PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά air-condition. Ti προτείνετε;



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38

meletis
21-08-14, 16:39
Μήπως ξέρετε που μπορώ να βρω remote control για ένα παλιό air condition που έχω;
Το remote control είναι το Samsung ARH-403. Κοίταξα στο e-bay και στο Amazon αλλά τίποτα...
Για στείλε ενα email εδω:http://www.codistec.com/en/remote-controls/327-remote-controler-samsung-arh-403.html

alekan
21-08-14, 18:28
Κάνα τέτοιο (http://www.e-shop.gr/hq-universal-air-condition-remote-control-rc-uni-airco3-p-PER.703129), δεν σου κάνει;

Bananas
21-08-14, 21:39
Μήπως ξέρετε που μπορώ να βρω remote control για ένα παλιό air condition που έχω;
Το remote control είναι το Samsung ARH-403. Κοίταξα στο e-bay και στο Amazon αλλά τίποτα...

Έριξα μια ματιά και γω αλλα δεν βρήκα απο που να το πάρεις (οκ βρήκα απο Αμερική 40 δολάρια αλλα θα είναι και τελωνεία κτλ ε πολλά τα λεφτά)

Θα σου λεγα να ψάξεις κάποιο universal remote control συμβατό με το μοντέλο του κλιματιστικου σου.

vothros
22-08-14, 12:02
Έριξα μια ματιά και γω αλλα δεν βρήκα απο που να το πάρεις (οκ βρήκα απο Αμερική 40 δολάρια αλλα θα είναι και τελωνεία κτλ ε πολλά τα λεφτά)

Μπορείς να μου δώσεις το λινκ απ' όπου το βρήκες;
Έχω παραγγείλει πολλές φορές απο Αμερική διάφορα πράγματα αλλά δεν έχω πληρώσει ποτέ τελωνεία κλπ...

fantasma_tis_nixtas
22-08-14, 12:31
http://www.aliexpress.com/item/SAMSUNG-Split-Portable-Window-Air-Conditioner-Remote-Control-Compatible-With-ARH-401-ARH-403-ARH-415/1920943851.html
Στα 15$ και δωρεάν μεταφορικά από Κίνα ή +3$ από Χονγκ Κονγκ.
Θα αργήσει βέβαια να έρθει.

vothros
22-08-14, 14:06
http://www.aliexpress.com/item/SAMSUNG-Split-Portable-Window-Air-Conditioner-Remote-Control-Compatible-With-ARH-401-ARH-403-ARH-415/1920943851.html
Στα 15$ και δωρεάν μεταφορικά από Κίνα ή +3$ από Χονγκ Κονγκ.
Θα αργήσει βέβαια να έρθει.
Ξέρω, κάνει 3 βδομάδες να 'ρθει.
Να 'σαι καλά πάντως! :oneup:

teodor_ch
01-10-14, 14:21
ήρθε η ώρα μου να πάρω κλιματιστικό για θέρμανση
υπολόγιζα σε daikin αλλά λόγω οικονομικών και προσωρινής κατάστασης (σε ένα χρόνο θα έχω καλοριφέρ-υγραέριο)

κοιτάω το οικονομικότερο αξιόπιστο σχετικά

στα πολύ γρήγορα βρήκα αυτό
http://www.samsung.com/gr/consumer/home-appliances/air-conditioners/24000/AR24HSFSBURNEU
που βγαίνει 720 ευρώ

καμιά άποψη για τη samsung ή/και καμία πρόταση στα ίδια χρήματα για 20-24άρι περίπου?

- - - Updated - - -

Υπάρχει και αυτό στα 325 απο το newsletter...
http://www.e-shop.gr/aux-asw-h18a4-sukr1-18000btu-klasi-a-a-p-HAP.000762

Bananas
01-10-14, 16:01
ήρθε η ώρα μου να πάρω κλιματιστικό για θέρμανση
υπολόγιζα σε daikin αλλά λόγω οικονομικών και προσωρινής κατάστασης (σε ένα χρόνο θα έχω καλοριφέρ-υγραέριο)

κοιτάω το οικονομικότερο αξιόπιστο σχετικά

στα πολύ γρήγορα βρήκα αυτό
http://www.samsung.com/gr/consumer/home-appliances/air-conditioners/24000/AR24HSFSBURNEU
που βγαίνει 720 ευρώ

καμιά άποψη για τη samsung ή/και καμία πρόταση στα ίδια χρήματα για 20-24άρι περίπου?

- - - Updated - - -

Υπάρχει και αυτό στα 325 απο το newsletter...
http://www.e-shop.gr/aux-asw-h18a4-sukr1-18000btu-klasi-a-a-p-HAP.000762

inventor (σειρες avra passion και alfa) και εναλλακτικά LG . Κανένας λόγος για να πάρεις DAIKIN πίστεψε με .

Τα inventor είναι τέρατα αξιοπιστίας και ο ορισμός του value for money.

Απέφυγε τα Samsung δεν έχουν και την καλύτερη φήμη .

teodor_ch
01-10-14, 16:43
τα inventor τα κοίταξα λίγο σήμερα και γράφουν ότι χάνεις την 10ετής εγγύηση αν
1) δεν κάνεις service απο αυτούς ΚΑΘΕ χρόνο
2) κόψεις το φις του ρεύματος!!!!!!

Bananas
01-10-14, 17:13
τα inventor τα κοίταξα λίγο σήμερα και γράφουν ότι χάνεις την 10ετής εγγύηση αν
1) δεν κάνεις service απο αυτούς ΚΑΘΕ χρόνο
2) κόψεις το φις του ρεύματος!!!!!!

Και πιο κλιματιστικό δεν χάνει την εγγύηση του αν δεν του κάνεις service ?

zarkadi
01-10-14, 22:14
http://www.aliexpress.com/item/SAMSUNG-Split-Portable-Window-Air-Conditioner-Remote-Control-Compatible-With-ARH-401-ARH-403-ARH-415/1920943851.html
Στα 15$ και δωρεάν μεταφορικά από Κίνα ή +3$ από Χονγκ Κονγκ.
Θα αργήσει βέβαια να έρθει.
Συμφέρει πολύ αφού είναι οικονομικό

teodor_ch
02-10-14, 16:10
Και πιο κλιματιστικό δεν χάνει την εγγύηση του αν δεν του κάνεις service ?

τη βασική εγγύηση όλα
μίλησα για τη 10ετής

Με χρήση 45 μέρες το χρόνο για 12ώρες/ημέρα μετά τον 1ο χρόνο για πιό λόγω χρειάζεται service? (προσωπικές απαιτήσεις το μέγιστο)
Εφόσον εγκατασταθεί σωστά και δεν υπάρχει απώλεια αερίου μόνο καθάρισμα χρειάζεται.

Το εσωτερικό φίλτρο το καθαρίζει ο ιδιοκτήτης έτσι και αλλιώς.
Κάθε 3 χρόνια το καταλαβαίνω αλλά όχι κάθε χρόνο.

Και πώς μπορεί να χαλάσει αν δεν γίνει ο καθαρισμός?

- - - Updated - - -

Τελικά θα πάρω αυτό
http://www.makro.gr/public/site/makro-gr/get/documents/mcc_gr/gr-assets/Promotions/MAKROmail/eMagazine/2014/MM20/TradersSCO/index.html#18/z

12άρι Α++/Α+ με κομπρέσορα GREE στα 280κάτι
(έχω προσθέσει ΦΠΑ και έχω αφαιρέσει ένα 40άρι για το καλοριφέρ λαδιού που ήθελα να πάρω έτσι και αλλιώς)

Και όσο κρατήσει

Θα δουλέψει στο φουλ για 1 χειμώνα σε σπίτι 75τμ και μετά θα μπεί σε δωμάτιο 14τμ που βάση μελέτης και ένα 7αρι είναι υπερ-αρκετό.

Bananas
02-10-14, 17:05
τη βασική εγγύηση όλα
μίλησα για τη 10ετής

Με χρήση 45 μέρες το χρόνο για 12ώρες/ημέρα μετά τον 1ο χρόνο για πιό λόγω χρειάζεται service? (προσωπικές απαιτήσεις το μέγιστο)
Εφόσον εγκατασταθεί σωστά και δεν υπάρχει απώλεια αερίου μόνο καθάρισμα χρειάζεται.

Το εσωτερικό φίλτρο το καθαρίζει ο ιδιοκτήτης έτσι και αλλιώς.
Κάθε 3 χρόνια το καταλαβαίνω αλλά όχι κάθε χρόνο.

Και πώς μπορεί να χαλάσει αν δεν γίνει ο καθαρισμός?

- - - Updated - - -

Τελικά θα πάρω αυτό
http://www.makro.gr/public/site/makro-gr/get/documents/mcc_gr/gr-assets/Promotions/MAKROmail/eMagazine/2014/MM20/TradersSCO/index.html#18/z

12άρι Α++/Α+ με κομπρέσορα GREE στα 280κάτι
(έχω προσθέσει ΦΠΑ και έχω αφαιρέσει ένα 40άρι για το καλοριφέρ λαδιού που ήθελα να πάρω έτσι και αλλιώς)

Και όσο κρατήσει

Θα δουλέψει στο φουλ για 1 χειμώνα σε σπίτι 75τμ και μετά θα μπεί σε δωμάτιο 14τμ που βάση μελέτης και ένα 7αρι είναι υπερ-αρκετό.



Πάρε 9άρι . Αν δηλαδή το κλιματιστικό είναι για να δουλέψει έναν χειμώνα σε σπίτι 75 τ.μ πάρε 9αρι απο τώρα γιατί ούτε με 12 άρι δεν θα κάνεις δουλειά σε 75 τ.μ χώρο .
Καταρχάς το συγκεκριμένο που πόσταρες δεν νομίζω να ναι ινβερτερ. Για το συμπιεστή πάω πάσο . Κορυφή απλά. Το θέμα δεν είναι οι συμπιεστές στα κλιματιστικά αλλά τα υπόλοιπα (αν μιλάμε για ινβερτερ) ηλεκτρονικά και πλακέτες. Αυτά είναι ευπαθής .

Εγώ θα προτιμούσα επώνυμη λύση και όσο γι αμελέτη που λες ότι υπάρχει και σ εκαλύπτει 7άρι δεν διαφωνώ αλλά το να βάλεις υπερδιαστασιολογημένο μηχάνημα (12άρι) θα φέρει αρνητικά αποτελέσματα. Συν ότι αμφιβάλλω για το συγκεκριμένο κλιματισιτκό των Μακρο γιατί το προρίζεις σε υπνοδωμάτιο με ότι αυτό συνεπάγεται όπως τριξίματα διαστολών συστολών θορυβός ανεμιστήρα κτλ κατα την διάρκεια του ύπνου.

teodor_ch
03-10-14, 09:47
Το συγκεκριμένο είναι inverter με μέγιστη δυνατότητα θέρμανσης ~13600BTU/h βάση των χαρτιών του.
Έχει χαρτί μέσα και το εργοστάσιο παρασκευής είναι της GREE για την εξωτερική μονάδα τουλάχιστον.
Για την εσωτερική δε ξέρω αν είναι διαφορετική και δε το έψαξα πολύ.

Είναι Α++/Α+ αλλά για τη μεσαία ζώνη. Οπότε για την Ελλάδα έχει καλύτερη απόδοση στη θέρμανση.
Νομίζω για ~€280 είναι καταπληκτική επιλογή.

Για το θέμα θορύβου έχεις δίκιο.
Στην εσωτερική μονάδα λέει αν θυμάμαι καλά 56db το οποίο είναι πολύ.

Στο υπνοδωμάτιο (άλλο σπίτι) θα μπεί ανεμιστήρας οροφής και το air/con θα δουλεύει μόνο για να δροσίσει το δωμάτιο στην αρχή.

Αναγκαστικά φέτος αλλάζω τη ξυλόσομπα με air/con προσωρινά.

Γενικά τα "συχαίνομαι" τα air/con για θέρμανση.

kostis99
25-11-14, 17:01
Έχω αγωράσει ένα κλιματιστικό Hitachi RAS-S14HB INV. από e-shop δεν το έχω κάνει εγκατάσταση ακόμα. Το κλιματιστικό γράφει made in china, σε άλλα καταστήματα τα συγκεκριμένα είναι Ταϊλανδέζικα και κανονικά η εταιρεία είναι ιαπωνέζικη. Πήρα τηλ. την αντιπροσωπεία και μου ήπαν ότι πράγματι η συγκεκριμένη σειρά έρχεται άπο Κίνα δεν μου ήπαν βέβαια ότι έρχονται και από Ταϊλάνδη . Αυτό που θέλω να ρωτήσω εγώ είναι αν έχει και κάποιος άλλος το μοντέλο αυτό, αν έχει μείνει ευχαριστημένος και γενικά εάν είναι καλής ποιότητας.

Bananas
29-11-14, 03:40
Έχω αγωράσει ένα κλιματιστικό Hitachi RAS-S14HB INV. από e-shop δεν το έχω κάνει εγκατάσταση ακόμα. Το κλιματιστικό γράφει made in china, σε άλλα καταστήματα τα συγκεκριμένα είναι Ταϊλανδέζικα και κανονικά η εταιρεία είναι ιαπωνέζικη. Πήρα τηλ. την αντιπροσωπεία και μου ήπαν ότι πράγματι η συγκεκριμένη σειρά έρχεται άπο Κίνα δεν μου ήπαν βέβαια ότι έρχονται και από Ταϊλάνδη . Αυτό που θέλω να ρωτήσω εγώ είναι αν έχει και κάποιος άλλος το μοντέλο αυτό, αν έχει μείνει ευχαριστημένος και γενικά εάν είναι καλής ποιότητας.

Μην σε προειδεάζει αρνητικά επειδή είναι made in China . Δεν παίζει κανένα ρόλο η χώρα προέλευσης πλέον με την παγκοσμιοποίηση . Αυτό που παίζει ρόλο είναι η ποιότητα του εργοστάσιου κατασκευής και η μητρική εταιρεία.
Πολλά Daikin είναι κατασκευής Κινας πλέον και πολλά μερη μέσα στα daikin είναι κατασκευής και τεχνογνωσίας Gree ( Κίνα και πάλι)

Τα hitatchi είναι σπουδαία μηχανήματα απο αποψη αξιοπιστίας.

Gordito
17-03-15, 13:08
Aξιζει το 9ρι κλιματιστικο;

Ψαχνω κατι για ενα πολυ μικρο δωματιο (~12τμ) που θα δουλευει ψυξη λιγες ωρες την μερα/βδομαδα.

Veldrin
17-03-15, 14:05
Το συγκεκριμένο 9άρι έχει απαράδεκτο EER. Και από τη στιγμή που θα το δουλέψεις μόνο ψύξη, όχι δεν αξίζει. Από την άλλη, δουλέυοντας το λίγο, η απόσβεση διαλέγοντας μια ποιοτικότερη και αποδοτικότερη συσκευή, θα αργήσει να έρθει. Οπότε κρίνεις και αποφασίζεις.

Αλλά το 9άρι γενικά σε καλύπτει για τέτοιο δωμάτιο.

dimitri_ns
17-03-15, 14:41
Aξιζει το 9ρι κλιματιστικο;

Ψαχνω κατι για ενα πολυ μικρο δωματιο (~12τμ) που θα δουλευει ψυξη λιγες ωρες την μερα/βδομαδα.

12-13 το minimum
Εκτος αν τ'ανάβεις από χθες για να κάνει δουλειά σήμερα
Είτε για ψύξη είτε για θέρμανση

MitsosDaBest13
17-03-15, 18:31
12-13 το minimum
Εκτος αν τ'ανάβεις από χθες για να κάνει δουλειά σήμερα
Είτε για ψύξη είτε για θέρμανση


Όχι τόσο πολύ... Το 9άρι είναι κάτι παραπάνω από αρκετό για 12 τ.μ. δωμάτιο... Απλά επειδή η μάρκα είναι μούφα, δεν ξέρω τι απόδοση θα έχει...

georgepap57
18-03-15, 00:12
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΑUX.
Αγόρασα ένα 9000 BTU ASW-H09A4/SUVR1D. Το εγκατέστησα τέλη Οκτώβρη.
Μετά από ενάμιση μηνα λειτουργεία η εξωτερική μονάδα λειτουργούσε ενώ η εσωτερική μονάδα όχι.
Κάλεσα αυτόν που το εγκατέστησε έκανε έλεγχο για διαροές κανένα σημείο δεν βρέθηκε να χάνει.
Μετά απο μια εβδομάδα πάλι τα ίδια. Τηλεφωνώ στο e-shop λέω το πρόβλημα, μου λένε θα παραγγείλουμε εσωτερική μονάδα.
Με την μεσολάβηση των εορτών περνάνε συνολικά τέσσερις εβδομάδες.
Όταν τελικά ήρθε ο συνεργαζόμενος τεχνικός διπίστωσε ότι το πρόβλημε ΔΕΝ είναι η εσωτερική μονάδα,
αλλά μια σωλήνα κατάθλιψης φρέον από τον συμπιεστή. Οξυγονοκολάει την σωλήνα στην εξωτερική
συμπλήρώνει φρέον βάζει στην θάση της την εξωτερική μονάδα και φεύγει.Μετά από μια εβδομάδα λειτουργείας ΠΑΛΙ το ίδιο προβλημα. Ο ίδιος τεχνικός ξήλωσε την εξωτερική και την πήρε. Μετά από μερικές μέρες λαμβάνω τηλεφώνημα από e-shop που μου είπαν ότι φταίνε οι ελατωματικές βάσεις στήριξης του συμπιεστή περιμένουμε ανταλλακτικά απο την κίνα μολις έρθουν θα σας το τοποθετήσουμε αμέσως κτλ....Ήταν 13 φεβρουαρίου και μέχρι σήμερα ακόμα τιποτα. Εν ολίγοις:
-Ολο το χειμώνα ζέσταινα το δωμάτιο με αερόθερμο.
-Πληρης ανοργανωσιά απο το service του e-shop όποτε έπαιρνα τηλέφωνο να διαμαρτυρηθώ μου λέγανε να τους ξαναθυμήσω
την υπόθεση γιατί δεν την βρίσκανε...
-Πληρης αδιαφορία για την εξυπηρέτηση του πελάτη.
Περαστικά μου...

Godian
18-03-15, 04:11
Μια χαρά είναι. Εγώ έχω 9αρη. Και παγώνει μια χαρά. Για θέρμανση δε ξέρω. Δε το αναψα ποτέ

iakoboss7
18-03-15, 04:42
στην θερμανση συνηθως τα πανε καλυτερα απο την ψυξη.

anon
18-03-15, 09:48
12-13 το minimum
Εκτος αν τ'ανάβεις από χθες για να κάνει δουλειά σήμερα
Είτε για ψύξη είτε για θέρμανση

Eλεος παιδιά. Ακόμη και 60 τμ μπορείς να ψύξεις με ένα εννιάρι, απροβλημάτιστα. Δεν παίζει μόνο ρόλο η συνολική επιφάνεια που θέλεις να ψύξεις, αλλά επίσης σημαντικό ρόλο παίζει και η μόνωση του χώρου.

- - - Updated - - -


στην θερμανση συνηθως τα πανε καλυτερα απο την ψυξη.

το αντίθετο. Βέβαια αν θες να κάνεις ψύξη 18 βαθμούς και έξω να έχει καύσωνα με 40άρια, ξέχνα το....

dimitri_ns
18-03-15, 10:49
Eλεος παιδιά. Ακόμη και 60 τμ μπορείς να ψύξεις με ένα εννιάρι, απροβλημάτιστα. Δεν παίζει μόνο ρόλο η συνολική επιφάνεια που θέλεις να ψύξεις, αλλά επίσης σημαντικό ρόλο παίζει και η μόνωση του χώρου.



Aπό το 1905 κάποιος Einstein έβαλε και την παράμετρο χρόνο στο χώρο
Εσύ θα την βάλεις κάποτε ?
Βεβαίως θα στο ψύξει θερμάνει.
Σε πόσο χρόνο ?
Τ'ανάβεις από χθές για σήμερα?

Να υπενθυμίσω ότι η μέγιστη απόδοση στα κλιματιστικά είναι όταν θέλεις ίδια θερμοκρασία μέσα/έξω (οπότε ουσιαστικά είναι άχρηστο) και όσο περισσότερο μεγαλώνει η διαφορά εξωτερικής θερμοκρασίας με αυτή που θέλεις να πετύχεις μέσα (τότε δηλαδή που το χρειάζεσαι) τόσο πέφτει η απόδοση.

Δηλαδή αν έξω έχεις +5 και μέσα θέλεις + 20, με την μειωμένη απόδοση βάλε ένα 9αρι, κι ώσπου να ζεστάνει έλα σε μένα να σε ζεστάνω.

Τα ίδια και για την ψύξη

Βέβαια υπάρχουν και υπομονετικοί άνθρωποι.
Οπου νάναι έρχεται καλοκαίρι κι απ' ότι μου λένε μετά χειμώνας.

anon
18-03-15, 11:18
Aπό το 1905 κάποιος Einstein έβαλε και την παράμετρο χρόνο στο χώρο
Εσύ θα την βάλεις κάποτε ?
Βεβαίως θα στο ψύξει θερμάνει.
Σε πόσο χρόνο ?
Τ'ανάβεις από χθές για σήμερα?

Να υπενθυμίσω ότι η μέγιστη απόδοση στα κλιματιστικά είναι όταν θέλεις ίδια θερμοκρασία μέσα/έξω (οπότε ουσιαστικά είναι άχρηστο) και όσο περισσότερο μεγαλώνει η διαφορά εξωτερικής θερμοκρασίας με αυτή που θέλεις να πετύχεις μέσα (τότε δηλαδή που το χρειάζεσαι) τόσο πέφτει η απόδοση.

Δηλαδή αν έξω έχεις +5 και μέσα θέλεις + 20, με την μειωμένη απόδοση βάλε ένα 9αρι, κι ώσπου να ζεστάνει έλα σε μένα να σε ζεστάνω.

Τα ίδια και για την ψύξη

Βέβαια υπάρχουν και υπομονετικοί άνθρωποι.
Οπου νάναι έρχεται καλοκαίρι κι απ' ότι μου λένε μετά χειμώνας.

1. Μιλούσαμε για ψύξη.
2. Oι μηχανικοί του φόρουμ μπορούν να κανουν ακριβείς υπολογισμούς. Εγώ ζέστανα φέτος 170 τμ με δυο κλιματιστικά, ένα 18άρι και ένα 12άρι. Με θερμοκρασίες έξω που φέτος πεσαν και κάτω του μηδενός. Οχι ότι μέσα κυκλοφορούσα με το φανελάκι, αλλά είχα 18-20 βαθμούς... Και το αποδίδω στην μόνωση που έκανα πριν λίγο καιρό, ενώ παλαιότερα χωρίς την έξτρα μόνωση με ανάλογες καιρικές συνθήκες, έπρεπε να ξοδέψω 500-700 λίτρα πετρέλαιο στον μήνα. Αυτά για την θέρμανση.

ymitrou
18-03-15, 11:19
Εγώ έχω 12άρι mitsubishi inverter και κάνει δουλειά για όλο το σπίτι (κυρίως στη ψύξη), όχι και κανά θηρίο το σπίτι (80τμ).
Παλιά είχα νομίζω 26άρι και το καλοκαίρι δεν μπορούσαμε να αντέξουμε το κρύο όταν το άνοιγα (παγωμάρα), η τοποθέτηση του είναι στο καθιστικό.
Μεγάλο πρόβλημα αυτό.
Τώρα είμαστε άνετα και μετά από κάποια ώρα λειτουργίας, η δροσιά φτάνει και στις κρεβατοκάμαρες.
Αν είναι ποιοτικό το A/C δεν νομίζω να θέλει τις υπερβολικές απαιτήσεις που σου προτείνουν αυτοί που θέλουν να στα "πασάρουν".

anon
18-03-15, 11:26
Επειτα, δεν θα διαφωνήσω ότι μπορεί να θέλει κάποιο χρόνο να φέρει το σπιτι στην επιθυμητή θερμοκρασία, είτε ψύξη είτε θέρμανση, αλλά και ένα παγωμένο σπίτι, εαν βάλεις να το ζεστάνεις με καλοριφέρ, και εκείνο θέλει χρόνο, απλά λιγότερο. Απαξ και φτάσει στην επιθυμητή θερμοκρασία, μετά με σκοπό την διατήρησή της είναι πολύ πιο εύκολο. Σίγουρα εαν οι διαρροή θερμοκρασίας λόγω κακής μόνωσης είναι μεγαλύτερες απο την θερμική απόδοση του θερμαντικου ή ψυκτικού μέσου, τότε το όποιο κλιματιστικό θα δουλεύει συνεχώς να προλάβει και δεν θα προφταίνει ποτέ. Ολα είναι θέμα υπολογισμών, αλλά ο παράγοντας μόνωση παίζει σημαντικό ρόλο.

teodor_ch
18-03-15, 11:27
Aπό το 1905 κάποιος Einstein έβαλε και την παράμετρο χρόνο στο χώρο
Εσύ θα την βάλεις κάποτε ?
Βεβαίως θα στο ψύξει θερμάνει.
Σε πόσο χρόνο ?
Τ'ανάβεις από χθές για σήμερα?

Να υπενθυμίσω ότι η μέγιστη απόδοση στα κλιματιστικά είναι όταν θέλεις ίδια θερμοκρασία μέσα/έξω (οπότε ουσιαστικά είναι άχρηστο) και όσο περισσότερο μεγαλώνει η διαφορά εξωτερικής θερμοκρασίας με αυτή που θέλεις να πετύχεις μέσα (τότε δηλαδή που το χρειάζεσαι) τόσο πέφτει η απόδοση.

Δηλαδή αν έξω έχεις +5 και μέσα θέλεις + 20, με την μειωμένη απόδοση βάλε ένα 9αρι, κι ώσπου να ζεστάνει έλα σε μένα να σε ζεστάνω.

Τα ίδια και για την ψύξη

Βέβαια υπάρχουν και υπομονετικοί άνθρωποι.
Οπου νάναι έρχεται καλοκαίρι κι απ' ότι μου λένε μετά χειμώνας.

Στο εξήγησε αλλά δε το κατάλαβες.

Τα τετραγωνικά είναι ένα μέρος της εξίσωσης.
Ο χρόνος είναι άσχετος απο την εξίσωση.

Ψάχνουμε τις απώλειες του χώρου και έτσι βρίσκουμε τί χρειαζόμαστε.
Όσο περισσότερο υπερκαλύπτουμε τις απώλειες τόσο πιο γρήγορα θα ζεσταθούμε/δροσιστούμε.

Αλλά είμαστε εκτός θέματος :)

dimitri_ns
18-03-15, 11:37
1. Μιλούσαμε για ψύξη.
2. Oι μηχανικοί του φόρουμ μπορούν να κανουν ακριβείς υπολογισμούς. Εγώ ζέστανα φέτος 170 τμ με δυο κλιματιστικά, ένα 18άρι και ένα 12άρι. Με θερμοκρασίες έξω που φέτος πεσαν και κάτω του μηδενός. Οχι ότι μέσα κυκλοφορούσα με το φανελάκι, αλλά είχα 18-20 βαθμούς... Και το αποδίδω στην μόνωση που έκανα πριν λίγο καιρό, ενώ παλαιότερα χωρίς την έξτρα μόνωση με ανάλογες καιρικές συνθήκες, έπρεπε να ξοδέψω 500-700 λίτρα πετρέλαιο στον μήνα. Αυτά για την θέρμανση.

Και για την ψύξη τα ίδια ισχύουν
Μηχανικός είμαι και την "παθολογία των κτηρίων" την έκανα μεταπτυχιακό στη Γαλλία
Η καλή μόνωση (ιδίως εξωτερική μόνωση) βελτιώνει δραματικά την κατάσταση
Δεν μιλάμε γι'αυτό
Μιλάμε για ψύξη/θέρμανση σε υπάρχοντα κτήρια, με την μόνωση που ήδη έχουν.
Τα τετραγωνικά δεν έχουν τόσο σημασία, όσο η διαμόρφωση του χώρου. Αλλο 170 Μ2 ενιαίος χώρος και άλλο 170 με 3 υπνοδωμάτια, λουτρό, wc, κουζίνα με διαχωριστικούς τοίχους.


Εγώ έχω 12άρι mitsubishi inverter και κάνει δουλειά για όλο το σπίτι (κυρίως στη ψύξη), όχι και κανά θηρίο το σπίτι (80τμ).
Παλιά είχα νομίζω 26άρι και το καλοκαίρι δεν μπορούσαμε να αντέξουμε το κρύο όταν το άνοιγα (παγωμάρα), η τοποθέτηση του είναι στο καθιστικό.
Μεγάλο πρόβλημα αυτό.
Τώρα είμαστε άνετα και μετά από κάποια ώρα λειτουργίας, η δροσιά φτάνει και στις κρεβατοκάμαρες.
Αν είναι ποιοτικό το A/C δεν νομίζω να θέλει τις υπερβολικές απαιτήσεις που σου προτείνουν αυτοί που θέλουν να στα "πασάρουν".

Να ξαναπώ για την διαμόρφωση του χώρου
Να προσθέσω τον τρόπο (pattern) ζωής
Αν κάθε μισάωρο είσαι μέσα/έξω από το σπίτι (πχ μεταφέρεις τον πιτσιρικά στο φροντιστήριο/γυμναστήριο κλπ) θέλεις άλλη αντιμετώπιση στην ψύξη/θ´ερμανση.

Πόση είναι η "κάποια ώρα λειτουργείας" ?


Πάντως απ'ότι βλέπω, κανείς από τους δύο δεν έχει 9άρι.

Veldrin
18-03-15, 12:07
Είσαι μηχανικός και προτείνεις 40-50% υπερδιαστασιολογημένο κλιματιστικό (βάσει του χώρου) χωρίς να ξέρεις έστω το έτος κατασκευής του κτιρίου που θα τοποθετηθεί για να πάρεις μια ελάχιστη ιδέα για τη μόνωση του; Πως μπορεί να το λές αυτό και να προτείνεις de facto αγορά συσκευής με ανεβασμένη κατανάλωση;

Τα 9άρια υπερκαλύπτουν 12 τετραγωνικά. Ακόμα και βάσει ΤΟΤΕΕ. Και δε θα σε σώσει ούτε το 24άρι αν δεν υπάγεσαι ούτε έστω σε ΚΘΚ. Ίσα ίσα που η κατανάλωση σου θα είναι υπερδιπλάσια, για να χάσεις την ψύξη σου στον ίδιο ακριβώς χρόνο τη στιγμή που θα κλείσει.

Δηλαδή το να πάρει κάποιος ένα 12άρι με 3.5 SEER είναι καλύτερο από ένα 9άρι με 5.5-6;

Ας είμαστε λίγο πιο προσεκτικοί. Συνάδελφος σου είμαι και στο λέω εντελώς φιλικά.

dimitri_ns
18-03-15, 12:21
Είσαι μηχανικός και προτείνεις 40-50% υπερδιαστασιολογημένο κλιματιστικό (βάσει του χώρου) χωρίς να ξέρεις έστω το έτος κατασκευής του κτιρίου που θα τοποθετηθεί για να πάρεις μια ελάχιστη ιδέα για τη μόνωση του; Πως μπορεί να το λές αυτό και να προτείνεις de facto αγορά συσκευής με ανεβασμένη κατανάλωση;

Τα 9άρια υπερκαλύπτουν 12 τετραγωνικά. Ακόμα και βάσει ΤΟΤΕΕ. Και δε θα σε σώσει ούτε το 24άρι αν δεν υπάγεσαι ούτε έστω σε ΚΘΚ. Ίσα ίσα που η κατανάλωση σου θα είναι υπερδιπλάσια, για να χάσεις την ψύξη σου στον ίδιο ακριβώς χρόνο τη στιγμή που θα κλείσει.

Δηλαδή το να πάρει κάποιος ένα 12άρι με 3.5 SEER είναι καλύτερο από ένα 9άρι με 5.5-6;

Ας είμαστε λίγο πιο προσεκτικοί. Συνάδελφος σου είμαι και στο λέω εντελώς φιλικά.

Προφανώς και η πρόταση είναι συμβουλευτική, χωρίς μελέτη χώρου και ανάγκη κατοικούντων

Το περί ανεβασμένης κατανάλωσης δεν ισχύει έτσι στον αέρα
Ενα 12 άρι φτάνει πιό γρήγορα στην επιθυμητή θέρμανση/ψύξη και από εκεί και πέρα καταναλώνει πολύ λιγότερο για συντήρηση της επιθυμητής θερμοκρασίας από ένα 9άρι που "ιδρώνει " να φτάσει στην ίδια θερμοκρασία πιθανά χωρίς να τα καταφέρει ποτέ, δουλεύοντας στο maximum συνεχώς

Προφανώς όλα εξαρτώνται και από τις επιθυμίες του χρήστη
Γενική μου πρόταση 12άρια αντί για 9άρια που είναι ψ'οφια και αργούν ή δεν πρόκειται ποτέ να φτάσουν την επιθυμητή θερμοκρασία.

Γιατί νομίζεις δεν βγάλανε 5άρια
Τα 9άρια είναι minimum τραβηγμένα απ'τα μαλλιά. Αν εσένα σου φτάνουν εμένα μου περισσεύουν
Ξαναλέω, γενική άποψη χωρίς μελέτες.
Και στο κάτω-κάτω διαφορετικές οι ανάγκες στη Γλυφάδα από το Μαρούσι

Revolution
18-03-15, 12:33
Παιδιά υπάρχει θέμα εδω (http://www.adslgr.com/forum/threads/97090-%CE%91%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC-air-condition-Ti-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%84%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B5%CF%84%CE%B5/page22) και εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/484034-%CE%9F%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7) όπου μηχανικοί τσακώνονται 24/7 για το ποιός είναι ο καλύτερος, οπότε πηγαίνετε εκεί.

dimitri_ns
18-03-15, 12:37
Παιδιά υπάρχει θέμα εδω (http://www.adslgr.com/forum/threads/97090-%CE%91%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC-air-condition-Ti-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%84%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B5%CF%84%CE%B5/page22) και εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/484034-%CE%9F%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7) όπου μηχανικοί τσακώνονται 24/7 για τος ποιος είναι ο καλύτερος, οπότε πηγαίνετε εκεί.

Δεν τσακωνόμαστε. Αναφέρουμε διαφορετικές απόψεις, ώστε όποιοι αγοράσουν από προσφορές καταστημάτων, να έχουν κάποια άποψη γι'αυτό που θα αγοράσουν.
Νομίζω ότι αν δεν τραβάει σε μάκρος, οι αντίθετες απόψεις προσφέρουν σε όλους, για ότι προσφέρεται σε όποια τιμή

teodor_ch
18-03-15, 12:40
Το περί ανεβασμένης κατανάλωσης δεν ισχύει έτσι στον αέρα
Ενα 12 άρι φτάνει πιό γρήγορα στην επιθυμητή θέρμανση/ψύξη και από εκεί και πέρα καταναλώνει πολύ λιγότερο για συντήρηση της επιθυμητής θερμοκρασίας από ένα 9άρι που "ιδρώνει " να φτάσει στην ίδια θερμοκρασία πιθανά χωρίς να τα καταφέρει ποτέ, δουλεύοντας στο maximum συνεχώς



Η απόδοση μίας αντλίας θερμότητας αλλάζει ανάλογα σε ποιό βαθμό δουλεύει?
Δηλαδή για ένα χώρο που μας αρκεί και περισσεύει ένα 12άρι θα κερδίζουμε σε ρεύμα αν βάλουμε 18άρι?

Εγώ λέω, ότι απο τη στιγμή που θα φτάσει πιο γρήγορα στην επιθυμητή θερμοκρασία, ο χώρος θα έχει αυξημένες απώλειες και έτσι θα καίμε περισσότερο ρεύμα.

Οπότε να βάζουμε παντού 9άρια. :twisted:

Veldrin
18-03-15, 12:41
Προφανώς και η πρόταση είναι συμβουλευτική, χωρίς μελέτη χώρου και ανάγκη κατοικούντων

Το περί ανεβασμένης κατανάλωσης δεν ισχύει έτσι στον αέρα
Ενα 12 άρι φτάνει πιό γρήγορα στην επιθυμητή θέρμανση/ψύξη και από εκεί και πέρα καταναλώνει πολύ λιγότερο για συντήρηση της επιθυμητής θερμοκρασίας από ένα 9άρι που "ιδρώνει " να φτάσει στην ίδια θερμοκρασία πιθανά χωρίς να τα καταφέρει ποτέ, δουλεύοντας στο maximum συνεχώς

Προφανώς όλα εξαρτώνται και από τις επιθυμίες του χρήστη
Γενική μου πρόταση 12άρια αντί για 9άρια που είναι ψ'οφια και αργούν ή δεν πρόκειται ποτέ να φτάσουν την επιθυμητή θερμοκρασία.

Γιατί νομίζεις δεν βγάλανε 5άρια
Τα 9άρια είναι minimum τραβηγμένα απ'τα μαλλιά. Αν εσένα σου φτάνουν εμένα μου περισσεύουν
Ξαναλέω, γενική άποψη χωρίς μελέτες.
Και στο κάτω-κάτω διαφορετικές οι ανάγκες στη Γλυφάδα από το Μαρούσι

Το πόσο θα καίει σε minimum λειτουργία εξαρτάται από πολλές άλλες παραμέτρους. Ένα μέσο-καλό 9άρι πάντως είναι υπέρ-αρκετο για 12 τετραγωνικά. Η θερμική άνεση επί προσωπικού δε συμπεριλαμβάνεται σε καμία εξίσωση όταν μιλάμε για τοποθέτηση κλιματιστικού. Αυτό είναι κάτι απρόβλεπτο, και μέχρι και στην ASHRAE σηκώνουμε τα χέρια ψηλά αν κάποιος θέλει να κάνει το χειμώνα καλοκαίρι.

Η υπεύθυνη αγορά με κάτι ποιοτικό που έχει καλούς δείκτες όμως, σίγουρα πρέπει να λαμβάνεται υπόψιν. Ένα καλό 9άρι θα ψύξει γρηγορότερα από ένα μέτριο 12άρι, με ~15% κάτω στην κατανάλωση.

Service, αξιοπιστία, inverter είναι και αυτά μέρος της αγοράς.

Μη κάνουμε το λάθος που έκαναν μέχρι πριν 5 χρόνια οι περισσότεροι μηχανολόγοι και υπερδιαστασιολογούσαν από καυστήρες μέχρι κλιματιστικά μέχρι ότι βάλει ο νούς (40 χιλιάδες θερμίδες, να το αφήσω;). Έχουμε και ένα περιβάλλον και μια σταθερότητα δικτύου να σκεφτόμαστε, εκτός και από το optimal operation.

Υπάρχουν και 7άρια πάντως που τα έχω δεί σε λειτουργία να καλύπτουν 10 τετραγωνικά με σχετική άνεση.

Ας μη το επεκτείνουμε άλλο πάντως εδώ γιατί θα φάμε σούτ δικαιολογημένα.

Όσο για το αν τσακωθήκαμε για το ποιός είναι καλύτερος, αυτό είναι λίγο αυθαίρετο συμπέρασμα, δεν τσακωνόμαστε καθόλου. Δε νομίζω να είμαστε καν ίδια ειδικότητα.


Και για να καταλήξω σε κάτι σχετικό, μακριά από τα AUX του eshop :p Αν κάποιος ψήνεται για Κινεζιές, υπάρχουν ποιοτικότατες να δείτε όταν γίνει κάποια έκθεση πάλι, που φοράνε επώνυμες αντλίες και μηχανισμούς με φασόν ταμπέλα.

dimitri_ns
18-03-15, 12:48
Η απόδοση μίας αντλίας θερμότητας αλλάζει ανάλογα σε ποιό βαθμό δουλεύει?
Δηλαδή για ένα χώρο που μας αρκεί και περισσεύει ένα 12άρι θα κερδίζουμε σε ρεύμα αν βάλουμε 18άρι?

Εγώ λέω, ότι απο τη στιγμή που θα φτάσει πιο γρήγορα στην επιθυμητή θερμοκρασία, ο χώρος θα έχει αυξημένες απώλειες και έτσι θα καίμε περισσότερο ρεύμα.

Οπότε να βάζουμε παντού 9άρια. :twisted:

Το ξέσκισες. Over and out

anon
18-03-15, 12:51
Και για την ψύξη τα ίδια ισχύουν
Μηχανικός είμαι και την "παθολογία των κτηρίων" την έκανα μεταπτυχιακό στη Γαλλία
Η καλή μόνωση (ιδίως εξωτερική μόνωση) βελτιώνει δραματικά την κατάσταση
Δεν μιλάμε γι'αυτό
Μιλάμε για ψύξη/θέρμανση σε υπάρχοντα κτήρια, με την μόνωση που ήδη έχουν.
Τα τετραγωνικά δεν έχουν τόσο σημασία, όσο η διαμόρφωση του χώρου. Αλλο 170 Μ2 ενιαίος χώρος και άλλο 170 με 3 υπνοδωμάτια, λουτρό, wc, κουζίνα με διαχωριστικούς τοίχους.



Να ξαναπώ για την διαμόρφωση του χώρου
Να προσθέσω τον τρόπο (pattern) ζωής
Αν κάθε μισάωρο είσαι μέσα/έξω από το σπίτι (πχ μεταφέρεις τον πιτσιρικά στο φροντιστήριο/γυμναστήριο κλπ) θέλεις άλλη αντιμετώπιση στην ψύξη/θ´ερμανση.

Πόση είναι η "κάποια ώρα λειτουργείας" ?


Πάντως απ'ότι βλέπω, κανείς από τους δύο δεν έχει 9άρι.

ναι, αλλά έχω 170, εκατον εβδομήντα τετραγωνικα, σε δυο ορόφους. με ένα 12άρι και ένα 18άρι.
επίσης, απο την αρχή είπα, ότι επιπλέον συντελεστής είναι η μόνωση, δεν παίζει μόνο τα τετραγωνικά. όπως είπες.
για την ακρίβεια, οι διαρροές θερμότητας, που ειναι και η μόνωση, αλλά και εαν υπάρχουν αλλοι τρόποι διαφυγής. όπως ανοικτές μπαλκονόπορτες, μέσω έξω, ή έστω ακόμη και βεντιλατέρ!

teodor_ch
18-03-15, 13:01
Το ξέσκισες. Over and out


Η απόδοση μίας αντλίας θερμότητας αλλάζει ανάλογα σε ποιό βαθμό δουλεύει?

Εγώ???

dimitri_ns
18-03-15, 13:06
Εγώ???

Δεν αλλάζει. Βάλτη στο Ειρήνης και Φιλίας και περίμενε να τους φτιάξεις επιθυμητή θερμοκρασία
Η βάλτη στο Βάι στην παραλία

stamka
18-03-15, 13:09
Γιατι δεν κάνετε ενα νεο θεμα να συζητήσετε αναλυτικά και αν κάποιος χρειαστεί πληροφορίες να υπάρχει να δει ?
Εδω δεν θα το ψαξει κανεις αφου ειναι για προφορες το θεμα ....
Φιλικα το λεω (δε μου πεφτει λογος αλλωστε)

jap
18-03-15, 13:37
Ήμουν κι εγώ εδώ (Ψάχνω να βρω κλιματιστικό των 150.000 BTU για το σαλόνι...)

nikomas50
18-03-15, 13:43
Για να επαληθευτεί για μια ακόμη φορά το ότι "Το φτηνό το κρέας τα σκυλιά το τρώνε"!

alekan
18-03-15, 14:17
12.000 BTU για 12 τ.μ. ;;;;;;
Tα 9αρια που έχω στα δωμάτια των παιδιών μου, ζήτημα να έχουν δουλέψει στο 50% των δυνατοτήτων τους, χειμώνα-καλοκαίρι.

Gordito
18-03-15, 14:41
Να ρωτησω και εδω, μιας και στο αλλο θεμα ξεκινησα war :twisted:

Ψαχνω κλιματιστικο για 10-12τμ δωματιο, κυριως για ψυξη το καλοποκαιρι και ισως ζεστη το χειμωνα.
Φυσικα, οσο πιο χαμηλη τιμη γινεται (αν και νομιζω οτι θεωρειται στανταρ πια αυτο :p )

Δεν με ενοχλει ο θορυβος λειτουργιας. Το κοστος ρευματος δεν με νοιαζει, θα δουλευει λιγες ωρες


Ποιοτικη κατασκευη θελω, να μην τριζει.

Bananas
18-03-15, 16:37
Να ρωτησω και εδω, μιας και στο αλλο θεμα ξεκινησα war :twisted:

Ψαχνω κλιματιστικο για 10-12τμ δωματιο, κυριως για ψυξη το καλοποκαιρι και ισως ζεστη το χειμωνα.
Φυσικα, οσο πιο χαμηλη τιμη γινεται (αν και νομιζω οτι θεωρειται στανταρ πια αυτο :p )

Δεν με ενοχλει ο θορυβος λειτουργιας. Το κοστος ρευματος δεν με νοιαζει, θα δουλευει λιγες ωρες


Ποιοτικη κατασκευη θελω, να μην τριζει.

Τότε κοιτάς σε inventor alfa . Αν θες να πας λίγο πιο πάνω και σε ενδιαφέρει απο άποψη υγείας να έχει ιονιστή τότε κοίτα σε passion το οποίο υπάρχει και σε έκδοση wi fi με λίγο μεγαλύτερη τιμή . 9άρι φυσικά.

Το να μην τρίζει όμως που ζητάς λίγο δύσκολο . Πολλά κλιματιστικά ακόμη και ακριβά τρίζουν ειδικά στην θέρμανση λόγο συστολών και διαστολών . Σε φθηνό κλιματιστικό θα έχεις τα τριξίματα σου όπως και σε αρκετά ακριβά . Αλλά δεν είναι ενοχλητικά . Στην αρχή που έχεις ανάψει την μονάδα υπάρχουν όταν ζεσταίνεται η μονάδα . Εξαιρετικά σπάνιο κατα την λειτουργία να έχεις τρίξιμο .
Εγώ που έχω πανακριβο κλιματιστικό 9άρι έχω τριξίματα .

Veldrin
18-03-15, 19:39
Εδώ είσαι

http://www.skroutz.gr/s/3479977/Hisense-AS-09UR4SVNNK3.html

dimitri_ns
18-03-15, 20:08
12.000 BTU για 12 τ.μ. ;;;;;;
Tα 9αρια που έχω στα δωμάτια των παιδιών μου, ζήτημα να έχουν δουλέψει στο 50% των δυνατοτήτων τους, χειμώνα-καλοκαίρι.

Γι αυτό αναφέρθηκα σε ανάγκη κατοικούντων
Είχα ένα κλιματιστικό 12άρι στο διάδρομο για να εξυπηρετεί 2 δωμάτια
Μετά τα 18 τους, μπήκανε 2 9άρια, ένα σε κάθε δωμάτιο
Δουλεύουνε στο 200 % των δυνατοτήτων τους (που λέει ο λόγος)
Βγάζουν την μπλούζα και κάθονται όρθιες, μπροστά στο κλιματιστικό που δουλεύει στο 100%

Οπως βλέπεις το κριτήριο εδώ δεν ήταν ο χώρος, ήταν μην πάθουν καμμιά ψύξη.

Veldrin
18-03-15, 21:08
Από ότι θυμάμαι από το τελευταίο ASHRAE handbook, σε δωμάτια με ηλιασμό το οποίο κοιτάει νότια ή δυτικά, ένα 9άρι κλιματιστικό με 60% υγρασία μπορεί να καλύψει 15-20 τετραγωνικά.

Σε δωμάτιο που κοιτάζει Βόρεια και Ανατολικά με σκίαση, μπορεί να καλύψει 25-30m^2.

Στο Ελληνικό καλοκαίρι, υπό κάθε νορμάλ προυπόθεση και σε κτίρια φτιαγμένα τα τελευταία 20 χρόνια το 9άρι είναι επαρκές με μια υπερδιαστασιολόγηση να υφίσταται βάση BTU ανα τετραγωνικό για ένα δωμάτιο 12 τετραγωνικών κατά ~ 15-20%.

Αν το 9άρι δεν καλύπτει, καλύτερα να κάνει κάποιος καμιά μόνωση και να αρπάξει μια βεντάλια παρά να παίρνει 12άρια και 15άρια αλλιώς το περιβαλλοντικό του αποτύπωμα θα είναι ίσα με του μέσου Αμερικάνου φίλου μας και φυσικά όπως και να έχει θα ζεί μέσα σε φούρνο το καλοκαίρι και ψυγείο το χειμώνα :P

Εννοείται πως με έναν νορμάλ μηχανικό σε κτίρια που φτιάχτηκαν υπό ΚΕΝΑΚ από 2010 και μετά, τέτοια θέματα μόνωσης δεν υπάρχουν και ακόμα και τα 9άρια είναι overkill σε κάθε ζώνη.

thourios
18-03-15, 21:37
Να ρωτησω και εδω, μιας και στο αλλο θεμα ξεκινησα war :twisted:

Ψαχνω κλιματιστικο για 10-12τμ δωματιο, κυριως για ψυξη το καλοποκαιρι και ισως ζεστη το χειμωνα.
Φυσικα, οσο πιο χαμηλη τιμη γινεται (αν και νομιζω οτι θεωρειται στανταρ πια αυτο :p )

Δεν με ενοχλει ο θορυβος λειτουργιας. Το κοστος ρευματος δεν με νοιαζει, θα δουλευει λιγες ωρες


Ποιοτικη κατασκευη θελω, να μην τριζει.

Μπορεί ο θόρυβος να ενοχλεί τον γείτονα και είναι σημαντικό αυτό.

@ ADSLgr.com All rights reserved.