Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Εγγραφή
    22-10-2004
    Μηνύματα
    2.435
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Γεια χαρά σε όλους. Είναι το πρώτο μου post εδώ μιας και μόλις πρόσφατα έκανα αίτηση για dsl (που σημαίνει ότι έχω να περιμένω 2-3 εβδομάδες μέχρι να μου έρθει). Παρ' όλα αυτά πήρα ήδη router (usr 9106) μιας κι έχω 2 υπολογιστές και θα θέλω και το ασύρματο για φίλους που θα έρχονται (και για δοκιμή/εμπειρία).

    Το πρόβλημα είναι το εξής:
    Η πρίζα του ΟΤΕ είναι σε διπλανό δωμάτιο. Εκεί πάνω υπάρχει ήδη ένας διακλαδωτής ώστε να έχω 2 τηλέφωνα στο σπίτι. Υπάρχει τρύπα στον τοίχο ώστε να περνάει το τηλεφωνικό καλώδιο στο δωμάτιο των υπολογιστών (modem + άλλο modem + τηλέφωνο). Το ερώτημα είναι που να βάλω τον router, δίπλα στην πρίζα του ΟΤΕ (ώστε να έχω κοντό τηλεφωνικό καλώδιο) και να τραβήξω 2 καλώδια δικτύου μέχρι τους υπολογιστές; Η να φέρω το router στο δωμάτιο των υπολογιστών και να έχω κοντό καλώδιο δικτύου και μακρύ τηλεφωνικό; Η τέλος να μοιράσω το μάκρος στη μέση;

    Από όσο ξέρω το τηλεφωνικό καλώδιο ίσως να είναι λίγο χαμηλότερης ποιότητας, οπότε για αυτό σκέφτομαι να βάλω τον router δίπλα στην πρίζα (μιλάμε για συνολική απόσταση γύρω στα 10 μέτρα)

    Για την ώρα το τηλέφωνο που έχω στο τέλος αυτής της γραμμής έχει κάποια παράσιτα, τα οποία δεν ξέρω αν προέρχονται από τα καλώδια (2 modem είναι αυτά!) ή από την ίδια την συσκευή (είναι καμιάς 10-ετίας)
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

  2. #2
    Εγγραφή
    17-06-2003
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    5.841
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΔΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    28.1(dB) / 5.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ προτείνω να μπει το router στο computer room, να βάλεις το splitter εκεί δίπλα και στο δευτερο καλώδιο που παει στο τηλέφωνο βάζεις απλά ενα φιλτρο.
    <? while (!$success) { $try++; } ?>

  3. #3
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Ροζέτα -> καλώδιο 20cm -> splitter-> (1) καλώδια από πρίζες (2) 10 μέτρα καλώδιο προς router δίπλα στον υπολογιστή. Λόγος: τα εσωτερικά καλώδια κάνουν crosstalk, παράσιτα, "ψυχρές" συνδέσεις και περνάνε μέσα στο σήμα του adsl. Θέλεις να τα φιλτράρεις από τη γραμμή σου όσο πιο γρήγορα μπορείς. Θες τη γραμμή που πάει στο modem να είναι πρώτη στη σειρά σύνδεσης.
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  4. #4
    Εγγραφή
    02-02-2004
    Μηνύματα
    1.570
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    -αν είναι PSTN θα ξεμπλέξεις εύκολα με φίλτρα (χωρίς splitter).

    -αν είναι ISDN τότε μάλλον δε γλυτώνεις την τοποθέτηση ενός ακόμα καλωδίου προς το δωμάτιο με τα PC.
    Αν κατάλαβα τον wintech2003, ίσως να γλυτώσεις την τοποθέτηση αυτού του καλωδίου αλλά δε γνωρίζω αν μπορούν να λειτουργήσουν μαζί φίλτρα και splitter.[/code]
    ¶ Τουλάχιστον δύο πράγματα είναι άπειρα: Οι αριθμοί Є R και η ΒΛΑΚΕΙΑ.
    "Όποια κοινωνία παραχωρεί ελευθερία για ασφάλεια, είναι ανάξια και για τις δύο και θα χάσει και τις δύο" B.F.
    ¶ LeT Me HeaR you MaKe DeCiSioNS WiTHouT youR TeLe-ViSioN.

  5. #5
    Εγγραφή
    09-07-2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    73
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Η λύση του pelasgian είναι η καλύτερη και η σωστότερη!!
    Το έχω κάνει με μακρύτερα τηλεφωνικά καλώδια και δεν έχει κανένα πρόβλημα!

  6. #6
    Εγγραφή
    22-10-2004
    Μηνύματα
    2.435
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Ok, ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Pelasgian, αν κατάλαβα καλά, Ροζέτα εννοείς την πρίζα του ΟΤΕ στον τοίχο έτσι;
    Στη συνέχεια βάζω το spliter (pstn έχω) εκεί πάνω βάζω τον ήδη υπάρχον διακλαδωτή που δίνει τώρα τηλέφωνο και τραβάω κι άλλο ένα καλώδιο από το spliter του ΟΤΕ μέχρι το άλλο δωμάτιο πάνω στο router?

  7. #7
    Εγγραφή
    09-07-2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    73
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dvm
    Ok, ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Pelasgian, αν κατάλαβα καλά, Ροζέτα εννοείς την πρίζα του ΟΤΕ στον τοίχο έτσι;
    Στη συνέχεια βάζω το spliter (pstn έχω) εκεί πάνω βάζω τον ήδη υπάρχον διακλαδωτή που δίνει τώρα τηλέφωνο και τραβάω κι άλλο ένα καλώδιο από το spliter του ΟΤΕ μέχρι το άλλο δωμάτιο πάνω στο router?
    Σωστός!!!

  8. #8
    Εγγραφή
    22-10-2004
    Μηνύματα
    2.435
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Άλλη μια διευκρίνιση (συγγνώμη αν σας πρίζω, αλλά θεωρώ ότι πρέπει να το στήσω σωστά το άτιμο!). Το εξωτερικό τηλεφωνικό καλώδιο που θα τρέχει παράλληλα (λεπτή κόκκινη γραμμή) μαζί με το παλιό εξωτερικό τηλεφωνικό καλώδιο (λεπτή πράσινη γραμμή) μπορεί να δημιουργήσει παράσιτα στην σύνδεση?

    Γενικά το χρειάζομαι το 1ο τηλέφωνο που είναι δίπλα στους υπολογιστές. Επίσης θέλω να κρατήσω και κάποιο modem δίπλα στους υπολογιστές αν κάποια στιγμή, χάσω την dsl.

    Επίσης, άλλη μια ερώτηση που μόλις μου ήρθε έφαγα flash. Ο ένας υπολογιστής συνδέεται με straight καλώδιο στον router (όπως πρέπει, έτσι Ο δεύτερος όμως συνδέεται με cross, (μιας και πρώτα ήταν συνδεδεμένοι απευθείας μεταξύ τους). Παρ'όλα αυτά το δίκτυο μεταξύ τους (μέσω router πάντα) παίζει μια χαρά, pings, samba κλπ. Πώς γίνεται και παίζει σωστά ο 2ος που συνδέθηκε με cross καλώδιο;

  9. #9
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dvm
    Ok, ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Pelasgian, αν κατάλαβα καλά, Ροζέτα εννοείς την πρίζα του ΟΤΕ στον τοίχο έτσι;
    Στη συνέχεια βάζω το spliter (pstn έχω) εκεί πάνω βάζω τον ήδη υπάρχον διακλαδωτή που δίνει τώρα τηλέφωνο και τραβάω κι άλλο ένα καλώδιο από το spliter του ΟΤΕ μέχρι το άλλο δωμάτιο πάνω στο router?
    Σου έφτιαξα ένα διαγραμματάκι για να δεις τι γίνεται.
    Ξεκινάς από τη πρίζα. Την ανοίγεις και τραβάς το καλώδιο από τις βίδες μέσα. Να κάνεις προσεκτική και «καθαρή δουλειά» εκεί. Κλείσε το καπάκι και τράβα ένα φίλτρο και ένα διαχωριστή για τα τηλέφωνα, από το καλώδιο που τράβηξες από μεσα τράβα ένα διαχωριστή adsl (splitter) και στο ένα βάλε το router, στο άλλο βάλε άλλο ένα διαχωριστή γραμμής και τράβα modem και fax.

    Ελπίζω να είσαι ΟΚ τώρα.

    υ.γ. αν θέλει κανείς το αρχείο αυτό σε open office για να παίξει και να κάνει άλλα διαγράμματα, πείτε μου πριν το σουτάρω.
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  10. #10
    Εγγραφή
    17-06-2003
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    5.841
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΔΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    28.1(dB) / 5.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ δλδ τι ειπα? Μ'αρεσει που η ιδέα σου λεει ο boy είναι πιο σωστή, ενώ ουσιαστικά την ίδια λύση προτείναμε.

    Α ρε boy.. αν δεν παινεψεις το σπίτι σου θα πέσει να σε πλακώσει λεει μια παροιμία...
    <? while (!$success) { $try++; } ?>

  11. #11
    Εγγραφή
    09-07-2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    73
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από wintech2003
    Εγώ δλδ τι ειπα? Μ'αρεσει που η ιδέα σου λεει ο boy είναι πιο σωστή, ενώ ουσιαστικά την ίδια λύση προτείναμε.

    Α ρε boy.. αν δεν παινεψεις το σπίτι σου θα πέσει να σε πλακώσει λεει μια παροιμία...
    wintech2003 , το σπίτι μου είναι Χαλκίδα, το δικό σου Χαλκίδα άρα η παροιμία σου είναι άτοπη.
    Τώρα όσον αφορά τον pelasgian από οτι κατάλαβα μάλλον άλλαξε γνώμη γιατί στο πρώτο του post τα είχε πει διαφορετικά.
    Το πρώτο φίλτρο που λέει νομίζω είναι περιττό γιατί θα μπορούσε όπως είχε πει αρχικά να μπεί μετά την ροζέτα ο διαχωριστής ADSL.

  12. #12
    Εγγραφή
    14-09-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    146
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11200/960
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Netgear DGN2200 v.3
    SNR / Attn
    6(dB) / 37(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η σύνδεση spitter και adsl router γίνεται μέσω καλωδίου level 5 FTP και ποια η διαφορά του με το UTP?

    Με το cisco 96 είχε καλώδιο για το router to οποίο έγραφε level 5 ftp και είχε 4 καλώδια όταν όμως ζήτησα level 5 ftp από Κωνσταντακατο μου έδωσε με 8 καλώδια από τα οπόια χρησιμοποίησα τα 4 με RJ11 και δουλεύει με απόσταση γύρω στα 15 μέτρα.

  13. #13
    Εγγραφή
    09-07-2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    73
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Βάζω και εγώ ένα διάγραμμα με τα εικονίδια του pelasgian.
    Συγνώμη pelasgian απλά για ποιο γρήγορα.


  14. #14
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από boy
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από wintech2003
    Εγώ δλδ τι ειπα? Μ'αρεσει που η ιδέα σου λεει ο boy είναι πιο σωστή, ενώ ουσιαστικά την ίδια λύση προτείναμε.

    Α ρε boy.. αν δεν παινεψεις το σπίτι σου θα πέσει να σε πλακώσει λεει μια παροιμία...
    wintech2003 , το σπίτι μου είναι Χαλκίδα, το δικό σου Χαλκίδα άρα η παροιμία σου είναι άτοπη.
    Τώρα όσον αφορά τον pelasgian από οτι κατάλαβα μάλλον άλλαξε γνώμη γιατί στο πρώτο του post τα είχε πει διαφορετικά.
    Το πρώτο φίλτρο που λέει νομίζω είναι περιττό γιατί θα μπορούσε όπως είχε πει αρχικά να μπεί μετά την ροζέτα ο διαχωριστής ADSL.
    Τα είπα όντως διαφορετικά και ο πρώτος τρόπος είναι ο καλύτερος (και με λιγότερα υλικά), αλλά έτσι πώς είναι τα πράγματα δεν γίνεται με το φίλο, γίατί τα τηλέφωνα δεν είναι σε σειρά και γιατί θέλει τηλέφωνο, φαξ και μοντεμ στο άλλο δωμάτιο. Αυτό δεν μπορούσε κανείς από τους δύο μας να το ξέρει πριν δούμε το διάγραμμά του dvm. Εκεί έκρινα ότι το να πάρεις ένα φίλτρο και ένα splitter είναι φτηνότερο και γρηγορότερο από το να ανοίγεις τρύπες και να περνάς καλώδια.

    Στο δικό μου σπίτι έχω ΚΑΝΑΛΙΑ περασμένα πάνω από το σοβατιπί και έχω έτοιμες τρύπες σε ΟΛΑ τα δωμάτια, οπότε το να περνάω καλώδια είναι ΠΙΟ εύκολο. Σκέψου τώρα να καρφώνεις 20 μέτρα καλώδιο για να πάρεις το router από το adsl splitter, τη στιγμή που το έχει ήδη περασμένο.

    Ένα τεστ είναι να πάρει τον router, να τον βάλει δίπλα στη πρίζα με μικρό καλώδιο και να δει το upstream/downstream noise χωρίς ΚΑΜΙΑ επέκταση συνδεδεμένη. Μετά να το δει με 20 μέτρα καλώδιο, και μετά με όλες τις συσκευές επάνω. Αν δεν έχει ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΕΣ αλλάγες, ας κάνει αυτό που είπα ΔΕΥΤΕΡΟ (με διάγραμμα) γιατί είναι πιο εύκολο.

    Αν έχει πρόβλημα, τότε τα καλώδια - συνδέσεις δεν είναι καλά και κάνουν θόρυβο, οπότε θες καινούργιο καλώδιο ΟΥΤΩΣ ή άλλως. Μια και θα κάνεις τη παλικαριά, βάλε και ένα κανάλι (αυτά τα πλαστικά) από το σημείο εισόδου του τηλεφώνου στο σπίτι προς όλα τα σημεία που το θες στο σπίτι σου, και τότε κάνε τη καλύτερη λύση (σχεδιάζεις από μηδενικής βάσης.)

    Εγώ βάζω τα τηλέφωνα daisy chain (σε σειρά) και όχι παράλληλα). Από τη ροζέτα πάω στη πρώτη πρίζα, μετά στη δεύτερη κοκ. Από τη ροζέτα στη πρώτη πρίζα μεσαλαβώ splitter και τραβάω ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ καλώδιο για το adsl.
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  15. #15
    Εγγραφή
    09-07-2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    73
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Σωστός!!!
    Τώρα ο φίλος dvm έχει μια ολοκληρωμένη άποψη οπότε είναι στο χέρι του να ακολουθήσει όποια συνδεσμολογία τον βολεύει.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ανίχνευση καλωδίων σε τοίχους
    Από idem στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-09, 16:27
  2. Ποιότητα καλωδίων Συμπεράσματα
    Από PGouv στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-08, 14:51
  3. Προβλημα Καλωδιων
    Από Belaki στο φόρουμ Κουτιά, τροφοδοτικά και ψύξη
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-08, 15:43
  4. Ελλειψη ζευγους καλωδιων?
    Από antonis4 στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-07, 03:10
  5. σύνδεση καλωδιων δικτυου
    Από ksts_m στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-07-05, 15:12

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας