Σελ. 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 79
  1. #46
    Εγγραφή
    23-01-2005
    Μηνύματα
    3.810
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    95500/10996
    ISP
    Cosmote
    Router
    FritxBox 530
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Διαβασα πιο πανω το ποστ του φιλου morteshadow ..
    Πως μπορουμε να μην τους πληρωνουμε πλεον χωρις να τα χασουμε ολα..Χ%στηκα για την συνταξη κτλ..
    Εχουμε επιλογες ?
    Phanteks P600S -Corsair RM850x -MPG X570S EDGE MAX Wifi -Ryzen 5700X -Kingston Fury Renegade 32Gb@3600@cl16 -XFX RX6600 -Samsung 980Pro & 970Evo 2*500gb

  2. #47
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nimik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαβασα πιο πανω το ποστ του φιλου morteshadow ..
    Πως μπορουμε να μην τους πληρωνουμε πλεον χωρις να τα χασουμε ολα..Χ%στηκα για την συνταξη κτλ..
    Εχουμε επιλογες ?
    Μονον εαν καλυπτεσαι, και για οσο διαστημα συμβαινει αυτο, απο αλλον ασφαλιστικο φορεα, πχ ΙΚΑ, ΟΓΑ κτλ. Ειδικα μαλιστα με τον ΟΓΑ ειναι αρκετοι αυτοι που τα τελευταια χρονια δηλωναν αγροτες και γλυτωναν την διαφορα των ασφαλιστρων απο το ΤΕΒΕ, αλλα κοπηκε λιγο ως πολυ περσι αυτη η δυνατοτητα και θα κοπει μαλλον εντελως φετος.

    Αστα να πανε, παντως. Για εναν επαγγελματια τα κοστη εχουν ως εξης μεχρις στιγμης :

    α) Ενοικιο = ακομα στα υψη χωρις να ειναι ορατη η πτωση στις τιμες
    β) ΟΑΕΕ = καθε διμηνο και kinder εκπληξη
    γ) ΔΕΗ = ποιοτητα κακιστη και συνεχως αυξανομενο κοστος
    δ) λοιπα εξοδα = σε αυξηση καθως και τα αναλωσιμα ακριβαινουν αλλα και οι υπηρεσιες που αγοραζουμε επισης πχ κοστος λογιστη
    ε) Εισπραξεις = μηδενικες

    Δεν συνεχιζω καθως τα πιο βαρια δεν τα εγραψα και ειναι αυτα που αφορουν τα "νεα δεδομενα", οπως παραεμποριο, φαυλος ανταγωνισμος, διαφορες κρατικες υπηρεσιες κτλ.

  3. #48
    Εγγραφή
    23-08-2006
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Nimik με καλυψε ο 29gk. Οπως ανεφερα εχω πιασει μια αλλη δουλεια παραληλα με αυτην που κανω σαν ελευθερος επαγγελματιας ,στην παραληλη μου δουλεια η οποία ειναι 4 ωρες ο εργοδοτης εκει μου βάζει καπια ένσημα. Βεβαια χανω αρκετα ενσημα τωρα αλλα ποσώς με ενδιαφερει διοτι μου μενουν χρηματα με το παραπανω. Τα ένσημα του τεβε που πληρωνα τοσα χρονια τα κρατας δεν τα χανεις φυσικα.Οσο για αυτο με τον ΟΓΑ ηθελα να το κανω σε καποια φαση,ηθελα να δηλωσω εδρα στο χωριο μου που ειναι κατω απο 2000 κατοικους και θα πληρωνα ΟΓΑ μια φορά το χρονου αντι για την απατη του 2μηνου ΤΕΒΕ.(οχι οτι το ΟΓΑ ειναι καλύτερο αλλα γλυτώνεις αρκετα χρήματα και κινησε καλητερα)΄.

    Σωστος 29gk στο τελευταίο που ειπες "Δεν συνεχιζω καθως τα πιο βαρια δεν τα εγραψα και ειναι αυτα που αφορουν τα "νεα δεδομενα", οπως παραεμποριο, φαυλος ανταγωνισμος, διαφορες κρατικες υπηρεσιες κτλ."

  4. #49
    Εγγραφή
    23-01-2005
    Μηνύματα
    3.810
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    95500/10996
    ISP
    Cosmote
    Router
    FritxBox 530
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αυτο με τον Ογα καλο ακουγεται ..αλλα οπως ειπωθηκε πιο πανω ,Δεν..
    Οκ συμφωνω να πληρωνουμε για παροχες κτλ..αλλα αυτο καταντησε ανεκδοτο πλεον..εγω 624ευρω τωρα ,αλλοι περισσοτερα αλλοι λιγοτερα..η ουσια μενει κι ειναι ενα μεγαλο 0
    Δηλ με τα σχεδον 4 χιλιαρικα το χρονο που θα τους δινω..ζει μια οικογενεια πλακα πλακα..
    Επισης κανεις γιατρος δεν τους θελει..οπως ειπα και στο 1ο ποστ ,στο Ρεθυμνο εχουν ενα παιδιατρο και 2 ορθοπεδικους...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος NiKapa : 19-03-10 στις 16:05.
    Phanteks P600S -Corsair RM850x -MPG X570S EDGE MAX Wifi -Ryzen 5700X -Kingston Fury Renegade 32Gb@3600@cl16 -XFX RX6600 -Samsung 980Pro & 970Evo 2*500gb

  5. #50
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    Δεν ξέρω αν το έγραψα στο συγκεκριμένο νήμα ή αλλού.

    Η μάνα μου μετά από 31 χρόνια ασφάλισης στο ταμείο εμπόρων (νυν ΟΑΕΕ) πήρε σύνταξη 630 ευρώ, από τα οποία της κρατάνε και ένα ποσό για ιατροφαρμακευτική περίθαλψη στο ΙΚΑ

  6. #51
    Εγγραφή
    23-01-2005
    Μηνύματα
    3.810
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    95500/10996
    ISP
    Cosmote
    Router
    FritxBox 530
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κι εδω κι αλλου Νικολα..

    Κατι πρεπει να γινει παντως γενικως..να παρακαλεσω τους κατεχοντες το γραφειν καλυτερα απο μενα μηπως θα μπορουσαμε να κανουμε κατι..να διαμαρτυρηθουμε εστω καπου..

    ........Auto merged post: nimik πρόσθεσε 3 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Αντιστοιχη ΕΕΤΤ δεν εχουν τα Α.Τ να στειλουμε καμια καταγγελια..?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος NiKapa : 19-03-10 στις 15:37. Αιτία: auto merged post
    Phanteks P600S -Corsair RM850x -MPG X570S EDGE MAX Wifi -Ryzen 5700X -Kingston Fury Renegade 32Gb@3600@cl16 -XFX RX6600 -Samsung 980Pro & 970Evo 2*500gb

  7. #52
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    Εδώ μας λένε να είμαστε ευτυχισμένοι και ευγνώμονες που μας δίνουν και αυτά τα ψίχουλα και εσύ μιλάς για καταγγελία?

    Αυτή είναι η ασφαλιστική πολιτική και σε όποιον αρέσει λέμε....

  8. #53
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Καταγγελια σε ποιον ? Στον Γιαννη για τον Γιαννακη ?

    Αστα να πανε, σκασε και κολυμπα, ρουφα το αυγο σου. Διαλεγεις και παιρνεις.

  9. #54
    Εγγραφή
    23-08-2006
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nimik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ συμφωνω να πληρωνουμε για παροχες κτλ..αλλα αυτο καταντησε ανεκδοτο πλεον..εγω 624ευρω τωρα ,αλλοι περισσοτερα αλλοι λιγοτερα..η ουσια μενει κι ειναι ενα μεγαλο 0
    Δηλ με τα σχεδον 4 χιλιαρικα το χρονο που θα τους δινω..ζει μια οικογενεια πλακα πλακα..
    Επισης κανεις γιατρος δεν τους θελει..οπως ειπα και στο 1ο ποστ ,στο Ρεθυμνο εχουν ενα παιδιατριο και 2 ορθοπεδικους...
    Επιβιώνουμε φιλε πολυ απλα.Δεν ζούμε αν το έχεις καταλάβει.Και εγω ειμαι υπερ της ασφαλισης αλλα να υπαρχει μια ανταποκριση αναλογη.Πως θελουν να γινω εγώ σωστός απεναντι τους απο τη στιγμη που το κεφάλαιο τραπεζες πολιτικοι τα κρατάν για την πάρτι τους?Και πρόσεξε διαχειρίζονται τα λεφτά τα οποία δουλέψαμε εμείς,λεφτα τα οποια ανηκουν στον απλο εργαζόμενο.Εχουν φάει κόκκινη κάρτα απο εμενα εδω και καιρο.

  10. #55
    Εγγραφή
    23-01-2005
    Μηνύματα
    3.810
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    95500/10996
    ISP
    Cosmote
    Router
    FritxBox 530
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ΓΤΠ...
    Πηρα 2 τηλεφωνα ρωτωντας..περιμενουν λενε την ενοποιηση των ταμειων..βγαλανε το ΤΑΞΥ απο την μεση ,δηλ ρουφωντας κι αποτελειωνοντας ενα υγiες ταμειο και stand by..
    Phanteks P600S -Corsair RM850x -MPG X570S EDGE MAX Wifi -Ryzen 5700X -Kingston Fury Renegade 32Gb@3600@cl16 -XFX RX6600 -Samsung 980Pro & 970Evo 2*500gb

  11. #56
    Το avatar του μέλους Omega9
    Omega9 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από morteshadow Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nimik με καλυψε ο 29gk. Οπως ανεφερα εχω πιασει μια αλλη δουλεια παραληλα με αυτην που κανω σαν ελευθερος επαγγελματιας ,στην παραληλη μου δουλεια η οποία ειναι 4 ωρες ο εργοδοτης εκει μου βάζει καπια ένσημα. Βεβαια χανω αρκετα ενσημα τωρα αλλα ποσώς με ενδιαφερει διοτι μου μενουν χρηματα με το παραπανω. Τα ένσημα του τεβε που πληρωνα τοσα χρονια τα κρατας δεν τα χανεις φυσικα.

    Αυτό που λες δεν το ήξερα. Δηλαδή αν ένας ελεύθερος επαγγελματίας βρει ταυτόχρονα μια δουλειά μισθωτή με ΙΚΑ και ωράριο, τότε δε χρειάζεται να πληρώνει ΤΕΒΕ και είναι κανονικά νόμιμος;

    Πως προσμετριέται όμως αυτό για την σύνταξη που υποτίθεται θα πάρει;

    Πχ ένας 30 χρόνια ΤΕΒΕ με έναν 10 χρόνια ΤΕΒΕ + 20 χρόνια ΙΚΑ (και ΤΕΒΕ απαλλαγμένο από εισφορές) τι διαφορές θα έχουν στη σύνταξή τους;

  12. #57
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Γινεται να μην πληρωνεις ΤΕΒΕ ακομα κι αν εισαι part time ασφαλισμενος σε αλλο φορεα, πχ ΙΚΑ, ΤΑΞΥ κτλ. καθως παιρνεις εξαιρεση την οποια επιβεβαιωνεις καθε χρονο, στο γραφειο του ΤΕΒΕ που ανηκεις και οχι εκει που βρισκεται η επιχειρηση που δεουλευεις.

    Για τη συνταξη δεν ξερω, αλλα το πιθανοτερο να ειναι αναλογη αυτων που πληρωνεις - δουλευεις.

  13. #58
    Εγγραφή
    23-08-2006
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Αν κανεις εξαιρεση το ΤΕΒΕ δεν θα παίρνεις ένσημα απο το ΤΕΒΕ φυσικα αλλα απο τον αλλο φορέα. Απλα οπως ειπαι και ο 29gk θα πρεπει να επιβεβαιωνεις καθε χρονο στο ΤΕΒΕ που ανηκεις και τα ενσημα που εχεις φυσικα.
    Τωρα αυτο με τα χρονια δεν το ξερω καθολου...αλλα κανεις δεν ειναι σιγουρος με το ασφαλιστικο σύστημα σημερα τη θα πάρεις και πότε :S

    ........Auto merged post: morteshadow πρόσθεσε 2 λεπτά και 59 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Omega9 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που λες δεν το ήξερα. Δηλαδή αν ένας ελεύθερος επαγγελματίας βρει ταυτόχρονα μια δουλειά μισθωτή με ΙΚΑ και ωράριο, τότε δε χρειάζεται να πληρώνει ΤΕΒΕ και είναι κανονικά νόμιμος;


    Ναι κανονικα και με το Νομο.
    Εχει βγει νόμος για αυτήν την διαδικασία.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος morteshadow : 25-03-10 στις 07:04. Αιτία: auto merged post

  14. #59
    Εγγραφή
    31-08-2004
    Περιοχή
    Elbonia
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    713
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    HOL
    Router
    CellPipe 7130
    Αν έχεις γράψει τα περισσότερα μηνύματα σε ένα thread, ήρθε η ώρα να σταματήσεις.

  15. #60
    Εγγραφή
    24-05-2003
    Μηνύματα
    544
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ἐγὼ διπλοπληρώνω ἤδη ...

Σελ. 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. To thread του SPDTool... (Βοήθεια, επεξηγήσεις κτλ κτλ)
    Από DaveMurray στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-09, 17:18
  2. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-04, 21:25

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας