PDA

Επιστροφή στο Forum : ADSL OTE: n.t.a.b.a.t.z.i.l.i.k.i.a.



r00t
12-06-03, 03:51
Κύριοι,

μετά από συνομιλία μου με πρώην χρήστη του πιλοτικού προγράμματος για ADSL του OTE, ζήτησα την άδεια του και μεταφέρω τα παρακάτω στοιχεία.


1) Την εγκατάσταση την έκανα μόνος μου. Δεν χρειάζονται ειδικές γνώσεις. Απλά έβαλα το φίλτρο στην τηλεφωνική μου γραμμή, εγκατέστησα τους drivers του modem, σύνδεσα το modem και... τέλος. Το κόστος εγκατάστασης αποτελεί "νταβατζιλίκι". Να μη σας πιάσουν κορόιδα.

2) Για το γελοίο του πράγματος, χρησιμοποίησα το wizard του ΟΤΕshop για να ελέγξω τη διαθεσιμότητα ADSL στην περιοχή μου. Ιδού η έκπληξη: τα ΜΟΝΟ διαθέσιμα και "πιστοποιημένα" για "σωστό έλεγχο" από τον ΟΤΕ, είναι τα modem της Intracom. Εγώ πάντως, εδώ και χρόνια είχα modem που περιλαμβάνεται στο leaked κατάλογο του ΟΤΕ που είδατε πρόσφατα. Και μου γεννιέται η εξής απορία: αφού το modem που χρησιμοποίησα εδώ και χρόνια ΕΙΝΑΙ στη λίστα με τα "πιστοποιημένα" modem του ΟΤΕ, ΓΙΑΤΙ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΜΟΝΟ MODEM ΤΗΣ INTRACOM σαν "διαθέσιμα" στην περιοχή μου, στην ίδια τηλεφωνική σύνδεση; Για να το κάνουμε καλύτερο, είπα και σε άλλα άτομα που χρησιμοποίησαν άλλα modem εδώ και χρόνια να το δοκιμάσουν. Surprise, surprise: ΜΟΝΟ modem της Ιntracom εμφανίστηκαν και σ' αυτούς. Μήπως πρέπει να γίνει χαμός, λέω, μήπως; Καραγκιοζιλίκια.

Πρέπει να υπάρξει πακέτο self-install από τους ISPs και προσφορά modem σε ετήσια σύνδεση (εξοφλητέα σε δόσεις). Να ΜΗΝ χρεώνεται τέλος εγκατάστασης (μα, είναι μια γελοία διαδικασία που δε διαφέρει καθόλου από οποιαδήποτε άλλη συνήθη εγκατάσταση modem). Αν υπάρξει πρόβλημα γραμμής, τότε και μόνο τότε να έρχεται τεχνικός του ΟΤΕ για να ελέγξει τη γραμμή. Όχι όμως όταν δε χρειάζεται (στο 99% των περιπτώσεων δηλαδή). Τέλος, πρέπει να απαιτήσετε να αγοράζει ο καθένας ΟΤΙ MODEM ΘΕΛΕΙ, ΑΠ' ΟΠΟΥ ΘΕΛΕΙ. Φυσικά με δική του ευθύνη, όμως για το σκοπό αυτό υπάρχουν τα forums :) Πάντως, μην αφήσετε να περάσουν αυτές οι γελοιότητες, θα χαθεί το παιχνίδι και είναι κρίμα.

Κανένα σχόλιο από εμένα. Α, ένα μικρό: το παιδί είχε υπολογιστή που ήταν πιο αργός απο τον "προτεινόμενο" Pentium 3 550 (είχε Pentium 2 300) και δοκίμασε ότι λειτουργικό μπορείτε να φανταστείτε :lol:


r00t

blizard
12-06-03, 04:08
Ειναι γελοιοι ξεκαθαρα....

Στην φορμα ,αν βαλεις μια περιοχη που εχεις να ΕΠΙΛΕΞΕΙΣ 2 modem και οχι 1, δεν σε αφηνει να κανεις αιτηση χωρις επιλογη ενως απο τα 2.!!!!
(πχ 2108765347)
Αν κανεις την αιτηση στο 134, θα σου πουνε οτι δεν μπορουν να προχωρισουν αν δεν διαλεξεις modem,και αμεσως μετα σου λενε οτι θα σου το χρεωσουν σε 12 δοσεις, και να περιμενεις τον τεχνικο για τοποθετηση.

