Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 48
  1. #1
    Εγγραφή
    02-01-2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    228
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    καλησπερα, αποφασισα λοιπον να παω να δωσω για διπλωμα 50αρι μηχανακι.Μπορει να μου πει καποιος τι χρειαζεται και τι πρεπει να διαβασω, ποια ειναι τα βιβλια? μου εδωσαν δυο βιβλια το ενα ειναι ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΟΔΗΓΩΝ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΩΝ και το αλλο ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΟΔΗΓΩΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ.. Μπορει να μου απαντησει καποιος που εχει δωσει και ξερει τα τελευταια 2-3 χρονια? Γιατι χρονο με το χρονο αλλαζουν τα πραγματα ..ποιο πολυ ενδιαφερομαι να μαθω για τα βιβλια.... ποια και ποσα ειναι ..?

  2. #2
    Εγγραφή
    14-11-2006
    Μηνύματα
    148
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    και εγω θέλω να μάθω ρε φίλος , μπράβο. Όποιος γνωρίζει ρε μάγκες.

    Το θέλω για τα νησιά στις διακοπές

  3. #3
    Εγγραφή
    08-05-2006
    Μηνύματα
    11.506
    Downloads
    70
    Uploads
    5
    ISP
    .

  4. #4
    Εγγραφή
    02-01-2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    228
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Μια παρατηρηση για τα βιβλια ... τα βιβλια που ζηταει ειναι :
    θΕΩΡΗΤΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΟΔΗΓΩΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ
    θΕΩΡΗΤΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΟΔΗΓΩΝ ΜΟΤΟΣΙΚΛΕΤΑΣ

    Αυτα που εχω εγω ειναι :
    ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΟΔΗΓΩΝ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΩΝ
    ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΟΔΗΓΩΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ

    πιστευω τα ιδια ειναι ετσι?

    ευχαριστω εκ των πρωτερων....

  5. #5
    Εγγραφή
    08-05-2006
    Μηνύματα
    11.506
    Downloads
    70
    Uploads
    5
    ISP
    .
    Ναι τα ιδια ειναι.

  6. #6
    Εγγραφή
    11-03-2009
    Περιοχή
    Central Europe/Canada
    Μηνύματα
    479
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus/Telus
    παιδια εξετασεις με μηχανη δινεις ή μονο θεωρια ??????(σηματα)

  7. #7
    Εγγραφή
    30-05-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    357
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΧΙΟΣ
    Router
    linksys WAG200G
    SNR / Attn
    6(dB) / 20(dB)
    Καταρχήν έχεις δίπλωμα συτοκινήτου? Από την ηλικία σου πολύ πιθανόν να έχεις.

    Εγώ με δίπλωμα αυτ/του διάβασα μόνο το βιβλίο "Βοήθημα για υποψήφιους οδηγούς μοτοσυκλετών". 30 σελίδες με 15 ερωτηματολόγια σαν και αυτά που μπαίνουν στις εξετάσεις.

    Αν δεν έχεις δίπλωμα αυτ/του τότε πρέπει να διαβάσεις και τα σήματα που δίνουν για αυτοκίνητο. Απο εκεί και πέρα χρειάζεσαι φωτοτυπία ταυτότητας, 6Ε παράβολο, 2 φωτο, βιβλιαράκι για την άδεια και 6Ε για χαρτόσημα. Αυτά θυμάμαι, είχα δώσει τον Ιούνιο.

    ........Auto merged post: tupolev πρόσθεσε 1 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vamvakoolas Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδια εξετασεις με μηχανη δινεις ή μονο θεωρια ??????(σηματα)
    Εμένα μου είχαν ζητήσει να κάνω μια στροφή 180 σε περιορισμένο σχετικά χώρο χωρίς να πατήσω πόδι κάτω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tupolev : 04-09-09 στις 15:52. Αιτία: auto merged post

  8. #8
    Εγγραφή
    11-03-2009
    Περιοχή
    Central Europe/Canada
    Μηνύματα
    479
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus/Telus
    εχω διπλωμα οδηγησης αλλα αυτο που με καιει ειναι αν πρεπει να δωσω και με μηχανη (ή το ολο θεμα ειναι γραφειοκρατικο+σηματα)

  9. #9
    Εγγραφή
    30-05-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    357
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΧΙΟΣ
    Router
    linksys WAG200G
    SNR / Attn
    6(dB) / 20(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vamvakoolas Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχω διπλωμα οδηγησης αλλα αυτο που με καιει ειναι αν πρεπει να δωσω και με μηχανη (ή το ολο θεμα ειναι γραφειοκρατικο+σηματα)
    Ναι θα δώσεις και με μηχανή. Παλιότερα είχα ακούσει ότι έπρεπε να κάνεις σλάλομ ανάμεσα από κώνους, εγώ έκανα μια απλά αναστροφή όπως είπα και πριν. Για 50cc πάντα.

  10. #10
    Εγγραφή
    19-06-2007
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.688
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/10000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΣΙΝΑ
    Βλέποντας το παρακάτω link
    http://www.drivingschool.gr/AD02.htm
    είδα πως για μηχανάκια υπάρχει μόνο 2 κατηγορίες.
    Ήξερα πως υπάρχουν 3.
    - για 50
    - μέχρι 125( αλλά είναι και για παραπάνω καθώς πάει με βάση την ισχύ )
    - και το απεριορίστου.

    Τελικά τι ισχύει?
    (Ψάχνομαι κι εγω για δίπλωμα τώρα για αυτό και ρωτάω.)
    Η βελτίωση του εαυτού του ανθρώπου είναι μόνο για τους αδύναμους.
    Είναι η αυτοκαταστροφή , αυτή που κάνει τη ζωή του ανθρώπου ενδιαφέρουσα.
    ~ Tyler Durden , Fight Club
    Maybe self-improvement isn't the answer.... Maybe self-destruction is the answer.
    ~ Chuck Palahniuk , Fight Club

  11. #11
    Εγγραφή
    11-03-2009
    Περιοχή
    Central Europe/Canada
    Μηνύματα
    479
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus/Telus
    και μια ερωτηση για μας τους 50ρηδες

    πας με σκουτερ ή μηχανακι με ταχυτητες (και καλα να δουν οτι εχεις τις αλλαγες ταχυτητων)????????

  12. #12
    Εγγραφή
    30-05-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    357
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΧΙΟΣ
    Router
    linksys WAG200G
    SNR / Attn
    6(dB) / 20(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vamvakoolas Εμφάνιση μηνυμάτων
    και μια ερωτηση για μας τους 50ρηδες

    πας με σκουτερ ή μηχανακι με ταχυτητες (και καλα να δουν οτι εχεις τις αλλαγες ταχυτητων)????????
    Με ότι θες πας. Μπορείς να πας και με τα... πόδια και να σου δανείσει κάποιος το μηχανάκι του για την εξέταση.

    Φυσικά είναι καλύτερα να πας με το δικό σου που το ξέρεις κιόλας.

  13. #13
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Μηνύματα
    520
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    5319/861
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΗΞΟΥΡΙ
    Router
    Thomson TG585v7 v8.2.7.7
    SNR / Attn
    9(dB) / 52(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ είχα πάει με τα πόδια και μου είχαν δανείσει ένα παπί που κάθε άλλο παρα 50cc ήταν..

  14. #14
    Εγγραφή
    04-01-2008
    Περιοχή
    ΧΑΝΔΑΚΑΣ
    Μηνύματα
    216
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΘΕΡΙΣΣΟΣ
    Router
    SIEMENS SL2-141
    SNR / Attn
    5.9(dB) / 42(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αρμόδια Υπηρεσία
    Υπηρεσία Μεταφορών και Επικοινωνιών της Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης του τόπου κατοικίας του ενδιαφερομένου.

    Προϋποθέσεις
    ● Να έχει την κανονική του διαμονή στην Ελλάδα.
    ● Να μην κατέχει άλλη άδεια οδήγησης, ίδιας κατηγορίας, ελληνική ή κράτους-μέλους της Ε.Ε.(συμπεριλαμβανομένων των κρατών Νορβηγίας, Ισλανδίας και Λιχτενστάιν).
    ● Να έχει συμπληρώσει το 18ο έτος της ηλικίας του για άδεια οδήγησης μοτοσικλέτας ισχύος μέχρι 25kW(50 cc) ή με λόγο ισχύος προς βάρος μέχρι 0,16kW/kg ή το 21ο έτος της ηλικίας του για άδεια οδήγησης μοτοσικλέτας οποιασδήποτε ισχύος ή λόγου ισχύος προς βάρος.
    ● Να έχει τις ελάχιστες προϋποθέσεις σωματικής και διανοητικής ικανότητας που ισχύουν για την κατηγορία Α΄.
    ● Να επιτύχει σε θεωρητική και πρακτική εξέταση, μετά από υποχρεωτική θεωρητική και πρακτική εκπαίδευση.


    Απαιτούμενα δικαιολογητικά
    ● Αίτηση - υπεύθυνη δήλωση (το παρόν έντυπο)
    ● Φωτοαντίγραφο αστυνομικής ταυτότητας ή διαβατηρίου (Αν από τα έγγραφα αυτά δεν προκύπτει η ηλικία του ενδιαφερόμενου, τότε κατατίθεται υποχρεωτικά και οποιοδήποτε επίσημο έγγραφο στοιχείο, πιστοποιητικό στρατολογικής κατάστασης, πιστοποιητικό γέννησης κλπ., από το οποίο να προκύπτει η ηλικία του.)
    ● Φωτοαντίγραφο ισχύουσας άδειας διαμονής ή παραμονής ή άλλου ισοδύναμου εγγράφου, αν ο ενδιαφερόμενος δεν είναι έλληνας υπήκοος, η οποία πρέπει να έχει εκδοθεί τουλάχιστον 185 ημέρες πριν την υποβολή της αίτησης ή 95 ημέρες αν ο ενδιαφερόμενος είναι υπήκοος κράτους-μέλους της Ε.Ε. ή των κρατών Νορβηγίας, Ισλανδίας και Λιχτενστάιν, και να εξακολουθεί να ισχύει μέχρι και την ημέρα παραλαβής της ελληνικής άδειας οδήγησης
    ● Δύο πρόσφατες φωτογραφίες τύπου ταυτότητας (έγχρωμες)
    ● Δύο πιστοποιητικά υγείας (ένα παθολόγου και ένα οφθαλμιάτρου) ή πρακτικό ΔΙΕ, κατά περίπτωση (Απαιτούνται δύο παράβολα της Εθνικής Τράπεζας της Ελλάδας των 45 ευρώ, (ΠΔ 233,ΦΕΚ 238/9-11-2006, Τεύχος Α), υπέρ του ειδικού λογαριασμού του ν.δ. 638/1970), και 4 φωτογραφίες. Οι γιατροί πρέπει να είναι συμβεβλημένοι με την οικεία Υπηρεσία Μεταφορών και Επικοινωνιών. Το δικαιολογητικό αυτό δεν απαιτείται αν ο ενδιαφερόμενος είναι κάτοχος ισχύουσας άδειας οδήγησης οποιασδήποτε κατηγορίας ή υποκατηγορίας.)
    ● Παράβολο Δημοσίου Ταμείου 6 Ευρώ
    ● Αποδεικτικό Δημοσίου Ταμείου για την είσπραξη παγίου τέλους χαρτοσήμου και εισφορών υπέρ τρίτων, των 18 ευρώ για αρχική χορήγηση και των 27,02 ευρώ για επέκταση στην κατηγορία Α'
    ● Φωτοαντίγραφο της τυχόν κατεχόμενης άδειας οδήγησης και επίδειξη του πρωτοτύπου


    Διαδικασία
    ● Η αίτηση υποβάλλεται στην Υπηρεσία Μεταφορών και Επικοινωνιών του τόπου κατοικίας του ενδιαφερόμενου.
    ● Σε περίπτωση επέκτασης ισχύουσας άδειας οδήγησης στην κατηγορία Α΄, χορηγείται νέο έντυπο ταυτάριθμο με το προηγούμενο, το οποίο κατατίθεται υποχρεωτικά για να ακυρωθεί.
    ● Οι ενδιαφερόμενοι υποχρεούνται, κατά την παραλαβή της άδειας, να καταθέσουν την τυχόν κατεχόμενη άδεια οδήγησης μοτοποδηλάτου, η οποία στέλνεται στην Υπηρεσία Τροχαίας που την εξέδωσε.
    ● Μετά τη συμπλήρωση δύο ετών από τη χορήγηση άδειας οδήγησης μοτοσυκλέτας ισχύος μέχρι 25 kW ή με λόγο ισχύος προς βάρος μέχρι 0,16 kW/kg ο κάτοχός της μπορεί να οδηγεί μοτοσυκλέτες οποιασδήποτε ισχύος ή λόγου ισχύος προς βάρος.
    ● Σε περίπτωση που ο ενδιαφερόμενος κατέχει και άλλη άδεια οδήγησης, ελληνικής ή κράτους μέλους της Ε.Ε. (συμπεριλαμβανομένων των κρατών της Νορβηγίας, Ισλανδίας και Λιχτενστάιν), αυτή κατατίθεται υποχρεωτικά, προκειμένου να του χορηγηθεί άλλη, στην οποία θα ενσωματωθούν όλες οι κατηγορίες και υποκατηγορίες που δικαιούται.


    Διάρκεια έκδοσης της πράξης
    Εξαρτάται από την αρμόδια Διεύθυνση Μεταφορών και Επικοινωνιών της Ν.Α.


    Πηγη:
    http://www.sxolesodigon.gr/

  15. #15
    Εγγραφή
    21-01-2008
    Μηνύματα
    1.233
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    SNR / Attn
    13,7(dB) / 7,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από subzer0 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βλέποντας το παρακάτω link
    http://www.drivingschool.gr/AD02.htm
    είδα πως για μηχανάκια υπάρχει μόνο 2 κατηγορίες.
    Ήξερα πως υπάρχουν 3.
    - για 50
    - μέχρι 125( αλλά είναι και για παραπάνω καθώς πάει με βάση την ισχύ )
    - και το απεριορίστου.

    Τελικά τι ισχύει?
    (Ψάχνομαι κι εγω για δίπλωμα τώρα για αυτό και ρωτάω.)
    Για 50άρι βγάζεις στην τροχαία μονάχα

    Τα άλλα σε σχολή. Αν είσαι πάνω από 21 μπορείς να βγάλεις κατευθείαν για μεγάλη μηχανή (>125cc) αλλιώς πρώτα για παπάκι μέχρι 125cc και όταν γίνεις 21 κάνεις επέκταση (χαρτούρα είναι)

    Τώρα οι εξετάσεις είναι ως εξής (το αναφέρω για όσους ρώτησαν) : Σε ρωτάει μερικά πράματα με σταματημένη μηχανη στην αρχή, στην συνέχεια την κουβαλάς πέντε μέτρα σβηστή.
    Έπειτα αφού προετοιμαστείς σωστά (κράνος,φώτα) κάνεις δύο οχταράκια, με φλάς εννοείται, και μια αργή πορεία σε ευθεία γραμμή (πρέπει να κάνεις περισσότερο από 15sec χωρίς να πατήσεις εκτός της λευκής γραμμής που υπάρχει στην άσφαλτο, είναι το πιο δύσκολο της εξέτασης) και μια γρήγορη πορεία-επιτάχυσνη με τον δάσκαλο συνεπιβάτη όπου επιταχύνεις, αλλάζεις πρώτη δευτέρα και φρένο στο τέλος. Φυσικά και εδώ υπάρχει λευκή γραμμή κάτω από την οποία δεν πρέπει να πατήσεις έξω. Φυσικά η ''γρήγορη'' όπως λέγεται αυτή η δοκιμασία είναι πιο εύκολη από την προηγούμενη παρόλο που έχεις και δεύτερο άτομο.

    Αν τελειώσετε περιμένετε να κάνουν όλοι το ίδιο και όσοι περάσουν φυσικά δίνουν πορεία με ακουστικό στο αφτί. Εσείς πάτε μπροστά και ο εξεταστής από πίσω δίνει με ασύρματο οδηγίες. Η εξέταση αυτή εξαρτάται από τα κέφια του καθενός το πόσο θα σας ταλαιπωρήσει. Ανεπίσημα πάντα όσοι περάσουν το πρώτο μέρος της εξέτασης τους δίνουν κατά 90% το δίπλωμα.

    Προσοχή όσοι δίνεται θεσσαλονίκη στην Λαχαναγορά κοντά αν ακούσετε ότι εξετάστρια είναι η φώφη φύγετε για να μην κλαίτε από τώρα τα 100 ευρώ παράβολο για την επόμενη φορά. Θα σας βάλουν να δώσετε μετά από 2 μήνες αλλά τα 100 € δεν είναι και λίγα.
    Στους 30 θα περάσει 1 και αυτός χατιρικά. Προσωπικά θα της έκανα αναφορά (με κρατούσε ο δάσκαλος) γιατί καθόταν σε ένα παγκάκι 15 μέτρα στο πλάι!!! μακριά από τις γραμμές για την αργή και την γρήγορη πορεία (ενώ θα έπρεπε να στέκεται ακριβώς πίσω σου ή στο άλλο άκρο και να σε κοιτάει) και έλεγε αν πάτησες ή δεν πάτησες έξω από την γραμμή!!! έλεος!!!
    Εμένα έτσι με έκοψε και τα πήρα στο κρανίο. Και με έκοψε στην γρήγορη

    Και όσοι περάσετε με αυτήν από το πρώτο στάδιο (μιλάω το πολύ για 1-2 άτομα) αν δεν σας πατήσουν στην πορεία μετά εκεί που θα σας πάει είστε τυχεροί. Α και για όσους σκεφτούν θα περάσω αλλιώς... σε αυτήν δεν πιάνει.

    Και το πιο σημαντικό είναι ότι στην μηχανή με 5 μαθήματα δεν μαθαίνεις τίποτα αν δεν έχεις πείρα από πριν. Δεν είναι σαν το αμάξι όπου μαθαίνεις πολύ περισσότερα ακόμη και αν δεν είχες οδηγήσει ποτέ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lsavvaid : 05-09-09 στις 01:06.
    υπάρχουν και χειρότερα

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. χρηματοδοτηση για μηχανακι
    Από peperoni στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-09, 20:15
  2. Μια μικρη βοηθεια για μηχανακι
    Από Kurozuka στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-09, 20:05
  3. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-09-07, 16:28
  4. Δίπλωμα 50cc
    Από mix21 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-07, 19:23
  5. Μπουφάν αδιάβροχο για μηχανάκι
    Από AsGoodAsItGets στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-05, 19:45

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας