PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά air-condition. Ti προτείνετε;



Σελίδες : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38

bazoozoo
30-05-08, 15:16
Λοιπον
πραγματικα πολλες πληροφοριες εδω μεσα

το προβλημα μου τωρα εχω στο σαλονι ενα κλιματιστικο 18000 καινουργιο σχετικα klimatair (η οποια εκλεισε ) θελω μεγαλυτερο κατι σε 24000

να παρω μεγαλυτερο η να βαλω ενα δευτερο κλιματιστικο; εχει επιβαρυνση σε καταλωση αμα ειναι δυο;
καμια ιδέα

subzer0
31-05-08, 01:45
Λοιπον
πραγματικα πολλες πληροφοριες εδω μεσα

το προβλημα μου τωρα εχω στο σαλονι ενα κλιματιστικο 18000 καινουργιο σχετικα klimatair (η οποια εκλεισε ) θελω μεγαλυτερο κατι σε 24000

να παρω μεγαλυτερο η να βαλω ενα δευτερο κλιματιστικο; εχει επιβαρυνση σε καταλωση αμα ειναι δυο;
καμια ιδέα

Και το 18άρι τι θα το κάνεις?
Πλέον δεν αξίζει η μεταφορά air condition.
Προσωπική μου άποψη να βάλεις ακόμα ένα.
Αν δεν είχες το 18αρι θα σου πρότεινα να πάρεις ενα 24αρι καινούριο.
Η κατανάλωση έχει να κάνει με πολλά πράγματα. Αν είναι inverter το A/C , τι ενεργειακής κλάσης είναι , μαρκα κ.α.
Και όσο για το klimatair που έχεις , άστο. Μεγάλη ιστορία.

bazoozoo
02-06-08, 11:08
ευχαριστω πολυ για την απαντηση

ελεγα το 18αρι να το βαλω σε αλλο δωματιο αλλα


μαλλον μιας και ειναι inverter το υπαρχον θα βαλω αλλο ενα καπου στο σαλονι:)

CptBill
16-06-08, 01:16
Διαβασα στη πρωτη σελιδα πως η θερμοκρασια στο κρυο πρεπει να ειναι κατω απο 9 βαθμους.
Μηπως ειναι υπερβολικα λιγο αυτο?
Δοκιμασα να βαλω ενα ηλεκτρονικο θερμομετρο στη περσιδα του hitachi μου και μου εβγαλε 15C
Ισως να μην εβαλα σωστα το θερμομετρο...δεν ξερω. Θα δοκιμασα ξανα και στο δευτερο hitachi που εχω.

Επισης εχω παρατηρησει πως στο ιδιο κλιματιστικο οταν πχ το βαλω ψυξη 27C και φτασει την επιθυμητή θερμοκρασια οποτε σταματαει να βγαζει κρυο αερα αλλα βγαζει σκέτο αερα, υπαρχει μια εντονη ασχημη οσμη. Γιατι αυτο? Οταν αρχισει παλι η ψυξη δεν μυριζει.

pelasgian
16-06-08, 01:58
Διότι εξατμίζεται η υγρασία από το νεροχύτη που κάθεται κάτω από τους εναλλάκτες που στραγγίζουν η υγρασία της ατμόσφαιρας.
Αυτός πιάνει μικρόβια και μούχλες και βρωμάει σαν ανοιχτός υπόνομος.

Θέλει καθάρισμα ΚΑΛΟ. (Είχα φέρει έναν, το έκανε σκατά, έβαλε και ένα πατσουλί να πατήσει τη βρώμα και μετά το άνοιξα εγώ και βγήκαν αρκούδες από το νεροχύτη).

Μετά, έβαλα μία κουταλιά ντετόλ σε 300ml νερό σε σπρέυ για τα ρούχα το ψέκασα στις περσίδες. Μύριζε για μία εβδομάδα σα νοσοκομείο, αλλά τα γ....σε όλα, δεν έμεινε μικρόβιο ή μύκητας για δείγμα.

Βάλε και μπεταντίν αν θες.


υ.γ. πήρα δύο 12άρια General Electric από το electroworld προς 330 το ένα. So far, so good.

utp
16-06-08, 02:24
Διαβασα στη πρωτη σελιδα πως η θερμοκρασια στο κρυο πρεπει να ειναι κατω απο 9 βαθμους.
Μηπως ειναι υπερβολικα λιγο αυτο?
Δοκιμασα να βαλω ενα ηλεκτρονικο θερμομετρο στη περσιδα του hitachi μου και μου εβγαλε 15C
Ισως να μην εβαλα σωστα το θερμομετρο...δεν ξερω. Θα δοκιμασα ξανα και στο δευτερο hitachi που εχω.

Επισης εχω παρατηρησει πως στο ιδιο κλιματιστικο οταν πχ το βαλω ψυξη 27C και φτασει την επιθυμητή θερμοκρασια οποτε σταματαει να βγαζει κρυο αερα αλλα βγαζει σκέτο αερα, υπαρχει μια εντονη ασχημη οσμη. Γιατι αυτο? Οταν αρχισει παλι η ψυξη δεν μυριζει.

Και μενα ειχε αυτο το προβλημα με τη μυρωδια,και μαλιστα εχω και γω hitachi.Θελει καλο καθαρισμα!!Αν και μενα απο την πρωτη - δευτερη χρηση μυριζαν οταν σταματαγε η ψυξη(αδικαιολογητο για καινουριο μηχανημα).Μετα απο καθαρισμο ομως εξαφανιστηκε η μυρωδια.

CptBill
16-06-08, 12:32
σειρα air exchanger μηπως?
Τα εχω δυο χρονια και τα χρησιμοποιω μονο καλοκαιρι. Ουσιαστικα ειναι ολοκαινουργια και εμενα.

Τι καθαρισμο εκανες? Φιλτρα? Ψεκασμο?

Περι service τωρα επειδη δεν εχω κανει ποτε και εχω την εντυπωση πως εχει μειωθει η αποδοση και των δυο που εχω (9αρι και 12αρι), καλεις οποιοδηποτε τεχνικο η καποιον απο hitachi?

Τελος αν και στην αρχη αυτου του thread αναφερθηκε ως σωστη θερμοκρασια οι 9 βαθμοι (και λιγοτερο), εδω http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1051289&postcount=9 καποιος αλλος αναφέρει στο thread περι καθαρισμου οτι "Μετράς θερμοκρασία αέρα εισόδου και εξόδου. Αν η διαφορά είναι πάνω απο 8 βαθμούς κελσίου είσαι γενικά ΟΚ".
Οποτε εαν η θερμοκρασια δωματιου ειναι 27 βαθμοι και στην εξοδο κρυου αερα (μετρηση πανω σε περσιδες) μετρήσεις 18 βαθμους, το κλιματιστικο δουλευει ενταξει?

Τι απο τα δυο ισχυει?

utp
16-06-08, 14:56
σειρα air exchanger μηπως?
Τα εχω δυο χρονια και τα χρησιμοποιω μονο καλοκαιρι. Ουσιαστικα ειναι ολοκαινουργια και εμενα.

Τι καθαρισμο εκανες? Φιλτρα? Ψεκασμο?

Περι service τωρα επειδη δεν εχω κανει ποτε και εχω την εντυπωση πως εχει μειωθει η αποδοση και των δυο που εχω (9αρι και 12αρι), καλεις οποιοδηποτε τεχνικο η καποιον απο hitachi?

Τελος αν και στην αρχη αυτου του thread αναφερθηκε ως σωστη θερμοκρασια οι 9 βαθμοι (και λιγοτερο), εδω http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1051289&postcount=9 καποιος αλλος αναφέρει στο thread περι καθαρισμου οτι "Μετράς θερμοκρασία αέρα εισόδου και εξόδου. Αν η διαφορά είναι πάνω απο 8 βαθμούς κελσίου είσαι γενικά ΟΚ".
Οποτε εαν η θερμοκρασια δωματιου ειναι 27 βαθμοι και στην εξοδο κρυου αερα (μετρηση πανω σε περσιδες) μετρήσεις 18 βαθμους, το κλιματιστικο δουλευει ενταξει?

Τι απο τα δυο ισχυει?

Οχι air exchanger αλλα την bigflow εχω.Κανονικα ανοιγε τα για κανενα 20 λεπτο το μηνα και τον χειμωνα.Ετσι μου χε πει ο ψυκτικος.Πιο πολυ λεει φθειρονται απο την αχρηστια παρα να δουλευουν υπερωριες!
Εγω στο 9αρι μετραω 11-12 βαθμους στις περσιδες με θερμοκρασια δωματιου 26-27(την ειχε κατεβασει απο 35 βαθμους!).Ολα αυτα περισυ με τους καυσωνες.
Καλο ειναι να φερεις καποιον τεχνικο να ριξει μια ματια.Κατα προτιμηση αυτον που το τοποθετησε.Αλλα δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα αν φερεις καποιον απο την γειτονια που λενε.

papakion
16-06-08, 15:21
Οχι air exchanger αλλα την bigflow εχω.Κανονικα ανοιγε τα για κανενα 20 λεπτο το μηνα και τον χειμωνα.Ετσι μου χε πει ο ψυκτικος.Πιο πολυ λεει φθειρονται απο την αχρηστια παρα να δουλευουν υπερωριες!
Εγω στο 9αρι μετραω 11-12 βαθμους στις περσιδες με θερμοκρασια δωματιου 26-27(την ειχε κατεβασει απο 35 βαθμους!).Ολα αυτα περισυ με τους καυσωνες.
Καλο ειναι να φερεις καποιον τεχνικο να ριξει μια ματια.Κατα προτιμηση αυτον που το τοποθετησε.Αλλα δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα αν φερεις καποιον απο την γειτονια που λενε.

Σωστό, πρεπει να τα δουλευουμε και ενδιαμεσα (τον χειμωνα) τα μηχανηματα.
Οι 11-12 Κελσίου ειναι μια ιδανική θερμοκρασία στις περσιδες ;):oneup:

stathisq
17-06-08, 03:24
παιδια γεια σας...πριν μερικες μερες αγορασα για το σπιτι μου 2 toyotomi inverter 9αρια...απο εμα αποδοσης ειναι παρα πολυ καλα...απλα σημερα αγινε κατι που δεν μπορω να καταλαβω...
ενω πηγα να αλλαξω κατι απο το τηλεκοντρολ του ξαφνικα η οθονη που εχει πανω η μοναδα(εχει μια που λεει ανω την παρουσα θερμοκρασια,ενδειξη on/off,και λειτουργεια) δειχνει μονο το on/off...(η οθονη δεν παιζει να εχει καει καθως οταν βαζω a/c το ρευμα αναβοσβηνει στιγμιαια οπως πρεπει...εχει κανεις καποια ιδια???παιζει να εχει χαλασει...2η μερα που το εχω ειναι...

birbilis
18-06-08, 10:26
Παιδιά τη βοήθεια σας. Δεν μπορώ να αποφασίσω ανάμεσα σε 2 μηχανήματα γιατί κολλάω σε λεπτομέρειεςhttp://www.myphone.gr/forum/image/smilies/rolleyes.gif
Είμαι ανάμεσα σε ένα General (Fujitsu) 14000btu και ένα Toshiba 13000btu.To πρόβλημα είναι οτι το General καλύπτει καλύτερα το χώρο μου(σχεδόν 30τ.μ, ταράτσα, ξύλινα κουφώματα)αλλά είναι ενεργειακής κλασης Β ψύξηhttp://www.myphone.gr/forum/image/smilies/frown.gif/Α θέρμανσης. Το Toshiba είναι Α/Α αλλά φοβάμαι οτι θα δουλεύει οριακά.
Υπάρχει μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση ανάμεσα σε Α και Β κλάση? Αν πχ το κλιματιστικό δουλευει 2-3 ώρες την ημέρα για τι διαφορά μιλάμε (χονδρικάhttp://www.myphone.gr/forum/image/smilies/exclamation.gif)στο λογαριασμό της ΔΕΗ?http://www.myphone.gr/forum/image/smilies/worry.gif

Εσείς ποιό από τα 2 μου προτείνετε?

JERY
23-06-08, 09:16
Και μενα ειχε αυτο το προβλημα με τη μυρωδια,και μαλιστα εχω και γω hitachi.Θελει καλο καθαρισμα!!Αν και μενα απο την πρωτη - δευτερη χρηση μυριζαν οταν σταματαγε η ψυξη(αδικαιολογητο για καινουριο μηχανημα).Μετα απο καθαρισμο ομως εξαφανιστηκε η μυρωδια.

Παιδια και εγω εχω αυτο το προβλημα,απο τη πρωτη στιγμη που το πηρα.
Αν το ψεξασω με ειδηκο χυμικο θα λυθει το προβλημα η πρεπει να κανω και τιποτα αλλο?

........Auto merged post: JERY πρόσθεσε 5 λεπτά και 28 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Διότι εξατμίζεται η υγρασία από το νεροχύτη που κάθεται κάτω από τους εναλλααράκτες που στραγγίζουν η υγρασία της ατμόσφαιρας.
Αυτός πιάνει μικρόβια και μούχλες και βρωμάει σαν ανοιχτός υπόνομος.

Θέλει καθάρισμα ΚΑΛΟ. (Είχα φέρει έναν, το έκανε σκατά, έβαλε και ένα πατσουλί να πατήσει τη βρώμα και μετά το άνοιξα εγώ και βγήκαν αρκούδες από το νεροχύτη).

Μετά, έβαλα μία κουταλιά ντετόλ σε 300ml νερό σε σπρέυ για τα ρούχα το ψέκασα στις περσίδες. Μύριζε για μία εβδομάδα σα νοσοκομείο, αλλά τα γ....σε όλα, δεν έμεινε μικρόβιο ή μύκητας για δείγμα.

Βάλε και μπεταντίν αν θες.


υ.γ. πήρα δύο 12άρια General Electric από το electroworld προς 330 το ένα. So far, so good.

Και εγω GE εχω 9αρια, πρεπει να βγαλω το πλαστικο καπακι για τα φιλτρα μονο η να ανοιξω ολο το κλιματιστικο?

........Auto merged post: JERY πρόσθεσε 18 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα αργότερα ........

λοιπον δεν αντεχα να περιμενω:p
Ανοιξα και το μεγαλο πλαστικο καλυμα του κλιματιστικου και ειδα ενα αυλακι που ειχε λιγο νερο μεσα και λιγη βρομα.Το απογευμα παω πρακτικερ για να παρω καθαριστικο και ντετολ!
Παντως δεν εχει κλιση το αυλακι για να μπορει να φευγει το νερο.Μαλακια του κλιματιστικου.βεβαια απο πανω ειχε ενα αφρολεξ με λιγη κολλα:hmm:,το νερο ηταν κατω απο το αφρολεξ.Σκεφτομουν καμια πατεντα για να φευγει το νερο:hmm:Μηπως να βγαλω το αφρολεξ

ggero
30-06-08, 20:22
Καλησπέρα παιδιά...Θέλω να καταθέσω κι εγώ την άποψή μου σχετικά με τα air condition...Αγόρασα Daikin 18άρι Inverter...Το έχω βάλει πάνω απο την εξώπορτα του σπιτιού μου (100Τ.Μ.) και υπάρχει χαλκοσωλήνας γύρω στα 8-9 μέτρα για να συνδεθεί με την εξωτερική μονάδα...Δυστυχώς δεν είμαι καθόλου ικανοποιημένος απο την απόδοσή του..Με 32 βαθμούς έξω το έβαλα για 3 ώρες να δουλέυει στους 18 σε μέτρια ταχύτητα ανεμιστήρα..Το αποτέλεσμα ??..25 βαθμούς έδειχνε το θερμόμετρο 2 μέτρα μακρια απο το κλιματιστικό και ο αέρας να χτυπάει σχεδόν πάνω του..Δεν ξέρω εαν οφείλεται σε τεχνικό λάθος στην εγκατάσταση ή κάπου αλλού αλλά τα 1500 ευρώ τα έδωσα ήδη....Κάθομαι σε ενα κλαιν μαιν 18άρι και παγώνω μπροστά του όταν με χτυπάει ο αέρας....Στο δικό μου απλά δροσίζομαι...:down:

NaGR
01-07-08, 05:08
υ.γ. πήρα δύο 12άρια General Electric από το electroworld προς 330 το ένα. So far, so good.
Για δώσε λινκ γιατί δεν τα βλέπω

pan.nl
02-07-08, 19:25
Καλησπέρα παιδιά...Θέλω να καταθέσω κι εγώ την άποψή μου σχετικά με τα air condition...Αγόρασα Daikin 18άρι Inverter...Το έχω βάλει πάνω απο την εξώπορτα του σπιτιού μου (100Τ.Μ.) και υπάρχει χαλκοσωλήνας γύρω στα 8-9 μέτρα για να συνδεθεί με την εξωτερική μονάδα...Δυστυχώς δεν είμαι καθόλου ικανοποιημένος απο την απόδοσή του..Με 32 βαθμούς έξω το έβαλα για 3 ώρες να δουλέυει στους 18 σε μέτρια ταχύτητα ανεμιστήρα..Το αποτέλεσμα ??..25 βαθμούς έδειχνε το θερμόμετρο 2 μέτρα μακρια απο το κλιματιστικό και ο αέρας να χτυπάει σχεδόν πάνω του..Δεν ξέρω εαν οφείλεται σε τεχνικό λάθος στην εγκατάσταση ή κάπου αλλού αλλά τα 1500 ευρώ τα έδωσα ήδη....Κάθομαι σε ενα κλαιν μαιν 18άρι και παγώνω μπροστά του όταν με χτυπάει ο αέρας....Στο δικό μου απλά δροσίζομαι...:down:

Έχω κι εγώ ένα, ίδιο φαντάζομαι (Ururu Sarara inverter 18.000 BTU), και αντίθετα είμαι ευχαριστημένος. Ρυθμίζοντάς το στους 25 C έχει 25-27 στο σαλόνι/κουζίνα και στο χωλ (~45 τ.μ.) και ~28 C στο υπνοδωμάτιο (12-13 τ.μ. με ανοικτή την πόρτα και ανεμιστήρα για να προωθεί τον κρύο αέρα). Ο χαλκοσωλήνας που συνδέει το δικό σου μου ακούγεται υπερβολικά μακρύς, καθώς μειώνεται η απόδοση συναρτήσει του μήκους. Εμάς μας το τοποθέτησαν όσο πιο κοντά στην εξωτερική μονάδα γινόταν (δίπλα στην μπαλκονόπορτα, περίπου 2,5-3 μέτρα μήκος σωλήνα).

chris_risky
05-07-08, 18:16
Καλησπέρα. Πρόσφατα αγόρασα και εγώ ένα PANASONIC INVERTER 7.000ΒΤU, για το γραφείο μου στο σπίτι. Έτυχε να βρω το SERVICE MANUAL στο διαδίκτυο. Εκεί λοιπόν αναφέρει ότι σε συνθήκες 35 C εξωτερική θερμοκρασία και το FAN στη μέγιστη ταχύτητα πρέπει η θερμοκρασία του αέρα στην περσίδα εξόδου να είναι από 12-16 βαθμούς C ανάλογα με την πίεση του FREON που περιέχει ή οποία σχετίζεται με την ποσότητα που περιέχει. Γενικά όταν αναφέρεται στον έλεγχο καλής λειτουργίας στο κρύο η διαφορά μεταξύ του αέρα έισοδου (στο πάνω μέρος της εσωτερικής μονάδας) και του αέρα εξόδου (στις περσίδες) πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 8 βαθμούς C ενώ στο ζεστό μεγαλύτερη από 15 βαθμούς C, μετά από λειτουργία τουλάχιστον 15 λεπτών. Εγώ μετρώντας το βρήκα αέρα εισόδου 24, αέρα εξόδου 11 διαφορά 13 βαθμοί άρα είμαι ΟΚ. Μετρώντας βέβαια ένα 16αρι PANASONIC INVERTER που έχω στο σαλόνι τα έχασα γιατί η θερμοκρασία εξόδου στις περσίδες είναι μόλις 2 βαθμοί C, το μηχάνημα κυριολεκτικά σκοτώνει χωρίς να παρατηρώ επιβάρυνση στη ΔΕΗ ενώ το ανάβω πολλές ώρες, γι΄αυτό και πήρα πάλι PANASONIC . Οι μετρήσεις έγιναν με πολύμετρο πού έχει αισθητήρα (PROBE) για μέτρηση θερμοκρασίας o ο οποίος έχει άμεση απόκριση σε σχέση με ένα απλό θερμόμετρο.

menou
09-07-08, 09:46
Τα Daikin Inverter ειναι οντως η καλυτερη επιλογη σε κλιματιστικο και αν ναι και στον δεικτη Τιμή αποδοση?
Ρωτω διοτι σκεφτομαι να αγορασω 3 μοναδεσ ψυξης θερμανσης.

Το Ururu Sarara της Daikin
Προσφέρει ένα μοναδικό συνδυασμό λειτουργιών ύγρανσης, αφύγρανσης, εξαερισμού και καθαρισμού του αέρα, που δημιουργεί στο χώρο σας ακριβώς την ατμόσφαιρα που επιθυμείτε, κάθε εποχή του χρόνου.

σε κοστος τι διαφορες έχει απο τα επιτοιχια συστηματα της ιδιας εταιριας και ποια η αποψη των ηδη χρηστων για την επενδυση τους.Σημερα θα ξαναγοραζαν το ιδιο ακριβως συστημα η το επιτοιχιο του χωρις Ururu Sarara.

Παρατηρω διαφορες τιμων πανω απο 15% απο αγορα απο τοπικους εμπορους με online αγορα και οταν μιλαμε για 3000> δεν ειναι λγα τα χρηματα/διαφορα υπολογιζομενα παντα και τα κοστη εγκαταστασης 100 ευρω για καθε κομματι.(3 το συνολο)
Αν τα αγοραζα online και μοσχοπληρωνα παρακαλωντας αυτον τον καιρο μεσα καλοκαιριου εναν τεχνικο να τα περασει θα έκανα ασχημα και αν ναι γιατι παρακαλω βοηθηστε με να αποφασισω.

Ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις σας.Η βοηθεια και πληροφοριες του φορουμ είναι πραγματι σε απολυτες τιμες τεράστια.

mimsat
09-07-08, 21:32
μηπως υπαρχει κανενας οδηγος, για το πως να συμπληρωσουμε φρεον ?

George_Prix
09-07-08, 21:38
μηπως υπαρχει κανενας οδηγος, για το πως να συμπληρωσουμε φρεον ?

Μηπως ειναι καλυτερα να το κανει ενας τεχνικος? :hmm:

Εχω την αισθηση οτι δεν ειναι τοσο απλο.

subzer0
09-07-08, 21:38
μηπως υπαρχει κανενας οδηγος, για το πως να συμπληρωσουμε φρεον ?

Χρειάζεσαι εργάλεία (μανόμετρα) και μπουκάλα με το κατάλληλο για κάθε air-condition φρέον.
Από εκέι και πέρα δεν είναι μόνο το συμπληρώνω φρέον.
Είναι και το γιατί συμπληρώνω φρέον.
Πόσο χρειάζεται , διακιολογείται?
Τι φρέον έχει το μηχάνημα?

oidarvt
09-07-08, 21:52
Προτεινω ανεμιστηρα με 35 ευρω ( για μεγαλη οικονομια ).

Gabriel
09-07-08, 23:06
H διαφορά στην κατανάλωση ρεύματος με ένα inverter πόση είναι παιδιά (για ίδιας απόδοσης μηχάνημα).

New Bee
11-07-08, 10:47
Εχω ένα παλιό aircondition που δουλεύει οκ, αλλά έχει καταστραφεί το υλικό των φίλτρων. Ανταλλακτικά δεν παίζουν. Μήπως ξέρει κανείς τί θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω για να αντικαταστήσω τα φίλτρα; Σκέφτηκα τα φίλτρα που χρησιμοποιούν στους απορροφητήρες. Υπάρχει κάτι πιο κατάλληλο;

utp
12-07-08, 01:01
Τα Daikin Inverter ειναι οντως η καλυτερη επιλογη σε κλιματιστικο και αν ναι και στον δεικτη Τιμή αποδοση?
Ρωτω διοτι σκεφτομαι να αγορασω 3 μοναδεσ ψυξης θερμανσης.

Το Ururu Sarara της Daikin
Προσφέρει ένα μοναδικό συνδυασμό λειτουργιών ύγρανσης, αφύγρανσης, εξαερισμού και καθαρισμού του αέρα, που δημιουργεί στο χώρο σας ακριβώς την ατμόσφαιρα που επιθυμείτε, κάθε εποχή του χρόνου.

Σοβαρα?Υπαρχει κλιματιστικο που προσφερει αυτες τις λειτουργιες?Δωστε κανενα λινκ να δουμε αυτες τις συσκευες...

George_Prix
12-07-08, 08:15
Εχω ένα παλιό aircondition που δουλεύει οκ, αλλά έχει καταστραφεί το υλικό των φίλτρων. Ανταλλακτικά δεν παίζουν. Μήπως ξέρει κανείς τί θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω για να αντικαταστήσω τα φίλτρα; Σκέφτηκα τα φίλτρα που χρησιμοποιούν στους απορροφητήρες. Υπάρχει κάτι πιο κατάλληλο;

Εχω την εντυπωση οτι ειναι το ιδιο υλικο.

ioa_pap
12-07-08, 08:48
Σοβαρα?Υπαρχει κλιματιστικο που προσφερει αυτες τις λειτουργιες?Δωστε κανενα λινκ να δουμε αυτες τις συσκευες...

http://www.youtube.com/watch?v=eHoKyB33h0U

George_Prix
12-07-08, 10:13
Σοβαρα?Υπαρχει κλιματιστικο που προσφερει αυτες τις λειτουργιες?Δωστε κανενα λινκ να δουμε αυτες τις συσκευες...

Καλυτερα δες τα χαρακτηριστικα απο το ΕΠΙΣΗΜΟ SITE (http://www.daikin.gr/products/for_your_home/ururusarara/default.jsp) ;)

utp
12-07-08, 19:31
Το ururu sarara σε ποσα btu βγαινει?Sto site δεν αναφερει για btu.Σε τι τιμες κυμαινεται?Βασικα για ενα 9000btu ενδιαφερομαι.

sergyma
15-07-08, 18:36
περυσι το καλοκαιρι καηκε το κλιματιστικο μου myoto 18000 btu αγορασμενο πριν απο 15 χρονια
ενα σωληνακι ελιωσε και χυθηκε το αντιψυκτικο με αποτελεσμα να καει το μοτερ
αναγκαστηκα να αγορασω ενα hitachi Air-Exchanger (Inverter) RAS/RAC-D14EX2 900 ευρω τοποθετημενο
φετος ενα χρονο μετα λεω ευτυχως καηκε το παλιο και αναγκαστηκα να αγορασω το συγκεκριμενο hitachi εχω ηδη βγαλει τα 2/3 των χρηματων που εδωσα απο την οικονομια στην καταναλωση ρευματος (1/2 των λογαριασμων που πληρωνα)
το σπιτι μου ειναι 120 τ.μ και το καθιστικο δεν εχει παντζουρια και απο το μεσημερι μεχρι τη δυση το χτυπαει ο ηλιος (αυτη τη στιγμη στο μπαλκονι μου εχω 55 c)ετσι ειμαι αναγκασμενος να δουλευω συνεχως το κλιματιστικο
με το συγκεκριμενο κλιματιστικο ψυχω/θερμαινω ολο το σπιτι και μαλιστιστα το χρησιμοποιω στο auto την λειτουργια υπνου γιατι οταν δουλευει κανονικα μετα απο λιγο κατεβαζει τη θερμοκρασια πολυ

manoulamou
16-07-08, 17:45
Εαν υπαρχουν παππουδες ή γενικα ατομα με ειδικες αναγκες
παρτε κλιματιστικα Inverter και ενεργειακης κλασης Α οπωσδηποτε
αναλογα τα οικονομικα σας κατα σειραν Daikin, Mitsubishi, GE, Toyotomi
και μετα το χαος... Φρονιστε να ειναι στο πλάι ωστε να βαραει το πολυ ποδια!
Προσωπικα ενα GE εχω στο σαλονι, απ οταν διαγνωστηκα με ΣΚΠ
ο αντρας μου μού το πηρε με το ζορι, το ανοιγω μονο βραδι
εφ οσον η θερμοκρασια ξεπερασει τους 40 και ολες τις αλλες ωρες
ανεμιστηρες επιδαπεδιοι, οροφης και βενταλιες στο full... :)

[DSL]MANOS
16-07-08, 18:29
Το καλύτερο κλιματιστικό είναι το Daikin Ururu Sarara
Το Hitachi Air Exchanger είναι μούφα. :down:

Ingenius
16-07-08, 18:43
Εαν υπαρχουν παππουδες ή γενικα ατομα με ειδικες αναγκες
παρτε κλιματιστικα Inverter και ενεργειακης κλασης Α οπωσδηποτε
αναλογα τα οικονομικα σας κατα σειραν Daikin, Mitsubishi, GE, Toyotomi
και μετα το χαος...

Εγώ θα έβαζα στη λίστα και Toshiba! Δλδ κάπως έτσι:

a) Daikin, b) Toshiba - Mitsubishi, c) GE, d) Toyotomi :)

Είναι μία εταιρεία που έχει προσφέρει πολλές τεχνολογκές καινοτομίες σε αυτό τον τομέα ;)

[DSL]MANOS
16-07-08, 18:48
H Toshiba έχει πέσει τώρα. Εγώ παλιά Toshiba είχα.

Ingenius
16-07-08, 19:54
MANOS;2202289']H Toshiba έχει πέσει τώρα. Εγώ παλιά Toshiba είχα.

Δεν νομίζω. Ίσως δεν διαφημίζεται όσο πρέπει! Για κοίτα χαρακτηριστικά. Από τα οικονομικότερα σε κατανάλωση. Έχοντας σε χρήση το δεύτερο μπορώ να σου πω ότι είναι από τα πιο αθόρυβα που έχω δει με τη χαμηλότερη "σκάλα" να μην ακούγεται σχεδόν καθόλου μέσα και από την εξωτερική μονάδα (γύρω στα 20db μέσα - αθόρυβο για τους γείτονες - μερικών ενοίκων στα παραδίπλα και πάνω διαμερίσματα κάνουν σαν πραγματικά βαπόρια όταν το από το δικό μου ακούγεται ίσα ίσα ένα θρόϊσμα) και με features που περιλαμβάνουν πολλαπλό φιλτράρισμα (Plasma Filter, Ιονιστή, αντιοξειδωτικά φίλτρα, συμβατικά φίλτρα) - ένα πλήρες μηχάνημα κατά τη γνώμη μου (αν είχε air exchanger θα το κατέτασα μαζί με το Daikin). O λογαριασμός της ΔΕΗ πάντως δεν μεταβλήθηκε σχεδόν καθόλου πέρισυ με τις απίστευτες ζέστες και ούτε φέτος μέχρι στιγμής

Ορίστε και links

1 http://www.toshiba-aircon.gr/prod_R_SUPERDAISEKAI.htm
2 http://www.toshiba-aircon.gr/prod_R_DAISEKAI_SKVR.htm

[DSL]MANOS
16-07-08, 20:10
Έχοντας σε χρήση το δεύτερο μπορώ να σου πω ότι είναι από τα πιο αθόρυβα που έχω δει με τη χαμηλότερη "σκάλα" να μην ακούγεται σχεδόν καθόλου μέσα και από την εξωτερική μονάδα (γύρω στα 20db μέσα - αθόρυβο για τους γείτονες - μερικών ενοίκων στα παραδίπλα και πάνω διαμερίσματα κάνουν σαν πραγματικά βαπόρια όταν το από το δικό μου ακούγεται ίσα ίσα ένα θρόϊσμα) και με features που περιλαμβάνουν πολλαπλό φιλτράρισμα (Plasma Filter, Ιονιστή, αντιοξειδωτικά φίλτρα, συμβατικά φίλτρα) - ένα πλήρες μηχάνημα κατά τη γνώμη μου (αν είχε air exchanger θα το κατέτασα μαζί με το Daikin).
Απάντησες μόνο σου. ;)
Επίσης μην υποβιβάζεις το Ururu Sarara αποκαλώντας την λειτουργία του ως Air Exchanger. Καμία σχέση.

Ingenius
16-07-08, 20:13
MANOS;2202456']Απάντησες μόνο σου. ;)
Επίσης μην υποβιβάζεις το Ururu Sarara αποκαλώντας την λειτουργία του ως Air Exchanger. Καμία σχέση.

Είδες πουθενά να γράφω ότι είναι λιγότερων δυνατοτήτων το Daikin; :hmm:
Τα χαρακτηριστικά μιλάνε μόνα τους και για το ένα και για το άλλο! ;)

[DSL]MANOS
16-07-08, 20:19
Όχι. Άλλα τα χαρακτηριστικά των Toshiba τα έχουν και air condition άλλων εταιριών. ;)

Ingenius
16-07-08, 20:31
MANOS;2202494']Όχι. Άλλα τα χαρακτηριστικά των Toshiba τα έχουν και air condition άλλων εταιριών. ;)

Δεν διαφωνώ ότι μπορείς να βρεις κάτι ανάλογο στην αγορά με τα ίδια περίπου χαρακτηριστικά όπως Mitsubishi πχ. Εγώ πάντως θα προτιμούσα τη συγκεκριμένη εταιρεία έχοντας εμπειρία δεκαετιών σε αυτές (http://www.toshiba-aircon.jp/aboutus/history.htm) τις καινοτομίες και έχοντας συμπράξει με μία επίσης μεγάλη εταιρεία του χώρου, την Carrier. Καλύτερα made in Thailand παρά China. ;)

ioa_pap
16-07-08, 20:40
MANOS;2202264']Το καλύτερο κλιματιστικό είναι το Daikin Ururu Sarara
Το Hitachi Air Exchanger είναι μούφα. :down:

Δεν θα ελεγα οτι ειναι μουφα!!!
Απλα αλλα κανει το ενα και αλλα το αλλο.
Το daikin ειναι air exchanger και υγραντης-αφυγραντης μαζι.
ΔΕΝ μπορεις να συγκρινεις 2 μηχανηματα με διαφορα τιμης τοσο μεγαλη (νομιζω γυρω στα 500 ευρω).
Για εμενα η τεχνολογια της hitachi ειναι σαφεστατα ανωτερη απο τα αλλα απλα 9αρια μηχανηματα (και mitsubishi) που απλα παλευουν με φιλτρα πλασμα να εξουδετερωσουν τις οσμες.
Με το hitachi καπνιζεις?
Θα βγαλει εξω το καπνο και θα εισαγει αερα φρεσκο.
Ποιο ειναι ανωτερο?
Φρεσκος αερας ή φιλτραρισμενος?
Επισης οταν το βραδυ η εξωτερικη θερμοκρασια πεσει κατω απο την εσωτερικη βαζει μεσα κρυο αερα αντι να ψυχει-ανακυκλωνει τον ιδιο.

Δεν υποστηριζω οτι τα κορυφαια 9αρια ειναι ασχημα.Απλα για εμενα το hitachi ειναι το ενδιαμεσο βημα πριν το daikin.

[DSL]MANOS
16-07-08, 20:48
Η Toshiba όπως είπα ήταν top και για αυτό άλλωστε η Carrier που πουλάει τα καλύτερα επαγγελματικά air condition ξεκίνησε μια στενή συνεργασία μαζί της πριν μια δεκαετία. Αλλά τώρα η Toshiba έχει πέσει. Άλλες εταιρίες βγάζουν air condition με τα ίδια χαρακτηριστικά, αλλά με καλύτερες υλοποιήσεις. Δεν είναι η παλιά Toshiba που είχε βγάλει για παράδειγμα το inverter.

Hunter 85
16-07-08, 21:02
Κοιτα κορυφαία ηταν ειναι κ θα ειαι κατα τη γμώμη μου τα Mitsubishi!!!!
Beβαια επειδή ειναι ακριβά ακριβως λόγω της φήμης κοιτα κ Panasonic, Futsichu!!!

[DSL]MANOS
16-07-08, 21:04
Δεν θα ελεγα οτι ειναι μουφα!!!
Απλα αλλα κανει το ενα και αλλα το αλλο.
Το daikin ειναι air exchanger και υγραντης-αφυγραντης μαζι.
ΔΕΝ μπορεις να συγκρινεις 2 μηχανηματα με διαφορα τιμης τοσο μεγαλη (νομιζω γυρω στα 500 ευρω).
Για εμενα η τεχνολογια της hitachi ειναι σαφεστατα ανωτερη απο τα αλλα απλα 9αρια μηχανηματα (και mitsubishi) που απλα παλευουν με φιλτρα πλασμα να εξουδετερωσουν τις οσμες.
Με το hitachi καπνιζεις?
Θα βγαλει εξω το καπνο και θα εισαγει αερα φρεσκο.
Ποιο ειναι ανωτερο?
Φρεσκος αερας ή φιλτραρισμενος?
Επισης οταν το βραδυ η εξωτερικη θερμοκρασια πεσει κατω απο την εσωτερικη βαζει μεσα κρυο αερα αντι να ψυχει-ανακυκλωνει τον ιδιο.

Δεν υποστηριζω οτι τα κορυφαια 9αρια ειναι ασχημα.Απλα για εμενα το hitachi ειναι το ενδιαμεσο βημα πριν το daikin.
Το air exchanger είναι μούφα. Στο Ururu Sarara αν εξαιρέσουμε το ότι μπορεί να υγράνει την ατμόσφαιρα, το μηχάνημα μπαινοβγάζει αέρα και εσύ το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να επιλέξεις αν θέλεις το normal ή το high. Η επιλογή σου αποθυκεύετε αυτόματα και όταν το ξανανοίξεις θα μπαινοβγάζει πάλι αέρα (με ιονιστή κιόλας ;)).
Από την άλλη το Hitatchi σου δίνει 100 άχρηστες επιλογές, οι οποίες δεν αποθηκεύονται με εξαίρεση την λειτουργία με χρονοδιακόπτη στον ύπνο και η οποία δεν λειτουργεί σε όλες τις περιπτώσεις, όπως κάνουν και οι υπόλοιπες επιλογές (πχ αν η εξωτερική θερμοκρασία είναι μεγαλύτερη από την εσωτερική δεν βάζει αέρα) και δεν μπορεί να μπαινοβγάζει αέρα ταυτόχρονα. Το μόνο που μπορεί να κάνεις είναι να το ρυθμίσεις στην επιλογή που εντοπίζει βρόμικο αέρα, όπου εκεί βγάζει και μετά βάζει αυτόματα αν εντοπίσει βρόμικο αέρα. Με άλλα λόγια δεν κάνει αυτό που διαφημίζει. Δλδ ανανέωση του αέρα στο δωμάτιο μπαινοβγάζοντας αέρα. Το Ururu Sarara το κάνει αυτό. Άρα είναι μούφα. :down:

manicx
16-07-08, 22:03
Εγώ πέρυσι πήρα GE. Έχουν λίγο μεγάλη εξωτερική μονάδα (να μην πω τι τραβήξαμε για να ανεβάσουμε καθώς η σκάλα τα έφτυσε) αλλά το αποτέλεσμα είναι ΑΡΙΣΤΟ. Και το βασικό για εμένα, δεν κάνουν σαν αεροπλάνα όταν δουλεύουν. 100% ικανοποιημένος. Το μόνο πρόβλημα που προέκυψε και δεν ήταν σφάλμα a/c, ήταν ότι ο ένας τοίχος ήταν της πλάκας και προκαλούσε δονήσεις. Έτσι την μία εξωτερική μονάδα την κατέβασα κάτω.

ioa_pap
16-07-08, 23:22
MANOS;2202587']Το air exchanger είναι μούφα. Στο Ururu Sarara αν εξαιρέσουμε το ότι μπορεί να υγράνει την ατμόσφαιρα, το μηχάνημα μπαινοβγάζει αέρα και εσύ το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να επιλέξεις αν θέλεις το normal ή το high. Η επιλογή σου αποθυκεύετε αυτόματα και όταν το ξανανοίξεις θα μπαινοβγάζει πάλι αέρα (με ιονιστή κιόλας ;)).
Από την άλλη το Hitatchi σου δίνει 100 άχρηστες επιλογές, οι οποίες δεν αποθηκεύονται με εξαίρεση την λειτουργία με χρονοδιακόπτη στον ύπνο και η οποία δεν λειτουργεί σε όλες τις περιπτώσεις, όπως κάνουν και οι υπόλοιπες επιλογές (πχ αν η εξωτερική θερμοκρασία είναι μεγαλύτερη από την εσωτερική δεν βάζει αέρα) και δεν μπορεί να μπαινοβγάζει αέρα ταυτόχρονα. Το μόνο που μπορεί να κάνεις είναι να το ρυθμίσεις στην επιλογή που εντοπίζει βρόμικο αέρα, όπου εκεί βγάζει και μετά βάζει αυτόματα αν εντοπίσει βρόμικο αέρα. Με άλλα λόγια δεν κάνει αυτό που διαφημίζει. Δλδ ανανέωση του αέρα στο δωμάτιο μπαινοβγάζοντας αέρα. Το Ururu Sarara το κάνει αυτό. Άρα είναι μούφα. :down:
Μην μπερδευεσαι.
Πουθενα δεν αναφερεται-διαφημιζεται οτι γινεται ταυτοχρονη ανταλλαγη αερα.
Ανανεωση αερα διαφημιζει και ουσιαστικα το κανει(διαφορετικα απο το daikin βεβαια).
Δινεις και παραπανω λεφτα και παιρνεις daikin που τα κανει ολα οπως λες ταυτοχρονα.
Μονο ''σκοτεινο'' σημειο θεωρω αυτο που αναφερεις για διαφορα θερμοκρασιας που πανω απο 7 βαθμους σταματα για αποφυγη δημιουργιας υδρατμων.

Προτιμας καποιο κλιματιστικο στην τιμη των 900 ευρω που να μην κανει εστω και αυτο;

[DSL]MANOS
17-07-08, 00:29
Με την ίδια λογική δεν αναφέρει ούτε ότι δουλεύει όταν η διαφορά είναι μεγαλύτερη των +7 (αυτό το γράφει το manual???), ούτε ότι δεν χρειάζεται για κάθε 2 ώρες αέρα που μπαίνει, να πρέπει να βγάζει για 10 λεπτά αέρας για να μην γεμίσει σκόνη ή υγρασία το σύστημα, ούτε ότι αποθηκεύεται η επιλογή μας... και πάει λέγοντας. Δλδ αυτό σημαίνει ότι όλα είναι εντάξει??? Δεν το νομίζω. Το σύστημα αέρα είναι σχεδόν άχρηστο με τα τόσα ελαττώματα που έχει.
Χαίρω πολύ. Αν ήξερα ότι είναι μάπα και κάποιος με προειδοποιούσε αντί όλοι να λένε τι ωραίο που είναι, σιγά μην το αγόραζα. Θα έπαιρνα της Daikin με λίγα παραπάνω χρήματα. ;)
Καλά από όλα αυτά μόνο αυτό θεωρείς σκοτεινό σημείο???

Ναι. Προτιμώ κάποιο της Daikin. Μόλις βγάλει η Daikin "μικρό" Ururu Sarara air condition θα το αλλάξω. Τα Ururu Sarara είναι κλάσης ανώτερα.

ioa_pap
18-07-08, 08:59
MANOS;2203115']Με την ίδια λογική δεν αναφέρει ούτε ότι δουλεύει όταν η διαφορά είναι μεγαλύτερη των +7 (αυτό το γράφει το manual???), ούτε ότι δεν χρειάζεται για κάθε 2 ώρες αέρα που μπαίνει, να πρέπει να βγάζει για 10 λεπτά αέρας για να μην γεμίσει σκόνη ή υγρασία το σύστημα, ούτε ότι αποθηκεύεται η επιλογή μας... και πάει λέγοντας. Δλδ αυτό σημαίνει ότι όλα είναι εντάξει??? Δεν το νομίζω. Το σύστημα αέρα είναι σχεδόν άχρηστο με τα τόσα ελαττώματα που έχει.
Χαίρω πολύ. Αν ήξερα ότι είναι μάπα και κάποιος με προειδοποιούσε αντί όλοι να λένε τι ωραίο που είναι, σιγά μην το αγόραζα. Θα έπαιρνα της Daikin με λίγα παραπάνω χρήματα. ;)
Καλά από όλα αυτά μόνο αυτό θεωρείς σκοτεινό σημείο???

Ναι. Προτιμώ κάποιο της Daikin. Μόλις βγάλει η Daikin "μικρό" Ururu Sarara air condition θα το αλλάξω. Τα Ururu Sarara είναι κλάσης ανώτερα.

Εαν εισαι τοσο δυσαρεστημενος απο το μηχανημα πουλα το και παρε daikin.
Βγαζει και 9αρι(το ονομαζει FTXR-28E).

manoulamou
18-07-08, 09:08
/τρολ μοντ ον/
Δροσιά χωρίς Κλιματιστικό (http://www.greenpeace.org/greece/news/25730/89070)
Έχω ήδη / σκοπεύω να αγοράσω κλιματιστικό. (http://www.greenpeace.org/greece/news/25730/89073)
/τρολ μοντ οφφ/

[DSL]MANOS
18-07-08, 09:13
1. Άλλη δουλειά δεν είχα να μπιανοβγάζω μηχανήματα, απ΄ την στιγμή που δεν μπορώ να βάλω Ururu Sarara ή κάτι παρόμοιο.
2. Όταν λέω μικρό, εννοώ σε μέγεθος. Δεν χωρούσε το Ururu Sarara. Αν χωρούσε θα το έπαιρνα. Είμαι καταευχαριστημένος με τα Ururu Sarara.
3. Η μλκ της Hitachi δεν είναι ότι δεν μπορούσαν να κάνουν μια σωστή υλοποίηση. Το πρόβλημα είναι ότι είναι μλκς και δεν την έκαναν. Το μόνο που χρειαζόταν είναι να αποθηκεύεται η επιλογή μας και να συνδυάζει την είσοδο αέρα με την έξοδο, όπως συμβαίνει και στην επιλογή για τον καθαρισμό αέρα, με σκοπό να αποφευχθούν τυχόν προβλήματα. Αλλά που μυαλό εκείνοι στην Hitachi. :down:

NaGR
20-07-08, 16:13
αυτά απο την προσφορά της MediaMarkt LG S12AHP ξέρετε τι ενεργειακής κλάσης είναι?

manoulamou
20-07-08, 17:53
http://safemanuals.com/user-guide-instructions-owner-manual/LG/S12AHP-_F
:hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.