Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Το avatar του μέλους TheCondor
    TheCondor Guest
    Καλησπερα σε ολους/ολες

    Οπως λεει και ο τιτλος, θα ηθελα να μαθω αν καποιος η καποια ξερει μια αξιολογη σχολη πανω στο αντικειμενο της φωτογραφιας, για την αποκτηση εμπειριας και προφανως καποιου πτυχιου.

    Εχω βρει μερικες μεσω internet, ( συγκεκριμενα θα επικοινωνησω με την focus - http://www.focus.edu.gr/ για να μιλησω και να μου πουν μερικα πραγματα ) αλλα δεν μπορω να πω πως μπορω να κρινω αν ειναι καλες η οχι.

    Πιστευω πως θα εχουμε "καλες" σχολες εδω ωστε να μην αναγκαστω να καταφυγω σε λυση του εξωτερικου. Η μηπως οχι ?

    Αν γνωριζει κανεις θα ημουν ευγνωμον

  2. #2
    Εγγραφή
    21-10-2005
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    181
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    15931/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Vigor 110 + WRT54GS
    SNR / Attn
    6(dB) / 15(dB)
    Καλησπέρα,

    Πως/Πόσο θέλεις να ασχοληθείς με την φωτογραφία?

    (πχ: Επαγγελματικά= να ζεις απ αυτό?)

  3. #3
    Το avatar του μέλους TheCondor
    TheCondor Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fu. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,

    Πως/Πόσο θέλεις να ασχοληθείς με την φωτογραφία?

    (πχ: Επαγγελματικά= να ζεις απ αυτό?)
    Δεν εχω πολυ καιρο που αρχισα να ασχολουμαι, αν και παντα μου αρεσε.

    Ηδη δουλευω σε σπορ φωτογραφησεις ( karate ).

    Σκοπος μου ειναι να δουλεψω full με το θεμα, και να ειμαι οσο το δυνατον καλυτερος γιατι μου αρεσει κιολας.

    Τα παραπανω δεν αποκλειουν την ερασιτεχνικη μου ενασχοληση με το θεμα καθως σχεδον καθε μερα ειμαι εξω για φωτογραφιες ωστε να βελτιωνομαι κιολας

  4. #4
    Εγγραφή
    20-05-2007
    Μηνύματα
    1.904
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Νομίζω σαν αρχάριος δε χρειάζεται να πας αμέσως σε σχολή. Μπορείς να διαβάσεις κάποια πράγματα, να μάθεις τα βασικά, και δουλεύοντας τα να φτάσεις σε αρκετά υψηλό επίπεδο.

  5. #5
    Εγγραφή
    04-07-2008
    Περιοχή
    Μελίσσια
    Μηνύματα
    130
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗΣ
    Router
    THOMSON TG585 v7
    SNR / Attn
    10db(dB) / 28db(dB)
    Γενικά οι "καλές", πολυετής σχολές που διδάσκουν ονόματα κοστίζουν τα μαλιοκεφαλά τους. π.χ η Leica του Σκιεδόπουλου.
    Αν σε ενδιαφέρει έτσι για κάποιες πρακτικές γνώσεις με λίγα λεφτά ορισμένες ομάδες, οργανισμοί οργανώνουν πολύωρα σεμινάρια με συγκεκριμένο περιεχόμενο το καθένα. Τέτοιο παράδειγμα είναι ας πούμε τα σεμινάρια που διοργανώνει το περιοδικό "φωτογράφος". Δεν ξέρω βέβαια αν θες πιο προχωρημένα πράγματα οπότε νομίζω οτι θα χρειαστεί να ξοδευτείς...

  6. #6
    Το avatar του μέλους TheCondor
    TheCondor Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mathaiosside Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικά οι "καλές", πολυετής σχολές που διδάσκουν ονόματα κοστίζουν τα μαλιοκεφαλά τους. π.χ η Leica του Σκιεδόπουλου.
    Αν σε ενδιαφέρει έτσι για κάποιες πρακτικές γνώσεις με λίγα λεφτά ορισμένες ομάδες, οργανισμοί οργανώνουν πολύωρα σεμινάρια με συγκεκριμένο περιεχόμενο το καθένα. Τέτοιο παράδειγμα είναι ας πούμε τα σεμινάρια που διοργανώνει το περιοδικό "φωτογράφος". Δεν ξέρω βέβαια αν θες πιο προχωρημένα πράγματα οπότε νομίζω οτι θα χρειαστεί να ξοδευτείς...
    Θα παρω αυριο να ρωτησω σχετικα, στην Leica.

    Μηπως ξερεις περιπου τιμες?

    Γιατι στο site δεν ειδα κατι, αν και αυριο θα ξερω. ( απλα να προετοιμαστω )

    Καμια γνωμη για την akto κανεις?

  7. #7
    Εγγραφή
    16-02-2009
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    100
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    8800/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    Speedtouch 585 v.7
    SNR / Attn
    11(dB) / 30(dB)
    Αν και τα ουσιαστικά μπορείς βασικά να μάθεις όλα και από μόνος σου, μελετώντας κάποια σχετικά βιβλία , άρθρα, λευκώματα, …και το πιο ουσιαστικό φωτογραφίζοντας και κάνοντας πειραματισμούς (το νούμερο ένα στην φωτογραφία κατά την άποψη μου είναι να μάθεις να βλέπεις, όλα τα υπόλοιπα είναι ρουτίνες διεκπεραίωσης) οι σχολές φωτογραφίας σου προσφέρουν πιο συμπυκνωμένη και γρήγορη γνώση αν και κάποιες φορές μπορεί και να σε καθοδηγήσουν σε λάθος μονοπάτια (*).

    (*) Ότι και αν ακολουθήσεις απλά να θυμάσαι ότι όσα σου διδάσκουν είναι απλώς μια από τις χιλιάδες ιδέες μιας πιθανής προσέγγισης, η άλλη πιθανή προσέγγιση είναι η λίγο τροποποιημένη ή τελείως δικιά σου προσέγγιση.

    Από αξιόλογες σχολές στην Ελλάδα, έχουμε (δεν είναι σε σειρά προτεραιότητας):
    1. Ακτο
    2. Focus
    3. TEI Φωτογραφίας
    4. Leica
    5. Τα σεμινάρια του Φωτογραφικού Κύκλου (Πλάτων Ριβέλης)

    Τα σεμινάρια του φωτογραφικού κύκλου είναι από τις καλύτερες λύσεις αν σε ενδιαφέρει η καλλιτεχνική φωτογραφία/ θεωρία και ουσία (αν και ο Πλάτων Ριβέλης είναι λίγο ακραίος σε κάποιες απόψεις είναι από τους καλύτερους δασκάλους στην Ελλάδα), ωστόσο εφόσον έχεις και επαγγελματικές βλέψεις μάλλον θα σε συμβούλευα να στραφείς σε μία από τις πιο εμπορικές σχολές, την ΑΚΤΟ και Focus (θεωρώ λίγο καλύτερη την Focus).
    Δεν ξέρω σε τι φάση είσαι αλλά και τα TEI είναι επίσης μια πολύ αξιόλογη λύση (και τσάμπα) απλά θα σε ταλαιπωρήσουν αισθητά περισσότερο (να μπεις και να βγεις…).
    Αυτό που έχει πάντως σημασία για να ασχοληθείς επαγγελματικά είναι δυστυχώς και οι προσβάσεις / γνωριμίες και από μέσα Acto , Focus , ΤΕΙ αυξάνουν οι πιθανότητές σου…

    Καλή τύχη φίλε

  8. #8
    Εγγραφή
    06-08-2004
    Περιοχή
    Ευρώπη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    http://www.dpgr.gr/forum/index.php?topic=1988

    Προσωπικά σου προτείνω Leica Academy με δάσκαλο τον Μάνο Λυκάκη.

  9. #9
    Το avatar του μέλους TheCondor
    TheCondor Guest
    Ενα περιεργο πραγμα, ενω ειχα την εντυπωση οτι απαντησα, και μαλιστα δυο φορες- την μια μολις πριν λιγο- μαλλον δεν το εκανα και απλα εκανα refresh χωρις να πατησω submit και μετα αναρωτιομουν τι εγινε το μηνυμα και ετρωγα φρικες...


    Ευχαριστω για το χρονο σας και τις συμβουλες σας

    Απο οτι φαινεται, θα ερθω σε επαφη με την focus και την leica, αν και με εχει κερδισει η focus λιγο περισσοτερο καθως θα με βολευε αρκετα το προγραμμα εξ αποστασεως που εχει στο site της, γιατι το ωραριο μου ειδικα τωρα που δουλευω μερικες μερες και ωρες την εβδομαδα ειναι αρκετα αστατο και μη συγκεκριμενο.

    Την λυση του ΤΕΙ την απεριψα καθως 4 χρονια μου φαινονται σχετικα πολλα.. Ελπιζω στην πορεια να μη το μετανιωσω.

    Κραταω επαφη και με εναν αρκετα παλιο φωτογραφο-φιλο που μερικες συζητησεις μαζι του και μονο ηταν σαν να διαβαζα ενα βιβλιο ετσι ωστε να εχω καποιον στο πλευρο μου που να ξερει να καθοδηγησει σε περιπτωση που χρειαστω συμβουλες. Βεβαια απο οτι βλεπω το dpgr ειναι μια αρκετα αξιολογη προσπαθεια, εχω ηδη γινει μελος και διαβαζω αρκετα χωρις να εχω ποσταρει παρα ενα δυο φορες.

    Ευχαριστω και παλι παιδια

Παρόμοια Θέματα

  1. Ποια σχολή;
    Από thakaran στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-09-08, 10:30
  2. Ποια σχολη να δηλωσω?
    Από crypter στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-08, 02:05
  3. ΠΡΟΒΟΛΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ
    Από AELITSA στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-07, 21:20
  4. C Ασκηση για σχολη. ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!
    Από iasonakos στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-06, 13:24

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας