Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    02-07-2006
    Μηνύματα
    482
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TGA789vac V2
    Χαίρετε.

    Στην εργασία μου υπάρχουν 18 υπολογιστές συνδεδεμένοι σε ένα δίκτυο, και πρόσφατα αποφασίσαμε να προσπαθήσουμε να δοκιμάσουμε το Radmin 3,2 για πρόσβαση στους υπολογιστές μας εξ αποστάσεως.

    Επειδή δεν είμαστε και εξπέρ στα περί διαδικτυακών, έχω συγκεκριμένες απορίες.

    1) Γίνεται να ανοίγουν οι υπολογιστές εξ αποστάσεως, κάτι σαν το Wake on Lan; Και αν ναι, πώς ακριβώς;
    2) Έστω ότι προσπαθώ εγώ να συνδεθώ σε έναν υπολογιστή στο χώρο εργασίας μου από το σπίτι μου. Αυτό χρειάζεται προφανώς μία static ip για να δουλέψει; Συμφέρει η μετατροπή της σύνδεσης σε στατική από τον ISP;
    Έχω διαβάσει κάτι για το www.dyndns.org ή για σκριπτάκια που ένας εκ των υπολογιστών στέλνει e-mail με τη καινούργια IP κλπ. Τι είναι προτιμότερο;
    3) Έστω ότι έχουν λυθεί οι από πάνω απορίες. Πώς θα γίνεται η σύνδεση σε έναν υπολογιστή στο LAN; Δηλαδή, θα ξέρω εγώ την IP στο ίντερνετ, πώς ακριβώς όμως θα χρησιμοποιώ την IP ενός υπολογιστή του LAN, ώστε να συνδεθώ σε αυτόν μόνο;
    4) Υπάρχουν καλύτερα προγράμματα απο το Radmin κατά τη γνώμη σας;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zavarakatranemia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαίρετε.

    Στην εργασία μου υπάρχουν 18 υπολογιστές συνδεδεμένοι σε ένα δίκτυο, και πρόσφατα αποφασίσαμε να προσπαθήσουμε να δοκιμάσουμε το Radmin 3,2 για πρόσβαση στους υπολογιστές μας εξ αποστάσεως.

    Επειδή δεν είμαστε και εξπέρ στα περί διαδικτυακών, έχω συγκεκριμένες απορίες.

    1) Γίνεται να ανοίγουν οι υπολογιστές εξ αποστάσεως, κάτι σαν το Wake on Lan; Και αν ναι, πώς ακριβώς;
    Οπως το είπες, με wake on lan. Αλλά θα πρέπει οι υπολογιστές που έχεις να το υποστηρίζουν, δηλαδή να κάνουν WOL απο S5 (shutdown). Υπάρχουν φθηνοί που υποστηρίζουν WOL μόνο απο hibernate/suspend μόνο Ισως χρειαστείς και έναν που να είναι ανοιχτός , πχ έναν σερβερ μέσω του οποίου θα στέλνεις το wol πακέτο....

    2) Έστω ότι προσπαθώ εγώ να συνδεθώ σε έναν υπολογιστή στο χώρο εργασίας μου από το σπίτι μου. Αυτό χρειάζεται προφανώς μία static ip για να δουλέψει; Συμφέρει η μετατροπή της σύνδεσης σε στατική από τον ISP;
    Έχω διαβάσει κάτι για το www.dyndns.org ή για σκριπτάκια που ένας εκ των υπολογιστών στέλνει e-mail με τη καινούργια IP κλπ. Τι είναι προτιμότερο;
    Χρειάζεσαι να μπορείς να συνδεθείς με κάποιον τρόπο στην εταιρία σου. Είτε θα έχεις στατική, είτε με dyndns. το δεύτερο είναι πιο οικονομικό (δεν πληρώνεις στατική), αλλά πρέπει να το υποστηρίζει ο ρουτερ. Θα χρειαστείς όμως δυνατότητες VPN, ώστε να μπορείς να συνδεθείς πχ απο το σπίτι σου με το δίκτυο της εταιρίας. Θέλει προσοχή εδώ, μιας και ανοίγεις το δίκτυο της εταιρίας στον έξω κόσμο.

