Σελ. 8 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 367891013 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 106-120 από 208
  1. #106
    Εγγραφή
    07-06-2007
    Περιοχή
    Άνω Ιλίσια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.745
    Downloads
    29
    Uploads
    3
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    14170/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    PIRELLI
    SNR / Attn
    7(dB) / 24(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από and64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αλλά κοστίζει (δεν θυμάμαι τώρα τιμή αλλά είναι τσουχτερή). Πιο πολύ μετράει το περιεχόμενο παρά το ποτήρι: δηλαδή να μην σου νερώσει ο espresso, το γάλα να είναι καλοχτυπημένο και επομένως σχετικά παχύρευστο, να βάλεις σωστή ποσότητα πάγου...

    Τι να το κάνεις το ποτήρι όταν πας σε μαγαζί και ο καφές είναι για πέταμα;; Χίλιες φορές σε ποτήρι ουίσκι, κρασιού, λικέρ δεν ξέρω και γω τι αλλά να πίνεται!!
    Σιγά που κοστίζει ρε συ 1.50€ έχει.

    Και σε παρακαλώ λίγα λόγια για τον καφέ μου και τις δημιουργίες μου.
    Όσα κοστίζουν μια δραχμή, γι' άλλους κοστίζουν μια ζωή....δεν είναι κρίμα!!!

  2. #107
    Εγγραφή
    16-11-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.175
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gkimonas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σιγά που κοστίζει ρε συ 1.50 έχει.

    Και σε παρακαλώ λίγα λόγια για τον καφέ μου και τις δημιουργίες μου.
    Δεν μου είχαν πει 1.5 ευρώ αλλά τεσπα τώρα δεν χωράει ούτε καλαμάκι στην κουζίνα γι αυτό η μάνα μου έχει φαγωθεί να την αλλάξει, οπότε με τα καινούρια ντουλάπια κάτι μπορεί να γίνει...

    Όσο για την δημιουργία γενικά μιλούσα αλλά btw είναι δικιά σου η συγκεκριμένη; Σε μαγαζί;
    Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE/Corsair RM850X/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250gb/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech mx master/Dell UP2716+SE2419/

    Dell Latitude 6320/i5 2520m/8gb ram/Intel 160gb ssd/Logitech MX keys mini/Logitech MX anywhere 2

    My Flickr

  3. #108
    Εγγραφή
    07-06-2007
    Περιοχή
    Άνω Ιλίσια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.745
    Downloads
    29
    Uploads
    3
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    14170/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    PIRELLI
    SNR / Attn
    7(dB) / 24(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από and64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μου είχαν πει 1.5 ευρώ αλλά τεσπα τώρα δεν χωράει ούτε καλαμάκι στην κουζίνα γι αυτό η μάνα μου έχει φαγωθεί να την αλλάξει, οπότε με τα καινούρια ντουλάπια κάτι μπορεί να γίνει...

    Όσο για την δημιουργία γενικά μιλούσα αλλά btw είναι δικιά σου η συγκεκριμένη; Σε μαγαζί;
    Καλαμάκια θα παίρνεις αυτά τα λεπτά-σπαστά που είναι σε νάιλον το κάθε ένα ξεχωριστά.
    Τα καλύτερα και σπάνια βρίσκεις τζούφιο.

    Ναι σε μαγαζί.

    Γιατί να το κρύψομεν άλλωστεν.
    Όσα κοστίζουν μια δραχμή, γι' άλλους κοστίζουν μια ζωή....δεν είναι κρίμα!!!

  4. #109
    Το avatar του μέλους bebbers
    bebbers Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gkimonas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το σωστό και το καλύτερο ποτήρι είναι το παρακάτω.

    Συμφωνω απολυτως...τετοια εχω σπιτι μου και εγω
    Να ναι καλα ενα φιλαρακι μου μπουφεντζης!!!!!!!!

  5. #110
    Εγγραφή
    16-11-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.175
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gkimonas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλαμάκια θα παίρνεις αυτά τα λεπτά-σπαστά που είναι σε νάιλον το κάθε ένα ξεχωριστά.
    Τα καλύτερα και σπάνια βρίσκεις τζούφιο.

    Ναι σε μαγαζί.

    Γιατί να το κρύψομεν άλλωστεν.
    Καλαμάκια σπαστά παίρνω, αλλά και αυτά με τα βίας χωράνε στον πάγκο! Άσε η κουζίνα είναι πραγματικά τίγκα!!! Δεν χωράει ούτε φλιτζανάκι espresso όχι ποτήρι για freddo!!

    Να ρωτήσω κάτι άλλο γιατί βλέπω ασχολείσαι πιο επαγγελματικά με το σπορ απ'οτι εγώ: έχει υπόψιν σου κανένα σχετικά καλό τρίφτη για πάγο (για το σπίτι έτσι; ) που να μην κάνει όσο μια καφετιέρα;;
    Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE/Corsair RM850X/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250gb/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech mx master/Dell UP2716+SE2419/

    Dell Latitude 6320/i5 2520m/8gb ram/Intel 160gb ssd/Logitech MX keys mini/Logitech MX anywhere 2

    My Flickr

  6. #111
    Εγγραφή
    07-06-2007
    Περιοχή
    Άνω Ιλίσια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.745
    Downloads
    29
    Uploads
    3
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    14170/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    PIRELLI
    SNR / Attn
    7(dB) / 24(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από and64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλαμάκια σπαστά παίρνω, αλλά σου λέω η κουζίνα είναι πραγματικά τίγκα!!! Δεν χωράει ούτε φλιτζανάκι espresso όχι ποτήρι για freddo!!

    Να ρωτήσω κάτι άλλο γιατί βλέπω ασχολείσαι πιο επαγγελματικά με το σπορ απ'οτι εγώ: έχει υπόψιν σου κανένα σχετικά καλό τρίφτη για πάγο (για το σπίτι έτσι; ) που να μην κάνει όσο μια καφετιέρα;;
    Για τέτοια πράγματα φίλε μου δεν θα εμπιστεύεσαι ούτε θα παίρνεις ό,τι αηδία πουλάει το κάθε κατάστημα.

    Θα πας σε ένα μαγαζί-αποθήκη επαγγελματικού εξοπλισμού όπως για παράδειγμα αυτό που είναι στην Ευριπίδου και θα πάρεις ό,τι θέλεις και όσον αφορά το γεγονός της τιμής να ξέρεις πως δεν είναι τραγικά υψηλές για κάτι καθαρά επαγγελματικό και όπως σε όλα τα πράγματα ό,τι πληρώνεις παίρνεις. Αυτό να το ξέρεις, πάγο μπορείς να τρίβεις και με mulinex αλλά θα κάθεσαι να μπαίνεις σε αυτήν την διαδικασία, φυσικά και όχι.
    Από την άλλη μπορείς να πάρεις παγοτρίφτη από το ikea για παράδειγμα αλλά αν σου μείνει ο μοχλός στο χέρι δεν θα φταίει κανένας άλλος παρά εσύ που εμπιστεύτηκες κάτι τέτοιο.


    Και θα σου φέρω ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα, μου αρέσει το φρέσκοτριμμένο πιπέρι, έπαιρνα συνέχεια μύλους από διάφορα μαγαζιά από supermarket κλπ
    Ε όλοι τους κάτι θα πάθαιναν, είτε θα χάλαγε ο μηχανισμός είτε δεν θα έκοβαν τα μαχαίρια κλπ

    Πήγα και πήρα έναν επαγγελματικό και έχω το πιπεράκι μου φρεσκότατο όποτε θέλω χωρίς προβλήματα. Εντάξει μπορεί να έδωσα κάτι παραπάνω αλλά αν υπολογίσεις πόσα είχα δώσει για τους προηγούμενος, ζημιωμένος βγαίνω.
    Όσα κοστίζουν μια δραχμή, γι' άλλους κοστίζουν μια ζωή....δεν είναι κρίμα!!!

  7. #112
    Εγγραφή
    16-11-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.175
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gkimonas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τέτοια πράγματα φίλε μου δεν θα εμπιστεύεσαι ούτε θα παίρνεις ό,τι αηδία πουλάει το κάθε κατάστημα.

    Θα πας σε ένα μαγαζί-αποθήκη επαγγελματικού εξοπλισμού όπως για παράδειγμα αυτό που είναι Ευριπίδου και θα πάρεις ό,τι θέλεις και όσων αφορά το γεγονός της τιμής να ξέρεις πως δεν είναι τραγικά υψηλές για κάτι καθαρά επαγγελματικό και όπως σε όλα τα πράγματα ό,τι πληρώνεις παίρνεις. Αυτό να το ξέρεις, πάγο μπορείς να τρίβεις και με mulinex αλλά θα κάθεσαι να μπαίνεις σε αυτήν την διαδικασία, φυσικά και όχι.
    Από την άλλη μπορείς να πάρεις παγοτρίφτη από το ikea για παράδειγμα αλλά αν σου μείνει ο μοχλός στο χέρι δεν θα φταίει κανένας άλλος παρά εσύ που εμπιστεύτηκες κάτι τέτοιο.


    Και θα σου φέρω ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα, μου αρέσει το φρέσκοτριμμένο πιπέρι, έπαιρνα συνέχεια μύλους από διάφορα μαγαζιά από supermarket κλπ
    Ε όλοι τους κάτι θα πάθαιναν, είτε θα χάλαγε ο μηχανισμός είτε δεν θα έκοβαν τα μαχαίρια κλπ

    Πήγα και πήρα έναν επαγγελματικό και έχω το πιπεράκι μου φρεσκότατο όποτε θέλω χωρίς προβλήματα. Εντάξει μπορεί να έδωσα κάτι παραπάνω αλλά αν υπολογίσεις πόσα είχα δώσει για τους προηγούμενος, ζημιωμένος βγαίνω.
    Και εγώ έχω μανία με το φρέσκο πιπέρι αλλα δεν θα δώσω 100 euro για τρίφτη peugeot! Ξέρω ότι είναι οι καλύτεροι αλλά οκ βολέυομαι με του βασιλόπουλου προς το παρόν...

    Μια λύση που έχω όταν δεν βαριέμαι είναι να τρίβω πάγο στο thermomix (δεν ξέρω αν το γνωρίζεις τεσπα είναι ένα τουμπανο μιξερ το οποίο εκτός των άλλων τρίβει και πάγο) αλλά θέλει ο κάδος πλύσιμο μετά κλπ.

    Το μαγαζί που λες Ευρυπίδου πιο είναι, πιο πάνω ή πιο κάτω από τον Τέλη; (θυμήθηκα και τα μπριζολάκια βραδιάτικα και πείνασα) Μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος;
    Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE/Corsair RM850X/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250gb/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech mx master/Dell UP2716+SE2419/

    Dell Latitude 6320/i5 2520m/8gb ram/Intel 160gb ssd/Logitech MX keys mini/Logitech MX anywhere 2

    My Flickr

  8. #113
    Εγγραφή
    07-06-2007
    Περιοχή
    Άνω Ιλίσια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.745
    Downloads
    29
    Uploads
    3
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    14170/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    PIRELLI
    SNR / Attn
    7(dB) / 24(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από and64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ έχω μανία με το φρέσκο πιπέρι αλλα δεν θα δώσω 100 euro για τρίφτη peugeot! Ξέρω ότι είναι οι καλύτεροι αλλά οκ βολέυομαι με του βασιλόπουλου προς το παρόν...

    Μια λύση που έχω όταν δεν βαριέμαι είναι να τρίβω πάγο στο thermomix (δεν ξέρω αν το γνωρίζεις τεσπα είναι ένα τουμπανο μιξερ το οποίο εκτός των άλλων τρίβει και πάγο) αλλά θέλει ο κάδος πλύσιμο μετά κλπ.

    Το μαγαζί που λες Ευρυπίδου πιο είναι, πιο πάνω ή πιο κάτω από τον Τέλη; (θυμήθηκα και τα μπριζολάκια βραδιάτικα και πείνασα) Μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος;
    Σιγά ρε φιλε όχι και 100€ για μύλο πιπεριού,, 35€ τον είχα πάρει εγώ και είναι αθάνατος.

    Τώρα όσον αφορά για τον πάγο, πρέπει να ξεκινάνε από 26€ και φτάνουν μέχρι 75€

    Το μαγαζί είναι στην γωνία Ευριπίδου και Αθηνάς στο ύψος που είναι η Βαρβάκειος Αγορά.
    Όσα κοστίζουν μια δραχμή, γι' άλλους κοστίζουν μια ζωή....δεν είναι κρίμα!!!

  9. #114
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Περιοχή
    ET IN ARCADIA EGO...
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.539
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024, GPRS/3G
    ISP
    ΟΤΕ, Q, Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΤΕΝΟ
    Router
    linksyswag200g
    αφου καλημερίσω, να πω οτι τον φρεντο τον ευχαριστιεμαι σε πλατυ ποτηρί του whisky με 3 μεγάλα παγάκια μέσα, την κρέμα αποκάτω και απο πάνω τον κάφε!!

    έτσι και φυσικο ανακάτεμα έχουμε εν μέρη, και ο πάγος ερχεται σε επαφη με μεγαλη ποσότητα περιεχομένου!

    και φυσικά επειδή είμαι απο χωρίο τον πίνω χωρίς καλαμάκι και σκουπίζω την κρεμα απο τα μουστάκια μου!!!!

    [τώρα τελευταία βέβαια προτιμώ τον εσπρεσσο φρεντο με λίγο εβαπορέ μέσα, το βρίσκω πιο γευστικό απο το καπουτσινο φρεντο.... γιατρέ μου είμαι καλα?]




  10. #115
    Εγγραφή
    16-11-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.175
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gkimonas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σιγά ρε φιλε όχι και 100 για μύλο πιπεριού,, 35 τον είχα πάρει εγώ και είναι αθάνατος.

    Τώρα όσον αφορά για τον πάγο, πρέπει να ξεκινάνε από 26 και φτάνουν μέχρι 75

    Το μαγαζί είναι στην γωνία Ευριπίδου και Αθηνάς στο ύψος που είναι η Βαρβάκειος Αγορά.
    Thanks για τις πληροφορίες, αν βρεθώ κάποια στιγμή κέντρο θα το κοιτάξω

    Οι μύλοι peugeot πάντως τόσο κάνουν! Το ξέρω οτι υπάρχουν και φθηνότεροι, αλλά είχα πάρει εναν με 30 ευρώ και παρέδωσε πνεύμα στο 6μηνο. Τα "δοντάκια" είχαν εξαφανιστεί γιατί δεν ήταν μεταλλικα
    Όσους είχα δει με μεταλλικά δόντια ήταν από 50 και πάνω οπότε δεν ξανασχολήθηκα (τώρα που το σκέφτομαι μπορεί να περάσω στα έξοδα για την καινούρια κουζίνα και εναν τρίφτη)

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k_koulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    αφου καλημερίσω, να πω οτι τον φρεντο τον ευχαριστιεμαι σε πλατυ ποτηρί του whisky με 3 μεγάλα παγάκια μέσα, την κρέμα αποκάτω και απο πάνω τον κάφε!!

    έτσι και φυσικο ανακάτεμα έχουμε εν μέρη, και ο πάγος ερχεται σε επαφη με μεγαλη ποσότητα περιεχομένου!

    και φυσικά επειδή είμαι απο χωρίο τον πίνω χωρίς καλαμάκι και σκουπίζω την κρεμα απο τα μουστάκια μου!!!!

    [τώρα τελευταία βέβαια προτιμώ τον εσπρεσσο φρεντο με λίγο εβαπορέ μέσα, το βρίσκω πιο γευστικό απο το καπουτσινο φρεντο.... γιατρέ μου είμαι καλα?]

    Νομίζω οτι αυτός που περιγράφεις είναι cappuccino iced latte χωρίς όμως να είμαι και πολύ σίγουρος! Θυμίζει αυτόν που σερβίρουν στα flocafe και αποκαλούν freddo αν και δεν είναι...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος and64 : 25-06-08 στις 11:12.
    Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE/Corsair RM850X/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250gb/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech mx master/Dell UP2716+SE2419/

    Dell Latitude 6320/i5 2520m/8gb ram/Intel 160gb ssd/Logitech MX keys mini/Logitech MX anywhere 2

    My Flickr

  11. #116
    Εγγραφή
    15-11-2007
    Περιοχή
    ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Ακουστε και τη δικη μου γνωμη:

    Εγω εχω μια Ariete Hollywood cafe.Την αγόρασα απο τον κωτσόβολο 45 ευρω μια μερα που την ειχε προσφορα απο 115 που ειχε.

    Συμπερασμα:ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.Η κοπελα μου που εχει δουλεψει σε 10 καφετεριες(ολες μια και μια σε παρασκευη εσπρεσσο) μου ειπε οτι δεν περιμενε απο μια τοσο φθηνη μηχανη να πιει τόσο καλο εσπρεσσο!

    Κανει φοβερο καιμακι,αυτο βεβαια οφειλεται και στην ποικιλια του καφε που θα παρεις.
    Αλλα καπουτσινο ας το ξεχασουμε καλυτερα...Το ακροφυσιο του ειναι της πλακας...Δεν κανει πολυ ατμο,δεν εχει καθολου δυναμη.Ασε που βραζει το γαλα...Μιλαμε χαλια.Ζεστο αφρόγαλα ούτε να το σκεφτεις...

    Αλλα το θεμα ειναι οτι αν δεν πινεις καπουτσινο(οπως εγω) και πινεις μονο εσπρεσσο και φρεντο τα λεφτα της τα αξιζε και με το παραπανω!Για 45 ευρω!

    Και η γνωμη μου για τις μηχανες επειδη εχω δαπανησει ωρες ατελειωτες να ψαχνω ebay και φυσικα ρωτωντας την κοπελα μου τα παντα για τις μηχανες που δουλευε στα μαγαζια,εχω να πω το εξης.Απο 200-400 ευρω περιπου ολες ιδιες ειναι.

    Η επομενη μηχανη θα ειναι μια μηχανη La cimbali.Κορυφαια μηχανη.Ακριβη.Πολύ ακριβη.Αλλα τουλαχιστον θα την παρω μια φορα στη ζωη μου και θα την εχω μεχρι να πεθανω!Και θα απολαμβανω τελεια ποιοτητα καφε.


    Οσον αφορα μαρκες καφε ακουστε τι εχω δοκιμασει:Illy decaffeine,illy κανονικος,Lavazza rossa,lavazza κανονικος,lavazza decafeine,Segafredo,

    Ομολογω οτι μου αρεσε και ο Illy αλλα και ο LAvazza.Ο Segafredo ειναι πολυ πικρος.Πολυ ομως.
    Το επομενο βημα ειναι να δοκιμασω Portioli( που τον δοκιμασα σε ενα καφε και πραγματικα τρελάθηκα με την ποιοτητα του) και Buondi.Και Danesi βεβαια.Αυτα τα λίγα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος trixoptosi : 25-06-08 στις 12:16.

  12. #117
    Εγγραφή
    16-11-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.175
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από trixoptosi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακουστε και τη δικη μου γνωμη:

    Εγω εχω μια Ariete Hollywood cafe.Την αγόρασα απο τον κωτσόβολο 45 ευρω μια μερα που την ειχε προσφορα απο 115 που ειχε.

    Συμπερασμα:ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.Η κοπελα μου που εχει δουλεψει σε 10 καφετεριες(ολες μια και μια σε παρασκευη εσπρεσσο) μου ειπε οτι δεν περιμενε απο μια τοσο φθηνη μηχανη να πιει τόσο καλο εσπρεσσο!

    Κανει φοβερο καιμακι,αυτο βεβαια οφειλεται και στην ποικιλια του καφε που θα παρεις.
    Αλλα καπουτσινο ας το ξεχασουμε καλυτερα...Το ακροφυσιο του ειναι της πλακας...Δεν κανει πολυ ατμο,δεν εχει καθολου δυναμη.Ασε που βραζει το γαλα...Μιλαμε χαλια.Ζεστο αφρόγαλα ούτε να το σκεφτεις...

    Αλλα το θεμα ειναι οτι αν δεν πινεις καπουτσινο(οπως εγω) και πινεις μονο εσπρεσσο και φρεντο τα λεφτα της τα αξιζε και με το παραπανω!Για 45 ευρω!

    Και η γνωμη μου για τις μηχανες επειδη εχω δαπανησει ωρες ατελειωτες να ψαχνω ebay και φυσικα ρωτωντας την κοπελα μου τα παντα για τις μηχανες που δουλευε στα μαγαζια,εχω να πω το εξης.Απο 200-400 ευρω περιπου ολες ιδιες ειναι.

    Η επομενη μηχανη θα ειναι μια μηχανη La cimbali.Κορυφαια μηχανη.Ακριβη.Πολύ ακριβη.Αλλα τουλαχιστον θα την παρω μια φορα στη ζωη μου και θα την εχω μεχρι να πεθανω!Και θα απολαμβανω τελεια ποιοτητα καφε.


    Οσον αφορα μαρκες καφε ακουστε τι εχω δοκιμασει:Illy decaffeine,illy κανονικος,Lavazza rossa,lavazza κανονικος,lavazza decafeine,Segafredo,

    Ομολογω οτι μου αρεσε και ο Illy αλλα και ο LAvazza.Ο Segafredo ειναι πολυ πικρος.Πολυ ομως.
    Το επομενο βημα ειναι να δοκιμασω Potioli( που τον δοκιμασα σε ενα καφε και πραγματικα τρελάθηκα με την ποιοτητα του) και Buondi.Και Danesi βεβαια.Αυτα τα λίγα.
    Lavazza μαύρο έχεις δοκιμάσει; Αν όχι θα σου έλεγα να το κάνεις. Καμία σχέση με τον χρυσό και τον κόκκινο!

    Τον βρίσκεις σε βασιλόπουλο/carrefour κυρίως....

    Όσο για το αφρόγαλα, το καλύτερο μου βγαίνει στην lavazza της φωτογραφίας η οποία δουλεύει με shots και όταν την είχε πάρει ο φίλος του είχε κοστίσει μια περιουσία (>800 ευρώ) Βγαίνει πολύ "παχύ" πάντα και για να το κάψεις πραγματικά πρέπει να προσπαθήσεις πολύ
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  21112007080.jpg 
Εμφανίσεις:  39 
Μέγεθος:  623,8 KB 
ID: 39391
    Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE/Corsair RM850X/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250gb/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech mx master/Dell UP2716+SE2419/

    Dell Latitude 6320/i5 2520m/8gb ram/Intel 160gb ssd/Logitech MX keys mini/Logitech MX anywhere 2

    My Flickr

  13. #118
    Εγγραφή
    15-11-2007
    Περιοχή
    ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    ΘΑ το δοκιμασω τότε.
    Οσον αφορα το αφρογαλα,επειδη εχω πειραματιστει σε διαφορα γάλατα ομολογώ πως το καλυτερο γίνεται με το Family...
    Μη με ρωτησετε γιατι,ούτε εγω ξέρω.Εχω δοκιμασει το υψηλης Παστεριωσης απο Dia,απο LIdl,της Φαγε κλπ.
    Αλλα μονοτ ο Family κανει το τελειο αφρογαλα.Ακομα και να ειναι σε θερμοκρασια ψυγειου!!!

    ΕΠισης να προσεχετε να μην κανετε φουσκαλες στο αφρογαλα,να τον χτυπατε με δυνατο(σταθερο χτυπητηρι) ωστε να φυγουν ολες οι φουσκαλες.Διοτι μεσα στον καφε αυτες θα πολλαπλασιαστουν και θα πεσει γρηγορα το αφρογαλα.

    Αν κανετε καλο αφρογαλα,μου εχει τυχει να κρατησει μεχρι και 50 λεπτα το αφρογαλα με ουτε μια φουσκαλα!!!

  14. #119
    Εγγραφή
    16-11-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.175
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από trixoptosi Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΘΑ το δοκιμασω τότε.
    Οσον αφορα το αφρογαλα,επειδη εχω πειραματιστει σε διαφορα γάλατα ομολογώ πως το καλυτερο γίνεται με το Family...
    Μη με ρωτησετε γιατι,ούτε εγω ξέρω.Εχω δοκιμασει το υψηλης Παστεριωσης απο Dia,απο LIdl,της Φαγε κλπ.
    Αλλα μονοτ ο Family κανει το τελειο αφρογαλα.Ακομα και να ειναι σε θερμοκρασια ψυγειου!!!

    ΕΠισης να προσεχετε να μην κανετε φουσκαλες στο αφρογαλα,να τον χτυπατε με δυνατο(σταθερο χτυπητηρι) ωστε να φυγουν ολες οι φουσκαλες.Διοτι μεσα στον καφε αυτες θα πολλαπλασιαστουν και θα πεσει γρηγορα το αφρογαλα.

    Αν κανετε καλο αφρογαλα,μου εχει τυχει να κρατησει μεχρι και 50 λεπτα το αφρογαλα με ουτε μια φουσκαλα!!!
    Όντως family και ξερό ψωμί. Σε περίπτωση ανάγκης πάντως και με το φάρμα γίνεται κάπως δουλειά...
    Αυτό που προσπαθώ να βρώ είναι το γάλα που πηγαίνουν τροφοδοσίες σε κάποια καφέ και είναι 5ή6% λιπαρά δεν θυμάμαι σίγουρα (είναι άσπρο με μπλέ/κόκκινες ρίγες) αλλά δεν υπάρχει πουθενά
    Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE/Corsair RM850X/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250gb/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech mx master/Dell UP2716+SE2419/

    Dell Latitude 6320/i5 2520m/8gb ram/Intel 160gb ssd/Logitech MX keys mini/Logitech MX anywhere 2

    My Flickr

  15. #120
    Εγγραφή
    07-06-2007
    Περιοχή
    Άνω Ιλίσια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.745
    Downloads
    29
    Uploads
    3
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    14170/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    PIRELLI
    SNR / Attn
    7(dB) / 24(dB)
    Το family όντως είναι πολύ καλό και κάνει ωραίο αφρόγαλα αλλά άμα είσαι μάστορας με κάθε γάλα φτιάχνεις ωραίο αφρόγαλο και ζεστό και κρύο.
    Όσα κοστίζουν μια δραχμή, γι' άλλους κοστίζουν μια ζωή....δεν είναι κρίμα!!!

Σελ. 8 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 367891013 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. MANUAL ΓΙΑ ΜΗΧΑΝΕΣ YAMAHA
    Από RASTAVIPER στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-08, 16:07
  2. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-06, 16:02
  3. Ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές
    Από EgwEimai στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-12-05, 18:25
  4. Ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές!
    Από Sofos στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 61
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-09-05, 22:51

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας