Σελ. 10 από 24 ΠρώτηΠρώτη ... 5891011121520 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 136-150 από 358
  1. #136
    Εγγραφή
    22-11-2005
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    692
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    35840/3072
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΕΝΤΗΣ
    Ευχαριστώ kadro.(Μακ)άρι να τον πάρεις.
    Τελικά τα ηχεία παίζουν μια χαρά.Στον Azureus πως θα επιλέξω ποια αρχεία από torrent θα κατέβουν,αν π.χ δεν θελω να κατεβάσω όλο το torrent?

  2. #137
    Εγγραφή
    16-04-2006
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Speedport Plus
    Πάσχα έλεγες kadro για την 17άρα τη Μακίτσα... ολιγωρία βλέπω

    Σονίκ, απλούστατο. Όταν ανοίγεις το .torrent με τον Αζούρεα (συνηθέστερα με drag), ξετσέκαρε όσα αρχεία δε θες. Αν δε σου βγάζει το σχετικό dialog σιγουρέψου από τα preferences του προγράμματος ότι το έχεις βάλει να στο εμφανίζει... εύκολη υπόθεση

  3. #138
    Εγγραφή
    22-11-2005
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    692
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    35840/3072
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΕΝΤΗΣ
    Τι είναι καλύτερο να τον κλείνεις τον μακ με shut down ή να τον βάζεις σε sleep mode?

  4. #139
    Εγγραφή
    16-04-2006
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Speedport Plus
    Το καλύτερο είναι σχετική έννοια Από θέμα ρεύματος / κατανάλωσης υπάρχει ελάχιστη διαφορά μεταξύ sleep mode και shut down, από θέμα ευχρηστίας το sleep mode είναι ΑΣΥΓΚΡΙΤΩΣ καλύτερο (πατάς ένα κουμπί και παίρνει μπρος άμεσα, εκεί που ήτανε), ενώ με το shut down μετά την εκκίνηση πρέπει να περιμένεις, να πάρει μπρος, να κάνεις login, να φορτώσει τα login items, να ξυπνήσει ο Finder, όταν πρωτοανοίξεις Dashboard και Spotlight θα φας λίγα σεκόντ καθυστέρηση... Εκείνοι που έχουν πρόβλημα είναι οι κάτοχοι φορητού, που όταν είναι σε sleep mode τους τρώει ρεύμα σιγά σιγά, εμείς έχουμε σταθερή παροχή Αλλά απ' την άλλη, αν μας κάνει διακοπή ρεύματος σε εμάς όσο είναι σε sleep mode, χάνουμε τα δεδομένα μας, ενώ στα φορητά της Apple όταν κοιμάται σώζει και τα δεδομένα στο δίσκο, οπότε και να μείνουν από μπαταρία όταν τον ξανανοίξουνε είναι εκεί που ήταν.

    Όπως λέει και στο εγχειρίδιο η Apple, αν σκοπεύεις να φύγεις από τον υπολογιστή και να μη λειτουργήσει για παραπάνω από 2-3 μέρες, shut down, αν όχι sleep... με λίγα λόγια sleep mode rulz

    Βλέπω την έχεις καταβρεί όμως Sonick, το ψάχνεις το άθλημα... άξιος, και πάλι μπράβο

  5. #140
    Εγγραφή
    03-09-2005
    Μηνύματα
    7.567
    Downloads
    189
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Flareman Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Αλλά απ' την άλλη, αν μας κάνει διακοπή ρεύματος σε εμάς όσο είναι σε sleep mode, χάνουμε τα δεδομένα μας, ενώ στα φορητά της Apple όταν κοιμάται σώζει και τα δεδομένα στο δίσκο, οπότε και να μείνουν από μπαταρία όταν τον ξανανοίξουνε είναι εκεί που ήταν....
    Και στους iMac με ενα hack μπορεις να κανεις safe sleep (hibernate) , οχι μονο στους φορητους mac!
    Εδω:
    http://andrewescobar.com/archive/200...leep-your-mac/

    Απορω που δεν την εχουν την επιλογη αυτη απο default.Ειναι κριμα να εχεις ανοιχτο το συστημα χωρις λογο.
    Ειδικα το βραδυ , δε βρισκω το λογο να μην κλεινει τελειως ο υπολογιστης.
    Η κανε shutdown(επρεπε να γινεται με το πατημα ενος κουμπιου) ή safe sleep (hibernate).
    Εχεις και μεγαλυτερη ασφαλεια να μην σου παθει τιποτα απο το ρευμα(κεραυνοι, κλπ).


    Παντως , στο θεμα shutdown/hibernate το mac os x ειναι πισω σε σχεση με τα windows.
    Για να κανεις shutdown δεν αρκει να πατησεις το power button (θα μου πειτε υπαρχει keyboard shortcut, αλλα στα windows γινεται μονο με το πατημα ενος κουμπιου)
    Και για να κανεις hibernate πρεπει να κανεις ενα μικρο hack, ενω στα windows εδω και 5+ χρονια υπαρχει αυτη η επιλογη.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος haHa : 01-04-07 στις 22:36.

  6. #141
    Εγγραφή
    16-04-2006
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Speedport Plus
    Να τονίσω, το hibernate των Windows (δεν ξέρω τι λένε τα Βίστα) είναι ένα χάλι, όσες φορές το χρειάστηκα μετά ο ήχος δε δούλευε και αρκετές φορές δεν ξυπνούσε. Και όσον αφορά στο shut down, αφού δεν τα κλείνουμε τόσο συχνά, τα βάζουμε για ύπνο (άρα να το το power button). Θα μου πεις, γιατί να μη μπορώ να αντιστοιχήσω όποια επιλογή θέλω στο κουμπί - σωστός. Αλλά και πάλι, με Option και κλικ στο Shut Down από το Apple menu κλείνει άμεσα, και υπάρχει και το short cut που λες, που εμένα τουλάχιστον με έχει σώσει (το shortcut του sleep mode:P).

    Όσον αφορά στο hack που δίνεις, λέει διάφορα εκεί για Open Firmware - δουλεύει σε Intel Macs; Τα νέα μοντέλα έχουν το EFI αντί για το OF, και δεν κάνουνε τέτοια κόλπα...

  7. #142
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Flareman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να τονίσω, το hibernate των Windows (δεν ξέρω τι λένε τα Βίστα) είναι ένα χάλι, όσες φορές το χρειάστηκα μετά ο ήχος δε δούλευε και αρκετές φορές δεν ξυπνούσε. Και όσον αφορά στο shut down, αφού δεν τα κλείνουμε τόσο συχνά, τα βάζουμε για ύπνο (άρα να το το power button). Θα μου πεις, γιατί να μη μπορώ να αντιστοιχήσω όποια επιλογή θέλω στο κουμπί - σωστός. Αλλά και πάλι, με Option και κλικ στο Shut Down από το Apple menu κλείνει άμεσα, και υπάρχει και το short cut που λες, που εμένα τουλάχιστον με έχει σώσει (το shortcut του sleep mode:P).

    Όσον αφορά στο hack που δίνεις, λέει διάφορα εκεί για Open Firmware - δουλεύει σε Intel Macs; Τα νέα μοντέλα έχουν το EFI αντί για το OF, και δεν κάνουνε τέτοια κόλπα...
    Μάλλον έπεσες στην περίπτωση, για να μην ξυπνήσει ή να μην έχει ήχο φταίνε οι οδηγοί του υλικού.

    που να επαίζες και με s3 mode

  8. #143
    Εγγραφή
    03-09-2005
    Μηνύματα
    7.567
    Downloads
    189
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον έπεσες στην περίπτωση, για να μην ξυπνήσει ή να μην έχει ήχο φταίνε οι οδηγοί του υλικού.

    που να επαίζες και με s3 mode
    Θα συμφωνησω οτι το hibernate των windows δουλευει αψογα σε πανω απο 10 υπολογιστες που εχω χρησιμοποιησει εδω και 5 χρονια.Ειδικα στους φορητους σου λυνει τα χερια!

    Οποτε μαλλον ετυχες στην περιπτωση!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Flareman Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...

    Όσον αφορά στο hack που δίνεις, λέει διάφορα εκεί για Open Firmware - δουλεύει σε Intel Macs; Τα νέα μοντέλα έχουν το EFI αντί για το OF, και δεν κάνουνε τέτοια κόλπα...
    Δουλευει και σε Ιντελ Macs!

    Αυτο αρκει απο terminal:
    sudo pmset -a hibernatemode 3
    (# Sleep mode + create hibernation file,παει σε hibernate μονο οταν κοπει το ρευμα)

    sudo pmset -a hibernatemode 1
    (# SafeSleep (Hibernation) mode,κατευθειαν παει σε hibernate)

    Πληροφοριες εδω:
    http://net3x.blogspot.com/2006/10/sa...for-intel.html
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος haHa : 02-04-07 στις 00:36.

  9. #144
    Εγγραφή
    16-04-2006
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Speedport Plus
    Για το hibernate των Windows έχω να πω, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα Τι να πω, ίσως μου έκατσε στραβά... το θέμα είναι φέέέέέέέέέέέέέέυγωωωωωωωω, και δενξαναγυρίίίίίίίίίίίίζω πίίίίίίίίσωω...

    Για το κόλπο με το ντιπ σλιπ, τόλμησα και το έκανα, μπορώ να επιβεβαιώσω ότι δουλεύει τζετ σε Intel Core 2 Duo iMac 17άρη με 1 GB RAM, το έχω σετάρει στο mode 3 γιατί έτσι κι αλλιώς παίζω με sleep mode, με βολεύει να ξυπνάει σωστά αν τυχόν πέσει το ρεύμα. Άξιος haHa, το μπλογκάρω άμεσα για όποιον ενδιαφέρεται

  10. #145
    Εγγραφή
    24-01-2004
    Περιοχή
    Σταυρούπολη Θεσσαλονίκης
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.623
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/10000
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Fritz 7530
    SNR / Attn
    35(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πάσχα έγραφα Γιατρέ, αλλά δυστυχώς υπήρξαν κάποιες υποχρεώσεις.
    Εκεί, κατά Ιούνη μεριά, πιστεύω θα γίνει τι μπάμ!

    Ευχαριστώ Sonick.!
    Greece.
    Chosen by the Gods.

  11. #146
    Εγγραφή
    16-04-2006
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Speedport Plus
    Στο μεταξύ, εγώ να πω ότι είχα κάποια DVDάκια της πλάκας που δεν τα διάβαζε ο παλιός, και είχαν μέσα backups σημαντικά που τα νόμιζα χαμένα - το ναζιάρικο κατά τα άλλα SD του iMac διάβασε 3 από τα 5, δίνοντάς μου πίσω αρκετά πραγματάκια που μου λείπανε από το αρχείο μου

    Πάρτε Mac λέμεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

  12. #147
    Εγγραφή
    24-01-2004
    Περιοχή
    Σταυρούπολη Θεσσαλονίκης
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.623
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/10000
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Fritz 7530
    SNR / Attn
    35(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Fastpath

    Και στην ταφόπλακα, αυτό θα γράφει: "Ήταν μακόβιος"...

    Greece.
    Chosen by the Gods.

  13. #148
    Εγγραφή
    22-11-2005
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    692
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    35840/3072
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΕΝΤΗΣ
    Σήμερα πήγα να τον βάλω σε sleep mode και μου κόλλησε.Μου έδειχνε την οθόνη με χαμηλό φωτισμό και δεν γινόταν τίποτα.Τελικά πάτησα το κουμπί που ανοίγει για λίγα δευτερόλεπτα και έκλεισε.Μπορούσα να του κάνω reset όπως γίνεται στα windows?

  14. #149
    Εγγραφή
    16-04-2006
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Speedport Plus
    Όχι, δε γίνεται να κάνεις reset - αυτό που έκανες είναι και η ενδεδειγμένη λύση αν γίνει εντελώς unresponsive το σύστημα (σπανιότατο αλλά τυχαίνει μία στο εκατομμύριο σε όλους).

    Αν επιτρέπεται, τι έκανες την ώρα που τον κοίμησες και κόλλησε;

  15. #150
    Εγγραφή
    22-11-2005
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    692
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    35840/3072
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΕΝΤΗΣ
    Είχα κλείσει όλα τα προγράμματα και το έβαλα σε sleep mode για να κοιμηθώ και εγώ.Έχω άλλη μια απορία.Στο itunes έχω βάλει όλα τα mp3 και αυτά που είναι σε ελληνικά τα ονόματά τους τα δείχνει με περίεργα σύμβολα.Ξέρεις τι γίνεται?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nikolaos7 : 03-04-07 στις 22:10.

Σελ. 10 από 24 ΠρώτηΠρώτη ... 5891011121520 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Podcast. Kαποιες ερωτήσεις και προτάσεις.
    Από nickolas2005 στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-08, 03:44
  2. Nokia κ Imac
    Από tolism30 στο φόρουμ Apple Hardware και Software
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-07, 14:40
  3. iMac C2D 2 GHz 17" - εντυπώσεις και απορίες!
    Από Flareman στο φόρουμ Apple Hardware και Software
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-06, 23:53
  4. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-05, 21:36

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας