PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά air-condition. Ti προτείνετε;



Σελίδες : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38

Bananas
27-05-13, 17:01
Ε γύρω στα 500 ευρώ να είναι , τι προτείνεις ; :hmm:

Να υποθέσω το θες για υπνοδωματιο;

Τσέκαρε σε Fujitsu Gree και Inventor.

Στα 450 παίρνεις της Gree το : http://www.nipponsa.gr/main.asp?catid=4789

Επειδη έχω πάρει πρόσφατα airconditions και τώρα θα πάρω και ενα για ενα γνωστό μου για μένα κατα σειρά προτεραιότητας στα λεφτά που δίνεις

Gree Inventor Fujitsu.

Επέλεξα αυτές τις μάρκες για τους εξής λόγους. Πρώτον εγγύηση-αξιοπιστια και δεύτερον απόδοση κλιματιστικού .
GREE και inventor δινουν 5 χρόνια εγγύηση στα ηλεκτρικά μέρη και 10 στο συμπιεστή. Η κλασσική εγγύηση για οποιαδήποτε άλλη μάρκα είναι 2 χρόνια και 5 συμπιεστής. (η εγγύηση ισχύει οπως και σε πολλές άλλες εταιρίες εφόσον κάνεις ετήσια συντήρηση του κλιματιστικού. Αλλιώς την χάνεις.)
Δεδομένου ότι τα inverter είναι ευπαθής μηχανήματα λόγο πολυπλοκότητας συγκριτικά με τα απλά , το πιο συνηθισμένο πρόβλημα που συναντάς είναι αλλαγή πλακέτας. Αυτό κοστίζει όσο το μισό κλιματιστικό ....
Tα Gree και inventor είναι τα ίδια μηχανήματα. Η Gree κατασκευάζει τα inventor.
Προσωπικά έχω 2 Gree https://www.skroutz.gr/s/1914747/Gree-Hansol-GRS-101-HI-JSH-N2.html

thourios
27-05-13, 17:23
Δεδομένου ότι τα inverter είναι ευπαθής μηχανήματα λόγο πολυπλοκότητας συγκριτικά με τα απλά , το πιο συνηθισμένο πρόβλημα που συναντάς είναι αλλαγή πλακέτας. Αυτό κοστίζει όσο το μισό κλιματιστικό ....



:oneup:


Για αυτό έχω αλλάξει άποψη τα τελευταία χρόνια με τις συχνές βλάβες που ακούω και διαβάζω ότι παρουσιάζουν σε επόμενη αγορά μου θα αγοράσω απλό μη inverter.

eagle13
27-05-13, 17:48
Ευχαριστώ για την βοήθεια , δηλαδή δεν αξίζουν τα Toyotomi ; Γιατί ; :hmm:

thourios
27-05-13, 17:52
Δεν μιλάω για συγκεκριμένη μάρκα. Μιλάω γενικώς. Τα inverter παρουσιάζουν πολύ περισσότερα προβλήματα και βλάβες σε σχέση με τα απλά.

eagle13
27-05-13, 18:36
Δεν μιλάω για συγκεκριμένη μάρκα. Μιλάω γενικώς. Τα inverter παρουσιάζουν πολύ περισσότερα προβλήματα και βλάβες σε σχέση με τα απλά.

Εντάξει thourios ευχαριστώ για την ενημέρωση ..................... :hmm:

Bananas
27-05-13, 18:52
:oneup:


Για αυτό έχω αλλάξει άποψη τα τελευταία χρόνια με τις συχνές βλάβες που ακούω και διαβάζω ότι παρουσιάζουν σε επόμενη αγορά μου θα αγοράσω απλό μη inverter.

Κοίτα . δε συμφωνώ απόλυτα στην επιλογή σου να μη πάρεις inventer. Πιο πάνω ανέφερα 2 μάρκες που δίνουν 5 χρόνια εγγύηση στις πλακέτες των inverter. Αν το χρησιμοποιείς αρκετά κάνεις απόσβεση σε 5 χρόνια που διαρκεί η εγγύηση. Οπότε χαμένος δεν είσαι. Οι περισσότερες εταιρίες δίνουν 2 χρόνια εγγύηση στις πλακέτες δυστυχώς και αν σκέφτεσαι να πάρεις κάτι ιδιαίτερα ενεργειακά αποδοτικό φοβάσαι μη κλάψεις τα λεφτά μετά τα 2 χρόνια.
Με αυτή τη λογική πείρα της Gree και με αυτή (κυρίως και όχι μόνο) τη λογική προτείνω σε γνωστούς μου μόνο Gree και inventor αν σκέφτονται τα λεφτά τους. Αλλο πράμα η σιγουριά της εγγύησης στις μέρες μας.....

- - - Updated - - -


Ευχαριστώ για την βοήθεια , δηλαδή δεν αξίζουν τα Toyotomi ; Γιατί ; :hmm:

Τα toyotomi απο όσα έχω διαβάσει είναι σε γενικές γραμμές καλα μηχανήματα. Δεν τα αδικώ. Στη γκάμα τους πλέον συγκριτικά με άλλες εταιρείες στα ίδια λεφτά τα toyotomi είναι ενα κλικ πιο ενεργοβόρα με μικρές εξαιρέσεις μοντέλων.
Δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο τα toyotomi. Επίσης αν θες inverter που καλα κάνεις θα προτιμούσα κάτι με μεγάλη εγγύηση ή αν έχεις λεφτά πας για DAIKIN που ναι μεν έχουν και αυτά μικρή εγγύηση αλλά τα DAIKIN φημιζονται εδω και πολλά χρόνια για την αξιοπιστία τους.

- - - Updated - - -


Δεν μιλάω για συγκεκριμένη μάρκα. Μιλάω γενικώς. Τα inverter παρουσιάζουν πολύ περισσότερα προβλήματα και βλάβες σε σχέση με τα απλά.

Θεωρητικά . Πρακτικά εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες. Για παράδειγμα. Τα παλιά αυτοκίνητα του 80 που δεν ειχαν μεσα ηλεκτρονικα κτλ κτλ κραταγαν 10ετια χωρίς προβλήματα. Αλλα και τώρα που γίναν όλα ηλεκτρονικά και αυτοματοποιημένα υπάρχουν αμάξια που αντέχουν χωρίς προβλήματα 10 χρόνια. Εκτός αν πάρεις Γαλλικό αμάξι :P.

eagle13
27-05-13, 19:13
Bananas η εταιρία Gree είναι αξιόπιστη ή θα κλείσει και θα τρέχουμε ; Αυτό πως το βλέπεις ;

http://www.cityelectric.gr/product.php?products_id=2246

Υποσημείωση : Εκτός από Γαλλικό και Ιταλικό ( κάθε μήνα καίγεται το ίδιο λαμπάκι ) ..................... :hmm:

thourios
27-05-13, 19:20
Επιμένω στο θέμα ότι τα inverter είναι περισσότερο προβληματικά και νομίζω ότι το έχω ξαναγράψει πάλι. Εννοείται ότι είναι προσωπική άποψη.

Στο εξοχικό μου έχω δύο μηχανήματα Samsung. Το ένα inverter περίπου τριών ετών και ένα άλλο απλό δεκαπέντε ετών. Οι εξωτερικές μονάδες είναι τοποθετημένες και οι δύο σε ταράτσα εκτεθειμένα στον ήλιο αλλά και στην βροχή. Κάποια στιγμή τα επισκέφθηκαν σφήκες, και τα δύο μηχανήματα. Το ένα το παλιό δεν έπαθε τίποτε ενώ το Inverter πήγε για αλλαγή πλακέτας. Το ίδιο και ένα Inverter μάρκας Inventor ενός ξάδερφου. Εκεί του έκανε επίσκεψη σαμιαμίδι. Το βρήκε καβουρνιασμένο μέσα ο τεχνικός και δεν τον κάλυψε η εγγύηση για αυτόν τον λόγο. Άλλος γνωστός πάλι με LG. Εδώ τον κάλυψε η εγγύηση. Ο λόγος δεν είναι γνωστός. Μάλλον του είπαν λόγω αυξομείωση της τάσης. Τα γνωστά που λένε όταν δεν ξέρουν πώς να δικαιολογήσουν μια βλάβη.
Εγώ πάλι τους είπα ότι από εδώ και στο εξής θα τα ψεκάζω με εντομοκτόνο.

Έχω μηχανήματα απλά εικοσιπενταετίας και δεν έχουν πάθει τίποτε. Όταν ακούω βλάβη τις περισσότερες φορές αφορά Inverter τώρα τελευταία.
Φυσικά παίζουν ρόλο και άλλοι παράγοντες. Κατασκευή, μοντέλο κτλ.

:hmm:

Bananas
27-05-13, 19:57
Bananas η εταιρία Gree είναι αξιόπιστη ή θα κλείσει και θα τρέχουμε ; Αυτό πως το βλέπεις ;

http://www.cityelectric.gr/product.php?products_id=2246

Υποσημείωση : Εκτός από Γαλλικό και Ιταλικό ( κάθε μήνα καίγεται το ίδιο λαμπάκι ) ..................... :hmm:

H GREE στην Ελλάδα δεν είναι γνωστή εταιρία ακόμα γιατί τα τελευταία χρόνια εδραιώθηκε εδώ (παλιά ήταν γνωστή για το βιομηχανικό κλιματισμό της περισσότερο). Είναι γνωστή όμως σε όλο το κόσμο σχεδόν. Είναι ο Μεγαλύτερος κατασκευαστής κλιματιστικών παγκοσμίως με δικιά του ΚΑΘΑΡΗ τεχνογνωσία μιας και αρχικά άρχισε ως κέντρο ερευνας και αναπτυξης τεχνογνωσιας σε κλιματιστικα και πουλούσε εξαρτήματα πατεντες και ευρεσιτεχνιες σε κορυφαιες εταιριες κλιματιστικών. Χαρακτηριστικό παραδειγμα είναι ότι η συγκεκριμένη εταιρεία έχει εφευρέσει το πιο αποδοτικό ενεργειακα συμπιεστή τη παγκόσμιας αγορας (G10 inverter) . Θα σας φανει παράξενο αλλα η Gree συνεργάζεται με την DAIKIN . Η Daikin ανέθεσε πριν λιγα χρόνια στη Gree τη καστασκευή κλιματιστικών για την Ιαπωνική αγορά με το σημα της Daikin. Πλεον οι 2 εταιρίες ίδρυσαν απο κοινου κέντρο ανάπτυξης τεχνολογιας με το μεγαλύτερο ποσοστό να ανήκει στη Gree. Είναι κινέζικη κρατική εταιρεία . Πολλές γνωστές εταιρίες αγοράζουν τεχνογνωσία απο τη Gree .

Για πλήρη ιστορικό της Gree εδώ:

Η GREE Electric Appliances Inc. είναι σήμερα ο μεγαλύτερος εξειδικευμένος κατασκευαστής συστημάτων κλιματισμού
παγκοσμίως, με δυναμικό παραγωγής πλέον των 30 εκ. οικιακών κλιματιστικών & 2 εκ. κεντρικών μονάδων & κύκλο
εργασιών που ξεπερνά τα 6.8 δις δολάρια ετησίως.
Με έξι συνολικά κέντρα παραγωγής που απασχολούν συνολικά 40.000 εργαζόμενους στο Zhuhai, Chongqing, Hefei αλλά και διεθνώς η εταιρία διατηρεί από το 1996 την πρώτη θέση σε όγκο πωλήσεων και παραγωγής τόσο στην
εγχώρια αγορά της Κίνας αλλά και παγκόσμια. Σύμφωνα με επίσημα στατιστικά στοιχεία, η GREE αποτελεί τον μεγαλύτερο
εξαγωγέα κλιματιστικών της χώρας τα τελευταία έτη.
Η GREE Electric Appliances ειδικεύεται στον κλιματισμό. Η φιλοσοφία της επικεντρώνεται στην τεχνολογική εξέλιξη
και τελειοποίηση των προϊόντων, συστημάτων παραγωγής, αλλά και στον αυστηρό ποιοτικό έλεγχο των εξαρτημάτων
και της παραγωγής. Το τμήμα έρευνας & εξέλιξης το οποίο έχει κατοχυρώσει περισσότερες από 3.000 ευρεσιτεχνίες
απασχολεί περίπου 3.300 επιστήμονες και τεχνικούς σε περισσότερα από 300 εργαστήρια ελέγχου.
Η παραγωγή σήμερα περιλαμβάνει 3 βασικούς τομείς, αυτούς του οικιακού, μεσαίου επαγγελματικού και κεντρικού
κλιματισμού με 30 κατηγορίες και 1.100 διαφορετικές σειρές κλιματιστικών, από τις πιο μικρές οικιακής χρήσης των
5.000 Btu/h μέχρι τις πιο μεγάλες, ισχύος 24.570.000 Btu/h για επαγγελματικές εφαρμογές, ενώ διατηρεί και γραμμή
παραγωγής κλιματισμού για ναυτιλιακές εφαρμογές. Παράλληλα, η GREE επεκτείνεται κάθετα και στην παραγωγή
ηλεκτρικών και ηλεκτρονικών εξαρτημάτων, συμπιεστών και άλλων μερών μέσα από 7 θυγατρικές εταιρίες.
Ειδικότερα το 2009 η GREE Electric Appliances Inc υπογράφει και μία στρατηγική συμφωνία με την Daikin Industries
Ltd για την δημιουργία μίας εταιρίας joint venture με σκοπό την από κοινού εξέλιξη αλλά και παραγωγή οικιακών σειρών
Inverter για την παγκόσμια αγορά.
Ένα προϊόν ποιοτικά άριστο, αποτελείται από εξαρτήματα υψηλής ποιότητας και προδιαγραφών. Στον τομέα αυτό δίνεται
ιδιαίτερη βαρύτητα. Το 100% των βασικών εξαρτημάτων ελέγχεται εργαστηριακά πριν τη συναρμολόγηση. Ταυτόχρονα,
επενδύονται σημαντικά κονδύλια στα συστήματα ποιοτικού ελέγχου της παραγωγής με διεθνή αναγνώριση όπως CE, TUV,
GS, UL, SASO, OHSAS, ISO 9001, ISO 14001 και EUROVENT αλλά και σε συστήματα προστασίας του περιβάλλοντος
όπως IECQ, ROHS κα.
Για τους παραπάνω λόγους η Nippon - Δ. Μαυρογένης Α.Ε. παρέχει 10ετή εγγύηση στα προϊόντα οικιακού και ημικεντρικού
κλιματισμού με το εμπορικό σήμα Gree.
Τον Μάρτιο του 2008 η Daikin Industries Ltd (Osaka, Japan) και η Gree Electric Appliances Inc
(Zhuhai, PRC) συμφωνούν στην ανάθεση από πλευράς της Daikin προς την Gree κατασκευής
500.000 οικιακών κλιματιστικών Inverter με προορισμό την αγορά της Ιαπωνίας για το 2009. Οι
εταιρίες επίσης θέτουν την βάση για την περεταίρω συνεργασία σε 5 τομείς που περιλαμβάνουν
μεταξύ άλλων την από κοινού εξέλιξη αλλά και την παραγωγή οικιακών σειρών Inverter για την
παγκόσμια αγορά.
Η Daikin κατέχει την 1η θέση παγκόσμια στην αγορά κλιματιστικών Inverter ενώ η Gree είναι
ο παγκόσμιος ηγέτης στην αγορά των κλιματιστικών σταθερών στροφών. Η συνέργειά τους
θεωρείται ότι θα βοηθήσει στην επέκτασή και των δύο εταιριών στην αγορά των Inverters.
Η συμφωνία περιλαμβάνει 5 βασικούς τομείς:
1. Ανάθεση κατασκευής της Daikin προς την Gree οικιακών κλιματιστικών Inverter.
2. Από κοινού εξέλιξη οικιακών κλιματιστικών Inverter.
3. Από κοινού παραγωγή συμπιεστών, εξαρτημάτων και PCBγια κλιματιστικά Inverter.
4. Από κοινού εξεύρεση εξαρτημάτων και υλικών (procurement).
5. Από κοινού παραγωγή καλουπιών κατασκευής πλαστικών (precision molding).
(Daikin Corporate News, 31 Μαρτίου 2008, www.daikin.com)
Τον Δεκέμβριο 2008 οι 2 εταιρίες επικυρώνουν την σύσταση εταιριών joint venture στο Zhuhai
Κίνας, με την από 51% και 49% συμμετοχή της Gree και Daikin αντίστοιχα για την παραγωγή
1 εκ. συμπιεστών και PCB κλιματιστικών Inverter. (Περιοδικό Νέων Κλιματισμού Ιαπωνίας Jarn,
www.ejarn.com)
Τέλος, τον Φεβρουάριο του 2009 στα πλαίσια των ανωτέρω οι 2 εταιρίες προχωρούν στην
δημιουργία της Zhuhai Gree Daikin Device Co Ltd, και στην Zhuhai Gree Daikin Precision Mold
Co Ltd. Οι εταιρίες αυτές είναι υπεύθυνες για την παραγωγή νέων κλιματιστικών Gree DC Inverter με την ονομασία Change. (Daikin Industries News, 18 Φεβρουαρίου 2009, www.daikin.com)

- - - Updated - - -

Το κλιματιστικό Gree change που σου πρότεινα πιο πάνω σε ενα λινκ είναι στην ουσία κατασκευασμένο απο την κοινοπραξία Daikin-Gree.

- - - Updated - - -


Επιμένω στο θέμα ότι τα inverter είναι περισσότερο προβληματικά και νομίζω ότι το έχω ξαναγράψει πάλι. Εννοείται ότι είναι προσωπική άποψη.

Στο εξοχικό μου έχω δύο μηχανήματα Samsung. Το ένα inverter περίπου τριών ετών και ένα άλλο απλό δεκαπέντε ετών. Οι εξωτερικές μονάδες είναι τοποθετημένες και οι δύο σε ταράτσα εκτεθειμένα στον ήλιο αλλά και στην βροχή. Κάποια στιγμή τα επισκέφθηκαν σφήκες, και τα δύο μηχανήματα. Το ένα το παλιό δεν έπαθε τίποτε ενώ το Inverter πήγε για αλλαγή πλακέτας. Το ίδιο και ένα Inverter μάρκας Inventor ενός ξάδερφου. Εκεί του έκανε επίσκεψη σαμιαμίδι. Το βρήκε καβουρνιασμένο μέσα ο τεχνικός και δεν τον κάλυψε η εγγύηση για αυτόν τον λόγο. Άλλος γνωστός πάλι με LG. Εδώ τον κάλυψε η εγγύηση. Ο λόγος δεν είναι γνωστός. Μάλλον του είπαν λόγω αυξομείωση της τάσης. Τα γνωστά που λένε όταν δεν ξέρουν πώς να δικαιολογήσουν μια βλάβη.
Εγώ πάλι τους είπα ότι από εδώ και στο εξής θα τα ψεκάζω με εντομοκτόνο.

Έχω μηχανήματα απλά εικοσιπενταετίας και δεν έχουν πάθει τίποτε. Όταν ακούω βλάβη τις περισσότερες φορές αφορά Inverter τώρα τελευταία.
Φυσικά παίζουν ρόλο και άλλοι παράγοντες. Κατασκευή, μοντέλο κτλ.

:hmm:

Δεν θα διαφωνήσω στα λεγόμενα σου. Ναι για ινβερτερ ακους βλάβες πλέον αλλά εγώ κυρίως ότι βλάβες έχω διαβάσει-ακούσει είναι σε lg samsung . Έχουν βγει πολύ ζημιάρικες αυτές οι εταιρίες. Ακόμα και σε daikin που θεωρούνται τοπ αξιοπιστίας ενδέχεται να ακούσεις προβλήματα. Λογικό. Το θέμα είναι ποια εταιρεία είναι η πιο ποιοτική και πόσο καιρό άντεξε το κλιματιστικό χωρίς βλάβες και αν έκανες απόσβεση των χρημάτων σου όλη αυτή τη χρονική περίοδο. Τώρα αν έχεις εκτεθειμένη την εξωτερική μονάδα ε ένας λόγος παραπάνω να μειωθεί η μακροζωία του. Το ότι έντομα σου κάναν τη ζημιά για αυτό δεν ευθύνεται η εταιρεία και το βρίσκω λογικό. Δεν μπορούμε να το λάβουμε υπόψιν μας για την αξιοπιστία μιας εταιρίας. Βλάβες σου καλύπτει οποιαδήποτε εταιρεία όταν έχεις αστοχία υλικού . Όχι για εξωγενείς παράγοντες.

- - - Updated - - -

eagle13 το κλιματιστικό στο λινκ νομίζω ότι είναι παλιό μοντέλο της εταιρείας. Με 10 ευρώ λιγότερα παίρνεις το νεότερο μοντέλο της Daikin -gree το οποίο έχει καλύτερους συντελεστές απόδοσης (COP-EER) άρα θεωρητικά πιο οικονομικό.

https://www.skroutz.gr/s/298563/Gree-Change-GRS-101-HI-JCD-N2.html

eagle13
27-05-13, 20:02
Bananas είσαι μάγκας με αυτή την λεπτομερέστατη περιγραφή ( θέλει ένας φίλος να βάλει και ψάχνω να του βρω ) , άρα είναι καλά μηχανήματα , συν πως έχουν 10 χρόνια εγγύηση ; :hmm:

Bananas
27-05-13, 20:06
Bananas είσαι μάγκας με αυτή την λεπτομερέστατη περιγραφή ( θέλει ένας φίλος να βάλει και ψάχνω να του βρω ) , άρα είναι καλά μηχανήματα , συν πως έχουν 10 χρόνια εγγύηση ; :hmm:

Μαγκας δεν είμαι. :P Είμαι ψείρας απλά !!! Σπουδάζω μηχανολογος μηχανικός με ειδικότητα στην ενεργειακή μηχανολογία (στο πτυχίο είμαι)

Προσοχή στην εγγύηση όμως: Η εταιρεία σου δίνει 10 χρόνια στο συμπιεστή και 5 στα ηλεκτρολογικά του κλιματιστικού ΑΛΛΑ πρέπει κάθε χρόνο να κάνεις συντήρηση του μηχανήματος και να την κάνουν αυτή αλλιώς χάνεται η εγγύηση . (αρκετές εταιρείες έχουν αυτή την λογική στην εγγύηση αν όχι όλες οι εταιρείες) Μη με ρωτήσεις πόσο χρεώνει η μαμα εταιρεία την συντήρηση πραγματικά δεν το χω ψάξει. Πάρτους τηλέφωνο να μάθεις.

Κοιτα η πράξη θα δείξει αν είναι καλά μηχανήματα. Στα χαρτιά με τα όσα έχω διαβάσει για την εταιρεία συν η εγγύηση με πείθουν . Φίλος ψυκτικός μου τη πρότεινε αρχικά και άρχιζα να το ψάχνω το θέμα. Πάντως εγώ έχω το gree hansol το κορυφαίο σε οικονομία της εταιρείας . Εσκασα αρκετά λεφτά για 9αρι (750 ευρώ) προς το παρόν το χω 6 μήνες δεν έχει δουλέψει αρκετά άρα δεν μπορώ να κρίνω για την αξιοπιστία του στη πράξη αλλά είμαι υπερ ευχαριστημένος για τις λειτουργίες του .

Το θετικό στο δικό μου μοντέλο επειδή μέτρησα την κατανάλωση με μετρητή κυμαίνεται στη μισή kwh . Αυτό που σου προτείνω με τα λεφτά που μου πες θα καιει περισσότερο. Πιστεύω κάπου 0.8-1 kwh αν το βαζα στο δικό μου σπίτι με τα δεδομένα του χώρου (π.χ αλουμίνια εμβαδο κουφωμάτων και χώρου κτλ κτλ)

Εγώ ωραία τα λέω και μπορεί να σε πείθω αλλα βρες κάποιον ψυκτικό που δουλέυει αυτη τη μάρκα (και άλλες ταυτόχρονα ) για να σου πει και αυτός τη γνώμη του.

eagle13
27-05-13, 20:17
Έχω κακή εμπειρία με Trade τα οποία βάλαμε πριν χρόνια και είχε γίνει ένα μπάχαλο ( δε θυμάμαι καλά , είχε κλείσει η αντιπροσωπεία και τρέχαμε ) και σου λέω για πολλά μηχανάκια , γι' αυτό ρώτησα για την Gree ....................... :hmm:

Bananas
27-05-13, 20:22
Έχω κακή εμπειρία με Trade τα οποία βάλαμε πριν χρόνια και είχε γίνει ένα μπάχαλο ( δε θυμάμαι καλά , είχε κλείσει η αντιπροσωπεία και τρέχαμε ) και σου λέω για πολλά μηχανάκια , γι' αυτό ρώτησα για την Gree ....................... :hmm:

Δε μπορούμε να είμαστε σίγουρη για το κλείσιμο μιας εταιρείας . Αποψή μου δεν νομίζω να κλείσει η αντιπροσωπεία της Gree στην Ελλάδα. Είναι value for money μηχανήματα με μεγάλη εγγύηση . Θέμα χρόνου είναι να τη μάθουν πολλοί. Το μόνο που ξέρω απο ψυκτικούς είναι ότι την προωθούν ιδιαίτερα την εταιρεία και οι πωλήσεις της ανεβαίνουν σιγά σιγά. Το χέρι μου στην φωτιά δε το βάζω όμως. :P

eagle13
27-05-13, 20:41
Μακάρι να είναι έτσι γιατί το 1993 κάπως έτσι ήταν και η Trade , κορυφή ( και γκρεμίστηκε μετά ) .................... :hmm:

nyannaco
28-05-13, 09:23
Μακάρι να είναι έτσι γιατί το 1993 κάπως έτσι ήταν και η Trade , κορυφή ( και γκρεμίστηκε μετά ) .................... :hmm:Μήπως εννοείς την Trane?

thourios
28-05-13, 10:02
Την ίδια ερώτηση θα έκανα και εγώ. Trane ή Fourlis Trade;

eagle13
28-05-13, 10:59
Ναι την TRANE εννοώ ................. :hmm:

Bananas
29-05-13, 15:31
Την ίδια ερώτηση θα έκανα και εγώ. Trane ή Fourlis Trade;

http://www.inventoraircondition.gr/history/

Χμμμμ :hmm:

eagle13
30-05-13, 13:51
http://www.inventoraircondition.gr/history/

Χμμμμ :hmm:

Ωχ λες να είναι μούφα πάλι η δουλειά ; :hmm:

nvel
30-05-13, 14:12
για ποιο λόγο βγάζετε την trane μουφα εταιρία; ενώ είναι μια από τους μεγαλύτερους κατασκευαστές hvac παγκοσμίως

eagle13
30-05-13, 14:24
για ποιο λόγο βγάζετε την trane μουφα εταιρία; ενώ είναι μια από τους μεγαλύτερους κατασκευαστές hvac παγκοσμίως

Δεν είναι μούφα απλά εκεί που ήταν ανοιχτή η αντιπροσωπεία έκλεισε και μείναμε με τα μηχανάκια στο χέρι .................. :hmm:

nvel
30-05-13, 14:38
είχε κλείσει η trane ελλάς ή ο προμηθευτής-εγκαταστάτης των μηχανημάτων; Οι εταιρίες μπορεί και να κλείσουν οπότε θα δημιουργηθεί προσωρινά πρόβλημα υποστήριξης άλλα κάποια στιγμή θα ανοίξει άλλη ή θα αναλάβει άλλη την υποστήριξη των μηχανημάτων και αυτό εχει συμβεί στο τομέα του κλιματισμού της Ελλάδας και σε άλλες μεγάλες εταιρίες

Bananas
30-05-13, 17:36
για ποιο λόγο βγάζετε την trane μουφα εταιρία; ενώ είναι μια από τους μεγαλύτερους κατασκευαστές hvac παγκοσμίως

Οχι δε τη βγάλαμε μούφα χωρίς να τη γνωρίζω . Απλώς o eagle 13 αντιμετώπισε προβλήματα όταν σταμάτησαν να εισάγονται στην Ελλάδα και έκλεισε και η υποστήριξη τους.

- - - Updated - - -


Ωχ λες να είναι μούφα πάλι η δουλειά ; :hmm:

Δε το νομίζω. Το μόνο που έχω καταλάβει είναι ότι η Gree κατασκευάζει τα inventor . Απλώς η Ελληνική εταιρεία κολλάει τη στάμπα inventor και τα προωθεί.

MD1032
09-06-13, 21:44
Καλησπέρα, στο macro έχει κάτι Fairline 9000/12000btu inverter σε καλές τιμές, αξίζουν ως αγορά?


124855

124856

thourios
09-06-13, 21:55
Όταν ακούω fairline το μυαλό μου πάει μόνο σε κάτι Αμέρικάνικα και Αυστραλιανά μοντέλα αυτοκινήτου της FORD.

124857124858

Tώρα τι κλιματιστικά είναι αυτά!!!


:hmm:

Bananas
10-06-13, 03:31
Καλησπέρα, στο macro έχει κάτι Fairline 9000/12000btu inverter σε καλές τιμές, αξίζουν ως αγορά?


124855

124856


Εγώ θα είχα πολλούς ενδοιασμούς. Δεύτερον αν προορίζεται για υπνοδωμάτιο το συγκεκριμένο θα παράγει πολύ θόρυβο. Απο κατανάλωση φαίνεται ότι είναι ενα μέτριο μηχάνημα. Σε τέτοιες μάρκες όπως carefour κτλ θα προτιμούσα no inverter κλιματιστικό με ότι αυτό συνεπάγεται στην κατανάλωση κτλ για λόγους αξιοπιστίας.

jimmakosx
12-06-13, 16:14
Επειδή η φτήνια τρώει τον παρά σας προτείνω να πάρετε ένα μηχάνημα με 200 ευρώ παραπάνω και να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο! Άσε που δεν αλλάζεις και εύκολα μηχάνημα. Εγώ προσωπικά έχω μηχάνημα inverter στο υπνοδωμάτιό μου από το 1997-98. Τότε έιχα δώσει τα διπλάσια χρήματα απ' οτι έχει ένα συμβατικό και σκεφτόμουν αν αξίζει. Ναι αξίζει δίότι έβαλα μετρητή κατανάλωσης ρεύματος και μου έδειξε τη μισή κατανάλωση σε σχέση με ένα συμβατικό του 2000. Επομένως μπορεί να τα δίνεις τα χρήματα για την αγορά αλλά κάνεις απόσβεση μέσα σε δυο χρόνια!

- - - Updated - - -


Όταν ακούω fairline το μυαλό μου πάει μόνο σε κάτι Αμέρικάνικα και Αυστραλιανά μοντέλα αυτοκινήτου της FORD.

124857124858

Tώρα τι κλιματιστικά είναι αυτά!!!


:hmm:

:rofl::respekt::oneup:

themos krasakis
29-06-13, 17:48
καλησπερα.ερωτησουλα στα γρηγορα και καθε απαντηση ευπροσδεκτη.Σε δωματιο 10τμ για τον γιο μου που ειναι 12 μηνων και με χρηση του κλιματιστικου κανα δυωρο το βραδυ (ισα ισα για να κοιμηθει) καθως την ημερα ειναι στην γιαγια, αξιζει inverter η oxi;εννοειται για την κλαση απο Α και πανω

Bananas
29-06-13, 20:20
καλησπερα.ερωτησουλα στα γρηγορα και καθε απαντηση ευπροσδεκτη.Σε δωματιο 10τμ για τον γιο μου που ειναι 12 μηνων και με χρηση του κλιματιστικου κανα δυωρο το βραδυ (ισα ισα για να κοιμηθει) καθως την ημερα ειναι στην γιαγια, αξιζει inverter η oxi;εννοειται για την κλαση απο Α και πανω

Πλέον inverter και συμβατικά δεν έχουν σημαντική διαφορά στη τιμή. Για 2 ώρες την ημέρα κάθε μέρα το ινβέρτερ δε θα σου κάνει αισθητή οικονομία. Παρ όλα αυτά τα ινβερτερ είναι πιο αποδοτικά και πιο πολιτισμένα στην λειτουργία τους απο τα συμβατικά. Πέρα απο αυτό απο όσα μου χουν πει ψυκτικοί συνάδελφοι στη σχολή και καταστήματα. Τα συμβατικά σταμάτησαν να εισάγονται στην ευρώπη για οικολογικούς - ενεργειακούς λόγους . Τώρα ότι υπάρχει στο στοκ παίρνεις. Δεν θα ήμουν και τόσο σίγουρος για την εύρεση ανταλλακτικών μετά απο χρόνια. Ίσως να υπάρχει μαι δυσκολία .

Nozomi
30-06-13, 12:36
Κορυφαία τα Daikin, αλλά π.χ τα Ururu Sarara δικαιολογούν την τεράστια διαφορά τιμής (κοστίζουν σχεδόν τα διπλάσια) απ΄ τα υπόλοιπα της ίδιας φίρμας ; ; ;

Bananas
30-06-13, 13:52
Κορυφαία τα Daikin, αλλά π.χ τα Ururu Sarara δικαιολογούν την τεράστια διαφορά τιμής (κοστίζουν σχεδόν τα διπλάσια) απ΄ τα υπόλοιπα της ίδιας φίρμας ; ; ;

To ururu sharara είναι ιδιαίτερο μηχάνημα σε σύγκριση με άλλες κορυφαίες προτάσεις. Πέρα απο το ότι είναι ένα απο τα τοπ 5 ενεργειακά αποδοτικά μηχανήματα της αγοράς (κατανάλωση ρεύματος) πέρα απο το ότι έχει κορυφαίες λειτουργίες και δεν έχει να ζηλέψει λειτουργίες άλλων κατασκευαστών , αυτό που το κάνει ιδιαίτερα ξεχωριστό είναι ότι έχει λειτουργία εξαερισμό χώρου σε σύγκριση με την πλειοψηφία των κλιματιστικών που στην ουσία ανακυκλώνουν τον αέρα του χώρου. Φέρνει αέρα απο το εξωτερικό περιβάλλον αφου πρώτα το καθαρίσει απο καυσαέρια κτλ και στην συνέχεια τον ψύχει πρωτού μπει στον χώρο μας. Επίσης υποστηρίζει τόσο αφύγρανση (κλασσικό για την πλειοψηφία των κλιματιστικών) όσο και εφύγρανση χώρου.

και πάλι όμως αν και πρωτοποριακό μηχάνημα πολλά τα λεφτά.....

Nozomi
30-06-13, 21:40
Πολύ ενδιαφέροντα τα χαρακτηριστικά που απαριθμείς Bananas, αλλά είναι πολύ αμφίβολο αν αξίζει να δώσεις 1500€ για ένα 9άρι Ururu Sarara αντί για 800€ της μεσαίας κατηγορίας της Daikin...

Bananas
01-07-13, 02:50
Πολύ ενδιαφέροντα τα χαρακτηριστικά που απαριθμείς Bananas, αλλά είναι πολύ αμφίβολο αν αξίζει να δώσεις 1500€ για ένα 9άρι Ururu Sarara αντί για 800€ της μεσαίας κατηγορίας της Daikin...

Θα στο φιλοσοφήσω λίγο : Είναι δίλημμα γιατί: Κανείς δεν αμφιβάλει ότι η Daikin είναι η πιο αξιόπιστη και πρωτοπόρα εταιρεία κλιματισμού στο κόσμο. Το απέδειξε στην πράξη τόσα χρόνια.
Το ururu sarara ειναι πανάκριβο. Το υπ αριθμόν ένα πρόβλημα σε inverter είναι κάψιμο πλακέτας η οποία σε ένα τυπικό κλιματιστικό μπορεί να κοστίσει 200-350 ευρώ. Στο ururu και μιας και είναι daikin φοβάμαι ότι το κόστος θα ναι υψηλό.
Αυτό που θα με φόβιζε είναι η εγγύηση στην ουσία μιας και τα λεφτά είναι πολλά. 2 χρόνια είναι η εγγύηση για τα ηλεκτρικα μέρη ενός κλιματιστικού daikin.
Πέρα απο αυτό το ururu sarara έχει συντελεστες cop 5 eer 5 (περίπου) οι οποίοι συντελεστές το καθιστούν τοπ μηχάνημα σε οικονομία ρεύματος. Ένα αντίστοιχο μηχάνημα (με αντίστοιχες λειτουργίες και όχι εξαερισμούς κτλ που είναι πρωτοπορίες της daikin) με συντελεστές cop 5 και eer 5 και αξιόπιστο έχει αυτή τη στιγμή 730 (μιλάω για 9αρι) . Μιλάω για το hansol της Gree το οποίο έχει 5 ΧΡΟΝΙΑ εγγύηση στα ηλεκτρικα του . 730 τα δίνεις πιο εύκολα δεδομένου ότι αν χαλάσει μετά την 5ετία και το καις πολύ τόσο για θέρμανση όσο και για ψύξη τα λεφτά του τα έχει βγάλει και με το παραπάνω.
Γενικά τα daikin είναι ακριβά . ίσος λόγο αξιοπιστίας αλλά πιστεύω ότι πληρώνεις και όνομα. Προσωπικά θα κοίταζα ένα κορυφαίο 9αρι σε απόδοση στα 700 ευρώ με μεγάλη εγγύηση π.χ gree inventor . Made in China και οι 2 μάρκες (τα invertor τα φτιάχνει η gree ) αλλα δεν έχει να λέει. Στην περίπτωση της Gree : Κάποια Gree είναι Daikin όπως και κάποια Daikin είναι της Gree. Οι 2 αυτές εταιρίες έχουν κοινοπραξία πλεον με απο κοινού ανταλλαγή τεχνογνωσίας και απο κοινού κατασκευή κλιματιστικών στην Κίνα. Πρώτο τους μοντέλο της κοινοπραξίας αυτής είναι το Gree Change . Μέτριο σε οικονομία κοστίζει 450 και το αντίστοιχο σε οικονομία της daikin έχει 520 ευρώ.

(Είμαι κάτοχος του gree hansol 9αρι εδώ και μήνες και το δουλεύω αρκετά . Είμαι ευχαριστημένος για την οικονομία που κάνει όσο και για τις λειτουργίες του. Τα λεφτά πιάσαν τόπο. Στο δικό μου χωρο με 13 τ.μ αμώνοτοι τοίχοι με αλουμίνια διπλά τζάμια καίει μισή kwh πάνω κάτω )

jimmakosx
01-07-13, 18:23
Το Daikin ururu sarara είναι το κορυφαίο όλων αυτή τη στιγμή και είναι το μόνο που πραγματικά κατασκευάζεται στην Ιαπωνία! Επειδή και εγώ το γλυκοκοίταζα σε 12αρι αλλά επειδή ήταν πολύ υψηλό το κόστος κινήθηκα σε mitsubishi και συγκεκριμένα στο Mitsubishi MSZ-FD35VA. Απλά κορυφαίο!!! Τώρα όσον αφορά το φίλο μας το themo και επειδή πρόκειται για παιδικό δωμάτιο με 12μηνο μωράκι εγώ θα έκανα μια θυσία και θα έπερνα το daikin ururu sarara και μετά θα πήγαινα σε οπιοδήποτε άλλο daikin και φυσικά θα κοίταγα το Mitsubishi MSZ-FD25VA (http://www.skroutz.gr/s/48351/Mitsubishi-MSZ-FD25VA.html) Βέβαια δεν βλέπω μεγάλη διαθεσιμότητα σε μαγαζιά. Καλή επιλογή αλλά μην πάρεις μή επώνυμο γιατί η φτήνια τρώει το παρά όπως έχουμε πει και πιο πάνω!!!

- - - Updated - - -

Επίσης δες και αυτό Mitsubishi MSZ/MUZ-FH25VE (http://www.skroutz.gr/s/2756873/Mitsubishi-MSZ-MUZ-FH25VE.html)

Nozomi
02-07-13, 21:58
Bananas, ήσουν κατατοπιστικότατος !
Έχω δουλέψει και εγώ Gree σε επαγγελματικό χώρο, και μπορώ να πω ότι δεν είχα κανένα παράπονο (ήταν ΚΑΙ αθόρυβο), αφού ξεπέρασα το αρχικό σοκ της ανώνυμης μάρκας. Η 5ετής εγγύηση είναι μεγάλο κίνητρο σε αντιπαραβολή με τα μόλις 2 χρόνια της Daikin.
Όσον αφορά την χώρα κατασκευής, είναι γνωστό το φασόν, όταν αγόρασα το Toshiba που έχω σπίτι πρόσεξα ότι η επιγραφή στην εξωτερική μονάδα ήταν ένα απλό αυτοκόλλητο το οποίο θα μπορούσε να κολληθεί παντού...

Bananas
03-07-13, 17:34
Bananas, ήσουν κατατοπιστικότατος !
Έχω δουλέψει και εγώ Gree σε επαγγελματικό χώρο, και μπορώ να πω ότι δεν είχα κανένα παράπονο (ήταν ΚΑΙ αθόρυβο), αφού ξεπέρασα το αρχικό σοκ της ανώνυμης μάρκας. Η 5ετής εγγύηση είναι μεγάλο κίνητρο σε αντιπαραβολή με τα μόλις 2 χρόνια της Daikin.
Όσον αφορά την χώρα κατασκευής, είναι γνωστό το φασόν, όταν αγόρασα το Toshiba που έχω σπίτι πρόσεξα ότι η επιγραφή στην εξωτερική μονάδα ήταν ένα απλό αυτοκόλλητο το οποίο θα μπορούσε να κολληθεί παντού...

Προϋπόθεση για να ισχύει η εγγύηση είναι να γίνεται η συντήρηση απο το service μια φορά το χρόνο. Τί εννοείς για την χώρα κατασκευής? Δεν είναι όλα φασόν. Τα Gree δεν είναι φασόν αν εννοούσες αυτό έμμεσα.

thourios
03-07-13, 18:29
Έκανα νια βόλτα στην αγορά και είδα καινούργια ταμπελάκια πάνω στα κλιματιστικά. Είδα κάτι τιμές SCOP 5,5 σε κάτι πολύ φθηνά σχετικά μηχανήματα.
Άλλο το COP και άλλο το SCOP; Μάλλον για πάραπληροφόρηση μου φάνηκε αλλά δεν το έχω ψάξει ακόμα το θέμα.
Κάποιος που γνωρίζει ας απαντήσει.

Bananas
03-07-13, 18:59
Έκανα νια βόλτα στην αγορά και είδα καινούργια ταμπελάκια πάνω στα κλιματιστικά. Είδα κάτι τιμές SCOP 5,5 σε κάτι πολύ φθηνά σχετικά μηχανήματα.
Άλλο το COP και άλλο το SCOP; Μάλλον για πάραπληροφόρηση μου φάνηκε αλλά δεν το έχω ψάξει ακόμα το θέμα.
Κάποιος που γνωρίζει ας απαντήσει.
http://www.electronet.gr/User_Scenario/Contents/klima_changes.pdf

Διάβασε αυτό θα σε κατατοπίσει . Περιληπτικά cop είναι ο συντελεστής απόδοσης του μηχανήματος στη θέρμανση. (τί δίνεις σε ρεύμα και τί παίρνεις σε θέρμανση) Scop είναι ο εποχιακός συντελεστής θέρμανσης . Δηλαδή τί θα δώσεις συνολικά (ρεύμα) και τι θα σου αποδώσει το κλιματιστικό σε αυτή την συνολική κατανάλωση στην εποχή της θέρμανσης. Αντίστοιχα και για ΕΕR και SEER (ψύξη)

thourios
03-07-13, 19:18
Ευχαριστώ.

:oneup:

- - - Updated - - -

Βρήκα αυτό σε site της Mitsubishi το οποίο είναι κατατοπιστικό. Το τι ίσχυε και το τι ισχύει.

125798125799


:oneup:

Dast3n1s
15-08-14, 00:31
Θέλω να αγοράσω 2 κλιματιστικά για το σπίτι μου το οποίο είναι 90 τ.μ. και θέλω να τα μοιράσω . Το σπίτι έχει 3 υπνοδωμάτια (12 τ.μ. το καθένα περίπου ) και μια κουζίνα - σαλόνι ( 30 τ.μ. περίπου)

Τι μου προτείνεται να αγοράσω και η αγορά θα γίνει μες την εβδομάδα .

Διάβασα και προηγούμενα σχόλια και πήρα ιδέες και έτσι όπως το βλέπω θα πάρω για ένα 9 btw για το δωμάτιο μου και ένα 12 btw για κουζίνα - σαλόνι και θα τα αφήνω με ανοιχτές πόρτες για να πηγαίνει σε όλο το σπίτι .

Τι λέτε ?

thourios
15-08-14, 00:59
Με ένα 12άρι και ένα 9άρι αποκλείεται να καλυφθείς σε όλο το σπίτι. Απευθύνσου σε σωστό κατάστημα που πουλάει και τοποθετεί μόνο κλιματιστικά.

Dast3n1s
15-08-14, 01:23
Με ένα 12άρι και ένα 9άρι αποκλείεται να καλυφθείς σε όλο το σπίτι. Απευθύνσου σε σωστό κατάστημα που πουλάει και τοποθετεί μόνο κλιματιστικά.

Περισσότερο εμπιστεύομαι το forum πάρα τα καταστήματα για αυτό ρώτησα και εδω . Εκει εξω ειναι ολοι λύκοι !

thourios
15-08-14, 10:20
Σε αυτό δεν έχεις άδικο. Θα έλεγα πολύ χοντρικά τότε, ένα ενιάρι σε κάθε υπνοδωμάτιο και ένα δωδσεκάρι+ στο σαλόνι κουζίνα.
Ο χώρος όπως λες δεν είναι ενιαίος. Παίζουν πολλά ρόλο. Όροφος, τοποθεσία προσανατολισμός μονώσεις κτλ.

meletis
17-08-14, 17:28
Καλησπέρα. Αυτές τις μέρες που δουλεύω το air-cordicion μάρκας YORK 9αρι το οποίο το έχω συνδέσει σε ξεχωριστή πρίζα όταν δουλεύει περίπου για 30 λεπτά μου ρίχνει το ρελέ του σπιτιού. Θα ανεβάσω φωτογραφίες με το μοντέλο του.Πέντε χρόνια το έχω και δεν μου έχει ξαναδημιουργήσει πρόβλημα.
Στην εξωτερική μονάδα έχει τα εξής στοιχεία: Μοντέλο: YHJB09F5-AAF 9000 BTU/H.
Γνωρίζετε τι μπορεί να είναι και εαν μπορώ να το φτιάξω μόνος μου ή πρέπει να φωνάξω ηλεκτρολόγο?Ευχαριστώ.

nyannaco
18-08-14, 09:31
Αν μπορούσες να το φτιάξεις μόνος σου, θα ήξερες ήδη την απάντηση και δεν θα ρωτούσες εδώ. Είναι πολύ κακή ιδέα να παίζουμε με το ρεύμα αν δεν ξέρουμε (τζιζ), οπότε καλύτερα άστο στους ειδικούς. Και, πληροφοριακά, δεν είναι δουλειά ηλεκτρολόγου, αλλά ψυκτικού. Στο A/C είναι το πρόβλημα.

Bananas
19-08-14, 04:44
Θέλω να αγοράσω 2 κλιματιστικά για το σπίτι μου το οποίο είναι 90 τ.μ. και θέλω να τα μοιράσω . Το σπίτι έχει 3 υπνοδωμάτια (12 τ.μ. το καθένα περίπου ) και μια κουζίνα - σαλόνι ( 30 τ.μ. περίπου)

Τι μου προτείνεται να αγοράσω και η αγορά θα γίνει μες την εβδομάδα .

Διάβασα και προηγούμενα σχόλια και πήρα ιδέες και έτσι όπως το βλέπω θα πάρω για ένα 9 btw για το δωμάτιο μου και ένα 12 btw για κουζίνα - σαλόνι και θα τα αφήνω με ανοιχτές πόρτες για να πηγαίνει σε όλο το σπίτι .

Τι λέτε ?

Το να θες να καλύψεις όλο το σπίτι με δύο κλιματιστικά (οποιαδήποτε αποδοσης btu δεν έχει σημασία) είναι λάθος και ως φοιτητης μηχανολογίας που κανουμε ψύξη και κλιματισμό (αλλά και θέρμανση) στη σχολή δεν θα στο πρότεινα .
Έχεις ένα 9άρι για το δωμάτιο και πές ένα 12 άρι για κουζίνα σαλόνι και θες να καλύψεις με αυτά τα 2 υπνοδωμάτια ακόμα.
Χωρίς χρήση αεραγωγών (κανάλια) δεν θα πετύχεις καλά αποτελέσματα και τα αρνητικά που θα έχεις είναι:
1)Λάθος θερμοκρασιακή κατανομή στους χώρους: Δηλαδή για να ψύξεις τα άλλα 2 υπνοδωμάτια θα αναγκάζεσαι να βάζεις σε πολύ χαμηλη θερμοκρασία τα κλιματιστικά σου. Αυτό σιμαίνει ότι στο δωμάτιο που βρίσκονται θα κρυώνεις και στα απομακρυσμένα δωμάτια θα έχεις ασ πουμε σωστές θερμοκρασίες άνεσης .
2) Υψηλή κατανάλωση. Θα καίει πολύ για να καλύψει τους γειτονικούς χώρους και θα περιμένεις και ώρα για να σου πετύχει θερμοκρασία . Επίσης ίσως ακυρώσεις το πλεονέκτημα του ινβερτερ γιατί πολύ πιθανόν να αναγκάζεται να δουλεύει στο full συνεχώς.

Σαν λύση για μένα κάθε Υ/Δ το κλιματιστικό του και σαλονι-κουζίνα (και το χωλ-διαδρομος του σπιτιού) με ένα κλιματιστικό.

Σε περίπτωση που θες να κάνεις αυτό που σκέφτεσαι που το θεωρώ λάθος για να πετύχεις όσο καλύτερα αποτελέσματα γίνεται (αλλά και πάλι θα χεις κάποια προβλήματα) θέλει μελέτη μηχανολόγου η οποία μπορεί να σου κοστίσει όσο ένα κλιματιστικό ακόμα να αγοράσεις.

Αν θες γνώμη για μάρκες κλιματιστικών μπορώ να σε βοηθήσω. Αρκεί να μου πεις με σειρα προτεραιότητας τι σε ενδιαφέρει (π.χ να ειναι οικονομικό σε λειτουργία, να είναι αθόρυβο και συνολικό budget )

Edit: Αν έχεις σκοπό να καις το 9άρι όταν κοιμάσαι για να καλύψεις με αυτό και τα γειτονικά δωμάτια αυτός που θα κοιμάται στο χώρο που είναι το 9αρι θα αρρωστήσει .

ermis333
19-08-14, 09:45
Θέλω να αγοράσω 2 κλιματιστικά για το σπίτι μου το οποίο είναι 90 τ.μ. και θέλω να τα μοιράσω . Το σπίτι έχει 3 υπνοδωμάτια (12 τ.μ. το καθένα περίπου ) και μια κουζίνα - σαλόνι ( 30 τ.μ. περίπου)

Τι μου προτείνεται να αγοράσω και η αγορά θα γίνει μες την εβδομάδα .

Διάβασα και προηγούμενα σχόλια και πήρα ιδέες και έτσι όπως το βλέπω θα πάρω για ένα 9 btw για το δωμάτιο μου και ένα 12 btw για κουζίνα - σαλόνι και θα τα αφήνω με ανοιχτές πόρτες για να πηγαίνει σε όλο το σπίτι .

Τι λέτε ?

Από ένα 9 άρι σε κάθε δωμάτιο και 16 άρι για το Σαλόνι-κουζίνα, τη σήμερον ημέρα από άποψης κόστους αν πάρεις inverter ενεργιακής κλάσσης A++, είναι πολύ πιο συμφέρον να έχεις κλιματιστικά στο σπίτι τόσο για ψύξη όσο και για θέρμανση. Το καλοριφέρ πλέον δε συμφέρει.

Ειδικά για σπίτι το οποίο είναι δικό σου και μένεις μόνιμα θα πρότεινα αντλία θερμότητας, είναι περίπου 65% πιο οικονομική από πετρέλαιο και 40% από Φυσικό αέριο, σε όλο το σπίτι αποκτάς ψύξη ή θέρμανση. Το μόνο αρνητικό είναι το αρχικό κόστος, στην αρχή μπορεί να χρειαστείς κοντά στα 7.000 Ευρώ, μηχανήματα, εργασία, μελέτη ΦΠΑ κτλ. Αλλά μετά θα έχεις εκπληκτική ατμόσφαιρα στο σπίτι, πάντα ζεστό νερό και απόσβεση στα πρώτα χρόνια με βάση τα ποσά που θα γλιτώσεις σε πετρέλαιο κοινόχρηστα κτλ.

CptBill
19-08-14, 16:48
Θέλω να αγοράσω 2 κλιματιστικά για το σπίτι μου το οποίο είναι 90 τ.μ. και θέλω να τα μοιράσω . Το σπίτι έχει 3 υπνοδωμάτια (12 τ.μ. το καθένα περίπου ) και μια κουζίνα - σαλόνι ( 30 τ.μ. περίπου)

Τι μου προτείνεται να αγοράσω και η αγορά θα γίνει μες την εβδομάδα .

Διάβασα και προηγούμενα σχόλια και πήρα ιδέες και έτσι όπως το βλέπω θα πάρω για ένα 9 btw για το δωμάτιο μου και ένα 12 btw για κουζίνα - σαλόνι και θα τα αφήνω με ανοιχτές πόρτες για να πηγαίνει σε όλο το σπίτι .

Τι λέτε ?

δεν θα καταφερεις τιποτα. Θα υπαρχει συνεχη σπαταλη ρευματος, τα κλιματιστικα δεν θα φτανουν ΠΟΤΕ στην επιθυμητη θερμοκρασια και δεν χαμηλωνουν ποτε ισχυ, δεν θα καταφερεις να ψυχρανεις/θερμανεις επαρκως δωματιο χωρις κλιματιστικο μεσα γιατι ο αερας δεν θα πηγαινει καν σε κανενα δωματιο (εκτος εαν βαλεις αεραγωγους). Τον αερα δεν μπορεις να τον κατευθυνεις ανευ αεραγωγων.

Σε ενα σπιτι 50τμ, με ενα 18αρι στον ενιαια χωρο σαλονι-κουζινα (ας πουμε 35τμ) και δεν καταφερνω να ψυχρανω επαρκως το δωματιο. Γιαυτο και εχω 2 μοναδες. Ενα 9αρι και ενα 18αρι. Και γιαυτο πετυχαινω μεσες ημερησιες καταναλωσης γυρω στις 3,1KW ανα μοναδα. Φροντιζω να εχω κλειστη πορτα (μεχρι και cat flap φροντισα να βαλω για το γατι του σπιτιου ωστε να πηγαινει απο σαλονι προς δωματιο).
Μην χρησιμοποιειτε τα κλιματιστικα οπως τα χρησιμοποιουσαν οι παπουδες μας πριν δεκαετιες με ανοιχτες μπαλκοπορτες, παραθυρα, πορτες. Τα inverter οταν πιασουν επιθυμητη θερμοκρασια καταναλωνουν ψυχουλα.

Το ποστ του babanas τα εξηγει μια χαρα.

Dast3n1s
19-08-14, 21:52
Λοιπον πηρα 2 http://www.skroutz.gr/s/3014271/Toyotomi-Kuro-TKN-TKG-A35DV.html 12αρια και αυριο θα τα εγκαταστησουν και αμα ειναι του χρονου πρωτα ο θεος θα παρουμε αλλο ενα . Ευχαριστω πολλυ παιδια και θα σας πω μολις το δωκιμασω .

vothros
21-08-14, 14:36
Μήπως ξέρετε που μπορώ να βρω remote control για ένα παλιό air condition που έχω;
Το remote control είναι το Samsung ARH-403. Κοίταξα στο e-bay και στο Amazon αλλά τίποτα...

@ ADSLgr.com All rights reserved.