    3) Έστω ότι έχουν λυθεί οι από πάνω απορίες. Πώς θα γίνεται η σύνδεση σε έναν υπολογιστή στο LAN; Δηλαδή, θα ξέρω εγώ την IP στο ίντερνετ, πώς ακριβώς όμως θα χρησιμοποιώ την IP ενός υπολογιστή του LAN, ώστε να συνδεθώ σε αυτόν μόνο;
    Oπως είπα και πιο πριν, θα πρέπει να κάνεις VPN με το εσωτερικό δίκτυο της εταιρίας. αυτό ειναι το ένα σκέλος. Για το πακέτο WOL, πρέπει να ξέρεις την MAC address του υπολογιστήγ που θέλεις να ξεκινήσεις. Απο κεί και πέρα εαν έχεις VPN με το δίκτυο της εταιρίας, είναι το ίδιο πλέον σαν να είσαι μέσα στο δίκτυο της εταιρίας.

    4) Υπάρχουν καλύτερα προγράμματα απο το Radmin κατά τη γνώμη σας;
    Για δωρεάν, υπάρχει το VNC και ειδικότερο το UltraVNC.

  3. #3
    Εγγραφή
    02-07-2006
    Μηνύματα
    482
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TGA789vac V2
    Σε ευχαριστώ για τη βοήθεια.

    Οι υπολογιστές υποστηρίζουν WOL από S5, πάλι καλά.
    Λέγοντας VPN εννοείς εικονικό δίκτυο; Παρότι δε θέλω να μου δώσεις αναλυτικά οδηγίες, πώς γίνεται αυτό γενικά;

  4. #4
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Θα πρέπει να δείς εαν υποστηρίζεται πρώτα απο όλα απο τον ρούτερ που συνδέεσαι στο ιντερνετ. Επίσης για να μην χρειαστείς στατική ο ρούτερ θα πρέπει να υποστηρίζει πχ dyndns ή ανάλογη υπηρεσία. Αυτά θα τα βρείς απο τις προδιαγραφές του μοντέλου ρουτερ που έχεις. Απο κει και πέρα για την ολοκλήρωση του VPN, και εφόσον στηθεί στον ρούτερ, θα πρέπει να στήσεις και ένα VPN client για τον υπολογιστή σου (εκτός εταιρίας). Εδώ συνήθως παίζει μόνο εμπορικό λογισμικό, δεν είναι ακριβό, αλλά πρέπει να πληρώσεις (εκτός και εαν παίζεις με linux). Εαν δεν έχετε επαρκή γνώση του αντικειμένου και δεν έχετε χρόνο να ασχοληθείτε με το αντικείμενο, καλυτερα να φωνάξετε κάποιον που ξέρει να το στήσει (και στα δύο άκρα, και με συμφωνία ότι θα παίζει, γιατί πολλά έχουν δεί τα μάτια μου). Εαν έχετε χρόνο να διαβάσετε λίγο και να πειραματιστείτε, τότε δεν είναι δα και πυρηνική φυσική, μπορείτε να το κάνετε και μόνοι σας...

    Εναλλακτικά σενάρια υπάρχουν, αλλά συνήθως δυσκολεύουν το ολο σενάριο και το κάνουν πιο ευπαθες απο άποψη ασφάλειας (πχ χρήση ενός windows server με port redirects ώστε να παίζει τον ρόλο του VPN server). Επίσης μπορείς να παίξεις με SSH tunneling (εφόσον έχεις linux server) και ένα σωρό διαφορετικά σενάρια. Ομως καλύτερα για αρχή τουλάχιστον να παίξεις με IPSEC VPN που να υποστηρίζεται απο τον ρούτερ και να τελειώνεις.... Προσφέρουν και οι πάροχοι δυνατότητες VPN, αλλά με επιπλέον κόστος, και προσωπικά δεν τους εμπιστεύομαι.

    Οι υπολογιστές υποστηρίζουν WOL από S5, πάλι καλά.
    Οι δικοί μου όχι, γιατί αυτός που τους επέλεξε, δεν ήξερε και δεν ρώτησε. Το μόνο που είδε ήταν η τιμή, και ότι ήταν ΗΡ.

  5. #5
    Το avatar του μέλους karavagos
    karavagos Guest
    Στο τελευταίο radmin υποστηρίζεται το Intel AMT (αρκεί να υπάρχει το ανάλογο hw)
    http://www.radmin.com/products/radmi...t_features.php

    Επίσης, υπάρχουν τρόποι να στείλεις remotely πάνω από το internet (μέσω directed broadcast, το οποίο συνήθως είναι απενεργοποιημένο για λόγους ασφαλείας) το WOL πακέτο σε κάποιο PC, εφόσον γνωρίζεις την ip κάποιου μηχανήματος (π.χ. router) που βρίσκεται στο ίδιο LAN με το PC. Εννοείται ότι και πάλι χρειάζεσαι την mac του PC.

  6. #6
    Εγγραφή
    02-07-2006
    Μηνύματα
    482
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TGA789vac V2
    Χαχα προς το παρον έχουμε το SpeedTouch 510. Επειδή έρχεται και αναβάθμιση της σύνδεσης σε adsl2+ θα κοιτάξω να δω ότι το ρούτερ που θα πάρουμε υποστηρίζει VPN και dynamic DNS, καλά που μου το είπες!

    Υπάρχει όρεξη για διάβασμα, και ένας γνώστης φίλος που θα μας βοηθήσει.
    Απλά ήθελα να ρωτήσω πρώτα εσάς εδώ που με έχετε βγάλει ασπροπρόσωπο τα τελευταία χρόνια

    Ευχαριστώ πολύ anon

    ........Auto merged post: zavarakatranemia πρόσθεσε 2 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Πώς στέλνω όμως ένα WOL πακέτο για παράδειγμα μέσω cmd σε IP απομακρυσμένου υπολογιστή μέλους LAN, χρησιμοποιώντας και τη mac address του;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος zavarakatranemia : 02-12-08 στις 00:19. Αιτία: auto merged post

  7. #7
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    πχ
    MC-WOL 00:01:02:55:77:B3 /a 10.10.255.255

    όπου το πρώτο ειναι η MAC address
    και το /a έχει το target subnet
    η τελευταια επιλογή χρειάζεται εαν περνάς απο ρουτερς. διαφορετικά
    εαν είσαι στο ιδιο subnet (δηλαδή παίζουν τα broadcasts), μόνο
    η MAC χρειάζεται.

  8. #8
    Εγγραφή
    02-07-2006
    Μηνύματα
    482
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TGA789vac V2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    πχ
    MC-WOL 00:01:02:55:77:B3 /a 10.10.255.255

    όπου το πρώτο ειναι η MAC address
    και το /a έχει το target subnet
    η τελευταια επιλογή χρειάζεται εαν περνάς απο ρουτερς. διαφορετικά
    εαν είσαι στο ιδιο subnet (δηλαδή παίζουν τα broadcasts), μόνο
    η MAC χρειάζεται.
    Προφανώς αν υπάρχει VPN εξακολουθείς να χρειάζεσαι το subnet;

  9. #9
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    yeap...
    το subnet δεν το χρειάζεσαι όταν την εντολή την δίνεις απο υπολογιστή που βρίσκεται στο ίδιο subnet με το target.

  10. #10
    Εγγραφή
    18-10-2004
    Μηνύματα
    736
    Downloads
    80
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet

  11. #11
    Εγγραφή
    26-06-2008
    Περιοχή
    Πιτσούνι City
    Μηνύματα
    1.070
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    Zyxel
    Η αλήθεια είναι πως το στήσιμο ενός VPN είναι λίγο μπελαλίδικο και να πρόκειται για αρκετές VPN συνδέσεις επιβάλεται.

    Δεν μας λες τίποτα για το τοπικό σας δίκτυο, τι λειτουργικά τρέχετε, αν υπάρχει κάποιος σερβερ ... γι αυτό κάνω την υπόθεση πως όλα τα κουτιά τρέχουν XP.

    Αναφέρεις όμως ότι θέλεις να συνδεθείς από το σπίτι με ένα μόνο υπολογιστη στην εταιρεία.

    Σε αυτή την περίπτωση θεώρησε πως δύο υπολογιστές που τρέχουν Win XP, όταν μεσολαβεί το ιντερνετ, μπορούν κάνουν VPN σύνδεση.

  12. #12
    Εγγραφή
    02-07-2006
    Μηνύματα
    482
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TGA789vac V2
    Έχεις δίκιο, δικό μου λάθος, δεν ανέφερα ούτε τα βασικά...
    Όλοι οι υπολογιστές έχουν Windows XP Professional.
    Συνολικά υπάρχουν 12 υπολογιστές που μας ενδιαφέρει η σύνδεση να γίνεται με κάθε έναν από αυτούς, αν το επιθυμούμε.
    Σέρβερ ουσιαστικά δεν υπάρχει, όλοι οι υπολογιστές παίρνουν ίντερνετ από το ρούτερ, και "παρεμβάλλονται" και δύο switch.
    Αν χρειαστεί σε κάποια εφαρμογή, ένας εκ των υπολογιστών λειτουργεί σαν σέρβερ.

    ikaros, σε ευχαριστώ πολύ για τον οδηγό, είναι πολύ κατατοπιστικός

  13. #13
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zavarakatranemia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις δίκιο, δικό μου λάθος, δεν ανέφερα ούτε τα βασικά...
    Όλοι οι υπολογιστές έχουν Windows XP Professional.
    Συνολικά υπάρχουν 12 υπολογιστές που μας ενδιαφέρει η σύνδεση να γίνεται με κάθε έναν από αυτούς, αν το επιθυμούμε.
    Σέρβερ ουσιαστικά δεν υπάρχει, όλοι οι υπολογιστές παίρνουν ίντερνετ από το ρούτερ, και "παρεμβάλλονται" και δύο switch.
    Αν χρειαστεί σε κάποια εφαρμογή, ένας εκ των υπολογιστών λειτουργεί σαν σέρβερ.

    ikaros, σε ευχαριστώ πολύ για τον οδηγό, είναι πολύ κατατοπιστικός
    τα xp pro έχουν περιορισμό σε 2 ταυτόχρονα vpn (νομίζω), ενάς ρουτερ με dynamic ip μπορεί να κάνεις forward το vpn μόνο σε εναν υπολογιστή.

    Χρείαζεται ή router που να έχει δικό του vpn server (ο οποιός ή να υποστηρίζει pptp ή να έχει δικό του πρόγραμμα), η static ip για τα 12 μηχανάκια
    Φυσικά υπάρχει και η λύση του openvpn, αλλά δεν το έχω δουλέψει ποτέ μου

Παρόμοια Θέματα

  1. Wake on Lan σε Vood
    Από MinuStrike στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-06-08, 00:50
  2. [D-Link] Wake on Lan
    Από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-08, 09:33
  3. Wake on lan
    Από zeibekis στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-07, 23:16
  4. LAN-to-LAN μέσω internet χωρις VPN. γίνεται;;
    Από Jadawin στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-06, 12:41
  5. Wake On Lan
    Από n1k3man στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 53
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-06, 18:47

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας