Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 57
  1. #31
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.527
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    προσπάθησε να καταργήσεις τη ζαχαρη.
    πέρσι επινα φραπέ γλυκό με γαλα (δυο καφε 4 ζάχαρη) Χ 3 / μέρα
    σιγα σιγα έκοψα την ζαχαρη και αργότερα τον καφε.
    τώρα πίνω τσαϊ χωρίς ζάχαρη συνήθως με λίγο γάλα.
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  2. #32
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.506
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grande Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...
    Ο ντεκαφεϊνέ καφές τι ρόλο παιζει ρε παιδια?
    Ψάξε στο Internet, εγώ βρήκα εκεί αρκετά.

  3. #33
    Εγγραφή
    23-11-2010
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grande Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποθεν προκυπτει οτι το μελι ειναι υγιεινη προταση?
    Αναφερόμουν στο φυσικό μέλι.

  4. #34
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.506
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Όταν συζητά κάποιος για ένα προϊόν χωρίς να δίνει λεπτομέρειες, νομίζω ότι εννοεί το περισσότερο κοινό και προφανώς εκείνο που κυκλοφορεί νόμιμα. Σε άλλη περίπτωση πρέπει να περιγράφει τι έχει στη σκέψη του.
    Έτσι όταν γράφω μέλι, δεν μιλώ για τεχνικό, συνθετικό, υποκατάστατο ή κάτι άλλο.

  5. #35
    Εγγραφή
    23-11-2010
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Απλώς είχα κατά νου το μέλι που παίρνουμε από τον παραγωγό, όχι το προϊόν από το σουπερ μάρκετ. Παράλειψη μου η διευκρίνηση.

  6. #36
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.506
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Δεν κατάλαβες ακριβώς τι γράφω πιο πάνω. Όταν λέμε "μέλι", εννοούμε τη φυσική γλυκιά ουσία που παράγουν οι μέλισσες του είδους Apis melifera από το νέκταρ των φυτών ή από εκκρίσεις ζώντων μερών φυτών ή εκκρίματα εντόμων απομυζούντων φυτά ευρισκόμενα πάνω στα ζώντα μέρη των φυτών, τα οποία οι μέλισσες συλλέγουν, μετατρέπουν αναμειγνύοντας με ειδικές ύλες του σώματος τους, αποθέτουν, αφυδατώνουν, εναποθηκεύουν και φυλάσσουν στις κηρήθρες της κυψέλης, προκειμένου να ωριμάσουν. Από τον Κώδικα Τροφίμων και Ποτών.
    Αυτό το προϊόν μπορούμε να το αγοράσουμε από τους παραγωγούς ή τα καταστήματα (σούπερ μάρκετ κλπ.)
    Αν δεν πληρεί τον παραπάνω ορισμό ή έχει αλλοιωθεί (εκτός του να έχει ζαχαριάσει) δεν μπορεί να προσφερθεί ως Μέλι εκτός αν συνοδεύεται από κάποιο επίθετο πχ μέλι πιέσεως, μέλι στραγγισμένο, μέλι ζαχαροπλαστικής, υποκατάστατο μελιού κλπ.

  7. #37
    Εγγραφή
    12-11-2010
    Μηνύματα
    277
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Manolis_karas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψάξε στο Internet, εγώ βρήκα εκεί αρκετά.
    Aπ οτι διαβασα, για την απομακρυνση της καφεινης χρησιμοποιουν διαλυτες οι οποιοι ομως ειχαν αποδειχτει καρκινογονοι. Το αν χρησιμοποιoυν τωρα ασφαλη διαλυτη προφανως δεν θα μας το πουν ποτέ.
    Ο δικος μου προβληματισμος ειναι αν ο ντεκαφεινε καφες εχει τις ιδιοτητες του νορμαλ καφε. Δηλαδη θα σε κρατησει ξυπνιο?...

    Οσο για το μελι, ανηκει στους επεξεργασμενους υδατανθρακες με υψηλο γλυκαιμικο ογκο που οδηγουν σε παχυσαρκια και προβληματα υγειας.
    Οποιος θελει να αποφευγει τη ζαχαρη κοιταει να την αποφευγει σε ολες τις μορφες της και ψαχνει στις ετικετες για: σιροπι καλαμποκιου-γλυκοζη-ισογλυκοζη-μαλτοζη-δεξτροζη-λακτοζη-φρουκτοζη-συμπυκνωμενο χυμο φρουτων-μελι-ζαχαρη σφενταμιου-σιροπι σορβιτολης-μαυρη ζαχαρη
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος grande : 09-12-10 στις 10:59.

  8. #38
    Εγγραφή
    05-02-2009
    Περιοχή
    In the Stargate Universe...
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16699/985
    ISP
    OTEnet
    Router
    Huawei EchoLife 520c
    SNR / Attn
    4.1(dB) / 20.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grande Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο δικος μου προβληματισμος ειναι αν ο ντεκαφεινε καφες εχει τις ιδιοτητες του νορμαλ καφε. Δηλαδη θα σε κρατησει ξυπνιο?...
    Οχι, no caffeine, no party
    Οστόσο αν πίνεις καφέ απο συνήθεια η απλά για να έχεις κάτι να περνάει η ώρα είναι καλός.

    Οσο για το μελι, ανηκει στους επεξεργασμενους υδατανθρακες με υψηλο γλυκαιμικο ογκο που οδηγουν σε παχυσαρκια και προβληματα υγειας.
    Αντιθέτως, το μέλι έχει βιταμίνες, είναι αντιοξειδωτικό και επιπλέον δεν προκαλεί απότομα "sugar spikes" στο αίμα. Επιπλέον έχει θετική επιρροή στη χοληστερίνη.
    >> James Randi <<--- A man to admire, a man to respect

    Linux4Coffee
    You'll never know what you're missing until you try Arch

    "Next time you want to buy a computer, consider buying a mac (and installing Windows/Linux on it). Even after five years, when it's cheap chinese hardware is obsolete there will be someone ignorant enough to buy it for ten times the price."

  9. #39
    Εγγραφή
    12-11-2010
    Μηνύματα
    277
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DreamAxe Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι, no caffeine, no party
    Οστόσο αν πίνεις καφέ απο συνήθεια η απλά για να έχεις κάτι να περνάει η ώρα είναι καλός.
    Κοιταξε, εχω συνηθισει τον καφε και αν δεν πιω θα αισθανθω νυσταγμενος/κουρασμενος. Με τον ντεκαφεινε θα συνεχισω να αισθανομαι ετσι? Αν ναι, τοτε μου ειναι αχρηστος.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DreamAxe Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντιθέτως, το μέλι έχει βιταμίνες, είναι αντιοξειδωτικό και επιπλέον δεν προκαλεί απότομα "sugar spikes" στο αίμα. Επιπλέον έχει θετική επιρροή στη χοληστερίνη.
    Που τα ακουσες αυτα φιλε μου, ποιος τα λεει? η ενωση μελισσοκομων ή οι εταιριες διακινησης μελιου?
    Επειδη αυτα που εγραψες δεν ισχυουν, εχεις καποιο αξιοπιστο link που να τα τεκμηριωνουν?
    Τι εστι sugar spike?

  10. #40
    Εγγραφή
    05-02-2009
    Περιοχή
    In the Stargate Universe...
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16699/985
    ISP
    OTEnet
    Router
    Huawei EchoLife 520c
    SNR / Attn
    4.1(dB) / 20.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grande Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοιταξε, εχω συνηθισει τον καφε και αν δεν πιω θα αισθανθω νυσταγμενος/κουρασμενος. Με τον ντεκαφεινε θα συνεχισω να αισθανομαι ετσι? Αν ναι, τοτε μου ειναι αχρηστος.
    Οχι, αυτό έγραψα παραπάνω, οι διεγερτικές ιδιότητες του καφέ οφείλονται στην καφεΐνη την οποία ο ντεκαφεΐνέ έχει σε πολύ μικρότερη ποσότητα (ποτέ 0% όμως).

    Που τα ακουσες αυτα φιλε μου, ποιος τα λεει? η ενωση μελισσοκομων ή οι εταιριες διακινησης μελιου?
    Επειδη αυτα που εγραψες δεν ισχυουν, εχεις καποιο αξιοπιστο link που να τα τεκμηριωνουν?
    Τι εστι sugar spike?
    Μια έρευνα για το μέλι σαν υποκατάστατο της ζάχαρης:
    http://www.liebertonline.com/doi/abs...9/jmf.2006.070
    Για την περιεκτικότητα σε ασβέστιο, μαγνήσιο και φώσφορο
    http://onlinelibrary.wiley.com/doi/1....tb17825.x/pdf
    Για την περιεκτικότητα του μελιού σε βιταμίνες (μικρή αλλά υπαρκτή) μπορείς να ψάξεις στην USDA National Nutrient Database γιατί δεν μπορώ να δώσω απευθείας link (keyword: honey)
    USDA National Nutrient Database
    Για τις αντιοξειδωτικές ιδιότητες του μελιού
    http://www.sciencedirect.com/science...4&searchtype=a
    http://pubs.acs.org/doi/full/10.1021/jf0114637
    Για το μέλι και την χοληστερίνη
    http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12935324

    Έρευνες απο ερευνητές και πανεπιστήμια απο όλο τον κόσμο
    >> James Randi <<--- A man to admire, a man to respect

    Linux4Coffee
    You'll never know what you're missing until you try Arch

    "Next time you want to buy a computer, consider buying a mac (and installing Windows/Linux on it). Even after five years, when it's cheap chinese hardware is obsolete there will be someone ignorant enough to buy it for ten times the price."

  11. #41
    Εγγραφή
    12-11-2010
    Μηνύματα
    277
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Eριξα μια ματια στα links(το 2ο και το 3ο δεν οδηγουν καπου) αλλα γιατι ξενα? Στα ελληνικα δεν βρηκες κατι?
    Οι ερευνες που αφορουν συγκεκριμενες εταιριες παραγωγης μελιου ειναι επομενο οτι δεν θα τα πουν ολα, ενω θα υπερτονισουν μόνο τα θετιοκα. Για χοληστερολη δεν διαβασα.
    Σαφως και εχει βιταμινες το μελι, οπως εχει και το χοιρινο κρεας, ολοι ομως γνωριζουμε τις μακροχρονιες συνεπειες του κοκκινου κρεατος στον οργανισμο μας, ιδιαιτερα αν δεν προερχεται απο ζωα ελευθερας βοσκης.
    Σημειωσε οτι παιζει ρολο η επεξεργασια, αλλο το φυσικο ανεπεξεγαστο, αλλο το επεξεργασμενο με τις προσμιξεις που φτανει συσκευασμενο στο ραφι. Πρεπει να διαβαζουμε προσεκτικα στην ετικετα τη συνθεση των συστατικων.
    Εχε υποψη σου οτι ο αμερικανικος Οργανισμος Τροφιμων ειναι στενα συνδεδεμενος με τα συμφεροντα της βιομηχανιας τροφιμων και συμβουλευει να τρωμε καθημερινα ψωμι δημητριακα ρυζι και λοιπους "κακους" υδατανθρακες, με αποτελεσμα το ποσοστο των παχυσαρκων αμερικανων να εχει αυξηθει κατακορυφα τα τελευταια χρονια. Συνεπως μη δινεις και πολυ βαση σε αυτους.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος grande : 10-12-10 στις 10:55.

  12. #42
    Εγγραφή
    04-05-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    NetFaster WLAN 3
    SNR / Attn
    12(dB) / 11(dB)
    Όσο για το "αν δεν πιω καφέ αισθάνομαι νυσταγμένος" , επειδή κι εγώ το είχα για χρόνια (έπινα 4-5 καφέδες τη μέρα, σκέτους, με 2 κουταλιές καφέ) και όντως αν δεν έπινα στην ώρα του έναν με έπιαναν από πονοκέφαλοι ως νεύρα..έτυχε και για κάποια "δίαιτα" (είχα μια αλλεργία οπότε σταδιακά έκοβα τα πάντα μπας και βρω τι φταίει, οπότε έκοψα και τον καφέ μια περίοδο) να σταματήσω τον καφέ για κανά μήνα..Επειδή πάντα κάτι θέλω να πίνω στο γραφείο όπως κάθομαι με τις ώρες, το'ριξα στο τσάι.. και ως εκ θαύματος, όταν πλέον βρήκα τι φταίει με αλλεργίες κτλ, και ΔΕΝ είχε σχέση με τον καφέ..πλέον δε με ένοιαζε να τον ξαναρχίσω! Οπότε πίνω 3-4 τσαγάκια την ημέρα, ούτε νυστάζω ούτε τίποτε.
    Κάπου είχα διαβάσει (δεν έχω το link) ότι ουσιαστικά εθίζεσαι στην καφείνη, ΑΝ δεν την πάρεις νιώθεις κουρασμένος ΑΣΧΕΤΑ αν πραγματικά είσαι, οπότε ο καφές καταλήγει να σου κόβει τον πονοκέφαλο/κούραση ΠΟΥ Ο ΙΔΙΟΣ δημιούργησε γιατί τον περίμενε ο οργανισμός σου! Βέβαια ακόμη πίνω που και που κανέναν καφέ, γιατί μ'αρέσει πολύ ως γεύση, αλλά άλλο αυτό κι άλλο το να μη μπορείς να σταθείς χωρίς αυτόν..

  13. #43
    Εγγραφή
    12-11-2010
    Μηνύματα
    277
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Φιλε μου,
    αν επινες 10 κουταλιες καφε την ημερα τοτε το ειχες παρακανει(το ειχες ξεφτιλισει, για την ακριβεια)
    Οποτε, εαν πινεις 5 την ημερα και σου λειψει ενας, τοτε δεν δικαιολογειται να αισθανθεις αδιαθεσια... ψυχολογικο ηταν.

    Το (μαυρο, υποθετω πως λες) τσαι εχει επισης καφεινη, οποτε λογικο να σε κραταει και αυτο ξυπνιο.

    Τελικα τι εφταιγε για την αλλεργια σου? εποχικο ηταν?

    Το καλυτερο βεβαια ειναι να κοψουμε τελειως τη καφεινη γιατι ειναι βλαπτικη για τον οργανισμο μας.

    Χτες το απογευμα που την εβγαλα με ντεκαφεινε, και σε αντιθεση με προχτες, δεν νυσταξα! Για να δουμε τι θα γινει στον επομενο μηνα, μεχρι δηλαδη να τελειωσω το κουτι...

  14. #44
    Εγγραφή
    05-11-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    368
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    5mbps/512kbps
    ISP
    Cablenet
    Router
    Apple Time Capsule
    Φίλε προσωπικά θα σου έλεγα όχι να κόψεις την ζάχαρη αλλά να κόψεις τον καφέ. Προσωπικά τον έχω κόψει από τότε που έκοψα το κάπνισμα κ τώρα είμαι με 2-3 green tea την ημέρα. Βάζω μισή κουταλιά ζάχαρη και είναι μια χαρά. Το απολάμβανα όταν έπινα καφέ όπως και το τσιγάρο αλλά μπορούμε να ζήσουμε και χωρίς αυτά πιο καλά.
    “If you always put limits on everything you do, physical or anything else, it will spread into your work and into your life. There are no limits. There are only plateaus, and you must not stay there, you must go beyond them.” - Bruce Lee

  15. #45
    Εγγραφή
    12-11-2010
    Μηνύματα
    277
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλυτερα να του προτεινεις να τα κοψει και τα δυο τοτε, γιατι η ζαχαρη ειναι πιο βλαβερη απο τον καφε, ο οποιος στο κατω κατω περιεχει αντιοξειδωτικα.
    Σαφως και μπορουμε να ζησουμε χωρις τσιγαρο και καφεινη, δεν ειναι απαραιτητα, εξαρτηση ειναι.
    Το πρασινο τσαι ειναι λιρα εκατο!! Τα ωφελη του ειναι απεριοριστα.

    Ντεκαφεινε δοκιμασες?

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Προτάσεις για τον Αρχηγό Της Συντεχνίας
    Από DaveMurray στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-07-10, 19:52
  2. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-08-07, 18:00

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας