Εμφάνιση 1-11 από 11

Θέμα: New laptop!

  1. #1
    Εγγραφή
    18-07-2005
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    210
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Γεια χαρα! Ενας φιλος μου θελει να παρει λαπτοπ και μου ζητησε να του βρω εγω.
    Πρωτα απο ολα επειδη μπηκε πολιτικος μηχανικος θα "παιζει" πολυ με το autocad και με αλλα προγραμματα σχεδιασης. Ομως, δεν εχει σκοπο να παρει και destop αρα θα χρησιμοποιει το λαπτοπ για αυτη τη δουλεια. Επισης παιζει games και κανει αρκετες δουλειες με τον υπολοιστη, αρα θελει ενα καλο και δυνατο μηχανιμα που θα του κρατησει.

    Εγω εχω σκεφτει αυτα:
    1)acer 1694 http://openmind.gr/product_info.php...3c0b5e4955cff37

    2)AMILO M 1437
    http://openmind.gr/product_info.php...3c0b5e4955cff37

    η ακομα καλυτερα: http://openmind.gr/product_info.php...3c0b5e4955cff37

    Ομως δεν ξερω αν η 15,4 οθονη ειναι καλη για autocad. Απο την αλλη βεβαια θα το εχει πιο πολυ σαν "λαπτοπ" και οχι σαν dtr αρα το θελει σχετικα μικρο και με μεγαλη αυτονομια αρα η 17' ,μαλλον, απορριπτεται (??)

    Εσεις τι λετε, η 15,4 αρκει; Επισης πιο απο τα δυο καλυτερα; Κανενα αλλο καλυτερο με πανω κατω τιμη 1500ευρω;

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

  2. #2
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Βασικά υπάρχουν κάποια ζητήματα που θα ήθελα να σου αναφέρω σχετικά με τα laptop (ως κάτοχος ενός).
    Συμφωνώ ότι είναι πιο όμορφα και κομψά από τα desktop και πολλοί πηγαίνουν προς laptop έπειδή είναι πιο μαζεμένες και “γλυκούλικες” λύσεις.
    Για μένα το μόνο προσόν ενός laptop σε σχέση με τα desktop είναι η φορητότητά του. Αν ψάχνεις για μια στιβαρή λύση για να κρατήσει πήγαινε σε desktop. Αν θες μια λύση που θα σου επιτρέπει να δουλεύεις όσο γίνεται πιο άνετα πάλι desktop είναι η απάντηση. Η ίδια απάντηση είναι και στο θέμα της τιμής.
    Βασικά το laptop δεν είναι ένα μηχάνημα που αξίζει να κάνεις επένδυση χρημάτων. Μπορεί να βγάλει κανένα γενναίο πρόβλημα μια μέρα μετά την εγγύηση και να το φυσάς και να μην κρυώνει (μια που στις τιμές για επισκευές πέφτουν τσεκουριές από ότι έχω ακούσει από γνωστούς) . Εγώ είμαι κάτοχος (ή καλύτερα ο πατέρας μου) ενός fujitsu – siemens που θεωρείται 'καλή” μάρκα. Στον ένα χρόνο πάνω έκανε κάτι παιχνίδια με την φωτείνότητα της οθόνης (ευτυχώς το έκανε μια - δύο φορές). Σε μια φίλη μου όμως είναι μόνιμο πρόβλημα (και αυτή fujitsu – siemens) και τρέχει σε αντιπροσωπίες κλπ. Αυτά στα αναφέρω για το πως συμπεριφέρονται μηχανήματα που αγοράστηκαν 1.5 με 2 χρόνια πριν, ανήκουν σε μια “καλή” μάρκα και τότε κόστιζαν γύρω στα 1700 euro. Εγώ προσωπικά ξενερώνω όταν ένα τόσο ακριβό μηχάνημα (επειδή μιλάς για τάξη χρημάτων 1500 euro) δεν δουλεύει όπως πρέπει.
    Όσον αφορά το θέμα της εργονομίας θα σου πω το εξής. Προτιμώ να δουλεύω στο μηχάνημα μου (desktop P3 στα 800Mhz) αντί στο καινούριο “τζιτζι” laptop. Το ίδιο έχω ακούσει και από άλλους γνωστούς που περνάνε αρκετές ώρες με το μηχάνημα τους.
    Κλείνοντας να σου απαντήσω και σε αυτά που ρώτησες! (μην είμαι τελείως offtopic). Ή καλύτερα να σου δόσω κάποιες κατευθύνσεις... Η acer θεωρείται φθηνή μάρκα και από αρκετούς αναξιόπιστη. Όσοι γνωστοί μου πάντως έχουν αγοράσει acer (4 -5) δεν έχω ακούσει να έχουν προβλήματα. Τα fujitsu – siemens θεωρούνται “καλά” αλλά μετά την εμπειρία μου και της φίλης μου δεν θα τα πρότεινα. Πολύ καλά λόγια έχω ακούσει για τα toshiba.

    Αυτά... ελπίζω να μην σε κούρασα (πολυ...)

  3. #3
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Ααα... και κάτι τελευταίο. Αν επιμένεις στην λύση του laptop κοίταξε να παρεις και κάποιο που να έχει κάποια χρόνια εγγύηση (πάνω από 1). Στην χειρότερη πλήρωσε και κάτι παραπάνω και κάνε επέκταση εγγύσης (νομίζω ότι αυτή η κίνηση αξίζει τα λεφτά της).

  4. #4
    Εγγραφή
    29-04-2005
    Περιοχή
    Καλαμάτα
    Μηνύματα
    354
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    ISP
    FORTHnet
    Wink
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Elpis
    Γεια χαρα! Ενας φιλος μου θελει να παρει λαπτοπ και μου ζητησε να του βρω εγω.
    Πρωτα απο ολα επειδη μπηκε πολιτικος μηχανικος θα "παιζει" πολυ με το autocad και με αλλα προγραμματα σχεδιασης. Ομως, δεν εχει σκοπο να παρει και destop αρα θα χρησιμοποιει το λαπτοπ για αυτη τη δουλεια. Επισης παιζει games και κανει αρκετες δουλειες με τον υπολοιστη, αρα θελει ενα καλο και δυνατο μηχανιμα που θα του κρατησει.

    Εγω εχω σκεφτει αυτα:
    1)acer 1694 http://openmind.gr/product_info.php...3c0b5e4955cff37

    2)AMILO M 1437
    http://openmind.gr/product_info.php...3c0b5e4955cff37

    η ακομα καλυτερα: http://openmind.gr/product_info.php...3c0b5e4955cff37

    Ομως δεν ξερω αν η 15,4 οθονη ειναι καλη για autocad. Απο την αλλη βεβαια θα το εχει πιο πολυ σαν "λαπτοπ" και οχι σαν dtr αρα το θελει σχετικα μικρο και με μεγαλη αυτονομια αρα η 17' ,μαλλον, απορριπτεται (??)

    Εσεις τι λετε, η 15,4 αρκει; Επισης πιο απο τα δυο καλυτερα; Κανενα αλλο καλυτερο με πανω κατω τιμη 1500ευρω;

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

    Αγαπητέ ή Αγαπητή Elpis, τα link δεν ανοίγουν! Μήπως τα'φτυσε το openmind?
    Φυσικα οι φορητοί με 17αρες οθόνες προορίζονται για desktop replacement, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν μεταφέρονται κιόλας μια φορά στο τόσο.
    ΒΓΕΣ ΚΑΙ ΞΑΝΑΜΠΕΣ!!

  5. #5
    Εγγραφή
    31-08-2004
    Περιοχή
    Ρέθυμνο, Αγρίνιο & Γαλάτσι
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    258
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    27.2(dB) / 8.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ δεν θα σου πω τί να πάρεις. Θα σου πω την προσωπική μου εμπειρία.

    Είμαι ευτυχέστατος κάτοχος ενός Toshiba Satellite S1410-304 αγορασμένο πριν από 2,5 χρόνια σε προσφορά από τα OneWay με 999 euro + ΦΠΑ.
    - 1,8 Celeron, 256Mb RAM, 30Gb HD, nvidia 420go graphics
    Στα 2,5 χρόνια τον έχω αναβαθμίσει σε 512Mb RAM και 60Gb σκληρό 7200.
    Μετά και την τελευταία αναβάθμιση του σκληρού, "πετάει"... Κυριολεκτικά...

    Σε σύγκριση με πιο μοντέρνα φορητά, συναδέλφων, αν εξαιρέσεις τις εργασίες που βασίζονται σε καθαρή επεξεργαστική δύναμη (π.χ. encoding/decoding audio/video, συμπίεση αρχείων κλπ), τους "ρίχνει στα μπούνια". Κυριολεκτικά!!!

    Ο λόγος?
    1) Καθαρόαιμη κάρτα γραφικών, έστω και με λίγη integrated μνήμη!
    2) Normal μνήμη (512 Mb RAM)
    3) Ταχύτατος σκληρός δίσκος.

    Τα παραπάνω είναι λοιπόν, που προτείνω πάντοτε σε φίλους όταν αγοράζουν φορητό.
    - Ποτέ μνήμη κάτω από 512 Mb RAM (για ευνόητους λόγους)
    - Δίσκος ότι μεγέθους να'ναι όμως τουλάχιστον 5400 rpm. Γιατί "ότι μεγέθους να'ναι"?? Γιατί, δεν υπάρχει περίπτωση να τον γεμίσεις με "καθημερινά data". Αν γεμίζει από downloads, παίρνεις έναν πολύ φθηνότερο 3αμισάρι, τον κάνεις εξωτερικό και τελείωσες.
    - Ποτέ ενσωματωμένη "κάρτα γραφικών". Μακρυά! Δώσε παραπάνω αλλά πάρε μια καθαρόαιμη κάρτα γραφικών, με τη δική της μνήμη. Να'χει μία nVidia ή μία ATΙ. Σκέψου το... θα έπαιρνες ποτέ για desktop, PC με ενσωματωμένη "κάρτα γραφικών"? Μάλλον όχι. Και αν έπαιρνες λόγω "οικονομικής στενότητας", θα ήταν το πρώτο πράγμα που θα αναβάθμιζες. Ομως σε φορητό είναι το μοναδικό ίσως πράγμα που δεν αναβαθμίζεται.

    Οσο για την αυτονομία!!?? Δε σε νοιάζει!!! Στα 4 χρόνια που έχω φορητούς, είναι μετρημένες στα δάκτυλα του ενός χεριού οι περιπτώσεις που έμεινα από μπαταρία, γιατί δεν έβρισκα μπρίζα για φόρτιση.
    Σε αεροπλάνα? Συνήθως υπερκαλύπτεσαι για το μέσο χρόνο ταξιδιού.
    Σε αυτοκίνητα - λεωφορεία? 2 ώρες δουλειάς σε φορητό με την ποιότητα των εθνικών μας δρόμων?
    Σε πλοία? Δεν υπάρχει περίπτωση να μη βρεις μία πρίζα.
    Σε τραίνα? Εκεί δεν ξέρω, δεν έχω μπει σχεδόν ποτέ μου.

    Η αναμονή της πραγματικότητας είναι χειρότερη από την πραγματικότητα της αναμονής.

  6. #6
    Το avatar του μέλους manolis
    manolis Guest
    Αγαπητέ Elpis,

    1. Μακριά από HP
    2. Συμφωνώ με τα Toshiba. Είναι μια πολύ καλή λύση!

    3. Αλλά, εγώ πήγα και πήρα DELL και το συστήνω ανεπιφύλακτα

    Καταρχάς σε αμερικάνικο περιοδικό τα Dell βγήκαν πρώτα πιο πάνω και απο τα IBM που κατά ομολογία όσοι ξέρουν τα θεωρούν top (και όχι άδικα)

    Δεύτερον, είναι fully customizable αλλά με υλικά ελεγμένα για συμβατότητα, όχι όπως τα Turbo X και τέτοιες άλλες παπαριές.

    Τρίτον και πολύ σημαντικόν έχουν 3 χρόνια εγγύηση!!!!!!!

    Εγώ πήρα Intel Pentium M, 2.0GHz
    1Gb Ram, 128 Mb Ati Mobility Radeon X600
    80 GB hard disk στα 7200 rpm
    wireless adaptor 802.11b/g,
    9 cell μπαταρία (περίπου 4 ώρες μου κρατάει με installations και full work)
    intergrated bluetooth
    3 χρόνια εγγύηση, δερμάτινη γαμάτη τσαντούλα, windows Xp Professional
    οθόνη 15.4' widescreen 1680x1050!!!!!
    3 κιλά

    Μέσω εταιρίας (γλύτωσα Φ.Π.Α. δλδ.) μου πήγε 2000 Ε

    Δε σου λέω να πάρεις το δικό μου, αλλά όπως σου είπα είναι fully customizable για να φτιάξεις το μηχάνημα με τις δικές σου χρηματικές και τεχνολογικές ανάγκες

    By the way, δεν υπάρχει στα καταστήματα. Τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία, τους λες τι να σου βάλουν, πληρώνεις το χρήμα και σου ερχεται σε 10 εργάσιμες σπίτι σου κατευθείαν από Αμερική.

    Τέλος δεν έχει τόση μεγάλη σημασία το μέγεθος της οθόνης αλλά η ανάλυση της για το Autocad. 15.4'' με 1650x1050 είναι μια χαρά!!!!

  7. #7
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    μανολη
    με 17αρα ποσο πηγαινε?

  8. #8
    Εγγραφή
    22-10-2004
    Περιοχή
    middle earth
    Μηνύματα
    1.147
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240 kbps
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΛΛΗΝΗ
    Router
    FRITZ!Box 5530
    Dell D-810

  9. #9
    Το avatar του μέλους Navigator
    Navigator Guest
    Τα Αcer ειναι καθαρή κοροιδία γιατι παρά τη φτηνή τιμή τους η made in Italy και οχι made in Taiwan ποιότητά τους ειναι πολύ μέτρια και αν εισαι heavy user σε δυό χρόνια το πολύ θα στα δώσει στο χέρι.
    Απο τη άλλη το remote control service από τη Ιταλία που έχουν ειναιι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ ΚΑΙ ΠΑΝΑΡΓΟ γιατι περειμένουν να τους έρθουν όλα απο Ιταλία.
    Οπως κατάλαβες η τριετής εγγυηση ειναι μονόδρομος με αυτούς και ξέχνα τη τιμή με ένα χρόνο εγγυηση.Αλλά και πάλι δεν μπορεις να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο γιατί αν πάθει βλάβη μέσα στη τριετία μπορεί να μην πληρώσεις το κόστος της επισκευής αλλά ειναι πολύ συχνό να πάρεις το μηχανημά σου μετα από δύο μήνες.

  10. #10
    Εγγραφή
    12-07-2005
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    93
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    384/128
    - CAD σε λαπτοπ = χλωμό και πολύ κουραστικό.(ιδιαίτερα με μεγάλα σχέδια)
    - Απέφυγε 'κατασκευαστές' τύπου Πλαίσιο & Μουλτιράμα.(μούφααααααα !!! )
    - Προτιμησε ένα CPU Mobile και όχι full scale λύσεις τύπου P4 3.0 κλπ - Ζεσταίνονται πολύ και τα ανεμιστήρια στο μικρό σασι του λαπτοπ θα σε τρελάνουν!!!
    - Συμφωνώ και επαυξάνω για την χρησιμότητα μιας κανονικής κάρτας γραφικών.
    - 512 Ραμ οπωσδήποτε!

  11. #11
    Εγγραφή
    14-03-2005
    Περιοχή
    Σλοβακία
    Μηνύματα
    2.256
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    20480/2048
    ISP
    Chello
    Θέλω να πάρω και εγώ ένα laptop και δίνω μέχρι 2000. Επειδή πρώτη φορά θα ασχοληθώ με Laptop δεν ξέρω τι παίζειτε. Ποιες εταιρεείς που κατασκευάζουν laptop είναι οι καλύτερες? Το laptop θα χρησιμοποιηθεί για ένα πρόγραμμα φαρμακείου και ταυτόχρονη αναπαραγωγή μουσικής ωστόσο θα ήθελα να το είχα και ως έναν επιπλεόν υπολογιστή. Αυτή την στιγμή κοιτάω ένα της fujitsu. Τι λέτε ? Έχτε να προτίνετε κάποιο άλλο στα ίδια λεφτά? http://openmind.gr/product_info.php?...9f32fccdba633c.
    Imac 24" | 2GB Ram | 7600GT | Logitech Z 5500 |

    Αluminum Macbook 2.4 Ghz | 2GB Ram| 250GB HDD |

    Lian Li V2000 | Watercooled by Zalman | Chieftec 560W Modular | Intel Core Duo 6750 | 4GB RAM Mushkin | Asus 8800GTS Watercooled | Raptor-X 150GB |

    8GB iPhone v 2.1 UNLOCKED

Παρόμοια Θέματα

  1. Laptop+Router+Laptop
    Από Sacred στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-08, 18:45
  2. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-12-06, 15:29
  3. Συνδεση WiFi laptop με laptop
    Από kone στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-06, 04:14

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας