PDA

Επιστροφή στο Forum : ΞΕΚΙΝΗΣΕ Η ΔΙΑΘΕΣΗ ADSL ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ



giorgios
10-06-03, 19:11
:arrow:
ΚΑΛΗΜΕΡΑ -

ΞΕΚΙΝΗΣΕ Η ΔΙΑΘΕΣΗ ADSL ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ
ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΣΗΜΕΡΑ
ΜΑΛΛΟΝ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ Η OTENET ΘΑ ΤΟ ΒΑΛΗ ΣΤΟ SITE
ΟΙ ΓΝΩΣΤΕΣ ΤΙΜΕΣ
+ MODEM ΓΙΑ 1 PC 180 ΕΥΡΩ Η ΓΙΑ +1 PC 211,73 ΕΥΡΩ
---------------------------------------------------------------------

bond
10-06-03, 19:41
:arrow:
ΚΑΛΗΜΕΡΑ -

ΞΕΚΙΝΗΣΕ Η ΔΙΑΘΕΣΗ ADSL ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ
ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΣΗΜΕΡΑ
ΜΑΛΛΟΝ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ Η OTENET ΘΑ ΤΟ ΒΑΛΗ ΣΤΟ SITE
ΟΙ ΓΝΩΣΤΕΣ ΤΙΜΕΣ
+ MODEM ΓΙΑ 1 PC 180 ΕΥΡΩ Η ΓΙΑ +1 PC 211,73 ΕΥΡΩ
---------------------------------------------------------------------

Ποιες ειναι οι γνωστές τιμές; Ποσο χρεώνει η Οτενετ; Εκανε αιτηση και στην Οτενετ ή μόνο στον ΟΤΕ;

Gregory
10-06-03, 19:57
Πρώτο μου post στο Forum αυτό.Παρακολουθώ τις συζητήσεις πολύ καιρό τώρα. Απλά ήθελα να πώ ενα ΓΕΙΑ σε όλους και επίσης να παρακαλέσω τους πρώτους που θα βάλουν ADSL να μας πουν τισ εμπειρίες τους όσον αφορά το Ping σε online games. Ευχαριστώ!

Με εκτίμηση
Gregory

DontSeeLong
10-06-03, 20:02
ΛΟΙΠΟΝ:
- Ποιοι isp προσφέρουν adsl αυτή τη στιγμή?
- Τί πρέπει να κάνω για να βάλω adsl? (πού πρέπει να τηλεφωνήσω)


ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Gregory
10-06-03, 20:08
Αυτή είναι κι η δικιά μου ερώτηση. Ποιοι ISP προσφέρουν ADSL και σε τι τιμές? Ισχύει το 50Ε το μήνα από όλους τους ISP??? :?

giorgios
10-06-03, 20:35
Αυτή είναι κι η δικιά μου ερώτηση. Ποιοι ISP προσφέρουν ADSL και σε τι τιμές? Ισχύει το 50Ε το μήνα από όλους τους ISP??? :?

ΕΚΑΝΑ ΑΙΤΗΣΗ ΣΤΟΝ ΟΤΕ. Η ΔΙΑΘΕΣΗ ADSL ΚΑΙ MODEM ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΤΕ. MODEM ΑΠΟ INTRACOM, ΔΕΝ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΑΛΛΗ.
ΤΗΛΕΦΩΝΗΣΑ ΣΤΗΝ FORTHENT (ΕΧΩ 2 ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ OTENET & FORTHNET), ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΑΛΛΑ ΘΑ ΔΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΜΗΝΟΣ.
ΓΙΑ ΟΤΕΝΕΤ, ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ 90% ΘΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΘΗ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ.
ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ Ο ΟΤΕ ΒΛΕΠΕ ΣΧΕΤΙΚΟ SITE -50% ΜΕΧΡΙ ΟΚΤΩΒΡΙΟ.
ΟΛΟΙ ΟΙ PROVIDERS ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΣΥΝΔΕΣΗ, ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΑΙΤΗΣΗ ΣΤΟΝ ΟΤΕ.
ΤΗΛΕΦΩΝΗΣΤΕ ΣΤΟ 134 - ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ- ΕΑΝ ΔΕ ΕΙΝΑΙ ΕΤΑΙΡΙΑ ΜΟΝΟ ΜΕ ΦΑΞ ΣΤΟ 210 8213999


ΜΕ 2 ΛΟΓΙΑ ΥΠΟΨΡΕΩΤΙΚΑ ΑΠΟ ΟΤΕ Η ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ, ΜΕΤΑ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ PROVIDER ΔΙΝΕΙ ADSL.

------------------

waste
11-06-03, 00:19
nai αλλα δεν ειναι υποχρεωτικο το μοντεμ. Ο ΟΤΕ δεν δινει αλλα αλλα μπορεις να αρνηθεις να παρεις απο τον ΟΤΕ μοντεμ

blizard
11-06-03, 02:02
Αυτο το λεει πουθενα ?
Γιατι στο 134 μου ειπαν οτι πρεπει να διαλεξω modem για να κανω την αιτηση, και το μονο συμβατο με την περιοχη μου ειναι το Κοκαλοmodem...

giorgios
11-06-03, 08:44
Αυτο το λεει πουθενα ?
Γιατι στο 134 μου ειπαν οτι πρεπει να διαλεξω modem για να κανω την αιτηση, και το μονο συμβατο με την περιοχη μου ειναι το Κοκαλοmodem...
8O
ΑΚΡΙΒΟΣ ΕΤΣΙ, ΜΟΝΟ ΕΑΝ ΠΑΡΕΤΕ MODEM ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΤΕ ΕΧΕΙ ADSL

waste
11-06-03, 10:38
μου μοιαζειβρε παιδια με αυτο που κανουν γενικα οι εταιριες. Δηλαδη δεν λενε αμεσα οι πωλητες της οτι μπορεις και να παρεις αλλο μοντεμ, αλλα δεν σε υποχρεωνουν. Τουλαχιστον αυτα καταλαβα απο τη φορθνετ που μίλησα εχθες.

εαν ο ΟΤΕ μας υποχρεωνει μεσω της συμβασης να αγορασουμε τα κοκκαλομοντεμ, θα ειναι μεγαλο σκανδαλο και δεν θελει παρα να το βγαλουμε σε καμια εφημεριδα (διοτι το πουλανε σε διπλασια τιμη απο την αγορα τουλαχιστον)

psymaster
11-06-03, 10:57
Παιδια αυτο θα ειναι ενα απο τα μεγαλυτερα σκανδαλα των τελευταιων ετων. Εγω και 10 το μηνα να εχει το DSL δεν αγοραζω κοκκαλομοντεμ νταβατζιλικι. Θα τους κανουμε ρομπα σε ολα τα ΜΜΕ του Βαρδινογιαννη.

Pope
11-06-03, 12:00
Ούτε κι εγώ μπορώ να δεχθώ να μου επιβάλλουν το προϊόν που θα πάρω εφόσον υπάρχουν ανταγωνιστικά που κάνουν ακριβώς την ίδια δουλειά (και καλύτερη).

amigos
11-06-03, 13:56
ΓΙΑ ΟΤΕΝΕΤ, ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ 90% ΘΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΘΗ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ.

------------------

Μόλις μίλησα με ΟΤΕΝΕΤ και είπαν ότι δεν έχουν προς το παρόν καμιά ανακοίνωση σχετικά με το dsl ούτε ξέρουν πότε θα βγάλουν!

mprizes45
11-06-03, 14:08
ΓΙΑ ΟΤΕΝΕΤ, ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ 90% ΘΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΘΗ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ.

------------------

Μόλις μίλησα με ΟΤΕΝΕΤ και είπαν ότι δεν έχουν προς το παρόν καμιά ανακοίνωση σχετικά με το dsl ούτε ξέρουν πότε θα βγάλουν!

Μπας και ξέρουν και τίποτα :?: :!: :?: :!:

hikoc
11-06-03, 16:15
Όσοι βιάζονται να βάλουν γραμμές από τον ΟΤΕ γιατί δεν περιμένουν να πάρουν την γραμμή από τους ΙSP να γλιτώσουν και τα κερατιάτικα του Intracom modem να πληρώνουν λιγότερο πάγιο και να την σπάσουν και στον ΟΤΕ, είπαμε να μας πιάσουν μια φορά βλάκες μην το παραξηλώσουμε όμως.

wizardsl
11-06-03, 16:32
Εγώ θέλω να τα σκάσω στο θείο να μου φέρει τον Ριβάλντο.

mprizes45
11-06-03, 16:36
Εγώ θέλω να τα σκάσω στο θείο να μου φέρει τον Ριβάλντο.

Περίεργες σχεσεις γρήγορου ιντερνετ - ποδοσφαίρου!!!!!!!!
Τι άλλο θα ακούσω?????
[Αν ήταν καμιά μακρυνή θεία??]

mechdim
11-06-03, 16:52
Θελεις Ριβαλντο? Γινε μελος του θρυλου παρε και το μοντεμακι το καλο και βολεψου με Παντο Τατση και Κουλοχερη :lol: :lol: :lol:

wizardsl
11-06-03, 16:53
Μετανοείτε άπιστοι.. Ερχεται ο Ριβάλντο..

:lol:

Gothic
11-06-03, 17:09
7 :roll:

BROKEN12
11-06-03, 18:24
RE PAIDIA KITAXTE LIGO KALYTERA....DEN EXEI MONO INTRACOM....EXEI TOSES MARKES...OSO GIA TIS TIMES THELEI PSAKSIMO...

DEN GINETE NA MAS EPIBALEI KANEIS MODEM...HREMISTE KAI MH LETE VLAKIES..

mprizes45
11-06-03, 18:31
RE PAIDIA KITAXTE LIGO KALYTERA....DEN EXEI MONO INTRACOM....EXEI TOSES MARKES...OSO GIA TIS TIMES THELEI PSAKSIMO...

DEN GINETE NA MAS EPIBALEI KANEIS MODEM...HREMISTE KAI MH LETE VLAKIES..

Σε παρακαλώ λοιπόν να μας δώσεις το λινκ.
Πάντως στο oteshop εχει μόνο 2 της ιντρακομ. Μπορεί να κάνω λάθος,
μπορεί να ο δικός σου browser να έβγαλε και άλλες μάρκες.

Το ότι θέλουμε ποικιλία δεν είναι βλακεία. Για την τσέπη μας πρόκειται.

troll
11-06-03, 18:32
http://users.otenet.gr/~bastrou/th.gif

wizardsl
11-06-03, 18:52
RE PAIDIA KITAXTE LIGO KALYTERA....DEN EXEI MONO INTRACOM....EXEI TOSES MARKES...OSO GIA TIS TIMES THELEI PSAKSIMO...

DEN GINETE NA MAS EPIBALEI KANEIS MODEM...HREMISTE KAI MH LETE VLAKIES..

Σε παρακαλώ λοιπόν να μας δώσεις το λινκ.
Πάντως στο oteshop εχει μόνο 2 της ιντρακομ. Μπορεί να κάνω λάθος,
μπορεί να ο δικός σου browser να έβγαλε και άλλες μάρκες.

Το ότι θέλουμε ποικιλία δεν είναι βλακεία. Για την τσέπη μας πρόκειται.

Υπάρχουν άλλα 3 τουλάχιστον της Ζίμενς άλλα εξαρτάται από την περιοχή σου.. Προφανώς αυτό γίνεται ώστε να μην υπάρξει μεγάλη δυσαναλογία στις πωλήσεις μόντεμ.

blizard
11-06-03, 18:53
RE PAIDIA KITAXTE LIGO KALYTERA....DEN EXEI MONO INTRACOM....EXEI TOSES MARKES...OSO GIA TIS TIMES THELEI PSAKSIMO...

DEN GINETE NA MAS EPIBALEI KANEIS MODEM...HREMISTE KAI MH LETE VLAKIES..
Κοιτα τι γραφει ο Οτε:

Να συνδέει στο δίκτυο ΟΤΕ -με δικές του δαπάνες- τηλεπικοινωνιακό τερματικό εξοπλισμό ΕΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ τύπου. Σε αντίθετη περίπτωση ο ΟΤΕ διακόπτει τη σύνδεση με το δίκτυο και δίνει γραπτή προθεσμία στο συνδρομητή να αντικαταστήσει τον τηλεπικοινωνιακό τερματικό εξοπλισμό με άλλον, εγκεκριμένου τύπου. "
Το κακο ειναι οτι για την καθε περιοχη σου λενε οτι υπαρχουν αυτα τα συμβατα-εγκεκριμενα??? modem και στις περισσοτερες ειναι αυτα του Κοκαλη.

Και στην οnline αιτηση για τις περισσοτερες περιοχες,αφου δεν υπαρχουν αλλα, πρεπει να διαλεξεις τα intracom για να γινει δεκτη.

Ο Οτε εχει χασει πολλα λεφτα απο επενδυσεις στο εξωτερικο,πιθανον για να προωθησει τα μηχανιματα του προμηθευτη του...δεν αποκλειεται τιποτα λοιπον.
Και θελει και μπορει ... κυριως στην Ελλαδα.

morfeas-dsl-
11-06-03, 18:54
RE PAIDIA KITAXTE LIGO KALYTERA....DEN EXEI MONO INTRACOM....EXEI TOSES MARKES...OSO GIA TIS TIMES THELEI PSAKSIMO...

DEN GINETE NA MAS EPIBALEI KANEIS MODEM...HREMISTE KAI MH LETE VLAKIES..
εχει αλλα 4 της siemens αλλα νομιζω οτι αυτη η εταιρια συνεργαζεται στη ελλαδα με τον ομιλο κοκκαλη,φανερο ειναι αλλωστε οτι ειναι και χορηγος του ολυμπιακου

blizard
11-06-03, 18:58
Για βαλε και αλλους κωδικους...στους περισσοτερους βγαινουν μονο 2 της intracom.

Gregory
11-06-03, 19:31
H ερώτηση μου είναι: Θέλουμε δεν θέλουμε θα πληρώσουμε αυτό το modem???

blizard
11-06-03, 19:48
Αν κανεις αιτηση τωρα, οπως εγω πχ, Ναι...

mprizes45
11-06-03, 19:59
Αν κανεις αιτηση τωρα, οπως εγω πχ, Ναι...

Καλή τύχη. :P Και κράτα μας ενήμερους, έτσι??
Μην χαθείς μέσα στο ιντερνέτ τώρα με τέτοιες ταχύτητες. :P

chatasos
12-06-03, 07:23
RE PAIDIA KITAXTE LIGO KALYTERA....DEN EXEI MONO INTRACOM....EXEI TOSES MARKES...OSO GIA TIS TIMES THELEI PSAKSIMO...

DEN GINETE NA MAS EPIBALEI KANEIS MODEM...HREMISTE KAI MH LETE VLAKIES..

Σε παρακαλώ λοιπόν να μας δώσεις το λινκ.
Πάντως στο oteshop εχει μόνο 2 της ιντρακομ. Μπορεί να κάνω λάθος,
μπορεί να ο δικός σου browser να έβγαλε και άλλες μάρκες.

Το ότι θέλουμε ποικιλία δεν είναι βλακεία. Για την τσέπη μας πρόκειται.

Υπάρχουν άλλα 3 τουλάχιστον της Ζίμενς άλλα εξαρτάται από την περιοχή σου.. Προφανώς αυτό γίνεται ώστε να μην υπάρξει μεγάλη δυσαναλογία στις πωλήσεις μόντεμ.

Αν εξαιρέσεις την "υποβοηθούμενη" προώθηση συγκεκριμένων μοντέλων, κάποια συγκεκριμένα modems συνεργάζονται καλύτερα με κάποια συγκεκριμένα dslams. Γι'αυτό ο ΟΤΕ προτείνει αυτά.

bond
12-06-03, 10:52
Τι να πω και εγώ που θέλω να δώσω λεφτά στο πρόεδρο μπας και φέρει τον Ριβαλντο, και ο ΟΤΕ δεν με αφήνει; :cry: :lol:
Περα από τη πλάκα, είναι απαράδεκτο ο ΟΤΕ να σε υποχρεώνει για την αγορά από εκείνον modem και για την αγορά συγκεκριμένων μοντέλων.
Στο ISDΝ, μπορεί να προωθεί το netmod, αλλά τουλάχιστον στο δίνει τζάμπα.

Νομίζω, ότι επειδή το πάγιο του ΟΤΕ, θα μείνει οπωσδήποτε στα 27,5 Ευρω, πρέπει άμεσα να επικεντρώσουμε τις διαμαρτυρίες μας, σε τρία θέματα.
-Κατάργηση του τέλους εγκατάστασης, μπορούμε και μόνοι μας.
-Ελεύθερη επιλογή modem, από το ελεύθερο εμπόριο, ίσως από μια πολύ μεγαλύτερη λίστα συμβατών modem, που θα καταρτίσει ο ΟΤΕ.
-Μείωση του παγίου των ISPs περίπου στα 30 Ευρώ.

Τα δύο πρώτα νομίζω ότι μπορουν να επιτευχθούν άμεσα.

Gregory
12-06-03, 11:34
Πώς είσαι τόσο σίγουρος ότι τελικά οι τιμές ττου ΟΤΕ θα παραμείνουν και μετά τον Οκτώμβριο στο 50% που είναι τώρα??

bond
12-06-03, 11:54
Πώς είσαι τόσο σίγουρος ότι τελικά οι τιμές ττου ΟΤΕ θα παραμείνουν και μετά τον Οκτώμβριο στο 50% που είναι τώρα??

Aπό την πρώτη στιγμή εγώ πιστεψα ότι η "προσφορα" ηταν ενας ευσχημος τρόπος να παρουν πίσω τα 55 €. Μην ξεχνάμε ότι η επέκταση της προσφορας ήταν αποτέλεσμα πιέσεων από τον υπουργό, ή τουλάχιστον έτσι μας το παρουσίασαν.
Ότι και να πούμε είναι λιγο αχρηστο. Από τη στιγμή που επίσημα ο ΟΤΕ λεει ότι η προσφορά είναι μέχρι τον Οκτωβριο, νομικά έχει κάθε δικαίωμα να αυξήσει την τιμή. Πρακτικά νομίζω ότι είναι πάρα πολύ δυσκολο.

wraith
12-06-03, 12:25
Στο ISDΝ, μπορεί να προωθεί το netmod, αλλά τουλάχιστον στο δίνει τζάμπα.


Το netmod βασικά ανήκει στον ΟΤΕ, και απλά στο νοικιάζει. Άν θες να καταργήσεισ την ISDN γραμμή, τότε ο ΟΤΕ έρχεται και σου παίρνει το netmod!

Pope
12-06-03, 12:37
Στο ISDΝ, μπορεί να προωθεί το netmod, αλλά τουλάχιστον στο δίνει τζάμπα.


Το netmod βασικά ανήκει στον ΟΤΕ, και απλά στο νοικιάζει. Άν θες να καταργήσεισ την ISDN γραμμή, τότε ο ΟΤΕ έρχεται και σου παίρνει το netmod!

Ναι αλλά δεν πλήρωσα τίποτα για ISDN NT. Τώρα κι απ' έξω να πάρουμε θα δώσουμε τουλάχιστον €100.

bond
12-06-03, 12:41
Στο ISDΝ, μπορεί να προωθεί το netmod, αλλά τουλάχιστον στο δίνει τζάμπα.


Το netmod βασικά ανήκει στον ΟΤΕ, και απλά στο νοικιάζει. Άν θες να καταργήσεισ την ISDN γραμμή, τότε ο ΟΤΕ έρχεται και σου παίρνει το netmod!

To ίδιο πράγμα λέμε. Αν καταργήσω την ISDN, τι να το κάνω το netmod.
Ή θα έπρεπε να ακολουθηθεί το ίδιο σύστημα και με το ADSL ή να σε αφήνει να βρεις εσύ τι και πόσο θέλεις να το αγοράσεις.

Gregory
12-06-03, 12:50
Πώς είσαι τόσο σίγουρος ότι τελικά οι τιμές ττου ΟΤΕ θα παραμείνουν και μετά τον Οκτώμβριο στο 50% που είναι τώρα??

Aπό την πρώτη στιγμή εγώ πιστεψα ότι η "προσφορα" ηταν ενας ευσχημος τρόπος να παρουν πίσω τα 55 €. Μην ξεχνάμε ότι η επέκταση της προσφορας ήταν αποτέλεσμα πιέσεων από τον υπουργό, ή τουλάχιστον έτσι μας το παρουσίασαν.
Ότι και να πούμε είναι λιγο αχρηστο. Από τη στιγμή που επίσημα ο ΟΤΕ λεει ότι η προσφορά είναι μέχρι τον Οκτωβριο, νομικά έχει κάθε δικαίωμα να αυξήσει την τιμή. Πρακτικά νομίζω ότι είναι πάρα πολύ δυσκολο.

Το εύχομαι, αν και πιστεύω οτι τελικά θα πάνε την τιμή εκεί που ήταν στην αρχή (50% πάνω δηλαδή) :evil:

@ ADSLgr.com All rights reserved.