Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 61
  1. #1
    Εγγραφή
    02-05-2011
    Μηνύματα
    378
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Υπάρχει κάτι που στην εποχή μας και στη χώρα μπορεί να μπει σε μισό στρέμμα έκταση και να δημιουργεί κάποιο έστω μικρό κέρδος; Φρούτο, λαχανικό, θάμνος, κάκτος,, οτιδήποτε μπορεί εύκολα να πουληθεί, δεν θέλει πολλά χρόνια για να αρχίσει να αποδίδει καρπό και δεν είναι κάτι το εξαιρετικά δύσκολο ή εξωτικό να καλλιεργήσεις. (Δεν είναι η κύρια ασχολία μου, το σκέφτομαι σαν εξτρά απασχόληση).

  2. #2
    Εγγραφή
    01-10-2005
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    639
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σε πειραζει αν ειναι παρανομο?

    Παντως αν ειναι μονο για μισο στρεμα ειναι πολυ λιγο για να μπορει να βγαλει κερδος . Καλυτερα βαλε κατι για σενα, ντοματες φασολακια κτλ να τα εχεις φρεσκα.

  3. #3
    Εγγραφή
    29-03-2006
    Ηλικία
    70
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheUser Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει κάτι που στην εποχή μας και στη χώρα μπορεί να μπει σε μισό στρέμμα έκταση και να δημιουργεί κάποιο έστω μικρό κέρδος; Φρούτο, λαχανικό, θάμνος, κάκτος,, οτιδήποτε μπορεί εύκολα να πουληθεί, δεν θέλει πολλά χρόνια για να αρχίσει να αποδίδει καρπό και δεν είναι κάτι το εξαιρετικά δύσκολο ή εξωτικό να καλλιεργήσεις. (Δεν είναι η κύρια ασχολία μου, το σκέφτομαι σαν εξτρά απασχόληση).
    Επειδή ασχολούμαι προσωπικά με αγροτικές εργασίες για να περνά η ώρα μου θα σου απαντούσα με ένα απόλυτο ΟΧΙ

    Εν τούτοις αν έχεις την δυνατότητα να ασχοληθείς σε σχεδόν καθημερινή βάση με την καλλιέργεια του χώρου τότε μπορείς να φυτεύσεις μια σειρά εποχικών λαχανικών για προσωπική κατανάλωση (για 3-4 άτομα περίπου) και ίσως 3-4 κότες με την αυστηρή προϋπόθεση ότι αφενός θα κάνεις βιολογική καλλιέργεια και αφετέρου θα δημιουργήσεις την δική σου συλλογή σπόρων ειδάλλως θα δουλεύεις για να βγάζουν κέρδος οι γεωπόνοι και οι φαρμακοβιομηχανίες

    Αν τελικά θελήσεις να προχωρήσεις θα είμαι στην διάθεσή σου για περισσότερες και πιο συγκεκριμένες πληροφορίες

  4. #4
    Εγγραφή
    02-05-2011
    Μηνύματα
    378
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε πειραζει αν ειναι παρανομο?
    lol μη μου βάζεις ιδέες τώρα..


    Παντως αν ειναι μονο για μισο στρεμα ειναι πολυ λιγο για να μπορει να βγαλει κερδος . Καλυτερα βαλε κατι για σενα, ντοματες φασολακια κτλ να τα εχεις φρεσκα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kerkiss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή ασχολούμαι προσωπικά με αγροτικές εργασίες για να περνά η ώρα μου θα σου απαντούσα με ένα απόλυτο ΟΧΙ

    Εν τούτοις αν έχεις την δυνατότητα να ασχοληθείς σε σχεδόν καθημερινή βάση με την καλλιέργεια του χώρου τότε μπορείς να φυτεύσεις μια σειρά εποχικών λαχανικών για προσωπική κατανάλωση (για 3-4 άτομα περίπου) και ίσως 3-4 κότες με την αυστηρή προϋπόθεση ότι αφενός θα κάνεις βιολογική καλλιέργεια και αφετέρου θα δημιουργήσεις την δική σου συλλογή σπόρων ειδάλλως θα δουλεύεις για να βγάζουν κέρδος οι γεωπόνοι και οι φαρμακοβιομηχανίες
    Εντάξει η προοπτική για μερικά λαχανικά για προσωπική χρήση είναι δεδομένη, αλλά δε νομίζω ότι θα αξίζει ο κόπος να τα περιποιήσαι σε σχέση με τα λεφτά που θα γλυτώσεις επειδή δε θα τα αγοράζεις και προσωπικά δεν τρώω πολλά λαχανικά (κακώς). Γιατί όμως τόσο απόλυτος στο όχι;
    Υπάρχει εκτός από το μισό στρέμα και έκταση τρισίμισι στρεμάτων για καλλιέργεια. Απλά εκεί αν ασχοληθώ θα πρέπει να γίνω full time αγρότης και ακόμα βρίσκομαι στην πόλη. Τα περισσότερα φρούτα είναι χρονοβόρα για τον αγρότη από ότι καταλαβαίνω και πρέπει να έχεις εξασφαλίσει από πριν που και πως θα τα πουλήσεις, αλλιώς τρέχα γύρευε. Όσο για τις κότες, γίνεται, να τις φας μόνος σου. Αν μιλάμε όμως για δραστηριότητα επαγγελματική μου είπανε για γαλόπουλα. Τα έχεις στο χώρο περιφραγμένα, απλά τα ταίζεις και τα χριστούγεννα τα δίνεις όλα μαζί. Εύκολο. Αλλά και πάλι πρέπει να εξασφαλίσεις αγοραστή και το σημαντικότερο από ότι μου λένε εκτός από την περίφραξη να είσαι παρόν εκεί αλλιώς στα έχουν κλέψει οι γύφτοι πριν το καταλάβεις.
    Αυτό για τους σπόρους και για προσωπική συλλογή που λες, δεν έχω καταλάβει τι γίνεται με το θέμα αυτό, ακούω για αυτό το codex alimentarius και την απαγόρευση σπόρων και κάτι τέτοια. Οι σπόροι που κυκλοφορουν τώρα στην αγορά είναι βιολογικοί ή όχι; Για ντομάτες ας πούμε. Και όταν λέμε βιολογικό προϊόν εννοούν να είναι εξ αρχής βιολογικός ο σπόρος ή εννοούν αυτήν την πιστοποίηση που βγαίνει μετά από μερικά χρόνια σε ήδη υπάρχουσα καλλιέργεια;

  5. #5
    Εγγραφή
    30-05-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    357
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΧΙΟΣ
    Router
    linksys WAG200G
    SNR / Attn
    6(dB) / 20(dB)
    Από μισό στρέμμα γης δύσκολα θα βγάλεις κέρδος. Η πατάτα είναι σχετικά έυκολη στην καλλιέργεια και τη συγκομίζεις 4-5 μήνες από τη φύτευση. Θέλει όμως οποσδήποτε νερό. Κάποιες περιόδους έχει και καλή τιμή.

    Τα βιολογικά προιόντα δεν έχουν σχέση με την προέλευση του σπόρου αλλά με τον τρόπο καλλιέργειας. Δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται καθόλου συνθετικά φυτοφάρμακα ή λιπάσματα. Θα πρέπει να πάρεις πιστοποίηση από μια εταιρεία του χώρου. Κοστίζει σε χρόνο και χρήμα.

    Όπως και να έχει αν ασχοληθείς με τα γεωργικά πρέπει να ξέρεις ότι απαιτείται προσωπική εργασία (χειρονακτική) και κάποια εργαλεια/μηχανήματα. Τέλος δεν μας είπες χαρακτηριστικά αγρου, πχ έχει νερό, είναι επίπεδο, κλίμα, πρόσβαση σε δρόμο, τι καλλιεργείται στην περιοχή κτλ. Χωρίς αυτά τα δεδομένα δεν μπορείς να διαλέξεις καλλιέργεια!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tupolev : 08-05-11 στις 16:33.
    -Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
    (Arthur C. Clarke)

  6. #6
    Εγγραφή
    16-12-2007
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    344
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    TPLink
    SNR / Attn
    11db(dB) / 34db(dB)
    Path Level
    Interleaved

  7. #7
    Εγγραφή
    29-03-2006
    Ηλικία
    70
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheUser Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει η προοπτική για μερικά λαχανικά για προσωπική χρήση είναι δεδομένη, αλλά δε νομίζω ότι θα αξίζει ο κόπος να τα περιποιήσαι σε σχέση με τα λεφτά που θα γλυτώσεις επειδή δε θα τα αγοράζεις και προσωπικά δεν τρώω πολλά λαχανικά (κακώς). Γιατί όμως τόσο απόλυτος στο όχι;
    Υπάρχει εκτός από το μισό στρέμα και έκταση τρισίμισι στρεμάτων για καλλιέργεια. Απλά εκεί αν ασχοληθώ θα πρέπει να γίνω full time αγρότης και ακόμα βρίσκομαι στην πόλη. Τα περισσότερα φρούτα είναι χρονοβόρα για τον αγρότη από ότι καταλαβαίνω και πρέπει να έχεις εξασφαλίσει από πριν που και πως θα τα πουλήσεις, αλλιώς τρέχα γύρευε. Όσο για τις κότες, γίνεται, να τις φας μόνος σου. Αν μιλάμε όμως για δραστηριότητα επαγγελματική μου είπανε για γαλόπουλα. Τα έχεις στο χώρο περιφραγμένα, απλά τα ταίζεις και τα χριστούγεννα τα δίνεις όλα μαζί. Εύκολο. Αλλά και πάλι πρέπει να εξασφαλίσεις αγοραστή και το σημαντικότερο από ότι μου λένε εκτός από την περίφραξη να είσαι παρόν εκεί αλλιώς στα έχουν κλέψει οι γύφτοι πριν το καταλάβεις.
    Αυτό για τους σπόρους και για προσωπική συλλογή που λες, δεν έχω καταλάβει τι γίνεται με το θέμα αυτό, ακούω για αυτό το codex alimentarius και την απαγόρευση σπόρων και κάτι τέτοια. Οι σπόροι που κυκλοφορουν τώρα στην αγορά είναι βιολογικοί ή όχι; Για ντομάτες ας πούμε. Και όταν λέμε βιολογικό προϊόν εννοούν να είναι εξ αρχής βιολογικός ο σπόρος ή εννοούν αυτήν την πιστοποίηση που βγαίνει μετά από μερικά χρόνια σε ήδη υπάρχουσα καλλιέργεια;
    1) Καταρχήν πρέπει να γνωρίζεις ότι οποιαδήποτε παραγωγική-εμπορική δραστηριότητα το πρώτο το οποίο οφείλει να ελέγξει είναι η διάθεση του προϊόντος της στην αγορά
    Η αγορά θα καθορίσει ποια προϊόντα έχουν ζήτηση και συνδυάζουν τις προϋποθέσεις που εσύ σαν παραγωγός θα βάλεις (χρόνος απασχόλησης-επαγγελματισμός ή ερασιτεχνισμός κλπ)

    2) Πρέπει εσύ ο ίδιος να καθορίσεις πως θα ασχοληθείς με το ζήτημα. Αν πρόκειται να ασχοληθείς ερασιτεχνικά τότε φυσικό είναι και τα τυχόν κέρδη που θα αποκομίσεις από την οποιανδήποτε δραστηριότητα σου να είναι της διάστασης "χαρτζηλίκι" και όχι κέρδος παραγωγού-εμπόρου

    3) Το μισό στρέμα που αναφέρεσε αλλά και τα υπόλοιπα 3μισυ που πρόσθεσες στην συνέχεια δεν αρκούν για μια σοβαρή παραγωγική-εμπορική δραστηριότητα ακόμα και σε περίπτωση μονοκαλλιέργειας .....άντε να σου πω ότι έχεις κάνεις συμφωνία με τον λουλουδά της περιοχής σου (δίπλα στο νεκροταφείο ώστε να έχει κατανάλωση) και τον προμηθεύεις με λουλουδια στην μαύρη φυσικά ....άντε να σου πω ότι έβγαλες καθαρό κέρδος 2χιλ το χρόνο και πολλά σου λέω ...τα ίδια θα κερδίσεις και αν αλλάξεις τις διατροφικές σου συνήθειες και αντί να παραγγέλνεις πίτσες και κοτόπουλα καταναλώνεις τα λαχανικά της παραγωγής σου

    4) Τώρα όσο αφορά στους "δικούς σου" σπόρους που δεν κατάλαβες να στο κάνω λιανά
    Αγοράζεις την πρώτη φορά σπόρο τομάτας (όχι υβρίδια) 20 σπόρους για 3 ευρώ τους φυτεύεις και έχεις την παραγωγή σου
    Αν πάλι αγοράσεις έτοιμο φυτό τότε υπολόγιζε τουλάχιστον 0,50ευρώ το φυτό
    Μια σπορική τομάτα από την παραγωγή σου (που θα σου απεφερε αν την πωλούσες 0,50 ευρώ) θα σου δώσει 100 σπόρους τους οποιους χρησιμοποιείς στις επόμενες σπορές και δεν χρειάζεσαι να αγοράζεις έτοιμους σπόρους ή φυτά μειώνοντας συνεπώς τοκόστος παραγωγής σου
    Το ίδιο ισχύει και με τα λιπάσματα και φυτοφάρμακα
    Όλα αυτά κοστίζουν κέρατα και φυσικά θα τα γλυτώσεις αν κάνεις τα δικά σου λιπάσματα και φυτοφάρμακα

    Ειλικρινά πάντως σου λέω ότι αν επιδιώκεις να συμπληρώσεις το εισόδημά σου με αποσπασματική γεωργική απασχόληση είναι χαμένος κόπος
    Τέλος πάντων θα μπορούσαμε να το δούμε πιο διεξοδικά αν μας έγραφες ακριβώς τι επιδιώκεις και πως πχ ύψος ευκταίου ετήσιου εισοδήματος, διαθέσιμο ποσό αρχικής επένδυσης, διαθεσιμότητα χρόνου, εδαφολογικά χαρακτηριστικά χώρου, άρδευση κλπ

  8. #8
    Εγγραφή
    19-03-2007
    Μηνύματα
    1.557
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    OTEnet
    Router
    USR9108
    SNR / Attn
    30(dB) / 28(dB)
    όπως είπε κι ο άλλος φίλος πιο πάνω σκέψου τα σαλιγκάρια κι επίσης και τα μανιτάρια
    δε ξέρω λεπτομέρειες αλλά πολλοί λένε καλά λόγια

  9. #9
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    To θέμα είναι ότι είναι πολύ μικρή έκταση για οποιασδήποτε μορφής καλλιέργεια. Και αυτό για να αποφέρει κάποιο εισόδημα όπως είπαν τα παιδιά, γιατί εαν είναι για προσωπική κατανάλωση, είναι μια χαρά (τόσο καλλιεργεί και ο πατέρας μου για λαχανικά προσωπικής κατανάλωσης, δίνει και σε εμάς).

    Αρα έχουμε έναν περιοριστικό παράγοντα, πολύ σοβαρό που ειναι η έκταση. Ο μόνος τρόπος να το ξεπεράσεις αυτό είναι με καλλιέργειες κάθετες (αναριχώμενες) ώστε να κερδίζεις σε ύψος, και επίσης καλλιέργειες οι οποίες έχουν σύντομη διάρκεια, και όσο δυνατόν πιο εξωτικές ώστε να έχουν υψηλές τιμές πώλησης. Δυστυχώς δεν μπορείς να πάς σε καλλιέργειες ευρείας κατανάλωσης και να περιμένεις να έχεις κάποιο λογικό ποσό.

    Αρα συμπερασματικά, θα πας σε εξωτικές καλλιέργειες, πιθανόν κάθετες, ίσως υδροπονικές και όλο με θερμοκήπιο για να έχεις όσο το δυνατό περισσότερες συγκομιδές. Επιμενω στο εξωτικές καλλιέργειες, πάνε σε μανάβικο καλό-ακριβό, και δες τι φρούτα ή τι λαχανικά είναι πανάκριβα (συνήθως εισαγωγής). οχι αυτά που υπάρχουν και εδώ αλλά λόγω εκτός εποχής έρχονται εισαγώμενα απο έξω (πχ καρπούζια τον χειμώνα), αλλά αυτά που δεν βρίσκονται εύκολα όπως πχ μύρτιλλα, ιπποφαές, κρανιές, κούμαρα, βατόμουρα κλπ, όχι γιατί δεν υπάρχουν στην ελλάδα, αλλά γιατί δεν γίνεται συστηματική γεωργια τους και γιαυτό παραμένουν ακριβά. Εχουν δε και ελάχιστη ανάγκη περιποιησης ή χρήσης φαρμάκων / λιπασμάτων οπότε αυτό ειναι θετικό και στο προιόν αλλα και στα μικρότερα έξοδα της καλλιέργειας αυτής. Οι καλλιέργειες αυτές έχουν πιο μεγάλο κόστος σε ανθρώπινη εργασία (στην συγκομιδή) σε σχέση με τις κλασσικές καλλιέργειες που είναι βιομηχανοποιημένες και απαιτούν ναι μεν μηχανές αλλά σημαντικά λιγότερο ανθρώπινο κόπο.

    Οπότε πρέπει να δείς τέτοιες μορφές καλλιέργειας, πιθανόν εξωτικές, την πιθανή χρήση όλης της έκτασης ως θερμοκήπιο (μεγαλύτερο αρχικό κόστος, αλλά καλύτερες και ελεγχόμενες και περισσότερες συγκομιδές, και προτεινόμενο για μικρές εκτάσεις) και επίσης την περίπτωση υδροπονικής καλλιέργειας...

  10. #10
    Εγγραφή
    29-03-2006
    Ηλικία
    70
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ
    Μα τι είναι αυτά που του γράφεις βρε anon !!!
    Για εξτρά απασχόληση γράφει
    Ειδάλλως να πάει στο Υπουργείο και να μάθει τα προγράμματα χρηματοδότησης νέων αγροτών, τους τομείς, περιοχές, καλλιέργειες κλπ που αφορούν

  11. #11
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    εξτρά απασχόληση για να βγαίνει και κάτι. εαν πάει σε κλασσικές καλλιέργειες, δεν πρόκειται να βγάλει, όλοι αυτό λένε, και πιο πολυ τον συμφέρει να παράγει για ιδιοκατανάλωση ώστε να κερδίσει απο την οικονομία που θα κάνει στα ψώνια.

  12. #12
    Εγγραφή
    29-03-2006
    Ηλικία
    70
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    εξτρά απασχόληση για να βγαίνει και κάτι. εαν πάει σε κλασσικές καλλιέργειες, δεν πρόκειται να βγάλει, όλοι αυτό λένε, και πιο πολυ τον συμφέρει να παράγει για ιδιοκατανάλωση ώστε να κερδίσει απο την οικονομία που θα κάνει στα ψώνια.
    Ακριβώς !!

  13. #13
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    οι κρανιές θέλουν ελάχιστη έως καθόλου εργασία πλην της συγκομιδής. Το μέγιστο της απόδοσης φθάνει τους 2 τόνους στο στρέμμα. Απο το 4ο με 5ο χρόνο ήδη πιάνεις 1 τόννο σχεδόν στο στρέμμα. Με τιμή πώλησης στις λαικές κάπου στα 4 με 5 ευρώ, σημαίνει ότι μπορεί να αποφέρει στο μέγιστο το μισό στρέμα κάπου 4 με 5 χιλιάρικα. Μαξιμουμ.

  14. #14
    Εγγραφή
    02-05-2011
    Μηνύματα
    378
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tupolev Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από μισό στρέμμα γης δύσκολα θα βγάλεις κέρδος. Η πατάτα είναι σχετικά έυκολη στην καλλιέργεια και τη συγκομίζεις 4-5 μήνες από τη φύτευση. Θέλει όμως οποσδήποτε νερό. Κάποιες περιόδους έχει και καλή τιμή.
    Το ξέρω ότι οι μικρές εκτάσεις δε θα βγάλουν κέρδος στα συνήθη τρόφιμα, όπως η πατάτα, για αυτό σκέφτομαι για κάτι πιο σπάνιο. Όσο και καλή τιμή να έχει η πατάτα, πόσα να βγάλεις; Είναι φτηνό προϊόν.


    Όπως και να έχει αν ασχοληθείς με τα γεωργικά πρέπει να ξέρεις ότι απαιτείται προσωπική εργασία (χειρονακτική) και κάποια εργαλεια/μηχανήματα. Τέλος δεν μας είπες χαρακτηριστικά αγρου, πχ έχει νερό, είναι επίπεδο, κλίμα, πρόσβαση σε δρόμο, τι καλλιεργείται στην περιοχή κτλ. Χωρίς αυτά τα δεδομένα δεν μπορείς να διαλέξεις καλλιέργεια!
    Τη χειρωνακτική δουλειά δεν τη φοβάμαι, όσο είμαι υγιής, αν μιλάμε για μηχανήματα εκεί αλλάζει το πράγμα. Τα χαρακτηριστικά των εκτάσεων είναι διαφορετικά σε κάθε μία.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiannis99 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από atrias Εμφάνιση μηνυμάτων
    όπως είπε κι ο άλλος φίλος πιο πάνω σκέψου τα σαλιγκάρια κι επίσης και τα μανιτάρια
    δε ξέρω λεπτομέρειες αλλά πολλοί λένε καλά λόγια

    Ναι, σαλιγκάρια και μανιτάρια.. Τα έχω σκεφτεί και τα δύο. Από ότι καταλαβαίνω και τα δύο χρειάζονται ειδική εγκατάσταση, δηλαδή αρχικό κεφάλαιο σημαντικό. Μάλιστα όσον αφορά τα μανιτάρια, συγγενής μου είχε ξεκινήσει μια επένδυση πριν από δεκαετίες μάλιστα, αλλά ναυάγησε γιατί χωρίσαν οι συνεταίροι. Είδα την εγκατάσταση που είχε μείνει μισή και μιλάμε για φουλ τσιμέντο σε όλο το χώρο κάτο και πολλά άλλα. Δηλαδή για πολύ σοβαρή επένδυση.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kerkiss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα τι είναι αυτά που του γράφεις βρε anon !!!
    Για εξτρά απασχόληση γράφει
    Ειδάλλως να πάει στο Υπουργείο και να μάθει τα προγράμματα χρηματοδότησης νέων αγροτών, τους τομείς, περιοχές, καλλιέργειες κλπ που αφορούν
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    εξτρά απασχόληση για να βγαίνει και κάτι. εαν πάει σε κλασσικές καλλιέργειες, δεν πρόκειται να βγάλει, όλοι αυτό λένε, και πιο πολυ τον συμφέρει να παράγει για ιδιοκατανάλωση ώστε να κερδίσει απο την οικονομία που θα κάνει στα ψώνια.

    Έχω ρωτήσει kerkiss και για τις επιδοτήσεις για βιολογικά προϊόντα από την Ευρώπη ή το υπουργείο. Από ότι μου είπαν δεν υπάρχει τίποτα τώρα, το καλοκαίρι ίσως βγει κάτι. Αλλά αν αφορά βιολογικά προϊόντα μιλάμε για υπάρχουσα καλλιέργεια που βγάζει την πιστοποίηση ως βιολογική και μετά βλέπει για επιδότηση. Βασικά είμαι στην πόλη και η δουλειά μου είναι εδώ αν και δεν πάει πολύ καλά. Ακούγοντας ότι και λόγω της κρίσης αρκετοί νέοι γυρνάνε σε αγροτική εργασία, και όπως οι περισσότερες οικογένειες έτσι και η δικιά μου έχει μερικά χωραφάκια από δω κι από κεί, σκέφτομαι τη δεύτερη απασχόληση. Το να ασχοληθώ απλά για δική μου κατανάλωση, παρότι θα είναι υγιεινό, για την ώρα δε μπορώ να ασχολούμαι με τέτοια, έτσι κι αλλιώς οικογένεια δεν έχω ακόμα για να πω ότι θα τρώνε τα παιδιά μου κι εγώ τη βγάζω με ένα γύρο και δυο καφέδες την ημέρα, που λέει ο λόγος.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kerkiss Εμφάνιση μηνυμάτων
    1) Καταρχήν πρέπει να γνωρίζεις ότι οποιαδήποτε παραγωγική-εμπορική δραστηριότητα το πρώτο το οποίο οφείλει να ελέγξει είναι η διάθεση του προϊόντος της στην αγορά
    Η αγορά θα καθορίσει ποια προϊόντα έχουν ζήτηση και συνδυάζουν τις προϋποθέσεις που εσύ σαν παραγωγός θα βάλεις (χρόνος απασχόλησης-επαγγελματισμός ή ερασιτεχνισμός κλπ)
    Προφανώς η αγορά είναι που πρέπει να ελεγχθεί από την αρχή. Από ότι βλέπω οι καθιερωμένες καλλιέργειες, σε μεγάλη έκταση, με αναγκαστική φουλ απασχόληση ΚΑΙ με σύμβαση-συνεργασία σε κάποιον συνεταιρισμό που εμπορεύεται μαζικά τα συγκεκριμένα προϊόντα, είναι σχεδόν σίγουρη δυνατότητα για κέρδος.



    3) Το μισό στρέμα που αναφέρεσε αλλά και τα υπόλοιπα 3μισυ που πρόσθεσες στην συνέχεια δεν αρκούν για μια σοβαρή παραγωγική-εμπορική δραστηριότητα ακόμα και σε περίπτωση μονοκαλλιέργειας
    Παραγωγική δραστηριότητα σοβαρή θεωρώ την οποιαδήποτε γίνεται με σοβαρότητα. Το πόσο σοβαρή εμπορικά θα είναι είναι το ζητούμενο, για αυτό και αναρωτιέμαι για εξωτικές καλλιέργειες. Για παράδειγμα, αν βάλω μισό στρέμμα αλόε βέρα και το πουλάω σε εταιρείες που το χρησιμοποιούν για καλυντικά; Ή κάτι παρόμοιο. Αλλά βέβαια θα πρέπει να έχεις κλείσει από πριν τέτοια συμφωνία με την εταιρεία, αλλιώς ίσως να μην τα πουλήσεις και πουθενά.


    4) Τώρα όσο αφορά στους "δικούς σου" σπόρους που δεν κατάλαβες να στο κάνω λιανά
    Αγοράζεις την πρώτη φορά σπόρο τομάτας (όχι υβρίδια) 20 σπόρους για 3 ευρώ τους φυτεύεις και έχεις την παραγωγή σου
    Αν πάλι αγοράσεις έτοιμο φυτό τότε υπολόγιζε τουλάχιστον 0,50ευρώ το φυτό
    Μια σπορική τομάτα από την παραγωγή σου (που θα σου απεφερε αν την πωλούσες 0,50 ευρώ) θα σου δώσει 100 σπόρους τους οποιους χρησιμοποιείς στις επόμενες σπορές και δεν χρειάζεσαι να αγοράζεις έτοιμους σπόρους ή φυτά μειώνοντας συνεπώς τοκόστος παραγωγής σου
    Το ίδιο ισχύει και με τα λιπάσματα και φυτοφάρμακα
    Όλα αυτά κοστίζουν κέρατα και φυσικά θα τα γλυτώσεις αν κάνεις τα δικά σου λιπάσματα και φυτοφάρμακα

    Μάλιστα. Όταν λες για δικά σου λιπάσματα και φυτοφάρμακα εννοείς κάποια παραλλαγή ερασιτεχνική που να βγαίνει παρόμοια με τα εργοστασιακά; Γιατί δεν ξέρω πως κάποιος μόνος του θα μπορούσε να πετύχει τις επεξεργασίες των εργοστασίων.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων

    Αρα έχουμε έναν περιοριστικό παράγοντα, πολύ σοβαρό που ειναι η έκταση. Ο μόνος τρόπος να το ξεπεράσεις αυτό είναι με καλλιέργειες κάθετες (αναριχώμενες) ώστε να κερδίζεις σε ύψος, και επίσης καλλιέργειες οι οποίες έχουν σύντομη διάρκεια, και όσο δυνατόν πιο εξωτικές ώστε να έχουν υψηλές τιμές πώλησης. Δυστυχώς δεν μπορείς να πάς σε καλλιέργειες ευρείας κατανάλωσης και να περιμένεις να έχεις κάποιο λογικό ποσό.
    Για πες μου μερικά προϊόντα που η καλλιέργειά τους είναι αναριχώμενη. Σύντομη διάρκεια και εξωτικές τιμές πώλησης είναι αυτό που είχα στο μυαλό μου για την μικρή έκταση (400μέτρα). Καλλιέργεια ευρείας κατανάλωσης θα μπορούσε να γίνει στα 3.5 στρέματα, αλλά και πάλι θέλει τουλάχιστον διπλάσιο από ότι καταλαβαίνω.




    Αρα συμπερασματικά, θα πας σε εξωτικές καλλιέργειες, πιθανόν κάθετες, ίσως υδροπονικές και όλο με θερμοκήπιο για να έχεις όσο το δυνατό περισσότερες συγκομιδές. Επιμενω στο εξωτικές καλλιέργειες, πάνε σε μανάβικο καλό-ακριβό, και δες τι φρούτα ή τι λαχανικά είναι πανάκριβα (συνήθως εισαγωγής). οχι αυτά που υπάρχουν και εδώ αλλά λόγω εκτός εποχής έρχονται εισαγώμενα απο έξω (πχ καρπούζια τον χειμώνα), αλλά αυτά που δεν βρίσκονται εύκολα όπως πχ μύρτιλλα, ιπποφαές, κρανιές, κούμαρα, βατόμουρα κλπ, όχι γιατί δεν υπάρχουν στην ελλάδα, αλλά γιατί δεν γίνεται συστηματική γεωργια τους και γιαυτό παραμένουν ακριβά. Εχουν δε και ελάχιστη ανάγκη περιποιησης ή χρήσης φαρμάκων / λιπασμάτων οπότε αυτό ειναι θετικό και στο προιόν αλλα και στα μικρότερα έξοδα της καλλιέργειας αυτής. Οι καλλιέργειες αυτές έχουν πιο μεγάλο κόστος σε ανθρώπινη εργασία (στην συγκομιδή) σε σχέση με τις κλασσικές καλλιέργειες που είναι βιομηχανοποιημένες και απαιτούν ναι μεν μηχανές αλλά σημαντικά λιγότερο ανθρώπινο κόπο.

    Οπότε πρέπει να δείς τέτοιες μορφές καλλιέργειας, πιθανόν εξωτικές, την πιθανή χρήση όλης της έκτασης ως θερμοκήπιο (μεγαλύτερο αρχικό κόστος, αλλά καλύτερες και ελεγχόμενες και περισσότερες συγκομιδές, και προτεινόμενο για μικρές εκτάσεις) και επίσης την περίπτωση υδροπονικής καλλιέργειας...

    Ακριβώς έτσι το σκέφτομαι το πράγμα. Κάποια πετυχημένη καλλιέργεια μικρή, σύντομη, εξωτική, κάτι σε θάμνο ίσως. Κάτι που να καταναλώνεται ως καλυντικό ή ως βότανο. Αλλά, το θέμα είναι ότι οτιδήποτε τέτοιο θα πρέπει να έχω βρει από πριν ξεκινήσω που και πως θα το πουλήσω. Έτσι δεν είναι;

    Τέλος πάντων θα μπορούσαμε να το δούμε πιο διεξοδικά αν μας έγραφες ακριβώς τι επιδιώκεις και πως πχ ύψος ευκταίου ετήσιου εισοδήματος, διαθέσιμο ποσό αρχικής επένδυσης, διαθεσιμότητα χρόνου, εδαφολογικά χαρακτηριστικά χώρου, άρδευση κλπ


    Λοιπόν, δεν ξέρω αν είστε και γεωπόνοι κανείς από εσάς ή αν ασχολείστε για καιρό ερασιτεχνικά. Για διαθέσιμο κεφάλαιο, ας πούμε υπάρχουν μερικά χιλιάρικα. Λίγα πράγματα. Για τις εκτάσεις τώρα και τι έχω μάθει για αυτές.
    400 μέτρα σε κάμπο. Για 50 χρόνια καλλιεργούνται τριαντάφυλλα, τα τελευταία 5-10 είναι μισοπαρατημένο. Στην περιοχή καλλιεργείται σε μεγάλες εκτάσεις, σιτάρι, βαμβάκι, κλπ. Νερό και ρεύμα διαθέσιμα κανονικά. Εδώ είναι που θα σκεφτόμουνα για την εξωτική καλλιέργεια κάποιου είδους. Πρόσβαση κανονική.
    3.5 στρέμματα σε υψόμετρο 250-270 μέτρα. Πάνω στην πλαγιά, όχι όμως με μεγάλη κλίση. Έδαφος πετρώδες σε όλη την περιοχή, πρέπει να γίνει αφαίρεση πρώτα των πετρών. Στην περιοχή καλλιεργείται σε μικρές σχετικά εκτάσεις, από ότι είδα τουλάχιστον, ακτινίδιο, σταφύλι κοντό για τσίπουρο, ελιές. Μου είπαν ότι θα μπορούσε να μπει και σταφύλι κάθε είδους σε κληματαριές. Πρόσβαση σχετικά κανονική, νερό το ψάχνω, μάλλον έχει έρθει από την Κοινότητα αλλιώς κάνουν γεωτρήσεις οι ιδιοκτήτες εκτάσεων και σπιτιών, ρεύμα πρέπει να έχει έρθει.
    Για να ακούσω τις προτάσεις σας

    ........Auto merged post: TheUser πρόσθεσε 2 λεπτά και 45 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    anon
    bye bye πληροφορική...
    aDSLgr Honouree

    Μήπως πήρες και εσύ απόφαση να "πάρεις τα βουνά" και να ασχοληθείς με τη γη;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος TheUser : 10-05-11 στις 11:23. Αιτία: auto merged post

  15. #15
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    ξαναδές τις περιπτώσεις μύρτιλλου, κρανιάς, ιπποφαούς, βατόμουρου. Μιλάνε για πάνω απο 1500 ευρώ το στρέμμα απόδοση, και με ελάχιστη έως μηδαμινή εργασία (πλην της συγκομιδής).

    Οχι δεν πήρα τα βουνά για να ασχοληθώ με την γή, αλλά για να διδάξω

Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγροτική Άδεια
    Από Amateur στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-08-08, 12:04
  2. Πρόβλημα με αγροτική τράπεζα
    Από maxcp στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-07, 22:45
  3. Μηνύματα: 62
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-07, 21:16

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας