Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 33
  1. #16
    Εγγραφή
    26-02-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.509
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    To Michigan εχω, ευκολο ηταν, λιγο παραπανω διαβασμα στις λεξεις. Πηρα μετα και επαρκεια και τωρα ειμαι ετοιμος για μαθηματα σε αλλους.

  2. #17
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baldrick Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ το θέλω καθαρά για θέμα βιογραφικού. Όχι κάτι το ιδιαίτερο απλώς είμαι σε μια περίοδο να κάνω μια προετοιμασία για Proficiency και μετά να κάνω κάποια άλλη γλώσσα. Η αναγνωρισιμότητα στο δημόσιο δεν με ενδιαφέρει μιας και δόντι για να μπω στο δημόσιο δεν έχω και δεν περιμένω με μόρια να καταλάβω κάποια θέση, κοινώς ξέρω πολύ καλά ότι στο δημόσιο το πρόβλημα δεν είναι το κάθε proficiency. Απο την άλλη στην ηλικία μου δεν έχω κάποιες βλέψεις για σπουδές στο εξωτερικό. Έχω μπει για τα καλά στον στίβο εργασίας...

    ........Auto merged post: baldrick πρόσθεσε 2 λεπτά και 21 δευτερόλεπτα αργότερα ........



    Βασικά αυτό που θέλω να μάθω είναι πόσο δύσκολη διαδικασία είναι για να μην μπω άδικα. Χρόνος ιδιαίτερος δεν μου περισσεύει για πειραματισμούς.
    Αν έκανες μεταπτυχιακά στην Αγγλία, θεωρείται ότι έχει proficiency.
    Αν σκοπεύεις να κάνεις, δεν έχει ισχύ και ζητούν ... TOEFL, αλλά μπορείς να τη γλυτώσεις και με εξέταση από το τμήμα ξένων γλωσσών του πανεπιστήμιου, ειδικά αν τους κουβαληθείς απλά εκεί και τους πεις «δεν ήρθαν τα αποτελέσματα του TOEFL, όχι ρε γ...το» (Μπορεί μάλιστα να σου τύχει η καθηγήτρια που θα σε εξετάσει, να εργαζόταν Ελλάδα σε φροντιστήριο!)
    Αν το θέλεις για δουλειά και όλα τα άλλα είναι καλά, δεν θα σε κόψουν για το prof.
    Αν το έχεις και τα υπόλοιπα ΔΕΝ είναι καλά, δεν θα σου τη δώσουν.
    Νομίζω πλέον δεν δίνει επάρκεια για διδασκαλία
    Το Michigan είναι πιο εύκολο από το Cambridge.

    Όποτε σου πούνε για τις επαγγελματικές δυνατότητες που σου ανοίγει, πες τους:
    25εκκ Αμερικάνοι και 4εκκ Βρετανοί είναι άνεργοι ξέροντας τέλεια αγγλικά.
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  3. #18
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.515
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από world_observer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή θες να πεις ότι το να πάρεις το Pro είναι καθαρά τυπική διαδικασία? Δεν μαθαίνεις Αγγλικά για να μπορέσεις να ανταπεξέλθεις? Άλλο αν εσύ ήξερες από την κούνια, δεν έχουν όλοι αυτή τη δυνατότητα.
    Τα Αγγλικά που μαθαίνεις σε ένα φροντιστήριο στην Ελλάδα, όσα χαρτιά και να πάρεις, κρίνονται όταν φτάσεις να πρέπει να μιλήσεις με έναν Αμερικάνο ή Βρετανό ή όταν θα πρέπει να γράψεις αρκετά advanced. Εκεί θα καταλάβεις ότι τα πράγματα είναι παντελώς διαφορετικά και ότι το χαρτί δεν σημαίνει απολύτως τίποτε. Εγώ πίστευα ότι ήμουν ξεφτέρι μέχρι που πήγα έξω. Με το που πήγα να μιλήσω, η γλώσσα μου ήταν δεμένη. Όταν κοιτάω εργασίες ως πρωτοετής φοιτητής γελάω από τα λάθη που βλέπω. Τα Αγγλικά που μαθαίνεις, είναι ένα βήμα αλλά τίποτε παραπάνω. Για να πεις ότι ξέρεις σωστά Αγγλικά χρειάζεται πολύ παραπάνω. Και το κακό με μας τους Έλληνες είναι ότι επειδή έχουμε ένα χαρτί, είμαστε οι καλύτεροι γλωσσομαθείς του κόσμου.

  4. #19
    Το avatar του μέλους etsouk2000
    etsouk2000 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα Αγγλικά που μαθαίνεις σε ένα φροντιστήριο στην Ελλάδα, όσα χαρτιά και να πάρεις, κρίνονται όταν φτάσεις να πρέπει να μιλήσεις με έναν Αμερικάνο ή Βρετανό ή όταν θα πρέπει να γράψεις αρκετά advanced. Εκεί θα καταλάβεις ότι τα πράγματα είναι παντελώς διαφορετικά και ότι το χαρτί δεν σημαίνει απολύτως τίποτε. Εγώ πίστευα ότι ήμουν ξεφτέρι μέχρι που πήγα έξω. Με το που πήγα να μιλήσω, η γλώσσα μου ήταν δεμένη. Όταν κοιτάω εργασίες ως πρωτοετής φοιτητής γελάω από τα λάθη που βλέπω. Τα Αγγλικά που μαθαίνεις, είναι ένα βήμα αλλά τίποτε παραπάνω. Για να πεις ότι ξέρεις σωστά Αγγλικά χρειάζεται πολύ παραπάνω. Και το κακό με μας τους Έλληνες είναι ότι επειδή έχουμε ένα χαρτί, είμαστε οι καλύτεροι γλωσσομαθείς του κόσμου.
    Ενταξει ενταξει. Δεν διαφωνω, στην πραξη φαινονται οι ουσιαστικες γνωσεις. Ομως για να αποδεικνυει ο κοσμος πραγματα, εχουν εφευρεθει τα χαρτια και τα πιστοποιητικα. Τι να κανουμε τωρα;...
    Επειδη εσυ εχεις κολληταρια αγγλους και αμερικανους, μπορει να ξερεις την πιο ψαγμενη αργκο. Σε μενα που δεν σε ξερω, ομως, πώς θα μου το αποδειξεις αυτο; Ε εκει χρειαζονται τα χαρτια. Για καθετι που ξερεις πρεπει να εχεις χαρτι. Αλλιως ειναι στην διακριτικη ευχερεια του αλλου να σε πιστεψει ή οχι. Πχ, τα χαρτια για τις ξενες γλωσσες σου προσφερουν εξτρα μορια για διορισμο στο ελληνικο δημοσιο. Not bad at all, κατα τη γνωμη μου.

  5. #20
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.515
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από etsouk2000 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενταξει ενταξει. Δεν διαφωνω, στην πραξη φαινονται οι ουσιαστικες γνωσεις. Ομως για να αποδεικνυει ο κοσμος πραγματα, εχουν εφευρεθει τα χαρτια και τα πιστοποιητικα. Τι να κανουμε τωρα;...
    Επειδη εσυ εχεις κολληταρια αγγλους και αμερικανους, μπορει να ξερεις την πιο ψαγμενη αργκο. Σε μενα που δεν σε ξερω, ομως, πώς θα μου το αποδειξεις αυτο; Ε εκει χρειαζονται τα χαρτια. Για καθετι που ξερεις πρεπει να εχεις χαρτι. Αλλιως ειναι στην διακριτικη ευχερεια του αλλου να σε πιστεψει ή οχι. Πχ, τα χαρτια για τις ξενες γλωσσες σου προσφερουν εξτρα μορια για διορισμο στο ελληνικο δημοσιο. Not bad at all, κατα τη γνωμη μου.
    Και το δίπλωμα αυτοκινήτου σου δίνει το δικαίωμα να οδηγείς. Αυτό όμως δεν αποκλείει το γεγονός ότι ο άλλος μπορεί να είναι παντελώς άσχετος οδηγός. Καλό είναι οι εταιρίες που θέτουν ως προσόν τα Αγγλικά να το εξετάζουν και όχι να τσεκάρουν τι χαρτιά έχει ο καθένας. Τα χαρτιά μπορεί να τα πάρεις επειδή έχεις διαβάσει 10 βιβλία. Το θέμα είναι ότι όταν θέλεις να μιλήσεις δεν θα βγάλεις τα 10 βιβλία.

    Προς Θεού βέβαια, μην το πάρεις ότι σε κατακρίνω. Σωστά σκέφτεσαι. Απλά κατακρίνω το σύστημα και ειδικά στην Ελλάδα όπου νομίζουμε ότι τα χαρτιά κάνουν τον σωστό επαγγελματία.

  6. #21
    Το avatar του μέλους etsouk2000
    etsouk2000 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και το δίπλωμα αυτοκινήτου σου δίνει το δικαίωμα να οδηγείς. Αυτό όμως δεν αποκλείει το γεγονός ότι ο άλλος μπορεί να είναι παντελώς άσχετος οδηγός. Καλό είναι οι εταιρίες που θέτουν ως προσόν τα Αγγλικά να το εξετάζουν και όχι να τσεκάρουν τι χαρτιά έχει ο καθένας. Τα χαρτιά μπορεί να τα πάρεις επειδή έχεις διαβάσει 10 βιβλία. Το θέμα είναι ότι όταν θέλεις να μιλήσεις δεν θα βγάλεις τα 10 βιβλία.

    Προς Θεού βέβαια, μην το πάρεις ότι σε κατακρίνω. Σωστά σκέφτεσαι. Απλά κατακρίνω το σύστημα και ειδικά στην Ελλάδα όπου νομίζουμε ότι τα χαρτιά κάνουν τον σωστό επαγγελματία.
    To συστημα με τα πιστοποιητικα, πτυχια, χαρτια, βεβαιωσεις δεν ισχυει μονο στην Ελλαδα, ισχυει σε ολον τον πλανητη. Πώς να το κανουμε τωρα;;;
    Το παραδειγμα σου με το διπλωμα οδηγησης στην Ελλαδα ειναι ατυχες. Τα διπλωματα οδηγησης στην Ελλαδα δυστυχως δινονται απο εναν διεφθαρμενο κρατικο μηχανισμο. Το διπλωμα σου φταιει λοιπον; Δεν σου φταιει ο μηχανισμος;; Αντι να λες οτι πρεπει να αλλαξει ο μηχανισμος για να μην δινει διπλωμα οδηγησης σε ασχετους οδηγους, γενικευεις και λες "αφου τα διπλωματα οδηγησης μπορει ανετα να δοθουν σε ασχετους οδηγους, το ιδιο μπορει να συμβει και με τα διπλωματα αγγλικων, γαλλικων, τα πτυχια, κλπ κλπ";;; Ειναι λογικο αυτο;
    Και για να μιλησουμε πιο συγκεκριμενα, πιστευεις οτι το university of cambridge ή το michigan που διεξαγει τους εν λογω διαγωνισμους ειναι διεφθαρμενο σαν το ελληνικο υπουργειο μεταφορων και αρα δινει διπλωματα αγγλικης σε ασχετους οπως το ελληνικο υπουργειο μεταφορων δινει διπλωματα οδηγησης σε ασχετους;;;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλό είναι οι εταιρίες που θέτουν ως προσόν τα Αγγλικά να το εξετάζουν και όχι να τσεκάρουν τι χαρτιά έχει ο καθένας.
    Δηλαδη τι λες; Οτι πρεπει καθε εταιρια να στηνει μια δικη της εξεταση τυπου TOEFL ή τυπου Proficiency πριν προλαβει κοσμο;; Καταλαβαινεις ποσο δαπανηρο και εξωφρενικο ειναι αυτο; Γι αυτο υπαρχουν αυτοι οι οργανισμοι, για να αναλαμβανουν αυτοι το εργο της πιστοποιησης, να μην πρεπει η καθε εταιρια να στησει τις δικες της εξετασεις. Στην πραξη τελικα, σιγουρα φαινεται τι γνωσεις εχεις. Αλλα οχι να μου λες οτι πρεπει καθε εταιρια να εξεταζει ξεχωριστα την γνωσησου στην αγγλικη. Τοτε και ο καθε μπατσος που σε σταματα στο δρομο, να σε βαζει να του κανεις ενα παραλληλο παρκαρισμα και μια οπισθογωνια πριν σε αφησει να ξαναβαλεις μπρος το αμαξι σου και να φυγεις, με το σκεπτικο οτι μπορει να εισαι απο αυτους που αδικως πηρες διπλωμα οδηγησης χωρις να το αξιζεις. Ελεος...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα χαρτιά μπορεί να τα πάρεις επειδή έχεις διαβάσει 10 βιβλία. Το θέμα είναι ότι όταν θέλεις να μιλήσεις δεν θα βγάλεις τα 10 βιβλία.
    Με διαβασμα 10 βιβλιων δεν παιρνεις proficiency. Πρεπει να στρωσεις τον κωλο σου να διαβασεις χοντρα και μεθοδικα για χρονια. Ειδικα αν δεν ειναι τα αγγλικα η μητρικη σου γλωσσα. Πώς να το κανουμε τωρα....

    Ακομα και αλλες εξετασεις, πχ το GRE για μεταπτυχιακες σπουδες, που απαιτει πολυ αλλοκοτο λεξιλογιο στο verbal κομματι του, θελει πολυ διαβασμα λεξιλογιου ακομα και για τους αγγλους και τους αμερικανους. Ακομα κι αυτοι πρεπει να μαθουν λεξεις της γλωσσας τους που δεν ειχαν ξανακουσει και ξαναχρησιμοποιησει ποτέ. Συνεπως ειναι αρκετα δυσκολο ακομα και για αυτους που την ειχαν την αγγλικη ως μητρικη γλωσσα. Εκει θα ψιλοσυμφωνησω μαζι σου οτι θα κατσεις να διαβασεις μια ατελειωτη λιστα με sos λεξιλογιο, θα το μαθεις απεξω, θα αποδωσεις στην εξεταση και μετα θα το ξεχασεις ολο, αρα ουσιαστικα θα εχεις αποκομισει πολυ λιγη νεα γνωση.

  7. #22
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.515
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από etsouk2000 Εμφάνιση μηνυμάτων
    To συστημα με τα πιστοποιητικα, πτυχια, χαρτια, βεβαιωσεις δεν ισχυει μονο στην Ελλαδα, ισχυει σε ολον τον πλανητη. Πώς να το κανουμε τωρα;;;
    Το παραδειγμα σου με το διπλωμα οδηγησης στην Ελλαδα ειναι ατυχες. Τα διπλωματα οδηγησης στην Ελλαδα δυστυχως δινονται απο εναν διεφθαρμενο κρατικο μηχανισμο. Το διπλωμα σου φταιει λοιπον; Δεν σου φταιει ο μηχανισμος;; Αντι να λες οτι πρεπει να αλλαξει ο μηχανισμος για να μην δινει διπλωμα οδηγησης σε ασχετους οδηγους, γενικευεις και λες "αφου τα διπλωματα οδηγησης μπορει ανετα να δοθουν σε ασχετους οδηγους, το ιδιο μπορει να συμβει και με τα διπλωματα αγγλικων, γαλλικων, τα πτυχια, κλπ κλπ";;; Ειναι λογικο αυτο;
    Και για να μιλησουμε πιο συγκεκριμενα, πιστευεις οτι το university of cambridge ή το michigan που διεξαγει τους εν λογω διαγωνισμους ειναι διεφθαρμενο σαν το ελληνικο υπουργειο μεταφορων και αρα δινει διπλωματα αγγλικης σε ασχετους οπως το ελληνικο υπουργειο μεταφορων δινει διπλωματα οδηγησης σε ασχετους;;;
    Το εκπαιδευτικό σύστημα στο εξωτερικό δεν βασίζεται στο να έχεις 200 μαθήματα για το πτυχίο αλλά λίγο παραπάνω από το 10% αυτού. Στο εξωτερικό δεν υπάρχουν πανελλήνιες για παπαγάλους αλλά σωστές και ανθρώπινες εξετάσεις. Στο εξωτερικό δεν γίνεσαι σωστός εργαζόμενος επειδή έχεις κάνει ένα σωρό μαθήματα αλλά επειδή έχεις προετοιμαστεί κατάλληλα να μπεις σε έναν οργανισμό και να γίνεις μέρος αυτού. Εκτός και αν έχεις κάνει έξω και ξέρεις κάτι παραπάνω από εμένα.


    Δηλαδη τι λες; Οτι πρεπει καθε εταιρια να στηνει μια δικη της εξεταση τυπου TOEFL ή τυπου Proficiency πριν προλαβει κοσμο;; Καταλαβαινεις ποσο δαπανηρο και εξωφρενικο ειναι αυτο; Γι αυτο υπαρχουν αυτοι οι οργανισμοι, για να αναλαμβανουν αυτοι το εργο της πιστοποιησης, να μην πρεπει η καθε εταιρια να στησει τις δικες της εξετασεις. Στην πραξη τελικα, σιγουρα φαινεται τι γνωσεις εχεις. Αλλα οχι να μου λες οτι πρεπει καθε εταιρια να εξεταζει ξεχωριστα την γνωσησου στην αγγλικη. Τοτε και ο καθε μπατσος που σε σταματα στο δρομο, να σε βαζει να του κανεις ενα παραλληλο παρκαρισμα και μια οπισθογωνια πριν σε αφησει να ξαναβαλεις μπρος το αμαξι σου και να φυγεις, με το σκεπτικο οτι μπορει να εισαι απο αυτους που αδικως πηρες διπλωμα οδηγησης χωρις να το αξιζεις. Ελεος...
    Αυτά πες τα στο γνωστό ΔΙΚΑΤΣΑ που το πληρώνεις εσύ κι εγώ. Επιστήμονες με μεταπτυχιακά αναγκάζονται να δώσουν εξετάσεις για αναγνώριση του πτυχίου τους. Δυστυχώς πρέπει να συνηθίσεις στην ιδέα ότι ζεις στην Ελλάδα. Δεν είναι έλεος, είναι πραγματικότητα.

    Με διαβασμα 10 βιβλιων δεν παιρνεις proficiency. Πρεπει να στρωσεις τον κωλο σου να διαβασεις χοντρα και μεθοδικα για χρονια. Ειδικα αν δεν ειναι τα αγγλικα η μητρικη σου γλωσσα. Πώς να το κανουμε τωρα....

    Ακομα και αλλες εξετασεις, πχ το GRE για μεταπτυχιακες σπουδες, που απαιτει πολυ αλλοκοτο λεξιλογιο στο verbal κομματι του, θελει πολυ διαβασμα λεξιλογιου ακομα και για τους αγγλους και τους αμερικανους. Ακομα κι αυτοι πρεπει να μαθουν λεξεις της γλωσσας τους που δεν ειχαν ξανακουσει και ξαναχρησιμοποιησει ποτέ. Συνεπως ειναι αρκετα δυσκολο ακομα και για αυτους που την ειχαν την αγγλικη ως μητρικη γλωσσα. Εκει θα ψιλοσυμφωνησω μαζι σου οτι θα κατσεις να διαβασεις μια ατελειωτη λιστα με sos λεξιλογιο, θα το μαθεις απεξω, θα αποδωσεις στην εξεταση και μετα θα το ξεχασεις ολο, αρα ουσιαστικα θα εχεις αποκομισει πολυ λιγη νεα γνωση.
    Δεν θέλει να διαβάσει χοντρά. Σωστά πρέπει να διαβάσει. Εμείς φτάσαμε να δίνουμε για Proficiency στα 18 Και πάνω και σήμερα βλέπεις πιτσιρίκια να παίρνουν Proficiency. Μιλάμε για άλλες μεθόδους, άλλες ηλικίες και διαφορετικές προετοιμασίες. Τα φροντιστήρια παίζουν ρόλο, οι καθηγητές παίζουν ρόλο. Προσωπικά TOEFL είχα πάρει διαβάζοντας 2 βιβλία και ακούγοντας 4 κασέτες.

  8. #23
    Το avatar του μέλους etsouk2000
    etsouk2000 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά TOEFL είχα πάρει διαβάζοντας 2 βιβλία και ακούγοντας 4 κασέτες.
    Ε καμια σχεση toefl και proficiency of cambridge. Το toefl ειναι παιδικη χαρα. Αλλωστε το toefl ισχυει για μερικα χρονια, το proficiency ισχυει για παντα.
    Παντως το toefl κανει την καλυτερη δουλεια: χαρτι με ημερομηνια ληξης, ωστε να το δινεις ξανα και ξανα. Χρημα ειναι αυτο...

    ........Auto merged post: etsouk2000 πρόσθεσε 2 λεπτά και 7 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το εκπαιδευτικό σύστημα στο εξωτερικό δεν βασίζεται στο να έχεις 200 μαθήματα για το πτυχίο αλλά λίγο παραπάνω από το 10% αυτού. Στο εξωτερικό δεν υπάρχουν πανελλήνιες για παπαγάλους αλλά σωστές και ανθρώπινες εξετάσεις. Στο εξωτερικό δεν γίνεσαι σωστός εργαζόμενος επειδή έχεις κάνει ένα σωρό μαθήματα αλλά επειδή έχεις προετοιμαστεί κατάλληλα να μπεις σε έναν οργανισμό και να γίνεις μέρος αυτού. Εκτός και αν έχεις κάνει έξω και ξέρεις κάτι παραπάνω από εμένα.
    Καλα τωρα, εισαι χαμενος στον κυκεωνα των σκεψεων σου και ανακατωνεις ο,τι θυμηθεις. Απο τα αγγλικα και τα γαλλικα μας πηγες στα διπλωματα οδηγησης και μετα μας πηγες στα προβληματα της ελληνικης εκπαιδευσης γενικοτερα και την αναγκη αναδιαρθρωσης της παιδειας. Ενταξει. Η Στελλα Μπεζαντακου μηπως εμπλεκεται επισης στο θεμα;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος etsouk2000 : 24-09-08 στις 14:59. Αιτία: auto merged post

  9. #24
    Εγγραφή
    05-12-2004
    Μηνύματα
    271
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Παιδια εγω γιατι νομιζω οτι γενικα στις γλωσσες ειναι να το "εχεις"?Εγω πηγαινα αγγλικα και γερμανικα .διαβαζα δεν μπορω να πω ειδικα γερμανικα αλλα δεν μου "εμεναν".Ειμουν καλος μαθητης πολυτεχνειο περασα.Αφου στο φροντιστιριο αν μας ρωταγανε βαθμους σχολειου με κοιταζαν περιεργα.πχ ειχα καλη αποδωσει παντα κειμενα ερωτησεις κλπ(απτις καλυτερες) αλλα προφορικα εκθεση αστα.Βεβαια και στα νεα ελληνικα, κειμενα παλι δεν ημουν καλος(αντιθετα αρχαια ημουν αριστος) οποτε λογικο μου φαινεται αν δεν μπορεις να γραψεις εκθεση στα ελληνικα μπορεις στα αγγλικα.Ειδικα προφορικα δεν μου βγαινει καθολου με ρωταει ο αλλος αγγλικα και απανταω ελληνικα αν και διαβαζω και αγγλικα βιβλια κλπ χωρις κανενα σχεδον προβλημα.Παντος οσοι ασχολεισται μην το αφεινεται χρειαζονται.

  10. #25
    Το avatar του μέλους iloxos
    iloxos Guest
    αν έχετε prof. ή κάτι άλλο είναι +50Ε σε μισθολόγιο δημοσίου ή ορισμένων ιδιωτικών εταιριών.

    απο την άλλη το οτι κάποιος έχει χαρτί δεν σημαίνει οτι ξέρει να μιλάει. τα αγγλικά των περισσότερων ελλήνων ακούγονται στους άγγλους όπως τα ελληνικά αλλοδαπών πωλητών cd

    προσωπικά έμαθα αγγλικά απο μωρό αλλά τις υπόλοιπες γλώσσες καθαρά απο ανάγκη.
    Spoiler:
    τα 2μετρα δεν μιλάνε ελληνικά

  11. #26
    Το avatar του μέλους etsouk2000
    etsouk2000 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimka Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια εγω γιατι νομιζω οτι γενικα στις γλωσσες ειναι να το "εχεις"?Εγω πηγαινα αγγλικα και γερμανικα .διαβαζα δεν μπορω να πω ειδικα γερμανικα αλλα δεν μου "εμεναν".Ειμουν καλος μαθητης πολυτεχνειο περασα.Αφου στο φροντιστιριο αν μας ρωταγανε βαθμους σχολειου με κοιταζαν περιεργα.πχ ειχα καλη αποδωσει παντα κειμενα ερωτησεις κλπ(απτις καλυτερες) αλλα προφορικα εκθεση αστα.Βεβαια και στα νεα ελληνικα, κειμενα παλι δεν ημουν καλος(αντιθετα αρχαια ημουν αριστος) οποτε λογικο μου φαινεται αν δεν μπορεις να γραψεις εκθεση στα ελληνικα μπορεις στα αγγλικα.Ειδικα προφορικα δεν μου βγαινει καθολου με ρωταει ο αλλος αγγλικα και απανταω ελληνικα αν και διαβαζω και αγγλικα βιβλια κλπ χωρις κανενα σχεδον προβλημα.Παντος οσοι ασχολεισται μην το αφεινεται χρειαζονται.
    Ναι το προβλημα σου στην εκθεση και ειδικα στην ορθογραφια ειναι ορατο, σε καταδιωκει ακομα...

  12. #27
    Εγγραφή
    05-12-2004
    Μηνύματα
    271
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ναι τι ξερω ειμαι αθλιος.

  13. #28
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.515
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από etsouk2000 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε καμια σχεση toefl και proficiency of cambridge. Το toefl ειναι παιδικη χαρα. Αλλωστε το toefl ισχυει για μερικα χρονια, το proficiency ισχυει για παντα.
    Παντως το toefl κανει την καλυτερη δουλεια: χαρτι με ημερομηνια ληξης, ωστε να το δινεις ξανα και ξανα. Χρημα ειναι αυτο...
    Δεν έχει να κάνει με το τι είναι αλλά το ότι σωστά και μεθοδικά μπορείς να μάθεις χωρίς πολλά πολλά. Βέβαια δεν το κατάλαβες οπότε ας το αφήσουμε.

    Καλα τωρα, εισαι χαμενος στον κυκεωνα των σκεψεων σου και ανακατωνεις ο,τι θυμηθεις. Απο τα αγγλικα και τα γαλλικα μας πηγες στα διπλωματα οδηγησης και μετα μας πηγες στα προβληματα της ελληνικης εκπαιδευσης γενικοτερα και την αναγκη αναδιαρθρωσης της παιδειας. Ενταξει. Η Στελλα Μπεζαντακου μηπως εμπλεκεται επισης στο θεμα;
    Βλέπω ότι διάθεση να συζητήσεις δεν έχεις οπότε το αφήνω εδώ. Εκτός και αν δεν καταλαβαίνεις τι γράφεις:

    To συστημα με τα πιστοποιητικα, πτυχια, χαρτια, βεβαιωσεις δεν ισχυει μονο στην Ελλαδα, ισχυει σε ολον τον πλανητη.
    Σου απάντησα πάνω σε αυτό. Αν δεν θέλεις να ακούσεις και η γνώμη σου είναι υπεράνω, κάτσε εσύ και διάβασε 10 χρόνια να πάρεις proficiency και τα 50 ευρώ κέρασμα.

  14. #29
    Το avatar του μέλους etsouk2000
    etsouk2000 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βλέπω ότι διάθεση να συζητήσεις δεν έχεις οπότε το αφήνω εδώ. Κάτσε εσύ και διάβασε 10 χρόνια να πάρεις proficiency και τα 50 ευρώ κέρασμα.
    H μαμα μου με εβαλε να κατσω να διαβασω απο τα 7 μου και στα 15 μου το πηρα. Τοτε ημουν μικρος για να αποφασισω μονος μου. Αλλα τελικα δικιο ειχε η μαμα μου. Τα 50 ευρω δεν ειναι απλως 50 ευρω, ειναι 50 ευρω ειναι ανα μηνα για την υπολοιπη ζωη μου. Αυτο ειναι περιπου το οφελος απο το proficiency για εναν δημοσιο υπαλληλο. Με κερνας 50 ευρω το μηνα για την υπολοιπη ζωη μου; 600 ευρω το χρονο για την υπολοιπη ζωη μου; 600 x αλλα 40 ως 50 χρονια = 24000 ως 30000 ευρω. Οκ τοτε, μια χαρα κερασμα...

  15. #30
    Εγγραφή
    05-04-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.577
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    6(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μια ερώτηση για τις εξετάσεις του toefl. Οι εξετάσεις είναι μονοκοπανιά? Επιτρέπεται να κάνεις κανά 5λεπτο διάλειμμα για τσιγάρο?
    ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ Α' ΕΘΝΙΚΗ
    http://slightlymagic.net

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγωνία για Proficiency
    Από Antre στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 57
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-08-08, 11:29
  2. Proficiency στα αγγλικα.
    Από Dafnousaki στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-08, 15:28
  3. Εκμαθηση αγγλικων
    Από ofi στο φόρουμ Πολιτιστικό στέκι
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-08, 16:05
  4. Βιβλίο για Michigan Proficiency
    Από Wizard στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-07-07, 16:27
  5. Proficiency Cambridge
    Από nicolerouni στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-07, 00:50

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας