Σελ. 5 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 61-75 από 103
  1. #61
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    4.521
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για Θεσ/κη δεν ξέρω.
    Για χρήση του Sygic σε Αθήνα και σε κάποιες χώρες στο εξωτερικό πάντως δουλεύει μια χαρά.
    Έχεις την τελευταία έκδοση του προγράμματος και χάρτη?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από satcur Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ούτε και εγώ ξέρω για Θεσσαλονίκη τι απόδοση έχει, δεν το έχω στην κατοχή μου για να το δοκιμάσω σε περισσότερες διαδρομές. Αυτή που αναφέρω παραπάνω είναι διαδρομή που δοκίμασα όμως και άμα θέλεις δοκίμασε την και εσύ να δεις τι σου βγάζει . Αναλογίσου ότι υπάρχει μόνο ένας κύριος δρόμος στην Σιθωνία, ο περιφερειακός της και όμως έκανε λάθος στην δρομολόγηση.
    Η έκδοση ήταν η 9 με χάρτη 2010.06.
    H τελευταια εκδοση του χαρτη ειναι η 9? Γιατι εγω μεχρι 7.8 μπορω να βρω σε εκδοση 8.22 του sygic... Για το συγκεκριμενο παιζουν διαφορετικες εκδοσεις προγραμματος που παιρνουν διαφορετικους χαρτες?

    Επισης ποιοι ειναι οι καλυτεροι... Οι Europe Teleatlas η Greece_CI_MM10 (και στους 2 μου δειχνει εκδοση 7.8)? Εχω χαθει λιγο. Οποιος το κατεχει ας διαφωτισει την κατασταση γιατι θελω να το δοκιμασω...
    No Justice - No Peace

  2. #62
    Εγγραφή
    07-09-2008
    Μηνύματα
    797
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4093/509
    ISP
    Cyta 2play
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Pirelli Discus VoIP AG
    SNR / Attn
    13(dB) / 23(dB)
    Path Level
    Interleaved
    'Ο,τι χάρτη και να έχεις 7.8 έκδοση θα λέει. Το έκδοση 9 που αναφέρω παραπάνω ειναι για το λογισμικό (mobile maps 2009). Το δικό σου είναι πιο πρόσφατο. Πρέπει στην welcome οθόνη να σου δείχνει "mobile maps 10"
    Δεν το χρησιμοποιώ για να ξέρω ποιός χάρτης είναι καλύτερος αλλά από την μικρή μου εμπειρία, ένας είναι ο τροπος για να μάθεις. Να δοκιμάσεις ΕΣΥ και τους δύο χάρτες στην περιοχή που κινείσαι.

  3. #63
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    4.521
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από satcur Εμφάνιση μηνυμάτων
    'Ο,τι χάρτη και να έχεις 7.8 έκδοση θα λέει. Το έκδοση 9 που αναφέρω παραπάνω ειναι για το λογισμικό (mobile maps 2009). Το δικό σου είναι πιο πρόσφατο. Πρέπει στην welcome οθόνη να σου δείχνει "mobile maps 10"
    Α μαλιστα. Ευχαριστω
    No Justice - No Peace

  4. #64
    Εγγραφή
    06-10-2008
    Μηνύματα
    4.276
    Downloads
    12
    Uploads
    5
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    SNR / Attn
    2/7(dB) / (dB)
    Path Level
    Interleaved
    NDrive V10=39€ για λίγες μέρες....

  5. #65
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Αν καποιος θελει να δοκιμασει beta εκδοση του Mireo Don't Panic, ας επικοινωνησει με την geointelligence
    εδω http://www.ngi.gr/contact_us.php

    τα παιδια στο navimania το ανεφεραν. Το προγραμμα ειναι εκπληκτικα γρηγορο και ευχρηστο, με ωραια απεικονηση. Η εκδοση ειναι beta, και προφανως εχει προβληματακια ακομα. Λενε πως η τελικη εκδοση θα ειναι διαθεσιμη το Μαρτη.

    Η beta ειναι fully functional btw, με πληρη χαρτη ελλαδας.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  6. #66
    Εγγραφή
    12-09-2007
    Περιοχή
    far away from where my mind is...
    Μηνύματα
    13.771
    Downloads
    31
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/1021
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ST585-ZTE ZXV10 W300 v5.2
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δοκίμασα και εγώ το NDrive.

    (+)

    -> Βρήκα τους χάρτες της Ελλάδας με λατινικές ελληνικές ονομασίες οδών κλπ (δεν με πειράζει αυτό).
    -> Κλειδώνει ταχύτατα (μερικά δευτερόλεπτα χωρίς A-GPS).
    -> Έχει σχετικά ωραία απεικόνιση.

    (-)

    -> Όταν κάνει recalculating την διαδρομή, οι φωνητικές οδηγίες είναι άμεσες και δεν σε προειδοποιούν κάποια μέτρα πριν στρίψεις.
    -> Το στίγμα μου στον χάρτη παρουσιάζεται αισθητά πιο πίσω από ότι πραγματικά είναι (με άλλα GPS (garmin, NDrive ^ symbian), tomtom δεν είχε τέτοια απόκλιση), παρ' ότι τα άλλα στοιχεία (ταχύτητα οχήματος, αποστάσεις) είναι σχετικά σωστά. Άραγε έχει να κάνει με το app;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Mouse Potato : 28-01-11 στις 05:36.
    I'm lazy. But it's the lazy people who invented the wheel and the bicycle because they didn't like walking or carrying things.

  7. #67
    Εγγραφή
    16-05-2008
    Μηνύματα
    147
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hellasyoda Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια εφαρμογή επι πληρωμή http://www.sygic.com/. Την έχω δει να δουλεύει σε n900 φαντάζομαι, δε θα έχει διαφορά και σε android. Τη θεωρώ κορυφαία.
    +1 και από εμένα.
    Την χρησιμοποιώ στο Defy.

  8. #68
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Μηνύματα
    613
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Για το sygic έχω διαβάσει ότι κάνει χάλια δρομολογήσεις. Έχετε καθόλου εντυπώσεις για το συγκεκριμένο θέμα?

  9. #69
    Εγγραφή
    14-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.278
    Downloads
    97
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/900
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Netfaster IAD 2
    SNR / Attn
    11(dB) / 33.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    To Sygic Aura το δοκιμάζω και εγώ εδώ και μερικές μέρες, αν και δεν οδηγώ, αλλά σε κάθε διαδρομή που κάνω ως συνοδηγός.

    Σαν πρόγραμμα είναι το καλύτερο που έχω δοκιμάσει στο Android, και ο χάρτης είναι αρκετά πλούσιος και ενημερωμένος ακόμα και σε POI. Ενδιαφέρουσες και οι λειτουργίες καταχώρησης POI μέσω internet και τα συναφή.

    Όσον αφορά τις διαδρομές, δεν έχει τις δυνατότητες δρομολόγησης του iGo, οι δρομολογήσεις που κάνει είναι κυρίως από κεντρικές οδικές αρτηρίες, ανεξάρτητα από τη μέθοδο δρομολόγησης.

    Ένα μεγάλο αρνητικό που εντόπισα, δεν το έχω ξαναδοκιμάσει όμως για να είμαι απόλυτα σίγουρος, είναι ότι όταν χάσεις μια στροφή πχ, αντί να σου πει να στρίψεις στην αμέσως επόμενη για να διορθώσεις το λάθος, κάνει επαναδρομολόγηση στην πλησίεστερη οδό που ταιριάζει στη μέθοδο δρομολόγησης. Δηλαδή αν έχεις επιλέξει την "ταχύτερη" δρομολόγηση (κεντρικές αρτηρίες), θα κάνει επαναδρομολόγηση από την πλησιέστερη κεντρική οδό, με αποτέλεσμα να κάνεις τεράστιους περιττούς κύκλους.

    Δυστυχώς δεν μπορώ να το διασταυρώσω εύκολα γιατί δεν οδηγώ, αλλά μου συνέβη 2 φορές που το δοκίμαζα.

  10. #70
    Εγγραφή
    07-11-2006
    Περιοχή
    Λαρισσα
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    245
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    11.124 /1.020
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΦΙΛΕΛΛΗΝΩΝ
    Router
    TP-LINK TD-W8961N
    SNR / Attn
    9.3(dB) / 7.4(dB)
    εγω οσες φορες εχω χρησιμοποιησει το ndrive μπορω να πω οτι ηταν αρκετα καλο...αργουσε λιγο να κλειδωσει δορυφορους αλλα πιστευω οτι αυτο ειναι θεμα και του κινητου (wildfire)

  11. #71
    Εγγραφή
    21-06-2006
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    6.761
    Downloads
    15
    Uploads
    5
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Zyxel 652-R
    SNR / Attn
    14(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το NDrive έχει πεθάνει γιατί έχει επιλέξει ως αποκλειστικό προμηθευτή χαρτών τη Navteq, η Navteq=Nokia και δίνει ενημερωμένους χάρτες για το Ovi Maps αλλα δε δίνει αντίστοιχα χάρτες στο NDrive. Ίσως είναι και θέμα NDrive γιατι δε θέλει να πληρώσει η εταιρεία για νέο χάρτη λόγω μικρής ζήτησης, για μένα μέχρι στιγμής Sygic 10, αναμένεται και νέος Navigreece 2011.02.
    Πως να μετατρέψετε το Linksys WRT320N σε Linksys Ε2000

    Router Dynalink DL-WRX36 : OpenWrt 23.05.2 Shapshot
    Modem Zyxel VMG8623-T50B : Firmware Version: V5.50(ABPM.7.3)C0


  12. #72
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.943
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Δε νομίζω ότι η Navteq δε δίνει τους χάρτες στους πελάτες της, μάλλον από την πλευρά του NDrive είναι το θέμα.
    Ανυπόγραφος

  13. #73
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Πάντως θυμάμαι πριν μερικά χρόνια που έψαχνα να βρω χάρτες και ήταν όλα κάτι περίεργα που δεν είχανε σχεδόν τίποτα μέσα (με εξαίρεση το destinator) και τώρα βλέπεις χάρτες με κτήρια κλπ σε λογικότατες τιμές

    Αυτή την στιγμή του έχω το sygic και είμαι ευχαριστημένος

  14. #74
    Εγγραφή
    02-11-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    758
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    49.999/29.999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΥΡΩΠΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Απ' όσους πλοηγούς έχω χρησιμοποιήσει (μετακινήσεις στην Β. Ελλάδα) τους καλύτερους χάρτες (ποιο ενημερωμένους) φαίνεται να τους έχει (με την σειρά που τους γράφω) :
    Navigon Select
    Sygic Aura
    nDrive

    Όσον αφορά αποκλειστικά μετακινήσεις μέσα σε πόλεις, αν βάλει κάποιος χάρτες RasterData (χάρτες όπως τους βλέπουμε στο GoogleEarth) στο nDrive, είναι απόλαυση.
    Mέχρι στιγμής υπάρχουν χάρτες για: Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Πάτρα, Κατερίνη, Δράμα, Καβάλα, Αγρίνιο, Ιωάννινα, Ηράκλειο, Χανιά, Καλαμάτα, Λαμία, Λάρισα, Βόλο, Χαλκίδα, Τρίκαλα & Σέρρες.


    CPU:CORE i7-920 2.66GHZ | Mobo:ASUS P6T Deluxe | RAM:Corsair 7Gb (3x 1Gb, 1x 4Gb) DDR3 1333MHz | VGA:MSI GEFORCE GT960 4GB | HDD:1x WD WD5001AALS 500GB, 1x HITACHI 500GB | Optical Drive:SAMSUNG DVD-RW SH-S223F | PSU:TAGAN TG700 BZ Series PIPEROCK | Case:APLUS CS 188AWF | UPS:NRG GUARD+ 1000
    Huawei Mate 20 Pro
    Samsung Galaxy Tab S7

  15. #75
    Εγγραφή
    12-09-2007
    Περιοχή
    far away from where my mind is...
    Μηνύματα
    13.771
    Downloads
    31
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/1021
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ST585-ZTE ZXV10 W300 v5.2
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bianconero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απ' όσους πλοηγούς έχω χρησιμοποιήσει (μετακινήσεις στην Β. Ελλάδα) τους καλύτερους χάρτες (ποιο ενημερωμένους) φαίνεται να τους έχει (με την σειρά που τους γράφω) :
    Navigon Select
    Sygic Aura
    nDrive

    Όσον αφορά αποκλειστικά μετακινήσεις μέσα σε πόλεις, αν βάλει κάποιος χάρτες RasterData (χάρτες όπως τους βλέπουμε στο GoogleEarth) στο nDrive, είναι απόλαυση.
    Mέχρι στιγμής υπάρχουν χάρτες για: Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Πάτρα, Κατερίνη, Δράμα, Καβάλα, Αγρίνιο, Ιωάννινα, Ηράκλειο, Χανιά, Καλαμάτα, Λαμία, Λάρισα, Βόλο, Χαλκίδα, Τρίκαλα & Σέρρες.
    Είχα δοκιμάσει το Navigon Select. Σχετικά καλή πλοήγηση αλλά με τα POI δεν τα πάει καθόλου καλά.

    Απ' την άλλη είχα σκεφτεί να βάλω RasterData στο Ndrive αλλά 2GB+ μόνο για χάρτες της Αθήνας πάει πολύ...
    I'm lazy. But it's the lazy people who invented the wheel and the bicycle because they didn't like walking or carrying things.

Σελ. 5 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Οθονη 24', κατα προτιμηση Eizo
    Από kontinos στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-08, 16:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας