Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    07-09-2003
    Περιοχή
    York
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.274
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    USR 9113
    Θα ηθελα λιγο την βοηθεια σας στο εξης.

    Πως μπορει καποιος που θα παει σε καποια πολη του εξωτερικου να εχει broadband internet στο φορητο του παντου, χωρις να κανει συμβολαιο με εταιρια κινητης τηλεφωνιας κτλ?

    Συγκεκριμενα , θα παω στην ρωμη για 2-3 μερες και θα ηθελα να εχω internet στο laptop σε οποιοδηποτε μερος κι αν ειμαι , αλλα προφανως το roaming απο ελληνικη εταιρια ειναι πανακριβο , και να κανω συμβολαιο με μια ιταλικη εταιρια προφανως δε γινεται ( δεν εχω ιταλικη διευθυνση , αφμ ή οτι αλλο θα ζητανε στο συμβολαιο ) και δε συμφερει αν ειναι να μεινω 2-3 μερες.
    Υπαρχει αλλος τροπος , με μια προπληρωμενη καρτα πχ?

  2. #2
    Εγγραφή
    07-10-2006
    Περιοχή
    ηλιούπολη
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    88
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    THOMSON ST780
    SNR / Attn
    9(dB) / 19(dB)
    Path Level
    Interleaved
    καλησπέρα,


    http://free-hotspot.groopli.com/inde...6793&x=23&y=14


    σε αυτο το λινκ βλεπεις τα διαθεσιμα hotspots (εννοειται free), για ασυρματη προσβαση (wifi) στη Ρώμη.

    http://www.free-hotspot.com εδω διαλεγεις οποιαδηποτε πολη και σου εμφανιζει τα διαθεσιμα free hotspots.
    "Αν κάποτε συναντούσα έναν εξωγήινο θα είχα περισσότερα να συζητούσα μαζί του, παρά με τον γείτονα μου"
    Φ.Κ.Ντικ

  3. #3
    Εγγραφή
    07-09-2003
    Περιοχή
    York
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.274
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    USR 9113
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από campero Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα,


    http://free-hotspot.groopli.com/inde...6793&x=23&y=14


    σε αυτο το λινκ βλεπεις τα διαθεσιμα hotspots (εννοειται free), για ασυρματη προσβαση (wifi) στη Ρώμη.

    http://www.free-hotspot.com εδω διαλεγεις οποιαδηποτε πολη και σου εμφανιζει τα διαθεσιμα free hotspots.
    Ευχαριστω για την απαντηση αλλα δε μου κανουν αυτα τα hot spot.
    Το θεμα ειναι να εχω internet ανεξαρτητα σε ποιο σημειο της πολης ειμαι.
    Απ'οτι καταλαβαινω μονο η ακριβη λυση του roaming παιζει...

  4. #4
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.322
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blackjim Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απ'οτι καταλαβαινω μονο η ακριβη λυση του roaming παιζει...
    Αν δεν έχεις πρόβλημα με το να πληρώνεις 7€ το megabyte, go for it...

    Αλλίως υπάρχουν και wi-fi hotspots επι πληρωμή, που αν είναι από τον ίδιο πάροχο σου επιτρέπει να πάρεις κάποιο πάσο για 1-2 μέρες, και σίγουρα θα είναι φθηνότερο από το roaming με το κινητό.

  5. #5
    Εγγραφή
    07-09-2003
    Περιοχή
    York
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.274
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    USR 9113
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν έχεις πρόβλημα με το να πληρώνεις 7€ το megabyte, go for it...
    προφανως και εχω και γι αυτο ρωταω αν υπαρχει αλλος τροπος.
    Αλλα αν παω εκει και παω σε καποιο vodafone-style καταστημα και μου πει οτι χωρις αφμ κτλ δε παιζει , θα εχω προβλημα. Γι'αυτο πρεπει να ξερω αν το roaming ειναι μονοδρομος.

    Παντως τοσες εταιριες εχει και η ιταλια. Με προπληρωμενη καρτα/πακετο δεν θα εχουν κατι για 3g internet?
    Δυστηχως δε ξερω και ιταλικα για να μπω στα site τους και να ψαξω.

  6. #6
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.025
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Μιας και είμαι Ιταλία αυτή την εποχή, θα δώσω μία καθυστερημένη απάντηση στο ζήτημα. Αφενός ώστε να υπάρχει διαθέσιμη η πληροφορία στο forum, αφετέρου ώστε να γίνει αφορμή για συζήτηση σε σχέση με την ελληνική ασύμφορη πραγματικότητα.

    Υπάρχει λοιπόν μία εταιρεία, η tre, η οποία δίνει μέσω καρτοκινητής 3G internet με 9 ευρώ/μήνα για 50 Mbyte/ημέρα. Επίσης δίνει με 3 ευρώ ανά εβδομάδα 100 Mbyte/ημέρα, δηλαδή 3 Gbyte/μήνα, τα οποία όμως δε μεταφέρονται από μέρα σε μέρα.

    Πιστεύω ότι είναι μία πολύ καλή λύση, σε σχέση με τα 14 €/εβδομάδα που θέλει η wind (χωρίς περιορισμό στον όγκο όμως), για χρήστες που θέλουν να μην ξοδέψουν μία περιουσία και ταυτόχρονα δεν ενδιαφέρονται να κάνουν βαριά χρήση, αλλά θέλουν το always on.

    Η ίδια εταιρεία δίνει και πακέτα χρονοχρέωσης, τα οποία όμως δεν είναι τόσο συμφέροντα, όσο εκείνα της ογκοχρέωσης. Σε λίγο καιρό θα αποκτήσω μάλλον το πακέτο με τα 14 ευρώ/μήνα (4x3€+2 για να κλείσουν οι 30 μέρες), οπότε θα γράψω εντυπώσεις.

    Μετά τα 50-100Mbyte/ημέρα αρχίζει το χαράτσι των 0,6€ Mbyte + τέλους σύνδεσης 0,15€. Επίσης αν το σήμα πέσει σε GPRS, πάλι πέφτει χαράτσι 1€/Mbyte.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ipo : 22-09-09 στις 15:52.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  7. #7
    Το avatar του μέλους atheatos
    atheatos Guest
    Βρες ένα Ιταλό που έχει καποιο σοβαρό συμβόλαιο και νόικιασε του την συσκευή.Φιλικά πάντα ολα αυτα,γιατι που ξέρεις μπορεί να το εκμεταλευτει καμια μαφία και να το κάνει σύστημα. Εγώ πάντως δανείζομε από φίλους τά μοντεμάκια τους τα οποιά έχουν απεριόριστο συμβόλαιο και τους κερνάω μπύρες.

  8. #8
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.025
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από atheatos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρες ένα Ιταλό που έχει καποιο σοβαρό συμβόλαιο και νόικιασε του την συσκευή.Φιλικά πάντα ολα αυτα,γιατι που ξέρεις μπορεί να το εκμεταλευτει καμια μαφία και να το κάνει σύστημα. Εγώ πάντως δανείζομε από φίλους τά μοντεμάκια τους τα οποιά έχουν απεριόριστο συμβόλαιο και τους κερνάω μπύρες.
    Επειδή όλοι οι συνάδελφοι είναι Ιταλοί, έχω ρωτήσει πολλούς που ασχολούνται με το ζήτημα για το τι συμφέρει. Αν και θα ήθελα σταθερή γραμμή (ADSL), μάλλον δε είναι κατάλληλη για εμένα, διότι αφενός θέλει δωδεκάμηνο συμβόλαιο (αν το σπάσεις πληρώνεις και τους 12 μήνες, ενώ εγώ θα μείνω 3-6 μήνες), αφετέρου χρειάζεται τουλάχιστον 6 εβδομάδες να ενεργοποιηθεί με τον πιο γρήγορο στις διαδικασίες πάροχο.

    Επίσης εδώ όλες οι συνδέσεις κινητής τηλεφωνίας (και δεδομένων μέσω 3G) είναι επώνυμες, δηλαδή απαιτούν ταυτοποίηση του χρήστη. Επίσης τα unlimited πακέτα δεδομένων απαιτούν 12μηνη σύμβαση. Επομένως και πάλι δεν μπορώ να βάλω κάποιον να πάρει στο όνομά του unlimited πακέτο και να μου το δώσει για μερικούς μήνες. Όποιος έχει το χρειάζεται, οπότε δεν μπορώ να κάνω αυτό που κάνεις εσύ.

    Μου έδωσαν μία κάρτα της tre (κι αυτό με ρίσκο εκείνου που έχει δώσει τα στοιχεία του) και μάλλον θα αγοράσω και άλλη μία της wind. Η μία με όριο όγκου και η άλλη με όριο χρόνου, ώστε να τις χρησιμοποιώ εναλλάξ, ανάλογα με το αν θέλω να κατεβάζω πολλά δεδομένα ή να έχω always on. 9 ευρώ/μήνα έκαστη, άρα 18 €/μήνα για να έχω κάποια ανεκτή σύνδεση στο internet (εννοείται p2p ξεχασμένα).

    Το ζήτημα λύνεται πάντως ικανοποιητικά με απλό browsing στο σπίτι και κατέβασμα μεγάλων αρχείων από τη δουλειά.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

Παρόμοια Θέματα

  1. Internet στο εξωτερικό
    Από Cacofonix στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-10, 01:37
  2. Mobile Internet στο Ηράκλειο Κρήτης
    Από m4g4k0s στο φόρουμ Κινητή Ευρυζωνικότητα
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-09, 20:31
  3. Mobile Internet στο Ηράκλειο Κήτης
    Από m4g4k0s στο φόρουμ Κινητή Ευρυζωνικότητα
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-09, 17:43
  4. Η IP στο mobile internet δεν είναι προσβάσιμη;
    Από eXJey στο φόρουμ Κινητή Ευρυζωνικότητα
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-09-08, 21:56
  5. Mobile Internet στο Καστελόριζο
    Από shortmanikos στο φόρουμ Ασύρματη Ευρυζωνικότητα
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-08, 12:30

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας