Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 20
  1. #1
    Το avatar του μέλους geo07
    geo07 Guest
    Κατ'αρχας χαιρετω την παρεα. Ελπιζω εδω να καταφερω να βρω καποια βοηθεια παιδια.
    Αγορασα ενα macbook pro απο αμερικη τον περασμενο μαιο(πρωτο λαθος μου κατα την rainbow) και οντας νεος χρηστης των μακ δεν μπορω να βρω τι επαθε και δεν ανοιγει..
    Οταν κανω boot up, το μονο που εμφανιζεται ειναι ενας μικρος "περιστρεφομενος" κυκλος στο κεντρο της οθονης και τιποτα παραπανω. Μετα σαν να κολαει! Η επιφανεια εργασιας δεν εμφανιζεται ποτε! Κοντευω να τρελαθω και δεν ξερω τι να κανω! Μου ειπανε να κανω reboot απο το installation disc αλλα το προβλημα ειναι οτι μαλλον που κατα την μετακομιση μου το εχασα και δεν το βρισκω. Πηρα στη rainbow τηλ και μετα απο 3 ημερες απιστευτης ταλαιπωριας και κοροιδιας μου ειπανε να παρω τηλ σε καποιο 9011... (χρεωση ουτε εγω ξερω ποση?!!) για να αποκλεισουν την περιπτωση να ειναι θεμα λογισμικου. Ρε παιδια τους ειπα, πρωτα θα χρεωθω εγω τα -με συγχωρειται- κερατα μου και μετα θα ξανα επικοινωνησω μαζι σας -οπερ σημαινει αλλες 3 ημερες ταλαιπωριας μεχρι να σας βρω,κλπ, κλπ??? Τελος παντων, αποφασισα να κινηθω εκτος rainbow πλαισιων, γιατι διαφορετικα μαλλον που χανω τον χρονο μου..
    Γνωριζει κανεις μηπως τι μπορω να κανω? Προσπαθω να βρω και καποιο service στη Θεσσαλονικη η στο Ηρακλειο Κρητης αλλα ως τωρα δεν εχω εντωπισει κανενα.

    Παιδια, καθε βοηθεια σας ειναι παραπανω απο ευπροσδεκτη!!
    Ευχαριστω.

    Geo

  2. #2
    Εγγραφή
    24-01-2004
    Περιοχή
    Σταυρούπολη Θεσσαλονίκης
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.623
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/10000
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Fritz 7530
    SNR / Attn
    35(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλωσήρθες στο φόρουμ.!
    Με κλειστό το macbook, πάτα και κράτα πατημένα τα cmd-option(το Alt δηλαδή)-P-R.Κρατώντας πατημένα αυτά τα πλήκτρα άνοιξε τον υπολογιστή.Θα ακουστεί ο startup ήχος, θα επανεκκινήσει και θα ξανακουστεί ο ήχος.
    Κάνουμε reset την NVRAM.

    Τα dvd που έρχονται μαζί με το μηχάνημα δεν τα χάνουμε ποτέ.Έψαξες καλά μέσα στο σπίτι; Έχουν μέσα εκτός από το λειτουργικό, και τα διάφορα τέστς που θα πρέπει να τρέξεις για να ελέγξεις το μηχάνημα.

    Φίλος που αγόρασε από Αγγλία το macbook pro, και χτύπησε ο δίσκος, η rainbow αφού είδε την απόδειξη αγοράς, του το επισκεύασε μέσα στην εγγύηση(κανονικότατα).

    Ζήτησε από rainbow να σου δώσει τα DVD του λειτουργικού.
    Greece.
    Chosen by the Gods.

  3. #3
    Το avatar του μέλους geo07
    geo07 Guest
    Φιλε Kadronarxis σ'ευχαριστω πολυ αλλα δυστυχως ουτε το ρεσετ που μου υπεδειξες δουλεψε. Εκανα ακριβως οπως μου ειπες( ακουστηκε 2 φορες ο start up ηχος) αλλα και παλι "κολλησε" να δειχνει το μηλαρακι στο κεντρο και λιγο πιο κατω το μικρο κυκλακι που προανεφερα.
    Τα συνοδευτικα του κουτιου τα εχω, με εξαιρεση μονο το βασικοτερο (tiger) . Exω φαει τον κοσμο αλλα φοβαμαι πως ειτε εμεινε πισω ειτε δεν ηταν μεσα στο πακετο οταν τον αγορασα(καινουργιο απο το site της Apple).
    Σημειο μηδεν και παλι..
    Καμμια αλλη συμβουλη?

  4. #4
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.343
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    @geo07:

    Μπορεί να έχει χτυπήσει ο σκληρός.
    Σε κάθε περίπτωση θα χρειαστείς τα CD του συστήματος.

    Δοκίμασε να επικοινωνήσεις με την τεχνική υποστήριξη της Apple στην Αμερική, να εξηγήσεις την κατάσταση και να ζητήσεις να σου στείλουν τα recovery CDs με το Mac OS X.
    Μέσω Skype μπορείς να καλέσεις δωρεάν τον αριθμό +18002752273 .

    Αλλίως μιας και δικαιούσαι νόμιμα να έχεις το λογισμικό αφού συνόδευε το μηχάνημα και έχασες τα CD. Σίγουρα υπάρχει κάποιος τρόπος να πάρεις τα CD, και η Rainbow απλά δε θέλει να σε εξυπηρετήσει.

    Δες τη θα σου πουν από την Apple.
    Δοκίμασε να μιλήσεις τη Δευτέρα με το Service της Rainbow (Rainbow Services), εξήγησε ότι έχεις ένα μηχάνημα εντός εγγύησης -1 χρόνος ΔΙΕΘΝΗΣ εγγύηση γαρ- (υποθέτω θα έχεις και την απόδειξη αγοράς) και χρειάζεσαι καινούργια recovery cd διότι έχασες τα παλιά. Είναι υποχρεωμένοι να σε εξυπηρετήσουν.

    Αν δε βγάλεις άκρη, προσπάθησε να βρεις το DVD του Mac OS 10.4 από κάποιον γνωστό.

    Ωστόσο τώρα που το καλοσκέφτομαι, εφόσον το μηχάνημα δεν κάνει boot, και είναι εντός εγγύησης, αν το πας στο service και πεις "το μηχάνημα μου δεν δουλεύει και θέλω να επισκευαστεί ΔΩΡΕΑΝ εντός εγγύησης", από το νόμο είναι υποχρεωμένοι να το επισκευάσουν, και αν έχει χτυπήσει ο σκληρός να τον αντικαταστήσουν!

    Οπότε σε κάθε περίπτωση έχεις το δικαίωμα επισκευής από Rainbow!

    Ενημέρωσέ μας τι έγινε.

  5. #5
    Εγγραφή
    24-01-2004
    Περιοχή
    Σταυρούπολη Θεσσαλονίκης
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.623
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/10000
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Fritz 7530
    SNR / Attn
    35(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ωραία....πάμε καλά! (πλάκα κάνω)
    Λοιπόν, όταν ξεκινάει σου βγάζει τον πειστρεφόμενο κύκλο στο κέντρο, που κατά τη γνώμη μου σημαίνει ότι ΔΕΝ είναι χτυπημένος ο δίσκος.Αν ήταν θα σου εμφάνιζε ερωτηματικό.

    Κάνε και το παρακάτω:
    1. Αποσύνδεσε εντελώς το macbook pro από το ρεύμα και τις υπόλοιπες συσκευές.
    2. Βγάλε τη μπαταρία.
    3. Πάτα το power κουμπί για 10 δευτερόλεπτα, και άστο.
    4.Ξαναβάλε τη μπαταρία.
    5.Πάτα το power κουμπί.

    Πρέπει να βρεις τα DVD του pro.Εγώ τα έχω αλλά είναι για το απλό macbook. Την απόδειξη αγοράς την έχεις;

    edit: ariad, τώρα είδα το post σου! Δεν ήξερα ότι υπάρχει free number στο skype! Θα το σημειώσω. Νομίζω ο σκληρός δεν χτύπησε γιατί αλλιώς θα του εμφάνιζε το ερωτηματικό(που σημαίνει ότι δεν ξέρει από που να κάνει boot)
    Greece.
    Chosen by the Gods.

  6. #6
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.343
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kadronarxis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ο σκληρός δεν χτύπησε γιατί αλλιώς θα του εμφάνιζε το ερωτηματικό(που σημαίνει ότι δεν ξέρει από που να κάνει boot)
    Πολύ πιθανό να έχεις δίκιο. Μια υπόθεση έκανα για το σκληρό. Δε θυμόμουν τι σύμβολο βγάζει σε αυτή την περίπτωση.

    Αν δεν είναι ο σκληρός και δε λυθεί με τη διαδικασία που του είπες, με ένα Archive Install από το CD του συστήματος μάλλον θα λυθεί.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kadronarxis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ήξερα ότι υπάρχει free number στο skype! Θα το σημειώσω.
    Όλα τα freephones Αμερικής (+1 800 και +1 888) και Αγγλίας (+44 800) (και κάποιων άλλων χωρών που δε θυμάμαι) είναι δωρεάν μέσω Skype.
    Είναι χρήσιμο καμιά φορά που δεν βγάζεις άκρη με τις ελληνικές αντιπροσωπείες!

  7. #7
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    να ρωτήσω κάτι άσχετο?
    πόσο συχνό φαινόμενο είναι τέτοιου είδους προβλήματα?
    επειδή δεν έχω ΚΑΜΙΑ ιδέα απο macos και σκέφτομαι την αγορά ενός στο έμμεσο μέλλον (μέσα σε ένα χρόνο), θα ήθελα να ξέρω κατά πόσο εύχρηστα εν τέλει είναι. αν αρμόζει σε άλλο τοπικ, παρακαλώ

  8. #8
    Εγγραφή
    24-01-2004
    Περιοχή
    Σταυρούπολη Θεσσαλονίκης
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.623
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/10000
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Fritz 7530
    SNR / Attn
    35(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Fastpath

    teodor, μην μας ανάβεις φωτιές.... Γράψε στο "macbook και fedora".
    Γνώμη μου, σπάνια, αλλά μηχανήματα είναι.Όπως συμβαίνει με όλα τα μηχανήματα.

    ariad, έτσι πιστεύω και εγώ.Από τη στιγμή που κάνει boot, και βγάζει τον κύκλο, άρα ένα πρώτο hardware test έχει κάνει. Αν είχε τα dvd το παλικάρι, θα είχε τελειώσει η ιστορία.
    Greece.
    Chosen by the Gods.

  9. #9
    Εγγραφή
    24-01-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.243
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    12000/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Gentoo/DLink 624 (Bridge)
    SNR / Attn
    12(dB) / 20(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Geo07

    Τέτοια προβλήματα δεν εμφανίζονται στα καλά καθούμενα. Κάτι πρέπει να σκάλισες στο MacOS που το αποτρέπει από το να φορτώσει.
    Πρώτα από όλα. Δίσκος δεν είναι. Αν ήταν, ή δεν θα ξεκινούσε (όπως σωστά επισήμανε ο kadronarxis), ή θα αργούσε πάρα πάρα πολύ στο ξεκίνημα. Filesystem, ίσως, αν και σπάνιο σε φορητά. Οπότε ξεκίνα σε single user mode. Για να το κάνεις αυτό, πατάς Command-S στην εκκίνηση, μέχρι να σου βγάλει την κονσόλα. Εκεί, γράφεις
    Κώδικας:
    fsck -fy
    και περιμένεις να ολοκληρώσει. Αν σου γράψει ότι έκανε αλλαγές στο filesystem, επαναλαμβάνεις μέχρι να σου γράψει ότι όλα είναι OK.

    Από δω και πέρα χρειάζεται προσοχή:
    Κώδικας:
    mount -uw /
    ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Μόλις απέκτησες δικαιώματα read-write σε όλο το δίσκο! Προχωράς με δική σου ευθύνη!

    Μετά, γράφεις
    Κώδικας:
    diskutil repairPermissions /
    Θα ξεκινήσει την διαδικασία επιδιόρθωσης των δικαιωμάτων των αρχείων του συστήματος στον δίσκο. Αφού τελειώσει,
    Κώδικας:
    exit
    και αν όλα πήγαν κατ' ευχήν, θα δεις το MacBook να φορτώνει κανονικά.

    Αν είναι κάτι σοβαρότερο και δεν φορτώσει πάλι, τότε θα πρέπει να βρεις τα DVD του MacBook και να κάνεις εγκατάσταση από την αρχή (με Archive & Install, για να κρατήσεις όλους τους χρήστες σου).
    Macintosh. The Computer For The Rest Of Us.
    Sex, Drinks & Opera.
    Thessaloniki Macintosh Community
    Hellenic Army Discharge Countdown Widget

  10. #10
    Εγγραφή
    06-08-2003
    Περιοχή
    Ντενεκεδούπολη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.380
    Downloads
    16
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/4996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Router
    DrayTek Vigor2760
    SNR / Attn
    15.6(dB) / 14.3(dB)
    Πιο απλό είναι να εκκινήσεις με τις επεκτάσεις ανενεργές κρατώντας το shift κατά την εκκίνηση. Κάτι σαν το safe mode των windows δηλαδή.

    Αν είσαι Αθήνα, επικοινώνησε μαζί μου να σου κάνω ένα αντίγραφο του DVD.

  11. #11
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor

    Καλό αυτο με το Single User mode, δεν το ξερα.

    Ερώτηση: Σε αυτήν την περίπτωση, μπορείς να έχεις και δίκτυο (έστω μόνο ethernet).


  12. #12
    Εγγραφή
    24-01-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.243
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    12000/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Gentoo/DLink 624 (Bridge)
    SNR / Attn
    12(dB) / 20(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Υποθέτω ότι μπορείς να έχεις και δίκτυο, φτάνει να τρέξεις την ifconfig για το en0 interface. Δεν το έχω δοκιμάσει πάντως. Σε γενικές γραμμές, εκτός από services που τρέχουν με ιδιαίτερο τρόπο, π.χ. μέσω του launchd, ισχύει ό,τι θα ίσχυε σε ένα κοινό *nix σύστημα.
    Macintosh. The Computer For The Rest Of Us.
    Sex, Drinks & Opera.
    Thessaloniki Macintosh Community
    Hellenic Army Discharge Countdown Widget

  13. #13
    Εγγραφή
    04-11-2004
    Μηνύματα
    149
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    geo07 έστειλα pm

  14. #14
    Το avatar του μέλους geo07
    geo07 Guest
    Κατ'αρχάς καλημέρα!
    Ξέρετε τι λένε.. Ενός κακού, μύρια έπονται!
    Προσωπικοί λόγοι όλες αυτές τις ημέρες δεν μου επέτρεψαν να ασχοληθώ με το πρόβλημα του μακ μου.
    Και σήμερα το πρωί, ω του θαύματος, τα cd βρέθηκαν!! Είχαν μείνει "διαβολικά" κρυμμένα ανάμεσα σε κάποια βιβλία. Τι να πω? Αν βλέπατε την αντίδρασή μου, θα καταλαβαίνατε..
    Δεν έχω λόγια να ευχαριστήσω όλους εσάς παιδιά για την βοήθειά σας. Πρωτού προκύψουν οι λόγοι της απουσίας μου, είχα φτάσει μέχρι την συμβουλή του φίλου καδρονάρχη να βγάλω μπαταρία και να πατήσω το power για 10''. Χωρίς αποτέλεσμα και πάλι.
    Με τα νέα δεδομένα, ταπεινά και πάλι ζητώ τη βοήθειά σας. Βήμα-βήμα σας παρακαλώ, γιατί, "όποιος καεί στο χυλό.....

    Γιώργος

  15. #15
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.343
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geo07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τα νέα δεδομένα, ταπεινά και πάλι ζητώ τη βοήθειά σας. Βήμα-βήμα σας παρακαλώ, γιατί, "όποιος καεί στο χυλό.....
    Άν οι λύσεις που αναφέρθηκαν παραπάνω δεν φέρουν αποτέλεσμα:
    Με το που ανοίγει το μηχάνημα, βάζεις το cd του OS X, ξεκινάς από το cd (κρατώντας πατημένο το πλήκτρο C) και επιλέγεις Archive & Install ώστε να κάνει εγκατάσταση πάνω στην υπάρχουσα, χωρίς να χάσεις τα δεδομένα σου.
    Προσοχή να επιλέξεις τη συγκεκριμένη επιλογή (που μπορεί να είναι στα Advanced options) αλλιώς θα κάνει format και θα χάσεις ό,τι έχεις μέσα.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. MacBook / MacBook Pro και μειωση θερμοκρασιων
    Από haHa στο φόρουμ Apple Hardware και Software
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-08-08, 16:50
  2. Μικρές αλλαγές στα macbook pro και macbook
    Από kadronarxis στο φόρουμ Apple Hardware και Software
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-02-08, 13:00

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας