Δείτε το RSS Feed

mrsaccess΄ highly experimental blog

10.000 μηνύματα

Rating: 2 votes, 3,00 average.
Σήμερα έφθασα τα 10.000 μηνύματα στο adslgr. Πρόκειται για ένα «επίτευγμα» που όχι μόνο δεν επεδίωξα αλλά ούτε να φανταστώ δεν θα μπορούσα τη μέρα που γράφθηκα σε αυτό τον ιστοχώρο για να ρωτήσω αν το router που ήθελα να αγοράσω θα ήταν συμβατό με το dslam μου. Αρκετοί ίσως γελάσετε με αυτό αλλά πράγματι τότε, πριν 4.5 έτη, ούτε αυτό το απλό γεγονός δεν ήταν δεδομένο.

Μέσα σε αυτό το διάστημα το adslgr γιγαντώθηκε και η τεχνολογία adsl έγινε «κοινή» ωστόσο λίγα -σχετικά- πιστεύω μηνύματά μου είχαν ως θέμα το adsl. Το adslgr είναι ένας κόμβος ενημέρωσης και συζήτησης, μια δικτυακή «λέσχη» όπου άνθρωποι με κοινά ενδιαφέροντα συναντιόμαστε μέσα από την άνεση του σπιτιού μας. Το πλέον κοινό μας ενδιαφέρον είναι θαρρώ ο γραπτός λόγος. Όσοι συμμετέχουμε στο δικτυακό αυτό τόπο βρίσκουμε απόλαυση στη συγγραφή και ανάγνωση μερικών προτάσεων στα Ελληνικά και αυτό λέει πολλά για όλους μας.

Μέσα από τα 10.000 αυτά μηνύματα έχω κάνει πολλούς φίλους, κάποιους επεδίωξα και συνάντησα, τους περισσότερους ομως τους έχω συναντήσει τυχαία: στο στρατό, στη σχολή, ακόμη και στην έκθεση Athens Erotica. Παντού υπάρχει ένα μέλος του adslgr!

Μέσα από τα 10.000 αυτά μηνύματα έχω διαβάσει εκατοντάδες χιλιάδες άλλα και έχω διδαχθεί από αρκετά από αυτά όπως ελπίζω και τα δικά μου να έχουν διδάξει κάποιους άλλους.

Φυσικά δεν έχουν λείψει οι διαμάχες, άλλοτε ανούσιες, άλλοτε για να υπερασπίσω τις απόψεις μου. Προσπάθησα να αντιμετωπίσω τις περισσότερες από αυτές με υπομονή (δεν γίνεται να την έχουμε πάντα), επιχειρήματα (τα οποία συχνά δεν διαβάζονται) και χιούμορ (δεν το εκτιμούν όλοι). Δεν κρατώ αρνητικά συναισθήματα για κανέναν, το διαδίκτυο άλλωστε βγάζει σε όλους μας αυτή τη πλευρά κατά καιρούς.

Μια ξεχωριστή αναφορά πρέπει να κάνω στο Unix - Linux subforum που πιθανόν είναι ένας από τους πιο σημαντικούς λόγους πίσω από τα 10.000 αυτά μηνύματα. Πρόκειται για μια πολύ καλή παρέα με κοινό ενδιαφέρον, το Linux, όπου εκτός διαδικτύου θα ήταν πολύ δύσκολο να τη βρω. Ακόμη και αν την έβρισκα ωστόσο θα ήταν αδύνατο να δημιουργηθεί αυτή η σχέση μεταξύ μας. Το φόρουμ είναι μια από τις πιο απλές και ελεύθερες σχέσεις: έρχεσαι όποτε θέλεις, φεύγεις όποτε θέλεις και ο τελευταίος δεν χρειάζεται ούτε να σβήσει τα φώτα ούτε να κλειδώσει την πόρτα!

Ίσως να έπρεπε να πω κάτι για την ΣΟ αλλά πιστεύω δεν χρειάζεται. Σε μια οικογένεια δεν χρειάζεται να μιλήσεις για να σε καταλάβουν.

Θα μπορούσα να συνεχίσω να γράφω για το adslgr και την παρέα μας όλο το βράδυ θα σταματήσω όμως εδώ. Θέλω να σας ευχαριστήσω όλους που με ανεχθήκατε τόσο καιρό και ελπίζω να με ανεχθείτε τουλάχιστον άλλο τόσο!

Μάριος

Submit "10.000 μηνύματα" to Facebook Submit "10.000 μηνύματα" to Twitter

Tags: Κανένα Προσθήκη / Επεξεργασία Tags
Categories
Χωρίς κατηγορία

Σχόλια

  1. Το avatar του μέλους Hwoarang
    Πραγματι το Unix-Linux subforum ειναι απο τα δυνατότερα σημεια του adslgr για μενα.
    Μπορει το κλιμα και κει να στραβώνει που και που .. but hey... θα καταντουσε βαρετο αν δεν καναμε και κανα disto war που και που
  2. Το avatar του μέλους hemlock
    Ενσημα να σου κολησει ο Νεκταριος...
    Updated 24-01-09 at 21:50 by hemlock
  3. Το avatar του μέλους mrsaccess
    Μετοχές στο Google θέλω!
  4. Το avatar του μέλους
    Να τα εκατομμυριάσεις. Συνέχισε την καλή δουλειά σαν μέλος της ΣΟ που είσαι, συνέχισε να βοηθάς κόσμο. Συγχαρητήρια, και εύχομαι ότι καλύτερο για την συνέχεια εδώ... Δηλαδή, να διασκεδάζεις, να περνάς τον χρόνο σου δημιουργικά, να ευχαριστιέσαι την κάθε στιγμή
  5. Το avatar του μέλους apok
    Χχμμ...τώρα το ειδα αυτο!!

    Ειδες απο μια απλή ερώτηση που καταντήσαμε;;

    αλήθεια εσένα ποτε θα σε κανουμε ραδιοφωναζτη;;;
  6. Το avatar του μέλους psyxakias
    Τώρα πρέπει ή δεν πρέπει να κατηγορήσουμε τον ΟΤΕ; Θα είχαμε τον κύριο γλωσσοκοπάνα από εδώ αν δεν είχε βγει φήμη μη συμβατότητα μερικών modems με τα DSLAMs;

    Άντε και να τα sdikrιάσεις
Δημοσιεύστε ένα Σχόλιο Δημοσιεύστε ένα Σχόλιο