Δεν χρειαζετε να διαλεξεις Modem ,μονο οταν σου προτεινουν 1 , και αρα η ΕΠΙΛΟΓΗ σου δεν εχει νοημα...
Αυτη η λογικη του Οτε ειναι οντος απιστευτη...σου ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΝ(οπως λενε) 2 μοντεμ του Κοκαλη σε πανακριβες τιμες, και εσυ ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ(οπως λενε ξανα) 1 απο αυτα .

mechdim
12-06-03, 13:03
Μπραβο στο φιλο r00t, πολυ καλη ενημερωση. Τελικα ο Κοκκαλης συνεχιζει να ειναι ο νταβατζης του ΟΤΕ. Πιστευω τουλαχιστον να φερει τον Ριβαλντο για να μη μας πρηζει ο wizardsl :lol: :lol: :lol:

wizardsl
12-06-03, 13:55
Ριβάλντο-Ζιοβάνι, για πάντα στο λιμάνι

waste
12-06-03, 14:00
στη φορθνετ ειπαν πως δεν ανακατεβονται με την συνδεση και στο 134 ειπαν πως για τους πρωτους 6 μηνες τα μοντεμ τους ειναι υποχρεωτικα. (ψαχνουν μαλλον κοροιδα να τα ξεφορτωθουν)

Πληκτροκράτορας
12-06-03, 14:13
Δεν θέλω να ακουστώ εριστικός, αλλά ο ΟΤΕ είναι ξεκάθαρος:

Πρέπει να αγοράσετε ADSL Modem από τον ΟΤΕ. Αναλυτικός πίνακας με τα modems σας υποδεικνύει το modem που μπορείτε να προμηθευτείτε ανάλογα με τις ανάγκες σας και τη τεχνολογία του αστικού κέντρου ΟΤΕ.Αυτή είναι η κατάσταση αυτή τη στιγμή, είτε μας αρέσει είτε όχι. Δεν μπορώ να καταλάβω πώς κάποιος θα αναιρέσει του όρους που αυτός (ο ΟΤΕ) θέτει.

waste
12-06-03, 14:21
κοιτα λογικα μολις υπογραφουν οι συμβασεις οτε-ISP θα αρχισουν να δινουν και δικα τους μοντεμ αλλα μεχρι τοτε δεν μπορεις να κανεις πολλα μονο να πιεσουμε με καμια εφημεριδα για το σκανδαλωδες της υποθεσης να μας χρεωνουν διπλα και τριπλα για μοντεμ περασμενης γενιας

r00t
13-06-03, 01:38
Επειδή είναι έτσι μια κατάσταση, δε σημαίνει ότι πρέπει να μείνουμε έτσι. Αν αποδεχόμασταν τα πάντα, σήμερα θα μιλάγαμε τούρκικα. Λυπάμαι, δεν είμαι Γραικύλος, είμαι Έλληνας.

kalm
13-06-03, 09:02
Δεν θέλω να ακουστώ εριστικός, αλλά ο ΟΤΕ είναι ξεκάθαρος:

Πρέπει να αγοράσετε ADSL Modem από τον ΟΤΕ. Αναλυτικός πίνακας με τα modems σας υποδεικνύει το modem που μπορείτε να προμηθευτείτε ανάλογα με τις ανάγκες σας και τη τεχνολογία του αστικού κέντρου ΟΤΕ.Αυτή είναι η κατάσταση αυτή τη στιγμή, είτε μας αρέσει είτε όχι. Δεν μπορώ να καταλάβω πώς κάποιος θα αναιρέσει του όρους που αυτός (ο ΟΤΕ) θέτει.

Σε διαβεβαιώ πως αν σε αυτό το forum είχαμε αυτή τη λογική, δεν θα είχαμε δει DSL ακόμα. Συζητάμε τα κακώς κείμενα και προσπαθούμε να τα αλλάξουμε.

@ ADSLgr.com All rights reserved.