Δείτε το RSS Feed

Νουμερολόγιο

Match Point

Rating: 15 votes, 4,93 average.
Kοιμάμαι και ξυπνάω με την αυταπάτη πως έχω πολιτική συνείδηση. Πως είμαι πολιτικά ενήμερος. Θυμάμαι ονομαστικά υπουργούς προηγούμενων κυβερνήσεων, θυμάμαι την συγκυβέρνηση του 89 και το Ειδικο Δικαστήριο ενώ στις εφηβικές μου αναμνήσεις περιλαμβάνεται και η σπηλαιώδης φωνή του Γ. Τράγκα να προσπαθεί να με πείσει ότι η ΝΔ είναι κάτι χειρότερο από την κτηνοβασία και το γλαύκωμα μαζί. Εν πάσει περιπτώσει στις παρέες μου το παίζω ότι ξέρω για την πολιτική και τα κουτσομπολιά της.

Ως εκ τούτου για μένα οι εκλογές είναι ότι για τους ποδοσφαιρόφιλους το Μουντιάλ: ΤΟ Γεγονός. Αναλύσεις, συζητήσεις, καμιά φορά αγωνία, πλάκα με τους φίλους που δεν πιστεύουν τα ίδια με μένα, τηλέφωνα σε γνωστούς που «ξέρουν τα πράγματα», πειράγματα και τσακωμοί. Έτσι νόμιζα πως θα ήταν και αυτήν την Κυριακή στις 16 Σεπτεμβρίου. Νόμιζα όμως…

Την Κυριακή το πρωί δεν με ξύπνησε η αγωνία των αποτελεσμάτων ούτε η φωνή της εκτέλεσης του δημοκρατικού καθήκοντος.

Με ξύπνησε μια πνιγμένη στα κλάματα φωνή που με το πρώτο άκουσμα της ξέρεις καλά πως μια προσωπική καταστροφή πρόκειται να σου ανακοινωθεί. Σε αυτό το κρίσιμο, μη μετρήσιμο, παράθυρο του χρόνου, η είδηση του θανάτου είναι μια μπίλια στο καζίνο του θανάτου. Ξέρεις πως κάποιος δικός σου χάθηκε, δεν ξέρεις το όνομα και περιμένεις (μέχρι να συνέλθει η φωνή την άλλη γραμμή του τηλεφώνου) να σταματήσουν η μπίλια και η ρουλέτα. Τότε σου λένε το όνομα.

Την Κυριακή λοιπόν το πρωί, έμαθα πως ξύπνησα με έναν φίλο λιγότερο.
Σκοτώθηκε σε αυτοκινητιστικό δυστύχημα, αφήνοντας πίσω του ανθρώπους που θα πρέπει να ζήσουν χωρίς το πνεύμα του, την αίσθηση του ανατρεπτικού χιούμορ του, την φροντίδα του και την αγάπη του. Να ζήσουμε απλά χωρίς αυτόν, αλλά μονάχα με την ανάμνηση του.

Δεν έφτιαξε αυτός για το τροχαίο, φορούσε ζώνη και το αυτοκίνητο ικανοποιούσε όλα τα διαφημιστικά στανταρτ από πλευράς παθητικής ασφαλείας. Δεν ξερώ αν υπήρξε κάποιος προφανής υπαίτιος.

Ο φίλος μου ήταν απλά άτυχος.

Όλοι χάνουμε κάποιον/κάποιους κάποτε. Δεν υπάρχει κάτι ανακοινώσιμο, δεν υπάρχει διακύβευμα στην προσωπική δυστυχία η οποία μεταφέρει δικούς μας ανθρώπους μας από το εδώ στο πέρα. Κοινολογίες. Στο στυλ «Τι είναι ο άνθρωπος; Ένα τίποτα».

Στον δημόσιο χώρο ενός blog μπορεί να πει πολλά κανείς για την συγκυρία ενός τροχαίου την ημέρα των εκλογών: οι θάνατοι από τροχαία δυστυχήματα είναι ένα τυπικά επαναλαμβανόμενο δραματικό μοτίβο. Οι νεκροί ενός Σαββατοκύριακου καμιά φορά φτάνουν τους νεκρούς από το ναυάγιο του Σαμίνα, αλλά σε κανέναν δεν κάνει εντύπωση πια. Τι ανατριχιαστικά χαριτωμένο θα ήταν να συνηθίζαμε σε προγραμματισμένα ναυάγια ανα εβδομάδα, κουνώντας λυπημένα και αυστηρά το κεφάλι; Η είδηση ενός θανάτου είναι τελικά θέμα συνήθειας; Γιατί υπάρχουν ατυχήματα που έχουμε συνηθίσει και δεν κάνουμε τίποτα (ή σχεδόν τίποτα) και άλλα που ενώ το μέτρο των ευθυνών είναι ίδιο, γίνονται πρωτοσέλιδα, προκαλούν «οργή και αγανάκτηση»;

Το γράμμα της πολιτικής μου αναλυτικής, θα μπορούσε να είναι μια φλυαρία για τα πραγματικά προβλήματα της κοινωνίας μας την ώρα που το χέρι της γεμίζει αδιάφορα μια κάλπη. Την ώρα που εσωκλείαμε τους εκλογικούς φακέλους, την ώρα που βάζαμε σταυρό στο ψηφοδέλτιο, την ίδια ώρα οι μαρμάρινοι σταυροί πληθαίνουν. Ασφαλώς αρμόδιος υπουργός, ο τοπικός νομάρχης και ο σχετικός δήμαρχος έχουν πάντα κάτι να πουν. Πάντα λαμβάνονται νέα μέτρα, πάντα η Τροχαία διεξάγει προληπτικούς ελέγχους, ο ΚΟΚ αναθεωρείται προς το αυστηρότερο και οι παραβάτες τιμωρούνται. Στο μεταξύ το σωστό παρκάρισμα συνεχίζει επίμονα να είναι κριτήριο ασφαλούς οδήγησης (στις σχετικές εξετάσεις) λες και πέθανε κανείς ποτέ ψάχνοντας θέση στου Ζωγράφου.

Δεν θέλω όμως να πω αυτά.

Απλώς χθες βρέθηκα στην δυσάρεστη θέση να αντιμετωπίζω την σχετικότητα της εμπειρίας του χρόνου. Όταν όλα τα φώτα ήταν στραμμένα στις εκλογές (ή στην αποχή από αυτές), εγώ ζούσα εκτός του τόπου και του χρόνου: δεν ήθελα να μιλάω για πολιτική, για κόμματα, για υποψήφιους. Ένας φίλος μου είχε σταθεί άτυχος. Βρέθηκε σε λάθος τόπος και λάθος χρόνο.

Θα μπορούσε να είναι σαν ένας θάνατος την Πρωτοχρονιά ή το Πάσχα ή ανήμερα της τελετής έναρξης των Ολυμπιακών αγώνων. ‘Η τον τελικό του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Έβλεπα ανθρώπους να πανηγυρίζουν το βράδυ και ένιωθα αμήχανα αν όχι εχθρικά, όχι γιατί δεν είμαι ΝΔ, αλλά γιατί ποτέ ξανά δεν θα γελούσα μέχρι δακρύων με τις ιστορίες του Αντώνη. Ήθελα να τους πω πως τίποτα από όλα αυτά δεν έχει σημασία, πως οι σημαίες σας είναι αναλώσιμες (δυστυχώς όχι ανακυκλώσιμες) πως η χαρά και η λύπη σας είναι μετέωρη και μάλλον φτηνή (sorry guys) και πως η δυστυχία κυκλοφορεί σε διαστάσεις μεγαλύτερες από αυτές του μακροσκελούς ψηφοδελτίου της Β Άθηνών.

Μέσα λοιπόν στην προσμονή του «εκλογικού κλίματος» που για μένα δεν ήρθε, μέσα στον χαμό των πανηγυρισμών, μέσα στην απροσδόκητη είδηση της Κυριακής, καθώς νύχτωνε, άρχισα με έναν φανταστικό τρόπο να ακούω την aria “Una furtive lagrime” από το Match Point, να θυμάμαι το μπαλάκι του τέννις να προσπαθεί να αποφασίσει σε ποια μεριά του τερέν θα καταλήξει. Φαντάστηκα ένα αυτοκίνητο πιο τυχερό από ότι στάθηκε στην πραγματικότητα, να μην συγκρούεται με νταλίκα, να μην ανατρέπεται. Σκεφτόμουν πως θα ήθελα να ήταν πιο τυχερός ο φίλος μου χθες. Και ζωντανός.

Κάπου ανάμεσα στην ακατανόητη γιορτή των οπαδών και στην ακατανόητη απώλεια, έπεσα να κοιμηθώ με την σοφή ευχή του ανέμελου Chris Wilton προς τον νεογέννητο ανιψιό του:

I just hope that he's lucky

Submit "Match Point" to Facebook Submit "Match Point" to Twitter

Updated 18-09-07 at 20:22 by nm96027

Tags: Κανένα Προσθήκη / Επεξεργασία Tags
Categories
Χωρίς κατηγορία

Σχόλια

  1. Το avatar του μέλους harris
    H απώλεια των ανθρώπων μας είναι οδυνυρή... και ειδικά των ανθρώπων που φεύγουν τόσο νέοι, τόσο άδικα, και τόσο απότομα :'(

    Έχω την αίσθηση πως ο συγκεκριμένος θα ζει για πολλά χρόνια στην καρδιά και την ψυχή των φίλων του.

    Καλό του ταξίδι...
  2. Το avatar του μέλους marilopaido
    πωπω..........
    Λυπάμαι οσο δεν φαντάζεσαι!!.......
    .....................................................................
  3. Το avatar του μέλους Collective_Soul
    Τα συλληπητηρια μου φιλε
  4. Το avatar του μέλους stef2
    Τι να πώ ;
    Μακάρι να βρίσκεται σε έναν καλύτερο κόσμο ..
    Θερμά συλλυπητήρια Κώστα
  5. Το avatar του μέλους nm96027
    Σας ευχαριστώ.

    Δεν ήθελα απλώς να κοινοποιησω κατι δυσάρεστο και προσωπικο, κάτι που για κάποιους ειναι μια αυστηρώς ιδιωτική υποθεση, οσο το να μιλήσω για την συγκυρία. Και να μιλήσω, με εναν μη-μοιρολατρικο τρόπο, για την τύχη...
  6. Το avatar του μέλους BlindG
    Δεν ξέρω τι να σου γράψω...
    Λυπάμαι.
    Είχα την ίδια εμπειρία πριν από αρκετά χρόνια, Πάσχα.
    Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι κάτι σχετικά πικρόχολο:

    Αυτές τις σκέψεις που έκανες, τις κάνουμε όλοι μας όταν είμαστε δίπλα στον νεκρό μας και πρέπει να του πούμε αντίο.

    Ευτυχώς κάποια στιγμή μας περνάει.
  7. Το avatar του μέλους lewton
    Κώστα τώρα το διάβασα.
    Θυμάμαι και τι συζητούσαμε «ανέμελα» το βράδυ πριν τις εκλογές, και έχω σοκαριστεί.
    Λυπάμαι πολύ.
  8. Το avatar του μέλους Δανάη
    Πάντα οταν χάνουμε πράγματα που θερούμε δεδομένα ,όπως εναν άνθρωπο μας κάνει να αναθεωρούμε τα πάντα και κυρίως τους στόχους μας και το λόγο ύπαρξης μας στη ζωή.Επίδης,συνήθως η τύχη είναι με τους ανίκανους για να επιβεβαιώνονται και να χαίρονται με τη δυστυχία των άλλων. Το μόνο που μας μένει σε αυτή τη ζωή,όπως είχει πέι και ένας πολύ καλός φίλος κάποτε όταν αισθανόταν οτι έχει χάσει το παιχνίδι , είναι να δίνουμε όσο γίνεται περισσότερο αγάπη. Τίποτα άλλο. Τόσο απλό και τόσο δύσκολο. Τα υπόλοιπα είναι αναπόγευκτα.

    Φιλικά,

    Δανάη
  9. Το avatar του μέλους minovg
    Μόλις το διάβασα και εγώ και συγκινήθηκα. Όντως πολύ κακή συγκυρία. Συλληπητήρια πρώτα απόλα στην οικογένειά του και δευτερευόντως σε εσάς τους καλούς του φίλους.

    Κρίμα...
  10. Το avatar του μέλους mosaic
    ποτέ δεν ξεχνιούνται αγαπημένα μας πρόσωπα Ποτέ . . .

    συγκινήθηκα και θυμήθηκα
    Updated 13-11-08 at 02:16 by mosaic
  11. Το avatar του μέλους christalla08
    Μόλις τώρα έκανα την εγγραφή και το πρώτο πράγμα που διάβασα ήταν αυτό.
    Συλληπητήρια πρώτα στην οικογένειά του και μετά σε εσας τους φίλους του.
    Είναι πολύ δύσκολο να χάνεις ένα φίλο σου και σε μικρή ηλικία.. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να πρέπει να συμβεί αυτο.. Άνθρωποι που δεν έχουν κάνει ποτέ κάτι κακό σε αυτή τη ζωή και πεθαίνουν έτσι ξαφνικα.. Νομίζω είναι αδικία πολλές φορές.

    Την προηγούμενη βδομάδα πέθανε ο πατέρας κάποιου φίλου μου έτσι ξαφνικα. Μία φορά τον γνώρισα αλλά επειδή ήμασταν κολλητοί με το παιδί ένιωθα ότι τον ήξερα χρόνια και στεναχωρήθηκα πάρα πολυ. Έχασε και τους δύο του γονείς μέσα σε ένα χρόνο. Γιατί?? Γιατί να τα φέρει έτσι η ζωή σε αυτό το παιδί? Να τουστερήσει και τους δύο του γονείς μέσα σε τόσο λίγο χρονικό διάστημα??
    Εγώ θα είμαι δίπλα του ότι και αν χρειαστει.
    Μου ήταν δύσκολο να του πω συλληπητήρια. Αλλά βρήκα τη δύναμη, γιατί έπρεπε και του το είπα.
    Είχε πολλά όνειρα που τώρα μπορεί να τα έχει ξεχάσει μετά από αυτό..
    Είμαι Πράγα εράσμους και μου λείπουν πολύ οι φίλοι μου, έτσι μετά απο τη συζήτητση που έκανα με αυτό το κολλητό μου, μου είπε να ζω τη ζωη μου κά8ε στιγμή,ώρα, δευτερόλεπτο γιατί δεν ξέρεις πώς μπορει να τα φέρει η ζωή καμιά φορα..
Δημοσιεύστε ένα Σχόλιο Δημοσιεύστε ένα Σχόλιο