PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά air-condition. Ti προτείνετε;



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38

mfds
10-05-07, 22:40
Φετος το πηρα αποφαση θα βαλω air-condition, δεν παει αλλο.Εχω ομως το διλλημα.....
Αξιζει τα λεφτα του ενα inverter που εχει την διπλασια τιμη, απο 500 και πανω τα φθηνα, σε σχεση με ενα συμβατικο οπου με 250-350 ευρω παιρνεις κατι πολυ καλο;

Για τις μαρκες funai και carrier(σε ιnverter) τι γνωριζετε;

εσεις που εχετε ηδη air-condition πειτε μας ποσα db βγαζει η εσ. μοναδα σας και αν αυτα ενοχλουν το βραδυ στον υπνο. Ψαχνω να βρω, κατ'εκτιμηση παντα, στα ποσα db γινεται ενοχλητικο.

ariadgr
10-05-07, 22:47
Το inverter, εαν είναι και ενεργειακής κλάσης Α, έχει πολύ μικρότερη κατανάλωση από το μη-inverter, πράγμα σημαντικό αν θα το χρησιμοποιείς αρκετά.

Psychaos
10-05-07, 22:51
To inverter ειναι ενα κυκλωμα που κανει οικονομια ρευματος σε σχεση με τα συμβατηκα air -condition , αυτο μου εχει πει πωλητης μεγαλης αλυσιδας καταστηματων και δεν ξερω εαν ισχυει.

Xguru
10-05-07, 23:00
εσεις που εχετε ηδη air-condition πειτε μας ποσα db βγαζει η εσ. μοναδα σας και αν αυτα ενοχλουν το βραδυ στον υπνο. Ψαχνω να βρω, κατ'εκτιμηση παντα, στα ποσα db γινεται ενοχλητικο.

Έχω ένα hitachi και ένα fujitsu, αυτό που ρωτάς είναι πολύ υποκειμενικό, προσωπικά επειδή με ενοχλεί και ο θόρυβος του pc στον ύπνο και τα δύο air conditions δε μου αρέσουν για τον ύπνο μου και με δυσκολεύουν με λίγο πιο αθόρυβο το hitachi.

Νικαετός
10-05-07, 23:03
Παιδιά με 12 pc ανοικτά σε απόσταση 3 μέτρων από το κεφάλι μου και με 2 aircondition σε λειτουργία, κοιμάμαι ως ...αγγελούδι (παππούς). Η γυναίκα μου (δυστυχώς) ακόμα δεν με έχει εγκαταλείψει :whistle: :whistle:

(Αντίθετα με εγκατάλειψαν τα 6 pc... :( ).

mfds
10-05-07, 23:46
το inverter δεν ειναι μονο για οικονομια ρευματος. Αν καταληξω σε inverter θα ειναι επειδη δεν υπαρχει διακυμανση της θερμοκρασιας dvmatioy κατα την διαρκεια του υπνου. 24 βαθμους βαζεις, 26 θα εχεις ολο το βραδυ ενω με το συμβατικο θα ανεβοκατεβενει 25-27 (τουλαχιστον) ολο το βραδυ με αποτελεσμα την μια να κρυωνεις και την αλλη να ζεστενεσαι αφου ο 1 βαθμος απο τον αλλο εχει τεραστια διαφορα. Ποσο μαλλον 2 βαθμοι......
http://www.daikin.gr/faq/items/inverter-technology.jsp

anon
11-05-07, 00:00
Παιδιά με 12 pc ανοικτά σε απόσταση 3 μέτρων από το κεφάλι μου και με 2 aircondition σε λειτουργία, κοιμάμαι ως ...αγγελούδι (παππούς). Η γυναίκα μου (δυστυχώς) ακόμα δεν με έχει εγκαταλείψει :whistle: :whistle:

(Αντίθετα με εγκατάλειψαν τα 6 pc... :( ).


μήπως εαν τα pc τριπλασιαστουν αρχίσει να το σκέφτεται πολύ σοβαρα;;; :lol: :lol:

Πάρε ενεργειακής κλάσης Α. Ειναι πιο ακριβά, αλλά σε πολύ λίγα χρόνια τα κερδίζεις τα λεφτά απο την οικονομία που κάνουν. Πάρε κάποιο με όσο το δυνατόν μεγαλύτερη εγγύηση. Δεν αξίζει να πάρεις κάποιο πχ με 200 ευρώ, την στιγμή που θα δώσεις 100 ευρώ να το στήσουν. Ειδικά εαν ειναι φθηνό, συχνή συντήρηση.

alexandrozz
11-05-07, 00:33
τις μαρκες funai και carrier(σε ιnverter) τι γνωριζετε;


έχω πάρει τέτοιο noname και από θόρυβο είναι άστα...όχι κάποια από τις 2 που ανέφερες, αλλά το μετάνιωσα. 1000 φορές καλύτερα να πάρεις μια επώνυμη και καλή μάρκα που να μη κάνει θόρυβο και ενεργειακής κλάσης Α. Δεν θα το μετανιώσεις.

Kurozuka
11-05-07, 00:37
εγω με τα inverter ειμαι μια χαρα της Ηιταchi

mfds
11-05-07, 18:20
εγω με τα inverter ειμαι μια χαρα της Ηιταchi
Εχω ακουσει τα καλυτερα για τα hitachi αλλα ειναι τοσο ακριβα (750€ το εννιαρι) που αν το αγορασω, αντι να κρυωνω "θα βραζω στο ζουμι μου".
Για τα carrier ξερει κανεις τπτ;

igiorgio
11-05-07, 19:02
Ρίξε μια ματιά και στα Samsung. Είναι σχεδόν αθόρυβα κι από τιμές αρκετά ελκυστικά. :)

anyidea
11-05-07, 20:50
My two cents στο θέμα...

1. Μην πάρετε πολύ μικρό. Θα δουλεύει συνέχεια (οπότε θα καίει και πολύ) γιατί δεν θα μπορεί να καλύψει το χώρο - ίσως χρειάζεται και full ταχύτητα ανεμιστήρα πράγμα που σημαίνει θα ξεραίνει το χώρο από υγρασία συν το λαιμό σας. (Πρόχειρος υπολογισμός: Τετραγωνικά που θέλετε να καλύψετε δια 2. Δηλαδή αν θέλετε να καλύψετε 24 τετραγωνικά τότε 24/2 =12.000Btu). Αν σας φαίνονται πολλά κάντε δια τρία αλλά δεν συστήνω παρακάτω. Από 18.000 Btu και πάνω χρειάζεται ξεχωριστή ασφάλεια διότι δεν το σηκώνουν οι κοινές των 10Α.
2. Μην πάρετε noname. Κάνουν περισσότερο θόρυβο έχουν πλαστικά μάπα και θα τρίζουν σε λίγο και καίνε περισσότερο διότι έχουν μικρό συντελεστή ισχύος (γύρω στο 0,70 -> περίπου 30% περισσότερη κατανάλωση από ένα επώνυμο με συντελεστή ισχύος κοντά στη μονάδα.)
3. Προτιμήστε inverter για πολλούς και διάφορους λόγους (πέρα από την οικονομία και το ότι διατηρούν την θερμοκρασία στο χώρο με μικρό εύρος διακύμανσης) που βαριέμαι τώρα να τους γράψω.
4. Η εσωτερική μονάδα να έχει στάθμη θορύβου μικρότερη από 29db για να είναι σχετικά αθόρυβο.
5. Δεν πιστεύω να πουλάνε ακόμα κλιματιστικά με φρέον R-22. Αλλά επειδή τίποτε δεν αποκλείεται στο ελλάντα και ιδιαίτερα στα κινεζο-noname αποφύγετέ τα σαν το διάολο με το λιβάνι. Αυτό το φρέον έχει καταργηθεί επειδή έβλαπτε το όζον και σε λίγα χρόνια που θα ξεμείνουν τεχνικοί κλπ. αν χρειαστεί να σας το κάνουν service και να προσθέσουν δεν θα έχουν και θα κάνουν αλχημείες με άλλα υποκατάστατα. Κλάψτε το το μηχάνημα σε μερικά χρόνια.

Κάτι που πολλοί παραβλέπουν:
1. Η εξωτερική μονάδα καλό θα είναι να μην την πολυβλέπει ο ήλιος ιδιαίτερα τις μεσημεριανές ώρες αλλιώς σκιάστε την χωρίς να την κλείσετε μπρος πίσω για να παίρνει αέρα. Καλό είναι να απέχει αρκετά από τέντες κλπ. Δεν είναι ότι θα πάθει ηλίαση αλλά θα ζορίζεται και δεν θα αποδίδει. Τα airconditions είναι αντλίες θερμότητας. Αντλούν από μέσα θερμότητα και τη βγάζουν έξω. Όσο περισσότερη ζέστη κάνει έξω τόσο πιο δύσκολα αποβάλλουν θερμότητα για να ψυχθούν και να μπορέσουν να ξανακουβαλήσουν θερμότητα από μέσα. Άλλο να είναι υπό σκιά στους 35oC και να αποβάλλουν στους 65οC (διαφορά 30οC) και άλλο να είναι εκτεθειμένα στον ήλιο στους 45οC ή και περισσότερο (διαφορά <20οC).
2. Μετά την εγκατάσταση να "ελέγξετε" μόνοι σας αν σας το τοποθέτησαν σωστά γιατί πολύ αρπακόλλα γίνονται ως συνήθως οι τοποθετήσεις. Σε μια μέρα με εξωτερική θερμοκρασία 25οC βάλτε το aircondition να δουλεύει στο κρύο και ρυθμίστε το θερμοστάτη όσο πιο χαμηλά πάει. Βάλτε την ταχύτητα ανεμιστήρα στο μέσο (medium, 2) και ανοίξτε όλες τις πόρτες και τα παράθυρα του δωματίου. Βάλτε τις γρύλλιες οριζόντιες και ακίνητες και ακουμπήστε σε αυτές στο μέσο τους ένα θερμόμετρο δωματίου. Όταν ξεκινήσει η εξωτερική μονάδα (κάνει ένα άλλο ήχο όταν πραγματικά ξεκινάει) περιμένετε γύρω στα 15 λεπτά και διαβάστε αμέσως τι λέει το θερμόμετρο. Αν λέει πάνω από 9οC δεν αποδίδει σωστά - μάπα η εγκατάσταση. Φωνάξτε ένα άλλο καλό τεχνικό να σας το ρυθμίσει. (Απαιτείται αφαίρεση ή προσθήκη φρέον! Αν δεν σας το κάνει αυτό και σας πει διάφορα άλλα μάπα και αυτός ο τεχνίτης).
3. To σωστό service μία φορά το χρόνο είναι απαραίτητο. Συνήθως όμως οι τεχνικοί χρεώνουν όσα τους λείπουν αν και δεν είναι καμιά πολύπλοκη δουλειά. Στο service πρέπει να μετρήσει - ρυθμίσει με μανόμετρα την άνοιξη το freon. Βασικά αυτό πρέπει να γίνει τουλάχιστον τον πρώτο χρόνο μετά την εγκατάσταση για να διαπιστωθεί αν χάνει φρέον. Αν έχει γίνει καλή δουλειά κατά την τοποθέτηση δεν πρέπει να χάνει οπότε δεν έχει νόημα να το ελέγχουμε κάθε χρόνο. Αν χάνει (μην φανταστείτε ότι θα χάνει πολύ και θα ακούγεται ή θα αδειάσει -> ίσα για να απορυθμίζεται και να μην αποδίδει) πρέπει να βρει από πού χάνει και να κλείσει την διαρροή και όχι να συμπληρώνει απλά φρέον κάθε χρόνο. Η εξωτερική μονάδα θέλει πλύσιμο γιατί δεν ανταλλάσσει θερμότητα όπως πρέπει αν είναι λερωμένη. Νερό με πίεση κάνει την δουλειά. Δεν χρειάζεται πολλά πολλά. Πλύντε τη μόνοι σας αν δεν είναι ψηλά και τη φτάνετε. Στην εσωτερική μονάδα πρέπει να πλένετε τα φίλτρα μόνοι σας απαραιτήτως μία φορά την βδομάδα. Μην το παραμελήσετε αυτό γιατί αν λερώσει εσωτερικά την κάτσατε. Θα αρχίσει να μυρίζει και θα θέλει πολύ καλό πλύσιμο από τεχνικό με ειδικά υγρά. Αν αρχίσει να υπάρχει μία μυρωδιά μέσα στις πρώτες βδομάδες μετά την τοποθέτηση η οποία φεύγει όταν δουλεύει στο κρύο τότε ο τεχνικός δεν τοποθέτησε καλά την αποχέτευση και κρατάει νερό όπου αναπτύσσονται βακτηρίδια. Πρέπει να το λύσετε άμεσα αυτό το πρόβλημα. Δεν παίζουμε με την εσωτερική μονάδα. Τα βακτηρίδια είναι σοβαρότατο πρόβλημα. Βλέπε νόσος τον λεγεωνάριων. Ξαναλέω: Πλένετε τα φίλτρα μία φορά την εβδομάδα, περιμένετε να στεγνώσουν ή στεγνώστε τα πριν τα βάλετε στην θέση τους και δεν θα αντιμετωπίσετε ποτέ κανένα πρόβλημα.

P.S. Λίγα ξεκίνησα να πω και πολλά είπα. Βαρέθηκα να γράφω αλλά ας ξέρετε που βαδίζετε...

corsakias
11-05-07, 20:54
Ωραιος!!!!:oneup:

Xguru
11-05-07, 21:16
@anyidea
Υπάρχει κανένα οικιακό κλιματιστικό (έστω μονάδα) που δεν ανακυκλώνει τον εσωτερικό αέρα αλλά φέρνει απ' έξω και τον ψύχει προς τα μέσα;

ariadgr
11-05-07, 21:19
Επίσης κάντε μια εκτενή έρευνα αγοράς (μέχρι και το skroutz.gr έχει πλέον κλιματιστικά). Από προσωπική εμπειρία, αν έχεις καταλήξει σε κάποια μοντέλα και τα αναζητήσεις στο skroutz βρίσκεις πολύ καλύτερες τιμές από αυτές που έχουν τα μεγάλα καταστήματα στους τιμοκαταλόγους τους (και στις οποίες η έκπτωση που συνήθως κάνουν είναι πολύ μικρή).

Iannis
11-05-07, 21:42
MITSUBISH INVERTER εχω και ο λογος επιλογης ηταν τα 21 db θορύβου

gravis
11-05-07, 22:08
Παιδιά με 12 pc ανοικτά σε απόσταση 3 μέτρων από το κεφάλι μου και με 2 aircondition σε λειτουργία, κοιμάμαι ως ...αγγελούδι (παππούς). Η γυναίκα μου (δυστυχώς) ακόμα δεν με έχει εγκαταλείψει :whistle: :whistle:

(Αντίθετα με εγκατάλειψαν τα 6 pc... :( ).


εμενα μου εκαναν εντυπωση τα 12 pc σου και για πιο λογο να χρειαζεσαι τοσα πολλα :p

Νικαετός
11-05-07, 22:15
ΛΟΛ, τώρα είναι 6 έτσι κι αλλιώς ;) Και ένα TOYOTOMI (inverter από όσο θυμάμαι), να τα ψύχει Class A, 24άρι τελείως αθόρυβο. Στο σπίτι υπάρχουν aircondition σε όλους τους χώρους. Απαραίτητα κάθε χρόνο έλεγχος και service (μιλάμε για 6 μονάδες από 12 έως 24.000 BTU). Το καλοκαίρι δουλεύουν συνεχώς, αλλά με ανοικτές τις πόρτες (λόγω ηλίθιας συνήθειας του γράφοντος να καπνίζει), όχι όμως τη νύκτα.

Μάρκες Fujitsu, fujitsu-general και 2 είναι άσχετη μάρκα WINIΛ (ούτε ξέρω τι είναι, είχα 10 τέτοια στο φροντιστήριο και όταν το έκλεισα κράτησα 4 για πάρτυ μου, τα 2 πήγαν στον Ωρωπό και τα άλλα 2 ήλθαν εδώ.)

Τα φίλτρα ειδικά στα παιδικά δωμάτια καθαρίζονται κάθε δεύτερη εβδομάδα, στους υπόλοιπους χώρους 2-3 φορές σε όλη την διάρκεια του καλοκαιριού και μετά από πολύ τσίγκλισμα της συζύγου.

Καλύτερο από όλα μακράν το Toyotomi, αλλά και το Fujitsu (18άρι) είναι οκ.

Όταν έφτιαξα το σπίτι ήθελα να βάλω κεντρικό κλιματιστικό σύστημα, αλλά μου είπαν πως θα έχω πρόβλημα με τους γείτονες, οπότε δεν το τόλμησα. Σήμερα 12 χρόνια μετά, μάλλον το έχω μετανοιώσει, κάθε φορά που βλέπω το λογαριασμό της ΔΕΗ...Νομίζω όμως πως από πλευράς υγιεινής είναι καλύτερα τα ξεχωριστά κλιματιστικά, ειδικά στην περίπτωσή μου (βαρύς μ...ς, εεε εννοώ καπνιστής)


MITSUBISH INVERTER εχω και ο λογος επιλογης ηταν τα 21 db θορύβου

Γιάννη είχα 2 τέτοια και άλλα δύο panasonic, πολύ καλά. Το μετάνοιωσα που τα πούλησα. (Στο φροντιστήριο, στα γραφεία των καθηγητών και το δικό μου, στις αίθουσες είχα τα άλλα που έγραψα παραπάνω)

mfds
11-05-07, 22:22
anyidea πολυ σημαντικες οι πληροφοριες που εδωσες. Ευχαριστω!

orck
12-05-07, 00:04
οικολογικη συνηδηση βλεπω ετσι;
:nono:


Το καλοκαίρι δουλεύουν συνεχώς, αλλά με ανοικτές τις πόρτες (λόγω ηλίθιας συνήθειας του γράφοντος να καπνίζει), όχι όμως τη νύκτα.

Νικαετός
12-05-07, 00:43
Το κάπνισμα ή τα κλιματιστικά :p

Γεγονός είναι πως δεν έχω οικολογική συνείδηση το ομολογώ. Αν είχα θα ήμουν στο χωριό και θα είχα ανεμογεννήτριες...και φωτοβολταϊκά.

Iannis
12-05-07, 01:11
MITSUBISH INVERTER εχω και ο λογος επιλογης ηταν τα 21 db θορύβου


........και R410 αερίου

Ξουτ το φρεον
Αρκετή ζημιά εχει γινει ηδη στο πλανητη

gravis
13-05-07, 00:29
Πως γινετε να μετρησουμε μονοι μας ποσο φρεον εχει μεσα το Α/C και ποσο χρειαζετε να γεμισει?
γιατι οι τεχνικοι δεν ερχονται, (μεχρι να ερθουν θα εχει τελειωσει το καλοκαιρι) αυτοι πανε μονο να περασουν κλιματιστικα, απο συντηρηση δεν ασχολειτε κανενας.

anon
13-05-07, 01:42
Νομίζω μόνοι μας δεν ειναι τόσο απλό, ούτε και δύσκολο εαν έχεις τον σχετικό εξοπλισμό, αλλά σίγουρα κάποια εμπείρία χρειάζεται. Προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί, και ούτε κάνω τον πολυμάστορα, παρα μόνο στους υπολογιστές.

No-Name
13-05-07, 02:37
Χμμμμ χαίρομαι που σας βρήκα....έχω ερώτηση
Να ρωρήσω υπάρχει air-cool(το λέω έτσι εν συντομία)με ιονιστή μαζί?

Επίσης να ρωτήσω είμαι ο μόνος που ΗΔΗ έχω αρχίσει και το ανάβω το air-cool ή υπάρχουν και άλλοι?

sdikr
13-05-07, 02:45
Χμμμμ χαίρομαι που σας βρήκα....έχω ερώτηση
Να ρωρήσω υπάρχει air-cool(το λέω έτσι εν συντομία)με ιονιστή μαζί?

Επίσης να ρωτήσω είμαι ο μόνος που ΗΔΗ έχω αρχίσει και το ανάβω το air-cool ή υπάρχουν και άλλοι?

Υπάρχουν κάποια μοντέλα, αλλά κοστίζουν αρκετά παραπάνω απο τα απλά, άλλωστε τον ιόνιστη μπορεί να χρειαστεί να τον έχεις ανοιχτό ποιο πολύ απο το aircool

Στο Γράφειιο (που είναι γεμάτο υπολογιστές/ οθόνες κλπ) αναγκαστικά την περασμένη βδομάδα έχει ανάψει 4 μέρες

Στο σπίτι το άναψα την παρασκευή γιατί ανέβασε αρκετή ζέστη


ΥΓ ο ιονιστής είναι μόνιμα αναμμένος :p

No-Name
13-05-07, 02:48
Λίγο οφ τόπικ μη με κράξετε :p

Ο ιονιστης βοηθάει την ατμόσφαιρά ενός δωματίου 25cm2 περίπου όταν υπάρχει ένα φουγάρο μέσα?(Εγώ)

sdikr
13-05-07, 03:02
Λίγο οφ τόπικ μη με κράξετε :p

Ο ιονιστης βοηθάει την ατμόσφαιρά ενός δωματίου 25cm2 περίπου όταν υπάρχει ένα φουγάρο μέσα?(Εγώ)

Ναι βοηθάει, μπορείς μάλιστα να τον βάλεις σε τέτοιο σημείο ώστε να είναι οσο ποιο κοντά γίνεται στον καπνό

no_logo
13-05-07, 10:50
πριν κάμποσο καιρό είχαν βγει air-conditions που ενώ έχουν μία εξωτερική μονάδα μπορούν να καταλήγουν σε 2 διαφορετικούς χώρους, σαν να έχεις δηλαδή 2 air-conditions. Δεν θυμάμαι πως λέγεται αυτό το σύστημα. Πήγα πάντως σε μία κοντινή electro net και δεν είχανε ιδέα

ξέρει κανείς μαγαζί που να εμπορεύεται το παραπάνω;

Νικαετός
13-05-07, 10:59
Σπλιτ ?

no_logo
13-05-07, 11:02
Σπλιτ ?

για μένα το λες; :rolleyes:

Νικαετός
13-05-07, 11:25
Ωπ, σόρυ no logo, ναι για σένα, νομίζω έτσι λέγονται. Δυστυχώς όταν τα αναζήτησα και εγώ δεν βρήκα. Τα ήθελα γι ατο φροντιστήριο, για να μη γεμίσω τους τοίχους εξωτερικά με μηχανήματα. Λογικά υπάρχουν, αλλά θα πρέπει να απευθυνθείς σε καταστήματα εξειδικευμένα και όχι στα μεγάλα ...στυλ ηλεκτρονικές, κωτσόβολους κλπ.

aria
13-05-07, 11:43
(Ο Μήτσος λέει) Έχει η Hitachi τέτοιο σύστημα και το ονομάζει multi-split (ρίξτε μια ματιά εδώ (http://www.hitachiaircon.com/products/range.jsp?rangeID=1&LANG=1)).

Όμως, δεν είναι και τόσο διαδεδομένα γιατί η τιμή τους είναι διπλάσια από το να βάλουμε δυο σπλιτάκια με τη δική τους εξωτερική μονάδα το καθένα.

sdikr
13-05-07, 22:02
πριν κάμποσο καιρό είχαν βγει air-conditions που ενώ έχουν μία εξωτερική μονάδα μπορούν να καταλήγουν σε 2 διαφορετικούς χώρους, σαν να έχεις δηλαδή 2 air-conditions. Δεν θυμάμαι πως λέγεται αυτό το σύστημα. Πήγα πάντως σε μία κοντινή electro net και δεν είχανε ιδέα

ξέρει κανείς μαγαζί που να εμπορεύεται το παραπάνω;

Ειχε βγάλει η Panasonic αν δεν κανω λάθος (ή κάτι με P) ούτε εγώ τα βρήκα πουθένα,

mfds
14-05-07, 13:02
Τελικα αγορασα το carrier inverter με 500€. Θα το εγκαταστησουν σημερα. Θα επανελθω οταν θα εχω τις πρωτες εντυπωσεις.

anyidea
14-05-07, 20:21
@Xguru

Δυστυχώς δεν υπάρχει κάτι τέτοιο για οικιακή χρήση. Εκτός και αν θέλεις να γεμίσεις κανάλια, ψευδοροφές κλπ. το σπίτι.

@ΣΕ ΟΛΟΥΣ

Όσοι θέλετε να βάλετε παντού κλιματισμό στο σπίτι (Εννοείται σε καινούργιο αλλιώς θέλει αρκετή φασαρία για την τοποθέτηση) ρίξετε και μια ματιά στη λύση "fan coils". Μάλλον φθηνότερα θα σας βγεί από το να γεμίσετε εσωτερικές και εξωτερικές μονάδες παντού.

No-Name
14-05-07, 20:28
Ο έρωτας μου είναι αυτό εδώ και ευελπιστώ φέος να το βάλω το σαλόνι μου :oneup:
http://hellas.lge.com/prodmodeldetail.do?actType=search&page=1&modelCategoryId=060103&categoryId=060103&parentId=0601&modelCodeDisplay=C24AWR&model=NOTHING#

ariadgr
14-05-07, 21:33
Ο έρωτας μου είναι αυτό εδώ και ευελπιστώ φέος να το βάλω το σαλόνι μου :oneup:

Όπως ανέφερα και σε προηγούμενο μήνυμα, με μια αναζήτηση στο skroutz με το μοντέλο ( C24AWR ) θα εκπλαγείς με τις διαφορές τιμών μεταξύ e-shops και μεγάλων αλυσίδων ηλεκτρικών...

Νικαετός
14-05-07, 22:27
Tα e-shops,αναλαμβάνουν τοποθετήσεις- εγγύηση? μήπως εκεί πρέπει να αναζητηθεί η διαφορά τιμής?

sdikr
14-05-07, 22:31
Tα e-shops,αναλαμβάνουν τοποθετήσεις- εγγύηση? μήπως εκεί πρέπει να αναζητηθεί η διαφορά τιμής?

Συνήθως όχι ή το έχουν εξτρά,

Σε γενικές γραμμές μια κανονική εγκατάσταση είναι κοντά στα 80 - 120 ευρώ

manoulamou
14-05-07, 22:47
Η εγγυηση μπορει να περιλαμβανεται στα e-shops
αλλα την εγκατασταση μονο μεγαλες αλυσιδες δεν στην χρεωνουν extra.
Οσο για την οικολογικη συνειδηση σε σχεση με τα air condition (http://www.greenpeace.org/greece/137368/137396/138745)
κατω απο συγκεκριμενες συνθηκες και σε καποιους χωρους
δυστυχως γινεται απο ελαστικη εως ανυπαρκτη.
Δεν μπορουν να αντικατασταθουν παντου και επαρκως τα συστηματα μαζικου κλιματισμου.
ΟΧΙ δεν ειναι παντα πιο οικολογικα :nono: τα αιολικα παρκα ουτε τα φωτοβολταϊκα...
Τα split, multi-split ειναι μεν οικονομικα, αλλα δεν εχουν την ιδια αποδοσηκαι μοιαζουν με τα combo -
πολυ-μηχανηματα: εαν χαλασει η κεντρικη μοναδα δεν εχεις καθολου air condition!
Κατα σειραν πιστευω καλυτερες εταιριες ειναι daikin, mitsubishi, GeneralElectric κλπ
Καποιες επιπλεον πληροφοριες στην περυσινη συζητηση (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=39737).
Παντως για την ιστορια, εγω η φανατικη οικολογα του forum προσφατα λογω συνθηκων
αυξησα το στολο μου σε ανεμιστηρες (http://www.greenpeace.org/greece/137368/137396/138591) τοσο επιδαπεδιους οσο και οροφης:)

No-Name
14-05-07, 23:57
manoulamou και με τους ανεμιστήρες αντέχεις?

Νικαετός
15-05-07, 00:29
Γενικά οι ανεμιστήρες οροφής, είναι πολύ καλοί και αποδοτικοί. Υπάρχουν τεχνικές που μπορούν να αποδώσουν Νικόλα. Άνοιγμα του σπιτιού το πρωί να μπει καθαρός και δροσερός αέρας. Κλειστές πόρτες και παράθυρα (και ρολλά) για να μην μπαίνει η αντηλιά στο σπίτι. Και οι ανεμιστήρες οροφής στο χαμηλό, δημιουργούν ανεκτή κατάσταση (και υγιεινή ασφαλώς). Το θέμα είναι να μπορείς να έχεις κλειστά τα παράθυρα.(Όταν καπνίζεις, αδύνατον)

ariadgr
15-05-07, 00:46
Tα e-shops,αναλαμβάνουν τοποθετήσεις- εγγύηση? μήπως εκεί πρέπει να αναζητηθεί η διαφορά τιμής?

Δεν βρίσκεται εκεί η διαφορά τιμής, καθώς:

> Τα σοβαρά e-shops παρέχουν εγγύηση ελληνικής αντιπροσωπείας (εννοείται ότι το επιβεβαιώνεις πριν την αγορά)

> Τοποθέτηση δεν περιλαμβάνεται στην τιμή και είναι περίπου στα επίπεδα που ανέφερε ο sdikr. Όμως το ίδιο ισχύει και για πολλά μεγάλα καταστήματα (π.χ. στη MediaMarkt και σε άλλη μεγάλη αλυσίδα που είχα ρωτήσει -νομίζω Ηλεκτρονική- δεν περιλαμβανόταν η εγκατάσταση στην τιμή)

No-Name
15-05-07, 00:54
Γενικά οι ανεμιστήρες οροφής, είναι πολύ καλοί και αποδοτικοί. Υπάρχουν τεχνικές που μπορούν να αποδώσουν Νικόλα. Άνοιγμα του σπιτιού το πρωί να μπει καθαρός και δροσερός αέρας. Κλειστές πόρτες και παράθυρα (και ρολλά) για να μην μπαίνει η αντηλιά στο σπίτι. Και οι ανεμιστήρες οροφής στο χαμηλό, δημιουργούν ανεκτή κατάσταση (και υγιεινή ασφαλώς). Το θέμα είναι να μπορείς να έχεις κλειστά τα παράθυρα.(Όταν καπνίζεις, αδύνατον)


Παιδιά έχω ένα πρόβλημα με τη ζέστη με το που νιώθω λίγο τον αέρα ζεστο νιώθω ότι σκάω,πεθαίνω......τι ωραίος ο χειμώνας ;)

Xguru
15-05-07, 01:06
Γενικά οι ανεμιστήρες οροφής, είναι πολύ καλοί και αποδοτικοί. Υπάρχουν τεχνικές που μπορούν να αποδώσουν Νικόλα. Άνοιγμα του σπιτιού το πρωί να μπει καθαρός και δροσερός αέρας. Κλειστές πόρτες και παράθυρα (και ρολλά) για να μην μπαίνει η αντηλιά στο σπίτι. Και οι ανεμιστήρες οροφής στο χαμηλό, δημιουργούν ανεκτή κατάσταση (και υγιεινή ασφαλώς). Το θέμα είναι να μπορείς να έχεις κλειστά τα παράθυρα.(Όταν καπνίζεις, αδύνατον)

Αυτό δεν νομίζω να ισχύει για περιόδους καύσωνα όπου η θερμοκρασία μπορεί να είναι 42+ βαθμούς και γενικά υπάρχουν πολύ υψηλές (μη ανεκτές) μέσες θερμοκρασίες (π.χ. >32 κατά τη διάρκεια νύχτας-μέρας). Τότε οι ανεμιστήρες δεν φτάνουν με τίποτα, το θέλει το aircondition του.

No-Name
15-05-07, 01:08
Αυτό δεν νομίζω να ισχύει για περιόδους καύσωνα όπου η θερμοκρασία μπορεί να είναι 42+ βαθμούς και γενικά υπάρχουν πολύ υψηλές (μη ανεκτές) μέσες θερμοκρασίες (π.χ. >32 κατά τη διάρκεια νύχτας-μέρας). Τότε οι ανεμιστήρες δεν φτάνουν με τίποτα, το θέλει το aircondition του.

Με βρίσκεις ΑΠΟΛΥΤΑ σύμφωνο.
Καλος ο ανεμιστήρας,οικοινομικός,οικολογικός αλλά δεν γίνεται βρε παιδιά.....
Αν και φέτος μου φαίνεται ότι θα πεθάνουμε εδώ στην Αθήνα,αν απο τώρα το βάζω high και στους 22βαθμούς τι θα γίνει τον Ιούνιο? :cry:

aria
15-05-07, 01:16
Με βρίσκεις ΑΠΟΛΥΤΑ σύμφωνο.
Καλος ο ανεμιστήρας,οικοινομικός,οικολογικός αλλά δεν γίνεται βρε παιδιά.....
Αν και φέτος μου φαίνεται ότι θα πεθάνουμε εδώ στην Αθήνα,αν απο τώρα το βάζω high και στους 22βαθμούς τι θα γίνει τον Ιούνιο? :cry:

Συμφωνώ και επαυξάνω! Υποφέρω το καλοκαίρι, αν και το λατρεύω ως εποχή :)

Κλιματιστικά δουλεύουν παντού, γίνεται σχεδιασμός προσεκτικός των κινήσεων και των ωρών κυκλοφορίας σε εξωτερικούς χώρους, μπάνιο στη θάλασσα μετά τις έξι το απόγευμα, το αυτοκίνητο και το σπίτι δροσερά (παλιά ήταν ψυγεία αλλά τώρα έχουμε και μπουμπού :) ) αλλά με τρόπο ώστε όταν είμαστε σε έναν χώρο να δουλεύει το κλιματιστικό του άλλου κι έτσι δεν έχουμε προβλήματα ψύξεων, αλλεργιών κλπ.

Επίσης, πολύ σημαντικό: Τα κλιματιστικά δουλεύουν κυρίως όταν λείπουμε. Έτσι οι εξωτερικοί τοίχοι δεν «ανάβουν» ποτέ και άρα το βράδυ υπάρχει σταθερή θερμοκρασία και δεν χρειάζονται τα κλιματιστικά για έναν υπέροχο ύπνο.

Πάντως τα απογεύματα που πηγαίνω τη μικρή στο πάρκο, κάτω απ' το ΠΛΑΤΑΝΙ :worthy: έχει παγωμένο ρεύμα :respekt: Αποκέντρωση λέμεεε . . . :p

opener
15-05-07, 20:40
Φετος το πηρα αποφαση θα βαλω air-condition, δεν παει αλλο.Εχω ομως το διλλημα.....
Αξιζει τα λεφτα του ενα inverter που εχει την διπλασια τιμη, απο 500 και πανω τα φθηνα, σε σχεση με ενα συμβατικο οπου με 250-350 ευρω παιρνεις κατι πολυ καλο;

Για τις μαρκες funai και carrier(σε ιnverter) τι γνωριζετε;

εσεις που εχετε ηδη air-condition πειτε μας ποσα db βγαζει η εσ. μοναδα σας και αν αυτα ενοχλουν το βραδυ στον υπνο. Ψαχνω να βρω, κατ'εκτιμηση παντα, στα ποσα db γινεται ενοχλητικο.

Η Carrier ειναι μια απο τις καλυτερες μαρκες, ειναι Αμερικανικη αλλα τα περισσοτερα μοντελλα κατασκευαζονται στην Κινα.

opener
15-05-07, 20:57
Πως γινετε να μετρησουμε μονοι μας ποσο φρεον εχει μεσα το Α/C και ποσο χρειαζετε να γεμισει?
γιατι οι τεχνικοι δεν ερχονται, (μεχρι να ερθουν θα εχει τελειωσει το καλοκαιρι) αυτοι πανε μονο να περασουν κλιματιστικα, απο συντηρηση δεν ασχολειτε κανενας.


Χρειαζονται μανομετρα για να μετρησης πιεση αναρροφησης/καταθλιψης (suction/discharge),
αλλα και με ενα αμπερομετρο γινεται (βλεπεις αν τραβα τα κανονικα Αμπερ).

Για συντηρηση, αν δεν εχεις διαρροη φρεον κατα την γνωμη μου δεν χρειαζεται
(εχω σε ενα δωματιο ενα General Electric Αμερικανικο-κατασκευασμενο στην Κορεα, δουλευει
15 χρονια χωρις καμμια συντηρηση).
Αν παλι εχει διαρροη φρεον, θα πεσει η αποδοση του (οποτε σε ειδοποιει απο μονο του οτι εχει προβλημα),

@ ADSLgr.com All rights reserved.