Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 71
  1. #31
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.515
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ από αλουμίνια δεν είμαι ειδικός. Έχω έναν φίλο μου που κάνει αυτή τη δουλειά. Αυτό που θα πρέπει κατά τη γνώμη μου να κάνεις είναι να επισκεφτείς κάποιος αλουμινά ή και δύο και να πάρεις δεύτερη γνώμη. Κάτι αντίστοιχο με αυτό που κάνουμε με τους γιατρούς. Αλουμινάδες υπάρχουν πολλοί. Πήγαινε και ζήτα γνώμη, δεν είναι ντροπή. Κάντο άμεσα και αν μπορεί να έρθει να κάνει αυτοψία, ζήτησε τους το.

    Μετά, αν έρθει ο άνδρακλας που στα έβαλε (γιατί βλέπω ότι έχει @@ από αυτά που λέει), πάρε φόρα και ξεκίνα τις ερωτήσεις. Να ξέρεις ότι είναι ΔΙΚΑΙΩΜΑ σου να απαιτήσεις σωστή τοποθέτηση/επανατοποθέτηση σύμφωνα με τα standards.

    Εϊναι πάντως λυπηρό να βλέπεις να κάνουν ότι θέλουν. Γενικά το κακό δεν είναι μόνο με τα αλουμίνια. Στις κατασκευές γίνεται ότι καπνίσει του καθενός. Ακόμα και τα ρουτινιάρικα (βλ τοποθέτηση A/C, κουρτινόξυλα) γίνονται πλέον με το σταυρό στο χέρι (ειδικά με τα καλώδια στους τοίχους).

    Σου εύχομαι να βγάλεις την άκρη, ειλικρινά. Αλλά θυμήσου ότι αν πας πάσο και τον αφήσεις να κάνει ότι γουστάρει, θα σε εκμεταλλευθεί και σε 2-3 χρόνια μπορεί να το μετανιώσεις και να σου στοιχίσει ακριβά να το ξαναφτιάξεις. Ειδικά η φωτό με το κομμένο αλουμίνιο στον νεροχύτη είναι πολύ άσχημη εικόνα. Και αυτό να είσαι σίγουρος ότι θα σου μείνει με την σιλικόνη αν αλλάξεις νεροχύτη + βρύση. Πάντα κοιτάμε και κομματάκι μπροστά.

  2. #32
    Εγγραφή
    15-12-2003
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    828
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Πάντως ούτε στα δικά μου φαίνεται να υπάρχει λάστιχο στο εξωτερικό τζάμι τελικά. Είδα και στα τζάμια αλλού ότι επίσης δεν είχαν. Φυσικά στο site της alumil αναφέρεται ότι ποτέ το τζάμι δεν πρέπει να ακουμπάει πάνω στο αλουμίνιο.
    Η τοποθεσία στο avatar είναι στη Μονεμβασιά.

  3. #33
    Εγγραφή
    09-06-2006
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    547
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΕΡΑΚΑΣ
    Router
    DLINK 320B
    Manicx Αν διαβασες το τελευταιο μου ποστ εχω καποιες εξελιξεις σχετικα.. Θα τα αλλαξει αυτα που λες με τη βρυση επειδη εφαγε κραξιμο αλλα τα κενά δε θα κανει τιποτα ιδιαιτερο..
    Θα δειξει με το καιρό..
    Παντως ναι η κουζινα θα αλλαχτει ολη κ ο νεροχυτης. Το σπιτι ηταν παλαιο κ το ανακαινιζουμε αυτο. Προοριζεται για νοικιασμα. Αλλα δεν πρεπει να γινει κακη δουλεια..
    Τωρα τι να απαιτησω δε ξερω πια..
    Ευχαριστω για την απάντηση.. Κ θα κοιταξω για αλουμινάδες...

    ........Auto merged post: PGouv πρόσθεσε 0 λεπτά και 46 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    dhmk ειδα και εγω διαφορα σε σπιτια.. Ειδα οτι πολλα εχουν καποια δεν εχουν.Παντως σε οσες εκθεσεις πηγα είχαν λαστιχα!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος PGouv : 18-05-09 στις 18:39. Αιτία: auto merged post

  4. #34
    Εγγραφή
    27-06-2005
    Μηνύματα
    1.214
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΙΡΑΙΑ
    Router
    Vigor 2820n
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PGouv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο αυτες τις εταιρίες πια να προτιμήσω;
    Τι διαφορα εχουν απο ALUMIL - EUROPA κτλ;

    ..
    PK33 τσιμεντοβιδες δε μπαινουν σε τσιμεντο κανονικα; Αν ειναι τουβλα δε θελει ούπα;

    Η διαφορά των εταιριών που ανέφερα είναι ότι οι EPAL και DORAL είναι καθετοποιημένες εταιρίες, δηλαδή ξεκινούν από το profil (το σχεδιάζουν και είτε κάνουν τη διέλαση μόνες τους είτε το δίνουν σε EUROPA/ALUMIL να τους το κατασκευάσει) και στη συνέχεια φτιάχνουν αυτές το πλήρες κούφωμα.

    Οι EUROPA/ALUMIL, έχουν ίσως τα καλύτερα profil αλλά δεν κατασκευάζουν τα παράθυρα. Αυτό το κάνουν οι εκατοντάδες τεχνήτες που και καλά τους έχουν πιστοποιήσει.

    το πλεονέκτημα των καθετοποιημένων μονάδων είναι ότι ξέρουν το προϊόν τους. Το έχουν σχεδιάσει ώστε να μπορεί να εφαρμόζει σωστά, να κόβεται σωστά με τα μηχανήματα που έχουν, να εφαρμόζει σωστά με τα λάστιχα κτλ, γιατί το κούφωμα τελικά είναι ένα σύστημα (profil, λάστιχα, μηχανισμοί ανοίγματος, κτλ)

    Εξαίρεση είναι θα έλεγα η VERTICAL, που παίρνει profil από την ELVIAL και τη SCHUKO, αλλά έχει οργάνωση βιομηχανίας. Άλλωστα για να την εμπιστεύεται η SCHUKO για την συναρμολόγηση των κουφωμάτων στην Ελλάδα, κάτι σημαίνει.

    Σαφώς και οι καθετοποιημένες μονάδες χρεώνουν παραπάνω, αλλά κάνουν πιο ποιοτική δουλειά.

    Όσο για τις τσιμεντόβιδες που είπα. Μπαίνουν και σε τούβλο. Μάλιστα όταν μπαίνει το κούφωμα, δεν είναι δυνατό να στηριχθεί με ουπα λόγω της φοράς του τούβλου. (οι τρύπες είναι παράλληλα με τη φορά της βίδας. ) Οπότε θέλεις μεγάλη βίδα που να πιάσει βασικά στο σοβά μεταξύ των τούβλων

  5. #35
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.918
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    PGouv, αν θέλεις πραγματικά ποιοτικό υλικό, δες τα Schüco που αναφέρθηκαν πιο πριν. Πάρε ένα τηλ στα γραφεία τους (νομίζω είναι στη Γλυφάδα) και ζήτησέ τους να σου υποδείξουν συνεργαζόμενους κατασκευαστές
    Ανυπόγραφος

  6. #36
    Εγγραφή
    09-06-2006
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    547
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΕΡΑΚΑΣ
    Router
    DLINK 320B
    Αρα απο οτι κατάλαβα καλύτερα ειναι να προτιμήσω Vertical ;Και με υλικά απο Schuco ;
    Δηλαδή η Schuco εχει και αλλους συνεργάτες εκτος Vertical ; Το θεμα ειναι κατα ποσο καλοι θα ειναι οι συμεργάτες...
    Γενικά θελω κατι καλό επειδη θα μπει σε μαγαζί προσοψη πανω απο 2,5 μετρα υψος.

    Οσο αφορα τις εργασίες εδω τελικά βγηκαν ολα τις κουζίνας και γεμισε τα κενά με λάσπη δλδ σοβα (αμμο ασβεστη τσιμεντο) και μετα εβαλε στοκο γυρω γυρω.
    Οι βιδες ειναι 11 εκατοστα η μεγαλύτερη..
    Τελικά πως επρεπε να στηριχτούν; Ποιες ειναι οι καταληλες βιδες;Επιδη αλλοι λενε ουπα αλλοι οχι οπως ο pk33.
    Εχει βαλει βιδες 7 εκατοστα εως 11.
    Επισης για λαστιχα στα τζαμια ειδα πως κατι αλλαξε αλλα δεν ειδα τι εκανε ακριβως δεν εβαλε ακομα απεξω

  7. #37
    Εγγραφή
    27-06-2005
    Μηνύματα
    1.214
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΙΡΑΙΑ
    Router
    Vigor 2820n
    SCHUKO για μαγαζί δεν θα το έλεγα. Γιατί να βάλεις ότι πιο ακριβό κυκλοφορεί στην αγορά;
    Και η ELVIAL μια χαρά θα είναι

  8. #38
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.918
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PGouv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρα απο οτι κατάλαβα καλύτερα ειναι να προτιμήσω Vertical ;Και με υλικά απο Schuco ;
    Δηλαδή η Schuco εχει και αλλους συνεργάτες εκτος Vertical ; Το θεμα ειναι κατα ποσο καλοι θα ειναι οι συμεργάτες...
    Γενικά θελω κατι καλό επειδη θα μπει σε μαγαζί προσοψη πανω απο 2,5 μετρα υψος.
    Υπάρχουν πολλοί κατασκευαστές που δουλεύουν με συστήματα Schuco.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pk33 Εμφάνιση μηνυμάτων
    SCHUKO για μαγαζί δεν θα το έλεγα. Γιατί να βάλεις ότι πιο ακριβό κυκλοφορεί στην αγορά;
    Και η ELVIAL μια χαρά θα είναι
    Εξαρτάται τι φορτίο θα πρέπει να αναλάβει η κατασκευή. Δεν είμαι σίγουρος ότι όλοι έχουν συστήματα που αναλαμβάνουν οποιοδήποτε φορτίο.
    Ανυπόγραφος

  9. #39
    Εγγραφή
    09-06-2006
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    547
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΕΡΑΚΑΣ
    Router
    DLINK 320B
    Απλά έχω μια απορία παιδες...

    Ολοι μιλάνε για EUROPA και EUROPA αντε και λιγο αλουμιλ...
    Δηλαδή παντου αυτά βλέπω...

    Τωρα εγω που θέλω για προσοψη μαγαζιου και τρια αλουμινενια κλασικα παραθυρα ποιες καθετοποιημένες εταιρίες να διαλέξω;

    Απο εδω εμαθα για DORAL ΕΛΒΙΑΛ κτλ..Δεν τα ειχα ξανακουσει. Μονο EUROPA ακουω και βλεπω παντου

    Αρα δηλαδή να παρω προσφορές απο DORAL , ELVIAL , VERTICAL,EPAL ;
    Αλλα αν καταλαβα καλα καθετοποιημένες ειναι η DORAL, η VERTICAL ,EPAL;

    Δηλαδη θα κοπουν και θα μπουν καλά εγγυημένα;
    Η Elvial ειναι κατι σαν την Europa ,Alumil κτλ;..
    Αλλα υπάρχει αξιοπιστη εταιρια με υλικά απο EUROPA;

    ........Auto merged post: PGouv πρόσθεσε 39 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Απλά έχω μπερδευτεί. Τοσες εταιρίες υπάρχουν. Δηλαδή δεν ξερω τι να επιλεξω και με πια κριτηρια.. Γιατι δεν ειναι μονο αυτες που αναφερθηκαν παραπάνω ειναι και αλλες ξερω αμετρητες... αλουμινκο, etem και χιλια δυο... εχω μπερδευτεί πολυ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος PGouv : 20-05-09 στις 23:27. Αιτία: auto merged post

  10. #40
    Εγγραφή
    27-06-2005
    Μηνύματα
    1.214
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΙΡΑΙΑ
    Router
    Vigor 2820n
    Καθετοποιημένες είναι όσες κάνουν και τη διέλαση. H EPAL και η DORAL κάνουν και τη διέλαση. Δεν ξέρω μέχρι στιγμής για άλλες.
    Η Vertical είναι ένας πολύ αξιόπιστος συναρμολογητής. Δεν είναι ο κλασσικός αλουμινάς.
    Η Alumil και η EUROPA διάλεξαν τον δρόμο της χονδρικής μόνο και δίνουν τις προδιαγραφές για την σωστή κατασκευή του κουφώματος

    ........Auto merged post: pk33 πρόσθεσε 26 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα αργότερα ........


    Για να καταλάβεις: Μία εταιρία όπως η EUROPA (ELVIAL, ALOUMINCO, EXALCO, ALUMIL, COSMOS, ETEM και άλλες ), παίρνει το φύλο αλουμινίου από την ΕΛΒΑΛ που παράγει το φύλλο αλουμινίου από τη χύτευση (η ΕΛΒΑΛ με τη σειρά της είναι πελάτης της Αλουμίνιον της Ελλάδος που παράγει το αλουμίνιο από τον Βωξίτη), και με την διέλαση, από το φύλλο ή το ρολό του αλουμινίου, παράγει το λεγόμενο profil του κουφώματος, που βγαίνει σε πασάλους των 6 συνήθω μέτρων. Παράλληλα φτιάχνει (ή παίρνει από υποκατασκευαστές) τα υπόλοιπα υλικά του κουφώματος (κλειδαριές, περιμετρικός μηχανισμός, γωνίες, βίδες, λάστιχα). Αυτά τα διαθέτει στους κατασκευαστές κουφωμάτων (αλουμινάδες οι λεγόμενοι στην γλώσσα της οικοδομής- σαν και αυτόν που πήρες).
    Ο αλουμινάς κόβει το profil σύμφωνα με τα μέτρα που έχει πάρει, παραγγέλνει τα τζάμια, και συναρμολογεί το όλο κούφωμα. Η Vertical είναι "αλουμινάς" αλλά έχει περάσει το στάδιο της βιοτεχνίας και έχει βιομηχανοποιήσει της διαδικασία. Συεργάζεται στενά με τη SCHUKO και την ELVIAL

    η EPAL, η DORAL και ίσως και άλλες εταιρίες, ξεκινούν πάλι από τη διέλαση, αλλά φτάνουν μέχρι και την εγκατάσταση του κουφώματος στον τελικό πελάτη, Συνεπώς είναι απόλυτα υπεύθυνες για την σωστή εφαρμογή των εξαρτημάτων στο profil που αυτές έφτιαξαν, και στη συνέχεια για την σωστή εφαρμογή των υαλοπινάκων στο κούφωμα που αυτές μέτρησαν και έκοψαν, και τέλος φυσικά είναι απόλυτα υπεύθυνες για την τοποθέτηση του κουφώματος που έφιταξαν από την αρχή μέχρι το τέλος.

    Γιαυτό θεωρώ ότι είναι καλύτερο μία καθετοποιημένη εταιρία από μία βιοτεχνία συναρμολόγησης.

    Τώρα από ποιότητα profil, θεωρώ ότι η ALUMIL είναι πιο μπροστά από τις υπόλοιπες ΑΝ όμως βρεις καλό κατασκευαστή. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι έχει τεράστια μεγέθη σε σχέση με την 2η του κλάδου (η ALUMIL έχει τζίρο περί τα 250εκ ευρώ με 2η την Τζιρακιάν-EUROPA που έχει κοντά στα 70 εκ.). Επειδή είναι στο Κιλκίς, έχει μεγαλύτερη εξάπλωση στην βόρεια Ελλάδα.

    Εγώ έβαλα EPAL και είμαι αρκετά ευχαριστημένος
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pk33 : 21-05-09 στις 16:31. Αιτία: auto merged post

  11. #41
    Ψάχνοντας στο internet για να ενημερωθώ για τις εξελίξεις πάνω στο αντικείμενο της δουλειάς μου, βρέθηκα ξαφνικά να διαβάζω τα όσα έχουν γραφτεί στο συγκεκριμένο post. Ειλικρινά ντρέπομαι που κάποιοι 'κύριοι' , γίνονται η αιτία να θεωρεί ο κόσμος ότι το 'σινάφι' των αλουμινάδων είναι όλοι μας κακοί επαγγελματίες. Αυτό βέβαια περιέχει μια πολύ μεγάλη αλήθεια αλλά και ένα πολύ μεγάλο ψέμα. Ναι υπάρχουν κακοί επαγγελματίες αλλά αλοίμονο εάν ήταν όλοι.
    Σε κάθε κλάδο έτσι και στο δικό μας υπάρχουν και κακοί επαγγελματίες αλλά και ένα μεγάλο μέρος από κακούς τεχνίτες, που είναι και το πιο βασικό. Πως να μη συμβαίνει όμως όταν σε ένα πολύ μεγάλο ποσοστό των εργαζομένων στα εργαστήρια κατασκευής αποτελούνται από αλλοδαπούς και φτηνό εργατικό δυναμικό. Αυτό δε σημαίνει βέβαια ότι ένας αλλοδαπός δεν μπορεί να είναι καλός μάστορας, προς Θεού, αλλά πάρα πολλοί απ αυτούς μετά από δύο ή τρία χρόνια ξεχύνονται στην αγορά ως έμπειροι πλέων τεχνίτες και με την δυνατότητα κατασκευής πλέων των δικών τους κουφωμάτων, στο δικό τους χώρο που αρκετές φορές δεν είναι και ο καταλληλότερος.
    Στο συγκεκριμένο post θέλησα να συμμετάσχω όχι για διαφημιστικούς λόγους όσο να μπορέσω να βοηθήσω στις απορίες που έχουν υποθεί. Ξεκινώ λοιπόν βλέποντας τις φωτογραφίες και το μόνο που έχω να πω είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!!!
    Βέβαια από την στιγμή που έχει συμφωνηθεί η αντικατάσταση να γίνει χωρίς την χρήση ψευτόκασας τότε σωστά επιλέχθηκε η χρήση της τσιμεντόβιδας για την στερέωση του κουφώματος, το λάθος είναι στην επιλογή του σημείου και η επιλογή του μήκους. Το μήκος ξεκινάει από τα 7cm και φτάνει τα 18,5. Η επιλογή όμως στερέωσης σε ένα σημείο που ο τοίχος δεν υπήρχε ήταν άστοχη ούτως ή άλλος γιατί και μεγαλύτερου μήκους βίδα να είχε επιλεχθεί η απόσταση μεταξύ τοίχο και κουφώματος θα ήταν αρκετά μεγάλη και δεν θα μπορούσε να επιτευχθεί η σωστή στερέωση με αποτέλεσμα τον αντίστοιχο 'τζόγο'. Το κακό βέβαια είναι ότι σε αντικατάσταση παλαιών ξύλινων κουφωμάτων ο τεχνίτης έχει να αντιμετωπίσει κατα το μεγαλύτερο ποσοστό ένα σαθρό τοίχο και σαθρά τούβλα. Σε αυτές τις περιπτώσεις χρειάζεται πολύ μεγαλύτερη προσοχή για την αποφυγή φθορών και καταστροφών. Αποψη μου όμως είναι ότι από τη στιγμή που υπήρξε ένα τέτοιο συμβάν να αντιμετωπιστεί πλέων από εξειδικευμένο τεχνίτη και όχι να είναι απλώς μια πρόχειρη και οικονομική λύση. Για το κλείσιμο μιας μεγάλης τρύπας υπάρχουν διάφορα υλικά αλλά η επιλογή του σωστού στην εκάστοτη περίπτωση δεν μπορεί να είναι του αλουμινά.
    Στη δεύτερη φωτογραφία με την κομμένη 'κορνίζα' διαπιστώνω τα εξής λάθη. Εφόσον το σπίτι βρισκόταν σε φάση ανακαίνισης, είχε ενημερωθεί ο τεχνίτης ότι η βρύση θα έβγαινε? Ή τα πλακάκια θα αντικατασταθούν με καινούργια? Στη δεύτερη ερώτηση η επιλογή της τοποθέτησης των αλουμινίων ήταν εντελώς άστοχη, αφού θα έπρεπε πρώτα να μπουν τα καινούργια πλακάκια και ενδεχομένως νέας μαρμαροποδιάς, ενώ στην πρώτη ερώτηση το αφήνω ασχολίαστο εφόσον είχε ενημερωθεί.
    Στην τρίτη φωτογραφία διαπιστώνω 2 κακοτεχνίες. Απο τη στιγμή που επιλέγει να μπει η βίδα στο πέρασμα του λάστιχου δεν επιτρέπεται να το 'μαζέψει' με αυτό το τρόπο, γιατί χάνει ένα μέρος της στεγάνωσης του αλλά έπρεπε να γίνει με τέτοιο τρόπο που να μην εμποδίζει τη σωστή λειτουργία του. Δεύτερη κακοτεχνία είναι στο φάλτσο της κάσας που δεν επιτρέπεται σε καμία περίπτωση να υπάρχει τόσο κενό(και στο ταίριασμα του φάλστου της κορνίζας φώτο1) αλλά στα πλαίσια της καλύτερης στεγάνωσης της κάσας, κατά την συναρμολόγηση της στο εργαστήριο θα έπρεπε να μπει ειδική αρμόκολλα που μηδενίζει κάθε απώλεια στεγάνωσης. Απ' ότι διαπίστωσε σε κανένα φάλτσο δεν έχει χρησιμοποιηθεί.
    Το κενό που έχει δημιουργηθεί στις 3 επόμενες φωτογραφίες οφείλεται περισσότερο σε λάθος μέτρα που έχουν παρθεί εξ' αρχής. Βέβαια παρατηρώντας τες πιο προσεκτικά οι φωτογραφιες δε με βοηθούν να καταλάβω κάποια σημεία. Υποθέτω ότι στην τελευταία φωτογραφία υπάρχει παράθυρο. Η μαρμαροποδιά του που είναι? ή έχουν ανοιχτεί εξωτερικά του κουφώματος απορροές υδάτων?
    Βλέποντας τις επόμενες φωτογραφίες διαπιστώνω ότι η πόρτα (ο θεός να την κάνει) λειτουργεί ως air condition. το συγκεκριμένο σημείο δεν έχει μηχανισμό ρεγουλαρίζματος, αλλά η σωστή λειτουργία της την οφείλει στην σωστή τοποθέτηση και αλφάδιασμα. Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να είναι κουζινόπορτα? είναι όλο τζάμι? πόσους μεντεσέδες έχει βάλει? που είναι το προφίλ στεγάνωσης κάτω από την πόρτα?(πιθανών να έχει αφήσει το μαρμαράκι να κάνει αυτή τη δουλεία). Ποιά η χρήση του πολυκαρβονικού στη θέση του τζαμιού?
    Ρωτάς αν θα έπρεπε να έχει σιλικόνη απ' έξω από το τζάμι. Όχι. Μέσα έξω τοποθετούνται λάστιχα τζαμιού. Η χρήση σιλικόνης αντενδείκνυται στα τζάμια κυρίως στα διπλά στο σημείο ένωσης τους. Καλό θα ήταν σαν καλύτερη επιλογή τζαμιού η προτίμηση του ενεργειακού τζαμιού και καλό θα ήταν να ενημερώνεστε από τον τεχνικός σας για την χρήση και την τιμή του.
    Τέλος ζητώ συγνώμη αν καταχράστηκα το χώρο, αλλά ένιωθα υποχρεωμένος να ενημερώσω, όσο μπορώ, ανθρώπους που έδωσαν κάποια χρήματα και εξαπατήθηκαν από κάποιους κακούς επαγγελματίες του χώρου.

  12. #42
    Εγγραφή
    09-06-2006
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    547
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΕΡΑΚΑΣ
    Router
    DLINK 320B
    pk33 Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες και με φώτισες ιδιαίτερα!.. Απο οτι καταλαβα η λύση ειναι ενας αξιοπιστος τοποθετητης(αλουμινάς) με αλουμιλ γιουροπα κτλ ειτε καμια Vertical
    η DORAL - EPAL..
    Η ετεμ απο οτι κατάλαβα δεν ειναι καθετοποιημένη.
    Κοστίζουν πολυ παραπάνω αυτες οι εταιρίες.Δηλαδή αξίζουν για ενα μαγαζί και 4 κουφώματα που πρέπει να μπουν;(Υψος 4 μετρα )
    Σε ευχαριστώ πολυ.
    Argyk σε ευχαριστώ που ασχολήθηκες. Δεν θυμάμαι που εχω αφήσει την φωτογραφική μου και δυστυχώς δεν μπορώ να ανεβάσω φωτογραφίες.

    Θα σου απαντησω σε οσα ρωτησες και θα ημουν πολυ χαρουμενος αν μου απαντούσες.Θα σου στειλω και ΠΜ.

    Για τις δυο πρώτες παραγράφους ελπιζω να ενοεις κυριους τους δικους μου αλουμινάδες και τους ομοιους τους. Εγώ παντως δεν εδωσα τα στοιχεια του πουθενά αλλα σε οσους στην πολυκατοικια ειχε δωσει κάρτα θα τους πω να μην τον προτιμίσουν και του το εχω δηλώσει ρητά.Απώλεια μερικων χιλιάδων έυρώ.
    Εχω μετρήσει αποκλίσεις δηλαδή ειναι κομμένα στραβά μερικά παραθυρα(διαφορα στις πλευρες). Ο τοποθετητης ειναι ενας πακιστανός και απο οτι φαινεται δεν εχει πολυ εμπειρία και δεν ξερει να κανει σωστα τη δουλειά ουτε τον νοιάζει. Αλλα ουτε και το αφεντικό το νοιάζει να γινει σωστά η δουλειά. Σημερα τοποθετούσαν απο πάνω ενα ρολο που το ειχαν κοψει λαθος και δε το βαλαν γιατι ηταν πολυ λαθος κομενο και το αλλαξαν απο μονοι τους. Καθως το τοποθετούσαν ενω επρεπε να ερχοταν προσωπο με το αλουμίνιο το βάλαν στραβά κάπως και η μια πλευρα του ειναι πιο εξω απο την αλλη. Εννοώ το κουτι πανω απο το παραθυρο.
    Το αστειο ηταν οτι καθως το τοποθετούσαν τους ειπα οτι οπως το βαζετε θα μπει στραβά. Και μου λένε οχι ενταξει ειναι. Και τελικά μπηκε στραβά!Κουβέντα μετά.Γιατι οπως πηγαν να το βιδώσουν η μια πλευρά ηταν πολυ εξω γιατι φοβόταν μη του πέσει κάτω. Αλλα εγω τους ειπα να το βαλουν ολο μεσα και μετα να ανοιξουν τρύπα και θα το κρατάω και εγω στην ανάγκη. Αλλα με γραψαν στα @@ τους και το βαλαν και μπηκε στραβά...Υστερα ειχαν κοψει λαθος τους οδηγους και πηγαν παλι στο μαγαζί να τους συμαζέψουν κάπως.
    Οταν λες επιλογή σημείου τι ενοεις ακριβώς; ΤΟ μηπως το ειχα γραψει παραπάνω νομίζω. 11 εκατοστά. Ποσο θα επρεπε να ειναι κατα τη γνώμη σου;

    Και απαντώ στις ερωτησεις του. Του ειχαμε πει για κουζίνα αλλα δεν ειχε ενημερώσει τους τεχνίτες του.Τελικά τα αλλαξε της κουζίνας. Αλλα τωρα απλα βγάλαμε το κάπάκι τις βρυσης που ξεβιδωνε και δεν χρειάστηκε να κοψουμε τιποτα. Δηλαδή 10 δευτερολεπτα δουλειά ήταν.
    Εσπασε τα πλακάκια μετα και το τοποθετησε πιο σωστά.Οσο α΄φορά το λάστιχο εγω πιστευω πως υπάρχει χωρος διπλα για να μπει η βίδα. Σωστά;

    Δεύτερη κακοτεχνία είναι στο φάλτσο της κάσας που δεν επιτρέπεται σε καμία περίπτωση να υπάρχει τόσο κενό(
    Δεν καταλαβαίνω ποιο σημείο ενοεις. Μπορεις να μου εξηγήσεις;Επισης φαλτσο πιο σημειο ειναι ακριβώς;. Οι γωνίες των αλουμινένιων πλευρών;
    Οσο για το ερωτημα που ειναι η μαρμαροποδιά Απλα δεν υπάρχει. Υπήρχε απο μπροστα απο το παραθυρο εξαρχής.Διακοσμιτική δηλαδή δεν ακουμπαει απάνω.

    Τωρα για να σου εξηγήσω για την αλλη ναι πορτα ειναι. Ειναι μια πορτα και αριστερα της στο μεσο περιπου του υψους της εχει επαληλα παραθυρα.Αυτα βγηκαν ολα σοβατιστηκαν τα κενα που βλέπεις και μπήκαν πάλι. Αλλα μπήκαν στραβά πάλι. Δηλαδή παρατηρώ με το αλφάδι κλίσεις μεγάλες.Δηλαδή ι πορτα γερνει προς τα αριστερα και ψιλοβρισκει κάτω.Δε γερνει πολυ δλδ η φυσαλίδα του αλφαδιού φτανει την γραμμή .Επισης εκει που ειναι η κλειδαριά της πορτας το αλουμινιο δεν ειναι ισιο . Δηλαδή το μετραω με το αλφαδι και εχει παρει καμυλωτο σχήμα κάπως!
    Δεν ξερω αν αυτα είναι σωστά.. Αλλα αν μπορείς βοηθησε με ...
    Προφιλ στεγανωσης τι ενοείς; Η πορτα κατω δεν πιάνει πουθενά.
    Επισης εβαλε λαστιχα στα τζάμια επειδή αναγκάστηκε μεσα εξω.
    Ποιά η χρήση του πολυκαρβονικού στη θέση του τζαμιού?
    Εδω δεν καταλαβαίνω τι ενοείς!...

    Αν εχεις το χρονο βεβαια να μου απαντήσεις θα ηθελα να σε ρωτησω καποιες τελευταίες ερωτήσεις...
    -Οι οδηγοί των ρολών πρέπει να φτάνουν μέχρι κάτω στο μαρμαρο; Πειράζει εαν υπάρχει ενα κενο περιπου 3 εκατοστών;
    -Επισης πρεπει να χρησιμοποιείται αλφαδι κατα την τοποθετηση η οχι; και ποση ειναι η επιτρεπτη αποκλιση..
    -Πειράζει να μην ακουμπάνε καλά τα λάστιχα σε κάποια σημεία η οχι;
    Επίσης μεταξυ επαλληλου και πορτας επειδη η κασα του εππαληλου γέρνει προς τα δεξια σαν ναεχει γινει περιστροφή αφήνει κενο προοδευτικα με τη κασα της πορτας και βλέπεις εξω. Πειράζει η οχι; Μια απλη σιλικόνη κλεινει την τρύπα;
    Απο την αλλη το κοστος ηταν 5.000 ευρω για αυτη τη δουλειά οπως ειπα. 2 μπαλκονοπορτες με ρολα.. 1 παραθυρο με ρολο, 1 επαληλο με πορτα διπλα, κ 3 παραθυρα το ενα με σιτα

    ........Auto merged post: PGouv πρόσθεσε 54 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Για να γινω καπως πιο συγκεκριμένος..

    Τζάμια
    Δεν ειχε τιποτα απο την εξωτερική πλευρά. Του ζητήσαμε και εβαλε λαστιχα μεσα εξω.(οχι σε ολα ακομα).Επισης εχω δει πως σε καποιες γωνιες εχει στραβώσει λιγο το προφιλ αλλα τιποτα σημαντικό.

    Ρολά
    Σχετικά εντάξει αν και πανω τα τελευταία "φυλα" δεν κλείνουν εντελώς στις μπαλκονοπορτες.Επισης οι οδηγοί των ρολών δεν ακουμπουν κάτω στις μπαλκονοπορτες . Εχουν 3 εκατοστα αποκλιση περιπου.Οι οδηγοι δεν ειναι αλφαδιασμένοι αλλα ο μηχανισμος δουλεύει καλά.

    Πορτες
    Εννοω τα μπαλκονοπορτες και γενικά.. Μια ειναι στραβα κομένη δηλαδή μετρησα αποκλιση της ταξης των 2-3 χιλιοστών απο πανω σε σχεσημε κατω. Δηλαδή δεν ειναι ορθογώνιο , εχει διαφορετικες διαστασεις στις πλευρές.Μερικα δεν κλίνουν καλά δηλαδή βαζω ανακλιση και με λιγη δυναμη ανοιγει ολη η πορτα.
    Ισως ρεγουλάρονται αυτά βέβαια..

    Κασες
    Τοποθετήθεκαν αλλα υπήρχαν κενα δεξια αριστερα της ταξης 5- 10 εκατοστών. Γεμιστικαν κατόπιν τοποθετήσεως. Εκτος απο της κουζινας που κατοπιν παραπόνων σοβατιστικαν τα κενά. Παρολα αυτά δεν ειναι αλφαδιασμένα αρκετά. Δηλαδή χανουν ειτε προς τον οριζοντιο αξονα ειτε προς τον αξονα του βαθους . Της κουζινας γερνουν πιο πολύ απο ολα σε σημειο που η φυσαλιδα φτάνει τις γραμμες και τις περναει οριακα.Τωρα δεν ξερω για αρμοκολλες κτλ που επρεπε να μπουν..
    Επισης τρυπηθηκαν και τα λαστιχα οπως ειπαμε.Επισης εκει που ενωνονται τα αλουμινια δειχνουν να ειναι καπως αιχμυρα.Αυτο δεν ξερω εαν ειναι προβλημα.

    Επισης εχω την εντυπωση πως λειπουν καποια λαστιχα ενω επρεπε να υπήρχαν.



    Αυτα πανω κατω.. Και καποια παραθυρα αν τα χτυπησεις ακους γκουπ επειδη χτυπανε στο τειχο εσωτερικα μολις τα χτυπησεις.. Απο κει κ περα .. αυτα ειχα να πω δεν εχω κατι αλλο...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος PGouv : 21-05-09 στις 22:38. Αιτία: auto merged post

  13. #43
    Εγγραφή
    27-06-2005
    Μηνύματα
    1.214
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΙΡΑΙΑ
    Router
    Vigor 2820n
    Η ΕΤΕΜ δεν έχει όντως τόσο μεγάλη παρουσία στα κουφώματα (έχει πολύ μεγάλη παρουσία στα αλουμινένια τμήματα του αυτκινήτου σου όμως).
    Επειδή έχεις μεγάλο ύψος, θα έλεγα ότι αξίζει μία καλή εταιρία, γιατί πρέπει να είναι αρκετά γερό το profil.

    Επίσης, argyk, ελπίζω να μην σε έθιξα με όσα έγραψα γιατί θεωρώ ότι γενικά η Ελλάδα είναι γενικά πολύ καλές εταιριες στον κλάδο του αλουμινίου. Δυστυχώς όμως, και ίσως θα μπορούσες να μας βοηθήσεις σε αυτό, δεν είναι εύκολο να καταλάβεις τον καλό από τον κακό τεχνίτη από μία επίσκεψη στο κατάστημά του. Ο χώρος συναρμολόγησης και κοπής σαφώς και μπορεί να πει πολλά, αλλά δεν μπορείς πάντα να τον δείς.

    Ένα δυστύχημα του κλάδου των κατασκευαστών κουφωμάτων, είναι ότι οι εταιρίες τύπου EUROPA, ELUMIL, ELVIAL, δεν έχουν συμφωνήσει στο να κάνουν μία μορφή πιστοποίησης (αυστηρής πιστοποίησης) και ελέγχου των κατασκευαστών κουφωμάτων, και να τους εξαφανίζουν όταν εκείνοι δεν τηρούν τις προδιαγραφές. Είναι κρίμα να δυσφιμίζονται επιχειρήσεις με πολύ πετυχημένη παρουσία στο εξωτερικό, επειδή οι κατασκευαστές κουφωμάτων που χρησιμοποιούν τα υλικά τους, δεν κάνουν σωστά τη δουλειά τους.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pk33 : 22-05-09 στις 14:16.

  14. #44
    Αγαπητέ μου φίλε PK33,
    έχοντας υπόψη μου το τι συμβαίνει στην αγορά καταλαβαίνω την όποια ‘έκρηξη’ του καθένα που έχει πέσει θύμα εκμετάλλευσης από τον τομέα τον δικό μου. Η αλήθεια είναι ότι δεν μπορώ να πω ότι είμαι θιγμένος από τα λόγια σου, αλλά περισσότερο τσαντισμένος για ποιο λόγο να γίνεται όλο αυτό που περιγράφουμε. Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι δεν ανήκω στην ομάδα που συζητάμε (όσο και εγωιστικό να ακούγεται) οπότε νιώθω περισσότερο την ανάγκη να βοηθήσω παρά να απολογηθώ.

    Δεν ανήκω σε καμιά μεγάλη εταιρία από αυτές που προαναφέρατε αλλά σε ένα απλό αλουμινάδικο που ξεκίνησε ο πατέρας μου στο οποίο ακολούθησα και προσπαθώ να εξελίξω. Προσωπική του επιτυχία είναι το ότι στα 30 χρόνια στο χώρο του, δεν χρειάστηκε να ξοδέψει ούτε ένα ευρώ για την προβολή του. ‘Διαφήμιση του ήταν η δουλειά του’ και στην τελική κάπως έτσι πάει η όλη ιστορία. Το να σε φέρω σε μια έκθεση να δεις κάποια δείγματα δεν αποτελεί κριτήριο στο να αποφασίσεις για την δουλειά που σου προσφέρω. Να διαλέξεις ναι, αλλά μη ξεχνάς ότι η έκθεση δεν παύει να είναι έκθεση. Μην υποτιμούμε λοιπόν τα συνοικιακά εργαστήρια και τρέχουμε πίσω από τις διαφημήσεις το μάρκετινγκ και την πλύση εγκεφάλου που μας κάνουν.

    Στα τόσα χρόνια πορείας του στο χώρο, ανάλογα και με τις απαιτήσεις του εκάστοτε πελάτη, έχουμε δουλέψει τις κυριότερες διελάσεις, Έρχεται όμως κάποια στιγμή που χρειάζεται να επιλέξεις ανάμεσα τους προκειμένου να μπορέσεις να δουλέψεις και ποιο σωστά. Τα κριτήρια επιλογής διαφέρουν. Το κέρδος, η ζήτηση και η ποιότητα είναι τα βασικότερα, οπότε από εκεί και πέρα επιλέγεις το ποιο θέλεις να σε αντιπροσωπεύσει.

    Ο τεχνίτης δεν παύει να ασκεί και αυτός ένα είδος τέχνης, πιάνει στα χέρια του ένα κομμάτι αλουμίνιο και το μεταμορφώνει όπως θέλει αυτός, άλλος το κάνει καλύτερα άλλος λιγότερο, στο αποτέλεσμα αποτυπώνεται η τεχνογνωσία του. Η τεχνογνωσία είναι που θα αφήσει ικανοποιημένο τον πελάτη του και όσο και να ακούγεται περίεργο και τον ίδιο του τον εαυτό. Η επιλογή του σωστού τεχνίτη είναι δύσκολη υπόθεση. Ναι η επίσκεψη στο εργαστήριο θα βοηθήσει αλλά προσοχή στο εργαστήριο όχι στο εκθεσιακό του χώρο. Εκεί μπορείς να δεις το στάδιο της κατασκευής αλλά και έτοιμα κομμάτια του τελικού προϊόντος. Ακόμα καλύτερα αν υπάρχει η δυνατότητα να δεις και τοποθετημένη δουλειά του που δεν είναι πάντα εφικτό.

    Δυστυχώς όμως και τα κριτήρια του αγοραστή έχουν πλέον αλλάξει και αυτά, και είναι παρόμοια με του τεχνίτη. Το κέρδος, η ζήτηση και η ποιότητα τον βοηθούν στην τελική του επιλογή, εάν καταφέρει και τα τρία τότε είναι κερδισμένος αλλά δεν λειτουργεί πάντα έτσι, συνήθως το κέρδος του συγκρούεται με την ποιότητα με το αντίστοιχο του τίμημα.

    ‘………Ένα δυστύχημα του κλάδου των κατασκευαστών κουφωμάτων, είναι ότι οι εταιρίες τύπου EUROPA, ΑLUMIL, ELVIAL, δεν έχουν συμφωνήσει στο να κάνουν μία μορφή πιστοποίησης (αυστηρής πιστοποίησης) και ελέγχου των κατασκευαστών κουφωμάτων, και να τους εξαφανίζουν όταν εκείνοι δεν τηρούν τις προδιαγραφές….’

    Ένα πολύ σημαντικό βήμα ξεκίνησε φέτος στις παραπάνω εταιρίες που αναφέρεις, άσχετα που για πρακτικούς ακόμα λόγους δεν μπόρεσε να υλοποιηθεί αλλά αναμένεται να ξεκινήσει δυναμικά το 2010. Είναι το λεγόμενο CE. Τι είναι η Σήμανση CE;Η σήμανση CE βεβαιώνει ότι ο κατασκευαστής έχει επαληθεύσει ότι το προϊόν του συμμορφώνεται με τις απαιτήσεις οι οποίες καθορίζονται στην κοινοτική νομοθεσία και ότι η κατασκευή του κουφώματος έχει γίνει βάση προτύπου. Το κάθε κούφωμα πλέον θα φέρει την υπογραφή του κατασκευαστή του και τις προδιαγραφές του.

    Το κακό είναι ότι μετά λύπης μου διαπίστωσα ότι κατά την διαδικασία της πιστοποίησης μου το ενδιαφέρων για το CE ήταν ελάχιστο αναλογικά με τον αριθμό τον αλουμινοκατασκευαστών που υπάρχουν….


    Υ.Σ. Αγαπητέ PGouv θα κάνω μια στάση εδώ και θα επανέλθω αργότερα στις όποιες απορίες που έχεις εκφράσει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος argyk : 22-05-09 στις 22:18.

  15. #45
    Εγγραφή
    09-06-2006
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    547
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΕΡΑΚΑΣ
    Router
    DLINK 320B
    Argyk είμαι ευγνώμων που θα απαντήσεις στις ερωτήσεις μου
    Δεν ξέρω εαν αυτο ειναι το CE αλλά σε εμας μέσα το αλουμίνιο η οτι ειναι αυτο που διαχωρίζει τα δυο τζάμια γράφει πάνω το ονομα του κατασκευαστή με τετοιο στυλ. ΧΧΧΧΧΧΧΧ 2007. Το ονομα του και 2007.
    Επισης και κατι αλλο που θα ηθελα να σε ρωτήσω.Για προσοψη μαγαζιου που ειναι κυρίως τζαμι και οχι τοσο αλουμίνιο οι ετερίες που αναφερθηκαν παραπάνω κανουν αυτη τη δουλειά η όχι;
    Η βερτικαλ ή η Εβαλ κανουν αυτη τη δουλειά; Και επισης ειναι πολυ ακριβές σε σχεση με εναν αλλο αλουμινα;

Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 140
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-15, 15:19
  2. Προστασία Προσώπικης Εργασίας/ Καταστροφη Εργασίας
    Από ramistef στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 60
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-11, 01:05
  3. ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ
    Από stelios12 στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-07, 19:45

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας