Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 33
  1. #1
    Εγγραφή
    10-10-2007
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    169
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα παιδιά. Μετά από καιρό αποφάσισα να κάνω προετοιμασία για να δώσω Proficiency στα Αγγλικά και επειδή δεν έχω ιδέα τι παίζει θα εκτιμούσα αν κάποιος ξέρει τι παίζει και αν θέλει να δώσει καμιά συμβουλή για το τι και πως της υπόθεσης. Θα ρωτήσω βέβαια και στο φροντιστήριο που θα πάω για να κάνω την προετοιμασία αλλά είπα να ρωτήσω και σε ένα forum γιατί από εδώ συνήθως μαθαίνεις πράγματα που δεν σου λένε αλλού.

  2. #2
    Εγγραφή
    26-02-2008
    Μηνύματα
    278
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ
    Παντως ειναι πιο ευκολο απο οτι φανταζεσε, εγω στα 25 μου το πηρα. Τους πρωτους μηνες δυσκολευτηκα γιατι ειχα αφησει τα αγγλικα χρονια αλλα σιγα σιγα προσαρμοστηκα, για μισιγκαν λεω παντα...

  3. #3
    Εγγραφή
    16-11-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.175
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Εγώ τα πήρα πέρισυ και τα 2 (michigan και cambridge) με την μια, παρότι είχα αφήσει τα αγγλικά από την 3η γυμνασίου!! Το θέμα και στα 2 είναι να κάτσεις να διαβάσεις λεξιλόγιο γιατί εκεί είναι η διαφορά σε σχέση με το Lower πχ. Η γραμματική δεν αλλάζει, ίδια είναι!! Αλλά έχεις να γράψεις μια έκθεση των 600 λέξεων αν θυμάμαι καλά (στο αμερικάνικο γράφεις 2 μικρότερες)πρέπει να γράψεις με "ψαγμένο" λεξιλόγιο...

    Γενικά πάντως το Michigan μου φάνηκε για την πλάκα, και είναι σε σχέση με το cambridge εφόσον δεν έχεις πρόβλημα με το χρόνο!!! Μια φίλη μου που δίναμε μαζί κόπηκε από αυτό το λόγο: όταν μας πήραν τα χαρτιά στο gcvr δεν είχε φτάσει ούτε στη μεση και στο Michigan δεν συμψιφίζονται τα αποτελέσματα όπως στο cambridge.

    Επίσης πρέπει να πάρεις ενα καλό αγγλο-αγγλικό λεξικό (εντάξει και ελληνο-αγγλικο χρειάζεται αλλά συνήθως αυτά είναι για τα μπάζα, εγώ μετά το πρώτο 3 μηνο δεν τα ξανάνοιξα) Ενα πολύ καλό είναι το Oxford advanced learners το οποίο έχει όμως και ηλεκτρονική έκδοση η οποία πραγματικά είναι άψογη (έχει μέσα φωτογραφίες, προφορά λέξεων κλπ) Αν το θέλεις πες μου να στο ανεβάσω
    Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE/Corsair RM850X/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250gb/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech mx master/Dell UP2716+SE2419/

    Dell Latitude 6320/i5 2520m/8gb ram/Intel 160gb ssd/Logitech MX keys mini/Logitech MX anywhere 2

    My Flickr

  4. #4
    Το avatar του μέλους StGeon
    StGeon Guest
    Aν το θέλεις για μεταπτυχιακό ψάξε ακριβώς τι παίζει με τα πανεπιστήμια γιατί μπορεί να την "γλιτώσεις" με κάποιο εύκολο πτυχίο.

    Αλλιώς αν είσαι μαθητής πάρε καλύτερα πρώτα το advance γιατί το Pro έχει αρκετή προετοιμασία

  5. #5
    Εγγραφή
    16-11-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.175
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Προσωπικά πιστεύω ότι το advanced είναι χαμένος χρόνος (και χρήμα) πλέον. Πάντως αν το θες όπως λέει και ο StGeon για πανεπιστήμιο ή οτιδήποτε άλλο ρώτα καλύτερα μήπως τους κάνει κανένα toefl και το γλυτώσεις, αν και καλό είναι να το έχεις...
    Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE/Corsair RM850X/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250gb/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech mx master/Dell UP2716+SE2419/

    Dell Latitude 6320/i5 2520m/8gb ram/Intel 160gb ssd/Logitech MX keys mini/Logitech MX anywhere 2

    My Flickr

  6. #6
    Εγγραφή
    10-10-2007
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    169
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δεν το θέλω για σπουδές στο εξωτερικό. Ήδη δουλεύω και αυτό είναι ένας παράγοντας που με κάνει να σκέφτομαι μιας και με αυτά που μου λέτε απαιτείται αρκετός χρόνος και εγώ έχω και σχετικά απαιτητικό ωράριο μιας και δεν έχω στην δουλειά μου σταθερό ωράριο. Το καλό είναι ότι έχω καθημερινή επαφή με ξένους και μιλάω κάθε μέρα αγγλικά. Αυτό απλώς που θέλω λόγω του proficiency είναι ότι θέλω κάτι που να ξεχωρίζει στο θέμα δουλειά μιας και πλέον όταν λες ότι έχεις Lower δεν αποδεικνύει τίποτα. Ξέρετε μπορώ πουθενά να βρω πως είναι ενδεικτικά τα test ώστε να δω το επίπεδο.

  7. #7
    Εγγραφή
    17-05-2004
    Μηνύματα
    277
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Router
    TP-Link TL-WDR4300
    Πήρα το proficiency στην 2α Λυκείου...χωρίς νόημα....και πέραν της ηθικής ικανοποίησης δεν μου έχει προσφέρει απολύτως τίποτα. Ούτε τα Αγγλικά μου έχει βελτιώσει γιατί ήδη μιλούσα την γλώσσα εξαιρετικά από πολύ μικρός, ούτε μου έχει προσφέρει κάτι στις σπουδές μου μέχρι στιγμής πέραν από την απαλλαγή από το μάθημα των Αγγλικών στην σχολή (την οποία την παίρνεις προσκομίζοντας το Lower και μόνο).

    Στην φάση που είμαι και εξετάζω τις επιλογές μου σε μεταπτυχιακά στην Αμερική, ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ ζητάνε είτε TOEFL είτε IELTS από κάθε υποψήφιο σπουδαστή ο οποίος δεν έχει κάνει τα 2 τουλάχιστον τελευταία χρόνια των σπουδών του σε αμιγώς αγγλόφωνο ίδρυμα (γι'αυτό και τα παιδιά που επιλέγουν το IB αντί της παραδοσιακής 2ας και 3ης λυκείου δεν χρειάζονται κανένα δίπλωμα πιστοποίησης γνώσης των Αγγλικών)

    Το TOEFL και το IELTS είναι πολύ πιο εύκολα από το Proficiency και το μόνο τους αρνητικό είναι ο περιορισμένος χρόνος ισχύος. Νομίζω ότι ισχύουν για 2 χρόνια από την στιγμή που θα τα περάσεις, μετά την πάροδο των 2 ετών πρέπει να τα ξαναδώσεις για να είναι έγκυροι οι βαθμοί σου.

    ...Οπότε γνώμη μου είναι ότι το Proficiency είναι ένα πολύ δύσκολο και ταυτόχρονα πολύ υπερεκτιμημένο δίπλωμα ΜΟΝΟ εδώ στην Ελλάδα (αν δεις τα ποσοστά εξεταζόμενων στο Proficiency σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες θα εκπλαγείς από το πόσο χαμηλά είναι) και έχει απλά επικρατήσει η άποψη του "Το παιδί να πάρει το Lower του και μετα το Proficiency για να το καμαρώνουμε" ενώ στην ουσία είναι ένα πτυχίο το οποίο από "φιλολογικής" άποψης (συγγνώμη αλλά δεν μπορούσα να βρω κάποιο καλύτερο χαρακτηρισμό) σου δίνει ένα κύρος στον εαυτό σου και ΙΣΩΣ σε κάποιο βιογραφικό που θα υποβάλλεις για δουλειά.

    Ακαδημαϊκά πάντως επαναλαμβάνω ότι δεν σου προσφέρει τίποτα, όλα τα πανεπιστήμια στο εξωτερικό ζητάνε TOEFL ή IELTS...μέχρι και κάποια μεταπτυχιακά στο Cambridge που κοίταγα -ναι το ίδιο το Cambridge που χορηγεί το proficiency- ζητάει TOEFL !!!!! Αν είσαι μαθητής και σκοπεύεις να μπεις σε σχολή εδώ τότε σε περίπτωση που έχετε μάθημα Αγγλικών στην σχολή πρέπει να μάθεις συγκεκριμένα ποια είναι η πολιτική για τις απαλλαγές από το μάθημα, αν σκοπεύεις να φοιτήσεις σε κάποιο πανεπιστήμιο στην Αγγλία ή στην Αμερική τότε πάλι θα παίζεις ανάμεσα σε TOEFL ή IELTS...Το proficiency κάντο μόνο για το κέφι σου αν και νομίζω ότι για να είσαι στο σημείο να λές ότι θα κάνεις το prof γιατί γουστάρεις τότε νομίζω ότι δεν θα έχεις και πρόβλημα με τα αγγλικά γενικά....


    Edit: Συγγνώμη, τώρα έιδα ότι δουλεύεις οπότε δεν σε κόβω για μαθητή! Νομίζω ότι αν έχεις αποδείξει στην δουλειά σου ότι είσαι με τα Αγγλικά ok, πόσο μάλλον όταν η ίδια η φύση της δουλείας σου σου επιτάσσει να συνδιαλέγεσαι στα Αγγλικά, δεν θα σου προσθέσει κάποιο συγκριτικό πλεονέκτημα το Proficiency.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος englishman : 03-09-08 στις 22:29.

  8. #8
    Εγγραφή
    18-06-2003
    Μηνύματα
    597
    Downloads
    79
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    3000/700
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ
    SNR / Attn
    13.5(dB) / 33(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από englishman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πήρα το proficiency στην 2α Λυκείου...χωρίς νόημα....και πέραν της ηθικής ικανοποίησης δεν μου έχει προσφέρει απολύτως τίποτα. Ούτε τα Αγγλικά μου έχει βελτιώσει γιατί ήδη μιλούσα την γλώσσα εξαιρετικά από πολύ μικρός, ούτε μου έχει προσφέρει κάτι στις σπουδές μου μέχρι στιγμής πέραν από την απαλλαγή από το μάθημα των Αγγλικών στην σχολή (την οποία την παίρνεις προσκομίζοντας το Lower και μόνο).

    Στην φάση που είμαι και εξετάζω τις επιλογές μου σε μεταπτυχιακά στην Αμερική, ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ ζητάνε είτε TOEFL είτε IELTS από κάθε υποψήφιο σπουδαστή ο οποίος δεν έχει κάνει τα 2 τουλάχιστον τελευταία χρόνια των σπουδών του σε αμιγώς αγγλόφωνο ίδρυμα (γι'αυτό και τα παιδιά που επιλέγουν το IB αντί της παραδοσιακής 2ας και 3ης λυκείου δεν χρειάζονται κανένα δίπλωμα πιστοποίησης γνώσης των Αγγλικών)

    Το TOEFL και το IELTS είναι πολύ πιο εύκολα από το Proficiency και το μόνο τους αρνητικό είναι ο περιορισμένος χρόνος ισχύος. Νομίζω ότι ισχύουν για 2 χρόνια από την στιγμή που θα τα περάσεις, μετά την πάροδο των 2 ετών πρέπει να τα ξαναδώσεις για να είναι έγκυροι οι βαθμοί σου.

    ...Οπότε γνώμη μου είναι ότι το Proficiency είναι ένα πολύ δύσκολο και ταυτόχρονα πολύ υπερεκτιμημένο δίπλωμα ΜΟΝΟ εδώ στην Ελλάδα (αν δεις τα ποσοστά εξεταζόμενων στο Proficiency σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες θα εκπλαγείς από το πόσο χαμηλά είναι) και έχει απλά επικρατήσει η άποψη του "Το παιδί να πάρει το Lower του και μετα το Proficiency για να το καμαρώνουμε" ενώ στην ουσία είναι ένα πτυχίο το οποίο από "φιλολογικής" άποψης (συγγνώμη αλλά δεν μπορούσα να βρω κάποιο καλύτερο χαρακτηρισμό) σου δίνει ένα κύρος στον εαυτό σου και ΙΣΩΣ σε κάποιο βιογραφικό που θα υποβάλλεις για δουλειά.

    Ακαδημαϊκά πάντως επαναλαμβάνω ότι δεν σου προσφέρει τίποτα, όλα τα πανεπιστήμια στο εξωτερικό ζητάνε TOEFL ή IELTS...μέχρι και κάποια μεταπτυχιακά στο Cambridge που κοίταγα -ναι το ίδιο το Cambridge που χορηγεί το proficiency- ζητάει TOEFL !!!!! Αν είσαι μαθητής και σκοπεύεις να μπεις σε σχολή εδώ τότε σε περίπτωση που έχετε μάθημα Αγγλικών στην σχολή πρέπει να μάθεις συγκεκριμένα ποια είναι η πολιτική για τις απαλλαγές από το μάθημα, αν σκοπεύεις να φοιτήσεις σε κάποιο πανεπιστήμιο στην Αγγλία ή στην Αμερική τότε πάλι θα παίζεις ανάμεσα σε TOEFL ή IELTS...Το proficiency κάντο μόνο για το κέφι σου αν και νομίζω ότι για να είσαι στο σημείο να λές ότι θα κάνεις το prof γιατί γουστάρεις τότε νομίζω ότι δεν θα έχεις και πρόβλημα με τα αγγλικά γενικά....


    Edit: Συγγνώμη, τώρα έιδα ότι δουλεύεις οπότε δεν σε κόβω για μαθητή! Νομίζω ότι αν έχεις αποδείξει στην δουλειά σου ότι είσαι με τα Αγγλικά ok, πόσο μάλλον όταν η ίδια η φύση της δουλείας σου σου επιτάσσει να συνδιαλέγεσαι στα Αγγλικά, δεν θα σου προσθέσει κάποιο συγκριτικό πλεονέκτημα το Proficiency.

    Η εξέταση του ibt TOEFL είναι όμως λίγο πιο επίπονη και σχετικά διαφορετική.
    Διαρκεί περίπου 4 με 4 1/2 ώρες με ένα μόνο δεκάλεπτο break.
    Δεν θα έλεγα ότι είναι και η απλούστερη διαδικασία εξέτασης , ειδικά εάν κάποιος θέλει να πετύχει ένα καλό score (105 και πάνω)
    Εάν θέλεις πληροφορίες σχετικά με τη διαδικασία] μπορώ να σε βοηθήσω, ρώτα με ότι θέλεις.

  9. #9
    Εγγραφή
    10-10-2007
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    169
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Εγώ το θέλω καθαρά για θέμα βιογραφικού. Όχι κάτι το ιδιαίτερο απλώς είμαι σε μια περίοδο να κάνω μια προετοιμασία για Proficiency και μετά να κάνω κάποια άλλη γλώσσα. Η αναγνωρισιμότητα στο δημόσιο δεν με ενδιαφέρει μιας και δόντι για να μπω στο δημόσιο δεν έχω και δεν περιμένω με μόρια να καταλάβω κάποια θέση, κοινώς ξέρω πολύ καλά ότι στο δημόσιο το πρόβλημα δεν είναι το κάθε proficiency. Απο την άλλη στην ηλικία μου δεν έχω κάποιες βλέψεις για σπουδές στο εξωτερικό. Έχω μπει για τα καλά στον στίβο εργασίας...

    ........Auto merged post: baldrick πρόσθεσε 2 λεπτά και 21 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από user1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν θέλεις πληροφορίες σχετικά με τη διαδικασία] μπορώ να σε βοηθήσω, ρώτα με ότι θέλεις.
    Βασικά αυτό που θέλω να μάθω είναι πόσο δύσκολη διαδικασία είναι για να μην μπω άδικα. Χρόνος ιδιαίτερος δεν μου περισσεύει για πειραματισμούς.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος baldrick : 04-09-08 στις 00:09. Αιτία: auto merged post

  10. #10
    Εγγραφή
    18-06-2003
    Μηνύματα
    597
    Downloads
    79
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    3000/700
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ
    SNR / Attn
    13.5(dB) / 33(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baldrick Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ το θέλω καθαρά για θέμα βιογραφικού. Όχι κάτι το ιδιαίτερο απλώς είμαι σε μια περίοδο να κάνω μια προετοιμασία για Proficiency και μετά να κάνω κάποια άλλη γλώσσα. Η αναγνωρισιμότητα στο δημόσιο δεν με ενδιαφέρει μιας και δόντι για να μπω στο δημόσιο δεν έχω και δεν περιμένω με μόρια να καταλάβω κάποια θέση, κοινώς ξέρω πολύ καλά ότι στο δημόσιο το πρόβλημα δεν είναι το κάθε proficiency. Απο την άλλη στην ηλικία μου δεν έχω κάποιες βλέψεις για σπουδές στο εξωτερικό. Έχω μπει για τα καλά στον στίβο εργασίας...

    ........Auto merged post: baldrick πρόσθεσε 2 λεπτά και 21 δευτερόλεπτα αργότερα ........



    Βασικά αυτό που θέλω να μάθω είναι πόσο δύσκολη διαδικασία είναι για να μην μπω άδικα. Χρόνος ιδιαίτερος δεν μου περισσεύει για πειραματισμούς.
    Οι περισσότεροι υποψήφιοι πάντως με τους οποίους μιλάω είτε στο διάλειμμα είτε μετά το τέλος της εξέτασης αισθάνονται κουρασμένοι. Το ίδιο θα έλεγα και για τους μαθητές μου. Βλέπεις είναι αρκετές οι ώρες της εξέτασης και γενικότερα ο υποψήφιος δεν έχει πολύ χρόνο στη διαθεσή του. Στο πρώτο μέρος πρέπει να απαντήσεις σε ερωτήσεις για 3 ή 5 readings ανάλογα. Aκολουθεί το listening και ύστερα το διάλειμμα.Μετά το speaking και τέλος το writing. Σε όλη τη διάρκεια της εξέτασης φοράς ακουστικά και μικρόφωνο. Έχεις στη διαθεσή σου τρία φύλλα χαρτιου (εγώ δίνω και κανένα παραπάνω γιατι συνήθως οι υποψήφιοι δεν γράφουνε πυκνά και δεν τους φτάνουν τα 3 φύλλα) και ένα μολύβι για να κρατάς σημειώσεις.
    Τι άλλο; Ρώτα με δε μου έρχεται κάτι άλλο

  11. #11
    Εγγραφή
    04-02-2006
    Μηνύματα
    49
    Downloads
    30
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Πως μπορούμε να κάνουμε εγγραφή για εξέταση ECPE;

    Λέω να δώσω τον Νοέμβρη αλλά δεν ξέρω πως...

  12. #12
    Το avatar του μέλους etsouk2000
    etsouk2000 Guest
    Το TOEFL ειναι πολυ πιο ευκολο, γελοιο θα ελεγα, και χρησιμευει για σπουδες σε αγγλια και αμερικη και μπορεις να το δωσεις και πολλες φορες το χρονο (αν δεν παρεις καλο σκορ τωρα, δινεις ξανα αργοτερα).
    Το Proficiency ειναι πολυ δυσκολο, παρα πολυ δυσκολο θα ελεγα, το δινεις μονο μια φορα το χρονο (αν δεν το παρεις, πρεπει να περιμενεις του χρονου), ομως μετραει στους διαγωνισμους του ΑΣΕΠ.
    Ο αδερφος μου ειχε παρει το proficiency του Cambridge στην 1η λυκειου. Οταν κοιτουσε για πανεπιστημια στο εξωτερικο, εβλεπε οτι κανενα δεν ζητουσε proficiency (ολα ζητουσαν TOEFL) και νομιζε οτι τσαμπα εκανε τοσο κοπο να το παρει. Τωρα ομως που εχει κανει αιτησεις σε διαγωνισμους ΑΣΕΠ βλεπει οτι δεν ηταν καθολου τσαμπα ο κοπος. Παιρνει αμεσως τα 70 μορια για την αριστη γνωση της αγγλικης. Το TOEFL δεν νομιζω οτι αναγνωριζεται ως αποδεικτικο αριστης γνωσης της αγγλικης απο το ΑΣΕΠ.
    Αρα...

  13. #13
    Εγγραφή
    16-11-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.175
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tls Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως μπορούμε να κάνουμε εγγραφή για εξέταση ECPE;

    Λέω να δώσω τον Νοέμβρη αλλά δεν ξέρω πως...
    Δες εδώ ή εδώ ανάλογα πιο θες να δώσεις
    Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE/Corsair RM850X/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250gb/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech mx master/Dell UP2716+SE2419/

    Dell Latitude 6320/i5 2520m/8gb ram/Intel 160gb ssd/Logitech MX keys mini/Logitech MX anywhere 2

    My Flickr

  14. #14
    Εγγραφή
    20-05-2004
    Περιοχή
    Amsterdam, NL
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.632
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbit/1Gbit
    ISP
    T-Mobile
    Να δεις το θέμα χαλαρά (όχι να τεμπελιάζεις όμως) και όχι αυστηρά σαν "εξετάσεις" - να μη τυποποιήσεις τη διαδικασία δηλαδή αλλά να προσπαθείς να είσαι άνετος με διάθεση για μάθηση. Με τα χρόνια κατάλαβα πως για να μάθειςπραγματικά μια γλώσσα πρέπει να σου αρέσει στ'αλήθεια και να το βλέπεις σαν δημιουργική διαδικασία ώστε τελικά να κάνεις τη νέα γνώση αυτό που λένε "κτήμα σου".

    Παρακολούθησε τα μαθήματα, κατά προτίμηση με αγγλο καθηγητή. Εμένα με βοήθησε η επικοινωνία με άτομα από αγγλόφωνες χώρες και έτσι με τον καιρό και με αρκετή εξάσκηση είχα μάθει τους ιδιωματισμούς της γλώσσας, τις διάφορες εκφράσεις, την προφορά κλπ. Όταν ήρθε η στιγμή να αρχίσω μαθήματα απλά έδωσα βαρύτητα στον τρόπο που ζητούν κάποια πράγματα από τον υποψήφιο στις εξετάσεις και πέτυχα χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία , με Grade Β κιόλας. Δεν το λέω για να καυχηθώ αλλά για να δείξω πως δεν είναι και κάτι τρομερό ή δύσκολο.

    Βέβαια δε χειρίζονται όλοι την ίδια ευχέρεια στις γλώσσες, είναι και λίγο θέμα έμφυτου ταλέντου και αντίληψης - σε αυτές τις περιπτώσεις απαιτείται λίγο εντατικότερη προσπάθεια και φυσικά να μην απογοητεύονται με τις πρώτες δυσκολίες και τα παρατάνε. Πάνω απ'όλα φυσικά χρειάζεται υπομονή και σίγουρα στο τέλος θα ανταμειφθείς.

  15. #15
    Το avatar του μέλους world_observer
    world_observer Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από englishman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πήρα το proficiency στην 2α Λυκείου...χωρίς νόημα....και πέραν της ηθικής ικανοποίησης δεν μου έχει προσφέρει απολύτως τίποτα. Ούτε τα Αγγλικά μου έχει βελτιώσει γιατί ήδη μιλούσα την γλώσσα εξαιρετικά από πολύ μικρός, ούτε μου έχει προσφέρει κάτι στις σπουδές μου μέχρι στιγμής πέραν από την απαλλαγή από το μάθημα των Αγγλικών στην σχολή (την οποία την παίρνεις προσκομίζοντας το Lower και μόνο).

    Στην φάση που είμαι και εξετάζω τις επιλογές μου σε μεταπτυχιακά στην Αμερική, ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ ζητάνε είτε TOEFL είτε IELTS από κάθε υποψήφιο σπουδαστή ο οποίος δεν έχει κάνει τα 2 τουλάχιστον τελευταία χρόνια των σπουδών του σε αμιγώς αγγλόφωνο ίδρυμα (γι'αυτό και τα παιδιά που επιλέγουν το IB αντί της παραδοσιακής 2ας και 3ης λυκείου δεν χρειάζονται κανένα δίπλωμα πιστοποίησης γνώσης των Αγγλικών)

    Το TOEFL και το IELTS είναι πολύ πιο εύκολα από το Proficiency και το μόνο τους αρνητικό είναι ο περιορισμένος χρόνος ισχύος. Νομίζω ότι ισχύουν για 2 χρόνια από την στιγμή που θα τα περάσεις, μετά την πάροδο των 2 ετών πρέπει να τα ξαναδώσεις για να είναι έγκυροι οι βαθμοί σου.

    ...Οπότε γνώμη μου είναι ότι το Proficiency είναι ένα πολύ δύσκολο και ταυτόχρονα πολύ υπερεκτιμημένο δίπλωμα ΜΟΝΟ εδώ στην Ελλάδα (αν δεις τα ποσοστά εξεταζόμενων στο Proficiency σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες θα εκπλαγείς από το πόσο χαμηλά είναι) και έχει απλά επικρατήσει η άποψη του "Το παιδί να πάρει το Lower του και μετα το Proficiency για να το καμαρώνουμε" ενώ στην ουσία είναι ένα πτυχίο το οποίο από "φιλολογικής" άποψης (συγγνώμη αλλά δεν μπορούσα να βρω κάποιο καλύτερο χαρακτηρισμό) σου δίνει ένα κύρος στον εαυτό σου και ΙΣΩΣ σε κάποιο βιογραφικό που θα υποβάλλεις για δουλειά.

    Ακαδημαϊκά πάντως επαναλαμβάνω ότι δεν σου προσφέρει τίποτα, όλα τα πανεπιστήμια στο εξωτερικό ζητάνε TOEFL ή IELTS...μέχρι και κάποια μεταπτυχιακά στο Cambridge που κοίταγα -ναι το ίδιο το Cambridge που χορηγεί το proficiency- ζητάει TOEFL !!!!! Αν είσαι μαθητής και σκοπεύεις να μπεις σε σχολή εδώ τότε σε περίπτωση που έχετε μάθημα Αγγλικών στην σχολή πρέπει να μάθεις συγκεκριμένα ποια είναι η πολιτική για τις απαλλαγές από το μάθημα, αν σκοπεύεις να φοιτήσεις σε κάποιο πανεπιστήμιο στην Αγγλία ή στην Αμερική τότε πάλι θα παίζεις ανάμεσα σε TOEFL ή IELTS...Το proficiency κάντο μόνο για το κέφι σου αν και νομίζω ότι για να είσαι στο σημείο να λές ότι θα κάνεις το prof γιατί γουστάρεις τότε νομίζω ότι δεν θα έχεις και πρόβλημα με τα αγγλικά γενικά....


    Edit: Συγγνώμη, τώρα έιδα ότι δουλεύεις οπότε δεν σε κόβω για μαθητή! Νομίζω ότι αν έχεις αποδείξει στην δουλειά σου ότι είσαι με τα Αγγλικά ok, πόσο μάλλον όταν η ίδια η φύση της δουλείας σου σου επιτάσσει να συνδιαλέγεσαι στα Αγγλικά, δεν θα σου προσθέσει κάποιο συγκριτικό πλεονέκτημα το Proficiency.
    Δηλαδή θες να πεις ότι το να πάρεις το Pro είναι καθαρά τυπική διαδικασία? Δεν μαθαίνεις Αγγλικά για να μπορέσεις να ανταπεξέλθεις? Άλλο αν εσύ ήξερες από την κούνια, δεν έχουν όλοι αυτή τη δυνατότητα.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγωνία για Proficiency
    Από Antre στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 57
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-08-08, 11:29
  2. Proficiency στα αγγλικα.
    Από Dafnousaki στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-08, 15:28
  3. Εκμαθηση αγγλικων
    Από ofi στο φόρουμ Πολιτιστικό στέκι
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-08, 16:05
  4. Βιβλίο για Michigan Proficiency
    Από Wizard στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-07-07, 16:27
  5. Proficiency Cambridge
    Από nicolerouni στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-07, 00:50

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας