Σελ. 351 από 399 ΠρώτηΠρώτη ... 331341346349350351352353356361371 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.251-5.265 από 5983
  1. #5251
    Εγγραφή
    29-04-2007
    Μηνύματα
    5.328
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    wind
    Router
    3g
    http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=885795&page=2

    post 17..πως κανω εγκατασταση?
    με πολλα λογια γιατι δεν καταλαβαινω τιποτα
    μπας και δουλεψει η vx1000

  2. #5252
    Εγγραφή
    16-02-2009
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Θελει πρωτα απ' ολα να ξερεις το τσιπακι της καρτας που αναλαμβανει την ασυρματη συνδεση.
    Αυτο θα το βρεις με ενα lspci αν η καρτα ειναι εσωτερικη ή με lsusb αν η καρτα ειναι εξωτερικη σε usb.

    (τα παραπανω τα τρεχεις στο τερματικο)
    atheros AR5007 ειναι το chip(απο windows chekara) και ειναι εσωτερικη.
    Αρα τι κανω τωρα?

  3. #5253
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.531
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    @Deicider
    Το module που απαιτειται για να δουλεψει η καρτα σου κανονικα ειναι το ath5k, αλλα μπορει το ιδιο το ubuntu να εβαλε το ath_pci. Για να δεις ποιο εχει δινεις ενα "lspci -k" και θα το βρεις κατω απο την καρτα σου, πχ
    Κώδικας:
    00:0a.0 Ethernet controller: Linksys, A Division of Cisco Systems [AirConn] INPROCOMM IPN 2220 Wireless LAN Adapter (rev 01)
    	Subsystem: AMBIT Microsystem Corp. Device 0305
    	Kernel driver in use: ndiswrapper
    Δοκιμαζεις να σκαναρεις γυρω σου με ενα "sudo iwlist scan" για να δεις πως τα παει χωρις βοηθεια απο network manager κλπ. Αν δεν βρει κατι, που ειναι το πιο πιθανο, το ξεφορτωνεις με
    Κώδικας:
    sudo rmmod ath_pci
    φορτωνεις το αλλο με
    Κώδικας:
    sudo modprobe ath5k
    και ξαναδοκιμαζεις να σκαναρεις.
    Αν αυτη τη φορα σκαναρει κανονικα, ανοιγεις το /etc/modprobe.d/blacklist.conf
    Κώδικας:
    sudo gedit /etc/modprobe.d/blacklist.conf
    και προσθετεις την παρακατω γραμμη
    Κώδικας:
    blacklist ath_pci
    ωστε να μην ξαναφορτωσει το ath_pci ποτε. Σωζεις, κλεινεις το gedit και επανεκκινεις.

    @amoyda
    Ο driver που περιγραφεται στο συγκεκριμενο ποστ του ubuntuforums (gspca) περιλαμβανεται στον 2.6.28 του ubuntu 9.04, οποτε η καμερα θα επρεπε να σου δουλευει με την μια.
    Δοκιμασε καποιο προγραμμα σαν το cheese για την καμερα. Για το μικροφωνο δεν μπορω να σου πω σιγουρα, γιατι εμπλεκονται πολλοι παραγοντες (pulseaudio, καρτα ηχου κλπ).

    @Linus
    Κανε boot απο ενα live cd και κανε ενα fsck στο/στα partition(s) σου, εχοντας τα φυσικα unmounted. πχ
    Κώδικας:
    sudo fsck.ext3 /dev/sda1
    (υποθετω οτι εισαι σε ext3)
    ديميتريس

  4. #5254
    Εγγραφή
    29-04-2007
    Μηνύματα
    5.328
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    wind
    Router
    3g
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    @amoyda
    Ο driver που περιγραφεται στο συγκεκριμενο ποστ του ubuntuforums (gspca) περιλαμβανεται στον 2.6.28 του ubuntu 9.04, οποτε η καμερα θα επρεπε να σου δουλευει με την μια.
    Δοκιμασε καποιο προγραμμα σαν το cheese για την καμερα. Για το μικροφωνο δεν μπορω να σου πω σιγουρα, γιατι εμπλεκονται πολλοι παραγοντες (pulseaudio, καρτα ηχου κλπ).
    οκ,τα παραταω.

  5. #5255
    Εγγραφή
    19-11-2005
    Περιοχή
    Αγ. Παρασκευή - Αθήνα
    Μηνύματα
    832
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    41,07 Mbps/ 4,73 Mbps
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    ZTE ZXHN H367N
    SNR / Attn
    (dB) / 9,1(dB)
    Καλημέρα παιδιά!
    Για τη παρακολούθηση των θερμοκρασιών έβαλα το computer temperature monitor.
    Είναι εντάξει αυτό το προγραμματάκι ή να χρησιμοποιήσω κάποιο άλλο;

    Μου βγάζει κάποιες ενδείξεις ΤΖ0, ΤΖ1, ΤΖ2, ΤΖ3, ΤΖ4, ΤΖ5.
    Σε τί αναφέρονται όλες αυτές;

  6. #5256
    Εγγραφή
    19-03-2007
    Μηνύματα
    1.559
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    OTEnet
    Router
    USR9108
    SNR / Attn
    30(dB) / 28(dB)
    μια απορία κι από μένα! έτρεξα σε eeepc901 το eeebuntu (από το usb χωρίς εγκατάσταση) και διαπίστωσα ότι σε κάποια ελληνικά mp3 που έχω, τα filenames τα δείχνει σωστά στον file browser ενώ τα id3 tags όταν τα ανοίγω με το mplayer τα δείχνει κινέζικα. έχω δοκιμάσει να προσθέσω το greek layout στο keyboard (δεν είμαι σίγουρος αν παίζει ρόλο αλλά το αναφέρω), έχω κάνει logout και login αλλά καμιά αλλαγή (reboot δε μπορώ να κάνω γιατί χάνονται όλες οι ρυθμίσεις επειδή το τρέχω από usb). επίσης το ίδιο ακριβώς θέμα έχω και με easy peasy. Σύγκρινα ρυθμίσεις με το desktop που έχω ubuntu 9.04 αλλά δε βρήκα καμιά διαφορά (σε όποια σχετική ρύθμιση μπόρεσα να βρω ή σε πακέτα που βγάζει ο synaptic όταν κανω search για greek)
    επίσης το ίδιο συμβαίνει και στον audacious ενώ τα ίδια ακριβώς αρχεία στο desktop μηχάνημα (ubuntu 9.04) δείχνουν κανονικά και στον file browser και στον audacious
    καμιά ιδέα κανείς?

    edit. το να βάλω άλλο πρόγραμμα για τα mp3 θα μπορούσε να ήταν λύση αλλά τονίζω ότι με το ίδιο πρόγραμμα στο desktop όλα δουλεύουν μια χαρά οπότε δε θα πρέπει να χρειάζεται η λύση του άλλου προγράμματος.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος atrias : 28-10-09 στις 15:18.

  7. #5257
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.892
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Τα tags και τα ονόματα αρχείων είναι εντελώς ανεξάρτητα μεταξύ τους. Επίσης, δεν μπορείς να κάνεις κάτι με την αλλαγή της διάταξης του πληκτρολογίου.

    Επειδή μπερδεύτηκα λίγο, το πρόβλημα εμφανίζεται μόνο με τον Mplayer, αλλά όχι με τον Audacious; Τα tags είναι γραμμένα με κωδικοποίηση UTF-8 ή κάποια άλλη, π.χ. ISO-8859-7;
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  8. #5258
    Εγγραφή
    19-03-2007
    Μηνύματα
    1.559
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    OTEnet
    Router
    USR9108
    SNR / Attn
    30(dB) / 28(dB)
    το πρόβλημα εμφανίζεται και με το mplayer και με το audacious στο netbook με eeebuntu, easy peasy, ubuntu nbr!
    Αντίθετα όλα δουλεύουν κανονικά και με τους δύο παραπάνω players στο desktop μου που έχω ubuntu desktop!
    τα tags δε ξέρω με τι κωδικοποίηση είναι αλλά αν σε βοηθάει τα είχα γράψει με winamp από windows.

    edit: τώρα μόλις έβαλα κι ένα fedora 11 και βλέπω ότι κι εκεί εμφανίζεται το ίδιο θέμα! πως γίνεται ρε παιδιά στο ubuntu desktop όλα τα id3 tags να φαίνονται σωστά και στις άλλες διανομές να υπάρχει πρόβλημα? μιλάμε για τα ίδια ακριβώς αρχεία τώρα!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος atrias : 28-10-09 στις 20:42.

  9. #5259
    Εγγραφή
    26-03-2009
    Περιοχή
    Αττικη
    Μηνύματα
    4.138
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/1100
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    9.2(dB) / 6.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εχουμε κανενα network monitor σε πραγματικο χρονο τυπου Htop (μονο σε τερματικο) ?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Siba : 28-10-09 στις 23:26.



  10. #5260
    Εγγραφή
    18-10-2006
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    5.628
    Downloads
    50
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    20370/935
    ISP
    Conn-X 24Mbit
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    level-one FBR-1416A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Siba Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχουμε κανενα network monitor σε πραγματικο χρονο τυπου Htop (μονο σε τερματικο) ?
    http://users.telenet.be/mydotcom/howto/linux/netmon.htm

  11. #5261
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.531
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    @atrias
    Θα θεσεις απο τις επιλογες του καθε media player το encoding σε iso-8859-7. Αν δεν δουλεψει παλι, αναγκαστικα θα κανεις τα tags των .mp3 σου σε utf8 με το kid3 ή το easytag.

    (οι παρακατω επιλογες ειναι απο το qmmp)
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails qmmp.png  

    ديميتريس

  12. #5262
    Εγγραφή
    10-10-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    821
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ
    Router
    fritzbox 7140
    παιδιά στον υπολογιστη έχω στον σκληρο κάνει partition και έχω xp και linux. προχθές αγόρασα ασύρματο πληκτρολόγιο και ποντίκι, με αποτέλεσμα τώρα που τα έχω συνδέσει όταν bootαρει ο υπολογιστής να μην μπορώ να επιλέξω ποιο λειτουργικό να φορτώσει. υπάρχει τρόπος να ξεκινούν default τα windows?γιατί όπως είναι η λίστα τώρα πρώατα είναι τα linux και δεν μπορώ να επιλέξω τα xp

  13. #5263
    Εγγραφή
    19-03-2007
    Μηνύματα
    1.559
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    OTEnet
    Router
    USR9108
    SNR / Attn
    30(dB) / 28(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    @atrias
    Θα θεσεις απο τις επιλογες του καθε media player το encoding σε iso-8859-7. Αν δεν δουλεψει παλι, αναγκαστικα θα κανεις τα tags των .mp3 σου σε utf8 με το kid3 ή το easytag.

    (οι παρακατω επιλογες ειναι απο το qmmp)
    Τελικά έχεις δίκιο φίλε. Είχα ορίσει στο audacious στο desktop παλιότερα να ψάχνει σε Greek encoding να βρει αυτό που χρησιμοποιεί το id3 tag γι' αυτό τα εμφάνιζε σωστά! Το έβαλα τώρα και στο eeebuntu-NBR και ΝΑΙ! δούλεψε! δεν εμφάνιζε όμως ένα Ά (αρχικό άλφα με τόνο) και με έβαλε σε υποψίες πάλι. τελικά έβαλα καρφωτά encoding WINDOWS-1253 και ο player είδε το φως του! σας ευχαριστώ όλους!

  14. #5264
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.892
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mix21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδιά στον υπολογιστη έχω στον σκληρο κάνει partition και έχω xp και linux. προχθές αγόρασα ασύρματο πληκτρολόγιο και ποντίκι, με αποτέλεσμα τώρα που τα έχω συνδέσει όταν bootαρει ο υπολογιστής να μην μπορώ να επιλέξω ποιο λειτουργικό να φορτώσει. υπάρχει τρόπος να ξεκινούν default τα windows?γιατί όπως είναι η λίστα τώρα πρώατα είναι τα linux και δεν μπορώ να επιλέξω τα xp
    Στο BIOS σου υπάρχει κάποια επιλογή «USB legacy support»; Δοκίμασε να την ενεργοποιήσεις.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από atrias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά έχεις δίκιο φίλε. Είχα ορίσει στο audacious στο desktop παλιότερα να ψάχνει σε Greek encoding να βρει αυτό που χρησιμοποιεί το id3 tag γι' αυτό τα εμφάνιζε σωστά! Το έβαλα τώρα και στο eeebuntu-NBR και ΝΑΙ! δούλεψε! δεν εμφάνιζε όμως ένα Ά (αρχικό άλφα με τόνο) και με έβαλε σε υποψίες πάλι. τελικά έβαλα καρφωτά encoding WINDOWS-1253 και ο player είδε το φως του! σας ευχαριστώ όλους!
    Χρησιμοποίησε κάποια στιγμή έναν tagger για να ξαναγράψεις τα tag σου σε UTF-8. Θα γλυτώσεις από όλα τα προβλήματα που έχουν σχέση με την κωδικοποίηση.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  15. #5265
    Εγγραφή
    10-10-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    821
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ
    Router
    fritzbox 7140
    για να επεξεργαστώ το bios κατα την έναρξη του pc πρέπει να λειτουργεί το πληκτρολόγιο.αν μπορούσα να πατήσω del θα επέλεγα να bootαρει τα xp. δοκίμασα να αλλάξω την default επιλογή στο menu.lst αλλα δεν με αφήνει να το αποθηκεύσω.μου λεει οτι δεν έχω δικαίωμα ή είναι γεμάτος ο δίσκος. καμία ιδέα?

Σελ. 351 από 399 ΠρώτηΠρώτη ... 331341346349350351352353356361371 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Crypto] Ερωτήσεις και απαντήσεις σχετικά με το f200
    Από steli0s στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 132
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-06, 10:37

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας