PDA

Επιστροφή στο Forum : Άσεμνη χειρονομία Αλβανού ποδοσφαιριστή.



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9

ALiTiS
24-10-04, 19:20
Σιγα μην τον τουφεκισουμε κιολας


ειναι μια καλη αρχη :)

porosis
24-10-04, 19:25
Εγώ παιδιά αυτό που πιστεύω εκφράζεται σε 2 γραμμές:

Να έχουμε μόνο ΟΣΟΥΣ ξένους μας χρειάζονται,
να τους έχουμε ΠΛΗΡΩΣ ΦΑΚΕΛΛΩΜΕΝΟΥΣ και διαρκώς
ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΟΥΣ σε ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ κάνουν, και αυτούς
τους λίγους που θα έχουμε να τους συμπεριφερόμαστε
ΣΩΣΤΑ δημοκρατικά, ισότιμα και ανθρώπινα.

Το πρόβλημα είναι ότι ΗΔΗ έχουν μπουκάρει πολλοί
και η κατάσταση είναι εκτός ελέγχου. Θα πρέπει λοιπόν
να διώξουμε πολλούς για να βρει την υγειά της η χώρα.

(Γι' αυτό το τελευταίο, θα αρχίσετε να ουρλιάζετε,
το διαισθάνομαι από τώρα. Πρέπει να διώξουμε ΚΟΣΜΟ).

Κάπως έτσι νιώθουν και οι Αμερικάνοι με όλα τα υπόλοιπα "ποταπά" και "άθλια" κράτη (εξαιρείται το Ισραήλ) και γι'αυτό και θέλουν όλη τη Γη ΠΛΗΡΩΣ ΦΑΚΕΛΛΩΜΕΝΗ και ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΗ. Γι'αυτό και τα συστήματα παρακολούθησης... :twisted:

Papashark
24-10-04, 19:44
Eάν κρίνω τα γραφόμενα εδώ μέσα, τότε το ΛΑΟΣ θα έπρεπε να ήταν δεύτερο κόμμα στις εκλογές.

Και φυσικά πρώτο θα ήταν το Ελληνικό Μέτωπο του φύλλου μου Βορίδη. (και ναι μπορεί να είναι κάποιος φίλος ακόμα και εάν υπάρχει ένα τεράστιο ιδεολογικό χάσμα ανάμεσα μας).


Να πω ότι οι περισσότεροι είσαστε ακόμα "αμούστακα" παιδιά ? Ότι είστε ακόμα απεύδευτοι (ναι με "ε", από την πέδη και όχι από το παιδί, αν και δεν είμαι σίγουρος ότι το έχω γράψει σωστά).

Θα σας στεναχωρήσω λέγοντας σας ότι τα ίδια με σας λένε σήμερα τα αμερικανάκια και βομβαρδίζουν τους διάφορους ιθαγενείς, τα ίδια στο Ιρακ-Κούρδοι, Ισραήλ-Παλαιστήνιοι, Τουρκία-Μικρασιάτες,Κούρδοι,Αρμένιοι,Πόντιοι, τα ίδια και Γερμανία-Εβραίοι&Ρομ.....

Στο κάτω κάτω είμαστε όλοι παιδιά του ίδιου θεού, γενιόμαστε χωρίς θρησκεία, χρώμα, πατρίδα, είμαστε όλοι άνθρωποι....

Ο πολιτισμός και το επίπεδο μιας κοινωνίας, φαίνετε από την αντιμετώπιση του σε ότι είναι χαμηλότερο από αυτόν.....

porosis
24-10-04, 19:58
Στο κάτω κάτω είμαστε όλοι παιδιά του ίδιου θεού, γενιόμαστε χωρίς θρησκεία, χρώμα, πατρίδα, είμαστε όλοι άνθρωποι....

Ο πολιτισμός και το επίπεδο μιας κοινωνίας, φαίνετε από την αντιμετώπιση του σε ότι είναι χαμηλότερο από αυτόν.....


Papashack, συμφωνώ απόλυτα...

(Μυρίζομαι ότι το thread θα γίνει religion flame πάλι! :mrgreen:)

KyR-X
24-10-04, 20:11
θα σου απαντήσω αν και δεν εχω καμια απαίτηση να καταλάβεις, τα γράφω περισσότερο για τα υπόλοιπα παιδιά που θα διαβάσουν αυτό το θέμα παρά για σένα.
δεν πάσχει μόνο ο τρόπος της γραφής σου από ακισμό αλλά και το μυαλουδάκι σου, βουτηγμένος μέσα στα σκατά που πιστευεις για να καταλάβεις το οτιδήποτε θα πρεπει ο άλλος να σου δώσει μασημένη τροφή.
οι μικρασιάτες όταν μετανάστευσαν στην ελλάδα αντιμετωπίστηκαν από τους ελληνες σαν τούρκοι, μάλιστα τους λέγανε τουρκόσπορους βλάκα. αυτό ελεγα πιο πάνω αλλά είσαι τόσο ανόητος στόκος που δεν το αντιλαμβάνεσαι.
εσύ κτήνος αν ζούσες εκείνη την περίοδο που οι μικρασιατες προσπαθούσαν να ριζώσουν στην ελλάδα με την νοοτροπία που εχεις θα βρισκόσουν στην πρωτη γραμμη των ελληναράδων και θα κυνηγούσες τους ανθρωπους αυτούς ανελέητα (ισως γιαυτό πειράχτηκες)
δεν εχω κανένα λόγο εγώ με την δικιά μου σειρά να εξηγώ ακριβώς όταν γράφω παραπάνω για τους μικρασιατες, σε όσα posts εχει ανοιξει ζήτημα μεταναστών τους εχω υπερασπιστεί και με ιστορικά στοιχεία ακόμα, γιατί λοιπόν να λεω κάτι διαφορετικό για τους μικρασιάτες;
οσο για τους moderators που λες πως εχω φιλικές σχέσεις, είναι ο ευκολος τρόπς να εξηγείς την ανικανότητα σου να πείσεις τον οποιοδήποτε για τις απόψεις σου, για να καταφερεις να εχεις πειστικό λόγο ανοιξε κανα βιβλίο πρωτα

Ναι εγω να καταλάβω το οργισμένο ύφος σου και το διαγωνισμό σε βρισιές που ξεκίνησες μαζί μου αν φυσικά είχα κάνει κάτι που θα σε έβγαζε απο τα ρούχα σου, δεν έκανα και τίποτα ο κακομοίρης απλά αμύνθηκα γιατί δεν ανέχωμαι να λέει κανείς οτι δεν είμαι Έλληνας, τώρα αν εσυ δεν ενοούσες αυτό και εγω έπρεπε να είμουν ο Αϊνστάιν για να σε καταλάβω διαβάζωντας σε ανάμεσα απο τις γραμμές τι να πω..Όμως το οτι συνεχίζεις να με βρίζεις με αφορμή να υποστηρίξεις αυτό το βλακα Αλβανό που έδειχνε τα @@ του σε κ΄παθε Ελληνική οικογένεια και παιδί στο γυαλί της τηλεόρασης..ε, τι να σου πω ρε φίλε. Είσαι ΓΙΑ TA MΠAZA! Κατηγορείς εμένα οτι αν ζούσα σε μια άλλη εποχή θα έκανα το τάδε και το δείνα, εγω όμως βλέπωντας εσένα και τις ασήμαντες αφορμές που επιτίθεσαι στους άλλους θα έλεγα οτι εσυ είσαι έτοιμος να αρχίσεις νεο εμφύλιο για ασήμαντη αφορμή. Αμα σιχαίνεσαι τη νεοελληνική πραγματικότητα όπως έχει, κάνε κάτι να την αλλάξεις η άλλαξε χώρα, το να παίρνεις το μέρος του κάθε loser (γιατί τέτοιος είναι αυτός ο βλάκας) έτσι για να τη σπάς στους άλλους ούτε σε τιμά ούτε σε κάνει να φαίνεσαι καλύτερος. Κι άιντε μεγάλωσε κάποτε.

no_logo
24-10-04, 20:31
δεν ασχολούμαι πλεον με σένα, εσύ δεν θες μασημένη τροφή για να καταλάβεις κάτι, εμετό θέλεις

xxxxx
24-10-04, 22:00
Eάν κρίνω τα γραφόμενα εδώ μέσα, τότε το ΛΑΟΣ θα έπρεπε να ήταν δεύτερο κόμμα στις εκλογές.

Ο πολιτισμός και το επίπεδο μιας κοινωνίας, φαίνετε από την αντιμετώπιση του σε ότι είναι χαμηλότερο από αυτόν.....

Εγώ δεν θεωρώ ότι τα άλλα έθνη είναι "κατώτερα"
και "ποταπά". Κάθε έθνος έχει διαδραματίσει κάποιον
ιστορικό ρόλο. Κάποια έθνη όμως έχουν συμβάλει
περισσότερο και έχουν σημαντική θέση στη παγκόσμια
ιστορία.

Θέλω να είμαστε δίκαιοι, αλλά ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΙΣΟΠΕΔΩΝΟΥΜΕ
ΟΛΑ. Όλοι είμαστε άνθρωποι, αλλά δεν είμαστε όλοι ΙΔΙΟΙ.

Πιστεύω ότι είναι σαφές αυτό που λέω.

no_logo
24-10-04, 22:05
σίγουρα δεν είμαστε όλοι ίδιοι, είμαστε όμως ίσοι

odd
24-10-04, 22:19
Να έχουμε μόνο ΟΣΟΥΣ ξένους μας χρειάζονται,
να τους έχουμε ΠΛΗΡΩΣ ΦΑΚΕΛΛΩΜΕΝΟΥΣ και διαρκώς
ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΟΥΣ σε ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ κάνουν, και αυτούς
τους λίγους που θα έχουμε να τους συμπεριφερόμαστε
ΣΩΣΤΑ δημοκρατικά, ισότιμα και ανθρώπινα.

Και εγώ που νόμιζα πως και η αντίφαση έχει τα όριά της. Πώς άραγε ταιριάζει το "Πλήρως φακελομένους και ελεγχόμενους" με το "δημοκρατικά";

Το όλο θέμα με τους μετανάστες έχει συζητηθεί σ' αυτό το φόρουμ πολλάκις.

Την ταμπέλα στα ελληνικά "ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΗ ΚΛΕΒΕΤΕ" γιατί τη γράφανε οι γερμανοί πριν 30-40 χρόνια; Σίγουρα όχι γιατί τους άρεσε η γλώσσα...

υγ. Οι έλληνες εγληματούν σε ποσοστό 43/1000 και οι αλλοδαποί μόλις σε 11/1000. Την ίδια ώρα οι φυλακές έχουν γεμίσει με αλλοδαπούς και κυρίως αλβανούς. Μήπως σας θυμίζει την αντιμετώπιση των μαύρων στις ΗΠΑ; Λέω μήπως...

no_logo
24-10-04, 22:29
Να έχουμε μόνο ΟΣΟΥΣ ξένους μας χρειάζονται,
να τους έχουμε ΠΛΗΡΩΣ ΦΑΚΕΛΛΩΜΕΝΟΥΣ και διαρκώς
ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΟΥΣ σε ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ κάνουν, και αυτούς
τους λίγους που θα έχουμε να τους συμπεριφερόμαστε
ΣΩΣΤΑ δημοκρατικά, ισότιμα και ανθρώπινα.

Και εγώ που νόμιζα πως και η αντίφαση έχει τα όριά της. Πώς άραγε ταιριάζει το "Πλήρως φακελομένους και ελεγχόμενους" με το "δημοκρατικά";

Το όλο θέμα με τους μετανάστες έχει συζητηθεί σ' αυτό το φόρουμ πολλάκις.

Την ταμπέλα στα ελληνικά "ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΗ ΚΛΕΒΕΤΕ" γιατί τη γράφανε οι γερμανοί πριν 30-40 χρόνια; Σίγουρα όχι γιατί τους άρεσε η γλώσσα...

υγ. Οι έλληνες εγληματούν σε ποσοστό 43/1000 και οι αλλοδαποί μόλις σε 11/1000. Την ίδια ώρα οι φυλακές έχουν γεμίσει με αλλοδαπούς και κυρίως αλβανούς. Μήπως σας θυμίζει την αντιμετώπιση των μαύρων στις ΗΠΑ; Λέω μήπως...

στην γερμανία είχανε ταμπέλες τα μαγαζιά, απαγορευονται τα σκυλιά οι έλληνες και οι τούρκοι κυρίως την δεκαετία του 60 (ιος ελευθεροτυπίας). που είναι οι ελληναράδες να τσιρίξουν λιγάκι που μας βάζανε στην ίδια κατηγορία με τους τούρκους; καλά σίγουρα για τα σκυλιά δεν τους νοίαζει, λύκοι ειναι οι ίδιοι :lol:
στην αμερική αρχές του αιωνα η πρώτη μαφία πριν τους ιταλούς ήταν οι έλληνες (ιος ελευθεροτυπίας πάλι)

xxxxx
24-10-04, 22:30
Να έχουμε μόνο ΟΣΟΥΣ ξένους μας χρειάζονται,
να τους έχουμε ΠΛΗΡΩΣ ΦΑΚΕΛΟΜΕΝΟΥΣ και διαρκώς
ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΟΥΣ σε ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ κάνουν, και αυτούς
τους λίγους που θα έχουμε να τους συμπεριφερόμαστε
ΣΩΣΤΑ δημοκρατικά, ισότιμα και ανθρώπινα.

Και εγώ που νόμιζα πως και η αντίφαση έχει τα όριά της. Πώς άραγε ταιριάζει το "Πλήρως φακελομένους και ελεγχόμενους" με το "δημοκρατικά";

Το όλο θέμα με τους μετανάστες έχει συζητηθεί σ' αυτό το φόρουμ πολλάκις.

Την ταμπέλα στα ελληνικά "ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΗ ΚΛΕΒΕΤΕ" γιατί τη γράφανε οι γερμανοί πριν 30-40 χρόνια; Σίγουρα όχι γιατί τους άρεσε η γλώσσα...

υγ. Οι έλληνες εγληματούν σε ποσοστό 43/1000 και οι αλλοδαποί μόλις σε 11/1000. Την ίδια ώρα οι φυλακές έχουν γεμίσει με αλλοδαπούς και κυρίως αλβανούς. Μήπως σας θυμίζει την αντιμετώπιση των μαύρων στις ΗΠΑ; Λέω μήπως...

Δημοκρατία ΔΕΝ σημαίνει ΚΑΝΩ Ό,ΤΙ ΘΕΛΩ.
Δημοκρατία ΔΕΝ σημαίνει αναρχία.

Φυσικά και πρέπει να είναι ΠΛΗΡΩΣ ΦΑΚΕΛΛΩΜΕΝΟΙ
(και οι Έλληνες επίσης, πόσο μάλλον οι αλλοδαποί).
Το κράτος πρέπει να γνωρίζει ΠΟΙΑ άτομα έχει και
πρέπει να έχει διαθέσιμες πληροφορίες για τον
καθένα μας για να λειτουργεί προγραμματισμένα και
σωστά.

Δεν καταλαβαίνω τι σε ξενίζει.

Όσον αφορά τις ταμπέλες, αυτά είναι παραμυθάκια
που σου έχουν πει οι φίλοι σου οι κουλτουριάρηδες
και συ έρχεσαι εδώ και το πιπιλάς σαν καραμέλα για
να προπαγανδίζεις.

Κλέφτες υπάρχουν παντού (Έλληνες, Αλβανοί, Αμερικάνοι,
Σουηδοί ΚΛΠ.) αλλά ή λογική σου σπάει κόκαλα.

Θα σου πω έναν παραλληλισμό για να καταλάβεις:
Εάν χτυπήσω το παιδί μου για σωφρονισμό
(ως πατέρας του) αυτό είναι το ίδιο με το να
το χτυπήσει κάποιος ξένος;

Με την ίδια λογική ο Αλβανός δεν έχει δικαίωμα να
κάνει ΚΑΜΙΑ παρανομία σε υλικό / ανθρώπους που ΔΕΝ
του ανήκουν.

Και στις 2 περιπτώσεις βέβαια η πράξη είναι
αντικειμενικά μη ορθή, αλλά η δικαιοδοσία για την
επιτέλεση της πράξης ΔΙΑΦΕΡΕΙ.

sdikr
24-10-04, 22:33
Θα σου πω έναν παραλληλισμό για να καταλάβεις:
Εάν χτυπήσω το παιδί μου για σωφρονισμό
(ως πατέρας του) αυτό είναι το ίδιο με το να
το χτυπήσει κάποιος ξένος;

Υπηρεσία προστασίας ανηλικων, θα σε πάνε μέσα με την μία!

no_logo
24-10-04, 22:35
κρίμα που ζείς το 2004 λίγα χρόνια πιο πριν θα μπορούσες να πας στις χούντες της λατινικής αμερικής, στην χιλή για παράδειγμα θα ήταν παράδεισος για σένα

no_logo
24-10-04, 22:36
σκίσε με πινοσετ μου να αγιάσω

xxxxx
24-10-04, 23:03
Θα σου πω έναν παραλληλισμό για να καταλάβεις:
Εάν χτυπήσω το παιδί μου για σωφρονισμό
(ως πατέρας του) αυτό είναι το ίδιο με το να
το χτυπήσει κάποιος ξένος;

Υπηρεσία προστασίας ανηλικων, θα σε πάνε μέσα με την μία!

ΜΑ ΤΙ ΛΕΣ ΤΩΡΑ για να δημιοργείς εντυπώσεις!

Δεν αναφέρομαι σε κακοποίηση ανηλίκου. Αναφέρομαι
στις 2-3 φορές κατά τη διάρκεια ΟΛΗΣ της παιδικής
ηλικίας του παιδιού που ο γονιός ΑΝΑΓΚΑΖΕΤΑΙ να
ρίξει κανένα χαστούκι ή κάτι παρόμοιο.

Αυτό που λες είναι πολύ χοντρό και δεν το δέχομαι.

sdikr
24-10-04, 23:08
που ο γονιός ΑΝΑΓΚΑΖΕΤΑΙ να
ρίξει κανένα χαστούκι ή κάτι παρόμοιο.

ούτε αυτό έχεις το δικαίωμα να κάνεις,

xxxxx
24-10-04, 23:10
κρίμα που ζείς το 2004 λίγα χρόνια πιο πριν θα μπορούσες να πας στις χούντες της λατινικής αμερικής, στην χιλή για παράδειγμα θα ήταν παράδεισος για σένα

Προφανώς δεν σου αρέσουν οι ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΕΣ, ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΕΣ
κοινωνίες που σέβονται τον εαυτό τους και την ιστορία
τους και λειτουργούν με ΝΟΜΟΥΣ και ΘΕΣΜΟΥΣ.

Μήπως ανήκεις σε αυτούς που ονειρεύονται μια ΑΝΑΡΧΙΚΗ
κοινωνία, όπου όλοι θα είμαστε το ίδιο και θα κάνουμε
Ό,ΤΙ θέλουμε χωρίς να υπολογίζουμε ΑΞΙΕΣ και ΙΔΑΝΙΚΑ;

Προφανώς αναφέρεσαι σε μία ΖΟΥΓΚΛΑ, οπότε για να σου
αντιστρέψω το σχόλιο, θα έλεγα πως ο ΔΙΚΟΣ σου
παράδεισος ενδεχομένως να είναι κάπου εκεί στη φυλή
των ΖΟΥΛΟΥ ή ίσως και στο Timbuktu.

Εύχομαι να σου βάλει ο Θεός μυαλό.

xxxxx
24-10-04, 23:16
που ο γονιός ΑΝΑΓΚΑΖΕΤΑΙ να
ρίξει κανένα χαστούκι ή κάτι παρόμοιο.

ούτε αυτό έχεις το δικαίωμα να κάνεις,

Καλά...

Την επόμενη φορά που θα ξανακάνεις προσπέραση
με αργοκίνητη νταλίκα μπροστά σου
σε δρόμο που επί 50 χλμ. απαγορεύεται προσπέραση,
έλα να τα ξαναπούμε.

sdikr
24-10-04, 23:20
Συνταγμα της ελλάδος


http://www.kep.gov.gr/categories/gdpl/polites_dioikisi/1801.asp

Άρθρο 5

1. Καθένας έχει δικαίωμα να αναπτύσσει ελεύθερα την προσωπικότητά του και να συμμετέχει στην κοινωνική, οικονομική και πολιτική ζωή της Χώρας, εφόσον δεν προσβάλλει τα δικαιώματα των άλλων και δεν παραβιάζει το Σύνταγμα ή τα χρηστά ήθη.

2. Όλοι όσοι βρίσκονται στην Ελληνική Επικράτεια απολαμβάνουν την απόλυτη προστασία της ζωής, της τιμής και της ελευθερίας τους, χωρίς διάκριση εθνικότητας, φυλής, γλώσσας και θρησκευτικών ή πολιτικών πεποιθήσεων. Εξαιρέσεις επιτρέπονται στις περιπτώσεις που προβλέπει το διεθνές δίκαιο. Απαγορεύεται η έκδοση αλλοδαπού που διώκεται για τη δράση του υπέρ της ελευθερίας.

3. Η προσωπική ελευθερία είναι απαραβίαστη. Κανένας δεν καταδιώκεται ούτε συλλαμβάνεται ούτε φυλακίζεται ούτε με οποιονδήποτε άλλο τρόπο περιορίζεται, παρά μόνο όταν και όπως ορίζει ο νόμος.

4. Απαγορεύονται ατομικά διοικητικά μέτρα που περιορίζουν σε οποιονδήποτε Έλληνα την ελεύθερη κίνηση ή εγκατάσταση στη Χώρα, καθώς και την ελεύθερη έξοδο και είσοδο σ' αυτήν. Τέτοιου περιεχομένου περιοριστικά μέτρα είναι δυνατόν να επιβληθούν μόνο ως παρεπόμενη ποινή με απόφαση ποινικού δικαστηρίου, σε εξαιρετικές περιπτώσεις ανάγκης και μόνο για την πρόληψη αξιόποινων πράξεων, όπως νόμος ορίζει».

5. Καθένας έχει δικαίωμα στην προστασία της υγείας και της γενετικής του ταυτότητας. Νόμος ορίζει τα σχετικά με την προστασία κάθε προσώπου έναντι των βιοϊατρικών παρεμβάσεων».

sdikr
24-10-04, 23:21
που ο γονιός ΑΝΑΓΚΑΖΕΤΑΙ να
ρίξει κανένα χαστούκι ή κάτι παρόμοιο.

ούτε αυτό έχεις το δικαίωμα να κάνεις,

Καλά...

Την επόμενη φορά που θα ξανακάνεις προσπέραση
με αργοκίνητη νταλίκα μπροστά σου
σε δρόμο που επί 50 χλμ. απαγορεύεται προσπέραση,
έλα να τα ξαναπούμε.

Αυτό είναι άσχετο με αυτά που λέμε, αλλά αμα το κάνεις είσαι παράνομος

no_logo
24-10-04, 23:21
Προφανώς δεν σου αρέσουν οι ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΕΣ, ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΕΣ
κοινωνίες που σέβονται τον εαυτό τους και την ιστορία
τους και λειτουργούν με ΝΟΜΟΥΣ και ΘΕΣΜΟΥΣ.

Μήπως ανήκεις σε αυτούς που ονειρεύονται μια ΑΝΑΡΧΙΚΗ
κοινωνία, όπου όλοι θα είμαστε το ίδιο και θα κάνουμε
Ό,ΤΙ θέλουμε χωρίς να υπολογίζουμε ΑΞΙΕΣ και ΙΔΑΝΙΚΑ;

Προφανώς αναφέρεσαι σε μία ΖΟΥΓΚΛΑ, οπότε για να σου
αντιστρέψω το σχόλιο, θα έλεγα πως ο ΔΙΚΟΣ σου
παράδεισος ενδεχομένως να είναι κάπου εκεί στη φυλή
των ΖΟΥΛΟΥ ή ίσως και στο Timbuktu.

Εύχομαι να σου βάλει ο Θεός μυαλό.




αν οργανωμένο ονομάζεις αυτό που λες (πλήρες φακέλωμα, μπατσους να με ελέγχουνε παντού, χαρτί κοινωνικών φρονημάτων- μην το ξεχνάς αυτό γιατί δεν το έγραψες; θα σε μαλώσω, κακό παιδί) τότε βρες μια χούντα και ζήσε εκεί.
στην ελλάδα αυτό το πράγμα παραπάνω το ζήσαμε και το απορρίψαμε λυπάμαι αλλά αυτό θα σου φαίνεται τραγικό νέο έτσι;
άντε καλή σου νύχτα σε αφήνω να ονειρευτείς το παράδεισο σου μια και μόνο εκεί μπορείς να το ζήσεις και που ξέρεις όπως θα έλεγε και ο παπιάρχοντας μπορεί από την ονείρωξη αυτή να σου σηκωθεί το 21 δάκτυλο σου

sdikr
24-10-04, 23:24
@KyR-X



sdikr

Παράθεση:
Οχι θα γυρίσω και το άλλο μάγουλο!!


Αν δε σου αρέσει η Ορθοδοξία και η Ελλάδα φύγε. Μην μας κοροϊδεύεις. Αρκετά προβλήματα έχουμε κι έτσι.


και ΠΟΙΟΣ σου έδωσε το δικαίωμα να μου πείς να φύγω;
Δεν πληρώνω φόρους;

Μήπως το παρατραβάς το θέμα;

giwrgosth
24-10-04, 23:26
Μου κάνει εντύπωση (και το διαπίστωσα και τώρα μέσα από την κουβέντα) το πόσο εύκολα μπορεί κάποιος να χαρακτηριστεί σαν εθνικιστής, χαφιές, ακροδεξιός κλπ...
Μάλλον θα πρέπει όταν εκφράζεις κάποια άποψη αυτή να συμφωνεί με την (κοινή) άποψη που εκφράζουν Λαμπράκης-Μπόμπολας-Τεγόπουλος μέσα από τις σαβούρες που πουλάνε μαζί με τα DVD και τα VCD, διαφορετικά είναι γραφικός και όλα τα παραπάνω :cry:

no_logo
24-10-04, 23:29
αυτά που γραφει το χχχχ πιο πάνω δηλαδή πως θα τα χαρακτήριζες;

giwrgosth
24-10-04, 23:51
Δε λέει κάτι ακραίο και φασιστικό ο χχχχ κατά τη γνώμη μου.
Εκφράζει κάποιες απόψεις που είναι μέσα στη λογική και δεν τον είδα να γράφει τίποτα από αυτά που λένε κάποιοι που αυτοαποκαλούντε εθνικιστές ή δεν ξέρω πως αλλιώς.
Δηλαδή είναι κακό να φακελόνοντε οι ξένοι όπως φακελόνοντε και οι Έλληνες?
Ή μήπως αυτή η κατάσταση που επικρατεί με τις νομιμοποιήσεις την θεωρείς σωστή?
Λόγω του ότι είμαι από επαρχία θα σου πως με δυο λόγια πως γίνοντε:
Ο τάδε μεγαλκτηματίας του χωριού μου έχει 2-3 Αλβανούς στα χωράφια του. Όταν έκαναν τα χαρτιά τους για να είναι νόμιμοι θα έπρεπε να δηλώσουν μόνιμο τόπο κατοικίας και να πάνε στην αστυνομία και μια υπεύθηνη δήλωση από το αφεντικό τους ότι δουλεύουν σε αυτόν.
Την εποχή εκείνη το χωριό μου γέμισε από Αλβανούς! Ο λόγος? Οι Αλβανοί που δούλευαν στο χωριό μου παρακάλεσαν τα αφεντικά τους να φέρουν και μερικούς γνωστούς, συγγενείς και φίλους και να τους κάνουν υπεύθηνη δήλωση ότι δουλεύουν σε αυτούς. Το αποτέλεσμα ήταν ενώ στο χωριό μου υπάρχουν 300-400 Αλβανοί να έχουν καταγραφεί περίπου στις 2.000! Η αστυνομία και ο δήμος φυσικά και τα γνώριζαν αυτά, αλλά έκαναν τα στραβά μάτια μην δυσαρεστίσουν τους άρχοντες του τόπου...
Αν αυτή την κατάσταση εσύ τη θεωρείς σωστή, τότε κόλλα μου και εσύ μια ταμπέλα που σε βολεύει :)

Υπόψιν ότι ζω σε μια γειτονιά, στον Ρέντη, που οι κάτοικοι προέρχοντε κυρίως από την εργατική τάξη και στην πολυκατικοία μου μένουν Αλβανοί, Ρώσοι κλπ.
Δεν έχω κανένα πρόβλημα μαζί τους και πέρα από την τυπική καλημέρα που λέμε πίνουμε που και που κανένα τσίπουρο...

sdikr
25-10-04, 00:00
Την εποχή εκείνη το χωριό μου γέμισε από Αλβανούς! Ο λόγος? Οι Αλβανοί που δούλευαν στο χωριό μου παρακάλεσαν τα αφεντικά τους να φέρουν και μερικούς γνωστούς, συγγενείς και φίλους και να τους κάνουν υπεύθηνη δήλωση ότι δουλεύουν σε αυτούς. Το αποτέλεσμα ήταν ενώ στο χωριό μου υπάρχουν 300-400 Αλβανοί να έχουν καταγραφεί περίπου στις 2.000! Η αστυνομία και ο δήμος φυσικά και τα γνώριζαν αυτά, αλλά έκαναν τα στραβά μάτια μην δυσαρεστίσουν τους άρχοντες του τόπου...
Αν αυτή την κατάσταση εσύ τη θεωρείς σωστή, τότε κόλλα μου και εσύ μια ταμπέλα που σε βολεύει

οχι δεν είναι σωστό, αλλά ποιός φταίει; ο Αλβανός; ή ο Ελληνάς άρχοντας;

porosis
25-10-04, 00:05
Δημοκρατία ΔΕΝ σημαίνει ΚΑΝΩ Ό,ΤΙ ΘΕΛΩ.
Δημοκρατία ΔΕΝ σημαίνει αναρχία.

Φυσικά και πρέπει να είναι ΠΛΗΡΩΣ ΦΑΚΕΛΛΩΜΕΝΟΙ
(και οι Έλληνες επίσης, πόσο μάλλον οι αλλοδαποί).
Το κράτος πρέπει να γνωρίζει ΠΟΙΑ άτομα έχει και
πρέπει να έχει διαθέσιμες πληροφορίες για τον
καθένα μας για να λειτουργεί προγραμματισμένα και
σωστά.


:shock: :shock: :shock:

Αν δεν είναι ακραίες απόψεις αυτές τότε τι είναι;

no_logo
25-10-04, 00:05
Δε λέει κάτι ακραίο και φασιστικό ο χχχχ κατά τη γνώμη μου.
Εκφράζει κάποιες απόψεις που είναι μέσα στη λογική και δεν τον είδα να γράφει τίποτα από αυτά που λένε κάποιοι που αυτοαποκαλούντε εθνικιστές ή δεν ξέρω πως αλλιώς.
Δηλαδή είναι κακό να φακελόνοντε οι ξένοι όπως φακελόνοντε και οι Έλληνες?
Ή μήπως αυτή η κατάσταση που επικρατεί με τις νομιμοποιήσεις την θεωρείς σωστή?
Λόγω του ότι είμαι από επαρχία θα σου πως με δυο λόγια πως γίνοντε:
Ο τάδε μεγαλκτηματίας του χωριού μου έχει 2-3 Αλβανούς στα χωράφια του. Όταν έκαναν τα χαρτιά τους για να είναι νόμιμοι θα έπρεπε να δηλώσουν μόνιμο τόπο κατοικίας και να πάνε στην αστυνομία και μια υπεύθηνη δήλωση από το αφεντικό τους ότι δουλεύουν σε αυτόν.
Την εποχή εκείνη το χωριό μου γέμισε από Αλβανούς! Ο λόγος? Οι Αλβανοί που δούλευαν στο χωριό μου παρακάλεσαν τα αφεντικά τους να φέρουν και μερικούς γνωστούς, συγγενείς και φίλους και να τους κάνουν υπεύθηνη δήλωση ότι δουλεύουν σε αυτούς. Το αποτέλεσμα ήταν ενώ στο χωριό μου υπάρχουν 300-400 Αλβανοί να έχουν καταγραφεί περίπου στις 2.000! Η αστυνομία και ο δήμος φυσικά και τα γνώριζαν αυτά, αλλά έκαναν τα στραβά μάτια μην δυσαρεστίσουν τους άρχοντες του τόπου...
Αν αυτή την κατάσταση εσύ τη θεωρείς σωστή, τότε κόλλα μου και εσύ μια ταμπέλα που σε βολεύει Smile

Υπόψιν ότι ζω σε μια γειτονιά, στον Ρέντη, που οι κάτοικοι προέρχοντε κυρίως από την εργατική τάξη και στην πολυκατικοία μου μένουν Αλβανοί, Ρώσοι κλπ.
Δεν έχω κανένα πρόβλημα μαζί τους και πέρα από την τυπική καλημέρα που λέμε πίνουμε που και που κανένα τσίπουρο.




λεει αρκετά ακραία πράγματα αλλά περισσότερο με νοιάζουν τα υπολοιπα που λες.
για νομιμοποίηση πάνω από όλους νοίαζονται οι μετανάστες.
νομιμοποίηση = ασφάλιση για υγεία,ενσημα, δουλειά με κανονικό μισθό, να μην φοβούνται τις σκούπες της αστυνομίας κτλ.
το ελληνικό κράτος όμως δεν δίνει αδειες γιατί θέλει να τους εχει ανασφάλιστους και φοβισμένους για να κερδίζουνε οι εργοδότες ακόμα παραπάνω από τους κόπους τους . συνεπώς εγώ καταλήγω στο συμπέρασμα πως αυτά που λεει ο χχχχχ και αλλοι απλά ρίχνουν νερό στο μύλο αυτό και συντηρούν την υπάρχουσα αθλια για τους μετανάστες κατάσταση.
αν φαντάζεται κανείς πως τα σύνορα είναι πορτα να τα κλείσεις ερμητικά κάνει λάθος, αυτά δεν γίνονται, είναι ουτοπικό. ο ανθρωπος οταν δεν εχει να φαει ή όταν ζει σε περιοχές που εμείς ή οι συμμαχοί μας βομβαρδίζουνε θα μεταναστευσεις οσα μετρα και αν του βάζεις για να τον σταματήσεις
για μένα λοιπόν ή κάποιος αποδέχεται αυτή την πραγματικότητα και προσπαθεί να βελτιωσει τις συνθηκες για όλους μας ( οχι το διαιρει και βασιλευε) η απλά θα κλείνει τα μάτια του, θα σκούζει με ανόητες ηθικολογίες (εγκληματικότητα κτλ) λες και δεν συνιδιτοποιεί ο βλάκας πως παρανομία σημαίνει άνομία και περιθωριο= εγκληματικότητα.

giwrgosth
25-10-04, 00:58
οχι δεν είναι σωστό, αλλά ποιός φταίει; ο Αλβανός; ή ο Ελληνάς άρχοντας;
Έχω πει πουθενά ότι φταίνε οι ξένοι που είναι εδώ και δεν το κατάλαβα?
Είπα απλά ότι διαφωνώ που είναι εδώ, με τον τρόπο που είναι! Αν φταίνε σε κάτι είναι που παράνομα ήρθαν εδώ, αλλά από τη μια ήταν η φτώχια και από την άλλη αυτοί που τους έστειλαν εδώ.
Μα φυσικά εμείς φταίμε όμως γι΄ αυτά που έγιναν μετά!
Εμείς που τα περιμένουμς όλα έτοιμα, που καθόμαστε στα καφενεία και πίνουμε μπύρες και δουλεύουν άλλοι για μας και περιμένω αυτή την άγια μέρα που οι Αλβανοί θα γίνουν τα αφεντικά, γιατί σα λαός βολευόμαστε όπως όπως και δε μας νοιάζει το αύριο.
Αλλά σε αυτό ήμαστε μαθημένοι σαν λαός, το κάνουμε από αρχαιοτάτων χρόνων, από τότε που διάφοροι σκλάβοι στίβαζαν πέτρες σε λόφους και οι σοφοί μας έπιναν το κρασάκι τους από κάτω και χούφτωναν κανένα παιδάκι...

Φίλε xtouloyp διαφωνώ στο ότι νοιάζοντε για την ασφάλειά τους κλπ, γιατί αν το έκαναν αυτό θα στοίχιζαν στους εργοδότες τους το ίδιο με μένα και τότε θα επικρατούσε ο καλυτερος και όχι ο φτηνότερος και σε αυτή την περίπτωση αν κάποιος Αλβανός είναι καλύτερος από μένα ας μου πάρει τη δουλειά, δεν θα τον μισήσω, ας γινόμουν εγώ καλύτερος, αλλά δυστιχώς νοιάζοντε μόνο για το σήμερα και γι΄ αυτά που θα βάλουν στην τσέπη τους με αποτέλεσμα να μην είμαι ανταγωνιστικός απέναντί τους.

WAntilles
25-10-04, 01:37
Δημοκρατία ΔΕΝ σημαίνει ΚΑΝΩ Ό,ΤΙ ΘΕΛΩ.

Δημοκρατία ΔΕΝ σημαίνει αναρχία.

Φυσικά και πρέπει να είναι ΠΛΗΡΩΣ ΦΑΚΕΛΛΩΜΕΝΟΙ (και οι Έλληνες επίσης, πόσο μάλλον οι αλλοδαποί).

Το κράτος πρέπει να γνωρίζει ΠΟΙΑ άτομα έχει και πρέπει να έχει διαθέσιμες πληροφορίες για τον καθένα μας για να λειτουργεί προγραμματισμένα και σωστά.

xxxxx αν και το έχω χαμπαρίσει από τα πρώτα σου post εδώ μέσα, αυτή τη φορά δεν θα τηρήσω ούτε τα προσχήματα ούτε τις ευγένειες.

Η θέση σου είναι σε ένα κελί μαζί με τα αποβράσματα τους Απριλιανούς και τους ταγματασφαλίτες και τους χαφιέδες της χούντας και της γκεμπελικής κατοχής.

Η Δημοκρατία δεν κάνει για σένα.

Όλες οι έννοιες που έχουν σαν πρώτο συνθετικό ή θέμα (πώς λέμε θέμα-κατάληξη) τη λέξη "άνθρωπος" είναι πλήρως ξένες και άγνωστες για σένα.

Cafeeine
25-10-04, 01:57
Οσοι μιλάτε για τους αλλοδαπούς περάστε απο μερικα φροντιστήρια, δειγματολήπτικά σε όλη την αττική και ρωτήστε πόσα απο τα παιδιά που φοιτούν στα ξενόγλωσσα είναι ελληνες και πόσα αλλοδαποί. Αυτό σε σχόλιο για κάποιον που ανέφερε οτι οι Ελληνες έχουν έξοδα φροντιστηρίων κλπ.
Το "φακέλωμα" το κάνατε τρομερό θέμα ενω δεν είναι. Εμείς δεν έχουμε ταυτότητα; Δεν είμαστε φακελωμένοι; Γιατί λοιπόν να μην είναι και οι οικονομικοί μετανάστες;

Το θέμα με την χειρονομία τέθηκε λάθεμένα εξ' αρχής. Το πρόβλημα είναι οτι ενας ποδοσφαιριστής μας έκανε ασεμνη χειρονομία εν μέσω αγώνα. Το οτι είναι Αλβανός δεν θά πρεπε να έχει καμία σχέση . Το οτι κάποιοι θίγονται όχι που τους έδειξε τα @@ του ενας παίκτης, αλλα ειδικά ένας Αλβανός παίκτης τότε αυτό είναι πρόβλημα εθνικιστικό. Ο Μουράτι είναι προφανώς λακαμάς, αλλα αυτό δεν έχει να κάνει με την εθνικότητα του. Δεν έπιασα όλες τις ειδήσεις, αλλα νομίζω οτι έτρωγε χοντρό βρίσιμο απο την εξέδρα. Γιατί λοιπόν δεν αναφέρει κανείς οτι τον προσβάλλαν απο την εξέδρα; Δεν δικαιόλογώ την πράξη του, αλλα΄δεν είμαστε όλοι αναμάρτητοι.

WebSeeker
25-10-04, 02:19
Το πρόβλημα είναι ότι εδώ η Ελλάδα είναι παράδεισος για μεταναστατικές αυθαιρεσίες. Το έμφυτο ‘ταλέντο’ του Ελληνα ζαμαν-φου μαζί με το Ευρωπαικό αντι-ρατσιστικό γίγνεσθαι που μάλλον το πήραμε μαζί με το πακέτο Ντελόρ διαμορφώνει το πιο καλό κλίμα

Χαλαρά με λίγο κανέλα και μπόλικο δε βαριέσαι είναι η συνταγή

Αμα πεις ‘Εξω οι Αλβανοί από την Ελλάδα, η πιο αφιλότιμη φάρα που έχει δει ο κόσμος από την εποχή των δεινοσαύρων’ πέφτουν σχεδόν όλοι να σε φάνε ( τουλάχιστον εδώ στο φόρουμ γιατί στον πραγματικό κόσμο οι περισσότεροι συμφωνούν )

Ρωτάς τον άλλον αν έχει κάποια άσχημη εμπειρία με αλβανούς ?
Αν τον έχουν κλέψει ή οτιδήποτε άλλο χειρότερο ?

Ολοι όσοι το παίζουν φιλελεύθεροι και ρίχνονται στον άλλον όταν λέει κάτι αντίθετο από αυτούς δεν είναι ρατσισμός ?

Δηλαδή αν εγώ πιστεύω ότι οι αυτοί που δέχονται αυτή την κατάσταση χωρίς να αντιδρούν στην αυθαιρετική επέλαση των αλβανών , είναι υπεύθυνοι για την μελλοντική κατάντια, τι θα πρέπει να γίνει ?

Εχετε δει πόσο φανατικοί είναι οι αντι-ρατσιστές ?

Η λέξη ρατσισμός έχει καταχραστεί στο έπακρο
Δηλαδή για να καταλάβω , ο υπεύθυνος προσωπικού που προσλαμβάνει μια γκόμενα με μίνι από ένα άντρα με πτυχίο και γνώσεις δεν είναι ρατσισμός ?

Λοιπόν κόψτε αυτά τα παράλογα περί ρατσισμού και ίσων δικαιωμάτων
Δεν πάτε να ρωτήσετε μια ΔΟΥ να δείτε πόσες φοροαπαλλαγές έχουν οι αλβανοί ?
( ρωτήστε όποιον ασχολείται με φορολογικά και θα σας πει , αυτό είναι ισότητα )
Βάλε σε συνδυασμό ότι οι ‘νόμιμοι’ είναι κατά το μεγαλύτερο ποσοστό πολύτεκνοι
Από την τσέπη μου δεν βγαίνουν αυτά τα λεφτά ?
Εγώ δεν έχω γνώμη ?

Το ότι καθυστερούν τα παιδιά των Ελλήνων για να μάθουν τα αλβανάκια Ελληνικά δεν το σκέφτεται κανείς. Εχουν όλοι οι Ελληνες λεφτά για ιδιωτικά ?

Αντε να δούμε σε μερικά χρόνια πόσοι θα είναι οι κανονικοί Ελληνες και πόσοι οι Αλβανοί

Ολες αυτές τις χιλιάδες χρόνια που έχουμε καταφέρει και έχουμε υποτάξει τα ζωώδη ένστικτα και έχουμε γίνει ‘πολιτισμένοι’ ποτέ δεν είδα την αδικία και τον ‘ρατσισμό’ να πέφτει σε μικρότερα ποσοστά, μόνο μεγαλώνει. Νομίζετε ότι αυτά τα ένστικτα έχουν φύγει ?

Οσο γνωρίζω τους ανθρώπους τόσο περισσότερο συμπαθώ τα ζώα και τουλάχιστον για μένα είναι φιλοφρόνηση να με πούνε ζώο.

Λοιπόν να είμαστε καλά να βριζόμαστε και να περνάμε τον καιρό με ιδέες όπως ότι είμαστε όλοι ίσοι ( ακόμα και το Σύνταγμα και οι διακηρύξεις των ανθρωπίνων δικαιωμάτων δεν εφαρμόζονται ούτε κατά το 50% )

Μακάρι να είμαστε όλοι ίσοι. Προσπαθούμε να κάνουμε κάτι καλύτερο και αυτό δυστυχώς θα αργήσει να έρθει ( σίγουρα τα επόμενα 100 χρόνια όχι , και εγώ δεν είμαι ο Μακλάουντ να το προλάβω , ή μήπως είμαι ? )

Για να γίνουμε όλοι ίσοι πρέπει αυτή την προσπάθεια να την κάνουμε ταυτόχρονα ΟΛΟΙ. Αν αυτή σ’αυτή την προσπάθεια δεν υπάρχει συγχρονισμός τότε αυτός που κάνει τις παραχωρήσεις φαίνεται ως αδύναμος και δέχεται επαναλαμβανόμενη εκμετάλευση και τίποτα άλλο

Τελειώνοντας για να μην δυσκολέψω τον κόσμο εδώ του φόρουμ να πω όπως έχω ξαναπεί ότι με τις ταμπέλες δεν έχω πρόβλημα.
Στο κάτω κάτω οτιδήποτε κάνει τον άλλο να νιώθει καλύτερα σχετικά με τον χαρακτηρισμό του post μου είναι αποδεκτό

Λεω ανοιχτά και καθαρά ότι δεν πάω τους αλβανούς. Με καμία άλλη εθνικότητα δεν έχω πρόβλημα
Είσαι Δημοκρατικός και τηρείς το Σύνταγμα ? Σεβάσου το και δέξου την απάντηση μου. Δεν είσαι και μισείς όσους έχουν την δύναμη να πους ότι δεν τους αρέσει ?
Τότε πρέπει να αναθεωρήσεις πολλά πράγματα

‘Unless a person can call their beliefs to mind and self-consciously examine them, the capacity for rational thought is logically impossible
K T Maslin - Βook 'An introduction to the Philosophy of Mind'

Το κακό με μένα είναι ότι έχω πάρει το κόκκινο χάπι. Είναι θέμα επιλογής.
Welcome to the Μatrix

blizard
25-10-04, 02:24
Δεν έπιασα όλες τις ειδήσεις, αλλα νομίζω οτι έτρωγε χοντρό βρίσιμο απο την εξέδρα. Γιατί λοιπόν δεν αναφέρει κανείς οτι τον προσβάλλαν απο την εξέδρα;
Αμα δεν τον προσέβαλαν και τα έκανε απλά επειδή έχασε, θα ήταν 10 φορές πιο απαράδεκτός....
Ακόμα και έτσι όμως, δεν μπορεί ο ποδοσφαιριστής να "μιλάει" με την εξέδρα ....φαντάσου δηλαδή να τους πέταγε και κανα κέρμα, επειδή του το πέταξαν πρώτοι αυτοί!!!

Είναι απαράδεκτός 100%, και παραπάνω επειδή είναι και φιλοξενούμενος σε ξένη χώρα.
Εχουμε και εμείς αρκετούς Ελληνες "αλήτες" ποδοσφαιριστές, αλλά σπάνια να έχει φτάσει κάποιος τους σε τέτοιο σημείο.

sdikr
25-10-04, 02:35
Λεω ανοιχτά και καθαρά ότι δεν πάω τους αλβανούς. Με καμία άλλη εθνικότητα δεν έχω πρόβλημα
Είσαι Δημοκρατικός και τηρείς το Σύνταγμα ? Σεβάσου το και δέξου την απάντηση μου. Δεν είσαι και μισείς όσους έχουν την δύναμη να πους ότι δεν τους αρέσει ?
Τότε πρέπει να αναθεωρήσεις πολλά πράγματα

Μα και εγώ δεν τους πάω τους αλβανούς, αλλά αφού τηρώ το σύνταγμα πρέπει να τους δώσω τα δικαιώματα που τους δίνει το σύνταγμα.
Εκτός φυσικά αν το συνταγμα το πέρνω επιλεχτικά!

sdikr
25-10-04, 02:37
Είναι απαράδεκτός 100%, και παραπάνω επειδή είναι και φιλοξενούμενος σε ξένη χώρα.
Εχουμε και εμείς αρκετούς Ελληνες "αλήτες" ποδοσφαιριστές, αλλά σπάνια να έχει φτάσει κάποιος τους σε τέτοιο σημείο.

Δυστηχώς έχουνε φτάσει και οι δικοί μας σε αυτό το σημείο, αλλά φυσικά αυτό δεν μας πειράζει

Cafeeine
25-10-04, 02:41
Σαφέστατα συμφωνώ με το ότι είναι απαράδεκτος. Και πιστεύω οτι του αξίζει όποια σκληρή τιμωρία του αποδοθεί απο τις αρμόδιες αρχές. Δεν μου αρέσει όμως που μι ατομική πράξη έχει ξαναφέρει την συζήτηση σε εθνικό επίπεδο. Κάθε φορά που κάποιος αλβανός κάνει μια στραβή λέμε όλοι "Α, αυτοί οι αλβανοί!" και αναμοχλεύουμε τις παλιές μας ενοχλήσεις. Δεν κάνουμε το ίδιο με τους γάλλους, τους άγγλους, τους βραζιλιάνους. Δέχομαι οτι έχουν δεί πολλά τα ματια μας (και τα δικά μου) αλλά έχω δεί και Αλβανούς τίμιους, σκληρούς εργάτες που παλεύουν για το μεροκάματο, και απολογούνται συνεχεια για τα 'μαύρα πρόβατα'.

Εχουμε και εμείς αρκετούς Ελληνες "αλήτες" ποδοσφαιριστές, αλλά σπάνια να έχει φτάσει κάποιος τους σε τέτοιο σημείο.

Αλλά έχουν φτάσει και δικοί μας σε αυτό το σημείο. Γιαυτό επιμένω στο να χαρακτηρίστεί αυτή η πράξη ατομική και όχι σαν ενδεικτική ενοας λαού ολόκληρου.

WAntilles
25-10-04, 02:45
Το "φακέλωμα" το κάνατε τρομερό θέμα ενω δεν είναι. Εμείς δεν έχουμε ταυτότητα; Δεν είμαστε φακελωμένοι; Γιατί λοιπόν να μην είναι και οι οικονομικοί μετανάστες;

Μα Cafeeine εγώ λέω ΚΑΝΕΙΣ να μην φακελώνεται.


(τουλάχιστον εδώ στο φόρουμ γιατί στον πραγματικό κόσμο οι περισσότεροι συμφωνούν)

Στο φόρουμ τα μέλη είναι μορφωμένα και έχουν κάποιο επίπεδο. Δεν είναι κατίνες που βλέπουν λάμψη και Τατιάνα.


Δηλαδή για να καταλάβω , ο υπεύθυνος προσωπικού που προσλαμβάνει μια γκόμενα με μίνι από ένα άντρα με πτυχίο και γνώσεις δεν είναι ρατσισμός?

Όχι. Αυτό είναι σεξισμός.


Το ότι καθυστερούν τα παιδιά των Ελλήνων για να μάθουν τα αλβανάκια Ελληνικά δεν το σκέφτεται κανείς. Εχουν όλοι οι Ελληνες λεφτά για ιδιωτικά ?

Σοβαρά;

Για το ότι οι σημερινοί κανακάρηδες δεν μαθαίνουν σωστά ελληνικά και γενικά βγαίνουν από το σχολείο στουρναρολίθαρα, φταίνε και γι' αυτό οι μετανάστες;

Ή μήπως γιατί είναι αδιάφορα και κακομαθημένα από τους επίσης αδιάφορους και κακομαθημένους γονείς τους;


Αντε να δούμε σε μερικά χρόνια πόσοι θα είναι οι κανονικοί Ελληνες και πόσοι οι Αλβανοί

Έλληνας είναι όποιος έχει ελληνική παιδεία. Αυτό το έλεγαν και οι αρχαίοι με το "Πας μή Έλλην βάρβαρος".

Γι' αυτό που δεν το ήξερες, και για τη διαφορά μεταξύ ρατσισμού και σεξισμού που επίσης δεν ήξερες, φταίνε οι αλβανοί συμμαθητές που είχες όταν ήσουνα μικρός;


Ολες αυτές τις χιλιάδες χρόνια που έχουμε καταφέρει και έχουμε υποτάξει τα ζωώδη ένστικτα και έχουμε γίνει ‘πολιτισμένοι’ ποτέ δεν είδα την αδικία και τον ‘ρατσισμό’ να πέφτει σε μικρότερα ποσοστά, μόνο μεγαλώνει.
Νομίζετε ότι αυτά τα ένστικτα έχουν φύγει?

Τα βλέπω αυτά τα ένστικτα.


Λοιπόν να είμαστε καλά να βριζόμαστε και να περνάμε τον καιρό με ιδέες όπως ότι είμαστε όλοι ίσοι ( ακόμα και το Σύνταγμα και οι διακηρύξεις των ανθρωπίνων δικαιωμάτων δεν εφαρμόζονται ούτε κατά το 50%)

Και εσύ και τα όμοια με σένα μπουμπούκια, επιδιώκουν αντί να βελτιωθεί αυτό, να γυρίσουμε πάλι πίσω στο μεσαίωνα.


Για να γίνουμε όλοι ίσοι πρέπει αυτή την προσπάθεια να την κάνουμε ταυτόχρονα ΟΛΟΙ.

Πω-πω !!!

Έχεις λιώσει στον ιδρώτα από την προσπάθεια.


Αν αυτή σ’αυτή την προσπάθεια δεν υπάρχει συγχρονισμός τότε αυτός που κάνει τις παραχωρήσεις φαίνεται ως αδύναμος και δέχεται επαναλαμβανόμενη εκμετάλευση και τίποτα άλλο

Λεω ανοιχτά και καθαρά ότι δεν πάω τους αλβανούς. Με καμία άλλη εθνικότητα δεν έχω πρόβλημα.

Τα ίδια λένε και κάνουνε και οι Εβραίοι τώρα με τους Παλαιστίνιους.

Τα ίδια έκαναν και οι Ναζί με τον Γκέμπελς παλιότερα.


Είσαι Δημοκρατικός και τηρείς το Σύνταγμα?

Δημοκρατικός σημαίνει να σέβεσαι και τα ανθρώπινα δικαιώματα και την ισότητα των ανθρώπων, έννοιες όπως φαίνεται άγνωστες για σένα.

ΥΓ1: Βάζω ό,τι στοίχημα θες, ότι μένεις σε περιοχή της ελλάδας βορειότερα της Πιερίας.

ΥΓ2: Για το ότι πουθενά στο post σου δεν χρησιμοποιείς ελληνικά αλλά λατινικά σημεία στίξης, φταίει ότι όταν ήσουν μικρός είχες αλβανούς συμμαθητές και σε "καθυστερούσαν";

KyR-X
25-10-04, 02:59
xtouloyp


στην αμερική αρχές του αιωνα η πρώτη μαφία πριν τους ιταλούς ήταν οι έλληνες (ιος ελευθεροτυπίας πάλι)

Οχι ρε xtouloyp το έχεις παρακάνει με τις μαλακίες σου, εχεις λυσάξει να βρίζεις και να διασύρεις οτι Ελληνικό βρίσκεις μπροστά σου. Δε σ΄αρέσει η σημαία αυτής της χώρας, δε σ'αρέσουν οι η παρελάσεις, δε σ΄αρέσει που δε μας αρέσουν οι Αλβανοί σου, δε σ΄αρέσουν αυτά που ψηφίζουμε, αν σταμάταγες εκεί εγω θα είμουν ευχαριστημένος, αλλά ΟΧΙ! Πρέπει να γεμίζεις το κόσμο με τα ηλίθια ψέματα σου.

Κάνε ρε σαχλαμάρα μια έρευνα στο Google είναι τόσο απλό..

Jewish gangsters

Ωραία? Πες μου τώρα τι βρήκες...

και μη μου πείς οτι είναι αντιεβραϊκές σελίδες..παρατήρησε καλά..το χρησιμοποιούν πλέον σαν τουριστικό attraction στην Αμερική. Κανείς δεν το αρνήθηκε, μάλιστα καμαρώνουν γι αυτό οι ίδιοι!

Κάνε τώρα μια έρευνα: Greek gangsters..

Τι βρήκες?

Τίποτα?

Σαν κι αυτό που έχεις στο κεφάλι σου δηλαδή?

Ωραία. Βούλωστο επιτέλους!

Α! Και τον Ιό της Ελυθεροτυπίας μπορείς να το βάλεις εκεί που ξέρεις, εκτός απο οτι είναι η χαρά του αναρχικού, του ανεγκέφαλου και του κάθε ανισσόροπου είναι τόσο αξιόπιστοι οσο και το χαρτί της τουαλέτας σου!

sdikr
25-10-04, 03:06
Για κάνε και μια αναζήτηση για greek mafia στο google

WAntilles
25-10-04, 03:14
Ενώ εσύ KyR-X υποθέτω διαβάζεις εφημερίδες "κύρους", ήτοι τις εξής φυλλάδες:

- Α1
- Στόχο
- Αδέσμευτο Ρύπο (και τους 2)
- Ελεύθερο Ρύπο
- Η Ψώρα

κλπ.

Έπεσα μέσα;

ΥΓ: KyR-X πάρε το φιλαράκι σου τον xxxxx και μην ξεχάσετε μεθαύριο που θα πάτε στην παρέλαση πρώτη-πρώτη σειρά, να είστε γυαλισμένοι, ξυρισμένοι, και να βαράτε προσοχές με το χέρι προτεταμένο προς τα εμπρός.

Γιαβόλ !!!

Cs|bomberman
25-10-04, 03:33
Αφήστε να ξεσπαθώσουν οι ρατσιστές του forum μόνοι τους. Σε λίγο θα μας πούνε για το ελληνικό αίμα των ολυμπιονικών. Leave them alone.
Aναρχική η Ελευθεροτυπία? Καλή φάση.
Btw άσκοπη η συζήτηση σας αφου μετά είπε οτι αυτό που τον πείραξε ήταν οτι του βρίσαν τη μάνα, όχι την χώρα.

Gothic
25-10-04, 05:49
Για να τελειώνει το θέμα "ο Αλβανός ΤΟΛΜΗΣΕ και έκανε άσεμνη χειρονομία στο γήπεδο, άρα να φύγουν όλοι οι Αλβανοί"...

Η φωτό είναι απο το γήπεδο της Τούμπας και δίνει μια καλή ιδέα για το τι γίνεται σε ένα (οποιοδήποτε) γήπεδο. Αντίστοιχα το "Βούλγαροι", το "Τούρκοι" (που δεν ξεστομίζονται μόνο στην Αθήνα αλλα και στα τοπικά ντέρμπυ απο τους μεν στους δε) και η προσβολή των νεκρών που είναι συνηθισμένο φαινόμενο. Βέβαια τα παληκάρια που τα κάνουν αυτά γεννήθηκαν σε Ελληνικό έδαφος και έχουν δικαίωμα κάνουν οτι γουστάρουν, σωστά;

Με την λογική σας πρέπει να αδειάσει όλη η Θεσσαλονίκη, μια και σίγουρα το "Έλληνες είστε και φαίνεστε" της φωτό είναι πιο προσβλητικό και αντεθνικό απο κάποιον που δείχνει τα @@ του σε μια εξέδρα που τον μπινελικώνει.

Γι'αυτό θα παίρνουμε πάντα τα @@ μας (τα δικά μας και όχι του Αλβανού), γιατι μια ζωή μας φταίνε οι άλλοι και ποτέ εμείς.

Με τις υγείες σας.

blizard
25-10-04, 08:28
Btw άσκοπη η συζήτηση σας αφου μετά είπε οτι αυτό που τον πείραξε ήταν οτι του βρίσαν τη μάνα, όχι την χώρα.
Αυτό που είπε ήταν απλά δικαιολογία του... στην ουσία είναι εντελώς απαράδεκτος.
Γιατί από την πρώτη στιγμή που παίζει ποδόσφαιρο θα έχει δει αμέτριτες φορές τέτοιες καταστάσεις, και πολλές φορές θα του έχουν πει να κράτάει τις ορμές του, να μην τσακώνεται με τον κόσμο, να μην τους πετάει πίσω τους αναπτύρες και όποιον πάρει, να μην τους φτύνει κλπ.
(φανταστείτε να έβριζε έτσι κάποιος ποδοσφαιριστής μας τους Αλβανούς, στον πρόσφατο αγώνα των χωρών μας!!!)

Μην κάθεστε και τον δικαιολογείται τώρα ... όπως δεν δικαιολογούμε και τα παιδιά που έχουν το σύνθημα "Ελληνες είστε και φαίνεστε"
Ξέρει ότι ζει σε μια ξένη χώρα με χιλιάδες άλλους συμπατριώτες του, και η κίνηση του θα μπορούσε να λυφθεί και σαν εκδήλωση εναντίων όλων των Ελλήνων, και όχι απλά εναντίων των συγκεκριμένων οπαδών του ΟΦΗ.
Επρεπε να ζητήσει συγνώμη, αλλά ο άνθρωπος φαίνεται να είναι απλά βλάκας ή σε μόνιμη σύγχιση, για να μην πούμε τίποτα χειρότερο.

ZoltriX
25-10-04, 11:35
Λοιπόν αυτή η ιστορία με το "φιλοξενούμενοι" έχει παρερμηνευθεί.
Φιλοξενούμενος είναι κάποιος που μένει σε ένα μέρος δωρεάν και
του παρέχεται τροφή και στέγη τσάμπα. Από τη στιγμή που οι
μετανάστες ήρθαν εδώ για να βγάλουν λεφτά, δε νοείται το
"φιλοξενούμενοι" και δε μας οφείλουν ευγνωμοσύνη που τους
"φιλοξενούμε". ούτε τους προσκαλέσαμε για να τους φιλοξενήσουμε,
ούτε τους δίνουμε τα προς το ζην δωρεάν, χωρίς να δουλεύουνε.
Πείτε τους κάπως αλλιώς, αλλά το φιλοξενούμενοι δε στέκει ρε
παιδιά. Και δε μας χρωστάνε κάτι παραπάνω/διαφορετικό από όσα
οφείλει ο καθένας από εμάς απέναντι στους υπόλοιπους Έλληνες.

Και τέλος, όσοι έχουν τις κοινωνικές ευαισθησίες τους σχετικά με το
τι κάνουν ή δε κάνουν τα παιδιά των αλλοδαπών στα σχολεία μας,
ας ρίξουν μια ματιά στην ΤΡΑΓΙΚΗ ορθογραφία πολλών στο φόρουμ
αυτό, πριν αρχίσουν να κατηγορούν τον καθένα... Κάναμε εθνικό
ήρωα την ανιστόρητη Μογγόλα Καλομοίρα που δε μπορεί να
σταυρώσει δυο λέξεις και μας πειράζουν τα παιδάκια των
αλλοδαπών τα οποία και διδάσκονται την ελληνική ιστορία και
πολιτισμό, όπως τη λέμε εμείς και όχι όπως θα τη διδάσκονταν στη
χώρα τους...

KyR-X
25-10-04, 12:56
Για κάνε και μια αναζήτηση για greek mafia στο google

Κάνω post τα σχόλια μου στην αρχή για εσένα και τα φιλαράκια σου επειδή προφανώς σπανίως θα έχεται αντοχή να διαβάζετε ολόκληρη σελίδα μεγέθους Α4, λόγο short attention span, χαμηλό δείκτη αλληλεπίδρασης με το περιβάλλον, μερικά απο τα συμπτώματα της υπερβολικής χρήσης χασίς που φυραίνει τον εγκέφαλο. κτλπ κτλπ.

Λοιπόν όπως είδατε και κυρίως οι άλλοι γράφωντες εδω μέσα γιατί η δική σας γνώμη είναι πάντοτε μεροληπτική οπότε δεν έχει και καμιά αξία..Στην ιστορία της Ελληνικής μαφίας που απαριθμεί 5 άτομα :D για να γίνει τζίρος έχουν προστεθεί και ονόματα κλεφτών της επανάστασης του 1821 που έζησαν 2 αιώνες ενωρίτερα. Βέβαια να σημειώσουμε οτι η μόνη σελίδα που βρέθηκαν αυτές οι πληροφορίες είναι μια ελεεινή σελίδα φτιαγμένη στο geocities. Λοιπές παραπομπές δεν φέρει η σελίδα ίσως γιατί ακόμη και αυτός ο αμελητέος αριθμός των 5 ατόμων είναι γέννημα της φαντασίας μερικών. Παρακολουθώντας τη συνέχεια αυτού του thread κατανόησα οτι υπάρχει μια "παρεούλα" ατόμων που αλληλουποστηρίζεται σε οποιαδήποτε περίσταση ο άλλος αδυνατεί να πείσει με επιχειρήματα και εκτοξέυει κοινώς βρισιές και λάσπη, έχει προσκοληθεί σαν το καρκίνο εκμεταλεύωμενοι την υψηλή θέαση αυτού του site είτε διατεταγμένα, για να σπέρνουν κλίμα φοβίας και να υπενθυμίζουν σε Έλληνες που αποκτούν broadband αρα και περισσότερη δυνατότητα ανάπτυξης του ελληνικού τρόπου σκέψης στο ιντερνετ οτι η υποκουλτούρα του ψευτικου και κατ επίφασην διεθνισμού, η ιδεολογική τρομοκρατία που για κάποιος πρέπει αν επιβάλεται σε όποιον τολμά να είναι περίφανος για την Ελληνική καταγωγή του, ακόμη και μέσα απο τις σελίδες αυτού του site ζει και βασιλεύει. Βέβαια να θυμίσω σε ολο το κόσμο, τουλάχιστον σε όσους όπου αυτή η κατάσταση τους στεναχωρεί οτι το site αυτό δεν είναι παρά μια ερασιτεχνική προσπάθεια και σαν τέτοια μπορεί κάλιστα να αντιγραφεί και να επαναληφθεί με τα ίδια ακριβώς αποτελέσματα θέασης.

Συνέχεια κειμένου της ελληνικής μαφίας των πέντε ατόμων >>>

http://geocities.com/taker779/

The origins of the Greek mafia are somewhat unclear, since the Greek mafia in the United States has traditionally been very small compared to other systems of organized crime. During Turkish oppression from 1453 (fall of Byzantium) to 1830 (independence of Greece), two distinct groups of freedom fighters emerged. Klephts (thieves) and armatoloi (gun-carriers) roamed the mountains and carried out spontaneous attacks on the Turkish state. Their main goal was to provide inspiration to the Greek people and fear to the Turks. These groups however have no correlation with organized crime that exists in Greece today, since they constituted national heroes and fought for independence against Turkey in 1821.

etrobey Mavromichalis, leader of Mani and hero during the Greek Revolution

Family-based crime that exists today in Greece comes from two areas of Greece with distinct history. In Mani, in the Southern Peloponnese lies in the harsh mountains. Its people have always resisted foreign rule and pride themselves in being the most patriotic Greeks. Turks, Franks, English, many have tried to conquer them but failed. In this poor area of Greece, in the 1600's, a system of vendetta formed. Whole families would get wiped out for the sake of name pride. These "gdikiomos" would last for years until there were no males in a family left or a general peace was called in the villages. True testaments to this family gang warfare are the family towers located in the villages of Mani.

Another form of vendetta was the one found in Crete, which still survives today. Much like the Maniots, the people of Sfakia, a town in Crete and its surrounding areas found each other fighting over sparse land and agricultural products. The Cretan tradition of patriotism was huge and when Crete joined Greece in the late 1800's, the government feared the instability of the region due to the family warfare.

The tradition of family vendetta still lives in Crete. Police authorities are seen here investigating a murder scene. vendetta.JPG (92511 bytes)

These two areas in Greece started the infamous vendetta and it is believed that descendants from these parts of Greece are responsible for organized crime rings in the major cities nowadays. However, it is unknown whether the Greek-American mafia has any correlation to these parts of Greece, Mani and Sfakia, and if it originates from there is also unknown.

It is important here to note that there is very little information on the Greek mafia in North America. This is due to a few reasons. The Greek mafia is very subtle and does not create an image of itself. Also, the Greek mafia is virtually unheard of because there haven't been that many families involved in the mob. When the first Greek immigrants started to arrive in the turn of the 20th century, crime was not a priority for them in order to find a way of living. Therefore very few families got involved in the so-called organized crime, and those that did, did so following the Italian example. The Italian mafia did provide inspiration for the Greek one and had close ties to it. It is also important to note that the Greek mob pursues other tactics. Their main sources of income include racketeering, gambling dens and money-laundering. They seldom use force, and when they do, they do it discretely. This is also another reason the Greek mafia is not well known or is not in the news. They keep a low profile. Otherwise, the structure is similar to La Cosa Nostra, with a boss, sub-boss, advisors and soldiers to do the dirty work. It is believed there are 5 to 10 families in the U.S and another 1 or 2 in Canada. The largest Greek mob was the Bouras family in Philadelphia with a believed 75 members. The number of families is deteriorating in the last few years, as the mafia is losing its power. There have also been many instances in the past where the Greek mob has assimilated into a larger Italian mafia. Locations include Chicago, New York, Philadelphia, Miami and a few cities in the west coast.


Famous Gangsters


Theodore "Tony" Anton (former Antoniadis) - Part of the "old guard" of gangsters, Tony Anton was a famous mobster in 1920's Chicago in the era of prohibition. He was best friends with mafia don Al Capone, whose influence need not be talked about here. Owned the famous Anton's Lunch, restaurant in Chicago which was also Capone's gang's hideout and meeting place. His crew later assimilated into Capone's, with Anton becoming a consigliere to Capone.

Theodore "Tony" Anton, Greek mobster of the prohibition era.


Peter "The Greek" Diapoulos - Quick thinking gangster with a gigantic frame, The Greek started his own crew in 1950's Philadelphia. He formed many significant alliances with the Italian outfit in Philly, and his name became well-known (and well-hated) when he formed a joint alliance with the Gallo family. Diapoulos was feared throughout the east coast, "as someone who was always business, and when he didn't do business, he let his gun talk for him". His famous quote "Shut the hell up wop, or I'll whack ya" comes from a 1972 shootout in Philly, where Crazy Joe Gallo (the Gallo boss) was killed. The Greek was sub-boss and bodyguard of Crazy Joe at the time. Diapoulos, Gallo and his family had been to a restaurant to celebrate the Italian's birthday. Four gunmen entered and shot Gallo, while The Greek went nuts and was firing at the killers like a madman. He ran outside following them, but it was too late. The boss was dead (at 47) and the mobsters had left the scene. The Greek then pointed his gun at the restaurant owner and said "You set this up?" and the rest is history.


Spyridon "The Godfather" Velentzas - Spiro Velentzas is known as the "Godfather" for one reason only. Because he is the godfather. Velentzas is credited as the one who is keeping the Greek mob alive in New York nowadays. Representing the modern mafioso don, the Godfather is believed to be heading the largest Greek mafia right now with at least 50 members. He has had numerous run ins with the 5 large crime families of New York, and shows that even if you're relatively small and unknown you can still stick up for yourself. The Lucchese family knows this first hand. Velentzas' group was to pay the Luccheses $10,000 a week for operating a few illegal gambling dens in New York, but the Godfather didn't like the idea of that and throughout the 80's numerous encounters between the Velentzas family and the Lucchese family have ended with blood. Velentzas is still believed to be the boss of the family and it doesn't seem like he's going anywhere fast.

Spiro "The Godfather" Velentzas is still going strong in Astoria, New York


Stavros "Stevie" Bouras - Stevie Bouras for years headed the largest Greek family in the United States with headquarters in Philadelphia and associates in Pennsylvania, before his death in 1981. A true leader, Bouras never was afraid to say what he was thinking. He led his team with charisma and wit, two characteristics that weren't there when he died and which led to the disintegration of the Bouras family. Bouras was so influential, that when he was in jail serving time for assault, he would stand up to 6 foot 8 black inmates in line for food and say: "Get the fuck outta my way, nigger. The Greek is coming by." Such was the intimidation this man created. He was found dead in a south Philadelphia restaurant where he was dining with his wife on May 27th 1981, after an alleged hit by the Italian mafia (Martorano family).


John "the Greek" Prokos - Another famous "Greek", this time based in Miami. They say Prokos was responsible for 30% of the illegal nightlife alone in Miami in the mid 1970's. His empire was based around illegal business covered up with legal activities. Had connections with the Italian mafia in Sicily and the Russian mafia. His gang numbered 45 Greeks in the late 70's.

George978
25-10-04, 12:57
Για να τελειώνει το θέμα "ο Αλβανός ΤΟΛΜΗΣΕ και έκανε άσεμνη χειρονομία στο γήπεδο, άρα να φύγουν όλοι οι Αλβανοί"...

Η φωτό είναι απο το γήπεδο της Τούμπας και δίνει μια καλή ιδέα για το τι γίνεται σε ένα (οποιοδήποτε) γήπεδο. Αντίστοιχα το "Βούλγαροι", το "Τούρκοι" (που δεν ξεστομίζονται μόνο στην Αθήνα αλλα και στα τοπικά ντέρμπυ απο τους μεν στους δε) και η προσβολή των νεκρών που είναι συνηθισμένο φαινόμενο. Βέβαια τα παληκάρια που τα κάνουν αυτά γεννήθηκαν σε Ελληνικό έδαφος και έχουν δικαίωμα κάνουν οτι γουστάρουν, σωστά;

Με την λογική σας πρέπει να αδειάσει όλη η Θεσσαλονίκη, μια και σίγουρα το "Έλληνες είστε και φαίνεστε" της φωτό είναι πιο προσβλητικό και αντεθνικό απο κάποιον που δείχνει τα @@ του σε μια εξέδρα που τον μπινελικώνει.

Γι'αυτό θα παίρνουμε πάντα τα @@ μας (τα δικά μας και όχι του Αλβανού), γιατι μια ζωή μας φταίνε οι άλλοι και ποτέ εμείς.

Με τις υγείες σας.

καλοοοοο

KyR-X
25-10-04, 13:09
Και για το φίλο που υπέθεσε οτι διαβάζω Α1 ελεύθερο τύπο κτλπ επειδή του έβρισα τον ιό του, το πόσο αναξιόπιστοι είναι (ήταν) οι ιοί στη πραγματικότητα τυχαίνει να το γνωρίζω οχι τόσο απο τα γραφώμενα τους κυρίως. Τυχαίενι να έχουμε γνωστούς που δουλέυουν στη φυλάδα την οποία ούτε οι ίδιοι εργαζώμενοι της την εμπιστεύωνται.

Ως αναφορά την υπόθεση που κάνεις φίλε μου, οτι δηλαδή όποιος δε διαβάζει ελευθεροτυπία πρέπει να διαβάζει Α1 και τις λοιπές φυλάδες, θα μπορούσα κι εγω με τη σειρά μου να παρατηρησω οτι τύπους σαν κι εσένα του πληρώνουν κάτι Α1 για να τις διαφημίζουν και να κάνουν τζίρο στέλνωντας τους κορόιδα προς τα εκεί δημιουργώντας "στημένες" αψιμαχίες. Το πρόσωπο που είναι ιδιοκτήτης αυτής της φυλάδας έχει αποδείξει οτι είναι κάλιστα ικανός για κάτι τέτοιο. Έχεις ακόμη ενδοιασμούς οτι διαβάζω τις Α1 και τους στόχους?

blizard
25-10-04, 13:11
Από τη στιγμή που οι
μετανάστες ήρθαν εδώ για να βγάλουν λεφτά, δε νοείται το
"φιλοξενούμενοι" και δε μας οφείλουν ευγνωμοσύνη που τους ....
Κάναμε εθνικό
ήρωα την ανιστόρητη Μογγόλα Καλομοίρα που δε μπορεί να
σταυρώσει δυο λέξεις και μας πειράζουν τα παιδάκια των
αλλοδαπών τα οποία και διδάσκονται την ελληνική ιστορία και
πολιτισμό, όπως τη λέμε εμείς και όχι όπως θα τη διδάσκονταν στη
χώρα τους...Η ορθογραφία και η γλώσσα δεν σε κάνει Ελληνα ή Αλβανό βρε Zoltrix... τι σχέση έχουν αυτά?
Και αν πάς εσύ σε ξένη χώρα για να βγάλεις λεφτά, πως ακριβος πρέπει να λέγεσαι?

Πάντος δεν θα είσαι Γερμανός πχ, δεν θα ψηφίζεις, θα πρέπει να σε δεχτούνε και όχι να το απαιτείς, και σίγουρα θα είσαι πιο προσεκτικός στον τρόπο που εκφράζεσε και στα αιτήματα που έχεις.
Ο ποδοσφαιριστής εσένα σου φάνηκε ότι κάνει κάτι τέτοιο?

sdikr
25-10-04, 13:40
Κάνω post τα σχόλια μου στην αρχή για εσένα και τα φιλαράκια σου επειδή προφανώς σπανίως θα έχεται αντοχή να διαβάζετε ολόκληρη σελίδα μεγέθους Α4, λόγο short attention span, χαμηλό δείκτη αλληλεπίδρασης με το περιβάλλον, μερικά απο τα συμπτώματα της υπερβολικής χρήσης χασίς που φυραίνει τον εγκέφαλο. κτλπ κτλπ.

Δεν θυμάμαι να σε έχω βρίσει, ούτε να προσπάθησα να σε μειώσω.

Είδαμε και εσένα και τα φιλαράκια σου, δεν γνωρίζετε κάν το Ελληνικό σύνταγμα.
Μας έχετε πρίξει με το πόσο έλληνες και πόσο χριστιανοί είστε αλλά δεν έχετε καταλάβει ακόμα τι πίστέυετε, απλά ότι σας συμφέρει.

over and out

WAntilles
25-10-04, 13:48
Έχεις ακόμη ενδοιασμούς οτι διαβάζω τις Α1 και τους στόχους?

Ποτέ δεν είχα, εξαρχής.


Από τη στιγμή που οι
μετανάστες ήρθαν εδώ για να βγάλουν λεφτά, δε νοείται το "φιλοξενούμενοι" και δε μας οφείλουν ευγνωμοσύνη που τους....

Κάναμε εθνικό ήρωα την ανιστόρητη Μογγόλα Καλομοίρα που δε μπορεί να
σταυρώσει δυο λέξεις και μας πειράζουν τα παιδάκια των αλλοδαπών τα οποία και διδάσκονται την ελληνική ιστορία και
πολιτισμό, όπως τη λέμε εμείς και όχι όπως θα τη δ δάσκονταν στη
χώρα τους...

Πολύ καλά τα λες Zoltrix.

Αντί να κάτσουν να μελετήσουν λίγο παραπάνω τα "ελληναρόπουλά" μας και να μάθουν να μιλούν και να γράφουν σωστά τη μητρική τους γλώσσα, κάθονται με τις ώρες και αποχαυνώνονται με το τί έκανε ή δεν έκανε το πιπίνι αυτό, ή οι υπόλοιποι ηλίθιοι / ες στα διάφορα ηλιθιότατα ριάλιτι.


Η ορθογραφία και η γλώσσα δεν σε κάνει Ελληνα ή Αλβανό βρε Zoltrix... τι σχέση έχουν αυτά?

Σαφώς και σε κάνει.

Cultural assimilation.

@ ADSLgr.com All rights reserved.