Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Εγγραφή
    19-11-2003
    Περιοχή
    pathfinder.gr
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Θέλω να συνδεσω το Laptop με την TV (συμβατική). Ελα όμως που το φορητό δεν έχει έξοδο RCA βίσματος ή S-video!.Το μόνο που έχει είναι μια έξοδο για προβολέα ή οθονη Η/Υ,l LCD, (βίσμα τραπεζοειδές με 15οπές). Υπαρχει μήπως καποιο βίσμα ή μεταροπέας απο 15οπο σε rca η svideo?

  2. #2
    Εγγραφή
    06-09-2004
    Περιοχή
    Κλειδί του Παραδείσου
    Μηνύματα
    890
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    χλωμό το κόβω
    (θα σου πούνε άλλοι στα σίγουρα, απλά ήθελα να μη σε τρώει η αγωνία)
    Nick Drake (1948-1974) :
    196919701972

  3. #3
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    Σαν πας στη Καλαμάτα
    Μηνύματα
    803
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΑΛΑΜΑΤΑ
    Απλός μετατροπέας δεν υπάρχει για αυτή τη δουλειά. Τι λάπτοπ έχεις παρεπιπτόντως; Σίγουρα δεν έχει έξοδο s-video ή composite;

  4. #4
    Το avatar του μέλους danoiz
    danoiz Guest
    Laptop χωρίς tv-out; Μάλλον πρέπει να κοιτάξεις λίγο καλύτερα την πίσω πλευρά του.

    Υπάρχει και τρίτη εκδοχή για το tv-out : mini jack. Τουλάχιστον το vaio τέτοια διαθέτει - και λειτουργεί περίφημα!

    Για adaptor δεν έχω ιδέα αν υπάρχει. Αν υπάρχει όμως ξέρω ποιο μαγαζί θα διαθέτει : απέναντι από το Πλαίσιο της Στουρνάρα.

  5. #5
    Εγγραφή
    19-11-2003
    Περιοχή
    pathfinder.gr
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Παιδια, σιγουρα δεν υπάρχει άλλη έξοδο εκτός από το 15οπο βίσμα.Το μοντελο είναι acer TravelMate 2301 (ή 2303 δεν το έχω τώρα μπροστά μου).Το πήρα πριν ένα μήνα και η άσχετη απο το κατάσυημα μου είπε ότι έχει ΤV out.
    Δεν το χρειάστηκα όμως τότε και το διαπίστωσα τώρα που ήθελα να δω κ'ατι εικόνες στην TV.Moυ φαινετε ότι την πάτησα.( 870 ευρώ έδωσα). Αυτο το mini jack που αναφέρει ο φίλος τι είναι? Καμια άλλη παντέντα δεν υπάρχει να κανω?

  6. #6
    Εγγραφή
    06-09-2004
    Περιοχή
    Κλειδί του Παραδείσου
    Μηνύματα
    890
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    πήγαινε στο site της Acer, και εκεί θα βρεις όλες τις απαντήσεις.
    Nick Drake (1948-1974) :
    196919701972

  7. #7
    Το avatar του μέλους Spyrosss
    Spyrosss Guest
    Πάρε ένα TV-Tuner σε USB να ησυχάσεις (αν και σε USB και να έχει και έξοδο λίγο χλωμό).

  8. #8
    Το avatar του μέλους giokas
    giokas Guest
    Υπαρχει μετατροπεας δες εδω ενα φτηνο : http://www.trianglecables.com/1footvgadbma.html

  9. #9
    Εγγραφή
    20-10-2003
    Περιοχή
    Πεύκη - Αττικής
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.007
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4997/49999
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    14.5(dB) / 3.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Φίλε μου δυστυχώς θα σε δυσαρεστήσω, το μοντέλο που έχεις και στο site της Acer αλλά και εδώ δεν γράφει τίποτα για TV – Out αλλά μόνο για VGA Out που είναι για να συνδέσεις ένα εξωτερικό monitor.

    Η κοπέλα που σου το πούλησε είναι άλλο ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα άσχετου πωλητή με το αντικείμενο.

    Για αντάπτορα μπορείς να κοιτάξεις στην TAN τηλέφωνα θα βρεις στο site

    Φιλικά

  10. #10
    Εγγραφή
    30-09-2002
    Περιοχή
    Παλλήνη
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    636
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Connx
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΜΑΚΡΗ
    Router
    Cisco
    Το ακόλουθο το είχα βρει κάποια στιγμή στο Internet.

    Το κύκλωμα

    Aυτό είναι ενα κύκλωμα μετατροπέας απο VGA σε TV SCART σύνδεση.Βασικά είναι ενα κύκλωμα που δέχεται τα σήματα απο την έξοδο της κάρτας VGA , τα μετατρέπει σε συνδυασμό RGB+composite sync και στην συνέχεια τα οδηγεί στον συνδετήρα SCART. Τα στοιχεία εικόνας απο την έξοδο της κάρτας VGA , RED , BLUE και GREEN είναι ήδη έτοιμα ,φέρουν την σωστή τάση των 0.7 vpp και την σωστή αντίσταση των 75Ω για απευθείας σύνδεση με τον συνδετήρα SCART , για απεικόνιση στην TV. Αυτο που πρέπει να αλλάξει είναι ο σωστός συνδυασμός των οριζόντιων και κάθετων σημάτων χρονισμού απο την VGA σε ένα σύνθετο σήμα που θα οδηγηθεί στην είσοδο VIDEO in pin του SCART. Αυτή την μετατροπή την αναλλαμβάνουν τα ηλεκτρονικά εξαρτήματα του κυκλώματος.

    ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ

    Αυτό το κύκλωμα έχει σχεδιαστεί για να μετατρέπει τα κανονικά σήματα VGA, τα στάνταρ RGB και το σύνθετο σήμα συγχρονισμού. Το κύκλωμα είναι απλό γιατί το σήμα RGB απο την VGA είναι έτοιμο στο στάνταρ επίπεδο 0,7 Vpp και σε 75Ω φορτίο. Για τα σήματα συγχρονισμού υπάρχει ενα κύκλωμα που μετατρέπει το οριζόντιο και το κάθετο σε ένα σύνθετο.Το κύκλωμα είναι απλό βασισμένο σε ένα ΤΤL ολοκληρωμένο με τεσσερεις πύλες XOR , δύο αντιστάσεις και δύο πυκνωτές.Η επιλογή του ολοκληρωμένου TTL είναι η λογική γιατί τα σήματα συγχρονισμού της VGA είναι σήματα TTL. Ο μεταροπέας των σημάτων συγχρονισμού είναι ένα σύστημα που ρυθμίζει την διαφορά πολικότητας των σημάτων , έτσι ώστε το σύνθετο σήμα να είναι πάντα σωστό. Η κάρτα VGA χρησιμοποιεί διαφορετικές πολικότητες στα σήματα συγχρονισμού για να πληροφορεί το Monitor ποιά ανάλυση να χρησιμοποιεί. Αυτό το κύκλωμα ρυθμίζει τις αλλαγές πολικότητας των σημάτων σε λιγότερο απο 200 mSec , που είναι πιο γρήγορη και απο το χρόνο ρύθμισης ενός κοινού Monitor VGA. Το κύκλωμα για να λειτουργήσει χρειάζεται σταθεροποιημένη τάση +5V (+/-5%) και ρεύμα 120mA.

    ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ

    Ο μετατροπέας VGA σε TV είναι εύκολος στην κατασκευή του αρκεί να υπάρχει μια σχετική εμπειρεία στις κατασκευές ηλεκτρονικών.Το κύκλωμα μπορεί να κατασκευαστεί επάνω σε μια μικρή πλακέτα EPOXY.Θυμηθείτε μόνο να συνδέσετε και το ολοκληρωμένο κύκλωμα με την τροφοδοσία των 5V (στο σχέδιο δεν φαίνεται).Το κύκλωμα για να λειτουργήσει σωστά χρειάζεται οπωσδήποτε σταθεροποιμένη τάση επομένος πρέπει να χρησιμοποιήσετε και ενα REGULATOR LM7805. Στην είσοδο του 7805 η τάση θα πρέπει να είναι απο 9 εως 16V ώστε να καταφέρει να μας δώσει την επιθημητή σταθεροποιμένη τάση των 5V στην έξοδό του. Την τάση απο 9 εως 16V μπορούμε να την πάρουμε και απο τον υπολογιστή μας ή απο ενα εξωτερικό μικρό τροφοδοτικό πρίζας. Απο τον υπολογισή μπορούμε να πάρουμε απο τα εξης σημεία : απο την θύρα RS232 , απο την παράλληλη θύρα , απο την PS2 και τέλος απο μια φίσα τροφοδοσίας απο το εσωτερικό του υπολογιστή. Μεγάλη προσοχή πρέπει να δοθεί στις κολλήσεις που θα κάνετε και στην καλωδίωση του κυκλώματος , αποφυγετε τις ψυχρές κολλήσεις γιατί το κύκλωμα λειτουργεί σε μεγαλη συχνότητα και σίγουρα θα δημιουργηθούν αστάθειες στο κύκλωμα με αποτέλεσμα κακή ποιότητα εικόνας ή και ελλειψη συγχρονισμού στην οθόνη της TV. Προσέξτε ώστε η κόλληση να είναι καθαρή και γυαλιστερή μονο ετσι θα είστε σίγουροι οτι η κόλληση έχει γίνει σωστή . Για την καλωδίωση χρησιμοποιείστε θωρακισμένα καλώδια μπλεντάζ και γειώστε τον θώρακα των καλωδίων στο σασί της πλακέτας. Καλό είναι η κατασκευή να τοποθετηθεί μέσα σε ένα πλαστικό κουτί και να τοποθετηθεί και ενας connector EURO/SCART θηλυκός για τοποθέτηση σε σασί.

    Καλή επιτυχία.



    ΥΛΙΚΑ
    #
    U1 : 74LS86
    #
    C1 : 22μF
    #
    C2 : 2,2 μF
    #

    R1,R2 : 2k2
    #

    R3,R4,R5 : 2k2
    #

    R6,R7,R9 : 47k
    #

    R8 : 120
    #

    T1,T2 : 2N2222
    #

    Καλώδιο σύνδεσης VGA male 15pin sub D (DE 15)
    #

    Output connector 21pin EURO/SCART female

  11. #11
    Εγγραφή
    15-11-2004
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    να έβαζες και κανά σχέδιο και PCB θα είμασταν μια χαρά.

    ΥΓ. το έχεις χρησιμοποποιήσει αυτό?

  12. #12
    Εγγραφή
    30-09-2002
    Περιοχή
    Παλλήνη
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    636
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Connx
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΜΑΚΡΗ
    Router
    Cisco
    Δυστυχώς φίλε μου δεν έχω κάτι περισσότερο και δεν είμαι και ηλεκτρονικός για να μπορέσω να βοηθήσω παραπάνω.

    Δεν το έχω χρησιμοποιήσει.

  13. #13
    Εγγραφή
    29-01-2003
    Περιοχή
    EUROPEAN UGANDA ΕΛΛΑΔΑρα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    778
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    17.143 / 1.023
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΝΕΑΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ
    Router
    SpeedTouch
    SNR / Attn
    12(dB) / 14(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nkoumo
    Θέλω να συνδεσω το Laptop με την TV (συμβατική). Ελα όμως που το φορητό δεν έχει έξοδο RCA βίσματος ή S-video!.Το μόνο που έχει είναι μια έξοδο για προβολέα ή οθονη Η/Υ,l LCD, (βίσμα τραπεζοειδές με 15οπές). Υπαρχει μήπως καποιο βίσμα ή μεταροπέας απο 15οπο σε rca η svideo?
    Και S-video να είχες πάλι δεν θα γινόντανε έχω φάει το κόσμο δεν γίνεται

    Λειτουργικός Διαχωρισμός του ΟΤΕ ΤΩΡΑ !!!!!

  14. #14
    Εγγραφή
    19-11-2003
    Περιοχή
    pathfinder.gr
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ξερει κανεις κανένα μακαζί με ηλεκτρολογικά βύσματα να πάρω αυτο που ψαχνω όπως φαίνετε στο http://www.trianglecables.com/1footvgadbma.html ?

  15. #15
    Εγγραφή
    29-01-2003
    Περιοχή
    EUROPEAN UGANDA ΕΛΛΑΔΑρα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    778
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    17.143 / 1.023
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΝΕΑΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ
    Router
    SpeedTouch
    SNR / Attn
    12(dB) / 14(dB)
    Φίλε αμα το βρείς αυτό και δοουλέψει pleaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaase κάνε ένα post εδώ και για μας τους άμοιρους

    Προς το παρόν βρήκα αυτό δεν ξέρω αν δουλεύει και πως απλά ψάχννοντας

    http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.802211

    Λειτουργικός Διαχωρισμός του ΟΤΕ ΤΩΡΑ !!!!!

Παρόμοια Θέματα

  1. Συνδεση 2 laptop
    Από antonisgprs στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-08, 16:31
  2. Συνδεση laptop με tv?
    Από georgef1 στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-08, 14:53
  3. Συνδεση laptop με TV
    Από diegito στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-07, 04:27
  4. ΣΥΝΔΕΣΗ ΤV ME LAPTOP
    Από broadband στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-12-06, 18:22
  5. Συνδεση WiFi laptop με laptop
    Από kone στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-06, 04:14

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας