Σελ. 56 από 85 ΠρώτηΠρώτη ... 3646515455565758616676 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 826-840 από 1268
  1. #826
    Εγγραφή
    03-12-2005
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    8.296
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/10999
    ISP
    Wind
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    23(dB) / 3.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάντε λίγο υπομονή. Έκανα αίτηση μετάβασης σήμερα (Forthnet->ΟΤΕ), οπότε αφού φεύγει ο γκαντέμης ψυχάκιας, θα στρώσουν όλα στην Forthnet. Να παρακαλάτε μην έρθει άλλος γκαντέμης, που όπου πάει κλείνουν οι παροχοι
    Κάνεις λάθος.
    Αφού έφυγα εγώ, θα στρώσουν όλα.

  2. #827
    Εγγραφή
    17-07-2004
    Περιοχή
    UK/GR
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    1.711
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Άρθρα
    2
    ISP
    N/A
    psyxakias, πώς και δεν πήγες σε άλλο εναλλακτικό, αφού είσαι Αθήνα;!;

  3. #828
    Εγγραφή
    21-05-2004
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Thomson 585v7
    SNR / Attn
    9(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ........
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails kas.jpg  

    They see me postin', they hatin'...

  4. #829
    Εγγραφή
    08-01-2009
    Περιοχή
    ΚΑΛΑΜΙ ΣΠΑΡΤΗΣ
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    182
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΠΑΡΤΗ
    Router
    Sagem Fast 2404
    SNR / Attn
    14.9(dB) / 52.5(dB)
    Πολύ καλό κατέβασμα, είσαι πιο γρήγορος από μένα

  5. #830
    Εγγραφή
    22-02-2008
    Περιοχή
    Πατρα
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    3.023
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8M/0.8:home-14 M/0.8:off
    ISP
    OTE:home-FΟRΤΗ:office
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    SIEMENS SL2-LINKSYS
    SNR / Attn
    9/6(dB) / (dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάντε λίγο υπομονή. Έκανα αίτηση μετάβασης σήμερα (Forthnet->ΟΤΕ), οπότε αφού φεύγει ο γκαντέμης ψυχάκιας, θα στρώσουν όλα στην Forthnet. Να παρακαλάτε μην έρθει άλλος γκαντέμης, που όπου πάει κλείνουν οι παροχοι
    Δεν θα ήταν κακό να ακούσουμε από μια νηφάλια φωνή σαν τη δική σου τις εντυπώσεις σου μετά από κάποιες ημέρες δηλ. τα ping το downloading με ένα connection τις ώρες αιχμής,το browsing και ότι άλλο εσύ κρίνεις σημαντικό.Ίσως καλό θα ήταν να ανοίξεις και ένα νήμα......
    ......όπου θα μαζευτεί πάλι όλη η τρελοπαρέα π.χ Dslmaniac ,Theos,Langman και η αφεντομουτσουνάρα μου για να κάνουμε αυτό που κάνουμε και σε τόσα άλλα νήματα δηλ. να καταριόμαστε τη Φόρθνετ και το κακό μας το ριζικό.
    -Τύχη είναι όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία.

  6. #831
    Εγγραφή
    03-12-2005
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    8.296
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/10999
    ISP
    Wind
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    23(dB) / 3.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnik Εμφάνιση μηνυμάτων
    ......όπου θα μαζευτεί πάλι όλη η τρελοπαρέα π.χ Dslmaniac ,Theos,Langman και η αφεντομουτσουνάρα μου για να κάνουμε αυτό που κάνουμε και σε τόσα άλλα νήματα δηλ. να καταριόμαστε τη Φόρθνετ και το κακό μας το ριζικό.
    Ααα, εγώ έφυγα, μην τα ξαναλέμε.
    Δες και το ADSL Info.

  7. #832
    Εγγραφή
    22-02-2008
    Περιοχή
    Πατρα
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    3.023
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8M/0.8:home-14 M/0.8:off
    ISP
    OTE:home-FΟRΤΗ:office
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    SIEMENS SL2-LINKSYS
    SNR / Attn
    9/6(dB) / (dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Theos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ααα, εγώ έφυγα, μην τα ξαναλέμε.
    Δες και το ADSL Info.
    Έφυγες αλλά η ψυχή σου παραμένει εδώ.

    Και να πω την αμαρτία μου το φόρουμ για μένα θα είναι λειψό χωρίς τα tracertιασας και τα παραπονά σας.
    -Τύχη είναι όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία.

  8. #833
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas_pav Εμφάνιση μηνυμάτων
    psyxakias, πώς και δεν πήγες σε άλλο εναλλακτικό, αφού είσαι Αθήνα;!;
    Μετά από 5.5 χρόνια, αποφάσισα να φύγω από Forthnet λόγω του γνωστού 4μηνου προβλήματος. Θα ήθελα να πάω σε double play στην HOL ή triple-play ON (άτιμο PVR με σκανδαλίζεις), αλλά δεν είμαι fan του "πινκ-πονκ" ευθυνών (ειδικά όταν είμαι εγώ η μπάλα) και έχω ήδη μια κακή εμπειρία. Με βαριά καρδιά λοιπόν πάω στον ΟΤΕ και ας μου βγαίνει πιο ακριβά, χωρίς όμως να πιστεύω ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση ισχύει το "ότι πληρώνεις, παίρνεις", διότι πιστεύω πως παίζουν άλλοι παράγοντες για τα προβλήματα των παρόχων.

    Μόλις καταλαγιάσει η σκόνη της μετάβασης (πως τα λες ρε ψυχάκια) και βρω την "δικτυακή" και ψυχική ηρεμία μου, ίσως κάνω καμιά απόπειρα με 2η γραμμή από HOL όπως σκεφτόμουν αρχικά. Ακόμα και Forthnet είμαι διατεθημένος να επιστρέψω (ίσως double play αυτή τη φορά) αν στρώσει το δίκτυο για τουλάχιστον 6 μήνες. Βλέποντας και κάνοντας.

    ........Auto merged post: psyxakias πρόσθεσε 4 λεπτά και 54 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θα ήταν κακό να ακούσουμε από μια νηφάλια φωνή σαν τη δική σου τις εντυπώσεις σου μετά από κάποιες ημέρες δηλ. τα ping το downloading με ένα connection τις ώρες αιχμής,το browsing και ότι άλλο εσύ κρίνεις σημαντικό.Ίσως καλό θα ήταν να ανοίξεις και ένα νήμα......
    ......όπου θα μαζευτεί πάλι όλη η τρελοπαρέα π.χ Dslmaniac ,Theos,Langman και η αφεντομουτσουνάρα μου για να κάνουμε αυτό που κάνουμε και σε τόσα άλλα νήματα δηλ. να καταριόμαστε τη Φόρθνετ και το κακό μας το ριζικό.
    Ούτε νηφάλια φωνή έχω (την έχεις ακούσει όταν πίνω? - οκ οκ κατάλαβα τι εννοείς), ούτε απόλυτα αντικειμενική άποψη θεωρώ πως έχει κανείς. Θα δούμε, μην προτρέχουμε.

    Άλλωστε δεν είμαι υπέρ του να καταδικάζουμε παρόχους και να θεοποιούμε άλλους, απλά κουράστηκα με την Forthnet και έφυγα. Έχει να κάνει με τη χρήση κάνει κάποιος. Για παράδειγμα, πολύ καλός μου φίλος δεν έχει πρόβλημα κανένα διότι δεν τον απασχολεί ούτε το latency ούτε η ταχύτητα ανά connection. Εμένα με απασχολεί, κι ας μην χρησιμοποιώ εφαρμογές "ψυχαγωγικού ενδιαφέροντος".
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psyxakias : 20-01-09 στις 23:34. Αιτία: auto merged post

  9. #834
    Εγγραφή
    08-01-2009
    Περιοχή
    ΚΑΛΑΜΙ ΣΠΑΡΤΗΣ
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    182
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΠΑΡΤΗ
    Router
    Sagem Fast 2404
    SNR / Attn
    14.9(dB) / 52.5(dB)
    Τheos είδες διαφορά με τον ΟΤΕ;

  10. #835
    Εγγραφή
    22-02-2008
    Περιοχή
    Πατρα
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    3.023
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8M/0.8:home-14 M/0.8:off
    ISP
    OTE:home-FΟRΤΗ:office
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    SIEMENS SL2-LINKSYS
    SNR / Attn
    9/6(dB) / (dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά από 5.5 χρόνια, αποφάσισα να φύγω από Forthnet λόγω του γνωστού 4μηνου προβλήματος. Θα ήθελα να πάω σε double play στην HOL ή triple-play ON (άτιμο PVR με σκανδαλίζεις), αλλά δεν είμαι fan του "πινκ-πονκ" ευθυνών (ειδικά όταν είμαι εγώ η μπάλα) και έχω ήδη μια κακή εμπειρία. Με βαριά καρδιά λοιπόν πάω στον ΟΤΕ και ας μου βγαίνει πιο ακριβά, χωρίς όμως να πιστεύω ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση ισχύει το "ότι πληρώνεις, παίρνεις", διότι πιστεύω πως παίζουν άλλοι παράγοντες για τα προβλήματα των παρόχων.

    Μόλις καταλαγιάσει η σκόνη της μετάβασης (πως τα λες ρε ψυχάκια) και βρω την "δικτυακή" και ψυχική ηρεμία μου, ίσως κάνω καμιά απόπειρα με 2η γραμμή από HOL όπως σκεφτόμουν αρχικά. Ακόμα και Forthnet είμαι διατεθημένος να επιστρέψω (ίσως double play αυτή τη φορά) αν στρώσει το δίκτυο για τουλάχιστον 6 μήνες. Βλέποντας και κάνοντας.

    ........Auto merged post: psyxakias πρόσθεσε 4 λεπτά και 54 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Ούτε νηφάλια φωνή έχω (την έχεις ακούσει όταν πίνω? - οκ οκ κατάλαβα τι εννοείς), ούτε απόλυτα αντικειμενική άποψη θεωρώ πως έχει κανείς. Θα δούμε, μην προτρέχουμε.

    Άλλωστε δεν είμαι υπέρ του να καταδικάζουμε παρόχους και να θεοποιούμε άλλους, απλά κουράστηκα με την Forthnet και έφυγα. Έχει να κάνει με τη χρήση κάνει κάποιος. Για παράδειγμα, πολύ καλός μου φίλος δεν έχει πρόβλημα κανένα διότι δεν τον απασχολεί ούτε το latency ούτε η ταχύτητα ανά connection. Εμένα με απασχολεί, κι ας μην χρησιμοποιώ εφαρμογές "ψυχαγωγικού ενδιαφέροντος".
    Πάντως ούτως ή άλλως καλό θα ήταν να ακούσουμε τις εντυπώσεις σου από τη μετάβαση.
    -Τύχη είναι όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία.

  11. #836
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    vasbot, θεωρώ ότι σαφώς θα υπάρχει διαφορά αυτό το διάστημα, καθώς τις τελευταίες ημέρες κάνω ένα ερασιτεχνικό latency monitoring από Αμερική σε 4 sites παρόχων και 2 ADSL IPs, μόνο η Forthnet φαίνεται να έχει τόσο σοβαρό πρόβλημα. Βέβαια σε κάθε περίπτωση, παίζουν ρόλο κι άλλοι παράγοντες ανά περιοχή ή προορισμό που σε ενδιαφέρει.

    Σύμφωνα με το monitoring, παρατήρησα τα εξής:
    • Η HOL φαίνεται να έχει 160 ms απόλυτα σταθερά όλο το 24ωρο (τόσο που με έβαλε σε υποψίες)
    • Η NetOne έχει σχετικά σταθερό latency στα 182 ms όλο το 24ωρο (αν και μόνο με 1 πάροχο, προς τιμή της)
    • Η Otenet 205 ms στις ώρες μη αιχμής και έως 230 ms στις ώρες αιχμής (σημάδια φόρτου γραμμών άραγε?)
    • Η Forthnet έχει 194 ms στις ώρες μη αιχμής (θεωρητικά καλύτερη από Otenet) αλλά έως και 414 ms στις ώρες αιχμής (πρακτικά κάκιστη)
    • ON/Tellas/Vivodi φαίνεται να έχουν φιλτράρισμα στα ICMPs και δεν μπόρεσα να καταγράψω

    Ένωσα (λίγο πρόχειρα) τα 4 γραφήματα του παραπάνω monitoring

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  hol-netone-otenet-forthnet.png 
Εμφανίσεις:  21 
Μέγεθος:  17,0 KB 
ID: 50444

    Τα παραπάνω όμως σε καμία περίπτωση δε σημαίνει ότι δείχνουν την πραγματική εικόνα, για πολλούς λόγους (διαφορετικό routing μεταξύ ADSL και web hosting, κατάσταση DSLAM κτλ). Αν και στη περίπτωση Otenet/Forthnet φαίνεται να πλησιάζουν, διότι έκανα συγκρίσεις και με ADSL IPs.

    Γενικότερα πάντως δεν στηρίζομαι απόλυτα στα ICMPs, διότι μπορούν εύκολα να ξεγελαστούν. Ακόμα και μπουκωμένη να ήταν για παράδειγμα η HOL, κάλλιστα θα μπορούσε να έχει βάλει TCP rate-limit μόλις 50 Mbps πριν το max του κάθε link (πχ στα 950 Mbps σε 1 Gbps κύκλωμα), ώστε να δείχνει τέλειο latency σε άλλα πρωτόκολλα (ICMP, UDP, Κτλ). Στο εξωτερικό είναι συχνό φαινόμενο, στην Ελλάδα θέλω να σκέφτομαι καλοπροαίρετα ότι δε το εφαρμόζει ακόμα κανείς, διότι θα σκάσει ο drhouse και θα τους κάνει ρόμπα.

    Αν το είχε κάνει πάντως η Forthnet, θα είχε βουλώσει αρκετά στόματα και θα είχε μπερδέψει αρκετούς (ωχ δίνω ιδέες). Οπότε δε ξέρω αν θα έπρεπε να συγχαρούμε την Forthnet που δε το κρύβει (με TCP ratelimit ή διαφορετικό routing στο site) ή απλά ότι δεν τους ενδιαφέρει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psyxakias : 21-01-09 στις 00:35.

  12. #837
    Εγγραφή
    08-01-2009
    Περιοχή
    ΚΑΛΑΜΙ ΣΠΑΡΤΗΣ
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    182
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΠΑΡΤΗ
    Router
    Sagem Fast 2404
    SNR / Attn
    14.9(dB) / 52.5(dB)
    Όλα καλά αυτά που λες, μπορεί με τους αριθμούς να βουλώνεις όπως λες στόματα, δεν μπορείς όμως να βουλώσεις μάτια, γιατί πως να το κάνουμε ( μιλάω προσωπικά) από τότε που έβαλα forthnet κατά τις ώρες αιχμής δεν μπορώ να κάνω ένα αξιοπρεπές browsing και να φανταστείς με τον ΟΤΕ είχα μόλις 1024και όλες τις ώρες ήταν σταθερά, έχω όμως και αρκετή απόσταση από το DSLAM, δεν με πειράζει όμως αυτό, θα μου αρκούσαν ακόμα και τα 2 εάν μου τα έδινε η forthnet, τι να το κάνω άμα μου δίνει 3500-4000 τις πρωϊνές ώρες; να το βράσω, ας κοιτάξει πρώτα να φτιάξει το bandwidth, αλλά για να το φτιάξει θα πρέπει να πληρώσει, όλη η Ελλάδα πρόβλημα έχει, να φανταστείς ότι για να μπω στο zoo ανάβω τσιγάρο.

  13. #838
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ θέλω να ελπίζω ότι θα ξεχάσω τι εστί monitoring στον ΟΤΕ, έστω για κάποιο διάστημα, και βλέπω αργότερα τι επιλογές έχω και αν χρειάζεται να μεταβώ αλλού για να έχω πιο οικονομικό πακέτο, διότι η διαφορά μεταξύ double play και ΟΤΕ είναι σημαντική ώστε να το ψάξει κανείς.

    ΥΓ: Πρόσθεσα γράφημα στο παραπάνω post.

  14. #839
    Εγγραφή
    08-01-2009
    Περιοχή
    ΚΑΛΑΜΙ ΣΠΑΡΤΗΣ
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    182
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΠΑΡΤΗ
    Router
    Sagem Fast 2404
    SNR / Attn
    14.9(dB) / 52.5(dB)
    Ναι το είδα το γράφημα, σίγουρα είναι σημαντική η διαφορά χρημάτων και μόλις τα φτιάξουν οι εναλλακτικοί θα ξαναγυρίσω, περιμένω να έρθει καινούργια τηλεφωνική γραμμή με τον ΟΤΕ και θα σας πω τις διαφορές μιας και θα έχω και τις δύο για λίγο διάστημα.

  15. #840
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Περιοχή
    Γκύζη, Αθήνα
    Μηνύματα
    7.928
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16445 / 1021
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΘΗΝΑ
    Router
    speedtouch 536
    SNR / Attn
    5.9(dB) / 24(dB)
    Εγώ εξακολουθώ να έχω καλές ταχύτητες τις ώρες αιχμής ~800-900 KB/s από Nvidia ftp (εξωτερικό).

Σελ. 56 από 85 ΠρώτηΠρώτη ... 3646515455565758616676 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Προβλήματα μετά την τοποθέτηση της κάρτας ήχου
    Από inakel στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-05-06, 22:52
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-06, 21:56
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-05, 11:23

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας