Σελ. 8 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 36789 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 106-120 από 125
  1. #106
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    δεν ξερω αν ειναι μαφια η οχι

    η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι δεν κανει αυτο που πρεπει να κανει ως αρμοδια αρχη.

    θα μου πεις στην ελλαδα κανει καμια αρχη αυτο που πρεπει....οχι

    προσωπικα το βλεπω απο το δικο μου θεμα ποσο καλα κανουν την δουλεια τους οι ανεξαρτητες-αρμοδιες αρχες

    π.χ η ΑΠΠΔ που παρολου οτι εχω κανει επισημα επωνυμα καταγγελια οτι με ενοχλουν για εμπορικους-διαφημιστικους σκοπους διαφορες εταιρειες που εκπροσωπευουν παροχους τηλεπικοινωνιων , παρολου που εχω γραφτει στα μητρωα της ΑΠΠΔ

    μεχρι τωρα δεν εχει γινει τιποτα απολυτως οι διαφορες εταιρειες συνεχιζουν να ενοχλουν δια τηλεφωνου η φυσικης παρουσιας και τα μητρωα της ΑΠΠΔ τα εχουν γραμμενα στα "παλια τους τα υποδηματα" οι διαφορες εταιρειες και οι παροχοι που συνεργαζονται...

  2. #107
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.627
    Downloads
    52
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Ζte 288a
    SNR / Attn
    6(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefkon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς παρεξήγηση, με τα γραφόμενα σου προφανώς δεν ξέρεις πως δουλεύει το xDSL, καθώς και τα μειονεκτήματα του, δεν είναι κακό αυτό.
    Ξέρεις, εκτός από το last mile και τα προβλήματα του, υπάρχει και η καλωδίωση μέσα στο σπίτι, εταιρεία κ.τ.λ. που δεν είναι καλή πολλές φορές, και φταίει και αυτό, αλλά "εμείς" ως γνήσιοι Ελληνάρες, τα ισοπεδώνουμε όλα και ρίχνουμε το φταίξιμο σε άλλους.
    Όταν υπάρχει "πρόβλημα" στην καλωδίωση, τότε μπορείς και να μην έχεις xDSL ή να έχεις προβληματικές υπηρεσίες.
    Όσο για την "κοροϊδία - ειρωνεία" αυτά τα βρίσκεις παντού, ακόμα και στον ΟΤΕ.
    Αν εσύ είσαι ευχαριστημένος με ΟΤΕ, άλλοι είναι ευχαριστημένοι αλλού.
    Φυσικά γνώμη σου είναι .....................
    Φιλικά πάντα και χωρίς παρεξήγηση.
    συμφωνα απολυτα.

    ενελλακτικοι και οτε το ιδιο δικτυο χαλκου χρησιμοποιουν. γιατι ντε και καλα ο οτε ειναι πιο καλοσ? αυτη η αποψη μου θυμιζει 60αρι ανθρωπο που το 2012 εμπιστευται μονο τον και καλα κρατικο οτε, μονο την κοσμοτε επειδη και καλα οι αλλες δεν πιανουν, στηνεται σε ουρες στη δημοσιες υπηρεσιες αντι να κανει τις δουλειςσ του ηλεκτρονικα επειδη δεν εμπιστευεται, πληρωνει ακομα και μεγαλα ποσα σε μετρητοις εχοντας ενα ματσο 50αρι κατα τις αγορες του στο πορτοφολι και οχι με καρτα, δεν θελει την ψηφιακη τηλεοραση γιατι εχει συνηθισει το τηλεκοντρολ της παλιας και βριζει για την digea, κλπ κλπ

    εχω θειο που και τζαμπα να του πει ενας ενναλακτικος θα σου δωσω γραμμη θα πει α εγω δεν φευγω απο τον οτε ειναι καλος
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sakels : 13-10-12 στις 13:33.

  3. #108
    Εγγραφή
    21-07-2006
    Περιοχή
    Πέρα στους πέρα κάμπους
    Μηνύματα
    7.388
    Downloads
    62
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν ξερω αν ειναι μαφια η οχι
    Δεν ξέρεις αν είναι μαφία αλλά ξέρεις ότι «τα παίρνει»...

    ΟΚ

  4. #109
    Εγγραφή
    11-11-2008
    Μηνύματα
    1.758
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50 VDSL Cosmote
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    να υποθεσω οτι εχεις δικιο σε αυτο που λες χωρις να θελω να σε αμφισβητησω

    αν το ιδιοκτητο δικτυο τους ειναι πανω σε οπτικες ινες οπως λες

    γιατι τοτε πελατες τους σε διαφορες περιοχες της αθηνας και πειραια που δεν απεχουν ουτε 500μ απο το κεντρο τους και ανηκουν στο ιδιοκτητο δικτυο τους αντιμετωπιζουν ...μυρια προβληματα (αποσυνδεσεις-χαμηλους συγχρονισμους κτλ....)

    και η απαντηση τους ειναι "κυριε φταιει η καλωδιωση σας".

    μηπως καποιος λεει ψεμματα?

    - - - Updated - - -



    δεν συμφωνω με την απαντηση σου και με την απαντησεις των αλλων φιλων

    γιατι η απελευθερωση των τηλεπικοιωνιων (με ορους και κανονες) απλα θα δειξει την πραγματικη αληθεια και καποιοι δεν το θελουν αυτο.
    Πρώτα απο όλα απαντήσαμε σε ενα ερώτημα που ανέφερε απελευθλερωση (χωρίς να αναφέρει για όρους και κανόνες).
    2ον πόσα λεφτά χρωστάνε αυτη την στιγμή στον οτε οι εναλλακτικοί και ο μόνος λόγος που δεν τους τα ζητάει είναι επειδή η εεττ ξέρει πως αν τα δώσουν θα φαλιρήσουν?
    3ον και πιο σημαντικό : με ενδιαφέρει πραγματικά να μου πεις ποιοι συγκεκριμένα θα είναι αυτοι οι όροι και κανόνες. μόνο έτσι θα γίνει συζήτηση ( με επιχειρήματα).
    I admit to the possibility of the impossible.
    What i am having trouble is accepting the probability of the possibility.

  5. #110
    Εγγραφή
    02-02-2005
    Περιοχή
    Data Center
    Μηνύματα
    851
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakels Εμφάνιση μηνυμάτων
    συμφωνα απολυτα.

    ενελλακτικοι και οτε το ιδιο δικτυο χαλκου χρησιμοποιουν. γιατι ντε και καλα ο οτε ειναι πιο καλοσ? αυτη η αποψη μου θυμιζει 60αρι ανθρωπο που το 2012 εμπιστευται μονο τον και καλα κρατικο οτε, μονο την κοσμοτε επειδη και καλα οι αλλες δεν πιανουν, στηνεται σε ουρες στη δημοσιες υπηρεσιες αντι να κανει τις δουλειςσ του ηλεκτρονικα επειδη δεν εμπιστευεται, πληρωνει ακομα και μεγαλα ποσα σε μετρητοις εχοντας ενα ματσο 50αρι κατα τις αγορες του στο πορτοφολι και οχι με καρτα, δεν θελει την ψηφιακη τηλεοραση γιατι εχει συνηθισει το τηλεκοντρολ της παλιας και βριζει για την digea, κλπ κλπ

    εχω θειο που και τζαμπα να του πει ενας ενναλακτικος θα σου δωσω γραμμη θα πει α εγω δεν φευγω απο τον οτε ειναι καλος
    +1 και δεν είναι δυνατόν για σύγκριση του πόσο καλός είναι ένας πάροχος να λάβουμε υπ όψιν ένα μικρό ποσοστό χρηστών από το 1+ εκατομμύριο που υπάρχουν στην Ελλάδα που έρχεται μόνο και μόνο στο ADSLGR να κράξει τον πάροχο. Όλοι συμπεριλαμβανομένου και του ΟΤΕ αντιμετωπίζουν ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια προβλήματα.

  6. #111
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefkon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς παρεξήγηση, με τα γραφόμενα σου προφανώς δεν ξέρεις πως δουλεύει το xDSL, καθώς και τα μειονεκτήματα του, δεν είναι κακό αυτό.
    Ξέρεις, εκτός από το last mile και τα προβλήματα του, υπάρχει και η καλωδίωση μέσα στο σπίτι, εταιρεία κ.τ.λ. που δεν είναι καλή πολλές φορές, και φταίει και αυτό, αλλά "εμείς" ως γνήσιοι Ελληνάρες, τα ισοπεδώνουμε όλα και ρίχνουμε το φταίξιμο σε άλλους.
    Όταν υπάρχει "πρόβλημα" στην καλωδίωση, τότε μπορείς και να μην έχεις xDSL ή να έχεις προβληματικές υπηρεσίες.
    Όσο για την "κοροϊδία - ειρωνεία" αυτά τα βρίσκεις παντού, ακόμα και στον ΟΤΕ.
    Αν εσύ είσαι ευχαριστημένος με ΟΤΕ, άλλοι είναι ευχαριστημένοι αλλού.
    Φυσικά γνώμη σου είναι .....................
    Φιλικά πάντα και χωρίς παρεξήγηση.
    φυσικα χωρις παρεξηγηση

    αν ξερω πως δουλευει το xDSL (σαφως και υπαρχουν ειδικοι που τα ξερουν καλυτερα απο μενα) η οχι θα μου επιτρεψεις να μην το συζητησω την παρουσα φαση καθως δεν ειναι το θεμα μας απλα θα σου αναφερω οτι η παλια μου δουλεια μου (πριν μπω στην ανεργια) ηταν πληροφορικαριος η πιο εξεδικευμενα τεχνικος η/υ και δικτων.

    λοιπον στο θεμα που θιγεις για πες μου εσυ αγαπητε μου φιλε και συνομιλητη

    εγω μενω στο αθηνα - παγκρατι σε αποσταση λιγοτερη απο 500μ

    απο την κεντρικη πριζα του διαμερισματος μου φευγει καλωδιο UTP εως τον κατανεμητη της πολυκατοικιας και απο εκει εως το καφαο εξω απο την πολυκατοικια (αυτο εχει γινει σε συνεργασια με τεχνικο του ΟΤΕ (γνωστο μου) απο τοτε που ειμαι στο διαμερισμα αυτο.

    με τον ΟΤΕ εχω μεγιστο συγχρονισμο (δεν παει αλλο εκτος αν παω σε VDSL που τοτε θα εχω 30 η 50) καθολου αποσυνδεσεις και χαμηλο ping που ειναι και το ζητουμενο μου λογω χομπυ που εχω να παιζω Online games.

    οταν ημουν σε εναλλακτικο η καλυτερη ταχυτητα που ειχα ηταν 16 με αρκετα προβληματα συνηθως ημουν στα 10 με 12 παλι με προβληματα (παντα βεβαια εφταιγα εγω για αυτο και ξαναγυρισα στον ΟΤΕ και εχω το κεφαλι μου ησυχο)

    στον ΟΤΕ ειχα το BAUDTEC/SAGEM και τωρα το ΖΤΕ/HUAWEI

    στον ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΟ ειχα το γνωστο Thomson Speedtouch

    αλλο παραδειγμα

    φιλος στο κεντρο του πειραια αποσταση απο το κεντρο λιγοτερο απο 500μ (εξακριβωμενο απο τον ΟΤΕ και απο την εταιρεια που εχει τωρα την FORTHnet)

    καλωδιο UTP εως κατανεμητη πολυκατοικιας δυστυχως δεν μπορεσε να το βαλει εως το καφαο

    παροχος η FORTHnet πριν απο αυτην ΟΝ και πριν απο αυτην VIVODI

    συγχρονισμος στην καλυτερη περιπτωση 12 εχει αποσυνδεσεις υψηλα ping κτλ λυση καμια δυστυχως δεσμευεται απο την NOVA και δεν μπορει να διακοψει και ετσι του σπανε τα νευρα...

    απο εξοπλισμο διαθετει το Thomson Speedtouch.

    κοροιδια και ειρωνεια φιλε μου παντως προσωπικα βρισκω απο αυτους που με παιρνουν τηλεφωνο και προσπαθουν να με κανουν πελατη τους (ταχα μου σκεφτονται το καλο μου και θελουν να μην πληρωνω παγια ΟΤΕ) αλλα μολις τους πω οτι δεν ενδιαφερομαι και να μην ξανα ενοχλησουν καθως εχω μπει στο μητρωο "ΜΗ ΖΗΤΗΘΕΙΣΕΣ ΚΛΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΥΣ-ΕΜΠΟΡΙΚΟΥΣ ΣΚΟΠΟΥΣ" ενα πραγμα θα σου πω το λεξιλογιο τους ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ...

    σαφως και εχεις δικιο αλλοι ειναι ευχαριστημενοι στην μια εταιρεια και αλλοι σε αλλη αλλα και οσοι εχουν προβληματα καθως θα πρεπει να λυθουν δεν νομιζεις.?
    (προσωπικα θεωρω το xDSL οπου σου κατσει)

    εννοειτε οτι ολες οι γνωμες ειναι σεβαστες και απο την μερια μου δεν υπαρχει καμια παρεξηγηση και οτι λεω παντα ειναι φιλικα

    παντως αυτο που ξερω σιγουρα ειναι οτι πολυς κοσμος περιμενει την αναβαθμιση των καμπινων (καφαο) με οπτικη ινα

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ep103855 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρώτα απο όλα απαντήσαμε σε ενα ερώτημα που ανέφερε απελευθλερωση (χωρίς να αναφέρει για όρους και κανόνες).
    2ον πόσα λεφτά χρωστάνε αυτη την στιγμή στον οτε οι εναλλακτικοί και ο μόνος λόγος που δεν τους τα ζητάει είναι επειδή η εεττ ξέρει πως αν τα δώσουν θα φαλιρήσουν?
    3ον και πιο σημαντικό : με ενδιαφέρει πραγματικά να μου πεις ποιοι συγκεκριμένα θα είναι αυτοι οι όροι και κανόνες. μόνο έτσι θα γίνει συζήτηση ( με επιχειρήματα).
    δεν ειμαι η ΕΕΤΤ να σου πω ποιοι ειναι οι ΟΡΟΙ και ΚΑΝΟΝΕΣ αυτα τα ξερουν οι "ειδικοι" επι του θεματος

    αυτο που ειπα εγω και εννοω απελευθερωση των τηλεπικοινωνιων φιλε μου

    ειναι να εχουν ΟΛΟΙ ελευθερη προσβαση (στις υπαρχουσες υποδομες) αλλα και δικαιωματα ωστε να μπορουν να εχουν δικα τους αστικα κεντρα - καλωδιωσεις - καφαο (δικη τους υποδομη) εως το πελατη τους και να μην υπαρχει εξαρτηση απο αλλου δικτυο.

    οπως κανουν καποιοι στο εξωτερικο.

    δεν ξερω αν πληρωσουν τα χρεη τους προς τον ΟΤΕ αν θα φαληρισουν....προσωπικα δεν το πιστευω

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 21706 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρεις αν είναι μαφία αλλά ξέρεις ότι «τα παίρνει»...

    ΟΚ
    οπως ειπα φιλε μου ειναι προσωπικη αποψη οτι "δεν κανει σωστα την δουλεια της" καθως βλεπω οτι δεν εφαρμοζει τα ιδια σε ολους αλλα μεριμνει για δικους της λογους σε συγκεκριμενες αποψεις

    οι νομοι - οι οροι και οι κανονες ειναι ισοι για ολους αυτο ξερω εγω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Zer0c00L : 13-10-12 στις 14:21. Αιτία: διορθωση

  7. #112
    Εγγραφή
    21-07-2006
    Περιοχή
    Πέρα στους πέρα κάμπους
    Μηνύματα
    7.388
    Downloads
    62
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    οπως ειπα φιλε μου ειναι προσωπικη αποψη οτι "τα παιρνει"
    Επιμένεις λοιπόν...

  8. #113
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 21706 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιμένεις λοιπόν...
    να το διατυπωσω πιο καθαρα (πιστευω να σου αρεσει)

    η προσωπικη μου αποψη για την ΕΕΤΤ ειναι οτι δεν κανει το εργο της ως ανεξαρτητη αρχη για τις τηλεπικοινωνιες οπως οφειλει να το κανει (δεν αντιμετωπιζει το ιδιο ολους)

    νομιζω οτι εχω δικαιωμα να εχω προσωπικη αποψη και να κρινω βαση αυτων που κανει μια εταιρεια η μια αρχη αν ειναι σωστη η λαθος.

  9. #114
    Εγγραφή
    16-03-2006
    Περιοχή
    Γκορυτσά, Ασπρόπυργος
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    2.492
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ISDN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΡΙΑΣΙΟ
    Router
    Draytek 2850Vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    να υποθεσω οτι εχεις δικιο σε αυτο που λες χωρις να θελω να σε αμφισβητησω

    αν το ιδιοκτητο δικτυο τους ειναι πανω σε οπτικες ινες οπως λες

    γιατι τοτε πελατες τους σε διαφορες περιοχες της αθηνας και πειραια που δεν απεχουν ουτε 500μ απο το κεντρο τους και ανηκουν στο ιδιοκτητο δικτυο τους αντιμετωπιζουν ...μυρια προβληματα (αποσυνδεσεις-χαμηλους συγχρονισμους κτλ....)

    και η απαντηση τους ειναι "κυριε φταιει η καλωδιωση σας".
    Νομίζω κάτι δεν έχεις καταλάβει καλά. Είναι άλλο πράγμα το πως διασυνδέει ο κάθε πάροχος την υποδομή στα κέντρα του, και διαφορετικό τι συμβαίνει από το μόντεμ του κέντρου μέχρι το μόντεμ του χρήστη.

    Έχεις αναφέρει πολλές φορές προβλήματα χρηστών στην φόρθνετ. Δεν βάζεις και 1-2 λινκς από περιπτώσεις, να δούμε για τι γραμμές μιλάμε;

    Πρόβλημα ο πάροχος έχει αν έχεις σωστό συγχρονισμό, αλλά όχι τις αναμενόμενες ταχύτητες.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    εμενα μην μου τα λες

    τα ξερω και συμφωνω απολυτα

    αλλα για πες μου την δικη σου αποψη οταν πελατες εταιρειων (που συνδεονται στο ιδιοκτητο δικτυο τους ) και η αποσταση τους ειναι 500μ και κατω σε περιοχες της αθηνας και πειραια πραγμα που σημαινει οτι οι ταχυτητες που πιανουν οσο και χαλια καλωδιωση να εχουν δεν δικαιολογουν την παρουσα κατασταση που αντιμετωπιζουν + οτι αντιμετωπιζουν την κοροιδια - ειρωνια κτλ και στο κατω κατω της γραφης δεν εχουν τις υπηρεσιες που πληρωνουν....
    Τα 500μ απόσταση, τα βγάζουν από το attenuation της γραμμής; Έχουν δηλαδή attenuation 4-5;

  10. #115
    Εγγραφή
    11-11-2008
    Μηνύματα
    1.758
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50 VDSL Cosmote
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    επειδή έχουμε ξεφύγει και μου θυμίζει πολύ ουτοπία το να έχουν όλοι πρόσβαση στις υποδομές, και χωρίς να λαμβάνουμε υπόψη οτι για να έχεις κάτι πρέπει να το έχεις πληρώσει, σταματάω να απαντάω στο παρών thread.
    το κράτος πούλησε τον οτε. όλοι συνηθίζουν να το ξεχνάνε αυτό όταν γκρινιάζουν για τον οτε, και το τι είναι οι υποχρεώσεις του οτε.
    I admit to the possibility of the impossible.
    What i am having trouble is accepting the probability of the possibility.

  11. #116
    Εγγραφή
    16-03-2006
    Περιοχή
    Γκορυτσά, Ασπρόπυργος
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    2.492
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ISDN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΡΙΑΣΙΟ
    Router
    Draytek 2850Vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    φυσικα χωρις παρεξηγηση

    αν ξερω πως δουλευει το xDSL (σαφως και υπαρχουν ειδικοι που τα ξερουν καλυτερα απο μενα) η οχι θα μου επιτρεψεις να μην το συζητησω την παρουσα φαση καθως δεν ειναι το θεμα μας απλα θα σου αναφερω οτι η παλια μου δουλεια μου (πριν μπω στην ανεργια) ηταν πληροφορικαριος η πιο εξεδικευμενα τεχνικος η/υ και δικτων.

    λοιπον στο θεμα που θιγεις για πες μου εσυ αγαπητε μου φιλε και συνομιλητη

    εγω μενω στο αθηνα - παγκρατι σε αποσταση λιγοτερη απο 500μ

    απο την κεντρικη πριζα του διαμερισματος μου φευγει καλωδιο UTP εως τον κατανεμητη της πολυκατοικιας και απο εκει εως το καφαο εξω απο την πολυκατοικια (αυτο εχει γινει σε συνεργασια με τεχνικο του ΟΤΕ (γνωστο μου) απο τοτε που ειμαι στο διαμερισμα αυτο.

    με τον ΟΤΕ εχω μεγιστο συγχρονισμο (δεν παει αλλο εκτος αν παω σε VDSL που τοτε θα εχω 30 η 50) καθολου αποσυνδεσεις και χαμηλο ping που ειναι και το ζητουμενο μου λογω χομπυ που εχω να παιζω Online games.

    οταν ημουν σε εναλλακτικο η καλυτερη ταχυτητα που ειχα ηταν 16 με αρκετα προβληματα συνηθως ημουν στα 10 με 12 παλι με προβληματα (παντα βεβαια εφταιγα εγω για αυτο και ξαναγυρισα στον ΟΤΕ και εχω το κεφαλι μου ησυχο)

    αλλο παραδειγμα

    φιλος στο κεντρο του πειραια αποσταση απο το κεντρο λιγοτερο απο 500μ (εξακριβωμενο απο τον ΟΤΕ και απο την εταιρεια που εχει τωρα την FORTHnet)

    καλωδιο UTP εως κατανεμητη πολυκατοικιας δυστυχως δεν μπορεσε να το βαλει εως το καφαο

    παροχος η FORTHnet πριν απο αυτην ΟΝ και πριν απο αυτην VIVODI

    συγχρονισμος στην καλυτερη περιπτωση 12 εχει αποσυνδεσεις υψηλα ping κτλ λυση καμια δυστυχως δεσμευεται απο την NOVA και δεν μπορει να διακοψει και ετσι του σπανε τα νευρα...

    απο εξοπλισμο διαθετει το Thomson Speedtouch.
    Καλό είναι να μην γενικεύεις από μεμονωμένες περιπτώσεις. Και εμένα η απόσταση είναι 200μ από το κέντρο, έχω attenuation 6, και δεν έχω συγχρονίσει ποτέ πάνω από 20 Mbps. Το οποίο δεν το λες χαμηλό. Για online gaming όμως η σύνδεση δεν επαρκεί, το lag (τουλάχιστον σε ένα παιχνίδια που λέγεται call of duty) είναι σημαντικό. Τι λέει αυτό για τον ΟΤΕ (που είναι ο πάροχος μου; )

    [Ρητορική η ερώτηση, για εμένα το να περιμένεις internet πραγματικού χρόνου από οποιονδήποτε πάροχο, είναι ουτοπία.]

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ep103855 Εμφάνιση μηνυμάτων
    επειδή έχουμε ξεφύγει και μου θυμίζει πολύ ουτοπία το να έχουν όλοι πρόσβαση στις υποδομές, και χωρίς να λαμβάνουμε υπόψη οτι για να έχεις κάτι πρέπει να το έχεις πληρώσει, σταματάω να απαντάω στο παρών thread.
    το κράτος πούλησε τον οτε. όλοι συνηθίζουν να το ξεχνάνε αυτό όταν γκρινιάζουν για τον οτε, και το τι είναι οι υποχρεώσεις του οτε.
    Τον πούλησε όμως πακέτο με την υποχρέωση να λειτουργεί σε ένα ρυθμιστικό πλαίσιο Το οποίο ήταν γνωστό στον αγοραστή.

  12. #117
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από petasis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλό είναι να μην γενικεύεις από μεμονωμένες περιπτώσεις. Και εμένα η απόσταση είναι 200μ από το κέντρο, έχω attenuation 6, και δεν έχω συγχρονίσει ποτέ πάνω από 20 Mbps. Το οποίο δεν το λες χαμηλό. Για online gaming όμως η σύνδεση δεν επαρκεί, το lag (τουλάχιστον σε ένα παιχνίδια που λέγεται call of duty) είναι σημαντικό. Τι λέει αυτό για τον ΟΤΕ (που είναι ο πάροχος μου; )

    [Ρητορική η ερώτηση, για εμένα το να περιμένεις internet πραγματικού χρόνου από οποιονδήποτε πάροχο, είναι ουτοπία.]

    - - - Updated - - -



    Τον πούλησε όμως πακέτο με την υποχρέωση να λειτουργεί σε ένα ρυθμιστικό πλαίσιο Το οποίο ήταν γνωστό στον αγοραστή.
    καταρχην για το πρωτο σκελος εχεις απολυτο δικιο φιλε μου σε καταλαβαινω γιατι παρα το γεγονος οτι συγχρονιζω τα μεγιστα μην νομιζεις οτι το Ping (lag) ειναι παντα χαμηλο εξαρταται και απο το σερβερ που θα συνδεθω

    σε καταλαβαινω απολυτα καθως παιζω Battlefield 3 , Call Of Duty MW3 (Elite) , Pro Evolution Soccer 2013 , Ghost Recon Future Soldier στην κονσολα XBOX (XBOX-LIVE) και το Americas Army 3 στον υπολογιστη μου (πληρωνουμε σερβερ και δεν μπορουμε να παιξουμε)

    για το τελευταιο ειδικα συμφωνω 100% αλλα δυστυχως οπως ειδες ειμαι ο "κακος" δεν πειραζει ομως.

    επισης δεν γενικευω τιποτα απλα αναφερω μερικα αν κατσω να αναφερω περιπτωσεις που εχουν προβληματα απο διαφορους παροχους και περιπτωσεις που δουλευουν ολα ρολοι και ειναι στην ιδια περιοχη και πολυκατοικια ειλικρινα θα γεμισουμε παρα πολλες σελιδες

    επισης να αναφερω οτι εγω και αρκετοι απο αυτους που αναφερω σαν παραδειγμα συμμετεχουν και στο ΣΑΠΕΣ http://broadbandtest.eett.gr αλλα και στο προγραμμα του samknows http://www.samknows.eu

    εγω πλεον δεν παιρνω θεση οταν με ρωτανε με ποιον να συνδεθουν στο διαδικτυο (καντε οτι θελετε με οποιον θελετε) καποτε υποστηριζα μια εταιρεια αλλα με προδωσε με το χειροτερο τροπο (το μαθημα μου το πηρα οπως και τα λεφτα μου).

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από petasis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω κάτι δεν έχεις καταλάβει καλά. Είναι άλλο πράγμα το πως διασυνδέει ο κάθε πάροχος την υποδομή στα κέντρα του, και διαφορετικό τι συμβαίνει από το μόντεμ του κέντρου μέχρι το μόντεμ του χρήστη.

    Έχεις αναφέρει πολλές φορές προβλήματα χρηστών στην φόρθνετ. Δεν βάζεις και 1-2 λινκς από περιπτώσεις, να δούμε για τι γραμμές μιλάμε;

    Πρόβλημα ο πάροχος έχει αν έχεις σωστό συγχρονισμό, αλλά όχι τις αναμενόμενες ταχύτητες.

    - - - Updated - - -



    Τα 500μ απόσταση, τα βγάζουν από το attenuation της γραμμής; Έχουν δηλαδή attenuation 4-5;
    για το πρωτο σκελος που λες δεν μπορω να αναφερω την περιπτωση καθως δεν ειναι μελος στην παρουσα ιστοσελιδα

    οτι αφορα τα 500μ αυτα εχουν υπολογιστει απο τα στοιχεια που δινουν στις ιστοσελιδες τους ο ΟΤΕ και η FORTHnet αλλα και CYTA που βαζεις το τηλεφωνικο σου νουμερο

    απο τα στοιχεια του ΡΟΥΤΕΡ

    και φυσικα απο μηχανηματα (αυτα που χρησιμοποιουν οι τεχνικοι του ΟΤΕ και λοιπων εταιρειων)

    τα στοιχεια του φιλου τα εχει η FORTHnet καθως παραμενει αλυτη η υποθεση του (δηλωμενη βλαβη η οποια για να αναιρεθει θα πρεπει να δεχτει να ερθει τεχνικος της FORTHnet και αν δεν βρει υπαιτιοτητα σε αυτους αλλα στον φιλο μου θα το χρεωσει) αλλα δυστυχως υπαρχει ο εκβιασμος λογω της NOVA (φανατικος ολυμπιακος) ετσι αναγκαστηκα τους πληρωνει γιατι υπαρχει ο φοβος οτι θα του κοψουν τα παντα...οπως εχουν κανει αλλωστε σε αλλες περιπτωσεις
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Zer0c00L : 13-10-12 στις 18:18.

  13. #118
    Εγγραφή
    29-03-2005
    Μηνύματα
    2.328
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    ..................
    1.
    λοιπον στο θεμα που θιγεις για πες μου εσυ αγαπητε μου φιλε και συνομιλητη
    εγω μενω στο αθηνα - παγκρατι σε αποσταση λιγοτερη απο 500μ
    απο την κεντρικη πριζα του διαμερισματος μου φευγει καλωδιο UTP εως τον κατανεμητη της πολυκατοικιας και απο εκει εως το καφαο εξω απο την πολυκατοικια (αυτο εχει γινει σε συνεργασια με τεχνικο του ΟΤΕ (γνωστο μου) απο τοτε που ειμαι στο διαμερισμα αυτο.
    με τον ΟΤΕ εχω μεγιστο συγχρονισμο (δεν παει αλλο εκτος αν παω σε VDSL που τοτε θα εχω 30 η 50) καθολου αποσυνδεσεις και χαμηλο ping που ειναι και το ζητουμενο μου λογω χομπυ που εχω να παιζω Online games.
    οταν ημουν σε εναλλακτικο η καλυτερη ταχυτητα που ειχα ηταν 16 με αρκετα προβληματα συνηθως ημουν στα 10 με 12 παλι με προβληματα (παντα βεβαια εφταιγα εγω για αυτο και ξαναγυρισα στον ΟΤΕ και εχω το κεφαλι μου ησυχο)
    στον ΟΤΕ ειχα το BAUDTEC/SAGEM και τωρα το ΖΤΕ/HUAWEI
    στον ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΟ ειχα το γνωστο Thomson Speedtouch
    αλλο παραδειγμα

    2.
    φιλος στο κεντρο του πειραια αποσταση απο το κεντρο λιγοτερο απο 500μ (εξακριβωμενο απο τον ΟΤΕ και απο την εταιρεια που εχει τωρα την FORTHnet)
    καλωδιο UTP εως κατανεμητη πολυκατοικιας δυστυχως δεν μπορεσε να το βαλει εως το καφαο
    παροχος η FORTHnet πριν απο αυτην ΟΝ και πριν απο αυτην VIVODI
    συγχρονισμος στην καλυτερη περιπτωση 12 εχει αποσυνδεσεις υψηλα ping κτλ λυση καμια δυστυχως δεσμευεται απο την NOVA και δεν μπορει να διακοψει και ετσι του σπανε τα νευρα...
    απο εξοπλισμο διαθετει το Thomson Speedtouch.

    3.
    κοροιδια και ειρωνεια φιλε μου παντως προσωπικα βρισκω απο αυτους που με παιρνουν τηλεφωνο και προσπαθουν να με κανουν πελατη τους (ταχα μου σκεφτονται το καλο μου και θελουν να μην πληρωνω παγια ΟΤΕ) αλλα μολις τους πω οτι δεν ενδιαφερομαι και να μην ξανα ενοχλησουν καθως εχω μπει στο μητρωο "ΜΗ ΖΗΤΗΘΕΙΣΕΣ ΚΛΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΥΣ-ΕΜΠΟΡΙΚΟΥΣ ΣΚΟΠΟΥΣ" ενα πραγμα θα σου πω το λεξιλογιο τους ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ .........
    Για τα ping δεν θα αναφερθώ, είναι άλλη ιστορία ..................
    Για τα ερωτήματα σου, με την προϋπόθεση ότι οι αποστάσεις (καλωδιακή) είναι σωστές :
    1. Αν κατάλαβα καλά, δεν είχες πρόβλημα στην καλωδίωση, αλλά πολύ χαμηλό συγχρονισμό, τότε ήταν "γεμάτο" το dslam στην περιοχή σου και "ίσως" να είχες και crosstalk.
    Επειδή αναφέρεις και Παγκράτι, ξέρω ότι μέχρι φέτος το Πάσχα, ήταν "γεμάτα" τα DSLAM της Forthnet.
    2. Για τον φίλο σου παίζουν πολλά ενδεχόμενα, από καλωδίωση (από το Α/Κ, εκτός αν είναι οπτική μέχρι το Καφάο οπότε θα είναι από το Καφάο, μέχρι την Πολυκατοικία), "γεμάτο" DSLAM, crosstalk, πρίζες, ρούτερ κ.τ.λ.
    Κοινώς θέλει πολύ ψάξιμο η περίπτωση του.
    3.Σε αυτό θα συμφωνήσω μαζί σου, έχουν ξεπεράσει τα όρια κάποιοι.

  14. #119
    Εγγραφή
    21-07-2006
    Περιοχή
    Πέρα στους πέρα κάμπους
    Μηνύματα
    7.388
    Downloads
    62
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    οτι αφορα τα 500μ αυτα εχουν υπολογιστει απο τα στοιχεια που δινουν στις ιστοσελιδες τους ο ΟΤΕ και η FORTHnet αλλα και CYTA που βαζεις το τηλεφωνικο σου νουμερο
    απο τα στοιχεια του ΡΟΥΤΕΡ
    και φυσικα απο μηχανηματα (αυτα που χρησιμοποιουν οι τεχνικοι του ΟΤΕ και λοιπων εταιρειων)
    Το ρούτερ σου τι εξασθένηση δείχνει;

  15. #120
    Εγγραφή
    02-02-2005
    Περιοχή
    Data Center
    Μηνύματα
    851
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefkon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τα ping δεν θα αναφερθώ, 2. Για τον φίλο σου παίζουν πολλά ενδεχόμενα, από καλωδίωση (από το Α/Κ, εκτός αν είναι οπτική μέχρι το Καφάο οπότε θα είναι από το Καφάο, μέχρι την Πολυκατοικία), "γεμάτο" DSLAM, crosstalk, πρίζες, ρούτερ κ.τ.λ.
    Κοινώς θέλει πολύ ψάξιμο η περίπτωση του.
    [/B].
    Αν και τα τελευταία ποστς είναι off-topic γιατί εγώ βλέπω μια βλάβη η οποία έχει κολλήσει απο πλευράς πελάτη επειδή ο πελάτης δε δέχεται πιθανή χρέωση αν βρεθεί πρόβλημα στο χώρο του; Δε νομίζω να έχει να φοβάται κάτι αν το έχει ελέγξει με κάποιον ηλεκτρολόγο ή αν οι φίλοι του που "ξέρουν" του έχουν "πιστοποιήσει" ότι όλα είναι οκ!

Σελ. 8 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 36789 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Δεν εγκρίθηκαν τα τιμολόγια VDSL του ΟΤΕ από την ΕΕΤΤ
    Από tdouk στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-12, 00:38
  2. Μηνύματα: 88
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-08-10, 13:01
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-09, 17:46
  4. Μηνύματα: 54
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-08, 15:01
  5. Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-07, 17:28

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας