουν σκαρτα :mad: Αν και μας ειπε ο πωλητης οτι ερχονται απο Ταϊλανδη..

Σωστα εχεις δικιο, λαθος δικο μου! Τα Mitsubishi οντως ειναι προελευση Ταϊλανδεζικη! Και μαλιστα αυτη την εβδομαδα μας ηρθε και η καινουργια σειρα της Mitsubishi! Ενδεικτικα το καινουργιο inverter 9BTU εχει 770 ευρω!!! Οσο για το αν θα σου βγουν σκαρτα μην ανησυχεις καθολου, δεν προκειται να παθει τιποτα που να χτυπιεσαι!!!:p

Ingenius
05-08-07, 19:28
Σωστα εχεις δικιο, λαθος δικο μου! Τα Mitsubishi οντως ειναι προελευση Ταϊλανδεζικη! Και μαλιστα αυτη την εβδομαδα μας ηρθε και η καινουργια σειρα της Mitsubishi! Ενδεικτικα το καινουργιο inverter 9BTU εχει 770 ευρω!!! Οσο για το αν θα σου βγουν σκαρτα μην ανησυχεις καθολου, δεν προκειται να παθει τιποτα που να χτυπιεσαι!!!:p

Και το δικό μου το Toshiba το Daiseikai από Ταϋλάνδη λέει ότι είναι!! Αλήθεια ο κομπρέσσορας μέσα να ναι Toshiba by default? Γιατί το μάτι μου ψάχνωντας στο νετ πήρε μια συμφωνία μεταξύ Carrier και Toshiba στον τομέα του κλιματισμού! Και στα χαρτιά η εταιρεία αναφέρεται ως Toshiba-Carrier!! Πάντως μερικά Carrier που κοίταξα είχαν υποδεέστερες επιδόσεις από το δικό μου...:p

Νικαετός
05-08-07, 19:36
Ingenius, η *Carrier έφτιαχνε κλιματιστικά , όταν η Τοσίμπα ήταν σκέψη στο μυαλό του δημιουργού της. Οπότε καλύτερα να μην είναι Τοσίμπα by default ο κομπρέσσορας, αλλά να είναι Carrier...;)

Ingenius
05-08-07, 20:00
Ingenius, η *Carrier έφτιαχνε κλιματιστικά , όταν η Τοσίμπα ήταν σκέψη στο μυαλό του δημιουργού της. Οπότε καλύτερα να μην είναι Τοσίμπα by default ο κομπρέσσορας, αλλά να είναι Carrier...;)

Ε τα παραλές τώρα...Μπορεί η Carrier να ήταν η πρώτη εταιρεία που κατασκέυασε το A/C αλλά η Toshiba ήταν η πρώτη που εισήγαγε το split Α/C το 1961, το computerized Α/C το 1978, την τεχνολογία inverter το 1980 και τον πρώτο διπλό περιστροφικό συμπιεστή το 1993;).

Daring innovations my friend... :cool:

Νικαετός
05-08-07, 22:14
:oops::oops:

Ουπς !

senninhaGR
05-08-07, 23:04
Εγώ με το Fujitsu μου τα πάμε μια χαρά. Αλλά αν έπαιρνα τώρα σίγουρα θα ήταν ένα LG art cool γιατί είναι πολύ μούρη. Αντί να έχεις ένα κουτί στο δωμάτιο σου έχεις έναν πίνακα που βγάζει κρύο αέρα

xenofon
06-08-07, 00:38
Εγώ με το Fujitsu μου τα πάμε μια χαρά. Αλλά αν έπαιρνα τώρα σίγουρα θα ήταν ένα LG art cool γιατί είναι πολύ μούρη. Αντί να έχεις ένα κουτί στο δωμάτιο σου έχεις έναν πίνακα που βγάζει κρύο αέρα

Ελα ομως που ο,τι λαμπει ΔΕΝ ειναι χρυσος....:p
Παντως τα ART COOL MIRROR της LG ειναι απο τα πιο αθορυβα (το 9BTU 21db)!

senninhaGR
06-08-07, 01:16
ΑΑΑΑΑ εγώ δεν είπα ότι είναι αποδοτικό ή κάτι συναφή. Απλά είπα ότι έχει άποψη και πλέον όταν ένα σπίτι είναι εφοδιασμένο με 3 A/C τότε σε παίρνει το ένα να είναι χειρότερο σε απόδοση, προκειμένου να μην αποτελεί παραφωνία στο σικάτο σαλόνι σου. Βέβαια μια συζήτηση για 3 A/C σε κάθε σπίτι είναι κατακριτέα πλέον με την νέα μόδα που λανσάρουν περί οικολογικής συνείδησης αλλά είναι η αλήθεια

opener
09-08-07, 22:59
.......
και σήμερα μου παρουσίασε ένα "πρόβλημα" που ίσως τελικά να μην είναι και τίποτα, και να φταίω εγώ. όταν το έκλεισα πριν μια ώρα και μετά από λίγο πήγα και άνοιξα την τζαμόπορτα αφού η δροσιά είχε ήδη φύγει, είδα ακριβώς από κάτω από την εσωτερική μονάδα και στα αριστερά να στάζει νερό μάλιστα αρκετή μεγάλη ποσότητα και είχε και μερικές σταγόνες στα φτερά οπού και τις σκούπισα για να μην γίνει τίποτα βραχυκύκλωμα.

μέχρι τώρα αυτό δεν το είχε ξανακάνει, άλλωστε πόσο έχει δουλέψει μέχρι τώρα 40 ώρες περίπου.

επίσης γράφω πιο πάνω ίσως να φταίω και εγώ και τι εννοώ με αυτό:
σήμερα είχα την ιδεα να βαλω στο σωληνα που βγαζει το νερο ενα τενεκακι για να μην γινεται το μπαλκόνι χάλια και βαριέμαι να σφουγγαριζω :p και αυτό σχεδόν γέμισε και δεν ξέρω και ίσως να μην άφησε την εσωτερική μονάδα να αδειάσει σωστά το νερό λόγω πίεσης δεν ξέρω και να το έβγαλε από την εσωτερική μονάδα :hmm:δεν μου έχει ξανατυχει τέτοιο πράγμα, δεν ξέρω και ίσως να λέω ασυναρτησίες :lol::rolleyes::oops:

άπλα θέλω να μου πει κάποιος είναι φυσιολογικό να βγάλει νερό η εσωτερική μονάδα η οχι;;;
ή ο τεχνικός έκανε σκ@τα εγκατάσταση, ή βγήκε αστοχία υλικού από την Toyotomi;;;

Ευχαριστώ;)

Δεν υπαρχει διαφορα πιεσης μεταξυ εσωτερικου-εξωτερικου χωρου.
Η υγρασια που υπαρχει στον αερα του δωματιου (μονον οταν υπαρχει υψηλο ποσοστο υγρασιας στο αερα του δωματιου) υγροποιειται και απο την εσωτερικη μοναδα ρεει μεσω της σωληνας εξυδατωσης στον εξωτερικο χωρο.

Οτι τενεκακι και να βαλεις εξω το νερο θα κατεβη λογω βαρυτητας, εκτος εαν δεν υπαρχει διαφορα υψους μεταξυ εσωτερικης μοναδας - τενεκε, πραγμα που θεωρω μαλλον απιθανο.

Για να βγαλη νερο η εωτερικη μοναδα τα αιτια ειναι=

1. Η εσωτερικη μοναδα δεν εχει την σωστη κλιση (υπαρχει ενας συλλεκτης νερου στο κατω μερος της εσωτερικης μοναδας, αν η κλιση ειναι αναποδα κανει υπερχειλιση μεσα).
Λες ετρεχε αριστερα, η οπη στον συλλεκτη νερου που ειναι? Αριστερα η Δεξια?
Θεραπεια= Διορθωσε την κλιση.

2. Η οπη στον εσωτερικο συλλεκτη / η σωληνα εξυδατωσης εχουν φραξει .
Ελεγχος= Πηγαινε στην σωληνα εξω και φυσα την να δης αν παει ο αερας προς τα μεσα.

3. Μπορει οταν το σταματησες και ανοιξες την τζαμοπορτα, η υγρασια του νεου αερα που μπηκε στο δωματιο (λογω διαφορας θερμοκρασιας μεσα και εξω αερα) να υγροποιηθηκε στην εσωτερικη μοναδα σε μερη που ηταν εξω απο τον συλλεκτη οποτε και λογικα ετρεξε μεσα.

takaros
12-08-07, 23:24
Δεν υπαρχει διαφορα πιεσης μεταξυ εσωτερικου-εξωτερικου χωρου.
Η υγρασια που υπαρχει στον αερα του δωματιου (μονον οταν υπαρχει υψηλο ποσοστο υγρασιας στο αερα του δωματιου) υγροποιειται και απο την εσωτερικη μοναδα ρεει μεσω της σωληνας εξυδατωσης στον εξωτερικο χωρο.

Οτι τενεκακι και να βαλεις εξω το νερο θα κατεβη λογω βαρυτητας, εκτος εαν δεν υπαρχει διαφορα υψους μεταξυ εσωτερικης μοναδας - τενεκε, πραγμα που θεωρω μαλλον απιθανο.

Για να βγαλη νερο η εωτερικη μοναδα τα αιτια ειναι=

1. Η εσωτερικη μοναδα δεν εχει την σωστη κλιση (υπαρχει ενας συλλεκτης νερου στο κατω μερος της εσωτερικης μοναδας, αν η κλιση ειναι αναποδα κανει υπερχειλιση μεσα).
Λες ετρεχε αριστερα, η οπη στον συλλεκτη νερου που ειναι? Αριστερα η Δεξια?
Θεραπεια= Διορθωσε την κλιση.

2. Η οπη στον εσωτερικο συλλεκτη / η σωληνα εξυδατωσης εχουν φραξει .
Ελεγχος= Πηγαινε στην σωληνα εξω και φυσα την να δης αν παει ο αερας προς τα μεσα.

3. Μπορει οταν το σταματησες και ανοιξες την τζαμοπορτα, η υγρασια του νεου αερα που μπηκε στο δωματιο (λογω διαφορας θερμοκρασιας μεσα και εξω αερα) να υγροποιηθηκε στην εσωτερικη μοναδα σε μερη που ηταν εξω απο τον συλλεκτη οποτε και λογικα ετρεξε μεσα.


Ουπς τώρα το είδα!!!

φίλε δεν ξέρω ποια ήταν η αίτια πραγματικά, γιατί από τοτε δεν το έχει ξανακάνει....

τώρα αυτά που γράφεις στο 1) ισχύουν εν μέρει δηλαδή το σημείο στο όποιο είναι τοποθετημένη η εσωτερική μονάδα είναι δοκάρι και είναι στραβά κατασκευασμένο (Πολυκατοικία 25 ετών περίπου) έχει κλίση προς στο σημείο που έσταζε (αριστερά) και οι σωλήνες είναι δεξιά , και δυστυχώς δεν γίνεται να τοποθετηθεί πουθενά αλλού.

opener
13-08-07, 00:28
Ουπς τώρα το είδα!!!

φίλε δεν ξέρω ποια ήταν η αίτια πραγματικά, γιατί από τοτε δεν το έχει ξανακάνει....

τώρα αυτά που γράφεις στο 1) ισχύουν εν μέρει δηλαδή το σημείο στο όποιο είναι τοποθετημένη η εσωτερική μονάδα είναι δοκάρι και είναι στραβά κατασκευασμένο (Πολυκατοικία 25 ετών περίπου) έχει κλίση προς στο σημείο που έσταζε (αριστερά) και οι σωλήνες είναι δεξιά , και δυστυχώς δεν γίνεται να τοποθετηθεί πουθενά αλλού.

Α) Γιατι μπορει απο τοτε και μετα να μην ειχε μεγαλα ποσοστα υγρασιας.
Β) Οι σωληνες απο την εσωτερικη μοναδα σου μπορει =
1) να ειναι στην δεξια πλευρα.
2) να ειναι στην αριστερη πλευρα, να περνουν εσωτερικα της μοναδας και να απλως να
βγαινουν απο την δεξια πλευρα.
Για να δεις πως ειναι πρεπει να το ξεκουμπωσεις απο την βαση στηριξης και να το ανασηκωσεις απο το κατω μερος προσεκτικα για να μην φυγει τελειως απο την βαση και σου μεινει στο χερι.

Αν στο κανει μια στο τοσο, ας το οπως ειναι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.