PDA

Επιστροφή στο Forum : Άσεμνη χειρονομία Αλβανού ποδοσφαιριστή.



Σελίδες : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9

sdikr
26-10-04, 02:50
@stamiak
Ειμαι 29 μπορώ να μιλήσω;

stamiak
26-10-04, 03:00
Παρεμπιπτόντως, επιτέλους το Υπουργείο πήρε μια θέση και πήγε έγγραφο στα σχολεία που λέει ρητά πως τη σημαία θα την κρατά ο καλύτερος στη βαθμολογία ασχέτου εθνικότητας και θρησκεύματος. Υπεύθυνους καθιστά τους καθηγητές για την τήρηση των παραπάνω.

Πάντως είχα πάντα την απορία:

Τι μπορεί να θέλει τη σημαία και τι θέλει να γιορτάσει ο Αλβανός με την ελληνική σημαία την 28η Οκτωβρίου; Την επίθεση των Ελλήνων ενάντια στη χώρα του που είχε συμμαχήσει με τους Ιταλούς;

Για τον ίδιο λόγο, τι μπορεί να θέλει την ελληνική σημαία ένας Ιταλός ή ένας Γερμανός στην 28η Οκτωβριου;

Τι μπορεί να θέλει την Γαλλική σημαία ένας Γερμανός στην επέτειο για την απελευθέρωση της Γαλλίας;

Ή τι μπορεί να θέλει τη σημαία της Τουρκίας ένας Έλληνας στην επέτειο των Τούρκων για την "απελευθέρωση" της Σμύρνης το 22 από τους κεμαλικούς;

Τέλος πάντων ίσως είναι από τα παράδοξα της ιστορίας...

-=Edit=-

Έλα τώρα "sdikr" μην αρχίζεις. Αφού διάβασες τι έγραψα. Πες κάτι επάνω σ'αυτό αν θες.

Πάντως...δεν πιστεύω να μοιάζεις με αυτόν στο "κάτσε καλά"; Δεν μιλάω μαζί σου :D

KyR-X
26-10-04, 03:14
Τι μπορεί να θέλει τη σημαία, μα φυσικά δε τη θέλει ο ίδιος, του τη "φορέσανε" σε συνεργασία με τους καλούς καθηγητάδες που είναι στο κόλπο, παρατήρησε φυσιγνωμικά την ομοιότητα της τελευταίας σημαιοφόρου με το Τσενάι που ο μπαμπάκας εκτός απο αλβανοφασιστόμουτρο έκανε και λοχαγός στο στρατό τους επι Μπερίσα. Τώρα δε κα΄θοταν η φάση και βάλαν ενα κοριτσάκι. Αλλά κι εκεί κόλησε προφανώς με τις ευλογίες τις κυβέρνησης και καλά κάνουν, αντε να μας αδιάζουν τη γωνιά οι UCKάδες, οι Τούρκοι θα μας κάνουν το βιο αβίωτο ακόμη και αν μπούν στην EU, η ΑΛβανία θα μπει μετά απο αυτούς, η κυβέρνηση της ΑΜερικής μέχρι τότε θα αλλάξει καμια 2 3 φορές, κι εγω ο Έλληνας γιατί να θέλω να εχω προβλήματα με δάκτυλους Τούρκων στρατηγών (UCK) και τέτοια. ¨Εκλεισε το θέμα των βαλκανίων για την Αμερική νομίζετε? Οχι φυσικά απλά η σημερινή κυβέρνηση δεν έχει ίδιες απόψεις με του Κλίντον και το AIPAC για τα Βαλκάνια, αν όμως αλλάξει κάποια στιγμή? Είναι γκαμήλες αυτοί δεν ξεχνάνε. Χέστηκα εγω αν ο Τσενάι σε female έκδοση γουστάρει να κρατά σημαίες κι μη φανώ εγω αντιδημοκρατικός, ας παει απο εκεί που ήρθε να εχω το κεφάλι μου ήσυχο. Δείτε εσείς οι υπερπροοδευτικοί και τίποτα πέρα απο τη μύτη σας. Ως αναφορά για το τι είπε ο καρατζχαφέρης στη σημερινή του εκπομπή προφανώς ο χοντρός αντιγράφει οτι άκουσε απο αλλού. Δεν το βλέπω ποτέ πλέον, έχει χάσει το ενδιαφέρων του όταν στη λίστα του έφερε γνωστούς απατεώνες της Θεσ/νίκης για βουλευτές. Μετά άρχισαν ολοι να κακαρίζουν και να ξερνάνε τι εστί αυτός ο κύριος και το κόμμα του. Κι οτι ποσοστό πήρε δεν είναι αληθινό, τον "προωθούν", θέλουν μαντριά.

KyR-X
26-10-04, 03:17
Ποιός έδωσε την υποτροφία σε αυτόν τον Τσενάι απο τη Βοστώνη? Μπορούμε να μάθουμε τουλάχιστο τη καταγωγή του? :lol:

Μας θέλουν με το ζόρι απο κάτω. Τώρα κάποιοι αποφάσισαν με το ζόρι να είναι νταβάδες μας οι Αλβανοί, γι αυτό και θυμήθηκε η Ελευθεροτυπία τους Τσενάιδες και μαζί και τα ΜΜΕ να μας δείξει τι καλά περνά τώρα στο Αμέρικα αγνωόντας επιδεικτικά τα δικά μας παιδιά κάθε δοσύλογος (επι κάθε δωθήσεις ευκαιρίας) της Ελευθεροτυπίας και των εργολάβων. Ακόμα υπο κατοχή βρισκώμαστε, αυτή τη φορά οι κουκουλοφόροι απλά κρατάνε πένες και έχουν κύρος "σεβαστών δημοσιογράφων". Το χειρότερο είναι οτι προλαβαίνουν να καταεξευτελίσουν τα λογικά σου επιχειρήματα σαν πολίτη πλασάρωντας Καρατζαφέρηδες και λοιπούς γελοίους να τα λένε πρώτοι, και μετά να εξευτελίζουν την πολιτική αξιοπρέπεια με τη στάση τους, έτσι ώστε να μη εμφανιστεί αντίλογος και αν εμφανιστεί αμέσως τα τσιράκια τους σπέυδουν να σου ρίξουν τη ταμπέλα/. Έτσι σιγά σιγά θα μάθει να το βουλώνει ο Έλληνας για να μην τον πουν ανθέλληνα ή ρατσιστή η ενας σωρό σαχλαμάρες. Γίνεται όμηρος γιατί τον κάνουν να φοβάται το θάρος της γνώμης του μην του βγάλουν κακό όνομα στη κοινωνία. Ε οχι ελεος!

blizard
26-10-04, 04:35
αντε να δουμε μπας και στρωσει καθολου η κατασταση με το νεο νομοσχεδιο για τα ισα δικαιωματα ανεξαρτητως φυλου θρησκειας κλπ κλπ κλπ κλπ
Αυτά το πράγματα δεν αλλάζουν με ένα νομοσχέδιο ... μην είσαι τόσο αθώος.
Πχ Θα πρέπει να πετάξουν τους περισότερους μετανάστες έξω, για να μπορέσουν να δώσουν στην πράξη ουσιαστικά δικαιώματα και ευκαιρίες στους φτωχούς πολίτες.
Απλά θα δώσουν τις ευκαιρίες και τα δικαιώματα που έχει το πορτοφόλι του καθενός μας σε μια άκρος καπιταλιστηκη οικονομία.... με ισσότητα σε όλους :roll:

EvilHawk
26-10-04, 09:17
Πετάτε κάτι τούβλα ώρες ώρες ...... :shock:

Σκέφτομαι να βάλω το thread στα ingored, λόγω έλλειψης σοβαρότητας! :lol:

gassim
26-10-04, 09:32
Όμως ένα από τα σημαντικά προβλήματα που υπάρχουν είναι η ανωνυμία και η μη προσωπική γνωριμία των συμμετεχόντων.


πολύ σωστό, αλλά έτσι έχει και την πλάκα του το πράγμα, ο "Β" δεν θα πείσει ποτέ τον "Α" για κάτι αλλά τουλάχιστον θα βγάλει το άχτι του και ο "Β" θα θυμηθεί τα νιάτα του :).
Ασε που μπορει να διαβάσει και ενας "Γ" και να ακουσει κάτι που δεν ήξερε.




Ποιός έδωσε την υποτροφία σε αυτόν τον Τσενάι απο τη Βοστώνη? Μπορούμε να μάθουμε τουλάχιστο τη καταγωγή του?


θα μεταφέρω το αίτημα σου στο τμήμα έγκρισης υποτροφιών του πανεπιστημίου της Βοστόνης και θα σε ενημερώσω για την απάντηση τους.




Παρεμπιπτόντως, επιτέλους το Υπουργείο πήρε μια θέση και πήγε έγγραφο στα σχολεία που λέει ρητά πως τη σημαία θα την κρατά ο καλύτερος στη βαθμολογία ασχέτου εθνικότητας και θρησκεύματος. Υπεύθυνους καθιστά τους καθηγητές για την τήρηση των παραπάνω


Απλά επικύρωσε τον κανονισμό που ήδη απο χρόνια υπήρχε.



Για τον ίδιο λόγο, τι μπορεί να θέλει την ελληνική σημαία ένας Ιταλός ή ένας Γερμανός στην 28η Οκτωβριου;


Απο τον Β παγκόσμιο πόλεμο έχουν περάσει 60 χρόνια, είναι σημαντικό να μελετάμε την ιστορία αλλά οι καιροί άλλαξαν.
Εχοντας επισκευτεί αρκετές φορές την γερμανία θα το έβρισκα παράλογο να κρατάω επιφυλακτική στάση απέναντι στους γερμανους και την σημαία τους εξαιτίας του ναζισμού και έχω την εντύπωση οτι αν επιθυμούσα να κρατήσω την γερμανική σημαία σε μια εθνική τους γιορτή μάλλον θα το δέχονταν με ευχαρίστηση.

pontifikas
26-10-04, 09:50
Καλά για την χειρονομία του Μουράτι δεν άνοιξε αυτό το thread?Πάλι στο ρατσιστικό το γυρίσαμε?

Τί έκανε ο Μουράτι?Έδειξε τα @@ του στους κάφρους τους OΦΗ που του περνούσαν το σόι από γεννεές 14.Σαν άνθρωπος έπραξε πολύ καλά και το επικροτώ, αλλά σαν ποδοσφαιριστής και επαγγελματίας σε έναν χώρο που τέτοιου είδους υβρεολόγιο είναι κανόνας, οπότε θα έπρεπε να είναι συνηθισμένος, το θεωρώ απαράδεκτο.

Και επειδή κάποιος έγραψε ότι ο Μουράτι είναι Φιλοξενούμενος εδώ -> Ο Μουράτι είναι ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ εδώ.Όπως και ο κάθε "Μουρατι".

ΥΓ: Όχι και Μαραντόνα των βαλκανίων όμως ρε παιδιά

:P

George978
26-10-04, 10:10
καλα μιλαμε εχθες στο ΑΛΤΕΡ ειδε κανεις ειδησεις? ειχε ενα λυκειο στις Μουριες(?) Ηρακλειου στη κρητη και ειχε κατι μπουμπουκια....πωπω παναγια βοηθα. Ρε, αυτα δεν ξερουν ουτε να μιλησουνε , ειναι τραγικη η κατασταση. Κατα τα αλλα ενω δεν ξερανε να αρθρωσουνε ουτε μια προταση το αισθημα στα υψη . Οι αλβανοι να μιλανε καλυτερα ελληνικα απο τους ελληνες , φρικη.

squib
26-10-04, 10:10
Καλημέρα σε όλους,

μια διαπίστωση έχω να κάνω αν και είμαι σίγουρος ότι θα παρεξηγηθώ.

Έχετε την εντύπωση ότι οι Αλβανοί κάθονται και σπαταλάναι άπειρες εργατώρες κουβεντιάζοντας ποιος αγαπάει τους Έλληνες και ποιος όχι? Μάλλον έχουν κάτι καλλίτετο να κάνουν. Άρα να υποθέσω ότι εμείς οχι....Μάλλον τα λύσαμε όλα τα προβλήματα μας και καθόμαστε και σκάμε για τον Marlboro τόση ώρα...Υπάρχει αθλητικός δικαστής για αυτόν. Εμείς τι θα κάνουμε να δω....

gassim
26-10-04, 13:32
σωστά πάω να κάνω καμιά δουλειά :(

zouzouni
26-10-04, 13:45
gassim Επειδή είδα ότι ανέφερες την Γερμανία σε προηγούμενο post σου, να υπενθυμίσω ότι στην Γερμανία υπάρχει ακόμη μείζον ζήτημα σχετικά με τους 2ης κι 3ης γεννιάς Τουρκικής καταγωγής στους οποίους δεν δίνεται Γερμανική υπηκοότητα, κι οι οποίοι αντιμετωπίζουν πλείστα προβλήματα εξαιτίας αυτού (κι είναι ένας λόγος που υπάρχουν διάφορες αντιμετωπίσεις από το Γερμανικό κυβερνητικό μηχανισμό σχετικά με το τι αντίκτυπο θα υπάρξει από ενδεχόμενη ένταξη της Τουρκίας στην ΕΕ, λόγω των ανθρώπων αυτών).

Όσο για το θέμα της σημαίας, αν δεν κάνω λάθος, ο νόμος αναφέρει ότι σημαιοφόρος πρέπει να είναι Έλληνας υπήκοος, κι τα όσα έχουν γίνει από το Υπουργείο είναι απλές παρεμβάσεις για την προσωρινή διευθέτιση των προβλημάτων που έχουν δημιουργηθεί.
Ίσως, κατά την γνώμη μου θα έπρεπε να υπάρξει μια ριζική νομοθετική αναθεώριση, η οποία να στηρίζεται στο να μπορούν οι οικονομικοί μετανάστες να παίρνουν γρηγορότερα την Ελληνική υπηκοότητα, ώστε να γίνεται καλύτερα, δικαιότερα κι ταχύτερα η ένταξή τους στην Ελληνική κοινωνία κι κράτος, χωρίς να υπάρχουν τέτοιες άσχημες (για όλους μας κι από κάθε άποψη) καταστάσεις.

Τώρα για το θέμα της άσεμνης χειρονομίας....ανεξαρτήτως εθνικότητος του αθλητή, νομίζω ότι προσβάλλει τον ίδιο τον αθλητή πρωτίστως, την ομάδα του, κι τους πραγματικούς φιλάθλους.

no_logo
26-10-04, 13:51
Όσο για το θέμα της σημαίας, αν δεν κάνω λάθος, ο νόμος αναφέρει ότι σημαιοφόρος πρέπει να είναι Έλληνας υπήκοος

οχι η νομοθεσία λέει για τον πρώτο σε βαθμολογία μαθητή/τρια.

zouzouni
26-10-04, 13:58
xtouloup Εχθές συζητούσα με εκπαιδευτικό, κι μου ανέφερε ότι ο νόμος αναφέρει "πρώτος σε βαθμολογία Έλλην μαθητής/μαθήτρια" κι ότι το Έλλην αναφέρεται σε υπηκοότητα....αν ο άνθρωπος κάνει λάθος.....τότε με πληροφόρησε κι μένα λάθος (κι δεν το έκανε επίτηδες, γιατί δεν έχει τέτοια πρόθεση, ούτε είναι ρατσιστής, ίσα-ίσα θλίβεται από όλες αυτές τις απαράδεκτες καταστάσεις). Αυτός μου είπε ότι οι διατάξεις του Υπουργείου είναι διορθωτικές, αλλά στην ουσία το πρόβλημα παραμένει, γιατί θέλει σωστή κι δίκαιη νομοθετική ρύθμιση.

Edit Καλό θα ήταν κάποια στιγμή, κάποιος από τους υπευθύνους να πει σε όλους μας πώς ακριβώς είναι η διατύπωση του συγκεκριμμένου σημείου, ώστε να υπάρξει σωστή ενημέρωση.

no_logo
26-10-04, 14:04
τωρα εβλεπα τηλεόραση και είχε εκπαιδευτικούς που το λέγανε (από σχολεία που εχει δημιουργηθεί πρόβλημα). δεν είμαι στον χώρο της εκπαιδευσης αλλά μήπως αρχικά η νομοθεσία ήταν αυτή που λες καιο στην συνέχεια με απόφαση του υπ. παιδείας (και τέτοιες αποφάσεις είναι νομοθεσία) η νομος αυτός αλλαξε;

νομίζω πως αλλαξε από την τελευταία κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ. πάντως όποιος εχει πρόχειρη την νομοθεσία ας την ανεβάσει και ας εχει και την πηγή που την βρήκε για διασταυρωση :wink:

zouzouni
26-10-04, 14:10
xtouloup Oι Υπουργικές αποφάσεις δεν συνεπάγονται αλλαγή του νόμου - δυστυχώς κι ευτυχώς συνάμμα ανάλογα την περίπτωση πάντα. Αυτό είναι κι το πρόβλημα στην συγκεκριμμένη περίπτωση - ο νόμος που υπήρχε εξακολουθεί να ισχύει, ενώ ταυτόχρονα το Υπουργείο έχει βγάλει αποφάσεις που τον "αναιρούν", αλλά αν κάποιος το πάει με βάση την νομική ισχύ, ο νόμος έχει μεγαλύτερη ισχύ από την Υπουργική απόφαση - γι'αυτό κι απαιτείται νέα νομοθετική βάση, δηλαδή νέος νόμος ο οποίος να αντιμετωπίζει αυτά τα κενά,τις αντιφάσεις, κ.λ.π.

blizard
26-10-04, 14:12
Ίσως, κατά την γνώμη μου θα έπρεπε να υπάρξει μια ριζική νομοθετική αναθεώριση, η οποία να στηρίζεται στο να μπορούν οι οικονομικοί μετανάστες να παίρνουν γρηγορότερα την Ελληνική υπηκοότητα, ώστε να γίνεται καλύτερα, δικαιότερα κι ταχύτερα η ένταξή τους στην Ελληνική κοινωνία κι κράτος, χωρίς να υπάρχουν τέτοιες άσχημες (για όλους μας κι από κάθε άποψη) καταστάσεις.
Εκτός του ότι πρέπει να γίνει δημοψήφισμα για κάτι τέτοιο (και το δημοψήφισμα νομίζω θεωρείται ντροπή από τον πολιτικό κόσμο και αποφεύγεται με κάθε τρόπο)... ξέρεις τι τρομακτικές συνέπειες μπορεί να έχει κάτι τέτοιο ?

-Αν γίνεται Ελληνας κάθε ξένος που μένει λίγα χρόνια εδώ με συνοπτικές διαδικασίες, θα γίνουν Ελληνες εκατομύρια άτομα.
-Φαντάζεσε μετά να τολμίσει κάπιοια κυβέρνηση να δώσει υπηρεσίες πρόνοιας στους φτωχούς? Πόσους "ξένους" θα είναι υποχρεωμένη να πληρώνει, και πόσους ακόμα φτοχώτερους θα προσελκίσει αυτό?
-Καταλαβαίνεις ότι έτσι θα μετατραπούμε σε μια ακρως καπιταλιστηκή κοινωνία πιο γρήγορα από το φυσιολογικό,με τα πάντα ιδιωτηκά, και τις κρατικές υπερεσίες λογικά και αναπόφευχτα απαξιωμένες και αδύναμες να προσφέρουν κάτι συμαντικό?

no_logo
26-10-04, 14:13
xtouloup Εχθές συζητούσα με εκπαιδευτικό, κι μου ανέφερε ότι ο νόμος αναφέρει "πρώτος σε βαθμολογία Έλλην μαθητής/μαθήτρια" κι ότι το Έλλην αναφέρεται σε υπηκοότητα....αν ο άνθρωπος κάνει λάθος.....τότε με πληροφόρησε κι μένα λάθος (κι δεν το έκανε επίτηδες, γιατί δεν έχει τέτοια πρόθεση, ούτε είναι ρατσιστής, ίσα-ίσα θλίβεται από όλες αυτές τις απαράδεκτες καταστάσεις).

zouzouni δεν είμαι παλαβός να βλέπω παντού ρατσιστές, πέρα από τους θρησκοληπτους υπερπατριώτες σαν τον kyr-x και τον χχχχχ. κάνω αυτό το post γιατί δεν υπήρχε ανάγκη νομίζω για την παραπάνω εξήγηση που δίνεις, δεν παρεξηγώ , είμαι στο κουρμπέτι αρκετά χρόνια για να μπορώ να διακρίνω προθέσεις και σκοπούς :lol:

blizard
26-10-04, 14:18
zouzouni δεν είμαι παλαβός να βλέπω παντού ρατσιστές, πέρα από τους θρησκοληπτους υπερπατριώτες σαν τον kyr-x και τον χχχχχ.....
...είμαι στο κουρμπέτι αρκετά χρόνια για να μπορώ να διακρίνω προθέσεις και σκοπούς :lol:
Αφού έχεις ικανότητα σε αυτά, για τον Αλβανό ποδοσφαιριστή τι λές???
Ηταν γνησια αντίδραση του σε κάτι που σίγουρα τον ενόχλησε(εστω και αν σιγουρα θα το έχει ακούσει πάρα πολλές φορές στα γήπεδα) η το έκανε επειδή βρίσανε την χώρα του και ήθελε να κάνει και αυτός τα ίδια?

zouzouni
26-10-04, 14:22
blizard Συμφωνώ μ'αυτά που γράφεις, αλλά θεωρώ ότι με το να αγνοούμε ένα πρόβλημα που υπάρχει κι χρονίζει, μόνο κακό κάνουμε.
Το θέμα είναι ότι πρέπει να γίνει ένα ΣΩΣΤΟ νομοθετικό πλαίσιο, το οποίο να είναι δομημένο κατά τέτοιο τρόπο, ώστε να αποφευχθούν όλα αυτά τα προβλήματα που αναφέρεις, να υπάρξουν σωστές ασφαλιστικές δικλίδες (ήδη όλα τα υπόλοιπα κράτη-μέλη της ΕΕ, αντιμετωπίζουν αυτά τα προβλήματα, κι χωρίς να έχουν το ποσοστό οικονομικών μεταναστών που έχουμε στην Ελλάδα σε σχέση με τον ντόπιο πληθυσμό), κι ξέρω πολύ καλά ότι είναι πολύ δύσκολο να γίνει κάτι τέτοιο, καθώς το θέμα είναι πολύπλευρο, κι όλες του οι πλευρές κρίσιμες.
Όλα όσα αναφέρεις θα πρέπει να αντιμετωπιστούν με ριζικές νομοθετικές αλλαγές στους αντίστοιχους τομείς, καθώς ήδη πάσχουμε όλοι μας από αυτό, κι τα πράγματα, αν δεν γίνουν διορθωτικές αλλαγές, θα χειροτερεύουν.

xtouloup Δεν σε θεωρώ παλαβό (όχι τουλάχιστον τόσο :mrgreen: ) αλλά θεώρησα καλό να κάνω την συγκεκριμμένη διευκρίνιση ώστε να αποφευχθεί τυχόν παρεξήγηση από τον κάθε αναγνώστη του thread.

stamiak
26-10-04, 15:59
Από το: http://www.hellenic-schools.gr/
(αλλά και αλλού αν γράψεις στην google: +"ΠΡΟΕΔΡΙΚΟ ΔΙΑΤΑΓΜΑ" +201 )

(Νομοθεσία του 1998, επί Αρσένη)

Φ.Ε.Κ. 161, ΤΕΥΧΟΣ ΠΡΩΤΟ
ΠΡΟΕΔΡΙΚΟ ΔΙΑΤΑΓΜΑ 201

Οργάνωση και λειτουργία Δημοτικών Σχολείων

.............................
Άρθρο 13: Λειτουργία Σχολείων

Παράγραφος 11:
Σημαιοφόροι και παραστάτες. Υπεύθυνοι για κατάθεση στεφάνου:

Σημαιοφόροι και παραστάτες και υπεύθυνοι για την κατάθεση στεφάνου ορίζονται μαθητές που δεν έχουν απαλλαγεί από το μάθημα της Φυσικής Αγωγής και είναι Έλληνες υπήκοοι. Στη διαδικασία επιλογής μπορούν να πάρουν μέρος και μαθητές ελληνικής καταγωγής με ξένη υπηκοότητα εφόσον και οι γονείς τους το επιθυμούν και δεν έχουν απαλλαγεί από το μάθημα της Φυσικής Αγωγής.
.....................


Άρα τη σημαία κρατάνε:

1. Έλληνες Υπήκοοι και
2. Ελληνικής καταγωγής (έστω και αν έχουν ξένη υπηκοότητα)

KyR-X
26-10-04, 17:08
xtouloup Εχθές συζητούσα με εκπαιδευτικό, κι μου ανέφερε ότι ο νόμος αναφέρει "πρώτος σε βαθμολογία Έλλην μαθητής/μαθήτρια" κι ότι το Έλλην αναφέρεται σε υπηκοότητα....αν ο άνθρωπος κάνει λάθος.....τότε με πληροφόρησε κι μένα λάθος (κι δεν το έκανε επίτηδες, γιατί δεν έχει τέτοια πρόθεση, ούτε είναι ρατσιστής, ίσα-ίσα θλίβεται από όλες αυτές τις απαράδεκτες καταστάσεις).

zouzouni δεν είμαι παλαβός να βλέπω παντού ρατσιστές, πέρα από τους θρησκοληπτους υπερπατριώτες σαν τον kyr-x και τον χχχχχ. κάνω αυτό το post γιατί δεν υπήρχε ανάγκη νομίζω για την παραπάνω εξήγηση που δίνεις, δεν παρεξηγώ , είμαι στο κουρμπέτι αρκετά χρόνια για να μπορώ να διακρίνω προθέσεις και σκοπούς :lol:

Θρησκόληπτος? Απο που έβγαλες αυτό το, συμπέρασμα? :lol:
Επειδή δηλώνω Ορθόδοξος ίσως? Το ίδιο δεν κάνουν και κάποια εκ/μύρια εδω στην Ελλάδα? Μερικά εκατοντάδες εκ/μύρια στα Βαλκάνια? Ζεις σε μια περιοχη΄του πλανήτη που είναι θρησκόληπτοι κατά τη γνώμη σου? Γιατί να είναι δηλαδή στραβός ο γυαλός και να μην είσαι εσυ αυτός που απλά στραβά αρμενίζει? Μήπως εσυ έχεις το πρόβλημα να βλέπεις παντού εχθρούς?
Υπερπατριώτης? Αν θυμάμαι καλά σε κάποια ψηφοφορία με θέμα αν η Τουρκία πρέπει να μπει στην EU, προσωπική άποψη ήταν το ΝΑΙ, ενω η δική σου αν θυμάμαι καλά το ΟΧΙ? :lol:

Διακρίνω πάντα μια "επιλεκτική" αμάθεια η αδιαφορία ενημέρωσης xtouloyp ειδικά σε θέματα που αφορούν λαθρομετανάστες/μετανάστες, μπορείς να μου πεις αν γνωρίζεις πως νομιμοποιήθηκε το σύνονλο των λαθρομεταναστών σε αυτή τη χώρα με τη παροχή υπηκοότηατας και δεύτερον με τη παραλαβή πράσινης κάρτας η απλά βεβαίωσης?

Εγω αν εσυ π.χ. επισκεφτείς τη Γερμανία και είσαι υπήκοος κράτους εκτός EU, θα σου ζητήσ απλα ενα λογαριασμό της ΔΕΗ και θα σου φτιάξω μια βεβαίωση απο ενα αστυνομικό τμήμα και αυτό θα αποτελεί κριτήριο για νομοιμοποίηση σου? Αν επίσης εισκεφτείς αυτή τη χώρα σαν τουρίστας ή επι το λπέιστον μπείς λαθραία και χωρίς να προσκομίζεις στοιχεία για τη περίοδο παρουσίας σου εδω μετά εμφανίζεσαι οτι γνώρισες Έλληνα στην Ελλάδα και τον παντρεύτηκες πάλι εγω μπορώ σε κάποια Γερμανία ας πούμε να σε νομιμοποιήσω?

Το σύνολο των νομιμοποιήσεων είναι ακόμη παράνομο, εφόσων αποφασίσει να ελέγξει τα αρχεία της ασφάλειας και του ανάλογου υπουργείου Εισαγγελέας. Δηλαδή εν δυνάμει ελάχιστοι απο τους Αλβανούς Ρώσους Βούλγαρους κτλπ δεν έχει δικαίωμα παραμονής στη χώρα εφόσων κινηθούν οι απαραίτητες διατάξεις και γίνει εισαγγελική έρευνα.

Τώρα τι έχεις να πείς? Αν ποτέ σου δε το σκέφτηκες έτσι μήπως ανήκεις στη κατηγορία που ανέλυσα στο αμέσως προηγούμενο μου post και τους ονόμασα "τσιράκια"? Ούτε υπερπατριώτης είμαι, ούτε θρησκόληπτος, εσένα όμως και τον gassim σας κόβω να είστε "τσιράκια".. στάνταρ.

ΕΡΜΗΣ
26-10-04, 18:31
Παιδιά είναι απλά τα πράγματα. Είμαστε Ευρώπη και εκεί προσανατολιζόμαστε. Αυτό δεν σημαίνει ότι όλα τα βαλκάνια και η μέση ανατολή θα μπούνε στην Ελλάδα για το λόγο ότι όλα έχουν τα όρια τους. Δεν μπορεί να αντέξει αλλους μετανάστες αυτή η χώρα εκτός και θέλουμε σαν χώρα να Λιβανοποιηθούμε και να κάνουμε τη μέση ανατολή να μοιάζει με παιδική χαρά !!

Και όχι μόνο αυτό αλλά ακόμα και αυτοί που θα παραμείνουν να πληρούν αυστηρά κριτήρια αλλιώς θα έχουμε τεράστια προβλήματα ενσωμάτωσης. Αν έχουμε ανάγκη από οικοδόμους να πάρουμε από χώρες όπου υπάρχουν πολλοί άνεργοι. Αν έχουμε ανάγκη για προγραμματιστές να πάρουμε από την Ινδία που το ξέρουν το άθλημα. Αν μπαίνουν στη χώρα μας ανεξέλεγκτα θα γεμίσουμε ανίδεους πάμφτωχους ξένους που δεν πρόκειται να ενσωματωθούν ποτέ στη χώρα μας και τις ανάγκες της.

Οι Αμερικάνοι και οι Αυστραλοί γιατί μέσω των πρεσβειών τους θέτουν κριτήρια για το ποιούς θα βάλουν μέσα στη χώρα τους;; Βλάκες είναι αυτοί.

Αν σας διευκολύνει να με πείτε ρατσιστή, πείτε με ... αλλωστε είμαστε στη χώρα της "ταμπέλας". Σοβαρότητα μηδεν ...

steliosMp
26-10-04, 21:31
Ερμή δεν χρειάζετε να γράψω τίποτα...με εκφράζεις απόλυτα!!!Και να ξέρεις κάτι καλύτερα η ταμπέλα ρατσιστής παρά κάτοικος μιας μπασταρδοκρατούμενης πατρίδας σε μερικά χρόνια...

KyR-X
26-10-04, 22:17
Οι Αμερικάνοι και οι Αυστραλοί γιατί μέσω των πρεσβειών τους θέτουν κριτήρια για το ποιούς θα βάλουν μέσα στη χώρα τους;; Βλάκες είναι αυτοί.

Και οι Καναδοί, και οι Άγγλοι (αυτοί έχουν πιο πονηρό σύστημα δε φαίνεται με τη πρώτη) ακολούθως οι Γάλλοι, για Γερμανούς να μη μιλήσω..γνωστά, οι Σουηδοί, Σκανδιναβοί εν γένη, καλά τους Γιαπωνέζους θα τους βγάλουν ρατσιστές του κερατά οι του εδω φόρουμ οπότε άστο :lol: οι Ισραηλινοί θα ανήκουν στην ίδια και χειρότερη κατηγορία επίσης (no DNS test, no visa) να μην επεκταθώ λίγο πολύ τα γνωρίζει ο κόσμος..απο τη παρακάτω σελίδα να πάρουμε ενα παράδειγμα σε ποιούς δίνουμε την ελληνική σημαία (αν βλέπετε τις ειδήσεις σχετικά με τους σημαιοφόρους στη καλαμαριά θεσ/νίκης) οταν το 40% των γυναικών τους εκεί ασχολείτε με πορνεία..ναι το 40% και πολές περιπτώσεις αλλοδαπών κοριτσιών πρώην Σοβιετ. Ένωσης που φοιτούν δίπλα στα δικά μας παιδιά στα δημόσια σχολεία είναι γνωστό στην ασφάλεια οτι απο τις τάξεις του Λυκείου ακόμη αρχίζουν τις βίζιτες.

Δεν θα δείτε καμιά ΝΕΤ όμως να κάνει τέτοια ρεπορτάζ έτσι δεν είναι? Όπως το χτεσινό που μας έφερε τις ρωσσίδες σημαιοφόρους για να τις καμαρώσουμε..

κάνετε μια έρευνα στο Google τα keywords:

Bad Russian Girls

και θα δείτε σελίδες που αριθμούν 3000 και πλέον γυναίκες οι περισσότερες απο ηλικίες 18 19 που κάνουν τα πάντα..απο τη πρώη σοβιετική ένωση..παρατηρήστε καλά ίσως καμιά απο αυτές σήμερα να πίνει καφέ δίπλα σας η να είναι συμμαθήτρια των παδιών μας. Κοντά στα ξερά καίγωνται και τα χλωρά.

Δεν είναι porno site είναι υπηρεσία call girls και δε περιέχει γυμνά απλά φωτό με profiles ενδεικτικότατα της διαφθοράς και παντελούς χαλάρωσης των ηθών στη πρώην σοβιετική ένωση όπου έκαναν στην ουσία μια βόλτα μέχρι τα σύνορα της Ελλάδας σαν βόλτα για ψώνια στο Σούπερ Μάρκετ.

(το βάζω επειδή είναι αδύνατον, λόγο της απόστασης και των ορίων που θέτει αυτή η υπηρεσία, να θεωρηθεί ως διαφήμιση και προώθηση τέτοιων sites)

edit: Όποιος φυσικά θέλει να ανήξει μαι συζήτηση για το πόσο εύκολο είναι τα νεαρά παιδιά αγόρια/κορίτσια του Λυκείου να παρασυρθούν απο συμμαθητές τους μπορεί να ανοίξει ενα σχετικό thread ή να στείλει προσωπικό pm, εφόσων μπορεί να επιβαρύνει το φόρουμ μια τέτοια συζήτηση αν κρίνω απο το πλήθος των ιδεολογικών απόψεων που εκφράζωνται εδω καμιά φορά. Δυστηχώς είμαστε ήδη στο στάδιο όπου δύσκολα μπορούν να ελεγχθούν αυτά που συμβαίνουν ακόμη και δίπλα στη γειτονιά μας. Η ιδεολογία του εφυσηχασμού στη περίοδο που διανύουμε έχει απόλυτη ομοιότητα με τη μέθη ενός οδηγού έχωντας περιρισμένη ικανότητα αντίληψης τη στιγμή που το αυτοκίνητο του κατρακυλά σε μια κατηφόρα χωρίς να υπάρχουν φρένα. Απλά μερικοί ζουν στο κόσμο τους και δε παίρνουν χαμπάρι ούτε το 10% απο αυτά που γίνωνται δίπλα τους.

giwrgosth
26-10-04, 22:34
Αν και έχουμε φύγει από το θέμα που αφορά τη χειρονομία του Μαραντόνα της Αλβανίας (θέλετε δε θέλετε αυτός είναι!) και τα πράγματα δεν έγιναν ακριβώς όπως τα λένε κάποιοι, ο Μουράτι είναι γνωστό εδώ και πολλά χρόνια ότι είναι κολοπαίδι και προκαλούσε την κερκίδα πριν οι απαράδεκτοι ανεγκέφαλοι περίεργοι που βρέθηκαν στο γήπεδο (δεν τους χαρακτηρίζω ούτε φιλάθλους ούτε οπαδούς για αν μην τους δώσω αξία) αρχίσουν να τον βρίζουν και το θέμα δεν είναι ότι έδειξε τα γεννητικά του όργανα μόνο, αλλά είπε στους θεατές "μ@@@@πανα έτσι σας γ@@α η Αλβανία" που σίγουρα και είναι απαράδεκτο να το κάνεις σε μια χώρα που βγάζεις το ψωμί σου και δεν νομίζω αν δεν υπήρχε η ποδοσφαιρικά ανύπαρκτη Ελλάδα ότι ο Μουράτι θα μπορούσε να αγωνιστεί σε άλλη χώρα! Άρα λοιπόν αυτό θα έπρεπε να το σεβαστεί...
Όσο αφορά τη σημαία που είναι το πρόβλημα?Για τις βαριές δουλειές δεν τους έχουμε τους Αλβανούς? Ας κουβαλάνε λοιπόν και τη σημαία, καλύτερα οι Αλβανοί παρά αυτοί που την έκαιγαν στο ΠΟλυτεχνείο.

steliosMp
26-10-04, 22:47
Ο εθνικός μας ύμνος λέει ξεκάθαρα

...απ΄τα κόκκαλα βγαλμένη
των Ε Λ Λ Η Ν Ω Ν τα ιερά...

Απλό,ξεκάθαρο,κατανοήτο....

gassim
26-10-04, 23:21
gassim Επειδή είδα ότι ανέφερες την Γερμανία σε προηγούμενο post σου, να υπενθυμίσω ότι στην Γερμανία υπάρχει ακόμη μείζον ζήτημα σχετικά με τους 2ης κι 3ης γεννιάς Τουρκικής καταγωγής στους οποίους δεν δίνεται Γερμανική υπηκοότητα, κι οι οποίοι αντιμετωπίζουν πλείστα προβλήματα εξαιτίας αυτού


Δεν το ήξερα zouzouni, αν κι εγώ για άλλο λόγο ανέφερα την γερμανία σε ευχαριστώ για την πληροφορία :)

gassim
27-10-04, 00:27
Ποιός έδωσε την υποτροφία σε αυτόν τον Τσενάι απο τη Βοστώνη? Μπορούμε να μάθουμε τουλάχιστο τη καταγωγή του? Laughing

Μας θέλουν με το ζόρι απο κάτω. Τώρα κάποιοι αποφάσισαν με το ζόρι να είναι νταβάδες μας οι Αλβανοί.



Η απόλυτη θεωρεία συνομωσίας.

Αρχικά ξεκινάμε με μια αοριστία που δεν σημαίνει τίποτα αλλά την πετάμε χαμογελαστοί και ο καθένας ας φανταστεί ότι θέλει. Αντε και είναι αιγύπτιος αυτός που έδωσε την υποτροφία στον τσενάι...θες να μας πεις κάτι; δεν την άξιζε; τον έσπρωξαν εκεί οι καθηγτές απο την ελλάδα ; εξηγησε μας να καταλάβουμε.

Συνεχίζουμε με μια δοκιμασμένη συνταγή κλαψίματος "αλά ελληνική περηφάνια", όλοι μας μισούν, μας θέλουν απο κάτω (μάλλον επειδή είμαστε οι καλύτεροι και μας φοβούνται) και τα λοιπά....τώρα ποιοι είναι αυτοί και γιατί μας μισούν και μας θέλουν απο κάτω θα σας γελάσουμε.




Ούτε υπερπατριώτης είμαι, ούτε θρησκόληπτος, εσένα όμως και τον gassim σας κόβω να είστε "τσιράκια".. στάνταρ.


καλό θα ήταν να αποφεύγαμε τους χαρακτηρισμούς. Ειδικά αν δεν έχεις να κάνεις παράθεση σε κάτι συγκεκριμένο που να δικαιολογεί τον χαρακτηρισμο.



οταν το 40% των γυναικών τους εκεί ασχολείτε με πορνεία..ναι το 40% και πολές περιπτώσεις αλλοδαπών κοριτσιών πρώην Σοβιετ. Ένωσης που φοιτούν δίπλα στα δικά μας παιδιά στα δημόσια σχολεία είναι γνωστό στην ασφάλεια οτι απο τις τάξεις του Λυκείου ακόμη αρχίζουν τις βίζιτες


Εμένα κάτι έχει πάρει το αυτί μου οτι συμπατριώτες μας φέρνουν μαζικά κοπέλες απο την Ρωσία, την αλβανία και άλλες γειτονικές χώρες γι΄αυτο τον σκοπό.
Τις εκμεταλεύονται σε μπάρ όπου τις αναγκάζουν να εκδίδονται σε άλλους συμπατριώτες μας.
Τωρα εσυ ή έχεις άλλες πληροφορίες ή για κάποιο λόγο επιλέγεις να κατηγορείς το θύμα και να καλύπτεις τον θύτη.

KyR-X
27-10-04, 00:46
Αμα το αυτί σου έχει πάρει τόσα λίγα τότε να το καθαρίσεις να ακούς καλύτερα. Αυτές που λες έχουν μια δικαιολογία οι άλλες και αυτές που αναφέρω που θα βρείς στη σελίδα οχι. Απλά έτσι έμαθαν έτσι κάνουν. Γιατί για παράδειγμα η δική μου η κόρη να μπαίνει στο πειρασμό να μετά στη λογική να κάνει οτι κάνει η αλλοδαπή απο τη Ρωσσία που στη χώρα της έμαθε να χχχ για να βγάλει τα τσιγάρα της απο τα 13 της. Αν υποθέσουμε σε ενα δείγμα 100 κορτιτσιών που κάνουν αναγκαστικά τέτοιες παρέες εφόσων βρίσκωνται στις ίδιες τάξεις είναι σίγουρο οτι το 10% θα ακολουθήσει τη τακτική που έμαθαν οι αλλοδαπές. Πες το αθέμητο ανταγωνισμό, ή ανασφάλεια για το μέλλον τους αν προέρχωνται απο χαμηλού εισοδήματος οικογένειες, ο πειρασμός θα τους χτυπήσει τη πόρτα. Δεν τίθεται έμμεσα θέμα διαπαιδαγώγησης απο τη οικογένεια εφόσων η προσέλευση μεταναστών απο τρίτες χώρες έγινε πολύ γρήγορα και χωρίς έλεγχο στην Ελλάδα. Μέσα σε 10 χρόνια άλλαξαν τα πάντα. Ακόμη με προβληματίζει το υψηλό ποσοστό αλλοδαπών "αριστούχων". Δεν εχω λάβει ακόμη ικανοποιητικές απαντήσεις τουλάχιστον απο εδω, μόνο καθυσηχασμούς και κατηγορίες για συνομωσιολογία. Μου θυμίζεις τους μπάτσους που όταν έρχεται σε αυτούς μια υπόθεση βιασμού ανήλικου ασχολούνται μαζί του σαν πρώτη βάση οτι το ίδιο "τα ήθελε" για να ξεμπερδεύουν γρήγορα και να κλείσει η υπόθεση.

no_logo
27-10-04, 00:51
αυτά που λες για την πορνεία είναι εμετικά, θα επρεπε να ντρέπεσαι σίχαμα.
όσο για το υψηλό ποσοστό των μεταναστών αριστούχων σίγουρα σε προβληματίζει μια και δεν μπορείς με την "λογική" σου και τα αθλια στερεοτυπα που σκέφτεσαι να το εκλογικευσεις. ανοητε

blizard
27-10-04, 00:56
Βρε φίλε δεν καταλαβαίνεις ότι αυτά ακριβώς που κατηγορείς κάνεις ... και φαίνεται άσχημα?
Σαν να λέμε πχ, ότι δεν είμαστε Ρατσιστές... αυτοί είναι Αλβανοί !!!

Και εμετικά είναι αυτά που λές, και φαίνεται ότι δεν μπορείς να πεις τίποτα παραπάνω!!!

KyR-X
27-10-04, 01:05
Για Ρώσος μια χαρά γράφεις xtouloyp :lol:

gassim
27-10-04, 08:57
Για Ρώσος μια χαρά γράφεις xtouloyp


Προφανώς στον φαντασιακό γεμάτο μίσος κόσμο σου το να είναι κανείς Ρώσος αποτελεί μειονέκτημα.



Ακόμη με προβληματίζει το υψηλό ποσοστό αλλοδαπών "αριστούχων". Δεν εχω λάβει ακόμη ικανοποιητικές απαντήσεις τουλάχιστον απο εδω, μόνο καθυσηχασμούς και κατηγορίες για συνομωσιολογία.


Στον πραγματικό κόσμο των ανθρώπων εξηγήσεις δίνει αυτός που κάνει την κατηγορία και λέει στους άλλους που την στηρίζει.

Το οτι βρήκες ενα pornosite στο internet δεν αποτελεί είδηση, απο το σύνολο των δημοσιεύσεων σου συμπεραίνουμε οτι έχεις βρει και δεκάδες άλλα.

EvilHawk
27-10-04, 10:20
Αυτό που ενοχλεί περισσότερο είναι μάλλον ότι σε αυτό το forum ακούγονται αντιρατσιστικές, αντιφασιστικές φωνές!
Διάλογος να γίνει αλλά όταν στηρίζεται σε σοβαρά επιχειρήματα! Με γελοία και ανυπόστατα επιχειρήματα τί να συζητήσεις και με ποιόν! Αγνοήστε τους!

Φιλική συμβουλή λοιπόν "DON'T FEED THE TROLLS!!!..."

teacake
27-10-04, 10:35
Το πρόβλημα είναι με τα αφεντικά. Θέλουν φτηνά εργατικά χέρια. Παίρνουν μετανάστες, αν τους παίρνει δε τους δηλώνουν και δε τους ασφαλίζουν. Αυξάνεται η ανεργία, επικρατεί γκρίνια κλπ. κλπ. Τα αφεντικά δηλώνουν με τα μέσα που διαθέτουν (τηλεόραση, εφημερίδες) ότι φταίνε οι μετανάστες (που δουλεύουν και για αυτούς!!!) γιά όλα τα κακά της μοίρας μας. Ο πολίτης κοιτάει πλέον με μισό μάτι κάθε μετανάστη, αντί να πέσει να φάει το αφεντικό, το οποίο έχει αγοράσει ν-στη πόρσε και έχει χτίσει 2ν-στη εξοχική βίλα σε ιν περιοχή με τη δουλειά του θύματος δηλαδή των πολιτών και των μεταναστών. Είμαστε ΚΟΡΟΪΔΑΡΕΣ!!!

ZoltriX
27-10-04, 11:20
τι να λεμε τωρα, αφου υπαρχει δακτυλος αμερικανικων μυστικων υπηρεσιων που εισαγει αλλοδαπους στη χωρα και τους αναδεικνυει αριστουχους με δολια μεσα, με σκοπο να "μας εχουν ολοι απο κατω" (???).

η πιθανότητα να κατσαν να διαβασουν απλως τα μαθηματα τους αποκλειεται...

WAntilles
27-10-04, 11:22
Πολύ σωστά τα είπες Teacake.

Αυτό που με ενόχλησε πάντως εξαρχής σε αυτό το thread είναι ο τίτλος του thread που διάλεξε γι' αυτό ο "φωστήρας" που το δημιούργησε.

Δηλαδή ενώ η υγιής αντίδραση θα ήταν τέτοιου είδους χειρονομίες να θεωρούνται απαράδεκτες και να στηλιτεύονται, οποιοσδήποτε κι αν τις έκανε - ανεξαρτήτως εθνικότητας ή/και επαγγέλματος - εδώ κάποια "μπουμπούκια" τα ενοχλεί επειδή το έκανε κάποιος μετανάστης. Αν δηλαδή το είχε κάνει ένας "ελληναράς", μπράβο του και μαγκιά του και με γεια του με χαρά του.

Αυτό και μόνο είναι ενδεικτικό του πόσο νοσηρό και σάπιο είναι το μυαλό (το λίγο που έχουν) αυτών των "μπουμπουκιών".

giwrgosth
27-10-04, 11:49
Ίσως μέσα στα "μπουμπούκια" που λες να είμαι και εγώ και δες τι γράφω πιο πάνω:

"...που σίγουρα και είναι απαράδεκτο να το κάνεις σε μια χώρα που βγάζεις το ψωμί σου και δεν νομίζω αν δεν υπήρχε η ποδοσφαιρικά ανύπαρκτη Ελλάδα ότι ο Μουράτι θα μπορούσε να αγωνιστεί σε άλλη χώρα! Άρα λοιπόν αυτό θα έπρεπε να το σεβαστεί..."

Απαράδεκτος είναι και ο "ελληναράς" αν το κάνει, αλλά ο ξένος απαράδεκτος Χ2 λόγω του ότι δεν δείχνει κανένα σεβασμό απέναντι στη χώρα που βγάζει το ψωμάκι του. Αυτό δεν έχει να κάνει μόνο με τον Μουράτι, αλλά και με τον Ολισαντέμπε, με τον Σινιόρι, με τον Ριβάλντο και με όποιον άλλο κάνει την ίδια χειρονομία λέγοντας τα ίδια με τον Μουράτι. Απαράδεκτος Χ2 θα είναι και ο "ελληναράς" Χαριστέας αν το κάνει στη Γερμανία.

ΕΡΜΗΣ
27-10-04, 12:28
Πες τα χρυσόστομε

DrWho
27-10-04, 12:38
Απαράδεκτος είναι και ο "ελληναράς" αν το κάνει, αλλά ο ξένος απαράδεκτος Χ2 λόγω του ότι δεν δείχνει κανένα σεβασμό απέναντι στη χώρα που βγάζει το ψωμάκι του. Αυτό δεν έχει να κάνει μόνο με τον Μουράτι, αλλά και με τον Ολισαντέμπε, με τον Σινιόρι, με τον Ριβάλντο και με όποιον άλλο κάνει την ίδια χειρονομία λέγοντας τα ίδια με τον Μουράτι. Απαράδεκτος Χ2 θα είναι και ο "ελληναράς" Χαριστέας αν το κάνει στη Γερμανία.

Στα θεωρητικά τα πηγαίνεις πολύ καλά , στην πράξη λίγο χωλαίνεις....

Θα ήθελα να σε έβλεπα από μια μερία να αγωνίζεσαι σε γερμανική ομάδα της ΜΠουντεσλίγκα ( κάτι σαν τον Χαριστέα) και να σε ανεβάζουν κωλοέλληνα και βρωμιάρη οι αντίπαλοι γερμαναράδες οπαδοί για 90 λεπτά...

Εκεί θα γούσταρα να δω επαγγελματισμό ...και τρίχες κατσαρές...

Μπροστά στην ένταση του αγώνα ΚΑΝΕΙΣ ΜΑ ΚΑΝΕΙΣ δεν έχει δείξει απόλυτο επαγγελματισμό...οπότε οι συστάσεις του τύπου " Μα έιναι δουλειά του , έπρεπε να αντιδράσει με ψυχραιμία" γίνονται για να γίνονται , έτσι για τις εντυπώσεις και να δικαιολογήθει η ρατσιστική διάθεση ορισμένων...που δεν φαίνεται να προσβάλλονται από τα κωλοδάκτυλα του Τζοβάνι αλλά κοκκινίζουν από ντροπή με τις χειρονομίες του Μουράτι.

Δε χρειάζεται να θυμίσω τις αντιδράσεις γνωστών και μη εξαιρετέων "θερμοκέφαλων" ελλήναράδων ποδοσφαιριστών ( μητρόπουλος, μανωλάς, ξανθόπουλος του ιωνικού , γεωργάτος )που κάνανε επίδειξη ανδρισμού σε κάθε ευκαιρία....

Για αυτό ας θυμίσω
- την απόλυτα αγενή ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΗ συμπεριφορά του Βαζέχα απέναντι στον πρόεδρο της Δημοκρατίας ( που είναι και 1000 φορές σημαντικότερο σύμβολο της Ελλάδας σε σύγκριση με κάτι πιθηκοείδη της εξεδρας που αλληλοβρίζονται)--Είδες τι κάνουν τα νεύρα του αγώνα...( φυσικά και αυτό δεν αλλάζει την καλή εικόνα του Βαζέχα )
- τις χειρονομίες και τις αντιαθλητικές συμπεριφορές κατα καιρούς των Ανρι, Ζινταν, Μπέκαμ
- τις κλωτσιές κουνγκ-φου από τον Ερίκ Καντονά σε άγγλο οπάδό...
Καλές οι τρίχες περί επαγγελματισμού ..αλλά παραμένουν απλά στο επίπεδο του ευκταίου. Στην ένταση του αγώνα αυτά πάνε περίπατο...

Τώρα για το ότι ο Μουράτι έδειξε τα τέτοια του σε καμιά αγέλη ζώων της εξέδρας που αντί να πάνε σε κάνα μπουρδελάκι να ισιώσουν προτίμησαν να πάνε στην εξέδρα για να βγάλουν τα απωθημένα και τα συμπλέγματά τους....
Χμμμμ....
BIG F.... DEAL !!!

ΕΡΜΗΣ
27-10-04, 13:14
DrWho κάνεις σαν να αιφνιδιάζεσαι από αυτά που λέγονται. Η συζήτηση που γίνεται δεν έχει να κάνει με το συγκεκριμένο περιστατικό αλλά με τα αίτια που κρίβονται πίσω από αυτό. Η χειρονομία και η βρισιά του συγκεκριμένου ποδοσφαιριστή ήταν η αφορμή αλλά πίσω της κρύβονται τα αίτια που κατα βάθος τα ξέρεις ...

EvilHawk
27-10-04, 13:19
Οχι παλληκάρι μου!
Η συζήτηση έπρεπε να γίνεται για το συγκεκριμένο περιστατικό και μόνο γιαυτό! Τα υπόλοιπα είναι κατασκευάσματα για να βρούν έδαφος μερικοί να στηρίξουν τα κηρύγματα μίσους τους!

ΕΡΜΗΣ
27-10-04, 13:31
Προσπάθησα να ανοίξω thread σχετικά με το παραπάνω ζήτημα και το κλείδωσες γιατί το συζητάγαμε σε άλλα threads όπως μου είπες. Στο προηγούμενο σου ποστ απαγορεύεις και από αυτό το thread να γράψω για το ζήτημα. Πες μου σε ποιό thread το συζητάγατε για να πάω να γράψω εκεί .

DrWho
27-10-04, 13:32
Η χειρονομία και η βρισιά του συγκεκριμένου ποδοσφαιριστή ήταν η αφορμή αλλά πίσω της κρύβονται τα αίτια που κατα βάθος τα ξέρεις ...


Δε θες να καταλάβεις ή πραγματικά αδυνατείς...Σου απάντησα ξεκάθαρα...


έτσι για τις εντυπώσεις και να δικαιολογήθει η ρατσιστική διάθεση ορισμένων...που δεν φαίνεται να προσβάλλονται από τα κωλοδάκτυλα του Τζοβάνι αλλά κοκκινίζουν από ντροπή με τις χειρονομίες του Μουράτι.


Ορισμένοι πρόκειται να απομονώνουν επιλεκτικά κακώς κείμενα από πλευράς π.χ αλβανών μόνο και για να τεκμηριώσουν το άσβεστο μίσος τους κατά των αλβανών και να ορθολογικοποιήσουν τον ρατσισμό τους ( που είναι από τα πλέον "παράλογα" εμπαθή ένστικτα )...Σιγά την πρωτότυπη πρακτική . Τα ίδια κάνουν όλα τα ρατσιστικά καθεστώτα.

Τώρα αν θες να μου πεις ότι παρεξηγήθηκες και κοκκίνισες σαν άβγαλτη παιδούλα γιατί ο τάδε ποδοσφαίριστής έδειξε τα τέτοια του στην εξέδρα ( που σημειωτέον τον ανέβαζε και τον κατέβαζε γενεές δεκατέσσερις λόγω της καταγωγής του) τι να σου πω...; Grow up...ή μη βλέπεις τα αθλητικά στην τηλεόραση....

Σίγά την πρωτοτυπία !!! Ένας ποδοσφαιριστής κάνει χειρονομία στους οπαδούς που τον βρίζουνε !!!

Δυστυχώς( και αναφέρομαι στο μπουμπούκι που έκανε το ποστ) κάποιος προτίμησε να δώσει σημασία στο παρακάτω ΜΕΙΖΟΝΟΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΣΗΜΑΣΙΑΣ γεγονός,
ΚΑΙ ΟΧΙ
στο γεγονός ότι ένας έλληνας στην Κέρκυρα βίασε ένα 11χρονο και ένα 12χρονο κοριτσάκι με τίτλο του θρεντ " Απεχθές έγκλημα από έλληνα Κερκυραίο "....

Φαντάσου τι κραυγές και τι μουγκρητά θα έπεφταν αν το έγκλημα το έκανε αλβανός ( μπόλικοι υπάρχουν εξάλλου στην Κέρκυρα)....
Ε ρε κάτι αστείοι άνθρωποι...

WAntilles
27-10-04, 13:38
Για άλλη μια φορά DrWho και EvilHawk ήσασταν ευστοχότατοι.

Blizard, μα και φυσικά σε έχω κατατάξει στα "μπουμπούκια" εδώ και πολλά σου ποστ. Όχι από αυτό.

blizard
27-10-04, 13:42
Μπροστά στην ένταση του αγώνα ΚΑΝΕΙΣ ΜΑ ΚΑΝΕΙΣ δεν έχει δείξει απόλυτο επαγγελματισμό...οπότε οι συστάσεις του τύπου " Μα έιναι δουλειά του , έπρεπε να αντιδράσει με ψυχραιμία" γίνονται για να γίνονται , έτσι για τις εντυπώσεις και να δικαιολογήθει η ρατσιστική διάθεση ορισμένων...που δεν φαίνεται να προσβάλλονται από τα κωλοδάκτυλα του Τζοβάνι αλλά κοκκινίζουν από ντροπή με τις χειρονομίες του Μουράτι.
Εχεις μπερδέψει κάποια πράγματα φίλε, ίσως επειδή δεν πηγαινεις γήπεδο...

Οι ποδοσφαιριστές, ΔΕΝ μιλάνε με την εξέδρα, δεν πετάνε πίσω τους αναπτύρες στον κόσμο, ότι και να τους λένε.
Οταν το κάνουν αυτό, συνήθος πρέπει να ξέρουν ότι έχουν κάλυψη από κάπου, και γίνεται επίτιδες για να προσβάλουν.
(Πχ ο JO ήθελε να προσβάλει τους Παναθηναικούς και είχε κάλυψη από την Επο όταν έκανε ότι έκανε)

Ο συγκεκριμένος λοιπόν, λογικά ΕΙΧΕ προθεση να προσβάλει τους Ελληνες, και έχει όπως βλέπουμε κάλυψη ίσως Αλβανούς πατριώτες του, αλλά σίγουρα από τους βλάκες "Αντι-ρατσιστές" της πλάκας(αυτους που κολάνε αβέρτα ταμπέλες στον κόσμο και τον βρίζουνε μαζικά και προσωπικά) μην καταλαβαίνοντας την φοβερή αντίφαση.
Εχούμε από την μία αυτούς που λένε "εγώ δεν είμαι ρατσιστής, αυτοί είναι παλιοαλβανοί" έχουμε και τους άλλους που γράφουν ανάλογα πράγματα , και έδεσε το γλυκό.

ΥΓ
Οπως λοιπόν θα κατηγορούσαμε τους Ελληνες ποδοσφαιριστές αν στον Αγώνα με την Αλβανία εδειχναν τα @@ τους στους Αλβανούς, έτσι πρέπει να κατηγορούμε και αυτόν.
Δεν είναι σωστό να τα ρίχνουμε στον κόσμο, ούτε να ψάχνουμε για δικαιολογίες όταν δεν υπάρχουν.

ΕΡΜΗΣ
27-10-04, 13:51
Το σάλιο σου χαλάς φίλε δεν πρόκειται να καταφέρεις τίποτα. Δεν τους αρέσει η άλλη άποψη! Μας φάγανε τα διαπλεκόμενα ...

giwrgosth
27-10-04, 13:56
Στα θεωρητικά τα πηγαίνεις πολύ καλά , στην πράξη λίγο χωλαίνεις....
Δεν μπορώ να καταλάβω που είναι το διαφορετικό που λέω...
Δεν μίλησα για τις αιτίες που τα προκαλούν, αλλά για την αντίδραση!
Το τονίζω και πάλι γιατί ίσως τα ελληνικά μου δεν είναι και τόσο καλά:
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ ο ιθαγενής ποδοσφαιριστής που θα μου δείξει τα παπάρια του γιατί έτσι είναι σα να μου λέει ότι δε με σέβετε, ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ δυο φορές ο αλλοδαπός και ο δεύτερος λόγος είναι ότι δεν σέβετε τη χώρα που εργάζετε!
Ελπίζω να έγινα κατανοητός αυτή τη φορά :)

EvilHawk
27-10-04, 13:56
Μας φάγανε τα διαπλεκόμενα ...
Τώρα τί να πω.... ??? Εχω μείνει άφωνος! :lol: :lol: :lol: :lol:

@ ADSLgr.com All rights reserved.